BB-werkelijkheidsoefening 357 in Oegstgeest was zó! jr z Ongeveer 400 noodwachters waren erbij betrokken t f|y Wegwij.<zet& naat 'n nieuw Cand Ondanks het slechte weer bracht 1956 gunstig resultaat voor fruittelers Pers-eend onder het mes Olympisch kampioen wintook in de liefde DOMJhkUAG 26 MAART 1957 DE LEIDSt CPU KAK I PAUINA 7 „Wanneer de A-kring Leiden-Oegst- geest een oefening houdt, kan men ervan verzekerd zijn iets „goeds" te zien te krijgen". Deze bewering is niet van ons, doch van mensen, die in de organisatie Bescherming Bevol king en al wat daarmee samenhangt, van den beginne af hebben meegelo pen. We noemen in dit verband de heer Suermondt, die namens de Stichting BBB gisteravond de werke lijkheidsoefening in Oegstgeest mee maakte, en de heer Van Langen, hoofdinspecteur van de Overheids- brandweer uit Den Haag. Beide he ren waren vol lof over hetgeen gis teravond in Wijk VII onder leiding van de heer A P. de Rooy en zijn staf en onder supervisie van de top-organi- sator, de heer S. W. Hagedoorn te zien werd gegeven. Zeker, er werden ook hier nog wel foutjes gemaakt, het tijdschema moest wel eens met een paar minuten ge weld worden aangedaan, doch daar voor was het een oefening, een "oefe ning om te zorgen, dat men staan de voor de werkelijkheid lering kan hebben getrokken uit de tijd van voorbereiding. Deze oefening kan zonder enige re serve als uitstekend geslaagd genoemd worden, zó geslaagd zelfs, dat zij niet van de werkelijkheid was te onder scheiden. Daarvoor had de wijkstaf enige goede grepen gedaan: een tele foniste, die plotseling uit de koers sloeg, een slachtoffer op straat in een werkelijke bloedplasInderdaad werd de realiteit hier wel zeer sterk benaderd en de omstanders dachten echt, dat het echt was. De Zelfbescherming van Wijk VII nam met vijf ploegen aan de oefening deel met een materiaal van zeven blokwagens en een bezetting van 140 man. De overheidsbrandweer telde 12 ploegen met 72 man, de volledige mo biele geneeskundige groep en de G.T. P. telden 60 man, de drie reddings ploegen van de O. en R.D. namen met 40 en de pioniersploeg met 15 man deel, terwijl er een volledige verbin dingsdienst functionneerde met mo bilofoon en portofoons, terwijl de Dienst Sociale Verzorging uitstekend voor de dag kwam door te zorgen, dat op de verschillende „brandpun ten" de deelnemers een beker goed hete koffie kregen. Het weer viel na de zware regendag bijzonder mee, doch op den duur werd het toch wel wat koud. Een voornaam onder deel van de DSV werd gevormd door de inrichting van een opvangcentrum voor daklozen in de Montessori-school. Tenslotte mag ook niet vergeten worden het belangrijk-aandeel, dat de politie ïijkspolitie uit Oegstgeest, gemeente- en reserve-gemeentepoli- tie uit Oegstgeest en Leiden in de ze oefening heeft gehad. Zij eiste een groot aantal voertuigen op, die soms hele straten in beslag namen, vooral op de Endegeesterstraatweg. Daartus sen moest het gewone verkeer een weg vinden, doch de politie zorgde voor een vlot verloop. De oefening strekte zich over een groot deel van Oegstgeest uit en voor zover er delen niet bij betrokken wa ren, kon men toch wel merken, dat er in Oegstgeest iets aan de hand was vanwege de brandstapels en rookbommen, die overal dikke rook wolken verspreidden. De brandpunten van de oefening waren de Rijnzichtweg, met twee blokploegen, de omgeving var de Juf- fermansstraat, waarbij drie blokploe gen betrokken werden, het gemeente huis, dat tegen het opdringende vuur moest bescherma worden, enz. Wat de geneeskundige dienst betreft, er werden verschillende gewondennes ten ingericht en alle slachtoffers von den tenslotte een onderdak op de ver- zamelpost in Irene, waar uitstekende regel heerste. Een moeilijke opgave voor de reddingsploeg was deze avond een slachtoffer neer te laten van het dak van de openbare school aan de Terwee weg, doch ter geruststelling van velen zij medegedeeld, dat het Het hoofd van Wijk VII, de heer A. P. de