Een belangrijke aanwinst voor Leidse universiteitsbibliotheek Scherp Jaarvergadering afd. Leiden r.-k. Meisjesbescherming Cambridge-week te Leiden Laatste abonnementsconcert Res. Orkest ,Leids bureau huisvesting doet wat het kan" een hemd te breien" DEV sprak over gazons VRIIDAG^^MAARTIW DE LEIDSE COHEANT PAGINA i Schenking van Koreaanse regering Naar wij van de Directeur der Leidse Universiteitsbibliotheek, dr. A. Kessen, vernamen, heeft Kyung Kyoo Cho, de vice-voorzitter van de Nationale Assemblée der (Zuid)koreaanse Republiek, de eer ste vijftien delen van de circa vijftig delen omvattende geschiedenis der laatste Koreaanse dynastie aan deze bibliotheek overgedragen. Deze schenking is te danken aan de waardering, welke men van de zijde der Koreaanse regering koestert voor het feit, dat de Leidse Univer siteit de enige Westeuropese univer siteit is, waar de Koreaanse geschie denis wordt bestudeerd. Eerder reeds ontving de docent in het Japans en Koreaans, drs F. Vos, van de secretaris van Tresident Syngman Rhee een waarderend schrijven naar aanleiding van zijn bijdragen tot de kennis der Oude Koreaanse geschiedenis in Europa. „De waarachtige aantekeningen der koninklijke dynastie". Het geschiedwerk in kwestie dat uit 1709 hoofdstukken (ruim 100.000 bladzijden) bestaat en de periode 13921863 bestrijkt, is een fotogra fische reproductie van een aanvan kelijk slechts in enkele exemplaren vervaardigd werk, waarin alle be langrijke gebeurtenissen van dag tot dag werden opgetekend. Naar de heer Vos ons mededeelde werd het voornaamste materiaal bij eengebracht door de officiële ge schiedschrijvers. werkzaam op de Tsjoentsjoegwan, het historiografisch bureau der regering te Seoel. Deze gegevens werden aangevuld met de verslagen van de diverse ministeries en de provinciale magistraten. Eerst na de dood van een bepaalde ko ning werd aan deze aantekeningen een definitieve vorm gegeven, waar door een zekere objectiviteit werd gegarandeerd. Wijze politiek. Aanvankelijk vervaardigde men de aantekeningen in vier exemplaren, waarvan er één in het historiogra fisch bureau, drie op andere plaatsen in het land bewaard werden. Dat dit een wijze politiek was, bleek bij de Japanse invasie van 1592, toen alleen het te Tsjondsjoe bewaarde exem plaar behouden bleef. Sindsdien maakte men van elk verdrag vier co- pieën. Dat zonder dit geschiedwerk een behoorlijke studie van het genoem de tijdperk onmogelijk is, behoeft v/el geen betoog. Men vindt er niet alleen de binnenlandse gebeurtenis sen in vermeld, maar ook vele we tenswaardigheden omtrent de betrek kingen met andere landen. Zelfs bevat het enige berichten omtrent een groep Nederlandse schipbreukelingen, die in 1653 op de zuidkust van Korea strandden en dertien jaar in het land verble ven. Aan dit verblijf is het eerste Westerse boek over Korea, ge schreven door Hendrik Hamel, te danken. In het bijzonder prees de heer Vos zijn vriend, Col. Ben C. Limb, per manent waarnemer van de Koreaan se Republiek bij de Verenigde Na ties, en dr Kyu Nam Choi, de Ko reaanse Minister van Onderwijs, wier persoonlijke bemoeiingen veel heb ben bijgedragen tot de verwezenlij king van deze schenking. POTLOOD en GEEST Bijdrage tot een grotere waar dering der Koreaanse cultuur. Dr Cho, die zijr» land heeft verte genwoordigd bij de debatten over de Koreaanse kwestie in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, en op doorreis was naar Korea, prees de tradities der Leidse Universiteit en haar aandeel in de strijd voor geestelijke vrijheid. Hij wees erop, dat ook in het oude Korea de idealen van de waardigheid van de mens en de vrijheid van het individu immer hoog zyn gehouden. In de „Waarachtige Aantekeningen der Koninklijke Dynastie" vinden wij vele voorbeelden van mensen uit het gewone volk, die hun klachten om trent bepaalde misstanden