3)e CöidbeSowfcct/rif Amerika bereid zich aan te sluiten bij 't Pact van Bagdad Hammarskjoeld puzzelt in Cairo Macmillan vraagt wapenhulp aan de V.S. Spoorwegstaking in Engeland voorkomen Nederlandse zeelieden kwamen brandende coaster te hulp m Gaza een „internationale mystificatie' In Keukenhof wordt het ook lente Abonnementsprijzen ZATERDAG 23 MAART 1957 58ste JAARGANG No. 15064 Directeur: c M v HAMERSVELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: U C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935: Redactie 20015: Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.55 p.w, ƒ2.35 p.mnd., fl^- p.kwart. Franco p.p. ƒ1.40. Advertenties: 11 et. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Economische eenheid voor Europa toegejuicht Aardschokken in San Francisco In het gebied van San Francisco zijn vrijdag in vier-en-een-half uur tijds vier aardschokken gevoeld. Na de vierde beving riep de burgemees- De Ver. Staten zijn bereid, zich aan te sluiten bij de militaire commissie 1 ffr, van i Can Francisco de raad voor van het verdrag van Bagdad, waaraan reeds Engeland, Turkije, iralt, Perzië nvAr "n,n<* en Pakistan deelnemen. Dit heeft president Eisenhower gisteren tijdens de conferentie op de Bermuda-eilanden aan de Britse premier Macmillan mee gedeeld. Tot nu toe deden de Ver. Staten slechts mee aan het werk van de Bagdad- landen op economisch gebied en bij de bestrijding van communistische on dermijningspogingen. De toetreding van de Ver. Staten tot de militaire commissie betekent niet, J c»sco. dat Amerika volledig lid van het verdrag wordt. Het volledige lidmaat schap brengt wederzijdse steun tegen elke aanval mee, terwfji de Eisen- howerleer slechts over bijstand in geval van communistische agressie spreekt. Uit de Amerikaanse bekendmaking maakt men op, dat de Ver. Staten niet van plan zijn het verdrag van Bagdad te gebruiken voor inmenging in de betrekkingen tussen de Arabische landen en Israël. hulpverlening bij rampen bijeen. Dit orgaan is in het leven geroepen om op te treden bij atoomaanvallen. Alle scholen in het gebied van San Francisco werden ontruimd, evenals de zakenpanden te Dale City, tien kilometer ten zuiden van San Fran- De eerste en de derde schok waren licht. De tweede en de vierde be ving hadden tot gevolg, dat gebou wen in de stad stonden te schudden. De hevige schokken gingen gepaard met gerommel. De derde étage van een warenhuis werd ernstig beschadigd, gevangenen in een strafinrichting geraakten in paniek en het telefoonverkeer in de stad liep vast door het grote aantal gesprekken. Er ontstonden breuken is gaslei dingen en er braken tientallen klei ne branden uit. Meer dan tien personen liepen ver wondingen op doordat zij getroffen v/erden door vallende voorwerpen of tegen een muur werden geworpen door de kracht van de beving. Deze aardschokken waren de he vigste, die in dertig jaar tijds in San Francisco zijn gevoeld. EUROPESE KWESTIES De ministers van Buitenlandse Za ken van de Ver. Staten en Engeland, Foster Dulles en Selwyn Lloyd, heb ben gisteren op de Bermuda-eilanden gesproken over de jongste vergade ringen in Londen van de Westeuro- pese Unie, de hereniging van Duits land, de gemeenschappelijke Euro pese markt, de vrijhandelszone, de Euratom, de betrekkingen met de Sowjet-Unie en de toestand in Oost- Europa. Ook hebben zij nog China en an dere problemen in het Verre Oosten aangevoerd. 