Steden boven de 25.000 inwoners krijgen eigen gemeentepolitie Kamerleden trokken partij voor koninklijke marechaussee Bestedingsbeperking en Euromarkt „Middelbare scholen volgen te zeer een universitair onderwijssysteem" Betekenis van vestiging van Nederlandse bedrijven in het buitenland Ter Apelse vrouwen lietendirecte belasting1 mediteren over vordering DONDERDAG 28 MAART 195/ DE LEIDSE COURANT I. DA ^wecde Kamer h"'t gistermiddag een aanving gemaakt met de be- handeling van de nieuwe peliUewet, die een einde maakt aan de jarenlange strijd tussen justitie en binnenlandse aaken over de vraag wie zeggenschap over de politie moet hebben. Met de wet is een compromis uit de bus ge komen. Het Is een wettelijke regeling van de bestaande toestand .Jwi V«n het ontwerp dat a.lnslllitlng moet worden ge zocht bij de bestaande, historisch gegroeide toestand. Het dualistische stelsel van gemeente- naast rijkspolitie, hetwelk toieer strookt met onze van con centratie van macht afkerige volksaard is blijkens de toelichting dan ook bestendigd. terljjke openbare orde eigenlijk wel los is te zien van de taak van het openbaar ministerie inzake hand having der wetten en inzake de op sporing. Spr. verklaarde, dat zijn fractie zich positief stelt ten opzichte van het ontwerp, hoewel er wel enkele bezwaren zijn. Hij vroeg of door de overheid wel voldoende aandacht aan de politie en B. Het is spr. bekend, dat er ver scheidene burgemeesters zijn, die het zouden betreuren als zij de rijkspoli tie zouden moeten missen. Hij vroeg of de overheid wel vol doende aandacht aan de politie wordt gegeven. Wat wordt er b.v. gedaan om de perspectieven der po- litie-carrière redelijk te doen zijn? Hij zou gaarne vernemen hoe het vraagstuk van het aantrekkelijk ma ken van het beroep wordt aangepakt. Wordt er iets gedaan voor de laagst bezoldigden bij de politie? Omtrent de mogelijkheden van in tercommunale samenwerking met betrekking tot de politie zou spr. gaarne nadere mededelingen ontvan. gen. Hij vroeg of de regering bereid is tot een wijziging, waardoor de mo gelijkheid wordt geopend tot een sa- menwerkingsregeling bij afzonderlij ke wet. Ten deze overweegt spr. in diening van een amendement. De positie van de burgemeesters ten aanzien van de openbare orde en de opsporing besprekend zei de heer Van Doorn, dat niet voldoen de gepoogd is deze typische positie tot haar recht te laten komen. Spr. heeft daarom een amendement inge diend om het openbaar ministerie te verplichten het oordeel van de bur gemeester te vragen alvorens alge mene opsporingsaanwijzingen worden gegeven. Geen bezwaar. De heer KODDE (S.G.) betoogt, dat hij uit ervaring weet, dat het werken van drie politiekorpsen naast elkaar geen aanleiding tot moeilijk heden behoeft te geven. Het dwingt Positie burgemeesters in kleine gemeenten Volgens dit ontwerp zal er ge meentepolitie zijn in de gemeenten met meer dan 25.000 zielen en in 61 gemeenten, voorkomende op een bij de wet gevoegde lijst A. In de gemeenten met minder dan 10.000 zielen en in 75 gemeenten, voorkomende op een bij deze wet be- horende lyst B, is rijkspolitie. De gemeenten met een zielental tussen 10.000 en 25.000, waar thans gemeen tepolitie is, zijn geplaatst op genoem de lijst A en die, waar thans rijks politie is, op lijst B. Slechts ten aan. zien van enkele gemeenten, die thans rijkspolitie hebben, doch niet temin op lijst A zijn geplaatst, is van deze regel afgeweken. Het korps rijkspolitie, centraal georganiseerd en beheerd, is in zijn optreden zo weinig mogelijk on derscheiden va de gemeentepolitie. Voor de vervulling van taken, waarvoor het centraal gezag recht streeks verantwoordelijk is, be schikt dit korps over een eigen ap paraat, b.v. parketwacht, waterpo. litie op grote vaarwegen, verkeers politie, mede bestemd door bijstand bij ongeregeldheden. Daarnaast maken de mobiliteit van de mis daad en ook de mogelijkheid van ordeverstoring in meer gemeenten en provincies tegelijk een zekere eenvormigheid nodig met het oog op de samenwerking, hetgeen een zekere inmenging van hoger gezag bij de plaatselijke vervulling van de politietaak en de organisatie van de plaatselijke politie geboden doet zijn. Gemeentelijk georiënteerd.- De meer gemeentelijke oriëntatie van het korps rijkspolitie komt o.m. tot uiting in het feit, dat de functie van de gewest-commandant niet wordt gehandhaafd. De groepen wor den zo enigszins mogelijk per ge meente ingedeeld en een nauw con tact met de burgemeester wordt ge waarborgd. Deze met de plaatselijke politiedienst belaste groepen worden geïnspecteerd door de districts-com mandant, die belast is met de leiding van het district. Het ontwerp geeft een taakom schrijving van de politie, welke al dus is geformuleerd: „In onderge schiktheid aan het bevoegde gezag en in overeenstemming met de gel dende rechtsregelen te zorgen voor de daadwerkelijke handhaving van de rechtsorde en het verlenen var hulp aan hen, die deze behoeven". Eeuwenoude strijd. De heer OUD (V.V.D.) had ernsti ge reden tot beklag over het verloop van zaken. Over het vraagstuk der politie is een strijd gevoerd, di- meer dan een eeuw oud is. Het ging voor al om de vraag decentralisatie of centralisatie en over de vraag of de politie nu thuis hoort bij binnenland se zaken of bij justitie. Vóór 1940 heeft de wetgever be slist voor decentralisatie, waardoor de eigen gemeente beslist over haar politie. Spr. betoogde, dat door het politie- besluit geheel wordt afgeweken van het systeem der Nederlandse wetge ving. Tengevolge van het Londense besluit van 1944 is de minister van binnenlandse zaken, direct na de be vrijding al, in een dwangpositie ge komen. Die volstrekte dwangpositie maakt het eigenlijk weinig aantrek kelijk om aan de discussie deel te nemen. Zwijgen bij dit debat gaat echter z.i. niet aan, omdat de zaak te belangrijk is. Ten aanzien van de algemene taak der politie staat men voor deze moei lijkheid, dat het onmogelijk is een behoorlijke omschrijving te geven. Sprekers stelling is. dat, wanneer men de rechtstaat zo goed mogelijk v/il waarborgen er een scheiding moet zijn tussen het gezag van de politie en het gezag dat deze contro leert. In het vervolg van zijn betoog be treurde hij het dat na de oorlog de commissarissen geüniformeerd zijn; Hij ziet liever bij een plechtigheid de hoofdcommissaris met hoge hoed dan in uniform. De heer Oud betoogde voorts, dat het van grote betekenis is dat de burgemeester gezag heeft over de po litie. Dat gezag heeft hij niet wan- nneer het rijkspolitie geldt. Positief. De heer VAN DOORN (K.V.P.) merkt op, dat al tal van oplossin gen van het politievraagstuk aan het papier zijn toevertrouwd. Spr. meen de, dat men zich zal moeten bepalen tot de oplossing, die de beide be windslieden voor hun rekening heb ben genomen. De heer Van Doorn vraagt zich af of de handhaving van de openbare orde in engere zin de burgemees- tot activiteit. Als er verandering no dig is dan moet z.i. zeker getracht worden elke gemeente gemeentepo litie te geven, hoewel spr. geen en kel bezwaar heeft tegen rijkspolitie of kon. marechaussée. De heer Kodde meent overigens, dat het ontwerp moet worden inge trokken of aangehouden ter verbe tering, want zoals het nu luidt heeft het veel bezwaren. Hij verklaarde zich voor een amendement-Calmeyer, beogende opneming der kon. mare chaussee in de wet. Ook Oegstgeest De heer BOEKHOVEN (P.v.d.A.) ving zijn rede aan met een histo risch overzicht van het poltievraag- stuk. Komende tot de situatie