visie op televisie Grote aandacht voor industrieschap Groote Polder1' Zaterdag a maart 1957 de leid8e courant pagina 3 S.E.R. adviseert: Arbeid voor jongeren tussen 7 en 18 uur De sociale commissie van de So ciaal Economische Raad heeft, daar toe door de raad gemachtigd, aan de staatssecretaris van sociale zaken op diens verzoek advies uitgebracht over een voorontwerp van een alge mene maatregel van bestuur tot wij ziging van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936. Blijkens het advies, dat door de subcommissie arbeidswetgeving werd voorbereid en waarbij de belangheb bende organisaties van ondernemers en werknemers in de gelegenheid werden gesteld hun standpunt ken baar te maken, kan de sociale com missie zich met de doelstellingen van het ontwerp in het algemeen verenigen. Ze vermeldt daarbij ech ter dat enkele van de betrokken or ganisaties een soepele overgang van de oude naar de nieuwe regeling be pleiten vooral In verband met de huidige werkgelegenheidssituatie, terwijl bovendien in aanmerking moet worden genomen dat sommige ondernemingen genoodzaakt zijn Jeugdige werknemers tijdens de duur van een vakopleiding in te delen In ploegendiensten. De commissie is met de staatssecretaris van oordeel, dat het aanbevellne verdient vooral In het begin de nodige vergunningen voor deze gevallen te verlenen om moeilijkheden in de bedrijven te voorkomen. Het ontwerp van de bedoelde al- Cmene maatregel van bestuur heeft ofdzakelijk ten doe! de werktijden van Jeugdige arbeiders te begrenzen tussen 7 en 18 uur, waardoor de mo gelijkheid om deze arbeiders in ploe gen te doen werken vervalt, en be- oogt daarnaast in voorkomende ge vallen voor des zaterdagmiddags werkende Jeugdigen verlof op een andere middag of op de maandag morgen verplicht te stellen. PRIJS STOP LIMONADE INGETROKKEN. In de staatscourant van gisteren is een beschikking gepubliceerd, waar bij met Ingang van 23 maart de prijs- stop die op 28 december 1956 was af gekondigd, wordt Ingetrokken. De minister van Economische Za ken heeft hiertoe besloten, nadat de fabrikanten zich bereid hebben ver klaard over prijsverhoging met het ministerie van Economische Zaken vooraf overleg te plegen. Bij het overleg is overeenstemming bereikt over een prijsverhoging met gemid deld 1 cent van enige koolzuurhou dende limonades, welke als gevolg van de recente stijging der grond- stofkosten noodzakelijk is geworden. Er bestaat een wezenlijke er welkome overeenkomst tussen dc geestige gramofoon-opname van Ju- ie» de Corte's K.R-O.-rouiette voor de radio en de filmische coctails van Dick van Bommel in de teledisco- parade van de N.C.R.V.-televisie. We hebben er opnieuw met aandacht en genoegen naar gekeken en ge luisterd, en ons vermaakt om de beeld- en woordspelingen, waarvan cutmaai bepaald Nasser de dupe werd. En dan die Kostelijke persinu- ge op ae pas weer ingetreden scnoon- maaKWoeae van onze dames 1 Voor de Vara zal Tom van Maa- ren zatéraagavond onder de titel ,,'t Gaat toen niet anders' een ue- Kend oeeid opnangen van de dik wijls aanwezige spanningen, ge- dacnten en moeuykneaen, viaK vuor en op de trouwdag, iviet de lente op de voorgrond zal dit nummer stel lig actueie beteaenis krijgen. Verder zuilen we voor de zoveelste maai worden gecomronteerd met „Saint Germain qüs Prés", het onuspan- ningsprogrampia van ae zateraag- avona, waarin Tom Mandeis ae no dige buitelingen en Kitinaunst zelf vertoont oi iaat vertonen. Het Convent van Kerken heeft zondag Desiag gelegd op de pas aoor de minister vrijgegeven t.v.