aan de ko ningen voorbrachten en steun en lei ding van hen ontvingen. Ook van de zijde der vorsten wr.s er steeds een levendige belangstelling voor het welzijn van het volk. De derde ko ning der Ji-dynastie liet in 1403 de eerste losse metalen boekdruktypen ter wereld vervaardigen en leverde aldus een belangrijke bijdrage tot het verspreiden van kennis onder het volk. In het edict, waarin het gieten van deze typen werd bevolen, schreef de vorst: „De kosten voor dit werk dienen niet door belastingen van het volk gedragen te worden. Ik en miin familie alsmede de ministers, die zulks wensen: zullen persoonlijk voor de benodigde gelden zorgen". Kunst van schrijven. De vierde koning der zelfde dy nastie vond hel eenvoudige Ko reaanse alfabet (hangul) uit, dat de plaats moest innemen van het tot die tijd toe gebruikelijke Chinese schrift. Dank zij deze uitvinding is nog he den ten dage de kunst van het lezen en schrijven onder het Koreaanse volk meer verbreid dan onder enig ander volk van het Aziatische vaste land. Dr Cho, die ook nog gewaagde van het Nederlandse aandeel in de strijd tegen de communistische overweldi gers, sprak de hoop uit, dat zij die deze geschiedenis zullen bestuderen daarin de idealen zullen vinden, die ook thans nog het Koreaanse volk bezielen, de idealen die dit volk gemeen heeft met de andere naties, die zich bewust zijn van het feit, dat hun welzijn in de eerste plaats wordt bepaald door de vrijheid van de ge dachte en het woord. „Wij hopen", aldus dr Cho, „dat U door deze boeken ons Koreanen en onze aspiraties zult leren begrijpen, want wij delen met U dezelfde liefde In „De Doelen" werd een druk be zochte jaarvergadering gehouden van het bestuur van de R.K. Meisjesbe- scherming, afdeling Leiden, met de correspondenten uit de omstreken. Uit het jaarverslag van de secre taresse bleek, dat het afgelopen jaar een intensief contact heeft plaats ge had tussen de maatschappelijk werk ster van de Vereniging en de diverse meisjes die van buiten in Leiden kwamen werken. Tevens bleek de Vereniging vele malen geconfronteerd te zijn met moeilijkheden waarin diverse meis jes verkeerden. In alle gevallen heeft de Vereniging getracht hetzij zelf standig dan wel bemiddelend hulp te verlenen. De Presidente, mevr. A. Creyg- thonVan Woerkom wees allen er nog eens op toch vooral diligent te zijn wanneer bemerkt werd dat meis jes in het buitenland wilden gaan werken. Herhaaldelijk is gebleken dat velen, die mede op zoek naar avontuur, naar het buitenland zijn vertrokken en tevoren niet de juiste inlichtingen hebben ingewonnen, in het buitenland ernstig in gevaar zijn gekomen. Mejuffr. Laken gaf een korte uit eenzetting naar aanleiding van de nieuwe wet betreffende de adoptie van pleegkinderen. Nadat Pastoor Lohuis, de geestelij ke adviseur, alle aanwezigen nog eens had aangespoord het werk in tensief en met de juiste instelling te blijven doen tot nut van zovelen die hulp nodig hebben, werd de ochtend vergadering gesloten. In de namiddag werd door zuster Marianne van de Zusters Dominica nessen van Bethanië te Venlo een zeer interessante en boeiende inlei ding gehouden over het ontstaan van haar congregatie, het werk onder de voogdijpupillen door haar Congrega tie verricht, en tevens omtrent het werk in haar observatiehuizen voor minderjarige meisjes en omtrent haar Reclasserings-arbeid. Deze inleiding werd begeleid door een uitgebreide serie lichtbeelden. Na afloop dankte de Presidente de inleidster voor haar buitengewoon goede causerie waarnaar ieder zeker met interesse heeft geluisterd. Oude Engelse stad in de Gehoorzaal Enige tijd geleden is in de Univer siteitsstad Cambridge in Engeland bij één of meer vooraanstaande personen het plan gerijpt om hun stad als ge heel, figuurlijk gesproken,' als het ware over te brengen naar andere en eerbied voor de menselijke vrij- Universiteitssteden in het buiten heid en waardigheid". land. HE No. 525. Horizontaal: 1. gem. ii. Overijsel, 8. teken in de dierenriem, 9. streling, 10. spil van een wiel, 11. dwaas, 13. salva venia (afk.), 14. vo gel, 16. niet gesloten, 17. vreemd, 18. rivier in Z.