De vakopleiding in de Horecabedrijven De nieuwe structuur van de KAB De heer W.D. Lelieveld sprak op Bondsraad „St* Antonius" Ziekenfondsraad over tandartsenkwestie Nieuw elektronisch brein speelde in boter-, kaas- en eierenspel remise „Belasting mag geen herstellende functie in conjunctuurpolitiek hebben" VRIJDAG 29 MAART 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 10 Grondmotief van het tweedaags Bonds- congres van „St. Antonius" Het tweedaags bondscongres van „St. Antonius", de Ned. Kath. Bond van Hotel-, café- en restaurantgeëm ployeerden, in het Studiecentrum der Paters Augustijnen te Culemborg ge houden, kan alleszins geslaagd heten. Meer dan aan gewone „bondszaken" heeft men zich deze dagen kunnen bezinnen op de ondergrond van het bondslidmaatschap: de vakopleiding in het bedrijf. Dat deze als het ware nieuwe wen ding op een vergadering van een Vak bond waardering vond, moge blijken uit het feit, dat Mgr. Fr. Op de Coul, directeur van het Kath. Centraal Bu reau voor onderwijs en opvoeding, een groot gedeelte van het congres bijwoonde. Mgr. gaf hiervan uiting in een toespraak, waarin hy zeide zeer op prijs te stellen, dat hij op dit con gres aanwezig ken .zijn. Hij uitte er zijn waardering over, dat er zoveel aandacht wordt geschonken aan het onderwijs, het vakonderwijs speciaal, hetgeen vooral van belang is voor de jongeren, die moeten bedenken, dat zij als mens in het bedrijf werkzaam zijn. De belangstelling voor het onder- wijs-element op dit congres bleek verder o.m. uit de tegenwoordigheid van de heer Donnekamp, vertegen woordiger van de minister van onder wijs, van vele directeuren en leraren van nijverheidsscholen, vertegen woordigers van de werkgeversorgani saties Horecaf, Hocres, Peruka en Or ka va. Ook de secretaris van het Be drijfschap Horeca, mr. Roest Crollius, was aanwezig. Inleiding drs J. van Dljke over de vakopleiding. Drs J. I. van Dijke, secretaris van de Stichting Vakonderwijs Horeca bedrijf, gaf een overzicht van de vak ontwikkeling. Was er voor de oorlog van bijna geen opleiding sprake, na de oorlog is deze met kracht ter hand genomen en in 1946 werd met het vakonderwijs begonnen. Deze oplei ding bestaat uit een 2-jarige opleiding op ambachtsschool-niveau en daar naast een 2-jarige verdere opleiding in het leerlingenstelstel, terwijl in 1955 werd besloten de tweejarige dag opleiding van de lagere technische scholen om te zetien in een drie-jari- ge, waarbij de tweejarige vervolgop leiding gehandhaafd bleef. Er zijn thans vier dagvakopleidin gen, t.w. in Amsterdam, Utrecht, Rot terdam en Arnhem, die op niet-con- fessionele grondslag zijn gesticht en vijf dagopleidingen, welke onder de auspiciën van de Stichting Katholiek Vakschoolonderwijs vallen, nl. in Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Bre da en Sittard (de laatste is beperkt tot het theoretisch onderwijs voor het leerlingstelstel). De werkgeversorganisatie Horecaf richtte in 1929 een vakschool op, thans „Horecaf-vakschool" genaamd; in 1950 werd de Katholieke Middel bare Hotelvakschool te Maastricht gesticht. In 1937 besloot de Nederlandse wet gever het bij wet mogelijk te maken, dat de toelating als ondernemer tot een bepaalde bedrijfstak van am bacht, detailhandel of kleine nijver heid eerst mogelijk zou zijn indien de betrokkene voldeed aan nader te stellen eisen van algemene handels kennis, vakbekwaamheid en krediet waardigheid. Nadat de betrokken ondernemers organisaties een verzoek hadden in gediend kon de Minister van Econo mische Zaken een vestigingsbesluit afkondigen, zodat een ieder, die