J 1000+1 Philips radiotoestellen cadeau! Radio Nieuwe bepalingen omtrent Eucharistisch vasten Gedachteniskapel Kard. De |ong POLITIE ZET ALLES OP ZIJN POOTJES (hitafrot&ing op de Moge Jtgndgd te Zaetetivoude ZATERDAG 23 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Ongelooflijk als een sprookje uit Duizend-en-één-Nacht Philips geeft (tot eind april) aan 501 kopers de contante prijs 'terug en J aan nog eens 500 een tweede toestel cadeau. Als u dus nü een Philips radiotoestel koopt, hebt u een reuze-kans uw geld terug te krijgen of een tweede toestel gratis te ontvangen. Vraag meteen uw H radiohandelaar alle inlichtingen over dit geweldige aanbod. Géén autoradio, wil radiogrammofoons. Nuchterzijn van middernacht aanbevolen, niet meer verplicht In een heden verschenen motu proprio, dat op 19 maart 1957 gedateerd is, heeft de H. Vader op verzoek van talrijke bis schoppen een aantal verzachtende bepalingen betreffende het eucharistisch vasten en de avondmissen afgekondigd. Deze be palingen worden op het feest van Maria Boodschap, 25 maart, van kracht. Aansluitend op de apostolische constitutie „Ghristus Dominus" van 1 januari 1953, merkt de H. Vader op, dat in die constitutie reeds een aantal voorschriften betreffende het eucharistisch vasten en betreffende de avondmissen is verzacht. In het motu proprio van 19 maart worden deze verzachtingen uitgebreid en wel als volgt: 1. De bisschoppen bezitten voor hun bisdommen de bevoegdheid om toestemming voor het dagelijks celebreren van avondmissen te geven als dit tot geestelijk voordeel van een groot aantal ge lovigen strekt. De vicarissen-generaal hebben deze bevoegdheid echter niet, tenzij met bijzondere volmacht van hun bisschop. 2. Priesters en gelovigen moeten zich drie uren voor het opdra gen van de H. Mis of het ontvangen der H. Communie van spijs en alcoholische dranken onthouden en een (1) uur voor de H. Mis of de H. Communie ook van niet-alcoholische dranken. Het drinken van water is echter steeds toegestaan. 3. Deze regels voor het nuchter zijn voor het celebreren van de H. Mis of het ontvangen van de H. Communie gelden voortaan ook voor het opdragen van de H. Mis of het ontvangen van de H. Communie te middernacht of in de ochtenduren. 4. Zieken, ook wanneer deze niet bedlegerig zijn, mogen niet- alcoholische dranken en alle soorten van werkelijke medicijnen, hetzij in vloeibare hetzij in vaste vorm op ieder tijdstip voor het celebreren van de H. Mis of het ontvangen van de H. Communie, gebruiken. De Paus spoort evenwel allen, die de oude regels betreffende het nuchter zijn, kunnen nakomen, aan, zich daaraan te blijven houden. Het motu proprio begint met de woorden: „Sacram Commu- nionem". In een commentaar op het motu proprio "„Sacrum Communionem" schrijft de pro-secretaris van de Congregatie van het H. Officie, kardinaal Otta- viani, in de Osservatore Romano van" gisteravond dat de H. Vader met deze nieuwe verzachtingen omtrent het nuchter zijn en de avondmissen opnieuw en verder tegemoet gekomen is aan de eisen van deze tijd. Het gaat thans niet meer om de tijd, men vraagt niet meer naar de och tend of naar de avond, niet meer naar de afstand van de kerk, niet meer j naar zware arbeid of late avonduren. Men behoeft de biechtvader met meer te vragen of men de bepalingen van de betrokken verlichtingen vervult. Het gaat niet meer om toestemming van bepaalde categorieën, maar om een wet, die geldt voor alle gelovigen over de hele wereld. De gelovigen blijven echter vrij om uit vrome overwegingen of uit geest van versterving aan de vroegere bepalingen vast te houden. Dat is een zaak van grotere verdienste, niet meer van verplichting. Inleidend woord van dr. Kortenhorst Gisteravond heeft dr. L. Korten horst een rede gehouden voor de ra dio, waarin hij de verkoop van ge dachtenisplaatjes heeft aanbevolen, welke op zondag 31 maart wordt ge houden. Doel is gelden in te