Rooy en zijn plverv. wijkhoofd, de heer P. H. M.S. Van der Voort, die vanuit hun commandopost de oefening leidden en een wakend oog hielden op vlot verloop. (Foto's: N. van der Horst). hier een pop betrof, omdat de wijk staf alle mogelijke risico's wilde ver mijden. Na afloop van deze grootscheepse werkelijkheidsoefening 357 vonden de deelnemers(sters) elkaar terug in de recreatiezaal van „Endegeest", waar het HBB, de heer S. W. Hage doorn, alle medewerkenden van hoog tot laag hartelijk dank zegde voor hun enthousiaste medewerking. Daarna heeft de burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff, die met de wethouders, bijna alle raadsleden en de gemeentesecretaris de oefening van begin tot einde mee maakte, als lid van de Kringraad zijn volle tevredenheid betuigd over het geen deze avond was gepresteerd, daarbij tenslotte een woord van spe ciale dank richtend tot het HBB, de heer Hagedoorn, de machtige organi sator van de BB in de A-Kring Lei- den-Oegstgeest, hier gesteund door een voortreffelijke wijkstaf o.l.v. de heer de Rooy. r ft 1 i i/-, JÉ ess Minister is optimistisch Dit jaar weer evenwicht balans Minister Zijlstra heeft niet het plan een gedetailleerde prijsbehee^- sing in te stellen. Het bedrijfsleven zelf kan goed bijdragen tot handha ven van het globale karakter van het prijsbeleid. Dit zei de bewindsman gisteren in de Eerste Kamer. De mi nister stond uitvoerig stil bij de vraag hoe de toestand van vandaag ontstaan is. De onderbesteding is overgegaan in een toestand van overbesteding, dit is niet ongewoon. Hij gaf vervolgens aan hoe verbete ring aangebracht kan worden. Dit kan men op de eerste plaats met mone taire en loon- en prijspolitiek. Een verfijnder instrument achtte hij ech ter de bestedingspolitiek in de vorm van fiscale en budget-politiek. De minister achtte de combinatie van bestedingsbeperkings-politiek en prijspolitiek voldoende om de toe stand te saneren. Hij toonde zich optimistisch voor de toekomst. De investeringen zullen belangrijk teruglopen. De cijfers van het Centraal planbureau en de daar mede verband houdende prognose zijn nog niet bekend, maar persoon lijk heeft de minister de indruk, dat de balans op de lopende rekening ten naaste bij dit jaar in evenwicht zal zijn. Misschien zelfs een klein over schot. DIRECTEUR KLM NAM RETOURTJE NAAR VERENIGDE STATEN. De president-directeur der KLM, de heer L A. Aler, heeft de afge lopen dagen een kort bezoek aan de Verenigde Staten gebracht. De heer Aler, die maandagavond jl. uit Ne derland vertrok, heeft onder meer in New York contact gehad met de KLM-organisatie aldaar en in Was hington met de Nederlandse delega tie, die op het ogenblik voor ons land de luchtvaartonderhandelingen met de Verenigde Staten voert. De heer Aler is gisterochtend reeds in ons land teruggekeerd. Nu de polder oostelijk Flevoland verder en verder droogkomt bereidt de A.N.W.B. de aanvulling voor van het wegwljzersysteem rondom dit nieuwe stuk Nederland. Binnenkort worden bij Kampen wegwijzers en richting- borden geplaatst die de weg naar oostelijk Flevoland zullen wijzen. Deee foto, gemaakt in een atelier van de A.N.W.B. in Den Haag. laat zien hoe de opschriften op deze borden voor het eerst volgens een nieuw procédé worden aangebracht. Het schilderen is afgelopen; men plakt nu de letters en cijfers, vervaardigd van een zwart sterk klevend materiaal op de wit geëmailleerde borden. Niet alleen wordt hierdoor de levensduur van de opschriften aanzienlijk vergroot, het is nu ook mogelijk om in speciale gevallen rode en groene opschriften te gebruiken. In Nieuw-Nickerie, de hoofdplaats van het district Nickerie in Suriname is de eerste luitenant der infanterie H. J. Verburg, woensdag met een jeep dodelijk verongelukt. Luitenant Verburg kwam uit Arnhem, was 25 jaar oud en ongehuwd. Hij behoorde tot de eerste Suriname-compagnie 1957 en was op 22 februari in Para maribo aangekomen. Hij zal donder dagochtend op de r.