zich als ondernemer wilde vestigen, aan die eisen moest voldoen. Naarmate meer bedrijfstakken ïun vestiging or denden door zulk een vestigingsbe sluit te laten afkondigen, werd het gevaar groter voor de nog niet be schermde bedrijfstakken, dat talloze personen, die om hun gebrek aan vakkennis of om andere redenen als minder gewenste nieuwe ondernemers moesten worden beschouwd, zich zou den richten op die bedrijfstakken. Hoewel in de oorlog een vestigings stop werd ingevoerd, welke de vesti ging van een nieuw bedrijf van een speciale vergunning van de overheid afhankelijk stelde, zagen Je onderne mersorganisaties in de Horecabedrijfs- tak in, dat de selectie van nieuwe on dernemers op door hen vastgestelde eisen van vakbekwaamheid onvermij delijk was. Een nieuwe Vestigingswet werd af gekondigd. welke wet ook aan de ho recabedrijf stak de bescherming biedt, welke de Vestigingswet Kleinbedrijf van 1937 niet kon geven omdat het horecabedrijf niet een tak van am bacht, detailhandel of kleine nijver heid in de zin van deze wet was. Met het oog op deze verwachte ontwikke ling heeft de Stichting Vakonder wijs Horecabedrijven reeds in 1947 een aanvang gemaakt met een cursus voor het diploma vakbekwaamheid caféhouder en een cursus voor het diploma vakbekwaamheid pension houder. In 1950 is een cursus begonnen voor het diploma vakbekwaamheid restau ranthouder. In 1955 werd een Vestigingsbeschik king afgekondigd voor het horecabe drijf. Dit is een voorlopige regeling, welke echter vervalt indien het Ves tigingsbesluit van kracht is gewor den. Teneinde te voorzien in de nood zakelijke opleiding werden in 1956 de cursussen voor de diploma's vakbe kwaamheid hotelhouder, ondernemer klein-cafetariabedrijf en ondernemer vakantiegelegenheidsbedrijf (kam peer en vakantiecentra) opgericht. De diploma's van de Horecaf-vak- school en de Katholieke Middelbare Hotelvakschool zullen zeer waar schijnlijk evenals genoemde diploma's beschouwd worden als bewijs van voldoende vakbekwaamheid voor het vestigingsbesluit. Drs van Dijke pleitte daarnaast nog voor invoering van de beroeps- kaart voor de cafékelner, mede om beunhazerij tegen te gaan. Pater J. G. H. Spronck, regent van de middelbare hotelschool te Maas tricht, gaf tenslotte een overzicht van de opleiding aan deze school, waarin hij o.m. zei, dat niet alleen gelet wordt op de vakbekwaamheid van de leer lingen, maar ook op de karaktervor ming. Het is de eerste keer en daarom uniek, dat de bevolking van een ge heel district voor de derde maal op tuberculose werd onderzocht. Alle, bij die onderzoekingen verzamelde gege vens, zullen nu worden uitgezocht en belangrijk studiemateriaal vormen. Dit deelde de longarts dr W. A. Griep mee in een slotvergadering van het fotu-comité Delft, waarin de re sultaten over de laatste doorlichting bekend werden gemaakt. Van het aantal onderzochte personen in Delft bleek 0.18 pro mille te lijden aan actieve longtuberculose. By het eer ste onderzoek in 1950 bedroeg dit 1.81 pro mille en bij het tweede on derzoek in 1953 0.48 pro mille. Met dit getal is Delft de beste gemeente van het district geworden. Tijdens de doorlichting zijn nog 100-niet tuberculose afwijkingen ge constateerd, waarbij 8 gevallen (alle bij mannen) van longkanker en 39. hartafwijkingen. Twee personen ble ken het hart rechts inplaats van links te dragen. EERSTE PARTICULIERE SANATORIUM VOOR ZENUW ZIEKEN. Op 18 april zal te Halsteren het eerste particuliere sanatorium voor neurose patiënten in Nederland ge opend worden. Deze inrichting staat onder auspiciën van de Vereniging tot christelijke