zamelen voor een gedachtenismonument ter ere van kardinaal dr J. de Jong. De rede luidt: „Mij is gevraagd u allen uit te nodigen tot het stellen van een kleine sympathieke daad ten t oeve van een groot en sympathiek doel. Wij allen te zamen zonder onder scheid van welstand en leeftijd gaan een grafkapel bouwen ter nagedach tenis aan Zijne .inentie Johannes kardinaal de Jong z.g.: een onver telijke Nederland van groot for maat. Wanneer ik een grafschrift voor zijn tombe zou mc en kiezen, dan zou mijn keuze vallen op Vondels ge dicht, toegewijd aan Herman van der Pol. Hier sluit de zerek den mont die voor 'e vrijheid dong en veilde nooit zijn tong toen 't weiflen veiligh stont. Ook zonder d -ensbeschrijving van de kardinaal door H. W. E. Aukes waarheidsgetrouw te boek ge steld, gelezen te hebben, erkent Ier van ons in de giote figuur van deze eenvoudige kerkvorst een nationale held, een der voornaamste kerkelijke leiders van het verzet de donkere jaren van de bezetting. Het directorium der stichting, met goedkeuring van het episcopaat tot stand gekomen, had geen passender monument kunnen bedenken dan een kapel, een heilige plaats om te bidden en te mediteren en God te danken voor hetgeen hij Nederland in de per soon van de kardinaal geschonken heeft. Dr zijn na de bevrijding een groot aantalbeelden en beeldgroepen in ons land opgericht voor de martela ren van de vrijheid: onpersoonlijke beelden, tragische figuren, inspire rende symbolen, historische monu menten, gewijd aan lijden, dood en opstanding, door heldenmoed, trouw en vaderlandsliefde. De grafkapel, waarin de kardinaal zal rusten, zal de korte samenvatting, de overkoepeling, de bekroning be tekenen van onze herinnering aan de gezamenlijke strijd tegen de machten der duisternis. Zij zal de bedevaarts plaats worden, waar voor de ziele- rust der gevallenen zal worden gebe den en waar de dauw van de troost om zoveel onverdiend leed zal drup- Pelen in de handen van hen, die treu ren om de gevallenen. Wij zullen deze kapel bouwen met kleine giften. Op zondag 31 maart a.s. zal na alle H.H. Missen een door de kunstenaar Karei Tholen gete kend indrukwekkend portret van de kardinaal worden aangeboden met een gedicht van Anton van Duinker ken. Ieder van ons mag niet meer dan één kwartje schenken als bijdrage voor de grafkapel. Een kleine daad voor een groot doel. Mag ik tot besluit nogmaals Joost van de Vondel citeren, door zijn lijckklacht op aartsbisschop Zacharias de Mets op onze kardinaal toe te pas sen? De Jong, die naar geen myter streefde, noch bisschopsstaf nog kerkvoogdij maer Gode alleen ter ere leefde wordt nu gekent in sijn waerdij standvastig, nederighe geduldigh is hij zijn kindren voorgetreen. Bij koninklijk besluit is met in gang van 16 september 1957 aan dr. F. D. K. Bosch op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden met dankbetuiging voor de belang rijke in deze betrekking bewezen diensten. Geen tweede basis industrie bij de IJmond De technische commissie van de planologische dienst voor Noord- Holland heeft met algemene stem men besloten het advies te geven geen tweede basisindustrie te ves tigen ten zuiden van het Noordzee kanaal in de gemeente Velzen, zoals gepland in het kader van het streek plan Kennemerland. Tegen dit ontwerp streekplan wa ren niet minder dan 52 bezwaar schriften ingekomen en het zal dan ook worden gewijzigd. In het plmi was sprake van een tweede basis industrie in welk verband herhaal delijk het Krupp-concern werd ge noemd. Voorts deelt de planologische dienst mede dat een tweede tunnel voor lokaal verkeer onder het Noord zeekanaal eerst na verloop van vele jayen nodig zal zijn. Corsodag blijft 27 april De werkzaamheden voor de op bouw van het corso bloembollenstreek zijn in volle gang. Allerwegen wordt hard gewerkt om het geraamte van de wagens gereed te hebben, die dan in de dagen vlak vóór het corso met miljoenen