-Rusland, 20. afkorting van idem, 22. 200 stuks haringen, 23. muzieknoot, 24. vogel, 26. voor, 27. verscheidene malen. Verticaal: 1. bidvertrek, 2. tussen- zetsel, 3. lengtemaat (afk.), 4. in wendig lichaamsdeel, 5. water in N.-Brab., 6. voedsel om te lokken, 7. stad in Engeland; grootste katoen markt der aarde; 11. klein soort van rijpaard, 12. stoere vent, 14. voorzet sel, 15. vernis, 19. stand, 21. aanwij zend voornaamwoord, 23. spoedig, 25. -.ationaliteitsteken voor vliegtuigen v. Noorwegen, 26. familielid. Oplossing morgenavond. Oplossing Na. 522. Horizontaal: 1 rio, 4. eer, 6. poort, 7. eg, 9. pa, 10. Medemblik, 15. nol, 16. ook, 17. komkommer, 20. Ot, 21. To, 22. Mar- ne, 24. klei, 25. sas. Verticaal: 1. riem, 2. op, 3. room, 4. et, 5. raak, 8. genot, 9. piket, 11. dom, 12. elk, 13. bom, 14. lom, 17. kolk, 18. oord, 19. roos, 22. mi, 23. es. ACHTSTE EN LAATSTE abonnementsconcert van het Re sidentie-orkest onder leiding van Willem v. Otterloo, bood aan het tal rijke gehoor een ten dele gedurfd programma, dat niet gauw succes op levert en ten dele een aantrekkelijke lijst van uit te voeren werken. Wij willen durf en initiatief prijzen, om het concerto voor zeven blaasinstru menten, slagwerk en strijkorkest van Frank Martin uit te voeren. Ontegen zeggelijk stond men er wel wat vreemd tegenover bij een eerste auditie. Deze Symphonie Concertante is geschreven voor fluit, hobo, clari net, fagot, hoorn, trompet en trom bone. Strijkorkest, pauken en meer der slagwerk spelen eveneens een be. langrijke rol. De solo-instrumenten hebben vooral in 't eerste deel, elk hun eigen gegeven en deze gegevens vloeien ineen tot een structueel be langrijk ensemble, dat juist om de vak-technische eenheid, die bereikt is, niet zo gemakkelijk fe begrijpen en te waarderen is. Maar allengs gaat 't beluisteren van de opstandige mu ziek de toehoorders beter af, en wat eerst zo ongeveer veroordeeld werd, begint men meer en meer te waar- deren, zodat men in deel II uiting van genieten begon te geven en in deel ni onder de bekoring was geko men van de suggestieve muziek. Men heeft het geapprecieerd de intellec tuele, constructieve muziek van Mar tin te hebben gehoord, om ten slotte geboeid te zijn door het vaardige evenwichtige spel van de soloinstru menten en het volledige strijkorkest. van Beethoven door Eduardo Del Puyeo. Dit werk van de 39-jarige, gerijpte kunstenaar, dat nooit door hem zelf is gespeeld wegens zijn doofheid, is het laatste, wat hij op dit gebied schreef. Dit werk vond in Del Puyeo zijn meester. Aan de eisen, die de componist stelt, voldoet deze volkomen. Mannelijk, gedegen, zonder overdaad, krachtig en be schaafd, in wisseling van toon en klankkleur, bewaart hij volkomen het evenwicht tussen de geestelijke inhoud van het werk en de instru mentale vorm. Zeer persoonlijk was de brillante vertolking, welkp Pueyo gaf van het orginele maar vaak ge speelde werk, waarbij het orkest voortreffelijk met hem mus ceerde Uitbundige dankbetuigingen vanuit de zaal, Het tweede, voor de luisteraars aantrekkelijke werk op deze avond was de le Symphonie van Mahler, wiens oeuvre bepaald wordt door na tuurbeleving, liefde voor de muziek van zijn land (Bohemenen diep gewortelde mysticism-» weedom, door romantisch temperament en extati sche vervoering. Zijn le Symphonie groeide uit de Lieder eine fahrende Geselle. De typische Mahlertoon valt, ondanks verschillende invloeden, te onderkennen. Een fascinerende mu zikale schildering. De instrumentatie is sterk expressief en doet alle re gisters van strijk- en