NEDERLANDSE B-PLOEG handhaafde zich te Essen De Ringelingsch Het meisje GELIJK SPEL (3-3) TEGEN SUPERIEURE DUITSE PLOEG Het NecL Olympisch Comité in het afgelopen jaar HIAdji m*Mii DONDERDAG 28 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT Onder afgrijselijke weersomstandig heden en op een abominabel slecht ter rein heeft het Nederlands B-elftal gister avond te Essen zich naar een gelijkspel (33) gevochten tegen de sterke Duitse B-ploeg. Nog niet zo lang geleden heeft het B-team van onze oostelijke buren, dat in grote lijnen overeenkwam met de ploeg, die gisteravond aantrad, met 40 te München van Oostenrijk B gewonnen. En wanneer men dit vergelijkingsmate riaal gebruikt, mag men onze reserves prijzen voor het behaalde resultaat. Evenwel geloven wij zeker, dat de ab normale omstandigheden sterk in hun voordeel hebben gewerkt, zoals altijd het geval is wanneer de ene ploeg op het stuk van techniek en taktiek sterk supe rieur is aan de andere. Dit verschil kan pas onder redelijke omstandigheden, dat wil zeggen niet onder stortbuien en niet op een terrein, dat aan een moeras doet denken, tot volle gelding komen. Dat de Duitsers beter voetbal speelden dan de onzen, is aan geen twijfel onder hevig. In het eerste half uur waren zij het. die constructief, weldoordacht spel lieten zien en die èn als team èn op een uitzondering na ook individueel, een klasse boven ons elftal stonden. Plaatsen, balcontrole, doortastendheid, variatie in de aanval, dekking, schieten in al die onderdelen was het verschil zo groot, dat de aanvoerder Timmermans en zijn mannen niet alleen alle zeilen moesten bijzetten, maar zelfs tot een soort wanhoopsvoetbal hun toevlucht moesten nemen om het hoofd boven water te houden. Gelukkig stond in het doel een Pieters Graafland, die tijdens de hele wedstrijd zijn topvorm hand haafde en pal stond onder het bombarde ment, waaraan de gevaarlijke, strijd lustige, schotvaardige en beweeglijke Duitse voorwaartsen hem onderwierpen. Het elftal hield onder deze zware druk een half uur stand, vaak met meer geluk dan wijsheid. Toen vond de uitnemende rechtsbuiten Klodt het net met een kop bal, die via de paal buiten het bereik van onze keeper doel trof (10). Even tevoren had spil Van der Hoek na een botsing met Jagielski, de Duitse rechts binnen. op een brancard het veld moe ten verlaten. Een minuut of tien later was het weer Klodt. die succes had, nu met een uit een corner ingeschoten bal (2—0). Het hek leek van de dam, men bereidde zich voor op een zware neder laag en prees zich gelukkig, dat de rust inging zonder dat de score was ge wijzigd. Het spel had intussen een veel te hard karakter gekregen. De Duitse ploeg had van het begin af aan de zaak te fors aan gepakt en de onzen, telkens in het nauw gebracht, waren op dit stuk niet achter gebleven. In de tweede helft deden zich nog veel onaangenamer situaties voor, omdat de zucht om te winnen bij de Duitsers, en de wens om een nederlaag te ontgaan bij de onzen herhaaldelijk tot regelrecht unfair spel leidde, en de Belgische scheidsrechter Granain bij al zijn on partijdigheid in zijn wens om niemand te benadelen of te bevoordelen toch niet altijd gelukkig was met zijn beslis singen. De wedstrijd ontaardde af en toe in een gooi en smijtpartij, met schuldigen aan beide kanten. Na de rust keerde Kruiver niet terug wegens een beenblessure, en later ver dween ook Bleyenberg van het