-k. begraafplaats in Paramaribo worden begraven. De pioniersploeg onderdeel van de Opruim- en Reddingsdienstbegint aan haar taak: het slaan van een noodbrug over de sloot langs de Rijn zichtweg, hetgeen vooral met de brandstapels in het achterliggende weiland veel belangstelling, trok. In het Kurhaus te Scheveningen werd dinsdag ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de vereniging van oud-leerlingen van hotelvakscholen, een trancheer- en flambeershow gehouden, waarin 12 oud-leerlingen het tegen elkaar opnamen in het bereiden van Canard a la Presse. De heer Weiss, maitre d'hotel van het Kurhaus, in voHe concentratie aan het werk. 50 gulden geëist. Gelukkig besluit na fortuinlijke redding Enige weken geleden, juist nadat op het vliegveld van Soesterberg een Amerikaanse helikopter van de ,Sea and Air Rescue", de reddingsdienst van de Amerikaanse luchtmacht, was neergestreken, verongelukte boven het IJsselmeer een Nederlandse straaljager. De piloot wist zich met zfjn schiet stoel in veiligheid te stellen en kwam in het water terecht. Hij zou er waarschijnlijk slecht aan toe geweest zijn, als niet direct na de alarm-melding, de helicopter was opgestegen voor het doen van een reddingspoging. Onder meer naar aanleiding van deze fortuinlijke redding hebben de luchtvaartautoriteiten op het vlieg veld Leeuwarden besloten een heli kopter te stationeren voor het doen van reddingswerk in voorkomende gevallen. Men overweegt de wense lijkheid van het plaatsen van wen telwieken op alle andere vliegbases in ons land. De kantonrechter te Tilburg ver oordeelde gisteren een bakker uit die stad, tot vijf en twintig gulden boete, omdat zijn weegschaal niet in orde was. Zonder het te weten en te willen gaf hij iedere klant overwicht: twintig gram op elk ons. De klanten vonden het wel jgned maar ambtenaren van het ijk^zen, die 's mans liefdadigheid ontdekten. Toenemende concurrentie Ondanks de zeer slechte weersom standigheden in 1956 en de slechts matige oogst, heeft de fruitteelt in ons land het afgelopen jaar, dank zij de goede prijken die voor de produk- ten werden verkregen, nog wel een bevredigende uitkomst gegeven. Dit is de mening van de voorzitter van de Nederlandse fruittelersorgani satie, de heer C. Boudewijn, die op de gisteren in Utrecht gehouden jaar vergadering van deze organisatie sprak. De voorzitter constateerde met voldoening dat ook dit jaar weer is ervaren, dat de opnemingscapaciteit van de binnenlandse markt toeneemt. Italiaans fruit. Wat de exportmogelijkheden voor het fruit betreft, moet rekening wor den gehouden met een steeds toene mende concurrentie op de export markten. De heer Boudewyn noemde het afnemen van de export van ap pelen naar West-Duitsland veront rustend, tengevolge van de concur rentie van het Italiaanse fruit op deze, voor ons zo belangrijke, markt. Ook in andere West-Europese landen bespeuren wij in de laatste jaren de invloed van de Italiaanse concurren tie. Sprekende over (*e gemeenschap pelijke markt, die zo juist is tot stand gekomen, moet volgens de me ning van de voorzitter van de N.F.O., onze fruitteelt zo efficiënt mogelijk gevoerd worden. In de fruitteelt is een voortgaande rationalisatie en mechanisatie en er wordt gestreefd naar grotere arbeids- •roduktiviteit en lagere kostprijs, lelaas worden, aldus de heer O. Boudewijn, de resultaten van een voortgaande rationalisatie in de fruitteelt vaak meer dan teniet ge daan door kostprijsverhogende in vloeden, die in vele gevallen buiten de controle van de ondernemer lig gen. Volgens mr. Biesheuvel, secreta ris, blijkt bij beschouwing van de tekst van het verdrag, dat men be. langrijk is afgeweken van hetgeen men in het rapport-Spaak had voor gespiegeld. Er zijn voor de land- en tuinbouw in vergelijking met de an dere bedrijfstakken wel belangrijk afwijkende regelingen getroffen. Dit kan, volgens spreker, voor deze bedrijfstak en daarmede voor het gehele economische leven In Ne derland ernstige gevolgen