Het meisje Robbenmeisjes nog niet uitgezwommen Henk Scholte behield de leiding weeckelykse CRonycke SPOEL OM die melkfles! RECHTZAKEN De Schoonmaak en de Houtworm Pyrodée KLEINE'S Chemische Fabriek BLOEMETJES ZATERDAG 23 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Europees en twee Nederlandse records werden gisteren neergehaald In het overdekte zwembad aan de Kapelstraat te Hilversum hebben de pupillen van Jan Stender weer enige records aan de lange lijst toegevoegd. Een Robbenploeg, bestaande uit de zwemsters Greetje Kraan. Lenie de Nijs, Atie Voorbij en Judith de Nijs verbeter de met niet minder dan 8.5 sec. het Nederlands record op de 4 x 100 meter vrije slag. Zij lieten 4 min. 23.- sec. voor zich afdrukken. Het oude record stond eveneens op naam van een Robbenploeg. die op 26 november 1956 te Hilversum met de zwemsters Atie Voorbij. Lenie de Nijs, Mary Kok en Greetje Kraan 4 min. 31.5 sec. noteerden. Groot was de vreugde toen bekend werd, dat met de tijd van 4 min. 23.- sec. niet alleen het Neder lands record, maar tevens ook het Euro pees record was verbeterd. Het oude record stond op naam van een Hongaarse estafette-ploeg, bestaande uit de zwemsters Ilona Novak, Judith Ternes, Eva Novak en Katalin Szoke, die tijdens de olympische spelen te Helsinki 4 min. 24.4 sec. noteerde. Het Belgisch voetbalteam, dat op 31 maart a.s. te Brussel tegen Spanje speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Meert; achter: Dirickx en Van Rooy; midden: Degelas. Mees en Close; voor: Lippens. Van den Berg, De Wael, Houf en Orlans, Reserves: Culot, Van Kerckhove en Vandenbosch. Van den Berg en Van Rooy zijn Jeugdspelers; zij zouden aanvankelijk op 27 maart a.s. te Essen tegen de Duitse juniores spelen. BOBBEN De bob-baan van Squaw Valley, waar in 1960 de olympische winterspelen worden gehouden, zal volgens de plan nen van de Franse ontwerper St. Calibre volkomen onafhankelijk worden van weersinvloeden. Er wordt in de betonnen „mantel" een koelsysteem aangebracht, dat voor een constante temperatuur van 16 graden vorst zorgt. De kosten van het project zijn ruim twee miljoen gulden. De baan, die 1707,24 meter lang is en een hoogte-verschil heeft van 165 meter, zal komende winter reeds in gebruik kun nen worden genomen. WIELRENNEN R. EN T.-VERENIGING SWIFT" Morgen wordt er een clubtocht ge houden naar Leidschendam, waar om 10 uur gereden zal worden tegen Sparta. Vertrek 8.30 uur vanaf het Stadhuisplein. In café ..De Kleine Burcht" verloor de klaverjasclub van Swift met 31778 pnt tegen 34019 punten van de klaverjas- vereniging De Voortrekkers uit Den Haag. SCHAKEN BOTWINNIK—SMYSLOV De 7e partij Reeds vrij spoedig, na 23 zetten, werd in deze partij tot remise besloten. Toch was het geen z.g. grootmeester-remise. Er is door beiden getracht op de dame vleugel in het voordeel te komen, maar het evenwicht bleef bewaard. Smyslov koos de Nlmzo-Indische verdediging, zoals meerdere keren in de eerste match. Inplaats van 6Le7, zoals des tijds door hem werd gespeeld, ruilde hij nu en dit is mogelijk een versterking. Wit: Botwinnik. Zwart: Smyslov. J. c2c4. Pg8—f6; 2. Pblc3, e7—e6; 3. d2d4, Lf8b4; 4. e2—e3, b7—b6; 5. Pgle2, Lc8a6 (Door Bronstein voor het eerst toegepast); 6. a2a3, Lb4xc3; 7. Pe2xc3, d7—d5 (met aanval op c4); 8. b2b3, 0—0; 9. Lfl—e2, d5xc4; 10. b3xc4, Pb8c6 (de rest van de partij speelt zich nu af op dit bordgedeelte, waarbij de paarden manoeuvreren, drei gen en weer afweren en 't evenwicht ge handhaafd blijft); 11. Pc3b5, Pc6—a5 (om c7c6 mogelijk te maken); 12. Leld2, c7c6; 13. Ld2xa5, b6xa5; 14. Pb5c3, c6c5; 15. Pc3—a4, c5xd4; 16. e3xd4, Dd8d6 (de witte centrum-pion nen komen onder druk)17. 