verzorging van gees- tes- en zenuwzieken in Zeeland, die óók de inrichting „Vrederust" be heert. Dr. Zitman zal als geneesheer directeur aan het sanatorium verbon den worden. Op de tweede congresdag van de schappelyk corps, hetwelk zich overi- KINDERSANATORIUM „HOOG BLARICUM" De Nederlandse stichting voor het gebrekkige kind te Amsterdam, heeft een gift van 50.000 gulden overge maakt aan het kindersanatorium „Hoog Blaricum". Hiermede zal het sanatorium een revalidatie-centrum kunnen inrichten voor gebrekkige kinderen in „Hoog Blaricum". De stichting gaat voort met het bij een brengen van gelden voor haar eigen te bouwen internaat, waarin gebrekkige kinderen, onder wie kin- derverlammingspatiëntjes, medisch worden behandeld, onderwijs genie ten en zoveel mogelijk voor de maat schappij geschikt worden gemaakt. Nederlandse katholieke bond van ho tel-, café en restaurant geëmployeer den „St. Antonius" hebben de afge vaardigden van de 2700 leden tellen de bond levendig gediscussieerd over de inleiding van drs. F. Nijsten over de Ondernemingsraad in het Horeca bedrijf. Drs. Nijsten stelde de vraag of de ondernemingsraad voor deze bedrijfs tak wel noodzakelijk was, omdat van 32.000 Horecabedrijven, waarin .000 mensen wrk vinden, het groot ste gedeelte kleinbedrijf is, dat buiten de wet valt. Hy gaf een uiteenzetting van wat de ondernemingsraad inhoudt. Drs. Nijsten beantwoordde zijn eigen vraag, of de ondernemingsraad noodzakelijk was, niet, en de leden van de bond waren over het geheel genomen wel zeer pessimistisch over de tot standkomen van de raden in de verschillende bedrijven. De secretaris van de K.A.B., de heer W. D. Lelieveld, hield aan het slot van het congres een inleiding over de .Nieuwe structuur van de K.A.B." Hij gaf eerst een beeld van de structuurverandering van de Neder landse arbeidersbeweging sinds de eerste helft der 19e eeuw en stelde, dat in deze tyd een zekere versterkte concentratie van de vakbeweging noodzakelijk is. Verschillende groepe ringen zullen bedrijfstakgewijs bin nen grotere verbanden tot hun recht komen. Dit is een term, die in ons land tot een begrip is geworden. Bij wijze van illustratie gaf spr. ien paar aandui dingen die ieder voor zich een ge schiedenis hebben, en die alle in de zelfde richting wijzen. a) De c.a.o.; b) de Bedryfsradenwet Verschuur 1933; c) ie Vakraden; d) de Sociale Verzekering; e) de wet op de P.B.O. (Bedrijfschappen). Met name laatstgenoemde wet wijst wel heel duidelijk in de richting, waarin ook de arbeidersorganisatie zich heeft te begeven. Er is echter ook nog een andere ontwikkelingslijn, wa- ruit opnieuw de noodzaak van een verdergaande concentratie binnen de arbeidersor ganisaties duidelijk naar voren treedt Het is onmiskenbaar, dat de bete kenis en de invloed van de arbeiders beweging ook in ons land vooral na de oorlog enorm is toegenomen. Van strijdorgaan in de Toegere bete kenis van het woord is zij bezig zich te ontwikkelen tot overlegorgaan, tot een organisme, dat uit het maatschap pelijk leven niet meer is weg te den ken. In dit opzicht liggen wy in ons land mijlen voor op nagenoeg alle an dere landen. Met een geleerde term duidt men deze evolutie aan als het institutioneel wordende karakter van de arbeide.sbeweging. Dit is inder daad het geval. De invloed, de mede zeggenschap en veelal het medebe slissingsrecht, welke zij heeft verwor ven, plaatst haar tegelijkertijd voor grote verantwoordelijkheden. Noodzakelijke apparatuur. In de korte tijd, dat de S.E.R. (So ciaal Economisch- Raad) bestaat, is zyn betekenis voldoende gebleken. Men