-uren voor godsdienstpieciuignedeii. in de aankondiging zagen we de titei van liturg genoemd; zoals zodanig zal op treden de Oeg^tgeestse predikant J. C. Brussaard. We prijzen de groei ende liturgische smaalt bij onze me de-christenen. Als we ons herinne ren de recente Misuitzendingen, eerst uit de majestueuze St. Bavo- kathedraal van Haarlem en daarna uit de stijlvolle dorpskerk van Ach- teveld, beide met hun feestelijke be leving van de liturgie, dan Kunnen we niet anders dan prijzen hetgeen bij onze mede-christenen gelukkig groeiende is. Tennessee Williams, de auteur van het befaamde toneelstuk „Kat op heet zinken dak",' heeft ook 'n éénakter geschreven: „Portret van een vrouw", Het zal maandag door de Avro op het scherm worden ge bracht. We mogen er wel op wijzen, dat het realistische karakter van Williams' poëzie minder geschikt is voor jonge kijkers. In het algemeen trouwens mag er wel eens op wor den gewezen, dat het t.v.-toestel er niet is, om geregeld te worden in geschakeld als er jeugdige ogen en oren in de buurt zijn. De ouderen moeten een keus weten te maken, maar biet alleen voor hun kinderen, ook dikwijls voor.... hen zelf. Tentoonstelling De Ruyter „Van het wiel tot het graf" De nationale tentoonstelling, waar. mede de 350 jaar geleden op 24 maart 1607 te Vlissingen geboren Michlel Adriaensz. dë Ruyter, als mens, koopvaardijofficier en grootste Vlootvoogd van de gouden eeuw wordt herdacht, wordt zaterdagmid dag in het rijksmuseum te Amster dam opengesteld. Té half Vier zulleh johgens ven de matrozenopleiding op de „Pollux" op een 17e eeuwse scheepsbel zeven gla zen slaan en daarna gaan aan een kleine scheepsmast de Nederlandse driekleur, en de seinvlaggen 3,5 en 0 en de die van de letters M. A. en R. omhoog ten teken, dat de expositie officieel is geopend. Op de tentoonstelling zij*, schilde rijen, prenten, scheepsmodellen, ge bruiksvoorwerpen, archiefstukken en land- en zeekaarten te zien. Alle te- samen geven ze een vrij volledig beeld van De Ruyter'a leven vanaf zijn touwslagerstijd op de Vlissinger Lijnbaan tot zijn dood. Het schilderij op de graftombe van de vlootvoogd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam besluit de expositie, die toegankelijk is tot 17 juni in de hoofdstad en ver volgens van 3 Juli tot 10 september in Vlieringen. STEUN AAN PLUIMVEEHOUDERS De landelijke organisatie van be drijf spluim veehouders heeft minis ter Mansholt gevraagd om steun aan de Nederlandse pluimveehouderij. De organisatie meent dat een be drag van ƒ3,per dier nodig zal zijn, in die zin, dat 2,per dier wordt uitbetaald over een periode van 1 Januari tot en met 30 april, en dat de resterende gulden zal worden uitbetaald, wanneer geen aanmerke lijke verbetering van net prijspeil In- treedt. De prijzen, die in het Jaar 1050 voor de eieren zijn gemaakt, zijn vol gens de pluimveehouders, te laag ge weest om hen In staat te stellen de opfok van kuikens/hennen voor het volgende jaar ter hand te nemen. Voorts lagen de voederprljzen op zeer hoog niveau, en tot overmaat van ramp is Engeland in januari J.l. met eieren op de markt verschenen, die met 8 M tot 9 cent per stuk waren gesubsidieerd. Alkmaarse kaasmarkt vraagt om subsidie De wereldberoemde kaasmarkt van Alkmaar heeft 10.000,— nodig om te kunnen blijven bestaan. Het Haagse zuivelgenootschap voteert 30.000,bedoeld als vergoeding voor de kaasfabrieken. Zij krijgen dus een subsidie van 4 cent per kaas. Het bestuur van de stichting tot be houd van de Alkmaarse kaasmarkt heeft deze fabrieken om een verho ging verzocht van hun aanvoer op de markt. De subsidie van 30 mille maakt het hen mogelijk, om 40.000 kg. ter markt te kunnen brengen. De genoemde f 10.000,die de stichting aan de gemeente Alkmaar heeft ge vraagd, zullen worden aangewend ter dekking van vervoerskosten. ONZE FIETS WORDT DUURDER. De Nederlandse rijwielindustrie heeft van minister Zijlstra toestem ming gekregen de prijzen van de fietsen met