Ruime bevoegdheid voor min. als landbouwwet wordt aangenomen Uitbreiding belastinggebied voor gemeenten bepleit Sinds 1934 is Warmonds ooievaarsnest kinderloos VRIJDAG 22 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Tweede Kamer wil rechtszekerheid Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer weer een agrarisch onderwerp aangesneden. Nu gaat het om een ontwerp van wet, die de minister een ruime bevoegdheid geeft De heer GROEN (K.V.P.) maakte niet al te veel bezwaren tegen het wetsontwerp. Hij vroeg wel de grootst mogelijke voorzichtigheid bij het verlenen van macht. Hij wilde zien vastgesteld, dat de wet de land. bouw zal beschermen en de produ centen een redelijk inkomen zal ver- zekeren. Deze landbouwwet treedt eigenlijk in de plaats van de wetten, die in crisistijd en bezettingstijd zijn genomen. Natuurlijk heeft de overheid ook in normale tijd de bevoegdheden no dig, maar dit kan ook te ver gaan. Hij behield zich nog een eindoordeel over deze wet voor. Geen communisten meer in de raad van Alkmaar? Enkele maanden geleden heeft het laatste lid van de oorspronkelij) uit vier man bestaande communistische fractie in de Alkmaarse gemeente raad, de heer H. Knuistingh Neven, bedankt en zijn plaats is nog steeds niet ingenomen. Het begint er thans naar uit te zien dat de volgelingen van Moskou helemaal uit de raad „weg blijven". De eerste plaatsvervangster van de heer Knuistingh Neven, het staten lid mevr. T. Hoogland-v. 't Hof, am bieerde het raadslidmaatschap niet. Ook anderen schenen er niets voor te voelen en thans is het de beurt aan de voorlaatste op de C.P.N.-lyst, de heer F. Zeilemaker. Het staat ech ter te bezien of deze het lidmaatschap aanvaardt en zulks ligt ook niet in 't voornemen van zijr. opvolgster, de laatste op de lijst, mevr. A. Baas-de Wit. Is er dus geen enkele candidaat voor de communistische zetel meer over, dan zal de open plaats toevallen (volgens het systeem van de grootste gemiddelden) aan de K.V.P. Deze telt thans, evenals de P.v.d.A., tien zetels in de raad van Alkmaar en zou dan op 11 zetels komen. I Hij wees er op, dat ter bescherming van de landbouw ook veel gedaan kan worden door organen van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De heer DE RUITER (C.H.) merk. te op, dat er aan het ontwerp heel wat gedokterd is voor het rijp was voor openbare behandeling. Hij vroeg hoe het gaat met de in- en uitvoerwet als de landbouwwet tot stand Is gekomen. Staat die dan niet in een ander licht? De heer VONDELING (P.v.d.A.) betoogde, dat in de naam van de wet de eigenlijke bedoeling geenszins tot uiting komt, n.l. een wettelijke regeling om te komen tot markt ordening en redelijke prijsvorming. Hij stelde vast, dat de V.V.D. van mening is, dat ordening past binnen de algemene grondslagen van de liberale landbouwpolitiek. Dat dit geen twistpunt meer is verheugt hem in hoge mate. De mening, dat de euromarkt de landbouwwet overbodig zou maken bestreed hij. In den brede zette hij uiteen, dat in de Verenigde Staten en in het Verenigd Koninkrijk zeer veel wordt gedaan voor bescherming van de landbouw door ordenend op treden. P.B.O.-aspecten. De heer DAAMS (P.v.d.A.) wijd de een beschouwing aan de P.B.O.- aspecten van de landbouwwet. Aan de schappen moet z.i. worden over gelaten wat er aan overgelaten kan worden. Als de bedrijfslichamen riip verklaard zijn voor autonomie be hoeft dat naar zijn oordeel niet te betekenen, dat de overheid geheel behoort terug te treden. De heer BIESHEUVEL (A.R.) be gon zijn betoog met de opmerking, dat minister Mansholt nu al sinds 26 februari in de Kamer zit. Het zal voor spr. een vreemde gewaarwor ding zijn hem niet meer achter de regeringstafel te zien. Controle door Staten-Generaal. De vervanging van de wetgeving uit de dertiger jaren achtte de heer Biesheuvel zeer op haar plaats. Hij meent, dat de bevoegdheden die aan de minister worden gegeven ver strekken. Geen bevrediging schenkt het, dat het ontwerp niet te. gemoet komt aan de noodzaak van een effectieve controle op het door de regering gevoerde beleid door de Staten-Generaal. Een pijnlijk