denke bijvoorbeeld maar eens aan het recente advies omtrent de bestedingsbeperking! Het duidelijk, dat de invloed, die de werknemers vertegenwoordigers bij de behande ling van dergelyke zaken kunnen uit oefenen, een degelijke kennis van za ken vereist. Dit voorbeeld kan met talrijke andere gevallen worden aan gevuld. Dit betekent tegelijkertijd, dat in onze tijd de arbeide *sorganisa- ties over de nodige apparatuur moeten kunnen beschikken, om hun leiders in staat te stellen, die noodzakelijke invloed te kunnen ontwikkelen. Met andere woorden zullen die organisa ties veelal wetenschappelijk gevorm de krachten moeten hebben, die om trent de dikwijls inge v'H.elde vraag stukken van sociale-, bedrijfsorgani satorische-, economische- en juridi sche aard, het nodige voorbereidende werk kunnen verrichten. Vandaar, dat de K.A.B. als centrale gens nog voor versterking leent, be schikt. Het is duidelijk, dat een dergelijke noodzakelijke apparatuur niet gerin ge financiële offers vergt. Het ver antwoord optreden als vakcentrale in onze tijd is waarlijk geen kleinig heid. Het schijnt, dat sommigen daar licht over denken, maar dat wijst be paald op een tekort aan kennis en in zicht. Deze ontwikkeling nu geldt niet alleen voor de centrale, maar stellig evenzeer voor de delen daarvan, zo wel de vakbonden als de diocesane bonden. Het is eenvoudig een eis des tijds, dat men over een goed geoutil leerd „intern apparaat" beschikt, met de nodige deskundige medewerkers. Men denke voor wat de vakbonden betreft, bijvoorbeeld alleen maar eens aan de vele vraagstukken, waar voor men in produkt- en bedryf- schappen ingevolge de W^t op de P. B.O. geplaatst wordt of gaat worden. Wil men in onze tijd de belang van de leden op de best mogelijke wijze dienen, dan is „bij"blyven, en de con sequenties aanvaarden van wat wij zelf steeds hebben voorgestaan, on ontkoombaar. Daaruit volgt, dat, hoe men dit uit verschillende overwegingen ook kan betreuren, het voor kleine organisa ties op den Juur bijna onmogelijk wordt mee te komen. Ook vanuit deze gezichtshoek rede nerend, komt men bijgevolg tot de conclusie, dat een zekere versterkte concentratie onafwendbaar is, waar bij het bij een juiste ordening zeer wel mogelijk is, de verschillende groeperingen binnen die grotere ver banden tot hun ïecht te laten komen. Dit is eenvoudig een kwestie van goe de interne en deels ook externe or- ganistatie. Een van de grote voordelen, die, al dus handelend echter bereikt wordt, is, dat ook de kleinere groeperingen meeprof'teren /an de aanzienlijk grotere mogelijkheden, die een ster kere organisatie nu eenmaal bieden kan. Het is deze weg, die het N.V.V. en het C.N.V. zijn opgegaan en die zij grotendeels reed.» hebben afgelegd. Het is ook op deze weg, dat er voor de ketholieke arbeidersbeweging ob stakels voorkomen. parelwitte tanden en een frisse adem! Geen vergoeding aan verzekerden na 31 maart? De Ziekenfondsraad heeft zich in een gisteren gehouden vergadering beraden over de situatie, die van 1 april 1957 af ten aanzien van de tandheelkundige hulp aan zieken fondsverzekerden kan ontstaan als gevolg van het afbreken der onder handelingen tussen de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde en de organisatie van ziekenfondsen. Gezien de mogelijkheid, dar tand artsen van 1 april 1957 af /.ich niet meer op de tot dusverre geldende voorwaarden aan de algemene zie kenfondsen verbonden zullen achten, heeft de raad vastgesteld dat de zie kenfondsen aan deze tandartsen geen betalingen meer kunnen doen en dat de wettelijke en reglementaire voor schriften