Prinses Beatrix in de Schouwburg De Zomerzegels 1957 Bestedingsbeperking speelde de raadsleden parten Minister Witte bezoekt de zandsteenindustrie te Hillegom Debat over bouwkas Nederlandse gemeenten H AGIN A 10 U komt toch ook...? op de „Voorjaars mode parade '57" op 3 APRIL in het Nutsgebouw te Alphen aan den Rijn. Prinses Beatrix bij opening „Boekenweek" Schrijversbal Prinses Beatrix heeft gisteravond in de Stadsschouwburg te Amster dam voor het eerst de grote literaire feestavond ter gelegenheid van de opening van de boekenweek bijge woond. Zij werd vergezeld door jhr mr. E. W. Roëll en haar particuliere secretaresse, mej. mr. M. Meurs. In de foyer van de Stadsschouw burg werd de prinses ontvangen door de burgemee.ster van de hoofdstad, mr. G. van Hall, en begroet door de ministers J. M. L. Th. Cals, S. L. Mansholt, prof. I. Samlkalden, H. J. Hofstra en J. G. Suurhof. Ook mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eer ste Kamer, de commissaris van de koningin in de provincie Noord-Hol land, dr. M. J. Prinsen, en de hoofd commissaris van politie van Amster dam, de heer H. J. van der Molen, waren ter begroeting aanwezig. Nadat de prinses in de konink lijke loge had plaats genomen, hoor den alle aanwezigen staande het Wilhelmus aan. Programma. De feestavond „het boek en de mu zen" en tevens de 22ste boekenweek werd geopend door burgemeester Van Hall. Het programma vermeldde om. een optreden van Nel Oosthout, die verhalen voordroeg van Louis Cou perus en Harrv Muliseh, en de uit voering van „Graduation Ball", op muziek van Johan Strauss en in de choreografie van David Liehine, door het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia GaskelJ. dat begeleid werd door het kunstma-mdorkest onder leiding van Anton Kersjes In de pauze werden Nel Oosthout. Harry Muliseh, Bert Voeten en Hella Haase aan prinses Beatrix voorge steld. Ook enige kunstenaars die dit jaar een prijs hebben gekregen, on der wie de dichters A. Roland Holst cti Remco Campert en de schrijfster Winnie Pendel maakten hun op wachting. Ongeveer kwart over elf verliet de prinses de Stadsschouwburg, waar de feestavond werd besloten met het traditionele schrijversbal dat tot diep in de nacht voortduurde. Tijdens de pauze van de opvoering in de Amsterdamse Stadsschouwburg ter gelegenheid van de opening: van de Boekenweek 1957 werden enkele leden van het Nederlands Ballet aan H.K.H. Prinses Beatrix voorgesteld, waarvan de foto een beeld geeft. Gemeenteraad van Alphen Industrialisatie blijft nodig ZEEPOST Met de volgende .schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m s. „Alcantara" (4 april); Australië: s.s. „Arcadia" (1 april); Brazilië; m.s. „Alcantara" (4 april); Canada, m-s. „Zuiderkruis" (6 april); Chili: via New York (4 april); Indonesië: s.s. „Laertes" (9 april); Ned. Antillen: m.s. „Sibajak" (4 april); Nieuw Zeeland: m.s. „Si bajak" (4 april); via Engeland (6 april); Suriname: nu». „Hydra" (2 april); Unie van Z.-Afrika: m.s. „Stir ling Castle" (6 april) en Z.W.-Afrika; Brits Oost-Afrika: via Frankrijk (6 april). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. De gemeenteraad kreeg gister avond een paar monster-voorstellen te behandelen tot aankoop van boerderijen, bedrijfsgebouwen en percelen weiland t.b.v. de indus trialisatie, aanleg van een insteek- haven, woningbouw en aanleg van wegen. Het eerst kwam in behan- ling het voorstel dat de aankopen behelsde van de heren A. G. v. d. Hulst 210.000), W. H. v. d. Hulst 165.000) en L. Vergeer (ƒ203.000) in wijk Hoorn. Hierop had de raad, in een bijna drie kwartier lange discussie, waar aan vrijwel alle leden hadden deel genomen, zijn kruit volkomen ver- geschoten en het volgend voorstel werd zonder een woord met een besliste tik van de voorzittershamer bezegeld. Dat betrof de aankoop van lande rijen van de heer A. C. Houdijk en mej. A. M. Houdijk (ƒ55.146) en van een boerderij van de heer Ph. Boot te Zoeterwoude 102.306), beide ob jecten te Gouwsluis, bestemd voor dc aanleg van een verkeersweg. De heer v. d. Meent becijferde, dat het te besteden bedrag in enkele maanden tijds al reeds is opgelopen naar ruwe schatting tot 1 mil joen 156 duizend gulden. Is het wel redelijk om een koop overeenkomst met de verkopers aan te gaan. in de wetenschap, dat men de overdracht niet kan realiseren, omdat niet betaald kan worden? merkte spreker op. Ook de heer Geerlof noemde de bedragen, welke met dit voorstel ge moeid zjjn, verschrikkelijk hoog. Bo vendien acht hij dit voorstel nog niet rond en wilde gaarne weten hoeveel de bijkomende kosten zullen bedra gen. De heer v. d. Akker begrijpt de noodzakelijkheid van de 5 meter brede klinkerweg. Heeft de bedinger ervan soms in zijn achterhoofd een plannetje om langs die weg ergens een nieuwe boerderij te bouwen? De heer Verduijn meent dat de ge meente voor dit bedrag altijd nog te redhit kan en zag liever de koop uit gesteld. Overigens is de arbeidsmarkt op het ogenblik te overladen om een redelijke kans te hebben, dat de be oogde plannen binnenkort gereali seerd zullen kunnen worden. De heer Gesman was erg pessimis tisch. Hij verwacht in geen geval goedkeuring van G.S. cm evenmin het nodige geld hiervoor. De gemeente moet woningen bouwen, ten minste 400 per jaar, aldus beklemtoonde spr. zijn visie op wat naar zijn mening urgent is in de gemeente. Dualisme Drs. Goedhart belichtte een ander aspect van de onderhavige situatie. Hier speelt sterk het dualisme tussen de gemeentelijke autonomie en de sterk financiële afhankelijkheid der gemeente van de overheidslichamen. Als Ged. Staten de gemeente voor schrijft te industrialiseren en te bou wen, maar de nodige financiën ont houdt, dan moet de gemeente de ver antwoordelijkheid in handen leggen van de overheid, zo adviseerde de drs. in de economie. De heer Van Muiswinkel was de eerste voorstander van het aannemen van bedoeld voorstel. Naar zyn me ning is er geld genoeg, maar de rente is hier te laag. Veel geld is in het afgelopen jaar afgevloeid naar het buitenland, omdat daar de rente ho ger ligt. Spr. verwacht een sterke concurrentie van het buitenland op velerlei gebied mét ons eigen kapi taal. De heer Slootjes kon zich ten dele met het voorstel verenigen. Hjj vond Gistermiddag heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid, ir H. B. J. Witte, een bezoek gebracht aan van Herwaarden's Kalk zandsteenfabrieken n.v. alhier. De minister, die vergezeld was van de secretaris-generaal, dr A. K. Günter, en ir J. Ham, hoofd van de afdeling voorlichting van het ministerie, werd ontvangen door de directie, waarna de heer J. A. van Herwaarden sr., president-directeur, een uiteenzetting gaf over de huidige stand van zaken in de kalkzandsteenindustrie in ons land en over de nieuwste productie middelen, die in de fabriek in Hille gom in ontwikkeling zijn. Als primeur kon de minister een grote kalkzand steen worden getoond, die zestien normale kalkzandstenen kan vervan gen. De minister maakte met zijn ge zelschap een uitgebreide rondgang door de fabriek, waarbij door de di recteuren, de heren D. J. van Her waarden en mr K. L. van Herwaar den inlichtingeen werden gegeven. Ook de burgemeester van Hillegom, jhr mr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden was ter begroeting aan wezig. In zijn toespraak heeft de heer Van Herwaarden nog gesproken over de noodzakelijkheid van een geregelde toevoer van zand voor de produktie van kalkzandsteen, terwijl hij er te vens de nadruk op legde, dat bij de bouw van arbeiderswoningen nog steeds 80 procent kalkzandpteen wordt gebruikt. De capaciteit van de fabriek te Hillegom bedraagt onge- I veer een kwart van de totale Neder landse produktie Van een miljard ste nen per jaar. Na afloop van de bezichtiging heeft minister Witte verklaard, zeer onder de indruk te rijn van de produktie van deze onderneming. Het aandeel dat de kalkzandsteenfabriek in Hil legom heeft in de woningbouw noem de hij zeer belangrijk. Voorts releveerde hy het grote be lang, dat moet worden toegekend aan het zo goedkoop mogelijk en goed mo gelijk bouwen, dat echter alleen mo gelijk is, indien er in de kalkzand steenindustrie, zoals in de fabriek te Hillegom, efficiënt wordt geprodu ceerd. De minister spark de hoop uit, I dat ook in de andere bedrijfstakken van de bouwnijverheid naar een soortgelijke efficiëncy zal worden ge streefd. Het bezoek „had zoveel stof doen op waaien", dat de minister na afloop van de rondgang moest worden afge borsteld, zoals de foto laat zien. Julianastraat, Alphen a. d. Rijn het tijdstip van de overdracht een groot bezwaar, ornaat de gemeente dan hoogstwaarschijnlijk niet zal kun nen betalen nu de premielening mis lukt is. De heer Rogaar verklaarde zich zonder enige oedenkingen vóór het voorstel. De heer Brokaar gaf er blijk van te begrijpen waarom de bedragen zo hoog zijn. De desbetreffende overeen komst is niet op basis van vrijwil ligheid tot stand gekomen, maar op bcósis van onteigening. De heer Ruyssenaars herinnerde er aan hoe enige jaren geleden de ge meente met beide handen de opdi acnt tot industrialiseren heeft aangegre pen. Zij moet daarom ook graag wil len zorgen voor geschikt industrie terrein. De voorzitter antwoordde, dat het college na ernstige overwegingen had besloten de overeenkomst door te laten gaan. Het gaat om een zo be langrijke zaak, dat uitstel misdadig zou zijn. Als het getij verandert en er ontstaat een groot overschot aan arbeidskrachten, dan zal het opge vangen moeten worden door de aan te trekken industrie. Aankoop van grond is levensvoorwaarde voor de gemeente. De bijkomende kosten ko men pas als de gemeente de gekochte gronden gaat benutten. Als er straks in september wel geld is, zou de ge meente bij niet aanvaarding van dit voorstel zonder raadsbesluit zitten. Naar sprekers mening is er ook nu wel geld te krijgen, maar het geblok keerde rentegamma belet toevloeiing van de middelen waar dat nodig is. Niemand kan zeggen, of de mi ter het rentegammia niet spoedig een tik omhoog geeft. De woningbouw gaat ook bij het college vóór. Zegt de raad neen, nu de mogelijkheid tot aankopen van de ook voor de wo ningbouw benodigde gronden aanwe zig is, dan zal hij ook ten aanzien daarvan de consequenties dienen te aanvaarden. Het voorstel werd hierna met 15 tegen 3 stemmen aangenomen. Te gen stemden de heren Gesman, v. d. Meent en Verduijn. Wat het voorstel tot voortzetting van de wekelijkse goederenmarkt be treft, zei drs. Goedhart er geen be zwaar tegen te hebben, maar hij hechtte er toch ook weer niet zoveei belang aan, dat er propaganda voor gemaakt moet worden. De heer Rogaar meent, dat Alphen als centrumgemeente aan zich ver plicht is er een weekmarkt op na te houden. De heer Slootjes adviseerde de heer Goedhart, maar eens bij V. en D. en de andere zaken in Leiden te in formeren of zij de markt «.kwijt wil len. Integendeel! Ook de voorzitter van de raad toon de zich een warme voorstander van het behoud en de ontwikkeling van de wekelijkse goederenmarkt. Op een vraag van de heer v. d. Meent antwoordde spreker, dat de gemeente de propagandakosten zal betalen Daar is op de begroting een bedrag voor uitgetrokken. Subsidie Over het voorstel tot subsidiëring van het jeugdwerk, waarbij nu uit breiding wordt gegeven door inscha keling ook van de sportverenigingen, sprak de heer Geerlof met waarde ring. Ook de heer Brokaar was erken telijk voor de vervulling van deze reeds lang gekoesterde wens. Niet temin maakte spr. de restrictie dat alleen die verenigingen subsidie ont vangen, welke het bewijs leveren alle inspanning te hebben getroost om het hoofd boven water te houden. De heer v. d. Lee kantte zich vier kant tegen dit voorstel. Door alle mogelijke overheidssubsidies raakt het particulier initiatief steeds meer op de achtergrond en de zorgeloos heid wordt in de hand gewerkt. Een tegengesteld geluid liet de heer Rogaar horen. Hij vond het gewel dig dat de subsidiëring van de jeugd verenigingen wordt uitgebreid en dat de sportverenigingen nu ook zullen gaan genieten wat andere jeugdver enigingen en jeugdclubs al sedert '50 genieten. Ook de heer Ruijssenaars juicht het voorstel toe. De voorzitter weerlegde de bezwa ren van de heer v. d. Lee en be tuigde zijn spijt erover, dat hij het evenzo zag. Spr. vindt de nieuwe ver ordening subsidie jeugdwerk een kunststuk. Over de mededeling dat de betref fende bankcombinatie er niet in ge slaagd is de premielening van de ge meente Alphen aan den Rijn te plaa- sen als gevolg van het uitschrijven van premieleningen door de provin cie Zuid-Holland en de gemeenten 's-Gravenhage en Rotterdam, spraken verschillende leden hun teleurstel ling uit Gezondheid De heer Rogaar uitte veel waar dering voor de activiteit van de schoolarts, mej. C. M. Bakhuizen van den Brink, inzonderheid voor haar aandeel in het opsporen van de t.b.c.- haard en de inperking van de be smetting op het Lyceum. Hij was ook dankbaar jegens de desbetreffende huisarts die de besmetting had ont dekt. Met genoegen constateerde spr. voorts dat de houdingsgymnastiek voor schoolkinderen goede resultaten oplevert Slecht te spreken was de heer Rogaar over de trage gang van Blijkens een mededeling van de directeur-generaal der PTT in de staatscourant van gisteren zullen van 13 mei tot en met 26 juni 1957 bij zondere postzegels (zomerpostzegels) worden uitgegeven in de frankeer- waarden 4, 6, 7, 10 en 30 cent, welke met een toeslag boven de frankeer- waarde van respectievelijk 3, 4, 5, 8 en 8 cent zullen worden verkrijgbaar gesteld. De netto-opbrengst boven de fran- keerwaarde is bestemd voor steun aan Nederlandse verenigingen, instel, lingen of organisaties, die een cultu reel belang dienen, op het terrein der volksgezondheid werkzaam zijn of het maatschappelijk werk bevorde- Op d^ zomerzegels komen dit jaar afbeeldingen voor van verschillende typen van schepen. De zegels zijn uitgevoerd in één- kleurige koperdiepdruk (rotogravu re) waarde 4 3 cent, voorstelling motor vrachtschip, kleur blauw, ont werper A. v. d. Vossen, te Overveen; waarde 6 4 cent, coaster, kleur blauw-paars, H. H. Kamerlingh On nes, te Voorschoten; waarde 7 5, de „Willem Ba- rendsz", paarsbruin, R. J. Drayer, te 's-Gravenhage; waarde 10 8 cent, trawllogger, grijs-omber, mevrouw J. Dalenoord, te 's-Gravenhage; waarde 30+8 caent, ss Nieuw- Amsterdam, muisgrijs, A. v. cL Vos sen, te Overveen. Raadsvergadering van Hazerswoude De voorz. burgemeester L. J. den Hollander heette de heer van Klave ren hartelijk welkom na zijn reis van enkele maanden naar de Verenigde Staten van Amerika. Op het door P. J. van Nuland inge stelde beroep tegen het raadsbesluit van 27 september 1956 waarbij afwij zend was beschikt op zijn verzoek om tegemoetkoming in de kosten van vervoer ingevolge de Lager Onder wijswet 1920 is ongegrond verklaard. Naar aanleiding van een verzoek van het schoolbestuur in het Zwaantje om een aanvulling van de jaarwedde van de vakonderwijzeres wordt besloten de vergoeding over 1955 nader te be palen op 1096,98. Evenals voor het rijkspersoneel het geval is wordt besloten voor het ge meen tepersoneel een uitkering te ver strekken van een bedrag van de over het tijdvak van 1 oktober 1956 tot 1 januari 1957 genoten kindertoelage. Met algemene stemmen wordt beslo ten het grasgewas langs de Westzijde- weg aan D. van der Haven te ver pachten voor 50,per jaar. Even eens wordt besloten de verordening op de heffing van besmettelijke ziek- tegelden, die door de wet van 23 juni 1952 op 1 januari 1957 vervallen was, opnieuw vast te stellen. Debat over Bouwkas. Over het voorstel van burgemees ter en wethouders om aan de N.V. Bouwkas Nederlandse gemeenten een garantie te verstrekken waren enke le raadsleden niet bijster enthousiast. De heer de Boer onder andere vindt het bouwen met de Bouwkas te duur omdat de rente naar zijn mening te hoog is. De heer Slootweg daarente gen zegt dat het rentepercentage blijft doch dat de banken op en neer gaan met hun rentepercentage. De heer van Dam vindt dat de Bouwkas stimulerend werkt voor de jonge mensen om voor een eigen woning te sparen. De heer Kaashoek is van me ning dat de Bouwkaswoningen meer geschikt zijn voor mensen die meer verdienen dan een normale werkman. De voorz. zegt dat wanneer de hy potheek eenmaal opgenomen is bij de Bouwkas het dan geldende rente- pei rntage gedirende de gehele af lossingstermijn dezelfde blijft. De heer de Boer vindt de 30-jarige aflossingstermijn te kort waardoor velen niet meer aan hun verplichtin gen kunnen voldoen. Tenslotte wordt zaken met betrekking tot de school- tandverzorging. Blijkens verklaring van de voor zitter schaart het voltallig college zich achter de waarderende woorden van de heer Rogaar en het neemt zijn opmerkingen ter harte. De sehool- tandverzorging wordt in het college ernstig onder de loupe genomen. Het hoopt binnenkort met terzake die nende voorstellen te komen. Omgeving station De heer Ruyssenaars heeft met ge noegen gezien dat de omgeving van het station is opgeknapt, maar het heeft hem teleurgesteld dat het viak- bij liggend terrein Conradstraat— Oranjestraat nog niet de nodige ver betering heeft ondergaan. De om wonenden ondervinden hier name*ijk veel last van het overtollig regen water, dat de huizen binnendringt. De heer Rogaar informeerde of be vorderd kan worden, dat ook het stationsgebouw en de bijbehorende opstallen ook verfraaid kunnen w or den, nu de gemeente het hare heeft gedaan in dit opzicht voor wat de omgeving betreft. Nu is het er een vlag op een modderschuit. De raad benoemde tot leden van de adviescommissie voor het gemeen, telijk studiefonds drs. M. A. Taal (met 18 stemmen), rector van het Chr. Lyceum); de heer L. Schipper (18), inspecteur van het l.o. in de inspectie Alphen aan den R(jndeken en pastoor E. A. M. Paap (17) te Alphen a. d. Rijn; mr. H. H. Kirch- heiner (16), kantonrechter te Alphen aan den Rijn. De overige voorstellen van de uit bijna 40 punten bestaande agenda werden zonder diepgaande discussies aangenomen. het voorstel met algemene stemmen aangenomen. Na de vaststelling van verschillen de vergoedingen in de reiskosten van het bezoek van b.l.o.-scholen en an dere scholen wordt besloten een per ceel grond op Groenestein aan het r.-k. kerkbestuur in de Groenendijk te verkopen voor de bouw van twee woningen w.o. een voor het hoofd van de r.-k. jongensschool. De opper vlakte van de grond bedraagt onge veer 512 m2 tegen een prijs van 7. per m2. Het verzoek van het Groene Kruis te Koudekerk a. d. Rijn om een subsidie voor het jaar 1957 wordt in gewilligd. De subsidie zal voor dit jaar 300.bedragen dit is ongeveer 3.per lid. Naar aanleiding van enige opmer kingen over de gemeentebegroting voor het jaar 1957 zegt de heer de Boer dat hij het een benepen politiek vindt om de werken aan de gemeen tetoren over enkele jaren te verde len; hij zag dit liever in een keer ten laste van de gewone dienst gebracht. De voorz. antwoordt dat deze ge meente een bijdrage heeft gevraagd, zodoende wordt een werk dat meer dan normale kosten met zich mee brengt over enige jaren verdeeld om dat anders de gemeenten een abnor maal hoge bijdrage zouden kunnen vragen. De heer van Klaveren meent dat het voegwerk aan de gemeentetoren snel moet worden uitgevoerd. Als laatste punt van de agenda wordt behandeld het verkopen van een stukje grond aan het einde van de Gerelaan aan de fa. Groen en Bregman voor het bouwen van twee woningen. Deze woningen zijn be stemd voor twee speciale aanvragen en zullen derhalve niet ten goede ko men aan de ingezetenen van Hazers woude. De oppervlakte van de grond is ongeveer 530 m2 tegen een prijs van 7.25 per m2. De raad besluit hier toe over te gaan. Bij de rondvraag vraagt de heer van Klaveren hoe het met het sport veld staat. De voorzitter antwoordt dat de grasmat goed is en het de bedoeling zal zijn het veld "n september a.s. in gebruik te nemen. HAZERSWOUDE (H. R.) WERKZAAMHEDEN PLANTSOEN RHYNENBURCH AANGEVANGEN. Enige jaren geleden werden door de gemeente verschillende percelen grond in het uitbreidingsplan Rhy- nenburch aangekocht. Dit uitbrei dingsplan omvatte naast de bouw van een groot aantal woningen ook de mogelijkheid tot het aanleggen van een plantsoen, en wel op de grond waar tot op heden een gedeelte boomgaard stond. In de raadsvergadering van 28 febr. j.l. werd bij begrotingswijzi ging besloten over te gaan tot het aanleggen van het plantsoen. Thans is hiervoor de eerste spade in dt grond gestoken en is men van wege gemeentewerken begonnen met het rooien van de in de voormalige boomgaard staande vruchtbomen, welke door de jeugd in een minder goed stadium waren gebracht. In overleg met de uit de leden van de raad, t.w de heren Rietveld en Van Klaveren, benoemde benlan- tingscommivie is bes'oten het nlant- soen te beplanten met langs de be staande sloot laag struikgewas en dit eveneens te doen langs de Rhvnen- hureherlaan. Daartussen zullen ver schillende boomsoorten worden ge plaatst. Midden tussen deze boom groenen door zal een Voniasoad wor den aangelegd, zodat de wandelaars zich binnenkort kunnen begeven in het Leidsr-hout in zakformaat. Hooenliik zal de jeugd deze aanleg weten te waarderen door zich van baldadigheden in dit plantsoen te ont houden. Het zou niet onverdienstelijk zijn indien ook de rijkswaterstaat de tot groenstrook bestemde crond vóór de flatwoningen aan de Riindijk eens ging opknaonen. zodat ook deze reeds enige jaren begaande modder poel gaat verdwijnen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12