Opbrengst produkten steeg, maar kosten bedrijt nog hoger Aan ambachtsschool Haagweg werden de diploma's van avondcursus uitgereikt Expoye vergaderde in gemoedelijke sfeer OMGEVING VRIJDAG 29 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA II 72 Getuigschriften Gisteravond werden aan de Am bachtsschool Haagweg te Leiden di ploma's van de vakavondschool uit gereikt. Na een openingswoord door ir. J. J. G. van Hoek, voorzitter van het bestuur werden woorden van geluK- wens gesproken door de heer B. Swa- nenburg, gemeentelijk inspecteur L.O., de heer C. Brilman, directeur en de heer J. Zwanenberg, voorzitter van de „Vola". Een prijs voor de beste prestatie van het jaar ontving de leerling T. v. d. Zeeuw uit handen van de heer J. J. G. Verhey van Wijk namens de maatschappij van nijverheid en handel. De uitslagen waren: Bouwkundig tekenen: T. van As, D. K. van Benten, W. C. Beurze, W. Boom, K. de Haas, P. RL Juffermans, W. Kuyt, T. I. G. v. d. Meer, A. Rijns burger, J. M. van Rossum, P. W. Vink, J. Wijling. Stofferen: T. Barnhoorn, W. D. Koe le wijn, M. J. Kouters, J. Sip, P. Ver donk. Schilderen: F. Gerritsen, F. Otten- hof, J. Suurland, F. Wijling. Algemene metaalbewerking: N. Bol, H. K. Boom, J. van Egmond, G. J. M. v. d. Geest, G. van Hal, W. F. Heruer, A. J. v. d. Heyden, A. Hooger- vorst, J. J. Kleyn, H. P. Laman, Th. Nyenhuis, W. Oudshoorn, J. H. Po- lanen, F. D. Redegeld, H. van Riet, C. Stafleu, H. J. v. d. Weerthof. N. Zirkzee, D. F. B. de Wit. Auto- en motorherstellen: P. F. H. Proosdij, P. H. v. d. Voort, H. W. Al- torf, J. Fasel, T. D. Griffioen, L. H. v. d. Heden, W. H. Klinkenberg, H. Pooyer, W. Regeer, W. Reinink, W. Stikkelorum, A. Struik, A. J. v. d. Voet, D. van Barneveld, J. J. Bek- ker, H. M. van Denzen, J. G. Dool, W. Freke, D. L. Harteveld, W. J. P. Janssen, J. Kluiver, G. Kraan, A. H. van Kranenburg, J. B. Mader, W. F. Meyers, F. J. van Schie, M. J. Scheu ten, D. Verhaar, B. M. Vlekke, J. Volkaers, H. v. d. Weerdt, J. G. van Westbroek. Bouwkundig tekenen: K. Anema, A. v. d. Blom, J. A. L. Bouter, A. C. Deegenaars, P. van Dijk, M. J. Groen, B. Horsman, J. J. Houps, J. van Kampenhout, H. Kool, J. A. Koks hoorn, W. van Polanen, W. Rood, P. Staffeleu, M. v. d. Voet, A. de Roode. Meubeltekenen: J. H. M. Biesjot, Y. J. Rademaker, A. Uljé, C. Was sing. Stofferen: A. C. A. Hogervorst, C. Marijt, F. van Stijn, W. Baalbergen, D. Jacobs. Schilderen: D. Breedijk. D. A. van Driest, C. J. van Duvvenbode, J. C. van Gent, J. v. d. Meer, P. Meyer, H. Th. Schrijvers, J. J. van Tonge ren, J. Zandvliet, W. W. Schmidt. Rlachinebankwerken; T. G. Blom, J. J. v. d. Burg, C. J. Botermans, A. Devilee, W. Dubbelaar, P. W. L. Groenveld, A. P. Klein, Chr. Looy, L. C. van Mastrigt, B. du Mortier, C Paauw, A. Pol, A. Rietkerk, D. Romt^ut, J. G. de Ruiter, J. P. Voets, J. Voskuil, D. de Wagt, J. Wassenaar, T. v. d. Zeeuw, J. Gor dijn. Auto- en motorherstellen: M. F. 1' Ami, W. Th. Cambier, P. J. v. d. Geest, Tj. Hiemstra, B. P. Redegeld, L. van Vliet. Autogenisch lassen: D. J. van Duy- venbode, P. Habraken, F. Hermans, G. Lafeber, O. J. Spierenburg, B. Ippel, G. W. Martens, H. Moenen, J. Pardon, P C Slootweg, J. v. d. Wei de, W. v. d. Geest, G. C. A. Roman. Electrisch lassen: J. Janse, L. A. Schaap, P. F. Sloot, C. Vreeken, A. M. Zandwijk, P. B. van Diemen, A. van Drunen, J. P. J. de Groot, B. Suvaal, J. Suvaal, H. v. d. Voet, W. M. Walraven, L. Zwarts. Landmachinisten-electrotechniek: M. v. d. Boon, N. W. Caspers, J. A. Th. Geurts, G. de Jong, R. C. Kra mer, W, van