niet toelaten, dat aan zie kenfondsverzekerden. dat na 31 Twee kinderen in A'dam verdronken Gerard Hallie, een 2-jarig knaapje, is gistermorgen, vermoedelijk bij het spelen, zonder dat iemand het merk te' in een sloot nabij zijn ouderlijk huis in de Zwaardemakerstraat te Amsterdam-oost terecht gekomen en verdronken. Omstreeks het middag uur ontwaarde zijn ongerust gewor den moeder hem in het water. Wel trok ze haar zoontje onmiddellijk op het droge en paste een agent van politie kunstmatige ademhaling toe, hetgeen later met een zuurstofappa raat werd overgenomen door de ge neeskundige dienst, doch tevergeefs. Uit het water van de Admiralen- gracht heeft de politie gistermiddag het levenloze lichaampje opgehaald var een vijfjarig jongetje uit de Hud- sonstraat. De oorzaak van het te wa ter geraken van het kind is de politie nog niet bekend. Schippersknecht viel van zijn schip en verdronk Gistermorgen om half elf is voor de kade van de cokesfabriek te Sluis kil de 38-jarige schippersknecht G. R. uit Rotterdam verdronken. De man viel van het Nederlandse sleep- schip „Flottille" uit Rotterdam, dat geladen met kolen voor de kade bij de cokesfabriek kwam. Het slachtoffer was gehuwd en laat maart 1957 hulp van een tandarts als vorenbedoeld ontvangen, een tege moetkoming in de kosten wordt ver strekt. De ziekenfondsraad, overtuigd van de ernstige bezwaren, weike hieruit voortvloeien, acht het van het groot ste belang, dat zo spoedig mogelijk voor de gerezen moeilijkheden een oplossing wordt gevonden. Daarom heeft de raad besloten onverwijld aan partijen te verzoeken hem op de kortst mogelijk termijn in kennis te stellen van alle feiten en gegevens, opdat hij zal kunnen beoqröelen, of stappen zijnerzijds mogelijk zijn. In het zuidelijk gedeelte van de provincie Utrecht: Wijk bij Duurste de, IJsselstein, Vreeswijk, Houten en omgeving, staan de pruimenbomen nu al in bloei. Bij aanhoudend zacht weer wordt verwacht dat de volgen de week ook appels en peren in voile bloei staan. Scheepsbouw op Jaarbeurs te Utrecht De 68ste jaarbeurs, die dinsdag a.s. zal worden geopend, zal kleiner in omvang zijn dan de beurs van het vo rige jaar. In de reeds vroeger geno men beslissing van de handel in bouwmachines en apparatuur voor mijn- en wegenbouw om voorlopig althans eenmaal per twee jaar te ma nifesteren, ligt de oorzaak, dat ruim telijk gesproken de totale oppervlak te kleiner is door de geringere bezet ting van het buitenterrein. Dit deelde de directeur van de Koninklyke Nederlandse Jaarbeurs. mr H. A. R. Schuit, gisteren op een bijeenkomst te Utrecht mede. Andere groepen hebben zich goed ontwikkeld, j In dit verband wees mr Schuit op de gestadige groei van de steeds terug kerende groep bouwmaterialen en daarnaast de aanwezigheid van een behoorlijke groep houtbewerkings- machines. j Voor het eerst heeft de Jaarbeurs j een ruime plaats ingeruimd voor de afdeling scheepsbouw. Daarmee is de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs de eerste en de enige ^eurs, die de gelegenheid verschaft aan scheeps bouwers, reders en technici om het binnenlandse en buitenlandse pro dukt op representatieve wijze als ge heel verenigd te zien. Ongetwijfeld, aldus mr. Schuit, zullen zich bij de opzet van deze nieuwe afdeling kin derziekten voordoen, doch de Jaar beurs hoopt eventuele onvolkomen heden het volgende jaar te kunnen herstellen. BEDIENING VAN RoNTGEN- APPARATEN WETTELIJK GEREGELD? Ten departemente van Sociale Za ken en Volksgezondheid Is het bedie nen van röntgenapparaten en even tueel te stellen eisen daaraan in com missoriale