toneel. Wij hadden dus in het totaal drie uit vallers, die natuurlijk vervangen werden, maar waardoor het experiment met de voorhoede, voor de keuze-commissie de belangrijkste factor van de wedstrijd, niet tot zijn recht koh komen. Voor hoede en middenlinie werden herhaalde lijk gewijzigd. Oorspronkelijk was de opstelling: Voor Van der Kuil, Kruiver, Bleyenberg, Timmermans en Rijnvis. Midden: Walhout. Van der Hoek en Van Wissen. Na het uitvallen van Van der Hoek speelde men als volgt: Voor Coenen, Van der Kuil, Bleyenberg, Timmermans, Rijnvis; midden: Kruiver. Walhout en Van Wissen. Toen Kruiver verdween, zagen de linies er zo uit: Coenen, Van der Kuil, Bleyenberg, Timmermans en Rijnvis; midden: Tol. Walhout en Van Wissen, en na het uitvallen van Bleyenberg werd de opstelling: Voor Coenen, Janssen. Tol, Van der Kuil en Rijnvis; midden: Van Wissen. Walhout en Timmermans. ,De laatste opstelling is al met al zo niet de beste, dan toch wel de meest succes rijke geweest. Want nadat Van Wissen de achterstand tot 2—1 had teruggebracht. Siedl er met een kopbal uit een voorzet van Müller 3—1 van had gemaakt, en Janssen doelman Tilkowski voor de tweede maal had verslagen (32), volgde een laatste kwartier, waarin niet alleen Van der Kuil met een strak schot van even buiten het strafschopgebied beide partijen op gelijke voet bracht (33), maar waarin de Duitsers wier scherp geslepen technische wapens bijna geen effect meer sorteerden op een terrein, dat meer modder dan gras vertoonde en waarop de bal, die aanvankelijk vaak verraderlijk doorschoot, later telkens „dood" bleef na geraffineerde passes op hun beurt duchtig moesten oppassen voor de geïmproviseerde, vaak onbehol pen. maar met grote vastberadenheid uitgevoerde aanvalsstoten van de onzen. Hun ploeg was trouwens ook duchtig ge havend daar de linkshalf Semmelmann en de linksachter Keek moesten worden vervangen. De wedstrijd heeft naar onze smaak alleen geleerd, dat wij in keeper Pieters Graafland een uitnemende reserve doel man bezitten voor De Munck, en dat Timmermans, in weerwil van zijn neiging tot te fors spel, waarvoor hij zich moet hoeden, ernstig in aanmerking dient te komen voor een plaats in het A-elftal, hetzij in de voorhoede, hetzij in de mid denlinie. en dat de ploeg, die gisteravond in het veld kwam veel kwaliteiten mocht missen, maar niet die van moed en vol harding. Spil Jan van der Hoek heeft in de wedstrijd Duitsland BNederland B bij zijn botsing met Jagielski zijn rechter kuitbeen gebroken. Hij is gisteravond in de auto van bondsbestuurder Dirk Njjs naar Nederland teruggekeerd. Geen „Wilhelmus" De Nederlandse spelers, officials en bezoekers hebben bij de wed strijd Duitsland BNederland B het „Wilhelmus" moeten missen. Wel werden voor de ontmoeting volks liederen gespeeld, maar wat voor de Nederlandse nationale hymne moest doorgaan was zeker geen Neder lands lied, laat staan het Neder landse volkslied. Naar later bleek was een vergissing van de micro- fonist oorzaak van deze fout. Hij had voor deze gelegenheid een langspeelplaat ter beschikking ge kregen, waarop onder meer het Wilhelmus stond. Op het kritieke ogenblik heeft de man echter de saffier op de verkeerde groef ge plaatst. En aangezien hij noch het „Wilhelmus" noch het ten gehore gebrachte lied kende, bemerkte hij zijn vergissing pas toen anderen hem daar later op attent maakten. OOSTENRIJKSE SCHEIDSRECHTER LEIDT