3)e CekiieSotvfcci/nt Engeland tolgelden weigert Nasser de te laten INSCHAKELING VAN HET INT. HOF VAN JUSTITIE BOEDAPEST HERVAT KERKVERVOLGING Franse premier stelt de kwestie van vertrouwen WE KUNNEN WEER ALLE KANTEN UIT H n M M KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L,. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935: Redactie 20015: Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.55 p.w., 2.35 pjnnd., ƒ7. DONDERDAG 28 MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14068 Nog geen rustige vaart in Midden-Oosten p.kwart. Franco p.p. 7.40. Advertenties: 17 et p. m.m. Telefoontjes 1.50. J7NGELAND GAAT ER NIET MEE AKKOORD, dat Egypte het Suex- kanaal zou gaan beheren en alle tolgelden zou innen. Dit heeft een woordvoerder te kennen gegeven. Daarmee weersprak hij de verklaring van een Canadese zegsman op de Bermuda-eilanden dat Engeland en Ame rika hun eisen voor een internationaal beheer van het Suezkanaal groten deels zouden laten varen. De Britse woordvoerder verklaarde, dat volgens Engeland nog steeds de door de Ver. Naties aanvaarde beginselen de grond slag dienen te vormen voor een oplossing van de Suezkwestie. Voorts heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd, dat de regering niet het Amerikaanse standpunt deelt, volgens hetwelk aan het Internationaal Gerechtshof zou kunnen worden gevraagd om een uit spraak over de status van de Golf van Akaba en de Straat van Tiran. Volgens de Engelsen is de internationale status van die wateren een vast staand feit. Vaart door het Suez-kanaal en de Golf van Akaba is vrij Geen mijnengevaar Van bevoegde Egyptische zy'de is woensdag, naar aanleiding van be richten uit Londen, dat er mijnen zyn in de Golf van Suez, verklaard, dat alle mijnen zijn verwijderd en dat reeds vele schepen zonder moei lijkheden door de Golf zjjn gevaren. Pineau steunt Brits standpunt De Franse minister van buitenland, se zaken, Christian Pineau, heeft gis teren in de Nationale Vergadering een verbitterde aanval gedaan op de bemoeienissen van Dag Hammar- skjoeld In Cairo. De positie van Hammarskjoeld in Cairo is „onaanvaardbaar", riep Pi neau uit. Zün missie was uitsluitend inlichtingen in te winnen in de Egyp tische hoofdstad en niet om afspra ken te maken. Frankrijk, ging hij voort, heeft zün bondgenoten meege deeld nimmer in te kunnen stemmen met het betalen van de doorvaartgel- den aan de Egyptische kanaalmaat- schappü. Wy stemmen volledig overeen met de Britse regering over de oplossing, die voor het probleem van het Suez- kanaal nodig is en over de procedure, die gevolgd moet worden om een re geling te vinden, zei Pineau. EGYPTE EN ISRAEL De Indische minister zonder porte feuille, Krisjna Menon, heeft woens dag in het parlement van India ver klaard, dat Egypte er geen bezwaar tegen heeft dat het vraagstuk van het recht van Israel op vrije vaart door het Suezkanaal naar het Intern, gerechtshof verwezen wordt. Nasser op fluweel generaal van de Ver. Naties, is uit Egypte weer te New York terug gekeerd. Het resultaat van zyn zen ding is maar heel povertjes; hij is dooi' Nasser naar huis gestuurd met de boodschap, dat deze zich alle rech ten voorbehoudt, maar er niet direct gebruik van zal maken. Voor wat betreft de vrye vaart door het Suez kanaal en de Golf van Akaba, ook voor Israëlische schepen, wil Nasser desnoods wel een inschakeling van het Internationale Hof van Justitie te Den Haag. Dat kan geen kwaad, want hangende de uitspraak bly'ft de zaak zoals het is en daarna is er nog geen man overboord, want Nasser aanvaardt die uitspraak alleen als advies, waaraan hij dus niet gebon den is. Wat voor Nasser het voornaamste is, is de betaling van de tolgelden. In dit opzicht is hij tot geen 0 enkele reële concessie bereid. Alle gelden moeten aan Egypte betaald worden en Nasser is wel zo goedertieren om een gedeelte daar van te reserveren voor het onderhoud en de verbetering van zijn eigen ka naal. Een internationale commissie van technische deskundigen