van heden zei hij, dat het hoog tijd wordt het politiebesluit de woestijn van alle staatsnoodrecht in te sturen. Hij uit zijn waardering voor de indiening van het ontwerp. Dit compromis kan geen algehele oplossing brengen, maar er behoeft geen vrees voor te bestaan, dat wij uit een rechtsstaat in een politiestaat zouden terecht ko men. Het ontwerp bevat z.i. echter nog enige onduidelijkheden. Op sommige punten is nog verbetering gewenst, al rijn reeds door wijzigingen verbe teringen tot stand gebracht Spr. is van oordeel, dat aan de lijst A nog moeten worden toege voegd de gemeenten Enkhuizen, Steenwijk, Oegstgeest en Val- kenburg-Houthem. De heer CALMEYER (C.H.) ver klaarde voornamelijk te willen spre ken over wat niet in het wetsont werp staat: de koninklijke mare chaussee. Hij betoogde, dat na de bevrijding de Kon. marechaussee in de lucht is komen te hangen. De aanwijzing als politiekorps is nooit tot stand ge komen als gevolg van de passieve tegenstand van het departement van justitie. De instelling van de minister van justitie ten aanzien van de Kon. marechaussee acht spr. volkomen verkeerd. De uitvoering van de taak van dit wapen wordt door het wets ontwerp in gevaar gebracht. De heer Calmeyer zei met afge vaardigden van andere fracties (A. R., V.V.D. en S.G.) amendementen te hebben ingediend, waarvan de strekking is buiten twijfel te stel len, dat de Kon. marechaussee een politieorgaan is en dat voor het verlenen van bijstand aan de ge meentepolitie de Kon. marechaus see op gelijke voet staat als de rijkspolitie. De opsporingsbevoegd heid van de K. M. dient ongerept gelaten te worden. GééN TEGEMOETKOMING TANDARTSEN. Het bestuur van de bond van r.-k. ziekenfondsen heeft zich gisteren be raden over de situatie, die met be trekking tot de tandheelkundige ver zorging van ziekenfondsverzekerden is ontstaan na het besluiten van de algemene vergadering van de maat schappij tot bevordering der tand heelkunde. Na ampele overweging van alle hiermede verband houdende aspec ten heeft het bestuur van de genoem de bond geen aanleiding kunnen vin den om aan de tot nu toe door de tandartsen geuite en gepubliceerde verlangens tegemoet te komen. Voorzitter Kon. NedJaarbeurs over: Vertrouwen in 't Nederlandse bedrijfsleven Aan de vooravond van de 68ste.stagneerden, thans «--order de stern- Jaarbeurs heeft de voorzitter van de ming prevaleert, dat het voor de raad van beheer van de Koninklijke regelmaat van onze economie beter Nederlnndsche Jaarbeurs, mr. W. II. is wanneer de aandacht vooral valt Zuiver Uw bloed en bevrijd Uzelf zó van Rheumatische Pijnen. Als die ondragelijke pijnen een ge volg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kruschen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, weten schappelijk samengesteld, is al jaren het reddende middel voor generaties van lijders aan Rhcumatiek. Neem voortaan ook Kruschen. De aanspo- rende werking op lever nieren en zy Ogenomen, moetentetten* tot bê- ïngewanden doet Uw bloed sneller perking van investeringen, is, vol- Fokkema Andreae. tijdens een bij eenkomst voor de binnen- en buiten landse pers erop gewezen, dat de ko. mende jaarbeurs in haar economische klimaat wordt beheerst door de po litiek van de bestedingsbeperking en het tot stand komen van de gemeen schappelijke Westeuropese markt. De bestedingsbeperking ziet mr. Fokkema Andreae min of meer als een incident De vingerwijzing om matiging te betrachten in consump tieve bestedingen was, volgens hem, gewettigd en is door Nederland ook begrepen. Het effect daarvan aal niet uitblijven, wanneer beperking deze bestedingen gepaard gaat met een verdieping van de spaarzin. Voor zover de maatregelen, welke stromen. Onzuiverheden en die veroorzaken de pijn zetten