hyacinthen en andere bol- bloemen worden „bestoken". Het is min of meer traditie dat onzekerheid heerst omtrent de da tum van het corso, omdat men nim mer zeker is van de bloeitijd der hyacinthen. Vooral het zeer zachte weer in be gin maart heeft het corso-comité zor- gen gebaard, maar de terugkeer van j de maartse kou heeft het evenwicht weer enigszins hersteld. I Het corso-comité heeft in zijn laat- I ste vergadering dan ook de datum van zaterdag 27 april aangehouden als „corso-dag". Linnaeushof te Bennebroek 5 APRIL OPEN Het is de bedoeling van het bestuur van „Linnaeushof" te Bennebroek, deze bloemen- en plantententoonstel- ling te openen op vrijdag 5 april a.s., zo werd medegedeeld op een I gisteren te Haarlem gehouden pers- i conferentie. De openingsplechtigheid zal worden verricht door de ambas sadeur van Zweden in ons land, de heer S. Dahlman. De moeilijkheden die zich verleden jaar bij deze onderneming hebben voorgedaan, zijn tot een voorlopige oplossing gebracht; zo heeft de di recteur de medewerking verkregen van een Raad van Bijstand. Er zullen enkele nieuwe attracties komen zoals een rozenheuvel met duizenden bloemen, exotische vogels in het park en beeldhouwwerken, die door beeldhouwers in de tuin zullen worden geplaatst, terwijl het terras bij het theehuis een grotere opper vlakte krijgt. Bij dit theehuis zal voorts een midgetgolfbaan worden aangelegd. In april biedt de tentoonstelling voorjaarsbloemen waarvan er een miljoen zijn geplant. Gedurende de maand juni zal het park gesloten zijn, maar op 1 juli weer geopend wor den voor de zomerbloemen. Een tragische vondst deed men gistermiddag in de Heidense bossen. Men vond er een 27-jarige inwoner van Helden hevig bloedend en met een schotwond in de borst. Naast hem lagen een jachtgeweer en mu nitie, die hij uit Duitsland had ge smokkeld. Het vermoeden is gerezen, dat de jager, die onervaren was, is gestrui keld, waardoor het schot is afgegaan. ...s-v-:.:. Op zichzelf was de aanrijding in dc Amsterdamse Suma trastraat, op de hoek van de Eerste Atjehstraat niet zo erg. De lijdende auto kwam echter ondersteboven te liggen en vormde zo een ernstig verkeersobstakel. Het was toen de politie die met handkracht ingreep en het voertuig weer met de vier wielen op de grond zette, hetgeen voor de fotograaf aanleiding was dit plaatje te maken. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De Narcissen bloeien! In de bollenstreek, en dan meer in het bijzonder in de omgeving van Warmond en Sassenheim, staan thans de narcissen in bloei. Niettegen staande het stugge en kille weer van de laatste dagen, heeft de natuür toch niet helemaal stil gestaan en zo prijken thans de gele velden in hun bekende felle glorie. Met de crocussen is het zo goed als afgelopen. Er moge dan hier en daar nog een heel laat partijtje staan te bloeien, maar dat zijn uitzonderlijke gevallen en veel crocussenakkertjes liggen er wat de bloemen betreft al een beetje verslonsd en verfom faaid by. Het zijn echter niet alleen de nar cissen, ook de allervroegste tulpen als Kaufmanniana en Fosteriana be ginnen kleur te tonen, terwijl ook hier en daar enkele bedjes hyacin ten staan te prijken met volle tros sen. Dat alles wil natuurlijk nog niet zeggen dat het morgen bollen-zondag is, daarvoor zijn de kleuren nog te weinig en het groen te overheersend, maar wil het weer in de komende dagen soms toch nog een beetje mee werken, dan zal het de volgende week wel de moeite lonen om een eerste kijkje te nemen. Hoewel de laatste hand nog aan de afwerking van keukenhof moet worden gelegd, heeft het bestuur besoten in verband met het exceptio nele tot wandelen nodende voor jaarsweer, het publiek reeds van maandag a.s. daartoe de gelegenheid te geven. Men zal dan nog wel de dertig hoveniers aan het werk zien, doch ook de beelden uit Parijs zien plaatsen. Op de openingsdag (4 april) is de tentoonstelling tot 3 uur ge