imam ffoJLMmm Mej. Mr M. J. Zeelenberg over dienende taak van kinderpolitie Scherp Waarom is er geen belangstelling voor de vergaderingen? Leerzame avond voor leden stedelijke K.A.V. te Leiden W a C* ^0/ OMGEVING DONDERDAG 28 MAART 1957 DE LEfDSE COURANT PAGINA 2 Inleiding voor r.-k. gezinsvoogdij De lezing, die mej. mr. M. J. Zee lenberg, hoofdinspectrlce van politie te Leiden, gisteravond hield over het werk van de kinderpolitie, trok veel leden van de Vereniging voor Katho lieke Gezinsvoogdij en Patronage naar Het Gulden Vlies. IJlt naam van mr. J. G. Bergmeier, voorzitter, die door omstandigheden afwezig moest ztjn. werden de spreek ster en de kinderrechter mr. Swa- nenburg alsook de belangstellenden door de vice-voorzitter, de heer J. H. Th. Jacobs, welkom geheten. Alvorens het woord te geven aan mr. Zeelenberg, werd mededeling ge daan van de goedkeuring van het financieel beheer van de penning meester, de heer O. Hettin^adoor de kascommissie. De penningmeester werd gedechar geerd. Mej. mr. Zeelenberg beschreef de bedoeling van haar inleiding als het geven vnn een exposé in vogelvlucht van het werk van de kinderpolitie. Hierbij greep ze terug naar do ge schiedenis van dat werk, om vervol gens de werkwijze en het doel te bezien. In 1907 werd tc Rotterdam de pro6titutie-dienst als zedenpolitie in het politie-apparaat opgenomen, waardoor de politie een sociale taak kreeg. Veranderde opvattingen Vier jaar later werd er een vrouw in dienst genomen bij de Rotterdam politie zijn veranderd. Men geeft niet meer direct Je behandelde zaken in handen van de justitie. Men gaat de achtergronden na van de „klantjes", en stelt vast welke maatregelen te genover hen het meest doelmatig zijn. Onderscheid Hierbij maakte mej. mr. Zeelenberg een onderscheid in criminele, ver waarloosde en gevaar lopende jeugd. De grenzen zijn niet altijd precies te trekken bij dit onderscheid, dat spr. echter bleef handhaven toen ze uiteen zette, uit welke mogelijkheden de politie kan kiezen bij haar op treden tegen eerdergenoemde groe- fen en in hoeverre de raden voor de inderbescherming en de kinder rechter in de zaak gemoeid worden. Men moet de taak van de kinder politie niet te overdreven zien: de politie heeft geen sociaal-werksters en ze bemoeit zich niet met zaken, die niet op haar terrein liggen. Der halve verlangt ze ook, dat anderen zich niet in haar zaken mengen. De dienende taak van de kinder politie, die ook in de afdeling kin derpolitie tot uitdrukking komt. kon spr. illustreren met vele aardige anecdoten uit haar ambtstermijn. Mej. mr. Zeelenberg ziet de kinder politie niet als een voorpost van het maatschappelijk werk in de politie, doch als een uitvoering van de po litiële taak volgens moderne begrip pen. De politie is een overheidslichaam en bestaat dus ten behoeve van de gehele maatschappij. Ze heeft eerbied voor een anders overtuiging en laat politie, die zich bezighield met de z|ch niet voor het karretle van pro kinderen van ongehuwde moxiers. Hoe vooruitstrevend de hoofdcommis saris daar ter stede was, blijkt uit de toespraak, die hij in 1912 hield voor Pro Juventute en waarin hij zijn gezichtspunten op de preventieve laak van de politie uiteenzette cn de wens te kennen gaf, een kinder politie op te richten. Thans is de kinderpolitie een al gemeen begrip geworden, al is haar werk van het sociale, meer naar het politiële niveau verschoven. Dc sociale zor.' is in handen van particuliere of overheids-instituten, maar ook de opvattingen omtrent de VERENIGING VAN LEIDSE POSTZEGELVERZAMELAARS Een zeer grote belangstelling van de leden constateerde ue voorzitter, de heer D. J. Meiboom, toen deze gisteravond in „De Kleine