NEDERLAND—BELGIë De Oostenrijker Grill zal de interland voetbalwedstrijd NederlandBelgië lei den. die op 28 april in het olympisch stadion te Amsterdam wordt gespeeld. Hij zal worden geassisteerd door zijn landgenoten Straka en Chebat. Ned. jeugdelftal versloeg West. amateurs Het Nederlands jeugdelftal heeft gis teravond in Haarlem een goede Indruk achtergelaten en met 41 een ruime en zeer verdiende overwinning behaald op het westelijk amateur elftal. Het was vooral de voorhoede van de Nederlandse jeugd, met name de middenvoor Sleven (VVV), die tot een alleszins hoopgevende prestatie kwam. Ondanks het goede ver dedigen van de amateur rechtsachter Van Bruggen (DFC) en het uitstekende doelverdedigen van Mouw (Rapiditas). slaagde de voorhoede der jeugd er in door Sleven in de eerste helft drie fraaie doelpunten te scoren. De jeugd- ploeg vormde onmiddellijk een hechte formatie in tegenstelling tot het amateur elftal. Individuele pogingen van de amateur-voorhoedespelers stuitten her haaldelijk op de jeugd-achterhoede waar de oorspronkelijke opstelling gewijzigd was in verband met de afwezigheid van Schilder (Volendam) en Pothoven (Vi tesse). Zij werden vervangen door Vnn Elderen (Feyen.) en Petterson (EDO). Na de rust. die met 3—0 was ingegaan, kwam de amateurploeg qua doelverband wat beter voor de dag. En kon door hard werken aan het technisch veel betere spel van het jeugdelftal geruime tijd het hoofd bieden. Zelfs wist links buiten Bult (DCG) bij een scrimmage een tegen punt scoren, maar de overwin ning der jeugd in gevaar brengen ge lukte niet. Integendeel, bij een der vele goed opgezette aanvallen der Jeugd bracht Luyten <NAC) de stand op 41 Met deze cijfers kwam het einde var deze soms aantrekkelijke wedstrijd. RAPID—ENSCHEDE WORDT OVERGESPEELD Het bestuur van de KNVB heeft uit spraak gedaan in de zgn. „noppen- kwestie". betreffende de op 20 januari j.l. gespeelde wedstrijd RapidEnschede, Bijna vier ton in het Fonds Olymp. Spelen In het jaarverslag van het Nedcrl. Olympisch Comité over het olympische jaar 1956 wordt geconstateerd, dat er tussen 1952 en 1956 een treffende over eenkomst maar ook een zeer groot ver schil valt aan te wijzen. Immers, zelfs meer nog dan in 1952 het geval was. was er in 1956 sprake van een algemene be langstelling van ons volk voor de olym pische spelen, echter niet in de eerste plaats zoals in 1952, voor de verrichtin gen van onze deelnemers, maar juist vooral omdat het N.O.C. besliste in het geheel niet aan deze spelen deel te nemen. Een besluit, dat veel stof heeft doen opwaaien en dat wellicht als nooit tevoren, de aandacht van velen buiten de sportorganisaties op de olympische spelen en op het N.O.C. heeft gevestigd. Het besluit tot niet-deelneming wordt in het jaarverslag nog eens gemotiveerd. Op een andere plaats spreekt het be stuur zijn dank uit voor de vele vormen van hulp en medewerking, welke is on dervonden. en vervolgt dan: „het mede leven met onze olympische, technische en andere werkzaamheden was zo groot, dat het niet mogelijk is namen te noemen. Anderzijds is ons kritiek niet be spaard. In het eigen land vooral werd deze geleverd met betrekking tot de voorbereiding van de uitzending naar de olympische spelen te Melbourne. In het buitenland gold de kritiek de beslissing niet aan deze spelen deel te nemen. Voor wat betreft de voorbereiding van de uit zending wordt dikwijls over het hoofd gezien, dat