gemis is het z.i., dat de wet geen waar borgen bevat voor de rechtszekerheid der belanghebbenden, die de gevol gen van de wet ondervinden door be paalde regelingen. Spr. herinnerde er aan, dat bij de schriftelijke voorbereiding de rege ring bereid is gebleken het ontwerp op een aantal punten te verbeteren. Toch zou zij nog verder moeten gaan om het ontwerp bevredigender te ma. ken voor sprekers fractie. Zo wenste hij bekrachtiging van algemene maat. regelen van bestuur bij de wet. De heer JANSSEN (K.V.P.) ont wikkelde nog bezwaren tegen de be gripsomschrijvingen in de wet en de interpretatie daarvan. Een verduide lijking is z.i. gewenst. Het lijkt hem mogelijk de con trole van de Staten-Generaal te ver groten. Wanneer dat geschiedt kan hij gemakkelijker voor het ontwerp stemmen. Minister MANSHOLT maakte daarna een aanvang met zijn ant- woordrede, welke hij dinsdagmiddag zal voortzetten. Te kwart voor zes werd de verga dering gesloten. Omdat de jonge "Nederlandse vrouw spontaan de voorkeur geeft aan de gezellige „Margriet", is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! Advertentie „DE GROENE DRAECK" NAAR ROTTERDAM. Het secretariaat van H. K. H. prin. ses Beatrix heeft meegedeeld dat de prinses heeft besloten de Lemster aak „De Groene Draeck" 'n ligplaats te geven bij de Koninklijke roei- en zeilvereniging „De Maas" te Rotter dam. De overdracht van het schip zal op verzoek van de prinses te Muiden plaats vinden. Het ligt in de bedoe ling de overdracht in het begin van de maand juni te doen geschieden. Krantenpapier in prijs verhoogd Nadat de prijs van courantenpa pier op 1 december 1956 reeds was verhoogd, vindt per 1 april a.s. een nieuwe verhoging van die prijs plaats, waardoor het courantenpa pier 71.50 per 100 kg gaat kosten, In 1938 varieerde die prijs tussen 7.00 en 9.00 per 100 kg. De prijsverhoging is een uitvloeisel van verhoogde kosten voor grond stoffen en hulpstoffen. VOORSCHOTEN Jubileum E. J. Geitenbeek Aan de Herenweg omzoomd door prachtig geboomte, staat het mooie patriciërshuis „Oostergeest", bewoond door de heer C. Leemans. Vóór de woning, tussen eeuwenoude bomen, ligt een groot weiland, waarop in het midden het alom bekende ooievaars nest staat. In een van de laatste raadsvergaderingen werd door een der leden de vraag gesteld of de ge meente bereid was mede te werken om dit nest weer in bewoonbare staat te brengen, in de hoop, dat de ooie vaars, die jarenlang trouwe „inwo ners" van deze gemeente zijn geweest, weer terug zouden komen. Het ge meentebestuur toonde zich hiertoe di rect bereid en in overleg en samen werking met de heer Leemans is nu het nest grondig gerestaurec d. In verband met de grote belang stelling die de ingezetenen van War mond en zeer velen daarbuiten voor dit ooievaarsnest tonen, zijn wij eens een praatje gaan maken met de heer Leemans om hem te vragen in welk jaar het nest geplaatst is en v-at, naar zijn mening, de oorzaak is, dat de ooievaars de laatste jaren niet meer in Warmond zijn verschenen. De heer Leemans, die een groot natuurlief hebber en dierenvriend is, vertelde ons het volgende: „Wanneer het nest precies geplaatst is, is moeilijk te zfggen. Het huis met de voorwei de zijn sinds 1851 in het bezit geweest van mijn familie. Mijn beide oud-tantes, zusters van mftn grootvader, hebben hier tot hun dood gewoond en zijn overleden m het jaar 1893. Ik ben als kind zeer veel in Warmond geweest. Vermoedelijk is het nest in 1851 geplaatst. De laat ste maal, dat het nest door ooievaars bewoond werd, was in 1934 en de toen nestelende ooievaars hadden liefst vijf jongen. In 193f stierf de heer Balkenende, de man, die 't nest elk jaar onderhield, en de Warmon- ders zeiden toen: „Nu Balkenende dood is, komen ook de ooievaars niet meer terug". En inderdaad, zij kwa men niet meer terug. Waarom weet ik niet. Ik heb toen in 1939 het nest geheel laten restaureren door de heer d'Ancons te Velp, rentmeester van de Kroondomeinen, zelf een ooievaars nesthouder. Hij deed dit werk meer. Er is toen het zelfde gedaan aan het nest als nu. Toen is er alleen nog wat meer zorg aan besteed. De