Burcht' ae bijeenkomst opende met een woord van welkom. Na enige mededelingen over het filatelistisch nieuws en de uitgave van verschenen zegels ten postkan tore verkrijgbaar op de tweede cn vierde woensdag van de maahd, van 24 uur nam., werden enige inge komen stukken behandeld. Eén daarvan was de agenda van de te houden Bondsvergadering eind april te Den Helder. De voorzitter vond het nodig, dat een viertal afgevaardigden van de Leidse afdeling de vergadering zou den bezoeken. Aangewezen werden de voorzitter en secretaris en twee leden. De voorzitter deelde voorts mede, dat het Filatelistisch Centrum weder om in mei a.s. bereid is een lezing met projecties tc houden over de zeegls van Israel. Gezien de grote belangstelling, welke de lezing over Zwitserland mocht ondervinden, meende het bestuur het aanbod niet te mogen afslaan. Dc ruilbeurs die gewoonlijk op de tweede vrijdag in de maand gehou den wordt, kan niet doorgaan. De Burcht is <»p die dag niet ter be schikking. De ruilbeurs zal nu ge houden worden op dinsdag 16 april a.s., des avonds van 8 tot 10 uur op dezelfde plaats, Hierna volgde sluiting van de bij éénkomst. POTLOOD en GEEST No. 322 Hoi «lontaal: 1. rWier (Spaans). 4..achting, 6. grote deur, 7. landbouwwerktuig, 9. famili lid, 10. gem. in N.H.. 15. zandheuvel, 16. te vens. 17. eenjarige ta'ebasachtige vrucht. 20. jongensn? am, 21. meisjes naam. 22. zijtak Seine. 24 steen. 25. sluiskolk. Verticaal- 1. gordel. 2. voorzetsH. 3. vet der melk. 4. voegwoord (Fr.). 5. getroffen. 8. genieting. 9. soort van kaartspel, 11. kathedraal, 12. ieder, 13. viaschuit. 14. duikerhoen, 17. poel, 18. plaats, plek, 19. bloem. 22. muziek noot. 23. boom. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 521. Horizontaal: 1. Po. 3. pen, 6. E.K., 7. plateel, 11. Sleen, 13. L.O., 15. do. 16. iris, 17. Nero. 18. Se, 20. ar, 21. polei, 25. Kambing, 27. ho. 28. aak, 29. ijk. Verticaal: 2. op, 3. pal. 4. eten, 5. nee. 6 el. 8. L.S.. 9. en, 10. Vlist, 12. Doorn, 14. ore, 15. dra. 19. Elba, 21. pa. 22. oma, 23. eik, 24. in, 25. k.o., 26. SU- fiteurs spannen. Spr. zag de taak van fle kinderpolitie als een Eerste Hulp bij Morele Ongelukken. Na afloop van de inleiding brandde er een waar kruisvuur van vragen los, in welker heantwnordlng mej. Zeelenberg werd terzijde gestaan door de kinderrechter, mr. S wanen- burg. VERBORGEN HOEKJES IN ITALlë. Boeiend, afwisselend en van een rijke schoonheid, die de aanwezigen tevens confronteerde met de klassieke oudheid, was de Italiaanse „trip", waarvoor gisteravond zeer velen in de foyer van de Stadsgehoorzaal wa ren uitgenodigd door het Reisbureau Cebuto. Dr. L. van Egeraat, uit Bre da, die Italië niet in de eerste plaats bezocht voor zijn Dolomieten en Ri viera, doch voor zijn Vele verborgen hoekjes en zijn hoogtepunten van cul tuur, was een uitstekend gids, die het gezelschap liet dwalen door het prachtige Umbrië, de tuin van Italië, door kathedralen en kloosters of door het om zijn schoonheid zo fascineren- de Lagune-gebied. Venetië, de glim lach van het water, Florence, een pa rel in een oesterschaal, een Napels cn een Rome. waar volgens spreker het woord van de psalmist „duizend ja ren zijn als één dag" ten volle wordt bewaarheid, ontbraken uiteraard niet op deze tocht langs de meest karakteristieke plaatsen van het Ita liaanse land, dat vooral in zijn gebou wen, pleinen en kerken ergens aan een watertje, duikt wel 'n kerk je op zulk een rijke schoonheid ten toon spreidt. Een met zeer veel zorg samengestelde muzikale illustra tie, gaf een bijzondere bekoring aan de talrijke vertoonde kleurendia's. De directeur van het Haagse bureau van Cebuto, de heer J. Mulder, sprak een kort inleidend woord, waarin deze uitweidde over het rustige karakter, dat steeds aan de reizen gegeven wordt. Probleem aan de orde op bijeenkomst „St Willibrordus" (Indastr.) te Leiden Met het gebed tot de H. Geest opende de voorzitter de jaarvergade ring van de Ned. Kath. Bond van Werknemers (sters) in Industriële Be drijven St. Willibrordus in het ge bouw voor Chr. Soc. Belangen. Hij heette de aanwezigen van harte wel kom. Hij betreurde het, dat zo weinig leden gehoor hadden gegeven aan de oproep. 