00, Ta8 d8; 18. Ddld2, Dd6xd4; 19. Dd2xa5, Dd4e4; 20. Pa4—c3. De4—c6; 21. Pc3— b5 ('t paard is er alweer), Dc6b6; 22. Da5xb6, a7xb6; 23. Tfl—dl. Pf6—e4 en zonder risico's te willen lopen, besloot men tot remise. opdracht hadden de tijd van Greetje Kraan op te nemen. Hij vermoedde namelijk, dat Greetje het Nederlands record op de 100 meter vrije slag zou verbeteren. En dat zijn vermoeden juist bleek, zag men aan de tijd, 1 min. 3.2 sec Een wereldprestatie, waarmede zij het oude record van Cockie Gastelaars (1 min. 4 sec.) op 14 april 1956 te Schie dam gevestigd, met 0.8 sec. verbeterde. Een prestatie, die nog meer waarde heeft, wanneer men de lijst van beste wereld- prestaties ziet: wereldrecordhoudster Dawn Fraser (Australië) 1 min. 2 sec., op de tweede plaats haar landgenote Lorraine Crapp 1.2.3 sec. en op de derde plaats de nieuwe Nederlandse record- houdster Greetje Kraan met 1.3.2 sec. De tijdwaarnemers drukten resp. 1 min. 3.2 sec., 1 min. 3.5 sec. en 1 min. 3.- sec. voor Greetje Kraan af. Helaas werd voor deze recordpoging niet aan alle formaliteiten voldaan, aan gezien deze niet drie dagen tevoren werd aangekondigd. Niettemin zal Jan Stender bij de sportcommissie van de KNZB een verzoek om erkenning in dienen. (Advertentie) ONSPORTIEF GEDOE VAN DUITSE WEDSTRIJDLEIDER Henk Scholte kwam gistermiddag na zijn uit het vuur gesleepte partij tegen Van Hassel handen te kort om alle ge lukwensen in ontvangst te nemen. Hij had dan ook een ongelooflijke prestatie verricht door een achterstand van 173 punten goed te maken en in de span nende slotfase nog de winst te behalen, en daar Lütgehetmann eveneens geen fout maakte ging dit tweetal 's middags nog ongeslagen aan de leiding, Scholte bovenaan met het fraaie algemeen ge middelde van 25.00. Maar het heeft weinig gescheeld of de vurige Eindhovenaar was over Van Hassel gestruikeld. De eerste fout maakte Scholte zelf, toen hij de Belg van aquit liet gaan en dat, terwijl hij kon weten, dat Van Hassel altijd in het begin van de partij zeer sterk speelt. Van Hassel begon met 25, hetgeen niet verontrustend was, maar toen Scholte met een „1" ant woordde en Van Hassel daarop 56 caram boles maakte, begon het er donker voor Scholte uit te zien. Hij kon er maar niet inkomen, waagde teveel en stond na zeven beurten 173 punten achter: 23057. Hoe mentaal sterk hij is bewees Scholte echter in de volgende beurt. Zonder op de kaderlijnen te letten, maar de ballen toch steeds in goede speelpositie hou dend. begon hij aan de achterstand te knagen. Het leek wel alsof hij een reuze voorsprong had en de partij even snel wilde uitmaken, zo hoog liep het tempo op. De eerste honderd waren er in nog geen half uur. En daarmee was de voor naamste hinderpaal opgeruimd. „Het is moeilijker om honderd te maken dan 150", zei Lütgehetmann, die het duel nauwlettend