vele factoren daarbij een rol kunnen spelen, dikwijls ook van zeer persoonlijke aard. Er is vaak niet ge rechtvaardigde kritiek geleverd, omdat men slechts ten dele op de hoogte was; in andere gevallen heeft het bestuur zijn voordeel gedaan met de gemaakte op merkingen. Sommige buitenlandse krin gen hebben niet begrepen, dat het om een gewetensbeslissing ging. waarbij van verzaking van het olympisch ideaal geen sprake was; wel hebben wij ln die no- vembersituatie dit ideaal aan deze be slissing ondergeschikt gemaakt. In plaats van verzaking is ons het olympisch ideaal duidelijker bewust geworden en levendiger dan vroeger opgenomen in het patroon van normen, dat ons leven zin en diepte geeft. Wij staan thans voor een nieuwe olympiade, in welke 4-jarige periode veel en moeilijk werk zal moeten worden ver zet. De vraagstukken zijn bekend en zo oud als het organisatieleven en de sportbeweging zelf. Moge het alle sport bonden en het N.O.C. gegeven zijn. de kr.mende jaren op nuttige en doelmatige wijze bij te dragen tot de bevordering van een gezonde en veelzijdige sport beoefening in ons land." In het jaarverslag wordt verder o m. vermeld, dat de publieke belangstelling voor de olympische dag op 24 juni 1956 niet tegenviel, alhoewei het olympisch stadion niet was utverkocht. De op brengst bedroeg na aftrek van de directe kosten ruim ƒ43.000. Fondsenwerving. De netto opbrengst van de eind januari gehouden radio-luisterwedstryd, ten bate van het olympisch fonds, was rond 58.000. die van de door de N.O.C. ge houden loterij ongeveer 275.000. een belangrijke bijdrage voor de uitzending naar Melbourne. De afgifte van een serie postzegels in de periode 27 aug. tot en met 6 oktober 1956 is eveneens een succes geworden. De opbrengst van de toeslagwaarde op deze zegels na aftrek van de kosten bedroeg circa 133.000. Financieel verslag. De opbrengst van de olympische dag is niet, zoals in vorige jaren geschiedde, opgenomen in de rekening van baten en lasten, doch rechtstreeks geboekt ten gunste van het fonds olympische spelen. Ditzelfde geldt voor de interest uit be legde gelden. Het tekort ad 22.618.41 op de afde ling „algemene zaken" ligt iets beneden het begrote tekort van 23.675.Het werkelijke tekort komt ten laste van het fonds olympische spelen. Het nadelig saldo op de afdeling „technische zaken", begroot op 3700.is aanzienlijk hoger en bedraagt 8.802.81. Indien de per 1 januari 1956 van kracht geworden contributieregeling terstond zou zijn doorgevoerd, zou er geen tekort op „technische zaken" zijn geweest, al thans het begrote tekort niet zijn over schreden. Het tekort van de afdeling „technische zaken" over 1955 bedroeg 12.984.29. Dit tekort is in 1956 verminderd met een bedrag van ƒ7.516.10 wegens nagekomen aanvullende contributiebetalingen. Het bedrag is afgeboekt ten laste van het fonds nationale sportbelangen. Wegens het niet deelnemen aan de olympische spelen te Melbourne, is in het fonds olympische spelen een ruim saldo aanwezig en wel een bedrag van ƒ490.332.42. In de door het bestuur, in overleg met de financiële commissie, op gestelde balans en verlies- en winst- rèkening, is uit dit fonds een bedrag van 97.291.06 gereserveerd. Dit bedrag werd bestemd om de risico-reserve olympische dagen (thans genoemd algemene reserve olympische spelen) en het fonds natio nale sportbelangen beide te brengen op ƒ50.000.de reserve vernieuwing in ventaris tot ƒ6.000.te verhogen en het gebouw op 1.