mag hem daarby helpen. Dat wijkt wel heel erg af van de vroegere eis van Enge land, dat het Suezkanaal onder inter nationaal beheer zal komen te staan, teneinde te voorkomen, dat Egypte dit kanaal zou misbruiken om z'n eigen nationale politiek door te dry- ven. Men zal zich herinneren, dat er heel wat landen waren, welke hetzelfde standpunt innamen. Inmiddels is de situatie dermate verward geworden, dat niemand meer weet, waar hij nu eigenlijk voorstan der van is. De Bermuda-conferentie heeft nu wel het contact tussen Amerika en Engeland gelijmd, maar tot een eensgezinde politiek in het Midden-Oosten het nog geenszins gekomen. Amerika wil de kool en de geit sparen, met het gevolg, dat Nasser zowel de kool als de geit opeet en zich in z'n handen kan wryven. Een dictator zit toch maar op fluweel als de democratische staten het onder ling oneens zijn. HAMMARSKJOELDS BESPREKINGEN Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de V.N., is woensdag uit Cairo via Beiroet naar New York vertrokken. Na zes dagen van be sprekingen met president Nasser heeft Hammarskjoeld, volgens in lichtingen uit Cairo, een veel betere sfeer geschapen. Hy zou bereikt hebben, dat de po sitie van het politieleger der V.N. is verduidelijkt. Dit zou thans met een omschreven status zowel in Gaza als in Sjarm el Sjeik, aan de toegang tot de Golf van Akaiba, blyven. De secretaris-generaal van de V.N. kwam ook met Egypte overeen, dat Egypte de kwestie van de Golf van Akaba voor het ogenblik zal laten ruster "5ta een uitspraak van het in ternationale gerechtshof zal aanvaar den omtrent de vrijheid van scheep vaart voor Israel in het Suezkanaal en de Golf van Akaba. Arrestaties en maatregelen De nieuwe maatregel richt zich kennelijk tegen beslissingen, die de kerkelyke overheid tegen de „vredes- priesters" heeft genomen. Mgr. Groesz heeft verschillende Volgens berichten uit Hongarije, jpriesters verwyderd uit de hoog be- hebben de communisten de bisschop van Vacz, mgr. J. Petery, geïnter neerd. De abt van het West-Hongaar se Cisterciënserklooster Zirc, prelaat Zakar, hebben zij gearresteerd. Mgr. Zakar werd na het proces tegen kar dinaal Mindszenty gevangen geno men doch tijdens de oktober-opstand van Hongarije bevrijd. Behalve deze arrestaties wijzen ook andere tekenen er op, dat de communistische regering het er op nieuw op aan legt de Kerk onder staatstoezicht te brengen. Radio-Boedapest heeft een bekend, making gepubliceerd over een veror dening van de regering ten aanzien van benoemingen van kerkelyke hoogwaardigheidsbekleders. Volgens deze bepaling moeten alle benoemin gen voor kerkelyke ambten eerst de goedkeuring van de regering of van het ministerie van vorming verkrü- gen. Onder de maatregel vallen alle be noemingen, verplaatsingen en ontsla gen sinds 1 oktober 1956. Algerië wordt niet losgelaten Premier Mollet heeft woensdag aan het einde van het debat in de Na tionale Vergadering over de binnen- en buitenlandse politiek verklaard, dat Frankrijk van plan is, onverbre kelijke banden met Algerië te hand haven en te verzekeren, dat de be volkingsgroepen op basis van recht vaardigheid en gelijkheid naast elkaar kunnen leven. Franse overzeese volkeren zullen worden opgeleid voor het bestuur van 'eigen aangelegenheden, waarbij Frankrijk hen zal steunen op econo misch en sociaal gebied. De exploitatie van de bodemschat ten van de Sahara zal geschieden ten bate van Afrika en Frankryk. Frankryk is van plan deel te ne men aan de Europese markt en het wil zijn volledige bijdrage leveren tot de Europese en de Atlantische defensie. Op binnenlands gebied, aldus de premier, is Frankryk trots op zyn sociale wetgeving en het wenst een eerlyke verdeling van het nationale inkomen. Een politiek van soberheid is onvermydelijk. De regering heeft geen hulp van het buitenland ge vraagd. Zy is van plan de consumptie te beperken. De staatsuitgaven zul len met 250 miljard frank (2,5 mil jard gulden) worden verminderd, hetgeen hoofdzakelyk de