's Middags spraken Eisenhower en Macmillan samen met hun ministers van Buitenlandse Zaken over defen sie-aangelegenheden. Ook accoord in de scheepsbouw De Britse premier Macmillan hoopt van president Eisenhower de verze kering te krijgen, dat de Ver. Staten Engeland zullen helpen een leger op te bouwen, dat past in het atoom tijdperk en dat met minder man schapper een meer effectieve kracht zal hebben. Vernomen wordt, dat vrijdag geen besluiten genomen zijn inzake de Europese kwesties, omdat er geen besluiten nodig waren. Het grootste deel van de ochtend- vergadering werd beste*! aan de «SSf Britse vakbondsleiders en werkge vers hebben gisteravond overeen stemming bereikt over een grondslag voor onderhandelingen om de sta king van 200.000 arbeiders bij de scheepswerven te beëindigen, die reeds 6 dagen geduurd heeft. Dit grote nieuws kwam enkele mi nuten, nadat vakbondsleiders en re geringsfunctionarissen bekendge- Europese integratie in het algemeen. Dulles verklaarde, dat de Verenigde Staten de groeiende economische een heid in Europa toejuichen. Hij hoopte evenwel, dat de Euro pese gemeenschappelijke markt niet op hoge, dooh op het denkbeeld van I lage tarieven gebaseerd zal zijn. Angstig avontuur voor Amerikaanse Westkust Drie en twintig opvarenden gered Nauwelijks een maand geleden, op 25 februari, heeft zich in de Golf van Guinee voor d* Afrikaanse Westkust, een scheepsramp afgespeeld waardoor vier mensen het leven verloren. Ne derlandse zeelieden die toevallig in de buurt waren hebben met inzet van hun eigen leven de oude wetten van de zee gehandhaafd. Ze wisten van de 26 opvarenden er 23 te redden, van de passagiers werden er nog 12 vermist. Ze hadden aan het bevel het schip te verlaten geen gehoor durven geven. Hierop besloot darde stuur man Doeksen met de barkas naar het brandende schip terug te varen. Tot tweemaal voer hij dicht onder de gloeiende scheepsromp, die een ver zengde gloed afstraal Hij wist zo doende drie vrouwen, vier mannen, een jongetje van zes jaar en een baby van twee maanden te redden. Drie opvarenden konden niet worden op gespoord. Stuurman Doeksen kreeg een speciale vermelding in het rap- waarvan er la ie; één, de gewonde port, dat de kapitein aan zijn rederij Spaanse hoofdmachinist, overleeduitbracht en nij verwierf de uitbun- voordat men de haven van Monrovia (Liberia) had bereikt. Op weg van Tokoradi naar Grand Basa in Liberia, werd in de voornacht van 25 februari d ïor de derde stuur man van de „Senegalkust" eigen dom van de Kon. ^aketvaart Maat schappij en gecharterd door V.N.S. -te Den Haag een spookachtig vuur- sehijnsel waargenomen. Brandbare lading. Dichterbij gekon en, bemerkte men, dat het lichtschijnsel afkomstig was van een inlichterlaaie staand schip, dat, brandend als een fakkel, stuur loos ronddreef. Het bleek de Liberiaanse kustvaar der „Fer", 88 br. reg. ton, te zijn, die behalve 90 ton gasoline, gasolie, cru- de-oil en stukgoederen, 26 opvaren den aan boord had. Op het eerste gezicht leek het na deren, zelfs van loefzijde een onmo gelijkheid. Bovendien leek het een onmogelijkheid, dat zich in deze hel nog overlevender zouden bevinden. Door een gelukkig toeval slaagde men er in met een motorbarkas elf man van een groep van twaalf drenke lingen, die van het schip afkomstig waren, op te pikken. Toen liet men ook de reddingsboot vieren, waardoor nog twee drenke lingen aan boord werden gebracht. Wanhoop. Bij een appèl bleek, dat de beman ning van de coaster compleet was; dige dank an alle opvarenden van de Liberiaan die in de nacht van 26 op 27 februari in de haven van Mon rovia aan land werden gezet. Precies op het ogenblik, dat de „Se negalkust" bij de pieren van de stad voor anker ging, om een loods af te wachten, overleed aan boord de zwaargewonde Spaanse hoofdmachi nist van de„Fer". Na in Amsterdam bij de Droogdok maatschappij te hebben gedokt, ver trekt de „Senegalkust" vandaag weer naar Afrika. Polen kan 't niet betalen Volgens berichten uit Polen heeft het personeel van de herstelwerk- plaatsen voor spoorwegmateriaal in Bydgoszcz op 19 maart het werk slag gevonden hadden voor een rege ling ter voorkoming van een dreigen de landelijke spoorwegstaking. Wergevers en werknemers in de scheeusbouwindustrie beginnen maandag rechtsrtreekse onderhande lingen. De staking zal echter pas beëin digd worden wanneer een overeen komst tot stand is gebracht over de 10 pet. loonsverhoging die de bonden eisen. Het spoorwegpersoneel heeft een loonsverhoging