— af te schrijven. Het bestuur meent, dat door deze maatrege len de zeer gewenste versterking van de financiële positie van het N.O.C. wordt bereikt en hoopt, dat de algemene ver gadering (op 13 april te houden) zich met deze voorstellen zal kunnen vereni gen. Voor de „actie fondsenwerving Melbourne" was reeds een bedrag van 150.000.— in het fonds olympische spelen aanwezig, zodat voor deze reser veringen geen gelden, verkregen uit deze actie, zijn gebruikt. Het saldo van het fonds olympische Eén rij schitterend witte tanden IVOROL ïrlpVct* Advertentie spelen bedraagt na de genoemde reser veringen ƒ393.041.36. Het ligt in de be doeling dit bedrag voor een groot deel te bestemmen voor de financiering van de training voor de olympische spelen in 1960. Ten laste van het fonds olympische spelen kwamen o.m. bedragen van onge veer 117.000 voor Melbourne en van 100.000 voor hulp aan Hongarije. REORGANISATIE N.O.C. WORDT OVERWOGEN Op de zaterdagmiddag 13 april in de Dierentuin in Den Haag te houden jaar lijkse algemene vergadering van het Ne- derlandsch Olympisch Comité komt een zeer belangrijk punt aan de orde betref fende de reorganisatie van het N.O.C. De leden zullen zich moeten uitspreken over de vraag of zij een reorganisatie wensen in die zin. dat daaruit twee lichamen tevoorschijn komen, te weten een gereor ganiseerd Olympisch comité en een nationale sportfederatie, dan wel dat zij de voorkeur geven aan een gereorgani seerd N.O.C. dat kan fungeren als Olympisch comité en als nationale sport federatie. Dit laatste zou eigenlijk neer komen op een bestendiging van de be staande toestand omdat het N.O.C. beide taken reeds verricht, en niet meer aan de status van een zuiver Olympisch comité beantwoordt. Willen de bonden een stap in dc rich ting van een splitsing in twee lichamen dan zal een reorganisatiecommissie moe ten worden benoemd die het probleem zal bestuderen en t.z.t. met uitgewerkte voorstellen zal komen. werd gewonnen. Besloten werd, dat de gehele wedstrijd op woensdag 10 april a s. te Kcrkrnde wordt overgespeeld. Enschede protesteerde na afloop tegen het feit, dat enkele spelers van Rapid in de eerste helft op schoeisel (noppen) gespeeld zouden hebben, dat h.i. in strijd was met de voorschriften. De protest commissie van de KNVB deed in deze zaak geen principiële uitspraak; Enscljede wendde zich daarop tot 't bondsbestuur. dat voor deze kwestie een speciale com missie benoemde. Naar van de zijde van het bestuur van Rapid wordt vernomen, zal Enschede van het overspelen van de wedstrijd geen financiële nadelen ondervinden. De Limburgse vereniging, die het besluit van het bondsbestuur volkomen billijkt, was reeds tijdens de eerste behandeling van het protest met Enschede overeen gekomen, dat deze alle kosten (reis kosten. mogelijk ook de premies voo: spelers) vergoed krijgt. De gisteravond in het olympisch stadion te Amsterdam gespeelde ere divisiewedstrijd AmsterdamFortune '54 is geëindigd in een gelijk spel (1—1). De stand aan de kop van de ere-divisie ziet er nu als volgt uit; Feyenoord 26 14 6 6 34 67—40 Fortuna '54 26 15 4 7 34 60—37 Ajax 26 15 4 7 34 48—35 MW 25 12 8 5 32 39—24 Enschede 24 11 9 4 31 59—33 VVV 26 13 5 8 31 39—36 MOTORSPORT LANDELIJKE MAICO STERRIT Naar het Dierenpark Wassenaar Zondag 5 mei a s. zal de grote lande lijke Maico Sterrit 1957 worden verreden naar Dierenpark Wassenaar. De inschrij ving staat open voor motor- en scooter- rijders van alle merken. ZWEMMEN KRING GOUWE—RIJNSTREEK De eerste wedstrijd voor de Kring GouweRijnstreek, waarbij nu ook onze Leidse verenigingen zijn aangesloten, werd verzwommen in het Spaardcrsbad te Gouda, met goede resultaten voor de Golfbrekers en Sleutelstad. De diverse uitslagen waren: 25 meter schoolslag meisjes: 1/2. Ma rianne Tetteroo (LGB) en Cobi Hoge- boom (LGB) 20.1; 3. Elly Bekkering <SI.stad) 20 2. 