blaasinstrumen ten vibreren. Aangrijpend was de vertolking, die Van Otterloo met zijn orkest van het erk heeft gegeven; de duur ervan verkortend door te spelen in een stijl, die fel en direct is en streng, maar tevens bezield van opvatting. In volkomen eenheid is er gespeeld onder de knappe leiding. De verklan king maakte grote indruk. Men kon niet nalaten hulde te brengen voor de uitvoering, die op zó'n artistieke hoogte stond. J. KORTMANN. Mr H. R. Goudsmit nam afscheid Vergadering Leidse bond van grond- en huiseigenaren aiAM ImnJn flnnn tl I huurbescherming. Regelt de woon- Vflfl ))K0( IB UI aoü I ruimtewet de betrekking tussen de gemeenschap en de eigenaar, de huurwet doet dit tussen de eigenaar en de buiger. Spreker, die het gebrek aan goede huizen het grootste maat schappelijke kwaad van onze tijd noemde, achtte de woonruimte wet een onmisbaar instrument in de sa menleving. Deze wet tracht de moeilijkheden, die uit het enorme tekort aan woon ruimte voortvloeien, te verzachten; zij tracht te komen tot oen rechtvaar dige verdeling van de beschikbare ruimten. Ieder huiseigenaar ziet wel in dat de overheid bij de verdeling van Je beschikbare woonuimte een ondank bare taak heeft te vervullen en dat de overheid schromelijk tekort zou schieten, indien zij zich niet zou ont fermen over de talrijken, die vaak de soberste woonruimte missen. De verdeling van de woonruimten heeft de wet opgedragen aan b. en w. De meeste gemeenten hebben hiervoor een speciaal bureau, het ge meentelijk bureau voor Huisvesting. De heer Van der Heijden had de overtuiging, dat het Leidse bureau voor Huisvesting doet wat het kan. Het gemeentelijk bureau ziet echter geen kans van een draad een hemd te breien, maar waar enigszins mo gelijk helpt men de gevolgen van de woningnoo1 te lenigen. De beruchte bureaucratie is bij Huisvesting in Leiden vreemd. Men respecteert het oordeel van de rechterlijke macht in ontruimingszaken en steeds worden aanknopingspunten gevonden, welke samenwerking mogelijk maken. Dat wil niet zeggen, dat het altijd „koek en ei" is. De belangen zijn soms te groot en te scherp om het steeds met elkander eens te kunnen zijn. Maar er is altijd een goede wil en indien er zakelijke meningsver schillen zijn, dan kunnen deze, dank zij de goede leiding bij Huisvesting, in een prettige, openlijke sfeer wor den behandeld. Spr. zette vervolgens de construc tie van de Woonrui tewet uiteen. De heer Van der Heijden betoogde, dat de burger bij de toepassing van de Woonruimtewet door de wetge ver onvoldoende beschermd is, door dat in de regel geen rechterlijke con trole op het. gemeentelijke woning- beleid mogelijk is. Het zou, aldus spreker, onjuist zijn te verlangen, dat de rechtér op de stoel van de burgerlijke overheid zou gaan zitten om voor elke woon ruimte-vordering uit te maken, of hij haar als doelmatig beschouwt. Komende tot de behandeling van de Huurwet, splitste spreker deze wet in twee afdelingen, die betref fende de huurprijzen en die aangaan de de huurbescherming. De vaststel ling van de huurprijzen geschiedt ingeval van geschil door de kanton rechter. De huurcommissies heb ben hier slechts een adviserende taak. maar, gelukkig voor de toch al met werk overbelaste kantongerech ten, leggen de meeste huurders en verhuurder zich bij het advies van de huuradviescommissie neer. De heer Van der Heijden wees er op dat indien huur te veel betaald is, de huurder weliswaar recht van terug vordering heeft, maar dat de rechter bevoegd is deze terugvordering te beDerken. Botsingen tussen verhuurders en huurders komen door de woningnood en de te lage huurprijzen regelmatig voor. Slechts de bona-fide huurder, de huurder die op tijd betaalt, het huis behoorlijk bewoont en anderen geen overlast aandoet, kan zich op de huurbescherming beroepen. De heer Van der Heiiden hield ten