volgde. Tot 150 kwam Scholte echter niet. Na 145 brak deze serie af. maar Scholte had zijn achter stand verkleind tot 31 punten. En toen Van Hassel in de volgende beurt poedelde kreeg hij de kans van zijn leven. wedstrijd- Dat zou tenminste zo zijn geweest ware het niet, dat de voorzitter van de Duitse Biljartbond, de heer Karlheinz Krienen. die wedstrijdleider van de F.I.B. ls, het nodig vond om de partijen te onder breken voor het begroeten van enkele ere-gasten. Scholte kookte van woede, liep briesend rond totdat deze Interruptie voorbij was en poedelde daarna driemaal achtereen. De zaak was echter nog niet verloren, want ook Van Hassel was door het on gewone intermezzo van stoot geraakt en produceerde eveneens twee „nullen". In de twaalfde beurt kreeg de Belg de ballen weer in positie, maar miste na 51 punten een moeilijke massé. Scholte echter maakte ook precies 51 punten in zjjn volgende beurt en struikelde even eens op een massé. De stand was toen 284253 in het voordeel van Van Hassel geworden. In de dertiende beurt scoorde de Belg. die toen niet meer tegen de spanning op kon, drie caramboles, maar liet een slechte positie voor Scholte liggen. De Nederlandse kampioen nam met een losse bandstoot veel risico maar toen het lukte was het met de kam pioenskansen van Van Hassel gedaan. Driftig stootte Scholte de resterende 47 punten bij elkaar, die hem de winst en het praedicaat „de mentaal sterkste speler van het toernooi" brachten. De honderdjes werden overigens gis termiddag aan de lopende band gemaakt. Piet van de Pol begon er mee in zijn partij tegen Van Oosterhout. In de zesde beurt legde Van de Pol een onberispe lijke 158 op de tafel, drie beurten later gevolgd door 113. Dit was weer Van de Pol in ouderwetse vorm, de kaderspeler bij uitnemendheid. Het is te begrijpen, dat Van Oosterhout tegen dit geweld niet op kon en in de twaalfde beurt streek hij met een gemiste nastoot de vlag (300—95). Lütgehetmann, eveneens kaderspecialist en houder van het Duitse serierecord met 254. snoepte Van de Pol later op de middag de hoogste serie van het toernooi af en produceerde precies een punt meer: 159. In de tiende beurt beëindigde hij zijn partij tegen Spielmann, die met een gemiddelde van ruim 20 verliezer werd Wafflard tènslotte vond, dat het „iets beter was gegaan dan donderdag", toen hij Rudolph in zes beurten met een slot- serie van 122 voor 83 aan de kant had gezet. De Belg Wafflard maakte zyn partij tegen Piet van de Pol in drie beurten uit, speelde dus met een gemiddelde van 100 en verbeterde daarmee het Euro pees record partij-gemiddelde, dat met 75 op naam van de Duitser Lütgehet mann stond. Dank zij deze recordverbe tering heeft Wafflard nu het bijzonder fraaie alg. gemiddelde van 31.37 na vier partijen. Henk Scholte had gisteravond het geluk op zijn hand. Zelf kon hij na een moeizame partij in 21 beurten van de zwakke Spielmann winnen (300227) en op de andere tafel werkte Cees van Oosterhout voor de Nederlandse zaak aan de eerste nederlaag van Lütgehet mann. Van Oosterhout maakte in de 12e beurt de partij uit en Lütgehetmann bracht het door een 42 In de nastoot tot 283. Het resultaat van deze opwindende dag is, dat Scholte nu alleen de leiding heeft met 8 matchpunten, gevolgd door