1956 gaf opleving te zien in het vergaderbezoek, maar nu is men weer teruggekeerd tot de oude ge trouwe groep, die het bestuur nooit in de steek heeft gelaten. Het huishoudelijk gedeelte werd daarna in vlot tempo afgewerkt. Verslagen van secretaris en pen ningmeester werden ongewijzigd goedgekeurd onder hartelijke dank van de voorzitter voor het accurate werk. De bestuursverkiezing leverde wel enige moeilijkheden op. De heren Van de Toorn en F. Bakker waren aftredend en niet herkiesbaar. On danks alle moeiten heeft het bestuur De grote bovenuit van de Har- dcrlandse Huisvrouwen Voorlich- monie was gisteravond meer dan be zet: sommige aanwezigen moesten zelfs blijven staan. Zóveel belang stelling toonden de leden van de ste delijke groep der K.A.V., voor de „grote film- en demonstratie-avond", die hen werd geboden door de Ne- f/t h TM hf" LUCHTGEVECHT BOVEN LEIDEN. Kwetterend zoeken de kauwtjes aansluiting bij elkaar. In grote krin gen zwermen ze boven de hoge da ken van de Pieterskerk. Jaloerse man netjes, vechtend om een vrouwtje, ja gen elkaar na cn rustiger naturen zweven, geduldig wachtend, op hun uitverkorene in het luwe voorjaars windje. Een kleine torenvalk heeft 't druk. Hele dagen staat hij wiegelend bo ven het Pieterskerkhof soms afglij dend tot boven het Rapenburg of in een felle duik doorschietend tot bo ven het Steenschuur. Slechts zelden schijnt hij prooi te treffen. Mogelijk was het honger, die hem vanmorgen een aanval op de kau wen deed wagen. Dc nietsvermoe dende zwartrokken bemerkten plot seling het venijnige roofvogeltje bo ven hun troep. In paniek vlogen ze alle kanten o.p. Verliefde mannetjes verloren de wijfjes uit het oog, maar waar ze ook gingen, als een schaduw volgde hen het valkje. Dat duurde net zolang, tot een van de kauwtjes van de troep was afgesneden. Toen maakte het bloeddorstige dier de afstand tot zijn tegenstegenstander steeds kleiner en met tergende hard nekkigheid begon hij kleine schijn- aanvallen op het angstige kauwtje. Het slachtoffer vergat zelfs zijn felle snavel te roeren. Steeds hoger werd het tempo van de aanvallen, steeds dichterbij kwam het gevaar. Dan plotseling opkomend uit een duik vlucht, won de valk hoogte om zich te laten vallen op z(jn prooi. In een poging, de dood te ontkomen dook ook het kauwtje, en verdween achter de dakvorsten van het Graven steen Bandietenoverval in Perzië Twee functionarissen van de Ame rikaanse hulpverlening in Perzië zijn zondag vermoord bij een overval door bandieten in het zuidoosten van Perzië. Dc vrouw van een hunner werd ontvoerd. Ook twee Perzen lie ten het leven bij dc overval, De slachtoffers zijn de 37-jarige Kevin M Carroll, adviseur voor de ontwikkeling van het land onder het Amerikaanse punt-vier-program (hulp aan minder ontwikkelde lan den), de 35-jarige Brewster A. Wil son. verbonden aan dc I.C.A. (Inter national Cooperation Administration). De ontvoerde vrouw zou de echt genote van Carroll zijn. Het nieuws werd pas gisteren be kendgemaakt door het hoofd van de politie in Perzië, generaal Alinaghi Golpir. Het gezelschap werd door bandie ten overvallen toen het in twee wa gens van Iransjar in het zuidoosten naar de haven