25 m schoolslag Jongens: 1. Kees Pley (LGB) 17.8; 2. Ton v. Wieringen (LGB) 18 2; 3. Henk Riebeek (LGB) 18.4. 25 m borstcrawl meisjes: 1. Marianne Tetteroo (LGB) 15.1; 2. Elly Bekkering (SI stad) 15.4. 25 m borstcrawl Jongens: 1. J. Boom stra (GZC)2. Kees Pley (LGB). 50 m vlinderslag heren: 1. A. Kapaan (SI.stad) 33.7; 2. C. Colpa (LZC) 34.-; 3. D, Timmermans (LZC) 35.3. 3 x 35 m wisselslag dames, persoonlijk: 1. Ankle Epskamp (LGB) 1.0.2; 2. Lies Binsbergen (LZC) 1.02.13. W. Teyn (de Zijl) 1.02.5. 3 x 25 m wisselslag heren, persoonlijk: 1. A. Kapaan (Sl.stad) 53.-; 2. J. de Haan (de Zijl) 53.7. I x 50 m wisselslag estafette dames: 1 LGB 2.31.8; 2. De Zijl 2.42.6; 3. GZC 2.42.7. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND De laatste wedstrijden rijn gespeeld van de competitie 19561957. De hier volgende teams wisten een prijs te winnen. Ie klas: Kampioen 't Centrum (Alphen a. d RUn). 2 De SplJkerbak; 3. De Carambole. Ie klas: Kampioen 't Centrum 2 (Alphen a d. Rijn); 2. Morschpoort; 3. De Vriend schap. 3e klas: Kampioen 't Zuid 2; 2. DVS; 3. De Morschpoort 2. 4e klas: Kampioen Dc Vriendschap 2; 2 DVH 2 (Roelofarendsvecn)3. DOS 3. 5e klas: Kampioen DVS 2; 2. Royal (Alphen a. d Rijn); 3 Morschpoort 5. 6e klas: Kampioen De Carambole 4; 2. UVS 3; 3. Doyal 3 (Alphen a. d. Rijn). 7c klas: Kamp. 't Centrum 3 Alphen a. d. Rijn); 2. DVS 3. 3 Royal 3 (Alphen a. d RUn>. De prijsuitreiking zal coschiodcn op de halfjaarlijkse vergadering van de LBB. welke hedenavond wordt gehouden ln de Jocoba-zual van „Den Burcht". WIELRENNEN SMITS EN POST WINNEN ZESDAAGSE TE CHICAGO De zesdaagse te Chicago is gewonnen door het Neuerlundso koppel bimts-Rost met een totual auntal punten van 981. Op dc tweede plauls werd beslag gelegd door de Amerikanen Pesek en Ernst. Zij hadden 501 punten en éen ronde achter stand. Met twee ronden achterstand en 1479 punten bezetten de Italiaan De Ross en de Amerikaan Heid de derde plaats. RECHTZAKEN Tegen de ouduielrenner J. Th. Bras- penninx uit Breda, is woensdagmid dag voor het gerechtshof te 's-llerto- genbosch opnieuw een gevangenis straf van zes maanden gccLst, welke' hem ook door de rechtbank te Breda was opgelegd. Verdachte had reeds lang verlopen bankbiljetten van 100 tot een bedrag van 15.000 door een Fooi ln Bordeaux laten aanbieden ter omwisseling tegen courant geld Toen van deze affaire politiezaken kwamen en de Pool veroordeeld werd tot een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf en 1000 boete, heeft Braspeiminx de wijk naar Duitsland genomen, waar hjj het slachtoffer is geworden van een roofovervaL Ten gevolge hiervan werd zijn gezondheid ernstig geschaad. De procureur-ge neraal, mr. De Vries, eiste bevesti ging van het rechtbankvonnis, dat tevens verbeurdverklaring van het betreffende geld inhield. Mr B. Drion, die als raadsman op trad, schilderde het verleden van B., die na een roemrijke wielrenners carrière in zeer