slotte een beschouwing over de good will. omdat men goodwill vaak mis bruikt als een tovermiddel om aan de dwingende buurpriisvoorschriften te ontkomen. Hii raadde voorzichtig heid aan omdat goodwill-overeen- komsten allerlei moeiliikheden kun nen opleveren en de beoordeling van die overeenkomsten ook aan het oor deel van de rechter is onderworpen. Onder leiding van de voorzitter, de heer J. van Iterson, werd gisteravond in „De Harmonie" de jaarvergadering gehouden van de Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren voor Lei den en omstreken. De secretaris, de heer P. C. A. Ten Broek, die in deze bijeenkomst zijn jaarverslag uitbracht, betreurde hzt, dat aan bezitters van onroerend goed een compensatie voor het betalen va de ouderdomspremie wordt onthou den. Ondanks de huurverhogingen van de laatste jaren, zijn de huren, aldus de secretaris, nog op een zo danig peil, dat van het reserveren voor de vervangingswaarde nog geen sprake kan zijn. Spreker betreurde het, dat de hu ren voortdurend in de nolitieke sfeer worden getrokken. Indien de ge dachte om 12H pet. van de a.s. ïuur- verhoging te blokkeren, in een wet wordt vastgelegd, dan moeten wij, al dus spreker, nog maar .afwachten oï het rijk over tien jaar de middelen zal hebben om deze schuld aan de huiseigenaren af te lossen. Bovendien kan de samenstelling van de rege ring dan wel van zodanige aard zijn, dat zij er niets voor voelt om aan de verplichtingen van haar voorgangers gevolg te geven. Na deze algemene opmerkingen gaf de heer Ten Broek een uitvoerig overzicht vrn alle acti viteiten van de pond. Het financieel overzicht van de Penningmeester gaf een batie saldo te zien. Tot bestuurs lid werd de heer J. A. Eichhorn her kozen, terwijl tot nieuwe bestuursle den werden benoemd de heren J. Ra- vestein en L. C. Snel. Na afhandeling van de agenda, wel ke slechts korte tijd in beslag nam, gaf de heer Th. J. van der Heijden een uitvoerige uiteenzetting over de invloed van de Huur- en Woonruim tewet op het eigendomsrecht en de Onlangs heeft de heer mr H. R. Goudsmit als secretaris van de Raad voor de Kinderbescherming voor de kring van leden en staf afscheid ge nomen, in verband met zijn benoe ming tot secretaris van de centrale Adoptieraad. De voorzitters van de beide com missies. mr H. F. A. Donders en ds D. J. Vossers, gewaagden van het vele werk dat de heer Goudsmit met kennis van zaken, met enthousiasme en liefde had gedaan. Mejuffrouw W Th. A. Laken sloot zich namens de staf gaarne bij de beide voorzitters aan. Op de zitting van de Kinderrech ter te Leiden, die de heer Goudsmit voor de laatste maal meemaakte, werden door de Officier van Justitie en de Kinderrechter de goede kwa liteiten va. de heer Coudsmit be licht en de prettige samenwerking gememoreerd. Donderdagmiddag had op het bu reau van de Raad nog een afscheid plaats van de div se instanties met wie de heer Goudsmit in de 11 jaar van zijn secretariaat ten nauwste had samengewerkt. Aanwezig waren o.a. de kanton- - rechter, mr F. Ligtenberg; de grif- fier. mr W de Koning; de substituut- c griffier, mr J. E. Conradi; mejuffr mr M. J. Zee'enberg. hoofd-insoec- trice van de kinderpolitie: mr P. A. van Tonrenburg. secretaris van de Sociale Raad. en voorts besturen van de vereniging Pro Juventute: r.