van 5 pet. aanvaard en zal niet staken. Het krijgt 3 pet. met terugwerkende kracht tot 26 no vember en 5 pet. met terugwerkende kracht vanaf 4 maart. Er was 10 pet geëist. y r Metaalstaking gaat door. De staking van metaalarbeiders zou officieel niet voor vanmiddag be- neergelegd. De arbeiders zijn onte vreden over de instelling van nieu we produktienormen, die neerkomen op een loonsverlaging. Nadat hun door de overheid was beloofd, dat de moeilijkheid zou wor den opgelost, zijn de arbeiders de volgende dag weer aan het werk ge gaan. De leider van de Poolse communis tische partij, Gomoelka, heeft don derdagavond een wetsontwerp verde digd, dat ten doel heeft de wetten van vorig jaar november tot regeling van eisen tot aanzienlijke loonsver hoging af te schaffen. De staat kan geen grote loonsverhoging geven, om dat hij er de middelen niet toe heeft. Een groot deel van de looneisen zijn ongegrond, zo zei de Poolse com munistenleider. In vele gevallen werd het vorig jaar aan ongerechtvaardig de eisen toegegeven onder druk van een dreiging met stakng. „Op het ogenblik is de toestand zo, dat zelfs met een staking niets kan worden bereikt", aldus Gomoelka. De rege ring zal niet toegeven, omdat zij wil verhinderen, dat de gehele economie van het land in elkaar stort. ginnen maar reeds gisteravond slo ten enkele bedrijven hun deuren. Volgens een functionaris van de vak beweging in Manchester zouden on geveer 100.000 metaalbewerkers bij ongeveer duizend bedrijven in Man chester reeds gisteravond in staking gaan. Vijftienhonderd havenarbeiders uit Southampton hebben vrijdagavond eensgezind de beslissing van him lei ders om het werk te hervatten goed gekeurd. Men verwacht dat het wal- personeel, dat eveneens het werk heeft neergelegd, een soortgelijk be sluit zal nemen. DE GEVOLGEN VOOR HET POND STERLING. De Engelse minister voor de be voorrading, Aybrey Jones, heeft te Whitely Bay (Northumberland) ver klaard, dat, wanneer de bestaande druk op het pond sterling, welke ver oorzaakt werd door de stakingssitua tie, zeer ver zou gaan, dit wel eens op een nieuwe devaluatie van het pond sterling zou kunnen uitlopen. In een plaatselijke conservatieve vergadering zeide hij„Wanneer de wereld haar vertrouwen in ons ver liest, trekt zij haar gelden terug. De staking heeft enkele landen, die hun gelden bij ons hebben gedeponeerd, het vertrouwen in ons doen verlie zen, zodat zij hun geld gingen terug trekken. Wanneer deze druk lang aan zou houden, zou het zeer ernstige gevolgen kunnen hebben en als zij zeer ver zou gaan, zou dit kunnen eindigen in een nieuwe devaluatie van het pand sterling". De Ruyter-herdenking in Vlissingen Ter gelegenheid van de herdenking van de 350ste geboortedag van de Ne derlandse admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter lenden H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bcrnhard vrijdagmiddag een krans bij het stand beeld van De Ruyter op de naar hem genoemde boulevard aan de Wester- schelde te Vlissingen, waar de vermaardb zeeheld werd geboren <»n zijn jeugd doorbracht. De foto laat zien hoe de vorstelijke bezoekers zich na de kranslegging met hun gevolg van het standbeeld verwijderden. VJ.nj.: mr D. Kolff, burgemeester van Vlissingen, de Koningin, prins Bernhard en achter hem nog zichtbaar jhr mr A. F. C. de Casembroot, commissaris der koningin in Zeeland. Verklaring van mevr. Meir Een hoge ambtenaar van het Israë lische ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag verslaggevers ge zegd, dat wat zich in de strook van Gaza afspeelt een „internationale mystificatie" is. Het bleek, dat men in New York niet wist in hoeverre de Egyptenaren bet bestuur van het gebied overgeno men hadden. In tegenstelling tot Hammar- sjkoelds verklaring van 22 februari, aldus de ambtenaar, had het politie- leger van de Verenigde Naties „nog geen uur de volledige verantwoorde lijkheid voor de veiligheid of het burgerlijke bestuur van Gaza" gehad. Onmiddellijk na de Israëlische te rugtocht op 7 maart begonnen de plaatselijke autoriteiten zelf op te Onze abonnementsprijzen worden met ingang van 1 april 1957 ver hoogd met: 4 cent per week, 20 cent per maand, 50 cent per kwartaal. Deze worden dus per 1 april: per week 59 cent, per maand f2.55, per kwartaal f 7.50. Tot deze geringe verhoging heb ben w|j moeten besluiten omdat het courantenpapier wegens de stijging van de kosten van de grond- en hulpstoffen met in gang van 1 april a.s. wederom in prijs zal worden verhoogd, waar mede deze papierprijs pl.m. 9 x de vooroorlogse zal zijn geworden. De stijging van de kosten In de loonsector wordt de abonnees niet doorberekend. De Minister van Economische Zaken heeft zijn goedkeuring zowel, aan de verhoging van de papier als aan die van onze abonnements prijzen gehecht. I Vroege lentestemming op de Keukenhof, die binnenkort de poorten weer voor het publiek sal openen. treden, waarbij zij hun gezag ontleen den aan Egyptische autoriteiten. Blij kens inlichtingen in handen van de Israëlische autoriteiten was het dui delijk, dat het gehele bestuur van Gaza goed en wel in Egyptische han den is en dat het politieleger zich in feite slechts langs de bestandsgrens bevindt. Israëls veronderstelling". Mevrouw Meir, de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, heeft gisteren bij haar terugkeer te Tel Aviv verklaard, dat zij zich bij haar besprekingen met Dulles en de dele gaties van andere landen bij de V.N. ervan vergewist heeft, dat Israëls „veronderstellingen" inzake de toe stand, die in de strook van Gaza en het gebied bij de Golf van Akaba moet bestaan na de tèrugtrekking van de Israëlische troepen, door dei lan den op dezelfde wijze geïnterpreteerd wordt als door Israël. Zij zei, dat de Ver. Staten bereid zijn contact met Israël te onderhou den over de uitvoering van deze po litiek. Volgens haar zeggen hadden die delegaties bij de V.N. er volko men mee ingestemd dat het weer in stellen van het Egyptisch bestuur over Gaza in tegenspraak is met de bedoeling van de Algemene Verga dering. „Landen, die soldaten aan het internationale politieleger hebben af gestaan, zijn niet bereid hun contin genten in de strook van Gaza te la ten als het politieleger niet tevens verantwoordelijk is voor de veiligheid binnen de strook", aldus mevr. Meir. Regenkans Verder gaande luchtdrukstijgingen boven Noord- en Oost-Europa hebben tot gevolg gehad, dat het hogedruk- gebied, hetwelk gisteren boven Duits land was gelegen, zich naar Zuidoost- Rusland verplaatste, terwijl boven Scandinavië een twee hogedrukgebied werd gevormd, waarin de luchtdruk vanmorgen tot bijna 1035 mb was op gelopen. De beide hogedruksystemen bewe gen zich evenwel langzaam in ooste lijke richting en daardoor kon een depressie boven de Golf van Biscaye zijn invloed ook over ons land uit breiden. In het zuidwesten van Ne derland viel vanmorgen wat regen. Ook tijdens het weekeinde zal deze depressie het weer in onze streken beïnvloeden. Er zal vrij veel bewol king zijn met plaatselijk wat regen. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt bet veer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking en plaatselijk enige regen. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige, maar in het noorden van het land aanvankelijk nog vrij krachtige wind tussen oost en zuid. 24 Maart zon op 6.36; tnder 19.02; maan op 3.10; onder 12.10. 25 Maart zon op 6.34; onder 19.03; maan op 3.49; onder 13.13. Hoogwaterstanden 24 Maart v.m. 9.35; n.m. 10.20. 25 Maart v.m. 11.n.m. 11.55 Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHJEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA licht bew. zwaar bew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. regen onbew. geheel bew. geheel bew. mist mist regen zwaar bew. zwaar bew. nevel licht bew. Korreltje Een spaarzaam gebruik verhoogt het genot.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1