Diplomazwemmen voor de Leidse scholen Kinderen slachtoffer van onkunde en armoede Groeiend Katholiek Vrouwengilde te Leiden zag vol trots een jaar terug Pater Karskens over emigratie naar Canada en Amerika R.K. Vakschool-Rapenburg viert het 40-jarig bestaan VRIJDAG 22 MAART 1957 Bij het school-diploma zwemmen In de „Overdekte" te Leiden behaal den de volgende meisjes en jongens hun diploma: Hooglandse Kerkgracht 20 (Noor- duin: Meisjes A: Son ja Broers, Corry v. Nood, Janneke v. d. Kraan, Jopie Borst, Gerrie v. d. Sijs, Jenneke de Graaf, Bankje Troost en Janny Vink. Jongens A: Frans Brands en Nico Blansjaar. Plantsoen (Huijgens)Meisjes A: Tonny Oudshoorn en Nel Diersmam. Jongens A: Rinus van Rossum en Herman Nieuwenburg. Hoge Morsweg 12 (Tijmstra): Meisjes A: Trijny v. d. Luit, Beppie Koppe en Willy van Veen. Meisjes B: Gerda Stadt en Miep de Munnik. Jongens A: Wim de Bruin, Ronmy Favier, Jan Brak en Henny de Feij. Rijnsburgersingel (De Jong): Meis jes A: Mieke Stiphout. Meisjes B: Ilse Franke. Maresingel (Zonneveld): Meisjes A: Leny Bavelaar, Sara Trouwee, Mieke de Tombe, Mientje Zeegers en Marry Kramers. