Bezwaar tegen amandementen op ontwerp-Politiewet Nieuwe skippersvan de K.L.M. 5)e Jiana teuify van taumee Ongevallen met dodelijke afloop in Apeldoorn en Den Haag „Blauwe engel" greep truck met oplegger VRIJDAG 29 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Donderdag zijn Z.K.H. prins Bernhard en minister Algera tijdens een korte plechtigheid in Den Haag tot „skippers" van de K.L.M. benoemd. We zien de nieuwe skippers hier met links de president-directeur van de i K.LJVI., de heer I. A. Aler, terwijl zij na de uitreiking van de diploma's het bij het „Skipperschap" behorende glaasje bekijken. MINISTER IN TWEEDE KAMER: De Tweede Kamer heeft gistermid- dag de algemene beraadslaging over het wetsontwerp, houdende regeling j met betrekking tot de gemeente- en rijkspolitie (politiewet) voortgezet. Gisteren hebben reeds zeven leden j het woord over dit ontwerp gevoerd. De heer Verkerk (A.R.) verklaart het eens te zijn met de regering, dat geen eenheidsorganisatie geschapen moet worden. Hij kan zich met het bereikte compromis verenigen. Spreker meent, dat de voorgestel de regeling te veel ingaat in opdeling van bepaalde begrippen en^ meer puzzels schept dan noodzakelijk is. Jonkvrouwe Wttewaall van Stoet wegen (C.H.) geeft een historische schets van het politievraagstuk; reeds een eeuw geleden werd een politie wet nodig geoordeeld, maar het is er nooit van gekomen. Zij releveert het Londense politiebesluit van 1944 en het politiebeslui van mei 1945, het ene van de regering te Londen- het andere van de „vertrouwens mannen", dat door het „militair ge zag" met één veeg van de tafel ver dween. De heer Gerbrandy (A.R.) stelt voor wetsontwerp in te trekken. Wat nu gebeurt is geen goede methode van wetgeving. Het is een momentopname om tegenstel lingen op te lossen, die gaan om com petentie- en prestigeverschil. Dit wangedrocht moet z.i. worden op geruimd. De heer Beernink (C.H.) verklaart, zoals hij reeds eerder in de Kamer heeft gezegd, dat hij desiderata be houdt met betrekking tot de erken ning van de burgemeester als hoofd van de plaatselijke politie en de grondslag voor een intercommunale samenwerking ten aanzien der po litie. Spr. had liever een grondige herziening van het ontwerp gezien. Oplossing De minister van justie, de heer Samkalden, zegt, dat de minister van binnenlandse zaken en hij zich heb ben laten leiden door de grote lijn voor een oplossing, door de ministers Donkers en Beel aangegeven. Verder hebben zij zich laten leiden door de gedachte, dat we van het politie vraagstuk af moeten. Dat kan naar zijn mening. Spr. gaat dan allereerst in op het betoog van de heer Oud. Diens visie op het vraagstuk vormt z.i. geen slui tend geheel. Er zyn bepaalde pun ten, die aanduiden, dat hij een heel andere richting op wil dan de rege ring wenselijk acht. De vraag kan alleen zijn of de po litie behoort bij het bestuur of bij de rechtspraak en niet zoals de heer Beernink het stelde: bij het bestuur of bij justitie. Spr. ziet de politie niet als een afzonderlijke macht in de staat. Het is onjuist te spreken van twee machten: politie en justitie. Een ander bezwaar tegen de con ceptie van de heer Oud is, dat hij slechts een zeer geringe ruimte laat voor de erkenning van de noodzaak van een zelfstandig justitieel opspo ringsbeleid. Deze noodzaak zet hij nader uiteen. Geen waarborgen Spr. verklaart er bezwaar tegen te hebben de burgemeester waarborgen te geven, dat hem ondergeschikte ambtenaren, die hulpofficier van jus titie zijn, als zodanig ook aan hem ondergeschikt zijn. De taak moet hier blijven handhaving van de openbare orde. Dat betekent niet dat de bur gemeester geen aanrakingspunt zou moeten hebben met andere taken, zo als in de justitiële sfeer. Men ver wijt de regering, dat zij met dit wets ontwerp centraliserende bedoelingen nastreeft. Dat verwijt is z.i. niet juist. In moderne verhoudingen is niet te verwezenlijken de stelling van de heer Kodde, dat ook in de klein ste gemeenten de politie onder be vel van de burgemeester moet staan. Met de centrale plaats van de burgemeester wordt overigens voldoende rekening gehouden, zo meent de minister. De graad van zeggenschap van de burgemeester wil een amendement van de heer Van Doorn verzwaren. Dit kan een waardevolle aanvulling zijn, waartegen spreker geen be zwaar kan hebben. Een amendement van de heer Oud wil de burgemeester met alleen ma ken tot plaatselijk hoofd der politie, maar bovendien wil hij hem belas ten met een doelmatig opsporingsbe leid. Hiertegen heeft de minister overwegend bezwaar. Geen bezwaar Geen bezwaar heeft hij tegen een amendement van' de heer Boekhoven, waarin de burgemeester voor de Donderdaeavond lijn Wim Kan en Corrle Vonk op Schiphol aanpkotnen i hun succesvolle tournee door Zuid-Afrika. Op de foto ziet men het ec"t- handhaving der openbare orde als hoofd van de politie ter plaatse wordt aangewezen. Hierdoor treedt name lijk geen verschuiving op. Naar 's ministers oordeel brengt het openen van de mogelijkheid van een samenwerkingregeling gevaren met zich mee. Met betrekking tot het be toog van de heer Calmeyer over de Kon. Marechaussee herinnert spreker aan wat in de memorie van toelich ting is gezegd. Daarbij is te kennen gegeven, dat wel opsporingsbevoegd heid aan het wapen is toegekend. De politietaak der Kon. Marechaussee blijft gehandhaafd. Het komt hem voor, dat de minis ter van defensie geen nadere waar borgen behoefde te verlangen, omdat gezegd is, dat opsporingsbevoegdheid zou worden verleend. De opsporings bevoegdheid hangt samen met de po litietaak, welke in het politiebesluit 1954 is opgedragen aan de Kon. Ma rechaussee. Door een wyziging in het ontwerp wenst de minister het wan trouwen, dat blijkbaar bestaat, weg te nemen, door de minister van oor log nadrukkelijk te vermelden. Naar de mening van minister Sam kalden is er geen enkele reden om de taak van de Kon. Marechaussee in de wet te verankeren. Spr. betoogt, dat er zorgvuldig naar is gestreefd te komen tot een zuivere verhouding tussen gemeente- en rijkspolitie. Compromis De minister van binnenlandse za ken, bezitsvorming en P.B.O., de heer Struycken, merkt op, dat het bijzon der moeilijk is zonder een zakelijk compromis een meerderheid voor een regeling te vinden. Het verheugt de minister, dat ver- scheidene leden zich hebben uitge- sproken voor het compromis, dat tot I stand is gebracht door de ministers I Donker en Beel en achter welk com promis spr. zich volledig stelt Het is een technisch compromis en geen politiek compromis. Het was nood zakelijk tot een oplossing te komen. Het compromis zal de paraatheid van de politie niet in de weg staan. In zijn betoog verklaart de minis ter o-m. het onjuist te achten als de minister van justitie zou worden be knot in zijn bestuurlijke taak, omdat hij tegelijk de hoogste chef van het openbaar ministerie is. O.m. geeft hij te kennen, dat bij een verstandige toepassing van de wet geen administratieve rompslomp, welke gevreesd werd, is te verwach ten. De bezwaren van de heer Ver kerk met betrekking tot de benoe ming van de korpschef, acht spreker overdreven. De door de heer Boekhoven in zijn amendement genoemde gemeenten zijn z.i. vrij willekeurig gekozen. Spr. verklaart sterk te zijn voor samenwerking tussen gemeenten. Die kan er zijn op vele gebieden en nog meer dan thans. Maar op politioneel terrein ziet hij veel bezwaren en nog geen concretisering. De totstandkoming van een spe ciale wet voor bijzondere situaties, wil spr. wel in overweging nemen. ONDER DRANKINVLOED. De officier van Justitie bij de Haagse Politierechter eiste tegen een melksliiter uit Leiden een geldboete van 30 of 10 dagen, omdat hij on der invloed van sterke drank zijn fiets bereden had. De rechter ver oordeelde hem conform. Verdachte was niet verschenen. Eveneens werd bij verstek veroor deeld een chauffeur uit Leiden. Deze had ook onder invloed zijn fiets bestuurd. Conform de eis werd hij veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met BEVRACHTERS BINNENSCHEEP VAART OVER REGLEMENTERING GRENSOVERSCHRIJDEND VERVOER. In een gisteren te Antwerpen ge houden bijeenkomst van de besturen van de vereniging van Nederlandse makelaars in scheepsvrachten en de Belgische syndicale kamer van bin- nenvaartbevrachters zijn de proble men, voortvloeiende uit het streven van de E.G.K.S. om te komen tot een reglementering van het grensover schrijdend vervoer te water nogmaals grondig besproken. De vergadering was eenstemmig van mening, dat een dergelijke be oogde reglementering de belangen, de ontwikkeling en de voorspoed van alle bij de Rijn- en binnenvaart be trokken partijen, van de Nederland se en Belgische binnen, en zeeha vens, van de Nederlandse en Belgi sche handel en industrie, kortom van de gehele Nederlandse en Belgische economie, zeer in het gedrang brengt. De vergadering stelde vast, dat de bestaande vrijheid in het grensover schrijdend vervoer te water alle be trokken partijen de beste waarborgen biedt voor een zo rationeel mogelijk gebruik van de binnenscheepvaart- vloot. Hierdoor worden aan de ge bruikers van het vervoer te water, die in vergelijkbare omstaandigheden verkeren, vergelijkbare vervoersom- stadigheden geboden, waarmee vol daan wordt aan het bepaalde in arti kel 70 van het E.G.K.S.-verdrag, zo ment de vergadering. Gezelschap Wim Kan in Nederland terug Twee maanden door Afrika „Laat mijn man maar vertellen, ik weet het toch niet zo precies meer en dan komt het nog fout in de krant", zo begon Corrie Vonk, toen zij en haar echtgenoot Wim Kan zich achter de grote conferentietafel in de Europahal van Schiphol schaarden om de talrijke journalisten van dagbla den, radio en televisie te woord te staan. En Wim Kan, bruin gebrand door de Afrikaanse zon, nam het woord over. In een praatje van ruim een half uur heeft hij verteld over de indruk ken van de vier leden van het gezel schap: zijn vrouw, Cilly Wang, Wim de Vries en hemzelf, opgedaan tij dens de tournée van ruim twee maan den. Zestig uur hebben zij gevlogen over de 20.000 km en daarbij kwamen nog 15.000 km met auto of trein. Die cijfers illustreren de uitgestrektheid van de tournée, waarin 17 voorstel lingen zijn gegeven. Alles kwijt. Het is de trip geweest, waarin hij, Wim Kan, alles is kwijt geraakt, van zijn spoorkaartje af tot aan zijn bril toe. En toch is er geen wan klank geweest, alles is even plezie rig verlopen. De mensen waren over al aardig, de ontvangsten gezellig en hartelijk. De Nederlanders, die op de voorstellingen kwamen, hadden soms een reis van 300 tot 400 km achter de rug. Met zo'n enthousiast publiek is het leuk werken. Men vond het al mooi, voordat het doek opging. In vele voorstellingen gaven Cilly Wang en Corrie Vonk voor de pauze een bont, afwisselend porgramma. Daar na trad Wim Kan een uur op. „Mis schien gaan wy het in Nederland ook zo doen". In Kaapstad hebben Cilly Wang en Wim de Vries de boot genomen. Wim Kan en Corrie Vonk trokken verder, vaak de wildernis in. Bij elke voor stelling gebeurde er wel iets geks. Nu eens ging het licht een kwartier uit, dan weer was het voordoek al kapot, voordat het open was. Na de thee. „Wij hebben in Afrika de wilde dierenkoorts gekregen", Wim Kan is nog steeds aan het woord, met een vurige blik in de ogen. „Na de thee zeggen zij daar: wil je nu nog een paar leeuwen zien? en dan stap je in een jeep en dan kom je zomaar zeven leeuwen tegen, natuur lijk verzadigd en gelukkig wat lui. In Ethiopië hebben wij giraffes, olifan ten, luipaarden en krokodillen ge zien". „Van heel dichtbij", zegt Corrie en ze zit stil voor zich uit te staren. Ze moet er nog steeds aan denken. (Advertentie). Op de Arnhemseweg te Apeldoorn is gistermiddag de 69-jarige mevrouw J. Geijteman uit Apeldoorn aangere den dooi een trekker met oplegger, bestuurd door E. W. uit Borger. Me vrouw G, die plotseling de weg over stak, werd tegen het wegdek ge worpen en zwaar gewond overge bracht naar het St Liduinazieken- huis te Apeldoorn, waar zij in de loop van de avond aan. haar verwondingen is bezweken. De chauffeur van de trekker heeft nog getracht een aan rijding te voorkomen, door het stuur van zijn wagen om te gooien. Hij raande daarbij een boom, die als een luciferhoutje afknapte en op de oabi- ne van de auto terecht kwam. Daar bij deden zich geen persoonlijke on gelukken voor, doch de vrachtauto werd zwaar beschadigd. In Den Haag is gistermiddag om streeks kwart voor vyf op de Haring kade het vierjarige meisje Johanna Roos uit de Vijzelstraat door een be stelauto aangereden, waarbij het kind zwaar aan het hoofd werd gewond. Het kind word overgebracht naar de Ursulaklinick. waar het in de loop van de avond aan de gevolgen van de aanrijding is overleden. Het meisje wilde de Haringkado oversteken. Zij deed dit langs de voorzijde van een geparkeerde vrachtauto. Toen zy deze was ge passeerd, werd z(j gegrepen door een in de richting van de Verhuellweg rij dende bestelwagen, bestuurd door de 38-jarige G. van der W. uit de Gerard Doustraat OOITVERNEITR VAN NEDERLANDSE ANTILLEN BEèDIGD. H.M. de Koningin heeft heden op Huis ten Bosch drs A. B. Speeken brink beëdigd als gouverneur van de Nederlandse Antillen. Donderdagochtend heeft de z.g. „Blauwe engel" op het baanvak Zwolle—Almelo ter hoogte van Raalte *n truck met oplegger uit Weerden geramd. De trein kwam uit Zwolle en kreeg door het ongeluk, dat op een door raardat'droBeervelen werd verwelkomd, tijdens de persconferentie een proeftijd van drie jaar en 40 knipperlicht beveiligde overweg gebeurde, zware materiële schade. Op de foto ziet men de ravage van de oni- in het stationsgebouw. 1 of 20 dagen. 1 spoorde trein. g|

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9