ooievaars kwamen toen wel jaren achtereen te rug, vochten met andere ooievaars, maar namen nimmer bezit van het nest en verdwenen reeds na een dag( of veertien. Waarom, ik weet het niet. j Ik voor mij geloof niet aan hun te rugkomen. In het hele westen van het land is, behalve in Streefkerk en Nieuw Lekke_land, geen ooievaar meer. In ons land i«= 66 van de ooievaarsbevolking verdwenen. Naar mijn menig ligt de hoof ioo* zaak hier van in de „beschavingszh Irte" der mensheid. Onderweg naar E* ropa ko men duizenden ooievaars om en zulks door allerlei oorzaken. In Frankrijk en België worde" er zeer vele neer geschoten. Ik was jaren geleden in Roemenië. Het was eind maart dus nog half winter. Waar ik was en ver der in de richting van Moldavië en Zuid-Rusland waren de akkers en velden wit-zwart van de zich verza melende ooievaars. Zij kwamen langs de Nijl uit de streek langs het „mo - ras van de 7e graad" een honderd ki lometer lange strook nabij het Victo- riameer. Die stroom ooievaars werd door allerlei oorzaken (o.m door het vergif, waarmede men de sprinkha nen bestreed) sterk /erminderd. Ook kwam en komt er nog steeds een kleinere stroom uit de streek langs het Tojadmeer, vliegt over en om het Atlasgebergte. Door het rauwe kli maat, waar zij door 1 een mo. ten, ko men er zeer velen om het leven voor zij Spanje of Frankrijk bereiken. Ik beschouw de „menselijke bescha ving" als een van «'e ergste vernieti gingsoorzaken. Daarbij komt dan nog dat door vliegtuigen auto's en ande re moderne vervoermiddelen de rust op het platteland geheel is verdwe nen, terwijl, wat zeer voornaam is, ook watervoedsel geheel of gedeelte lijk is verdwenen. Voora1 moet niet worden vergeten de in deze gemeente onmatig toegenoi u watersport", zo men thans heden ten dage nog van sport kan spreken. Ik ben ijn hele leven een groot zeilliefhebber ge weest, maar wat men thans op mooie dagen hier op Je meren aantreft, heeft niets met watersport te maken. Zouden zelfs de ooievaars van dit ge doe genoeg hebben gekregen?" Laten wij hopen, dat de heer Lee mans de zaak wat te pessimistisch in ziet. In ieder geval is gedaan wat ge daan kon worden om het ooievaars nest weer aantrekkelijk te maken, iets wat de vogels misschien toch zul len waarderen. Warmond waoht in spanning. i De heer E. J. Geitenbeek her denkt op 2 april a.s. de dag, dat hij 40 jaar als jachtopziener in dienst is op het landgoed duivenvoorde' Voorschoten. Als 23-jarige jongeman werd hij jachtopziener bij de onlangs plotse ling overleden heer W. A. A. J. ba ron Schimmelpenninck van der Oye en geheel zijn leven heeft hij op voor beeldige wijze, grote ijver en vakken nis zijn taak vervuld. Geldersman van geboorte hij is afkomstig uit Schaarsbergen bij Arn hem is de jubilaris een gemoede lijk man, die niettemin met gestreng heid optreedt, wanneer onbevoegden het besloten domein van „Duiven voorde" trachten binnen te dringen. Zijn liefde voor de natuur is even groot als zijn kennis van de jacht, zo dat het begrijpelijk is, dat de Ned. Vereniging van Jachtopzieners hem in haar Zuid-Hollands bestuur koos. Dit zeldzaam jubileum, getuigend van de goede verstandhouding op het ambachisheerlijke landgoed, zal, we gens het overlijden van baron Schim melpenninck, zonder uitbundigheid worden gevierd. Er bestaat echter ge legenheid de sympathieke feesteling op die dag in het jagershuis op „Dui venvoorde" geluk te wensen. VERGADERING CENTRAAL BUR. VAN DE TUINBOUWVEILINGEN Op de gisteren in Utrecht gehou den algemene vergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen is het bestuursvoorstel aan vaard, de vorig jaar verlaagde hef fingen voor het afizetfonds ongewij zigd voor 1957 te handhaven. De vergadering was voorts van mening, dat moet worden voortge gaan met het treffen van minimum- prijsregelingen en droeg het bestuur Oip volgens het tot nu toe gehanteer de systeem minimumprijzen, vergoe- aingsprijzen en heffingen vast te stellen. Aangenomen werd het bestuurs voorstel, de aangesloten verenigingen te verplichten vóór 1 januari 1968 het door het Centraal Bureau opge stelde verkoopsreglement aan haar veilingen in te voeren. Hierdoor wordt een zo groot mogelijke unifor miteit over het gehele land bevor derd. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld: Argentinië: ms „Paraguay Star" 26 mrt.; Australië: ss „Waterman" 26 mrt.; Brazilië: ms „Paraguay Star" 26 mrt.; Canada: ss „Maasdam" 28 mrt.; ms „American Hunter" 80 mrt.; Chili: via New York 28 mrt.; Indo nesië: ss „Rondo" 3 apr.; Ned. Antil len: ms „Telamon" 27 mrt.; ms „The. mis" 1 apr.; Ned. Nw.-Guinea: ss „Rondo" 3 apr.; Suriname: ss „Cot- tica" 27 mrt.; Unit van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: ms „Bloemfontein" 2 april. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdatum van postpakketten geven de postkantoren. - Lopend langs de weg in Bui- nerveen (Dr.), werd donderdag avond een vijftienjarige jongen, die met zijn vriend liep, door een hem achteropkomende auto aangereden en gedood. De bestuurder verklaar de, verblind door een tegenligger, de jongens niet te hebben opgemerkt De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft de minister van Binnenlandse Zaken geadviseerd de door de Commissie-Oud (in haar rap port over de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten over de jaren 1958 en volgende jaren) voorgestelde invoering van een „woonplaatsbelasting" mogelijk te maken. De vereniging dringt echter met klem aan op een verder onderzoek naar uitbreiding van het gemeentelij ke belastinggebied op bredere schaal. PRIJS BACONVARKENS WEDEROM VERLAAGD. De huidige toestand op de varkens- marjct, met name het zeer grote aan- bov van slachtvarkens in het bacon- gewicht, heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees doen besluiten de prijs voor oaconvarkens (waarvan bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitgegaan) met ingang van maandag 25 maart a.s. wcaerom met ct per kg koud geslacht gewicht te vermin deren. Deze zal dus voor de prijsklasse 1 t/m 4 respectievelijk 2.26, 2.22, 2.18 en 2.1% bedragen. Dit betekent voor alle varkens van 63 t/m 70 kg, die voor de baconberei- ding worden bestemd, een doorsnee- prijs van 2.22 per kg koud geslacht gewicht. De geldende toeslagregeling voor lichte varkens ondergaat geen wijzi ging. Aangeraden wordt daarbij aandacht te schenken aan plaatselijke heffin gen, die verband houden met de be drijfsactiviteit. Uit het advies blijkt grote teleurstelling over het feit dat de keus beperkt is tot een nieuwe be lasting. De vereniging schrijft in haar ad vies dat de woonplaatsbelasting tot elke prijs in de „vrije zoom" moet blijven, waarmee bedoeld wordt, dat onder geen voorwaarde een gemeen tebestuur mag worden gedwongen om deze belasting in te voeren. De vereniging is zeer bezorgd over de voorgestelde regeling van de al gemene uitkering. Voorgesteld wordt het vaste bedrag van 15.000.per gemeen to voor gemeenten met een inwonertal tussen de 1000 en 10.000 te verdubbelen, en ht voor gemeen ten tussen de 500 en 1000 inwoners te brengen op 30.per inwoner. Met deze maatregel zou een bedrag van rond 10 miljoen gulden gemoeid zijn. MINISTER ZIJLSTRA NAAR ZUID-AFRIKA. Op 1 april a.s. zal een industriële missie naar de Unie van Zuid-Afrika gaan met het doel de reeds veelvul dig bestaande nauwe industriële ban den tussen de Unie van Zuid-Afrika en Nederland verder te verstevigen. De minister van Economische Za ken, prof. dr J. Zijlstra, heeft zich desgevraagd bereid verklaard om als hoofd van de Nederlandse industriële missie op te treden. De missie zal tot 18 april in de Unie van Zuid-Afrika blijven. De Braziliaanse verstekeling te IJmuiden Woensdagavond werd door de IJmnidense loodsafhaler „Geep" de uit Rlo de Janeiro afkomstige verstekeling van het Liberiaanse vrachtschip „Al- merla aan de marechaussee overgeleverd. Hij was ter hoogte van de Zeeuwse eilanden over boord geraakt en door het Duitse srhip „Olders" opgepikt dat hem op zijn beurt aan de ÏJmuidense loodsdlenst overdroeg. Op de foto ziet men Olando M. Parcells, zoals de verstekeling bleek te he ten, die onder geleide van de marechaussee de „Geep" verlaat.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9