hebben. Ons kostenpeil zal z.i., na afsluiting van het verdrag (het treedt eerst in werking na de ratificatie door de par lementen van de zes erbij betrokken landen) een belangrijke verhoging kunnen ondergaan. Uit het water van het open haven- front is het stoffelijk overschot opge haald van een sedert veertien dagen vermiste 35-jarige inwoner uit Lisse. DRIE GEWONDEN BIJ VERKEERSONGEVAL TE DALFSEN Gisterochtend om kwart voor zeven zijn op de weg ZwolleOmmen, op de viersprong nabij het station Dalfsen, een ongeladen vrachtwagen van een wegenbouwbedrijf te Zwollerkerspel en een bestelauto van een houthan del uit Dalfsen met elkaar in botsing gekomen. Van de zes inzittenden van de stelauto, allen arbeiders van de hout handel, werden drie personen ge wond. Een hunner, de 36-jarige H Sandink uit Oudleusden, moest, waar schijnlijk met eon schedelbasisfrac- tuur, naar een ziekenhuis in Zwolle worden overgebracht. Het zicht ter plaatse wordt enigermate belemmerd door een rij bomen, waardoor de be stuurder van de vrachtwagen de be stelauto niet opmerkte. Diocesane ouderraad in bisdom Rotterdam In navolging van de ouder comlté's In het aartsbisdom en in de bisdom men Groningen en Den Bossch, zijn woensdagmiddag vertegenwoordiger* van 80 der ruim 100 ouder comlté's in het bisdom Rotterdam te Den Haag bijeengekomen ter oprichting van een diocesane ouderraad. De vergadering stond onder leiding van de heer J. Polman uit Den Haag, lid van de werkgroep ter voorberei ding van de nationale katholieke ouderraad. Na een uiteenzetting van de heer De Kok van het r.-k. centraal bureau voor onderwijs en opvoeding over de oorsprong en de taak van de oudercomité's, ging de vergadering over tot verkiezing der leden voor de diocesane ouderraad. De vertegen woordiging bestaat thans uit de vol gende personen: J. H. M. Coenen, Den Haag; A. J. van Haasteren, Lel den; J. H. M. van Emmerick, Leld- schendam; J. Polman, Den Haag; mevrouw R. Verkaik-Muysers, Hoek van Holland. De 340 Rotterdamse oudercomité's. e zich plaatselijk reeds verenigd hebben, zullen nog twee vertegen woordigers in de diocesane ouderraad aanwijzen. Over de afvaardiging van twee leden der nieuwe diocesane ouderraad naar de nationale ouder raad zal later worden beslist. De diocesane ouderraad zal een jaar aanblijven. Na de verkiezing van het volgende jaar werdt de zit tingsperiode gesteld op 4 jaar. Ook in het bisdom Haarlem is zulk een vergadering gehouden. Ze«tig van de ruim honderd oudercomité's in het bisdom Haarlem waren op de verga dering vertegenwoordigd. Ondanks een uitvoerig en krachtig pleidooi vat. de voorzitter van de werkgroep, de heer F. Engel, besloot de vergadering niet tot oprichting van een diocesane ouderraad over te gaan, omdut men eerst een geleidelijk ontwikkelings proces op dit gebied wil afwachten. 42 Comité's waren -gen op-ichting en 14 vóór. Succes bij opgravingen Urnenveld te Drente Gisteren werden niet minder dan zeven gave urnen biootgolegd in de afgravingen aan hot Vosscpad te Em- men. Voorts werd een sleutelgatvor- mig graf aangetroffen, dat tot de vroegste graven van de Germanen heeft behoord en dateert uit 800 voor Christus. Aan de rand van een kringgreppel- graf werd een unieke vondst gedaan. Er werd nl. een gave urn uitgegraven waarop horizontale en verticale ver sieringen voorkwamen. Men heeft bij dit Vos9epad, dank zy de activiteit van het biologisch Archeologisch In stituut Groningen, een zeer rijk ge bied voor onderzoekingen gevonden. In Prak. is het burgerlijk huwelijk voltrokken luwen de Amerikaanse olympische kampioen korelsllnreren v j Tsjeehisehe sportleraren je OI,a Flkotova, waarover doir hel lan^Sl^lVen «n dfTSe maakten proces-verbaal op. Er. was, stemming van de Tsjechische rererinr. roveel is te doen „weest. lie foto toont het jon.e paar (midden) Itaki 50 vulden ceerst I Dana Zatopekova, de vrouw van de beroemde lange-af standloper Emile Zatopek. 1

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7