Tsjahbahar aan de Perzische Golf reed. Na een achter volging van byna een uur, waarbij voortdurend geschoten werd, wisten de bandieten de Amerikaanse auto in te halen. De inzittenden werden vervolgens met messen aangevallen. In tramrail geslipt. Een 23-jarige student, afkomstig uit Scheveningen cn woonachtig aan de Johan de Wittstraat, alhier, kvvam gistermorgen om 12 uur op de Steen straat te vallen, toen hij in een tram rail slipte. De man brak het linker onderbeen en werd door de E.H=D. narr het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. II. Mis voor Hongaren. Alle Hongaren uit Leiden en om geving worden verwacht in de H. Mis, die pater R. Radanyi zaterdag a.s. zal opdragen in de kapel van het St. Franciscus Liefdewerk, Nieuw- straat 45. Van af 6 uur is er gelegenheid om te biechten voor kinderen en vol wassenen, waarna om half acht de Mis begint. Na afloop is er een gezellige sa menkomst, waarbij een kopje koffie wordt geserveerd. Leidse Agenda DONDERDAG 28 MAART. Expogé. Jaarvergadering. „Cen tral", Breestraat, 8 uur nam. „Verbum Dei" 12^-jarig jubileum, feestelijke herdenking. „Het Gulden Vlies", 8 uur nam. Leidse Assurantieclub, Algemene vergadering. „Het Gulden Vlies", uur nam. D.E.V. Ledenvergadering. Café Aniba, Herenstraat hoek Witte Sin gel. 8 uur nam. VRIJDAG 29 MAART. Oud Leiden. Verdwenen Schoon heid. Dr W. C. Braat. Filmzaal Aca demie, Rapenburg 73, 8 uur nam, ZATERDAG 30 MAART. R.-k. Instuif Ilaagweg. Half-vas- ten. Ontspanningsavond m.m.v. The Lucky Stars. Leonardushuis, 8 uur nam. Kon. Ned. Nat. Hist. Ver. Excursie Huys tc Warmont. Bus richting Haar lem, Stationsplein 14.05, fietsers 14.30 uur nam. aan ingang. ZONDAG 31 MAART. R.-k. Instuif Her:nsingel. Half vasten. Gezellige dansavond, m.m.v, de gebr. Driessen. Maria Gijzen- steeg. 8 uur nam. Dienst der Apotheken. De avond- cn nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9, telef. 24807; Apo theek Tot hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, telef. 21060; Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8, Oegstgeest. tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 22—29 maart zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino; „Lemmy Caution en mysterie der twee vrou wen", strikt volwassenen. Lido: „Oklahoma", 14 jaar, Luxor: „Don Juan", 14 jaar. Trianon: „Het leven van Vincent van Gogh", 1* jaar. Rex: „Alarm in de Pacific", 14 jaar. tingsdienst. Het is een uiterst leerzame avond geworden. Mevrouw C. G. Maars, die spreekster, of liever: „explica- trice" is van deze voorlichtingsdienst, wist handig haar praatje te verbin den aan een of andere reclame)- film en aan de demonstraties van een belangrijk ge- en verbruiksarti- kei in het huishouden, 't Werd alle maal zo specifiek huishoudelijk en huiselijk, dat volgens het rondge stuurde programma niemand om wel ke reden dan ook, thuis kon blijven. Vóór de gezellige openingsflim "Va- lentine-day", een komisch Ameri kaans speelfilmpje met kinderen als acteurs, had de voorzitster van de stedelijke K.A.V., mevrouw C. Up- hoffVisser, de avond reeds met een toepasselijk woordje geopend. In het kort wees zij op het b ndige spaar- zegel-systeem, op de naai- en brei- actie, die nog gehouden zal worden, en de bedevaart naar Heiloo op 21 mei van dit jaar. De wolshow, die hierna onder meer zou volgen, hebben de dames kennelijk op hoge prijs gesteld. Ronduit vermakelijk waren de drie reclamefilmpjes van een bekende afwas- en bleekmiddel-fabriek, in wiens opdracht de poppenfilmer Joop Geesink de charmante „Asse poester" had gemaakt. Voor dezelfde fabriek klom „Lhdderman" zijn lange glazenwasserstrap op (filmacteur, ca baretier en tegenwoordig operazan