militaire uitgaven zal betreffen, zonder dat dit echter afbreuk zal doen aan „de in ternationale verplichtingen en de nationale noodzakelyke behoeften" van Frankryk. Zo nodig zullen de inkomsten uit belastingen moeten worden vermeerderd. De premier herhaalde zyn verkla ringen van 9 januari j.l. dat er bin nen drie maanden na het herstel van orde en rust in Algerië verkiezingen zullen worden gehouden. „Vrije vol keren" zullen worden uitgenodigd vertegenwoordigers naar deze ver kiezingen te zenden om te constate ren, dat de stemming volkomen vry is. Mollet verbond de vertrouwens kwestie aan de stemming over de motie betreffende het regeringsbe leid. Deze motie zal donderdagavond in stemming worden gebracht. De regering zal, naar men ver wacht, de overwinning behalen, zy het met een tamelyk geringe meer derheid, doordat een aantal conser vatieven kritisch staat tegenover de financiële politiek van de regering en tegenover enige maatregelen ten aanzien van Noord-Afrika. Vanaf het dek van de Nederlandse sleepboot „Atlas" volgden (v.I.n.r. foto links) de plaatsvervangend secre taris van de Verenigde Naties, Ralph Bunche, de secre aris-generaal van de Verenigde Naties Dag Hammar skjoeld en de commandant van de politiestrijdkrachten van de Volkerenorganisatie, gcneraal-majoor Edson Burns (geheel rechts) het optakelen van de „Edgar Bonnet", het laatste obstakel in het Suezkanaal (foto rechts) taalde functies, waarin zy door de communisten waren geplaatst. Godsdienstonderwijs. Ook over het godsdienstonderricht heeft de regering een decreet uitge vaardigd. De regering wijst er op, dat men het godsdienstonderricht als een „pri- vé-aangelegenheid" van de staatsbur gers moet beschouwen, zulk; in de geest van het regeringsdecreet van 1949, dat sprak van een niet ver plicht godsdienstonderricht. De beslissing hieraan al of niet deel te nemen dient een ieder te res pecteren, zo heet het in het decreet. Over de duur van het onderricht merkt het verder op, dat dit weke lijks twee uur buiten het verplichte lesrooster om mag bedragen. Er is bepaald, dat ouders slechts by het begin van het schooljaar schriftelyk te kennen kunnen geven, dat zy voor hun kinderen godsdienstonderricht willen. Eisenhower tegen Sowjetdreigement President Eisenhower heeft giste ren het Russische dreigement, om Noorwegen een vernietigende slag toe te brengen als dit een basis tegen de Sowjet-Unie zou worden, als volle dig onverdedigbaar aan de kaak ge steld. Op zyn wekelykse persconferentie in Washington verklaarde Eisenho wer dat Engeland en de andere ge allieerden volledig het recht hebben over Amerikaanse wapens, zoals ra ketten, te beschikken om zich te ver dedigen. De Sowjet-Unie kan daar geen ge fundeerd bezwaar tegen inbrengen, zei de president Hij achtte de Russische dreigingen, dat Japan en Noorwegen de eerste slachtoffers zullen zyn by een Rus sische vergeldingsaanval in geval van oorlog, wanneer deze landen de ves tiging van Amerikaanse basissen op hun grondgebied toestaan, volkomen verwerpelyk. De staking in Engeland De vakbonden van de arbeiders in de Britse machinebouw hebben be sloten hun staking tot Londen uit te breiden. Aan een half miljoen arbei ders is verzocht zaterdag het werk neer te leggen. Als het loongeschil niet opgelost wordt zullen op 6 april drie miljoen arbeiders in 4300 fabrieken in staking zyn. Daardoor zou veertig procent van de fabrieken die voor de Britse export werken, komen stil te liggen. De vakverenigingsleiders zeggen dat zij tot deze maatregel gedwongen zyn door de houding van de werk gevers, die weigeren te onderhande len „en blykbaar onverschillig 6taan tegenover de gevolgen daarvan". De staking was het vorige week einde begonnen met een miljoen man, die het werk neerlegden by de vlieg tuigfabrieken, de elektriciteits- en machinewerktuigfabrieken. Eerder waren al 200.000 man op de scheeps werven in staking gegaan. Ontploffing in Mexico Ten gevolge van een ontploffing van verscheidene tonnen dynamiet in een