Wafflard en Lütgehetmann elk met 6. terwijl Van Oosterhout met 4 punten ook nog niet geheel kansloos is. De uitslagen zijn: Rudolph 83 6 29 1 Wafflard 300 6 122 5 /"\ns waeterryeke land dees weeck veel parten speelde door ongelucken die alomme syn gehoord. Uyt ghants de laege streeck rondom ons goede Leyden quam nieuws van her en der en alderhande soort. In Boscoop was 't een bruyd die op een plaetjen wilde, dies werd een photograef met kieckkastjen gehuurd. Die stelde se in ry, bruyd, bruydegom en gasten, op eenen wracke brugh. 't Spel heeft niet langh geduurd. In Haeserswoude oock het waeter seer in treek was. Daer reed een kar, belaen met spullen langhs de sloot. Plots, hoe het quam dat is nogh niet geweeten, de man met kar end all' in 't natte waeter vlood. |"\e Kwaeckel deed ditmael U niet voor de and'ren onder. Daer gingh een flincke meyd flux voor een boodschap uyt. Sy moester met haer fiets een smalle kwaeckel oover en doock in 't kille nat sonder één kick geluyd. Geluckig is dat all' n heel braef afgeloopen. Sy waeren enckel nat en niemand wasser dood. Het is een goede leer want, luyden, weest voorsichtigh, en wacht U dus voor een verraederlycke sloot. P*n daer in Wassenaer heeft men het braef bekeecken, daer komt een aerdigh beest met eenen langhen neck. Het dier ('t is een giraff) was by de B'eëncorf voor weinigh gelds te koop; dat vond men ghants niet geck. In Leydschendam daer quaim een eyghene paerochie. Sint Joseph Opifex paetrone is daervan. Ick heb me suff gedacht wat Opifex beteekent, ick ben er achter nu, 't beteekent: Werreckman. En morghen, leeserlief, Is 't Sondagh weer geblaesen; genieten U end ick van welverdiende rust. Dan gaen we heel veel doen en heel veel gaen we laeten wat magh, en niet en moet, so véél als het ons lust! WILLEM VAN HOtlSTENDAEL. De stand na twee dagen luidt: m.p. 8 h.s. a.g. 1 Scholte 145 21.05 2. Wafflard 6 165 31.37 3 Lütgehetmann 6 159 21.12 4 v. Oosterhout 4 125 18.63 5 Van Hassel 2 140 19.80 6 Rudolph 2 70 18.09 7 Van de Pol 2 158 17.48 8. Spielmann 2 93 13.23 Melk is 't best voor elk (en properheid 't best voor melk)! Advertentie BRIDGECLUB VOG Epskamp-Gans 15; 3. Schalks-Aukes 14; 4-5. Hr. en Mw. Smit en Oudshoorn- Vogelenzang, ieder 12; 6. Mevr. Tielke- meyer-Mekel 11. Eerste klasse: 1. v. d. Staay-Schippers 19 pt.; 2. Versteeg-Dofferhof 14; 3. Otto- v. d. Mark 13; 4. Dames Brunee-v. d. Mey 12; 5. Mej. v. Waas-Galjaard 11; 6. Nieuwland-Veerman 10. Tweede klasse: 1. Dames Bosscha-Tuk 16 pnt.; 2. Hr. en Mw. Kooiker 15; 3. v. d. Burg-Onvlee 14; 4-5. Groos-Miggels en Hr. en Mw. Den Daas, ieder 13; 6. Hr. en Mw. Bik 11. VRIJGESPROKEN Ben 25-jarige veehouder uit Nieuwkoop is door het Haags ge rechtshof vrijgesproken van het hem tenlastegelegde. De procureur-gene raal had bevestiging van drie weken gevangenisstraf geëist, maar in plaats van de voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden had de proc-generaal de ontzegging onvoorwaardelijk ge- vraagt, Verdachte zou onder invloed van sterke drank een auto hebben bestuurd en in Ter Aar had hij daarbij een meisje aangereden. Dat meisje was er nog tamelijk goed van afgekomen. De verdachte had ont kend dat hij te veel gedronken had. WEEK GEVANGENISSTRAF. Een week gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegdheid voor twaalf maanden, waarvan zes voor waardelijk, legde het Haags gerechts hof op aan een 25-jarige monteur uit Zevenhoven. Verdachte zou door schromelijke onoplettendheid en on bekwaamheid op 12 februari 1956 te Nieuwkoop een voetganster hebben aangereden, terwijl hij op een motor de Dorpsstraat afreed. De voetgang ster kreeg een schedelbasisfractuur. In eerste instantie was verdachte veroordeeld tot een week gevange nisstraf en zes maanden voorwaar delijke ontzegging van de rijbe voegdheid. In aansluiting op het artikel in het blad van gisteravond delen wij mede, dat hèt artikel is ter verdelging van houtworm. Verkrijgbaar bij drogisten en woning-inrichters. Bij grote aantasting vrage men gratis advies bij LAMMENSCHANSWEG 10 LEIDEN TEL. 25738 Uit onze taaltuin Sigarettenkoker. Radioverbinding fIN HET BLAUW door FRANK PERRY 22). Doch zijn tastende vingeirs kwa men in aanraking met een spijker, welke aan de binnenzijde van het kozijn in de kalk was geslagen en, daarnaast vastgeprikt, een opgevou wen papiertje. Greer maakte het blaadje los en trok het naar buiten. Het open vouwend, las hij: Als je taak volbracht is, spoed je dan naar huis. Daar zal ik op je wachten en dan zullen wij sa men onze toekomstplannen be spreken. Alles zal volmaakt zijn. Dat was alles de onderteke ning ontbrak. De woorden waren met drukletters geschreven, niet uit onwetendheid, zoals duidelijk genoeg uit de woordkeuze bleek, maar om dat de schijver zijn identiteit wen ste te verbergen. Het scheen wel, alsof Greer niets ernstigers op het spoor was dan een verborgen liefde. Toch bleef het mo gelijk, dat het grafmonument ook was gebruikt als bergplaats voor verdovende middelen. Greer borg het briefje zorgvuldig weer op zijn plaats. De mogelijkheid bestond, dat er weldra iemand zou verschijnen om het te halen. Het was te koud om buiten op wacht te gaan, maar een der bovenramen van de tuinmanswoning, welke boven de gewelfde ingangspoort was gebouwd, gaf uitzicht op het graf en daar vat te Greer post, na de ontstelde tuin baas van zijn plannen op de hoogte te hebben gebracht. Nog voor middernacht werd zijn moeite beloond door het zien van een magere, hoekige gestalte, die haastig door het hek beneden schoot. Als een konijn schoot het gedaan te van boom tot boom langs de op rit naar het Egyptische grafmonu ment. In het flauwe licht zag Greer de gedaante donker tegen de ste nen afsteken. Een arm werd door het venstertie gestoken. Toen keer de de gestalte zich om en snelde naar de uitgang. Greer was de trap al af en wacht te onder de poort toen de man langs de oprijlaan kwam aanlopen, telkens omkijkend als een kind dat bang is in het donker. Voor hij door het hek kon glippen, trad Greer te voorschijn en greep hem bij de arm. Met een gilletje trachtte de ge vangene zich los 'te rukken en be dekte toen het gelaat met de vrye arm. Doch de rechercheur hield hem stevig vast en keek in het ble ke, verschrikte gezicht van Fred Nichols. HOOFDSTUK XIV. LIEFDE EN GEHEIMZINNIGHEID De jongeman bood geen weerstand toen Greer hem de tuinmanswoning binnentrok. Hij veinsde eerst, van geen briefje te weten, doch toen hii hoorde, dat Greer er alles van wist. gaf hij het aarzelend af. Hij wilde