ger Hans Kaart), die de stelling be vestigt, dat glazenwassers veel zien. Zonder twijfel hebben de aanwezi gen van gisteravond dat ook, en om half twaalf dankte mevrouw Uphoff- Visser met een toepasselijk speech je de spreekster van de avond, mevrouw Maars, die een presentje kreeg aan geboden. Leidse Smalfilmliga Gisteravond om acht uur kwamen de leden van de Leidse Smalfilmliga langzamerhand de cantine var» Smit's Röntgenapparatenfabriek aan de He rengracht binnendruppelen, en toen na een kwartier de deur dicht ging, mocht voorzitter H. Kleibrink een twintig aanwezigen welkom heten. Hij kondigde aan, dat de ponning- meester van de Liga, de heer Nick Bol, het eerst aan bod wilde komen met zijn „Rijnsburgs Bloemencorso". Na de vertoning ver enige andere filmjes zou de heer Kleibrink zijn rolprent nog eens laten zien „De bouw van een radio-telescoop". Aan deze film liet hij een boeiende uitleg voorafgaan. De Liga-voorzitter wees in het kort op bepaalde aspecten van de radiostraling, het sterrenstelsel en de ontvangst van stralen op een spie gel. Hierna volgde een rustige, over tuigende illustratie van het bouwen van de telescoop te Dwingeloo. Eer der hebben wij aan dit klare filmpje al aandacht besteed. De avond was geopend met „Rijns burgs Bloemencorso", een werkstuk, dat alleen maar geslaagd is door dc kleurenreproduktic, maar een groot gebrek aan filmische werking ver geen leden kunnen vinden, die zich voor een bestuursfunctie beschikbaar stelden. En men zag geen andere mogelijkheid dan het bestuur tot vijf leden in te krimpen. Om deze reden vroeg dc voorzitter nog meer dan anders de volle mede werking der leden. De districtsbestuurder, de heer J. Smit, wilde weten of er nu reeds een nieuwe secretaris was benoemd in de plaats van de heer F. Bakker. De voorzitter deelde mede, dat de heer A. J. Verhoogt zich bereid heeft ver klaard het secretariaat over te nemen. Ten gerieve van de niet-aanwezigen geven wij hier het adres: A. J. Ver hoogt, Huizingastraat 5, Leiden. Bij de nu volgende rondvraag werd door een bestuurslid van Herwonnen Levenskracht het 40-jarig bestaan van H. L. aan de orde gesteld. Hoe vergaderen? Na enkele vragen uit de zaal, die naar genoegen werden beantwoord, nam de districtsbestuurder het woord. Hij wierp zonder aarzelen de knuppel in het hoenderhok met de vraag: Wat schort er aan onze vergade ringen? Wat malen de leden om notulen, financiën, wat raakt hun de medede lingen, zelfs de bestuursverkiezing laat hen betrekkelijk koud. Alleen de rondvraag, als deze goed gesteld wordt, brengt een beetje leven in de brouwerij. Als spreker zijn zin kreeg, dan was er maar één agendapunt: De rondvraag. Dit lijkt misschien rigou reus, revolutionair, maar dat trekt de mensen. Laten de leden nu eens praten en het bestuur luisteren. Men kan ons niet wijsmaken, aldus de heer Smit, dat de leden geen problemen hebben. Iedereen heeft wel eens zaken, waarover hij praten wil. Spr. ziet daarna terug op het resultaat van de organisaties in 1956; A.O.W., gepremieerde spaarregelingen, va kantieverruiming, de 3 en 6 en de verruiming van de secundaire ar beidsvoorwaarden. Vroeger werd er geregeerd zonder ons en over ons, momenteel spreken de werknemers een duchtig woordje mee. De voorzitter dankte de heer Smit voor zijn warm pleidooi en vatte de belangstelling, die de leden hiervoor toonden op als een opdracht aan het bestuur om de vergaderingen een andere vorm te gaan geven. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de god- geleeidheid op proefschrift getiteld „Divinatie, met name bij Rudolf Ot to", de heer R. Boeke, geboren te Noordwijkerhout en thans wonende te Hogebeintum. Geslaagd voor het doet. ex. rechten in de vrije studierichting de heer C. L. Steenbergen te Den Maag; voor het doet. ex. Ned. recht de heren A. Pronk te Velsen en P. C. Nieman te Voor burg. LEDENVERGADERING „REUVEN8" In de gisteravond onder voorzit terschap van mr. W. de Clercq ge houden ledenvergadering van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" is allereerst het overle den erelid, dr. J. E. Kroon herdacht, die gedurende een lange reeks van jaren op voortreffelijke wijze een bestuursfunctie heeft vervuld. De voorzitter deelde voorts mede, dat mede in verband met de beste dingsbeperking van de voorgenomen grootse verbouwing voorshands wel niet veel zal kunnen komen, zodat zal moeten worden volstaan met de meest noodzakelijke inwëndige voor zieningen. Hierbij werd uit de ver gadering de wens uitgesproken dat de leeszaal in ieder geval de beschik king krijgt over het aangrenzende perceel, dat haar eigendom is. Er zullen daartoe stappen worden on dernomen. Aan het uitvoerige verslag van de secretaris, de heer H. N. van den Bert*. ontleen wi; he* iaar 1956 voor de uitleen een gunstig iaar is geweest. Het aant^1 uitgeleende boe ken nam met 17r' toe, het aantal ieugdhneken zelfs met ruim 18 1 Fi.% Vermeldenswaard is voorts, dat op elk uitgeleend boek (186.660 stuks!) een last aan exnloitatiekos- ten rust van vijftig cent. waartegen- ner boek a°n inkomsten; Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 27 Maart 1857. Londen. De Chinesche bak ker te Hong-Kong, die in Januari j.l. ter dood is veroordeeld, om dat hij vergiftigd brood aan bui tenlanders had geleverd, heeft verklaard, daartoe door de On der-Koning van Canton gedron gen te zijn. Hij deed het als een dwaling van een zijner bedienden voorkomen, dat het vergiftigde brood niet alleen aan de Engel sen, maar ook aan alle vreemde lingen zonder onderscheid was verkocht. EEN TECHNISCH SEMINARIUM VAN E.P.A. TE LEIDEN. Van 29 maart tot 3 april zal er in Leiden een technisch seminarium worden gehouden onder de auspiciën van European Productivity Agency (EPA), om de waarde vast te stel len van de resultaten v n onderzoek en hun praktische toepassing, op hH terrein van het passend maken van j het werk voor de arbeider. Aan het semin rlum zal worden deelgenomen door een zestigtal des kundigen. Er zullen vertegenwoordi gers zijn uit Oostenrijk, België, Frankrijk, Duitsland, Italië. Neder land, Noorwegen, Zweden, Zwitser land, Engeland en Joegoslavië. Er is een aantal organisaties uit genodigd waarnemers en deelnemers aan dit seminarium te zenden, zoals de E.G.K.S., de Europese Federatie van de nationale organisaties van ingenieurs, het Internationaal Ar beidsbureau, de Were'dgezondheids- raad en het gezamenlijk adviesco mité van de vakverenigingen. Prof. G. C. E. Burger uit Eindho ven, president van de raad van be heer van het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde, zal voorzitter van het seminarium zijn. Mr K. F. Murrell van de universiteit van Bristol zal algemeen rapporteur zijn. NIET-BEZORGING BIJ eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. toont: pen trage, langzaam voorbij- <;ontributie« on lepelden oor, be- trekkendg stoet, die niet verschilt van c,rae R<aat van c pphts t,pn rent- ^pt wat de toeschouwer ziet langs de weg; het was beneden de maat. De pasbegonnen smalfilmer J. de l'Ecluse liet in zijn twee korte werk stukjes zien, dat hij een aardig pop- penfilmpje weet te maken. Het on derwerp was grappig: eerst was dat een mannetje, voor wie een toverfee een tuin vol bloemen tc voorschijn brengt, en later een tekenaartje, dat allerlei grapjes tekent op een school bord. Alles was houterig, maar veel belovend en getuigend van een ont