moeilijke omstan digheden gekomen is. Het geld, dat hij met smokkelen verdiend had, durfde hij in Nederland niet uit te geven en tenslotte heeft hij zijn toe vlucht genomen tot de manipulatie, waarvoor hij thans terecht staat. Mede op grond van zijn gezondheids toestand bepleitte do verdediger de grootst mogelijke clementie en vroeg hij terstond arrest van het hof, het geen door de president geweigerd werd. Uitspraak op 10 april. (63) 'Hj'diirttMmKtxktlimtnnitntm1 Kom etm mmMtn^n Mei we hef VMtndodtr.nm Nod aldt vmirtlotnW, lAturw '.Hoatniit wtttn. warm t dtVim BmMi BtMfKl OKHTOtmA punfti70W7XiMmm,CFfruiri\\ Intixhol door dtpddwenm nsrdt drxk m- iss Epf ill IIN HET BLAUW door FRANK PERRY 36). Tyler gromde instemmend. „De Tsaar is nog niet zo kwaad, hij doet tenminste altijd wat hy belooft. Ik heb zo'n idee, dat hij een deftige me neer is, algemeen geacht, die geruï neerd zou zijn als het uitkwam". Winfield ging hierop niet in, maar hij nam zich voor, het gevaarlijke spelletje vol te houden tot hij het geheim van de Tsaar doorgrond had. Toen zijn bewaker aanstalten maakte om naar bed te gaan, bracht Winfield de bierflessen naar de keu ken. Hij draaide de waterkraan open en vroeg Tyler, of hij ook wat wilde drinken. Een slaperig gegrom, dat klonk als „water, nee bewa re". was het antwoord. Terwijl het water liep, haalde Winfield een kluwtje touw uit zijn zak een lang touw, waaraan vier korte eindjes waren geknoopt. Die vier eindjes bond hij aan de spaken van de gaskraan en legde het lange touw door de keuken en eetkamer, daar trok hij de tafel op2ij. In de muur erachter had hij die morgen een stukje behang losgescheurd en een opening ter wijdte van een pot lood door de kalk geboord. Aan de andere zijde kwam dit dichtbij het hoofdeinde van zijn bed uit. Dat had hij die nacht gemaakt toen Tyler sliep. Nu peuterde hij met behulp van een potlood het touw door de ope ning. De gehele arbeid nam slechts een minuut in beslag en het stro mende water overstemde he geluid. Daarop keerde hij naar de woon kamer terug, de deuren achter zich openlatend. De keuken kwam uit in de gang, tegenover de zitkamer. Tenzij Tyler de zitkamer sloot, zou het gemakkelijk de kleine woning geheel vullen, met uitzondering van het slaapvertrek. Tyler wachtte met ongeduld op hem, hij lag al half slapend op de divan. Winfield ging de slaapkamer binnen en Tyler stond geeuwend op en schoof zijn divan voor de deur, zoals zijn gewoonte was. Winfield was dankbaar, dat hy geen sleutel voor die deur had laten maken. Als Tyler nu naar de keuken ging, was alles verloren. Maar dat deed hij niet. Winfield, die aan de deur stond te luisteren, hoorde hoe hij het licht uitdraaide en zich met een plof op de divan liet vallen. Gelukkig sliep hij steeds met dichte ramen. De woning beneden was al don ker, zag Winfield. Eigenlijk was het beter om met de uitvoering van zyn plan tot na middernacht te wachten, maar zolang kon hij onmogelijk wachten. Hij bleef achter de deur staan luisteren. Na enige ogenblikken merkte hij aan Tyler's regelmatige ademhaling, dat zijn bewaker sliep. Toen trok Winfield aan het touw en opende de gaskraan. Hij had geen idee, hoe lang het zou duren voor het gas werkte, maar hij vertrouwde het zo te kunnen re gelen, dat Tyler verdoofd werd zon der blijvend nadelige gevolgen er van te ondervinden. Enig gevaar was er natuurlijk wel aan verbon den. maar als het goed ging