gemiddeld 7% te verho gen, gerekend naar de toestand op 25 februari 1955. Het verzoek was door de indu strie bij de minister van economi sche zaken ingediend op grond van de stijging der materiaalprijzen. OLIETREÏN BOTSTE OP STILSTAANDE LOKOMOTIEF. Op het Centraal station te Utrecht is gistermorgen vroeg een lege olie- trein op een stilstaande rangeer- lokomotief gebotst. De olietrein kwam met te grote snelheid het sta tion binnen rijden waardoor de machinist niet meer kon remmen. De hoofdconducteur trok vergeefs aan de noodrem. De 20-jarige rangeerder, die op de rangeer-lokomotief stond liep een hersenschudding op. Haarlemse autodief zocht zijn heil in het Spaarne Gistermiddag heeft de Haarlemse motorpolitie een wilde achtervolging, die begon op de Amsterdamse vaart nabij de Prins Bernhardlaan, op een personenauto succesvol besloten. ZU was van plan het rijbewijs van de bestuurder te controleren en ver zocht deze daarom te stoppen. De automobilist gaf hieraan echter geen gevolg, ook niet toen de politieman- nen enige schoten in de lucht had den gelost. Zelfs niet toen zij, op de auto schietend een van de banden hadden geraakt. Na een rit door een groot gedeelte van Haarlem konden de agenten de auto op de Friese varkensmarkt langs het Spaarne passeren en deze snijdend tot stoppen dwingen. De bestuurder verliet snel zijn wagen, rende weg en dook in het Spaarne. De agenten sommeerden ae man naar de kant te komen. Inziende dat hij verloren was, voldeed deze aan het verzoek, nam plaats in de zij span en bereikte zo het politiebu reau. Daar bleek het te zijn de 21- jarige Haarlemse, in Apeldoorn werkzame, betonwericer H. S. wiens opsporing 's ochtends was verzocht wegens diefstal van een auto. Organisator stookte tussen Oirschot en Eindhoven Twae tweelingen-congreiien Het organisatie-comité „Tweelin gen-congres" Oirschot heeft medege deeld bijzonder boos te zijn op de organisator van het in 1955 in Oir schot gehouden „Tweelingen-con gres", de heer J. Louwers, nu bekend is geworden dat hij het initiatief heeft genomen tot een wereld-twee- lingen-congres in Eindhoven van 20 tot en met 23 juni. Nog geen week geleden, op maandag 18 maart, heeft de heer Louwers zich volgehs het comité op een oriënterende bespre king van vertegenwoordigers van de V.V.V., de r.-k. Middenstandsbond, afd. Oirschot bereid verklaard, op nieuw mede te werken aan dé orga nisatie van een treffeh der tweelin gen in Oirschot. Er werd op deze vergadering een organiserend comité gevormd, dat bestaat uit drie verte, genwoordlgers voor de V.V.V. Oir schot, drie vertegenwoordigers uit de middenstand en drie personen, die door de heer Louwers waren aange wezen. Terwijl het comité reeds met de werkzaamheden is begonnen, aldus de voorzitter van de plaatselijke V. V.V., die bij de besprekingen tegen woordig is geweest, kwam als een donderslag uit heldere hemel, het bericht dat de heer Louwers intus sen in Eindhoven besprekingen heeft gevoerd ,dio zelfs al tot oprichting van een comité ter plaatse hebben geleid, en dat een datum voor het te houden congres is vastgesteld. Oirschot betreurt het, aldus het comité, dat een congres, dat destijds slaagde, dank zi) dag- en nachtar beid van vele dorpsgenoten, en dank zij grote organisatorische en finan ciële medewerking van gemeente, V.V.V. en inwoners, niet in Oirschot vervolgd zal worden. De houding van de heer Louwers ls volgens het co mité temeer verwonderlijk, omdat hij nog financiële verplichtingen voort- vloelende uit het vorige tweelingen congres aan de gemeente zou hebben, en zelf op 12 maart j.l. aan de ge meente Oirschot een verzoek heeft gericht wederom zulk een congres te organiseren. Oudewater is blij met de ooievaar Vrijdagmiddag is in Oudewater de ooievaar