wakende filmische kijk en een han digheid in het toepassen van trucs. „Het water" van de oud-Liga-voor- zitter, de heer Emile A. Timan, doet denken aan „Panta rhei" van de gro te Haanstra. De montage was goed, de ptemming van regen-, winter- en zomerweer fraai weergegeven. Bij- zonacr ook was een andere „old timer", namelijk van een meccano hijskraan, waarvan de werking door dichtbije camera-instelling en korte shots zeer indringend wordt duide lijk gemaakt. Al met al een interes sante avond van eigen werk. drag slaat van verschil moet dus warden eedekt uit de Rubsid'os van Rijk. Gemeen te en Provincie. Beide iaarverslaeon 'urMon onder dank aan de samenstellers onver anderd goedgekeurd. av»l* Geboren: Elisabeth Gemma Maria, dr van N. van Dijk en C. M. van der Wereld; Antje Hendriks Cornelia, dr van J. I. de Bruin en J. C. Harkes; Frederik Rudolf, zn van W. F. Blei.il en C. Hoogeveen; Richard Jacobus Lodewijk zn van R. Keereweer cn E. H. van der Weiiden; Cornelia Adrians Maria, dr van C. P. van Teylingen en C. E. van der Klugt; Johanna Vail, dr van J. H. Douglas on J. W. Battey; Maria, dr van W. A. Vriezen en C. Otte; Robert Joarne* Theodorus zn v. G. Kop en M. Gressie; Erik Pieter, zn van J. Onderwater en G. J. Sjardin. Overleden: R. Ruiten 16 jaar zn; G. Braunius, 50 jr, huisvr. v. K. Knol; J. P. Schouten 71 jr, huisvr. van J. de Wolf; T. van Ewljk, 59 jr, man. DE KWAKEL HOENDERPEST. Bij de pluimveehouder A. S. aan de Vuurlijn alhier, deden zich enige sterfgevallen voor bij pas aangekoch te jonge hennen. Men stond voor een raadsel, en liet een paar gestorven dieren onderzoeken. Het onderzoek wees tenslotte uit, dat men hier te doen had met de zeer gevreesde en gevaarlijke hoenderpest. Een 500-tal jonge dieren is dientengevolge naar Uithoorn gebracht en verdelgd. Ge meentewerklieden zijn thans bezig de diverse schuren te ontsmetten om uit breiding te voorkomen. OEGSTGEEST AGENT voor de bezorging van Dc Leidse Courant te Oegstgeest. Brieven of persoonlijke aanmel ding aan de administratie Papen* graelit 32. Marktberichten GOUDA, 28 maart Kaas. Aan voer 15 partijen kaas. Eerste kwal. per kg. 2.552.60; tweede kwal. 2.452.54. Handel flauw. LEIDSCHENDAM. 28 maart. Eier- veiling. Op de eiermarkt waren aangevoerd 30200 kipeieren. De prij zen waren voor; 1800 eieren no. 0 f 14.9015.70; 5000 eieren no 1 13.1013.85: 9000 eie ren no. 2 12.30—13.00; 11000 eieren no. 3 11.6012.5U; 2200 eieren no. 4 10.5511.45, 1000 eieren no. 5 9.90—10.60; 200 eieren no. 6 f 990. R'VEEN, 27 maart Bloemen Iris sen 1.301.60, Lathyrus 851.05, Anemonen 17- 33, Freesia's 3654, tulpen: Reform4 5861, Golden Har vest 3473, Rose Copland 3271, Ko- meforur 40—42, v. d. Ee-den 3660, Hillegarde 24—34, Wintergold ;.741. Parkiettulpen 70—1.00, John Gay 40 —46, Edith Eddy 29—39. Cordel Hull 33—48, W. Piti 40—49, Campfire 43— 59, Carara 32— 7 White Saij 27—39, Purper Copland 52—02, Prunus 38— 43, Rijnland 5459, Couleure Cardi nal 3443, Elisabeth 5861, Zenobcr 2434, Demeter 54—56, Ossi Orchi- waldi „557, Telescopium 4449, Piccadilly 39—51, Nansen 32—38, Red Pitt 5871, Bartigon 3249, Bonan za 3741, Bam'oeng 4046, dubbele tulper 2036. narcissen 617 ct per bos. Am. anjers 12—43 per stuk. TER AAR, 27 maart. Groente. Witlof I 0.23—0.35; idem II 0.12— 0.19; idem stek 0.020.07; spinazie 0.29—0.41; idem B 0.12—0.22; prei 0.110.16; glasandijvie 0.300.45; spruiten 0.38; idem B 0.15; rabarber 0.31 per kg.; sla A 0.09—G.16; idem B 0.06—0.11; idem C 0.05—0.06 alles per stuk; radijs 0.080.12; idem B 0.O40.06; rabarber 0.15; raapstelen 0.05 alles per bos; stoofsla 0.401.10 per kist; bloemen: tulpen 0.16 per bos.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2