zich niet meer vast, maar worden afge voerd langs natuurlijke weg. (Advertentie) gens mr. Fokkema Andreae, de loop van zaken zo, dat na een eerste sterk terughoudende reactie van overheid en bedrijfsleven, waardoor opdrach ten in de investeringssfeer plotseling Oordeel dr Jos de Boen Pedagogische Centra te Utrecht bijeen Voor een groot aantal directeuren en rectoren van middelbare scholen, daartoe uitgenodigd door het Katho liek Paedagogisch Bureau ten behoe ve van het VHMO, en het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum, daarmee voor het eerst naar buiten optraden, heeft dr. Jos de Boer, in specteur bij het middelbaar onder wijs, woensdagmiddag te Utrecht een voordracht gehouden over de taak en de functie van de leider van de mid delbare school. Dit tijdsgewricht heeft voor de lei ders der middelbare scholen heel wat problemen opgespaard, zo zei drs E. Pelosi S.J., directeur van het Katho liek Paedagogisch Centrum ten be hoeve van het VHMO, die de bijeen komst leidde, in zijn openingswoord. De bijeenkomst was bedoeld als een eerste aanzet tot het overleg, dat in eigen kring over de oplossing van verschillende vraagstukken betref fende het middelbaar onderwijs, ge houden wordt. Waar zich echter fun damentele vragen voordoen, waren ook directeuren en rectoren van mid delbare scholen uitgenodigd. Dr. De Boer sprak van een aller zwaarste functie. Hij schetste de moeilijkheden, waarvoor een direc teur of rector bij zijn eerste optre den komt te staan. Het huiswerk een euvel. Zijns inziens volgt de middelbare school nog te veel het systeem van de universiteit, waarbij hij vooral dacht aan het huiswerk, dat nog te vaak onoordeelkundig en zelden goed wordt voorbereid. De directeur moet tijd vinden voor veelvuldige ge sprekken met leraren, vooral met de jonge leerkrachten. In verband hier mede merkte dr. De Boer op, dat voor velen van de 25 tot 30 procent leerlingen, die jaarlijks doubleren, zulks niet nodig is. Het kind mag niet gemeten worden naar de objectieve, onpersoonlijke en dus onmenselijke normen van het onderwijsprogram. De directeur vervult het zuiverst zijn taak, wanneer hij menselijke verhoudingen schept, verstevigt en verinnerlijkt. Vertrouwen en optimis me zijn daarvoor nodig. Vernieuwingen. De heer De Boer merkte tenslotte op, dat men de vernieuwingen niet aan de toekomst moet overlaten. Reeds sinds 1900 leeft het middel baar onderwijs reeds onder een mes- siaanse verwachting, een beproeving voor de geest van voortvarende rec toren en directeuren. Wat zij menen dat goed is, moeten zij thans reeds onder de vigerende wetgeving onder nemen. Na een uitvoerige gedachtenwisse- ling besloot prof. Wielenga, voorzit ter van het Christelijk Paedagogisch centrum de bijeenkomst. Hij deelde hierbij mede, dat beide centra werk groepen zullen vormen, die het vraag stuk van de leiding van middelbare scholen verder zullen bestuderen. Aan de vestiging van Nederlandse tot vestiging aldaar over te gaan, daarbij dus op korte termijn profi terend van de bescherming die be doeld was hem te treffen en op lan ger termijn de voordelen genietend, die het gevestigd zyn in een groeien de markt met zich brengt. In het rapport wordt de invloed nagegaan, welke de vestiging in het buitenland van Nederlandse bedrij ven, gefinancierd met Nederlands ka pitaal voor de Nederlandse volks huishouding heeft. Aandacht wordt voorts geschonken aan de gevolgen van de betalingsbalans, het nationaal inkomen en dc werkgelegenheid van Nederland. bedrijven in het buitenland kunnen voor de betreffende ondernemers be langrijke voordelen verbonden zijn boven vestiging of uitbreiding in Ne derland. Dit geldt zowel ten aanzien van het stichten van zelfstandige on dernemingen in het buitenland, als