sloten. De werkgroep ter voorbereiding van een Nationale Katholieke Ouderraad belegt woensdag, 27 maart, in de aula van het Gemeentemuseum in Den Haag een bijeenkomst voor de Oudercomité's in het bisdom Rotter dam. Deze bijeenkomst heeft ten doel om overeenkomstig de richtlijnen van de bisschoppen te komen tot de op richting van een diocesane Ouder raad. Tevens zullen tydens deze verga dering twee afgevaardigden aange wezen worden voor de Nationale Ka tholieke Ouderraad. Gistermiddag omstreeks vier uur, heeft op de Hoge Rijndijk te Zoeter- woude, ter hoogte van de n.v. Oost- hoek's betonfabriek een ernstig ver keersongeval plaatsgevonden, waar bij twee ernstig gewonden te betreu ren vielen. Twee personenauto's beide komen de uit de richting Leiden, wilden el kaar passeren. De inhalende auto, be stuurd door mevrouw M. C. uit Den Haag, sneed hierbij eerst de voor gaande wagen en zwenkte daarop door onbekende oorzaak weer naar links. Hierbij raakte ze in botsing met een tegenliggende auto, bestuurd door de 42-jarige heer J. V. uit Deventer. De gevolgen waren ernstig: de heer V. kreeg een zware hersenschudding en andere verwondingen en voor zo ver bekend kreeg de Haagse dame een bekkenfractuur. De auto's wer den zwaar beschadigd. Prins nam afscheid van Shape-trainingsmissie Z. K. H. prins Bernhard heeft gis terenavond tijdens een banket op de Zwaluwenberg te Hilversum afscheid genomen van de buitenlandse officie ren van de Shape-trainingsmissie, die indertijd door de Navo in ons land werd gedetacheerd, teneinde onze legeronderdelen op de hoogte te brengen van het gebruik der nieu we bewapening. Op een receptie, die aan het banket vooraf ging, reikte de prins aan het hoofd van de missie, de Amerikaanse kolonel Steve A. Chappuis, het com mandeurskruis uit van de orde van Oranje Nassau, alsmede zijn foto met eigenhandig onderschrift en een aardewerk asbak. Kolonel Chappuis ontving indertijd reeds de Militaire Willemsorde voor zijn moedig gedrag nabij Best (Eindhoven) waar hij op 17 september 1944 deel uitmaakte van een regiment Amerikaanse Parachu tisten. Hij is een van de weinige bui tenlanders die onderscheiden is met deze Militaire Willemsorde. De an dere leden van de missie ontvingen eveneens een foto van de prins en een aardewerk asbak. In een korte toespraak wees de prins op de diensten die deze offi cieren Nederland hebben bewezen .en sprak er zijn leedwezen over uit, thans afscheid van hen te moeten nemen. De Nederlandse minister van oor log, ir C. Staf, sprak eveneens woor- j den van dank tot de leden der missie. Hij wees ook op de daadwerkelijke belangstelling van de prins voor het werk der missie en voor de leiding die deze heeft gegeven. „Wij waar deren ten zeerste het werk dat uwe hoogheid ook in dit opzicht voor de opbouw van de Nederlandse strijd krachten heeft verricht,,, zo ver klaarde hij. „Kren^envissers" op de Vecht tegen toenemende vervuiling Aan de Nederlandse lijst van ruim 4500 beroepen is weer een beroep of liever karwei toegevoegd: het baan tje van „krengenvisser". Een kren gen visser is iemand, die er met een bootje uittrekt om alle kadavers uit een rivier weg te vissen, en boven dien kussens, matrassen, oude schoe nen. lege flessen en vloermatten. De juist aangestelde visser kreeg tot ope ratiegebied de Vecht aangewezen, want watersportliefhebbers, natuur- genieters en bezorgde autoriteiten wilden aan de toenemende veront reiniging van deze rivier eindelijk eens paal en perk stellen. De ge meente Loenen heeft de beslissende stap genomen, maar tegelijk aan an dere gemeenten, zoals Kreukelen, Maarssen, Vreeland en Utrecht om óók een krengemvisser verzocht. De kwestie van de vervuiling van de Vecht door rioolwater en afvalwater van bedrijven en fabrieken wordt nader onder de loep genomen, al zal het resultaat eerst op langere termijn te verwachten zyn.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5