vuurwerkfabriek op 5 kilometer afstand van de Mexicaanse hoofdstad hebben woensdag 26 personen het leven verloren en zijn 150 mensen gewond. Er deden zich met een tussentijd van een kwartier twee ontploffingen voor, die een krater van 27 meter middellyn en drie meter diepte sloe gen. In de nabyliggende buitenwijken van Mexico en op het vliegveld op twee kilometer afstand werden ruiten vernield. Vier brandweerlie den, die terstond na de eerste ex plosie op het terrein waren versche nen, lieten het leven by de volgende ontploffing. Drie blokken arbeiders woningen zyn vernield. Overstapje voor Utrechts burgemeester ,.\Ve maken thans wel kennis met het water", verklaarde de Utrechtse bur gemeester jhr ror C. J. A. de Kanitz toen hij in de stromende regen vanuit een sloep van het Onderwijsfonds, welke was bemand met leerlingen van het kustvaartoplcidingsinstituut „De Oranje Nassauschool" tc Delfzijl, met enkele autoriteiten van de Koninklijke Jaarbeurs aan boord van de kust vaarder „Caribia" stapte. De kustvaarder was op weg naar bet Merwede- kanaal ter hoogte van de Bernhardhal te Utrecht waar het schip gedurende de Voorjaarsbeurs zal zijn te bezichtigen als onderdeel van de afdeling scheepsbouw, een nieuwe expositicgroep op de komende beurs. Op de foto ziet men het ogenblik dat de Utrechtse burgemeester „overstapt". 3IIC3IIC •IIOIIOIIOIIOIIC BOLLENCORSO l AL OP 13 APRIL jj twee weken is vervroegd. - In plaats van op 27 april zal - het nu op zaterdag 13 april a.s. Q starten. Dit besluit is genomen in ver- Q band met het zeer vroege voor- jaar. Door het mooie weer van U üe laatste weken zullen de hya- cinten op 27 april al uitgebloeid U zijn. Paaszaterdag 21 april, acht- ten de organisatoren geen ge- 0 schikte datum. II0IIC3II0II0II0II0II01I0 Adenauer in Perzië Bondskanselier Adenauer is van daag mei een speciaal vliegtuig van de Westduitse Lulthausu in Teheran aangekomen voor een oiliiceel bezoek aan Perzië. Adenauer is vergezeld van zün zoon en zün dochter en een aantal func tionarissen. Hü zal donderdagavond met de sjah dineren. Minder wind Een van Zuidwest-Engeland afkom stig storingsgebied trok woensdag in noordoostelijke richting, vergezeld van regen, over ons land. Tegelü- kertüd bewoog een restant van een oude oceaandepressie, dat zich bij Schotland, bevond, naar Denemar ken. Beide systemen worden gevolgd door een in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk, welke zich uitstrekt van Noordwest-Frankrijk tot bü IJsland. De begrenzing van de zeer vochtige lucht, welke over de Golf van Biscaye naar West-Eurona stroomde, en drogere lucht, welke over de Noordzee naar het zuid oosten werd gevoerd, liep donder dagmorgen van Midden-Duiteland over België, Midden-Fngelend en vervolgens over Ierland naar de oceaan. Langs dit front kwam plaat selijk nog wat regen voor, maar het neemt verder in betekenis af. Op de oceaan bevindt zich een zeer groot en gecompliceerd lagedrukgebied, dat zich langzaam in oostelyke richting uitbreidt, maar het weer in ons land de eerste paar dagen niet recht streeks zal beïnvloeden, zodat de maximumtemperaturen geVeidely'k weer hoger zullen worden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.16 j uur). OPKLARINGEN Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen west en noord. Iets hogere middag tem per at uren. j 29 Maart zon op 6.25; onder 19.10; maan op 5.21; onder 17.30. Hoogwaterstanden 29 Maart v.m. 2.35; n.m. 2.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BFRLTJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WTTNFN T-NNSBRUCK ROME MALLORCA nevel 1 C. gehele bew. 5 motregen 5 mist 8 regen 8 licht bew. 7 geheel bew. 9 motregen 11 mist 7 zwaar bew. 7 zwaar bew. 13 nevel 9 zwaar bew. 10 regen 9 geheel bew. 12 zwaar bew. 12 geheel bew. 9 zwaar bew. 1 regen 8 regen 10 on bew. 6 Korreltje Een pessimist tobt over wat hü niet kan verhelpen; daarmee ver liest hfj tijd voor wat hij wel had kunnen doen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1