ten aanzien van het oprichten aldaar van dochterondernemingen van in Nederland gevestigde maatschappijen. Dit wordt geconcludeerd in een rapport, dat in opdracht van de voor zitter van de Koninklijke Nederland se Jaarbeurs, mr. W. II. Fockema Andreae, uitgèbracht is door het Ne derlands Economisch Instituut te Rotterdam. In het rapport, dat de betekenis voor de Nederlandse volkshuishou ding van het vestigen van Neder landse bedreven in het buitenland belicht, wordt een aantal specifieke redenen genoemd, dat Nederlandse ondernemers tot vestiging in het buitenland kan bewegen. Het kan bijv. de Nederlandse on dernemer dienstig voorkomen, ten einde de technische ontwikkeling in een bepaald land vpn nabij te kun nen volgen, aldaar een dochtermaat schappij op te richten, welke haar ervaringen kan doorgeven aan de moedermaatsohappy in Nederland. Daarnaast kan de ondernemer trachten door vergroting van zijn produktie, hetgeen op grotere schaal veelal slechts door vestiging in het buitenland mogelijk is, de kosten van fundamentele research over een gro- aantal produktie-eenheden spreiden, aldus enerzyds de kosten hiervan per eenheid lager makend, doch anderzijds ook de mogelijkheid scheppend, de omvang en intensiteit van deze research op te voeren. Ook zal de wens dochterondernemingen laten profiteren van de onder nemerscapaciteiten op het moeder bedrijf een belangrijk motief kunnen zijn. Tenslotte kan vestiging elders een zuiver defensief karakter dragen. Bij de oplevende industrialisatie van de onderontwikkelde gebieden, worden veelal tolmuren opgericht om de jonge industrie die goederen produ ceert, welke voordien werden ge ïmporteerd, te beschermen tegen bui tenlandse concurrenten. Ter voorko ming van een terugval in zijn totale prod uk tie-om vang kan de voorheen exporterende ondernemer besluiten Geen vermakelijkhedenbelasting Het passiespel en de Kunst De raad van beroep voor de directe belastingen te Groningen heeft be slist, dat de r.-k. vrouwengemeen schap te Ter Apel geen vermakelijk hedenbelasting verschuldigd is voor een door haar in april 1955 uitgevoerd passiespel. De r.-k. vrouwengemeenschap heeft indertijd het gemeentebestuur tot tweemaal toe om vrijstelling van be lasting verzocht. Beide keren werd het verzoek afgewezen, waarbij o.a. een arrest van de Hoge Raad der Ne derlanden, inhoudende dat uitvoerin gen van de Matthauspassion in Win schoten terecht varen belast, werd aangehaald. De r.-k. vrouwengemeen schap wendde zich hierop tot de raad van beroep. De burgemeester van Vlagtwedde meende belasting te kunnen vorde ren, omdat z.i. met het opvoeren van het passiespel mede het bieden van kunstgenot werd beoogd en kunstge not onder de begrippen „ontspanning en vermaak" als bedoeld in de ge meentelijke verordening op de ver makelijkhedenbelasting valt. De raad van beroep, het tweede deel van de- de contactbijeenkomsten. ze stelling daarlatend, achtte het niet aannemelijk dat men zich het bieden van kunstgenot ten doel had gesteld. Eerder achtte hij het argument van de vrouwengemeenschap aannemelijk dat met het door dilettanten uitvoe ren van het passiespel alleen is be oogd in eigen kerkelijke sfeer een hulpmiddel te bieden voor een inner lijke beleving van de kruisdood van Christus. Dit verklaart volgens de raad ook waarom de uitvoering vrij wel uitsluitend door /ooms-katholieke toeschouwers is bezocht. Het feit dat de opvoering door belanghebbenden ook een cultureel gebeuren is ge noemd doet hieraan niet af, aldus de raad van beroep, omdat de begrippen cultuur en kunst geenszins eikaars synoniemen zijn. De raad meent daarom dat de belas ting ten onrechte is betaald. TOENAME SCHRIFTELIJK ONDERWIJS. Dat het schriftelijk onderwijs een grote vlucht heeft genomen