-k vereniging voor Gezinsvoogdij: ver eniging Liefdewerk voor Kinderbe scherming: vereniging Kinderzorg; Diaconie Nederlands Hervormde Ge meente: vereniging „Tot Steun": Christelijke Jeu^dhulp: Mareiritha van Cortonastichting; commissie van ongehuwde moeders. i Als eerste land voor deze Cambrige Week werd Nederland uitgekozen, terwijl de stad Leiden het meest ge schikt werd geacht, omdat deze Uni versiteitsstad niet alleen ongeveer van dezelfde grootte is als Ca i- bridge, doch bovendien wat facul teiten betreft en ook op inder gebied zoveel daarmede overeenkomt. De week in Leiden is »an 24 t.m. 29 juni. Naast een lunch, welke door de organisatoren van de Cambridge Week zal worden aangeboden op de openingsdag en een receptie, welke door de burgemeester van Leiden de volgende dag zal wo.den gegeven, zullen diverse evenementen plaats vinden, waarvan tot op heden reeds bekend zijn de sportwedstrijden tus sen teams van de Universiteiten van Cambridge en Leiden opvoeringen van Shakespeare's „As You Like It" door de bekende Shakcspeare-groep „The Marlowe Society", alsmede een Recital in een oude Kerk in Lei den door de befaamde „Madrigal So ciety of Cambridge", welk koor geen verder commentaar behoeft. Andere evenementen welke tot het slagen van deze Cambridge Week zullen bijdragen, worden nog uitgewerkt, terwijl ook enkele lezingen op het programma zullen staan. Ais middelpunt van deze Cambrid ge Week zal een tentoonstelling wor den opgezet in de Stadsgehoorzaal in Lelden, waarbij zal worden getracht een zodanig beeld te geven, da het publiek de indruk zal krijgen, bij het binnentreden van de Stadsgehoor zaal, de straten van Leiden te ver laten en rechtstreeks in het hart van de stad Cambridge te lopen. De opzet zal hierbij zijn het pu bliek een beeld te geven van Cam bridge „vroeger en nu". verschillende voorwaarden toch gun stige resultaten afwierpen, hadden de volle aandacht, waarna de heer Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 27 Maart 1857. Ley den De raad van beheer van den HolL. Spoorweg heeft een verslag over 1856 voor de deelhebbers opgemaakt, waarin o.a. de volgende bijzonderheden voorkomen. tiet dubbel spoor tusschen Veenenburg (Lisse) en Haarlem wordt ter bezuiniging opgenomen en door twee uitwijksporen ver vangen. Het overlijden van den stoo- ker op de Hoornsche stoomboot, in ons vorig nommer vermeld dat aan stikking door kolendamp werd toegeschreven, is volgens later berigt alleen aan het mis bruik van sterken drank te wijten. Kardinaal Mindszenty vandaag 65 jaar Kardinaal Mindszenty, aartsbis schop van Esztergom en primaat van Hongarije, wordt vandaag, 29 maart, 65 jaar. Zoals bekend is, vertoef* de kardinaal in het gebouw van de Ame rikaanse ambassade te Boedapest, waar hij asyl heeft gezocht, toen de omstandigheden hem daartoe nood zaakten. Eind oktober werd de kardinaal door vrijheidssiryders uit zijn gevangen schap bevrijd. Zijn vrijheid duurde echter niet lang, daar het geweldda- d - ingrijpen der Russen de Hon- g£ rse vrijheidsstrijd smoorde. In middels heeft de Hongaarse com munistische regering verklaard, kar dinaal Mindszenty te beschouwen als een misdadiger, die zich door zijn vlucht aan de straf heeft onttrokken en nimmer meer een kerkelijk ambt zal mogen vervullen. Leidse Agenda VRIJDAG 29 MAART. Oud Leiden. Verdwenen Schoon heid. Dr W. C. Braat. Filmzaal Aca demie, Rapenburg 73, 8 uur nam. ZATERDAG 30 MAART. R.-k. Instuif Haagweg. Half-vas- ten. Ontspanningsavond m.m.v. The Lucky Stars. Leonardushuis, 8 uur nam. Kon. Ned. Nat. Hist. Ver. Excursie Huys te Warmont Bus richting Haar lem, Stationsplein 14.05, fietsers 14.30 uur nam. aan ingang. ZONDAG 31 MAART. R.-k. Instuif Her nsingel. Half vasten. Gezellige dansavond, m.m.v. de gebr. Driessen. Maria Gijzen- steeg. 8 uur nam. Dienst der Apotheken. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9, telef. 24807; Apo theek Tot hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, telef. 