teruggekeerd, die zijn nest heeft op het dak van het zestiende- eeuwse stadhuis, en heeft daarmede een traditie van drie eeuwen voort gezet. In de Oud-Hollandse raadzaal van Oudewater hangt een schilderij van de Utrechtse schilder Stqop, die in 1850 de uitmoording van het stadje door de Spanjolen in 1575 ver eeuwigde, op dit grote doek is ook een ooievaar op - zijn nest te zien. Vader ooievaar is gelijk begonnen met zijn woning in gereedheid te brengen voor de komst van de weder helft die gewoonlijk veertien dagen later arriveert. Hij verkoos de vrijheid Gistermiddag half vier is de 27- jarige Amsterdammer F. W. er in geslaagd uit de gevangenis te Haar lem te ontsnappen. In de keuken worden herstelwerkzaamheden ver richt tijdelijk wordt daarom van een spoelkeuken gebruk gemaakt. In deze spoelkeuken is ook een w.c. De man heeft een spijl in het venster daarvan doorgezaagd, en kon de bin nenplaats bereiken. Na over de muür aan de Papentoren vest te zijn ge klommen verdween hij, de vrijheid tegemoet, De gevangene was werkzaam in de keuken. Mogelijk is de voor zijn onsnapping gebruikte zaag afkom stig van werklieden, die de herstel werkzaamheden aan een keuken ver richten. De man is van vijf meter hoog gesprongen in de tuin van een der bewakers, waar een kleine jon gen Speelde. W. vroeg hem niets te zeggen, doch het kind waarschuw de zijn vader, waarna direct alarm werd gemaakt en de politie een on derzoek instelde. In juni a.s. zou hij zijn straf heb ben uitgezeten. Gevangenbewaarster hielp bij ontsnapping gevangene Drie weken gevangenisstraf heeft de politierechter te Leeuwarden mr. J. E. Burloge gisteren opgelegd aan een 50-jarige gevangenbewaarster In het huls van bewaring te Leeuwar den. Haar was ten laste gelegd van 24 tot 26 februari huisvesting te heb ben verschaft aan een uit de strafge vangenis Norg ontvluchte gedetineer de, afkomstig uit Apeldoorn, die ter zake van verduistering zijn straf uit zat. De man was met behulp van een brigadier buiten de strafgevangenis gekomen en trok daarna naar Leeu warden om zich te vervoegen aan de woning van de hem bekende gevan genbewaarster, aan wie hij vertelde, verlof te hebben voor bezoek aan zijn ouders. Do vrouw geloofde dit verhaal, ondanks haar langdurige er varing in de gevangenis. Zij huurde zelfs een auto voor hem en gaf hem een bril om het herkennen moeilij ker te maken. Voor de rechter gaf de vrouw toe, fout te hebben gehan deld en geen geloof te hebben moe ten schenken aan het verhaal van de man. De officier vorderde een maand gevangenisstraf, rekening houdende met het feit, dat verdachte zeer gun stig bekend staat en ontslag heeft gekregen. Voor Matrassen-reparatie altijd weer JAN VONK Goedkoper beter en In één dag gereed. Matrassenmaker!] - Stoffeerderlj Haarlemmerstraat 81 Leiden Telefoon 2.25.80 K 1710 (Advertentie) MA fc Spelen ze om geld? Nee» voor hun pleeier. Drie kleine meisjes. Drie kleine meisjes gingen eens lunchen in een klein restaurant. Bren| mij een piepkuiken met patates, zei de eerste. Dat zou ik niet doen, zei de ober. Een paar lekkere broodjeB met roast beef is veel beter voor 'n jong meisje. Goed, zei 't eerste meisje. Breng dat dan maar. Het tweede meisje bestelde hors d'oeuvre. Dat zou lk niet nemen, zei de ober. In de hors d'oeuvre verwerken ze alle resten van de vorige dag. Je kunt veel beter een lekker bord yog hurt met beschuit nemen. Goed, zei het tweede meisje. Breng dat dan maar. Het derde meisje keek schuchter de ober aan. Wat zou ik eens nemen? vroeg ze. Hoe moet ik dat weten? vroeg de ober verontwaardigd. Denk je, dat ik tijd heb, om voor m'n klanten een menu samen te stellen? Het is maar een weet. Het kleine broertje: Hoe werkt een telefoon eigenlijk? Grote broer: Precies hetzelfde. Als «en lange hond, als je hem in Grö ningen op zijn staart trapt, dan blaft hij in Amsterdam. Het kleine broertje: Maar hoe werkt dan de radio? Grote broer: Jrecies hetzelfde. Al leen zonder hond. Schokkend. Een oude dame was geschokt door dé taal, die twee werk lieden, die bij haar huis bezig wa ren de telefoonlijn te repareren, uit sloegen, Ze schreef naar de maat schappij en de voorman kreeg op dracht een rapport op te «tellen over wat er gebeurd was. Hij schreef: „Jansen en ik waren op het karwei. Ik zat in de paal en liet gloeiend lood naar beneden val len, precies in de kraag van Jansen. Die keek omhoog, keek me aan zei: „Heus, Piet, je moet in het vervolg voorzichtiger zijn!" Definitie. Wittebroodsweken: de vakantie die een man neemt, voordat hij voor zijn nieuwe baas gaat wer ken. Theevisite. Neem nog een plakje cake» mevrouw Ritter. O, hemeltjelief, nee: ik heb er al drie gehad. Vier toch, zei de gastvrouw, maar Wie let daar nu op. Bezorgdheid. Twee anarchis ten hadden besloten, een zeker hoog geplaatst persoon te vermoorden. Met bommen in de hand, wachtten ze achter een struik langs de weg, waar zijne excellentie iedere dag langs placht te komen. De twee snoodaards werden ongeduldig, toen de ure.% verstreken en de bewindsman maar niet óp kwam dagen. „Ik snap er hiets van", fluisterde er eindelijk een: „De minister komt hier iedere dag langsIk hoop niet dat hem iets is overkomen." Bij de tijd. Een dronkaard en zijn boezemvriend zaten aan de bar. „Weet jè hoe laat het is?" vroeg de dronken man. „Natuurlijk", zei de vriend. „Dank je". Ontsnapt. Piet moest in dienst. Omdat de meeste jongens een lang gezicht trokken, viel het op dat Piet glimlachte, en dus werd hij psychia trisch onderzocht. „Uw naaste familiebetrekking?", informeerde de psychiater. „Mijn tweelingbroer", antwoordde de jongen. „We waren precies gelijk. Ze konden ons niet uit elkaar houden. Op school zat m'n broer met propjes te schieten en ik kreeg straf. Hij werd gepakt omdat hij zonder licht reed en ik kreeg een iDekeuring. Ik kreeg een meisje en hij ging er mee van door". „Maar waarom lach je dan?" „Deze week kwam IS quite met hem". „Wat is er dan gebeurd?" „Ik ging dood en ze hebben hem be graven." O» Verliefd. „Zal je ook nog van me houden, Eduard, als ik ouder en lelijker ge worden ben?" „Ouder zal je wel worden, liefje, maar lelijker nooit!" K.V.P.-FORUM TE ZOETERWOUDE jr Het actieve K.V.P.-bestuur had aan ledenvergadering de vorm van een forum-avond gegeven en hoewel dit zeer zeker geen noviteit meer ge noemd kan worden, wordt co'n ver- gaderwijze nog steeds gewaardeerd, getuige de zeer goede opkomst. Voorzitter Van der Poel introdu- seerde het forum dat bestond uit de heer W. Hoonhout, voorzitter, me vrouw A. Neuwahl-Sanders, raadslid onzer gemeente, en de heren S. Men ken, wethouder van Leiden, P. Oos- terveer en Th. Verhoeff, respectieve lijk voorzitter en bestuurslid van de Statenkrlng Leiden. De eerste vTagen leidden al direct tot de kern van de huidige politieke problematiek: welvaartsverminde ring, haar oorzaken en de remedie: bestedingsbeperking. In een gedegen betoog zette de heer Menken uiteen wat er op het ogenblik met de factoren, die con structief zijn voor de welvaart, aan de hand is. Het labiele evenwicht op arbeids- en kapitaalsmarkt is verbro. kend, sinds 1954 is er een overspan nen vraag naar arbeidskrachten, waar nog bij gekomen is, dat er sinds an derhalf jaar moeilijkheden zijn op de kapitaalsmarkt, veroorzaakt door grote investeringen, door de belas- tingpolitiek met het oog op de in dustrialisatie gestimuleerd, en kapi taal-afvloeiing naar het buitenland. Verslechtering van de betalingsba lans maakt dat de positie van ons economisch vrij kwetsbare vaderland zorg baart. De