blijkt uit de jongste publicatie van het Neder lands Schriftelijk Studiecentrum van de Augustijnen te Culemborg. Deze wettelijk erkende onderwijsinstelling is thans de 9000 cursisten genaderd. Voor al dezen is de gelegenheid ook voor mondeling onderwijs openge steld door de periodieke terugkeren- Herziening van inkomstenbelasting Over Duits smartegeld van naxi-alachtoffers Het ministerie van financiën deelt het volgende mede: De Duitse Bondsrepubliek keert op grond van het „Bundesentschadi- gungsgesetz" aan bepaalde catego rieën slachtoffers van het nazibewind schadevergoedingen uit. Al naar ge lang van de aard van het toegebrach te Iced i dc geleden schade hebben deze vergoedingen de vorm van een uitkering-Ineens of van een perio dieke uitkering. Op grond van de wettelijke be palingen zou over bepaalde uitkerin gen-ineens cn over alle periodieke uitkeringen inkomstenbelasting moe ten worden geheven. In verband met de omstandigheid, dat bedoelde vergoedingen in be langrijke mate het karakter van smartegeld dragen, heeft de minister van financiën echter goedgekeurd, dat alle uitkeringen-ineens van in komstenbelasting zijn vrijgesteld. Voorts heeft de minister goedge keurd, dat in afwachting van de tot standkoming van een verdrag ter voorkoming van dubbele belasting met de Duitse Bondsrepubliek aan de genieters van periodieke uitke ringen een vermindering van belas ting wordt verleend. Het bedrag van deze vermindering verhoudt zich tot de totaal verschuldigde inkomsten belasting als het bedrag van de pe riodieke uitkering tot het totale in- komen. Reeds onherroepelijk vaststaande aanslagen in de inkomstenbelasting, mede betrekking hebbende op uit keringen ingevolge het „Bundes- entschadigungsgesetz" sullen door de inspecteur op verzoek van de belang hebbenden worden herzien. Zware eis tegen jeugdige inbrekers De advocaat-generaal bij het ge rechtshof te Den Haag, mr. J Zaajjer, heeft gisteren tegen een 21-jarige kantoorbediende en een 21-jarige scheepstuiger, beiden uit Rotterdam, ieder een gevangenisstraf van drie jaren, door te brengen in een jeugd gevangenis gerequireerd, omdat zij inbraken hadden gepleegd en bij een van deze inbraken een nachtwaker hadden mishandeld. De jongemannen behoorden tot een bende van negen leden, die in de af gelopen jaren een zeer groot aantal inbraken hadden gepleegd in Rotter dam, Wassenaar, Delft en Voorburg Al de leden van deze bende waren door de rechtbank te Rotterdam ver oordeeld, alleen deze twee jonge mannen waren van hun vonnis drie jaren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest in beroep gekomen De jeugdige bendeleden gingen vaak Der scooter of bromfiets op braak uit Zy namen weg wat zij konden vin den Zo stalen zij bij voorbeeld bij een Inbraak in een woning te Wasse naar in de nacht van 29 april van het vorig jaar tien gouden dames horloges, die de bewoonster op zicht had. Deze horloge* werden later aan de Duitse grens achterhaald. Men had getracht ze naar Duitsland te smokkelen. op bescheiden matiging, liever dan op schorsing van bestedingen. Want, aldus mr. Fokkema Andreae, in wer kelijkheid kwamen do cijfermatige correcties, die in het algemeen moes ten worden aangebracht, maar neer op enkele procenten en dan kan het, volgens hem, niet goed /ijn, wanneer om deze reden het ritme van het economische proces al te zeer wordt verstoord. Mr. Fokkema Andreae twijfelde niet aan de grote belang stelling van het Nederlandse bedrijfs leven voor de komende beurs, omdat het zeker naar ieders mening, ver standig zal zijn, z.ich goed t<- oriën teren over de aanwezigheid van za kelijke mogelijkheden voor produk- tiever betering, teneinde zo stevig mogelijk geoutilleerd te blijven. De gehele behandeling van het pro bleem