Leeuwen, W. van Vliet. Textielavondschool: J. Brokaar, A. v. d. Burg, A. Sierat. SEMINAR VAN HET E.P.A. TE LEIDEN GEOPEND. Vanmorgen heeft de staatssecreta ris voor sociale zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, in het gebouw van het Nederlands instituut voor praeven tieve geneeskunde te Leiden het se minar geopend, dat „The European Productivity Agency" (E.P.A.) van 28 maart tot 4 april houdt over het onderwerp: „Fitting the job to the worker". De E.P.A., een onderdeel van de C.E.E.S., is op deze bijeenkomst ver tegenwoordigd door zijn vice-voor zitter, dr. A. King. De leiding van de samenkomsten berust bij prof. dr. G. C. E. Burger. De ongeveer 60 deelnemers af komstig uit België, Canada, Dene marken, Duitsland, Engeland, Frank rijk, Italië, Nederland, Noorwegen, U.S.A., Zweden en Zwitserland, zijn gisteren in Leiden aangekomen en hebben reeds enige informele bespre kingen gehouden. Het houden van dit seminar be oogt de arbeidsomstandigheden verbeteren en deze zoveel mogelijk aan te passen aan de vaardigheden en beperkingen van de gezonde werk nemer. Zo zullen met name behan deld worden het belang van een goede vormgeving der machines en een juiste opstelling er van. De wijze van bedienen der machine, de vorm en de plaats van de bedieningsor ganen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand.ex. Klas sieke taal- en letterkunde de heren H. A. RL Goddijn te Leiden en P. J. Sypesteyn te R'dam (cum laude). CURATOREN DER LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij K. B. is met ingang van 1 april 1957 aan dr W. K. Dicke op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid van het college van curatoren der rijksuniversiteit te Leiden; is be noemd tot lid van het college van curatoren der rijksuniversiteit t€ Leiden: dr- J. Goedlbloed, te 's-Gra- venhage. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat op de secretarie dier gemeente, kamer 125, is nedergelegd ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden de door de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 25 maart 1957 vastgestelde Verorde ning, houdende wijziging van de Verordening op de Winkelsluiting 1953 1 (Gemeenteblad no 15), laat stelijk gewijzigd bij Verordening van 18 oktober 1954 (Gemeenteblad no 22). Deze wijziging houdt onder meer in, dat de verplichte dinsdagmiddag- sluiting ook geldt voor winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak verf en verfwaren plegen te worden verkocht. Burgerlijke Stand Geb.. Arie Jan zn v. C. Montagne en G. Plu; Floris Willem Jan zn v. H. J. Mulder en L. F. A. Granberg; Helène Marie Andrée dr v. J. F. van Nes en J. J. M. van den Bergh; Pau lina Catharina dr v. A. J. Breede- veld en C. C. Epskamp; Geertje dr v. P. J. van Leeuwen en M. A. Brus- see; Johanna Catharina dr v. M. Keijzer en J. C. Zandvliet; Rudolf Gerrit Willem zn v. G. H. de Groot en J. E. van Kerkhof. Overleden: R. Krijgsman, 79 jaar, man. Getr.: J. J. Kluivers en J. J. Nijs- sen; P. A. H. Hannen en F. L. E. M. Beltgens; P. J. Calkhoven en C. Pot ters; H. G. Groenendijk en J. E Marijt; Th. H. Dickhoff cn M. C. A. Juffermans; L. F. Th. M. van Ber- kel en P. M. Verhoeven: J. F. van der Zeeuw en H. M. Hollebeek; C. H. Munnik en J Koren; M. van de Wetering en M. H. Geuke: A. G Humme en A Oudshoorn; G. Boo gaard en M. Tegelaar: C. A. van Schagen en L. J. Kluvers; C. Vis ser en W. Cossee. in het politic-rapport met zich mee brengt. We kennen allemaal de z.g. konijnen-tijd, waarin het verdwijnen van de langoren orde van de dag is. Dat is in de