realisatie van de Euro- markt kan echter veel verbeteren, omdat de handel dan minder getrof fen wordt door schadelijke invoer- bepalingen. Overi ens gaf de beta lingsbalans enkele jaren geleden een geflatteerd beeld van de toestand, omdat daarin Ook de in het buiten land geplaatste aandelen begrepen waren. Alleen de bestedingsbeper king kon de dreigende inflatie afwen- den. De regerlngspolitiek heeft in de na-oorlogse jaren door middel van de min of meer gelelde economie in ieder geval een desastreuse devalua tie weten te voorkomen; zou er meer vrijheid zijn geweest, dan was de prijs van het levensmiddelenpakket toch meer gestegen dan het loonpeil. Hoewel de mening had postgevat, dat „wij" in welvaart leefden, waren er grote bevolkingsgroepen die daar geen deel aan hadden en ook nu nog kan een arbeider of kleine zelfstan dige met een groot gezin moeilijk rondkomen. De discutabele bereke ningen van minister Suurhoff toon den aan, dat te verwachten prijs stijgingen (7%) gecompenseerd moe ten worden, maar die becijferingen gingen uit van een gezin van slechts vier personen. Voor kleine zelfstan digen, die nu bovendien nog 6,7% voor de algemene ouderdomsverzeke- ring moeten afstaan, "wordt de kin derbijslagregeling wel zéér urgent. Na deze les in economie kwam een luchtiger onderwerp ter sprake: de kaas waar men in Engeland mee om hoog zit, en die op de Huishoudbeurs aan de Nederlandse consument ge presenteerd wordt. De Hollandse kaasmakers, zich er van bewust een kwaliteitsproduct te leveren, zijn echter voor geen enkele buitenlandse kaas bang, ook niet van Engelse kaas, die misschien wel riekt als gruyère, doch dat wist het forum niet te vertellen I Industrieschap Groote Polder. Mevrouw Neuwahl-Sanders be lichtte als eerste enkele facetten van het grote plan om tussen Meerburg, Hoge Rijndijk, Ommedijk en de spoor baan LeidenUtrecht industrie te gaan vestigen in samenwerking met de gemeente Leiden, om op die wijze aan Leiden terrein te verschaffen voor bedrijven en voor Zoeterwoude arbeidsgelegenheid te scheppen. Het L.T.I.-rapport heeft echter ook het oog op de omringende gemeenten waarvandaan zeer zeker ook werkne mers zullen komen, het is dus beslist geen locale aangelegenheid. Het terrein is bij uitstek geschikt voor industrie vanwege de goede aansluiting op weg- en waterverkeer. De gevolgen van dit grootse project zijn echter nog niet te overzien. Wel ke industrieën zullen er zich vesti gen? In ieder geval zullen er In de naaste omgeving ook woningen ge bouwd worden waardoor er een in grijpende sociografgische omwente ling zal plaats hebben. Dit vergt, spe ciaal bij de jeugd, een mentale om schakeling, waartoe de verschillende standsorganisaties nu al, in samen werking, de nodige stappen moeten nemen. Dan komt uit de vergadering de vraag: wat wordt er gedaan voor de eerste slachtoffers van dit alles, voor de boeren die him land kwijt raken? De „verdrevenen" krijgen in de drooggelegde polders geen bij zondere privilegies. Willen ze in aan merking komen, dan moeten ze aan dezelfde (zware) eisen wat betreft vakbekwaamheid en credietwaardig- heid voldoen. De landbouworganisa ties staan achter dit beleid en van achterstelling van katholieken is geen sprake. De hoge opbrengst van de onteigende landerijen maken het ook wel eens mogelijk elders in Neder land een bedrijf te betrekken. On danks inpolderingen neemt het areaal cultuurgronden toch niet toe door de stadsuitbreidingen, nieuwe verkeerswegen enz. Méér dan de eigenaars zijn echter de pachters de dupe van onteigening want deze worden slechts schadeloos gesteld voor het aantal huurjaren dat het pachtcontract nog loopt. De ge meenten en de organisaties proberen echter ook voor deze moeilijke ge vallen een oplossing te