echter niets loslaten. „Wie heeft dit geschreven?", vroeg Greer. „Dat weet ik niet". „Wat betekent het?" „Ik weet er niets van". „Waarom kom je het dan halen?' „Iemand heeft me getuurd", luid de het norse antwoord. „Wie?" „Dat zeg ik niet!" „Heeft Tim Tyler morfine voor je achtergelaten in de graftombe?" „Nee, nee! Daar heeft het niets mee te maken. Het ishet is een briefje van mijn meisje". „Hoe heet ze?" „Dat zeg ik niet". „Heb je voor haar ook een brief je achtergelaten?" „Ja", klonk het uitdagend. Greer zond de tuinbaas om de brief te halen. Het mannetje kwam heel gewichtig terug en overhan digde de rechercheur een opgevou wen strookje papier, waarop enkel geschreven stond: Alles in orde. Zal spoedig gereed zijn. Ook dit briefje was met druklet ters geschreven. „Heb jij dit ge schreven?" vroeg Greer. Fred Ni chols knikte. „Waarom schijf je drukletters?" „Omdat. omdat ik niet wil, dat mijn. schrift herkend werd. De va der van mijn meisje wil niet meer, dat ze met me omgaat sedert.... sedert onze narigheid". ^.an die lezing hield hij vast en niets kon hem er van af brengen, hoewel Greer hem meenam naar het hoofdbureau en de commissaris hem de volgende morgen een ver hoor afnam. Ook mevrouw Nichols werd ont boden en ondervraagd. Ze stevende het kantoor van de commissaris binnen met opgestreken zeilen. „Is mijn zoon de hele nacht hier geweest?", vroeg ze verontwaar digd. „Waarom hebt u hem vastge houden?" Greer legde het geval uit. „Ik weet zeker, dat Fred de waar heid spreekt", zei ze, in haar vijan dige houding volhardend. „Fred is altijd heeil waarheidslievend ge weest". „Naar zijn lichaamstoestand te oordelen, gebruikt hij nog steeds verdovende middelen", deelde Greer haar mede. „Dat kan niet", zei mevrouw Ni chols scherp. „Sinds zijn vaders dood heb ik hem thuisgehouden, hij is bijna niet uit mijn ogen geweest. Ik weet zeker, dat hij niets gehad heeft na de kleine dosis, die dr. Lancaster hem tiidenc het coroneonderzoek ge geven heeft". „Hii is juist door een dokter on derzocht". antwoordde Greer. Als u hem niet knnt overhalen om ons el- es te vertellen, wat hii van die briefjes afweet, zullen we hem hier mnoten houden". Mevrouw NiehoL Ij-ppV hpm niid'cr aan. „Dat is een schandaal! Ik ga naar mijn advocaat! U bent voorin genomen tegen mijn jongen. Het is op zijn leeftijd toch heel natuurlijk dat hij een meisje heeft en te rid derlijk is om haar naam te verklik ken?" „In dat geval behoefde ze elkaar niet op zulk een ingewikkelde wijze briefjes te zenden", merkte de re chercheur op. „Was uw zoon gewoon 's avonds het huis uit te sluipen?" „Stellig niet". „Dat wil zeggenniet dat u weet", verbeterde Greer onverstoor baar. „Gaat u overdag uit?" „Niet zonder mij". „Gaat hij wel naar het sanato rium?" „Ja", antwoordde mevrouw Ni chols aarzelend. „Wie gaat hij daar opzoeken?" Mevrouw Nichols aarzelde: „Juf frouw Jarvis, geloof ik". „Ja". Het gezicht van de vrouw werd strak. „Vond uw zoon haar aardig?" „Ze IJijkt het type, dat jongens van die leeftijd aardig vinden", zei mevrouw Nichols onvriendelijk. „Waarom hebt u de privé-detec- tive, die u had aangenomen om de dood van uw man te zoeken, weer ontslagen?", luidde Greer's volgende vraag.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8