donkere dagen voor kerstmis. Maar wist u, dat ook de lentetijd zijn eigen typische proble men schept? In deze tyd n.l. zijn de vrouwert, die door de schoonmaakkoorts wer den aangetast, geneigd om op wankel le trapjes te klimmen en op gammelé stoelen te gaan "taan. De koortsver schijnselen gaan zelfs dikwijls zo ver, dat zij zich verstouten om smalle vensterkozijnen te beklimmen. On gelukken kunnen niet uitblijven en het dagelijks politierapport draagt dan ook de sporen van gestrafte vrou welijke overmoed. Dit jaar doet zich het verschijnsel voor, dat het aantal meldingen van pebroken armen en benen vér beneden de maat blijft. Hier ligt voor een socioloog een inte ressant probleem. De vraag doet zich n.l. voor: houden de huisvrouwen dit jaar geen schoonmaak, zijn zij nog niet aan het ophangen van gordijnen en het reinigen van tuimelramen toe, of zijn zij voorzichtiger geworden. In ieder geval: laten wij hopen, dat het zó blijft en dat géén der dames, die slachtoffer zijn van de hoogconjunc tuur in het huishoudelijk leven, zich aan een misstap te buiten gaan. Pas op uw fiets. Met het verdwijnen van fietsen gaat het nog immer bergafwaarts. Tenminste, gezien van het standpunt 'van de rijwielbezitters, die er prijs op stellen hun voertuig te behouden. Sinds maandag zijn er te Leiden reeds 13 fietsen plus een bromfiets verdwenen. Steeds konden de eige naars zich het verwijt maken, dat zij verzuimd hadden het vehikel op slot te zetten. Men zij gewaarschuwd. Zwart Afrika. Is uw maandagavond nog vrij? De Nederlandse Reisvereniging voor Ka tholieken biedt u dan een avond, die zeker zal boeien. Father H. Verhoef komt naar „De Turk", waar hij u in gedachte zal meevoeren naar Kenia in Oost Afrika. Hij heeft daartoe een aantal prachtige kleurendia's bij zich. Een van de vragen, die hij zal trach ten te beantwoorden luidt: „Wat is de RIau Mau en wat wil deze onaf hankelijkheidbeweging ten aanzien van de missie Kaarten zijn nog te verkrijgen bij het agentschap Taxi Schrijvers, Hogewoerd 50 en voor zover voorradig aan de zaal. Jubilaris. Vandaag vierde de heer H. M. van Schaik, wonende te Leiden, Witte Ro- zensraat 48, zijn 25-jarig dienstjubi- leum als blokmaker-graveur bij de Clichébedrijven van Koningsveld Zoon N.V., vroeger gevestigd te Lei den in de St. Aaghtenstraat als Che migrafische Kunstinrichting „Neer landia". De heer Van Schaik werd vanmor gen in een der fabrieksgebouwen te Den Haag door directie en medewer kers gehuldigd. Muziekonderwijs. De heer Henk Geirnaert, directeur van de muziekschool de Mij. voor Toonkunst te Leiden, behaalde het diploma Algemeen Vormend Muziek onderwijs (methode Gehrels). BIOSCOPEN. De films in de week van 29 maart tot 5 april zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: De schoonmaak en het politierapport. Ook voor de Leidse politie gaan en komen de seizoenen. Het is opvallend, dat elk seizoen zijn eigen meldingen de heer drs H. A. Korthals, verwel komde de aanwezigen, die belang stelling toonden voor het werk van deze school en in het bijzonder de burgemeester en wethouder G. Schrama. Drs. Korthals wees op de verant woordelijkheid, die bij de jongeren van tegenwoordig blijkbaar nogal ge ring is. De taak van de Tekcnschool is o m. belangstelling en liefde voor het vak en het werk bij te brengen. Deze school geeft de jongelui boven dien gelegenheid zich te bekwamen in hun vak. Aan de ouders vroeg de heer Korthals toch vooral de jongens trouw naar de school te sturen. Spr. merkte op, dat na 1945 wel eens ge dacht is of deze school voor