studie. Ons land kent gediplomeerde rönt- gen-assistenten, die behalve een mid delbare opleiding daartoe nog een drie-jarige studie hebben genoten. Buiten deze groep zijn tal van an deren, die röntgenapparaten bedie nen, zoals in de industrie, in de tand heelkunde alsook in schoenwinkels. Voor deze winkels is een röntgenap- paraat vervaardigd, dat aantoont of een schoen past bij de structuur van een voet. Tegen o.a. het toepassen dezer ap- paraturen door niet-bevoegde verko pers bij het publiek zijn bedenkin gen gerezen. De studie op het mi nisterie dient om uit te maken of deze bedenkingen juist zijn en of een wettelijke regeling voor het bedie nen dezer apparaturen in het belang van de volksgezondheid noodzake lijk is. Bestemd voor Ned. Heidemaatschappij een vrouw en vier kinderen achter, tieve gegevens. Dit jaar komen er nog vier bij De directeur-generaai van de land bouw, ir. A. W. van de Plassche, heeft vandaag in Arnhem in het hoofdkantoor van de Nederlandse Heidemaatschappij de nieuwe elek tronische administratiemachine in ge bruik gesteld. Daarna speelde de di recteur het „boter-, kaas. en eier- spel", maar geen van de twee spelers heeft gewonnen: het werd remise. Het toestel is, voor zover bekend, het eerste van deze aard in ons land. Binnen een jaar zullen er echter nog vier volgen, waarvan er een zal wor den opgesteld in een elektronisch reken- en administratiecentrum in Amsterdam. Dit centrum beoogt Nederlandse bedrijven en instellingen tegen huur- tarief te laten profiteren van de voor delen van elektronisch verwerken van wetenschappelijke of administra- Economisch adviseur van Regering: Ook concurrentie buiten Euromarkt „Nimmer mogen de belastingen deel uitmaken van de conjnnctuur- politiek", aldus dr H. M. Hirschfeld, economisch adviseur van de Neder landse regering, op een gistermiddag in Krasnapolsky te Amsterdam ge houden lunchvergadering van de Ne derlandse maatschappij voor nijver heid en handel. Hirschfeld toonde zich scep tisch ten aanzien van de gedachte dat de overheid evenw'chtbevorderend zou kunnen werken op de conjunc tuur. Hy was het ndet eens met de mening, als zou de overheid een hoogconjunctuur kunnen afremmen door het beperken van haar uitgaven en het heffen van hogere belastin gen. Bovendien geloofde hij niet, dat de overheid in tijden van depressie in staat zou zijn door lagere belas tingen en meer uitgaven 4e ontstane noden, vooral op het punt van de werkgelegenheid, te lenigen. Alleen overheidsbestedings. beperking. Een centraal geleide prijspolitiek dan ook over ten zodanig weten- achtte dr Hirschfeld voor ons land gevaarlijk, omdat in de Nederlandse economie de prijzen van grondstof fen en halffabrikaten grotendeels be paald worden door de gedragingen van de internationale markt. In een hoogconjunctuur zoals wy die op het ogenblik beleven, kunnen financiële en monetaire maatregelen van algemene aard remmend werken. Aan de overheid de taak haar eigen bestedingen zo. veel mogelijk te beperken. Aldus zou inflatoire financiering van staatswege kunnen worden voorko men. Een zo sterk mogelijk evenwicht zou in de betalingsbalans worden be vorderd. Internationale samenwerking. In tijden van depressie is het zaak dat de regeringen niet geïsoleerd trachten de nationale staatshuishou ding te beschermen. Dr Hirschfeld achtte daarom de internationale eco nomische samenwerking van de grootste betekenis. De internationale relaties van Ne derland zijn van die omvang, dat Nederland geen eigen conjunctuur- politiek kan voeren om hoogconjunc tuur te beperken. Onze nationale markt is te