vinden. De heer Van Mil informeert bij bet forum over het contact dat met de betrokkenen aan de Hoge Rijn dijk is opgenomen. Vooral wil hij weten of wel voldoende rekening is gehouden met de benarde positie waarin het gesticht „De Goede Her der" komt te verkeren en of de gees telijke belangen van de parochie Meerburg ook in het oog zijn gehou den. Mevrouw Neuwahl geeft te kennen dat de commissie de betrokkenen heeft gehoord en volkomen open staat voor de gerezen bezwaren. De moeilijkheid is, dat het algemeen be lang op een gegeven moment vergt dat een plan opgezet wordt dat voor ziet in een niet te miskennen be hoefte aan werkgelegenheid maar de realisatie is niet mogelijk zonder enkele betrokenen te duperen op een manier welke niet geheel is schade loos te stellen. Het plah in zijn hui dige vorm is nóg maar een voorspel en het zal met soepelheid en begrip voor eventuele bezwaren, waar men voorzover mogelijk rekening mee houdt geleidelijk gerealiseerd wor den. Als de plannen concreter 'zijn, heeft een grotere openbaarheid ervan pas zin. Deken Juffermans sluit zich aan bij de heer Van Mil on vraag'; nogmaals om aandacht voor de situatie waarin „De Goede Herder" komt te verke ren. De aard en doelstelling van dit instituut vereist een rustige omge ving en de daar toegepaste arbeias- therapie heeft een sfeer nodig welke door luidruchtige industrie niet mag worden verstoord. Het forum komt eenstemmig tot de conclusie, dat dit alles beleid betreft dat toekomt aan het dagelijkse be stuur van de gemeente, maar dat de raadsfractie door middel van nauw contact met het afdelingsbestuur het beste op de hoogte kan blijven van de noden en verlangens die onder de belanghebbenden leven. De jeugd. Aan het slot van de avond onder hield het forum zich over de onge- huwden, die bij het huidige be' tingstelsel zo zwaar belast zijn. Er wordt gesproken over sparen en de jeugd die dat maar niet doet. Het sparen moet aangemoedigd worden maar dwang is hier uit dën boze. De heer Oosterveer geeft als zijn mening, dat b.v. de uitkering van winstaandelen, zoals dat in bepaalde bedrijven gebeurt, en waarmee-een kans tot sparen gegeven wordt, in een aanzienlijk aantal gevallen des illusies heeft gebracht. Er zijn er die dat bedrag als een niet te versmaden douceurtje beschouwen. Het verant woordelijkheidsbesef waar het spa ren op moet berusten is een uiting van een mentaliteit die door een goede opvoeding bevorderd moet worden. Klachten over de jeugd zijn daarom aanklachten tegen de opvoe ders. Reacties uit de zaal wonden er geen doekjes om, dat de jeugd wel wat te somber afgeschilderd werd. De emotionele gedachtenwisseling was een bewijs hoe intens er geluis terd en meegepiekerd werd! Voorzitter Van der Poel sprak een met applaus onderstreept dankwoord aan het adres van het deskundige fo rum, dat op zo'n gedegen manier de aangesneden kwesties besproken had. TER AAR Kippenfarm verbrand In de afgelopen nacht om half een, Is de kippenfarm van de heer P. Ro denburg te Korteraar door brand verwoest. De grote loods, die ls afgebrand, was een omgebouwde groentenkas. De 6 a 7000 kippen, die hierin ver bleven, zijn alle verbrand. De brand werd door de heer C. Bol, die naast het bedrijf woont, ont dekt. Hij waarschuwde de brand weer en Jaarna eerst de eigenaar, die nog lag te slapen. Ook het woon huis van de heer Rod-nburg, dat dicht bij de kippenhokken staat, raakte in brand, doch de inmiddels gearriveerde brandweer van Ter Aar slaagde er in, het te behouden, De oorzaak van de brand is onbe kend; verzekering dekt de schade. Een treffende bijzonderheid is wel, dat het bedrijf van de heer Roden burg twee jaar geleden werd geteis terd door de pseudo-vogelpest.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6