Voor schoten nog waarde heeft, maar on danks de zuiging van de grote stad kon de school in stand gehouden worden, kon vorig najaar het 80-ja- rig bestaan gevierd worden en heb ben vele ouders begrepen hoe be langrijk het is de jongens in de eigen gemeente naar school te kun nen sturen. Spr. besloot met de wens uit te spreken, dat het gemeentebestuur aandacht zal schenken aan de huis vesting, die zoveel moeilijkheden meebrengt en met dank te brengen aan de directeur en leraren voor hun arbeid ten bate van deze school. De directeur der school, de heer Edelman, deelde daarna de rappor ten en diploma's uit. Spr. wees op het moeilijke van dit werk, waar onge veer 20 a 25 jongelui, verdeeld over 5 klassen liefst 7 vakken vertegen woordigen. De heer Los had de bijzonder dank bare taak aan die leerlingen, die ex tra prestaties geleverd hadden een geschenk aan te bieden namens het bestuur te kunnen aanbieden. Ook De heer Los onderstreepte nog eens het verantwoordelijkheidsgevoel, dat zo belangrijk is, en wees erop, dat men zijn ziel in zijn werk moet leg gen. Aan de leerlingen met de beste prestaties overhandigde spr. daarna onder een vlot, geestig, toepasselijk speechje practische geschenken. Burgemeester Van der Hoeven wenste daarna de geslaagden en be vorderden geluk namens het gemeen tebestuur. Spr. meende dat te ver wachten is, dat na nog ongeveer een jaar een beter onderdak voor de school gevonden kan worden. De uitslagen van de overgangsexa mens: Bevorderd van klas 1 naar 2: W. W. van Aken, K. van Klaveren, P. L. Roodakker en F. C. A. v. d. Berg (beste prestatie); van 2 naar 3: M. Ruijtenbeek, J. Tebregge, J. Zandbergen en A. Mulder (beste prestatie); van 3 naar 4: B. Zweek- horst; van 4 naar 5: A. J. v. Rossen, C. van Veen en T. Bakker (beste prestatie). Einddiploma: driejarige cursus A: T. Duivenvoorden. K. Houtzager en J. Zuijderduin (beste prestatie); van cursus B (5 jaar): M. de Jong, B. Vis, W. J. Olsthoorn en J. v. d. Hoeven (beste prestatie). In het lokaal was een tentoonstel ling van werk van de leerlingen in gericht, dat een bijzonder goede cn verzorgde indruk maakte. Na de uitreiking van rapporten en diplo ma's ,werd met aandacht en belang stelling kennis genomen van de vor deringen van de leerlingen. Benoeming Onze plaatsgenoot, de heer J. H. Krooshof. is benoemd tot Ry ksgecomm it teerde bij de eind examens van de tweede leerkring van een der kweekscholen voor on derwijzers (essen) in Den Haag. Uitvoering. De toneelvereniging „Vriendenkring" een onderafdeling van de buurtvereniging „Recht door Recht" heeft het plan opgevat om zaterdagavond 30 maart a.s. een to neeluitvoering te geven en du baten te bestemmen voor de radio-actie „Goed Zo". De entreeprijs is laag gehouden: 1.— per persoon. De uit voering wordt gegeven in het Bonds- gebouw aan de Leidse weg. Opge voerd wordt het toneelstuk ..Grote Kinderen" een spel in 3 bedrijven. Aanvang 8 uur. Jaarverslag veiling Roelofarendsveen Lido: „Noodlanding in de jungle" 18 jaar. „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden. „De straat der geverfde lippen", strikt volwasse nen. „Shotgun", 18 jaar. Afgekeurd. Het is altijd een waar genoegen dat ook dit jaar er weer een uitno- diging is ontvangen om een dertig tal studerende vluchtelingen, die mo menteel in Westduitse kampen ver toeven, enige weken in Leiden te la ten doorbrengen en wel var 26 mei 17 juni. Verdere gegevens zullen nog wel gepubliceerd worden. Het program ma bevat o.a. kennismaking met het westerse gezinsleven, door in lezingen en