zou Ty ler de volgende ochtend heel ge woon ontwaken, zonder te vermoe den wat Winfield in die tijd gedaan had. Maar alles was verloren als Tyler nu wakker werd, terwijl de kamer vol gas was. Winfield rook de zware, zoete geur door de kie ren van de deur. Onhoorbaar open de hij zijn venster. Tyler's ademhaling werd dieper en sonorer toen begon hy te snur ken, nu zou hij niet meer ontwaken. Winfield opende de deur. Het licht uit zijn kamer viel op Tylers hoog rood gekleurd gelaat. Deze bewoog zich toen de frisse lucht langs hem heen streek en Winfield stond doods angst uit dat hij zou ontwaken. Haastig sloot hij de deur weer. Toen hij weer keek, bewoog Tyler zich niet. Winfield voelde hem de pols, die was zwakker. Zyn onbe kendheid met de werking van gas joeg hem angst aan, hij voelde een opwelling om de vensters te openen en de man bij te brengen, doch be dwong die. Hij controleerde Tyler's pols tot hij meende, dat de man wel een uur buiten kennis zou blijven. De divan wegschuivend, trad hij de kamer binnen en opende de ven sters. Diep ademde hij de frisse lucht in en haastte zich toen naa*r de keu ken om de gaskraan te sluiten. Hy verwijderde de touwen, druk te het behang weer vast en schoof de tafel op zijn plaats. Nu was er niets verdachts meer te zien. In Tyler's vest, dat over een stoel hing. vond hij de sleutel van hun buitendeur en een sleutel van de woning beneden. Hij verliet de flat en deed de deur achter zich dicht, zodat de gaslucht zich niet door het gebouw kon verspreiden. Behoedzaam stak hy de sleutel in het slot van Joyce Rogers' woning en draaide die om. Met angstwek kend gepiep en geknars ging deze open. Winfield trad in de duisternis en sloot de deur achter zich. Een ogen- blik bleef hij daar staan met wild- kloppend hart, want hy zag op te gen de taak, die hem wachtte. Wat moest hij tegen het meisje zeggen als ze ontwaakte en hem daar zag staan? Wat moest hij zeg gen opdat ze hem zou geloven? Wat als ze de andere bewoners wekte of de politie riep? Niemand zou hem dan geloven. Tezamen met de verdenking, die reeds op hem rustte, zou deze daad zijn doodvonnis betekenen, want hij was van plan het slapende meisje te overvallen, haar een proD in de mond te stoppen en te binden voor ze om hulp kon roepen. Dan zou hy haar blinddoeken ze mocht zyn gezicht niet zien het licht opdraaien en haar met het serum inspuiten. Maar als het mis lukte. wie zou dan willen geloven dat hij het deed alleen om haar le ven te redden, na haar eerst aan de besmetting met diphterie te hebben blootgesteld? Het geïmproviseerde injectiespuit je in zijn zak gaf hem echter de moed terug. De slaapkamer stond op een kier. Winfield liep op de tast door dc zit kamer erheen. Hij kon de regelma tige ademhaling van het meisje ho ren. Een koele luchtstroom streek langs zijn gezicht, haar vensters stonden open. Als ze gilde, zou men het in de nachtelijke stilte huizen ver horen. Terwijl hij besluiteloos bleef staan, streek iets langs zijn heen, iels zachts, wat hem in het donker hevig deed schrikken. Hij deinsde achter uit, stootte tegen 'n tafel, dip hijna omviel. Het telefoontoestel viel met een bons op de vloer. Winfield stond al.s verlamd .Toycc Ropers ortwaakte vol schrik en richtte zich in bed on. „Niet doen. niet doen!", rien ze met pe«m«orde stem Vermoord me niet!" De woorden eindigden in een snik. Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11