21060; Aootheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. N00RDWIJK JONGETJE ONDER LADDER WAGEN GERAAKT. Enkele kinderen speelden dezer dagen op het open terrein aai. de Trompstraat, waar tijdelijl een lad derwagen van de gemeente was neer gezet. De kinderen wisten de wa gen om te duwen met het gevolg, dat een 7-jarig zoontje van de fam. Hazenoot er onder beklemd raakte. Dr Mulder stelde inwendige kneuzin gen vast en liet het ventje naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overbrengen. KNIPPERLICHTEN BIJ GEVAARLIJK KRUISPUNT. Reeds geruime tijd geleden had het gemeentebestuur een besluit ge nomen om op het gevaarlijke kruis punt BeeklaanVinkenlaan knipper lichten te doen aanbrengen. Gisteren zijn de installaties hiervoor aange bracht en knipperen thans op 4 pun ten de helder oranje-lampen om de weggebruikers er op attent te maken, dat men een gevaarlijk kruispunt na dert. Plannen worden momenteel uitge- De Pree stilstond bij de tijd van werkt om een zeer grote replica van een College Court en een typische Cambridge Inn op te stellen in het gebouw van deze tentoonstelling, terwjjl een andere afdeling de enor me bijdrage tot wetenschappelijk onderzoek van de Universiteit zowel als van de industrie van de stad Cambridge tot uiting zal brenken. De Leidse tuiniers- en bloemisten vereniging „Door Eendracht Verbon den", vergaderde gisteravond in café Aniba aan de Herenstraat. Na de opening door de voorzitter, tr J. H. Smit, behandelde deze ig een vraag over de behan- van het luciferplantje. Na de kelijke ballotage van nieuwe hield de heer H. de Pree een le over de aanleg en het on- id van het gazon in de tuin. gazon brengt rust in de tuin. gel vergt een gazon ongeveer ft van de totale oppervlakte le tuin. Voordat graszaad ge wordt moet de grond goed be- worden: bemesten, diep spit- nmel en onkruid verwijderen Onderscheid in bemesting maakte de heer De Pree tussen de bemes ting van humusrjjke- en humusarme grond. In het laatste geval bemeste men de tuin met ruige mest. De graszaadmengsels, die bij de, zaaien en de meest gunstige omstan digheden, waaronder dit kan geschie den. Tegen vogelvraat bestaan verschil lende middelen. Vervolgens behandelde spr. het vormen van een gazon, door het leg gen vai eraszoden. Hierin schuilt het gevaar, dat men veel onkruid in de tuin brengt. Daarom moeten de zo den van een vertrouwd adres be trokken woHen. Wanneer de zoden gelegd zijn- moeten ze goed worden aangeklopt en ingestrooid met wat fiine grond Bij droogte worden re besoroeid Na het maaien van het gazon moe'en direct de kanten worden afgestoken Na het maaien bii recrpna^Mig weer verdient het aanbeveling te mesten met korrelmest Aan het verdere on derhoud van het gazon, wat betrpft vrjihouden van onkruid, en het voortdurend maaien moet eens per week aandacht worden besteed. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U 4e lefonlsch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doeD toekomen. DE ADMINISTRATIE. Marktberichten LEIDEN, 29 maart Vee. Aanvoer 4 stieren, 126 melkkoeien, 2n(. vette koeien, 305 vare e.a. koeien, 35 pin ken, vette kalveren, 476 nuchtere kalveren, 7 geiten, 35 vette schapen, 120 fokschapen. 656 vette lamineren, 205 weidelammeren, *7 varkens en zeugen, 325 schrammen. 604 biggen en 1 paard. Totaal 3272 dieren. Notering: Melkkoeien 9701080, vette koeien choon f 2.80 —3.30, va re koeien f 625—900. pinken 300 500, vette kalveren levend 2.50— 3 00. nuchere kalveren 'evend 1.10 —1.25, vette schapen 80—125, fok schapen met 2 lammeren f 225275, fokschapen met 1 lam f 150—175, lammeren 90—140, drachtige zeu gen 250- 325. schrammen 65110, biggen 42—52. Overzicht: voor melkkoeien willig, Vfctte koeien luierig, varekoeien le vendig. pinken levendig, -ette kalve ren vlug, nuchtere kalveren vlug, vette schapen stroef, vette lammeren vlug, fokschapen matig, zeugen, schrammen en biggen redelijk. Kaas. Aanvoer 8 partijen Goudse. Goudse le soort t 2 53—2 58. Goudse 2e soort 2.46—2.52. Handel kalm. LEIDSCHENDAM, 28 maart Groen te. Sla A 1°.30- 15 40; sla B f 6.10 -10.40; sla C f 5.00—5.70; stoofsla 12 —19; andijvie 32—36; peterselie 8—9: selderij 4—5: spinazie 18- -30; prei 13 16; rabarber 3842.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2