gesprekken deze mensen op de hoogte te brengen met de westerse democratie, o.a. staatsinrichting, eco nomie, godsdienstige stromingen cn sociologie. Ook zal er een contact avond gevormd worden met politieke jongeren en er zal contact gezocht worden met buitenlandse studenten van de universiteit. Plet ligt ook in de bedoeling een afscheidsavond te organiseren met Expogé-leden. De leden werden opgewekt om mede te werken aan een goede ont vangst en huisvesting. Op een vraag uit de vergadering over het monument antwoordde de voorzitter, dat met het grondwerk reeds begonnen is en dat het in de bedoeling ligt het monument op de vierde mei te onthullen. Onder dank aan de aanwezigen sloot hiermede de voorzitter deze gemoedelijke vergadering en bleven de leden nog enige tijd gezellig bij een. de vergaderingen van de Vereniging van Ex-politieke gevangenen uit de Bezettingstijd bij te mogen wonen. De prettige sfeer waarin deze ver gaderingen gehouden worden en de gemoedelijke discussies welke ge voerd worden, zijn de weerklank van de banden welke deze mensen tesa- men houden. Ook de jaarvergadering van de „Expogé", die gehouden werd in de kleine maar stemmige vergaderka mer van hotel „Central" was een uiting van saamhorigheid en mede leven met het wel en wee van de ver eniging. Op de hem eigen, genoegelijke wijze verwelkomde de voorzitter, de heer Questroo, de leden en vatte het matige bezoek als een pluim op voor het bestuur, dat het beleid op de juiste wijze wordt gevoerd. Niette min zou hij het prettiger vinden als de leden door hun bezoek meer be langstelling toonden voor het vele werk dat door het bestuur wordt ver richt. Heel gemoedelijk werd het huishoudelijk gedeelte van de verga dering afgewerkt. Jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden onveranderd goedgekeurd en de heren gedéchar- geerd en bedankt voor het vele nauwgezette werk dat hier aan ver bonden is. Als bijzonderheid zij ver meld, dat het aantal leden met 6 ge stegen is tot 133 en daarbij hebben zich nog 20 donateurs aangesloten. De aftredende bestuursleden wer den allen bij acclamatie herkozen, de voorzitter niet alleen met algemene stemmen, maar ook met het verzoek om het decennium maar vol te ma ken. De voorzitter dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte dit jubeljaar weer in dezelfde pret tige samenwerking met bestuur en leden het beleid in de „Expogé" te mogen voeren. Na de bespreking over het lande lijk congres, dat van 19 t/m 22 mei a.s. te Utrecht zal worden gehouden, deed de voorzitter de mededeling, VOORSCHOTEN DIPLOMA-UITREIKING AMBACHTS-AVOND- TEKENSCHOOL In het tekenlokaal, dat daarvoor in de „Parkschool" gebruikt wordt, hebben de leerlingen van de Am- bachtsavondtekenschool gisteravond hun rapporten en/of diploma's in ontvangst mogen nemen. De voorzitter van het schoolbestuur Omzet half miljoen hoger dan 1955 UEDENAVOND WORDT IN DE Pancratiuszaal de jaarvergade ring van de Coöp. Bloemen-, Groen ten- en Fruitveiling gehouden. Uit het jaarverslag over 1956 van de di recteur der veiling, de heer N. Turk, ontlenen wij het volgende: Voor de tuinbouw te Roelofarends. veen is het jaar 1956 een jaar van hoogkonjunktuur waarvan vele ge profiteerd hebben. Van deze welvaart hebben de kwekers van Roelof arendsveen niet in gelijke mate ge profiteerd. Wel is de geldelijke op brengst van de produkten, in ver gelijking met 1955, met 13% geste gen, doch behalve d' belangrijke in vesteringen, waren de kosten van het bedrijf en het gezin voor allen ho ger. Eèn van de faktoren die hier toe