klein om een eventuele depressie te voorkomen. Het is de taak van de overheid om het be drijfsleven inleen gezonde bediijfs- voering bij te staan. In dit verband merkte dr Hirschfeld op, dat het Ne derlandse bedrijfsleven niet alleen in staat moet zyn op ie Euromarkt te kunnen concurreren, maar ook daar buiten. Conjunctuurbeheersing? In een analyse van de tegenwoor dige economische situatie betoogde dr Hirschfeld o.m., dat grote invloed uitgaat van het in Amerika alom heersende denkbeeld dat men een conjunctuur kan beheersen. Dr Hirschfeld achtte dit enkbeeld il lusoir. Voorts, zo betoogde spreker, is na de oorlog gebleken dat een sojide bedrijfsvoering stimulerend werkt op de conjunctuur. Inflatoir werkt echter weer de politiek van „full employment", die grote span ningen op de arbeidsmarkt teweeg brengt. ROOFOVERVALLERS VEROORDEELD. De rechtbank te Breda heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de drie overvallers van boerenleenbank ken te Biesthoutakker, Wijk-en- Wijk en Aalburg. De Rotterdammer H. werd veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek en een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring. De eis was 6 jaar. Een Pool uit Breda kreeg twee jaar met aftrek, (de eis was vyf jaar), en een Breda- naar, tegen wie acht jaar geëist was, kreeg vijf jaar met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. Kosten bijna een miljoen Het aanschaffen van een dergelyke apparatuur is kostbaar, want hij kost 950.000. De Heidemaatschappij heeft haar in huur voor 175.000 per jaar. Zv zal later beslissen over een even tuele definitieve koop. Bij de ingebruikstelling noemde de president-directeur der Heidemaat schappij, ir. H. J. A. Hendrikx, de factoren, tie ertoe hebben geleid dat men na een diepgaande studie is overgegaan tot de plaatsing van deze machine. Het getuigt van een brede visie op de toekomst, aldus de heer Van de Plassche, om ook van de administra tieve zijde studie te maken en de consequenties aan te durven ondanks de hoge investering. Hij legde er evenals de heer Hen drikx de nadruk op, dat de mens door automatisering verlost zal wor den van eentonige arbeid. De arbeid zal de mens dan meer vreugde schen ken. Verdere mechanisatie mag, zei hij, ook worden gezien als een vriend en niet als een vijand, maar daartoe is nodig, dat er een juist gebruik van wordt gemaakt. Wij vernamen nog, dat een derge lijke machine in werking te zien zal zijn op de internationale expositie „Het Atoom" in Amsterdam. Jongen te Lunteren door auto gegrepen en gedood Zonder op het verkeer te letten is gistermorgen omstreeks kwart voor negen de 8-jarige J. F. Wolf plotse ling achter een tractor met aanhang wagen de Engweg te Lunteren over gestoken. Het kind werd gegrepen door een van de andere kant komen de personenauto en was op slag dood. In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer heeft mevrouw Heroma-Meilink (Arb.) aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen ge vraagd in welke vorm in de zomer van 1957 de vakantiespreiding zal worden gerealiseerd en hoe de school vakantie in die spreiding betrokken wordt. Minister Cals merkt op dat de spreiding alleen op vrijwillige ba sis kan gescnieden. Er zijn enige vry bevredigende spreidingen tot stand gekomen. Het centrum vakantie heeft een dringend advies uitgege ven om voor 15 juli en na 15 augus tus vakantie te nemen. Ook ten aanzien van de schoolva kanties is alleen een regeling op vrij willige basis mogelijk. Er is een be paalde spreiding tot stand gekomen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10