van «le bestedingsbeperking heeft, naar het oordeel van mr. Fok kema Andreae, aanleiding gegeven tot een strijd van meningen, waar door bepaalde aspecten van de vraag stukken zijn overtrokken. Daardoor kan gemakkelijk een indruk ontstaan dat er groter gevaar dreigt dan in werkelijkheid het geval is. Euromarkt Sprekende over de problematiek van de gemeenschappelijke Europese markt, wees mr. Fokkema Andreae op de belangrijkheid van het vesti gen van Nederlandse bedrijven in het buitenland. Florerende buitenlandse dochterondernemingen zijn van bij zondere betekenis voor het moeder bedrijf, aldus de Jaarbeursvoorzitter. Wanneer de aandacht van de Neder landse ondernemerswereld te lang zou worden vastgehouden door spe culaties over mogelijk verlies, dat in bepaalde takken van bedrijf als ge volg van de gemeenschappelijke markt zal worden geleden, dan zal, volgens hem, verlies aan natuurlijke spankracht worden geleden. Uit znlk een alweer groeit geen nieuw elan, net bedrijfsleven zal moeten gaan geloven in een nieuw werkpatroon, geholpen en voorge licht moeten worden door hen, die weten wat er op zakelijk gebied te koop is. Daartoe behoeft ons land een duidelijke werkformule, door de over heid aan de orde te stellen, door het bedrijfsleven geladen en door heel het Nederlandse volk gedragen. Mr. Fokkema Andreae acht het een plicht om op de grondslag van de nieuwe politiek van de gemeen schappelijke Westeuropese markt aan het werk tc gaan. Deze arbeid betekent, volgens hem, praktisch handelen op een groter territoir dan ons nationaal erf alleen biedt. Volgens spreker kunnen Neder landse ondernemers dit werk tot stand brengen en zij zullen voor aan durven te gaan, mits zij zich ge dragen weten door sterke hulptroe pen in eigen land. Vooreerst door bekwame mensen om als medewerkers cn medestan ders deze risico's in den vreemde met hen te aanvaarden. Wereldgezondheidsdag wordt gehouden op 1 april a.s. Bij gelegenheid van Wereldgezond heidsdag op 7 april as. heeft de di recteur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie F.A.O. van de V.N., B. R. Sen, een boodschap uit gegeven. Daarin wijst hij op dc nauwe be trekking tussen voeding en gezond heid. Gebreken in de voeding, zoals tekorten aan vitamine, proteïne cn dergelijke, leiden tol verschillende ziekten Het was in 1935 in de Vol kenbond, dat voor het eerst van een „huwelijk tussen gezondheid en landbouw" gesproken werd, en dat omvat een der beginselen die tot op richting van de voedsel- en land bouworganisatie leidden, de organisa tie dia in het belang van de volks gezondheid de leden-staten bij het tot ontwikkeling breng -n van de landbouw wil helpen. De r -onomische aspecten moeten hiertvi de volle aandacht hebben, aldus de heer S'-n. uitslaande brand te groningen. Een uitslaande bmnd heeft gister middag gewoed In de Cuhnstrnat te Groningen, een oud straatje, gelegen achter de Veemarkt llot vuur ont stond omstreeks half vijf in do wo ning van de fom. Jager op nummer 54, do op familiebezoek was buiten de stad. In een ommezien breidde het vuur zich uit tot de aangrenzende n«r< «'en 52. bewoond door de fam Hank cn 50. waar de fam Albert woont, D Groninger brandweer rukte uit met twee motorsouiten en bestreed het vuur met vi«r mMriralen en eon RTote waterstraal. De brandweer «daagde erin binnen veertig minuten de brand meester te worden De na- blassing duurde now geruime tiid TTot oerceol 54 brandde geheel „jt Pn dg inboedel ging verloren. De aangren zende oercelen kregen vrii ernstige brandschade aan het dnkgedcelte en waterschade. Er wordt een onderzoek Ingesteld naar de oorzaak van de brand De hoofdcommissaris van nolitie was op de plaats van de brand aan wezig.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5