geleid hebben is de ijzige koude die de gehele maand februari heeft geheerst. Een andere faktog was een daar op volgende winterse zomer, die vooral in de laatste dagen van juli grote schade aan de tuinbouwgewas- sen in de volle grond toebracht. Het gevolg van dit abnormale weer heeft er toe geleid, dat de financiële uit komsten sterk uiteenlopen. Aanvoer en prijsverloop belangrijkste produkten. de Bloemen: Aanvankelijk lieten de tulpen zich slechts forceren, waar door de aanvoer in de eerste helft van januari gering was. Geleidelijk werd de aanvoer groter, ook van nar cissen, en de afzet verliep tegen re delijke prijzen. Met het oog op het late seizoen en mede de verhoging van het Duitse invoercontingent van DM 500.000. tot DM 650.000.was de verwachting algemeen, dat in de week voor Pasen de vraag naar narcissen het aanbod verre zou overtreffen, waardoor ver schillende partijen tegen hoge prijzen in voorkoop werden gekocht om in de Paasweek te verzenden. De aan voer was echter aanmerkelijk groter dan de verwachting, met het gevolg dat de prijzen voor de kwekers een teleurstelling was. - De vraag naar fresia's en lathyrus was minder groot dan vorige jaren, v/aardoor de resultaten minder goed waren. De anjerteelt neemt hier ter plaat se gestadig toe. Mede tengevolge van d- koele zo mer brachten de margrieten, pyre- thrums, alsmede de overige zomer bloemen, behoorlijke prijzen op, hoe wel door het slechte weer de kwali teit veelal beneden normaal was. Groenten: Door een tekort aan aardbeienplanten was de aanvoer van glassla belangrijk groter dan vorige jaren., daarentegen van de natuur- sla kleiner; de landelijke aanvoer was het gehele jaar aanmerkelijk groter dan normaal met het gevolg, dat be houdens kleine perioden, het aanbod de vraag overtrof, waardoor veelal lage prijzen en doordraaien. Om aardbeien voor de konsument goedkoper bereikbaar te stellen is er, meer speciaal voor de stookaardbeien, een kleiner verpakking ingevoerd. De oogstperiode was zeer kort en bleef belangrijk beneden normaal. Behou dens een inzinking op 30 en 31 mei, waren de prijzen goed, maar konden de geringe oogst niet kompenseren. Door de zachte winter in de maan den juni en juli was de oogst van vollegrond-snijbonen zeer laat, doch de stand van het gewas was goed. Door de hevige storm gedurende de laatste 3 dagen van juli werden de bonen voor ;0% geplukt en kon men de oogst als mislukt beschouwen. De oogst en de te bereiken resul taten van de teelt van augurken is altijd erg wisselvallig, maar in 1956 v/as dit wel bij uitstek het geval. Door de zeer slechte oogst, vooral in de andere augurken-centra's en ook in Duitsland, waren de prijzen exor bitant hoog, waardoor verschillende kwekers, ondanks geringe oogst, zelfs beste opbrengsten hebben verkregen. De teelt van late kastomaten is een desillusie geworden. Overzicht van aanvoer, opbrengst en doorsneeprijzen der aangevoerde bloemen in 1956 Product Bossen of Stuks Opbrengst Doorsneeprijs 112.886 f 53.088,59 47.03 155.152 77.728,06 50,10 Narcissen (koude grond) 837.169 183.352,77 „21.90 Tulpen Tulpen (met bol) 1.269.515 869 636,80 68.50 24.505 818,89 33,42 32.038 16.507,46 „51.52 Blauwe Druifjes 83.101 15.886,60 19.12 Freesia's 69.286 38.397,11 55.43 13.816 8 782,74 63.57 31.992 19.236.77 60.13 Chrysanthimum (tros) 145.926 65.340,16 44,78 Chrysanthimum (kl. bl. gepl 476.252 47.366,31 9.95 Am. Anjers 1.498.892 204.965.49 13.67 6.837 1.067,17 15.61 4.436 747,71 16.86 3.996.27 „30,83 737.09 2*4,70 7.151 4.203,76 58.79 5.658 1.848,29 32,68 638,55 „31,15 4.256 3.026,79 „71.12 4.506 1.094.54 „24.29 5.455 4.585,35 84.06 1.364,68 26,76 49.592.75 874.010,70 Overzicht van aanvoer opbrengst en doorsneeprijzen der producten in 1956: Product kg. of st. Opbrengst Doorsneeprijs 186 340 770.199.83 413.33 Glasaardbeien 2e oogst 1.217 4.593,42 377,44 Natuuraardbeien 45.226 118.610,07 262,26 1.292 1.907,95 147.67 2.650 3.614,92 136.41 Augurken C 47.693 51.112.55 107.17 403 892 383.067,13 94.84 106.697 60.358,72 56,57 283,478 245.841,77 86.72 2.505 3 352.33 133,82 53.719 9.283,67 17.28 Aardappelen (vroeg) 11.582 1.317,32 11.37 17.238 4.209.27 24.42 31.275 4.108,16 13.14 26.219 4.545,68 17.34 107.472 137.026,83 127,50 Kasnsijbonen (laat) 5.824 6.220.74 106.81 166.322 137.261,02 82,53 162.357 99.579,05 61,33 168 982 154 281.52 91.30 60.207 27.584,16 45.82 314 203 20.216.31 6.43 Natuursla 1.151.532 104.570,50 9.08 Witlof 28 909 14 328,16 49 56 71.131 11.218,71 15.77 9.744 7.800.38 80 05 10.711 5 119.04 47,79 7 263 846.82 11.66 6.784 971,03 14.31 4.727.46 2.397.874,52 De afzet Tengevolge van de geringe oogst in geheel Europa was er een grage handel en had de afzet een vlot verloop. Aan groenten en fruit werd afgenomen door: Exporteurs voor ƒ1.099.000 in 1955 ƒ1 049 000.— Groothandel voor 799.000,— in 1955 883.000/ Detailhandel 63.000,— in 1955 47 000,— Industrie voor 437.000,in 1955 229.000,— Afzet in Binnenland: Ook de binnenlandse markt wa6 in 1956 wederom een belangrijke afne mer van onze produkten. Van de to tale aanvoer werd voor 35,9 procent voor binnenlandse markten afgeno men; tevens nog 18,2 procent door dt Nederlandse industrie. Het is van het grootste belang dat onze produk ten bij de besteding van het inkomen een belangrijke plaats blijven inne men. In het jaar 1956 werden 172 groen ten- en 222 bloemenveilingen gehou den, waarvan 4 avondveilingen wel ke zeer goed werden bezocht. In '55 werden 188 groenten- en 210 bloe menveilingen gehouden voor een to taalbedrag van ƒ4.071.885 (vorig jaar /3.585.337). De vereniging telde per 31 decem ber 1956 327 leden. Verwachtingen van 1957 Vanaf 1946 heeft de regering de industrie gestimuleerd en de agrari sche sektor min of meer verwaar loosd. Door de belangrijke uitbrei ding van de industrie 's er een groot tekort ontstaan op de arbeidsmarkt met een sterke steiging van lonen en materialen tengevolge. Daarnaast is door de behoefte aan grondstoffen voor de industrie, welke geïmpor teerd moeten word'-n «»en belangrijk tekort op de betalingsbalans ont staan, welk tekort wordt gepoogd aan te zuiveren door bestedingsbe perking. Het gevolg hiervan is: ver dere stijging van bepaalde levens behoeften, verhoging van renteper centages welke een druk zijn op de grote investeringen welke gedurende de laatste jaren hebben plaatsgevon den, verhoging van belastingen, ed. Voorts zijn de sociale lasten gelei delijk toegenomen en de premie voor de ouderdomsvoorziening is, hoe mooi deze oudedagvoorzienint; ook is, niet te onderschatten. Dit zijn allen ho gere lasten die uit het bedrijf moe ten komen en voor een deel ook de koopkracht van de consumenten drukken. Dit alles geeft wat te den ken en maant ons tot voorzichtig heid. De tuinders hebben zich echter nooit door minder goede vooruitzich ten laten ontmoedigen en voorhnnds is hiervoor ook nog geen rede. Toch meen ik aan de hand van de belang rijke expo.tcijfers van tuinbouwpro- dukten in voorgaande jaren, dat naast de landbouw ook de tuinbouw op meer aandacht van de regering recht heeft.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 13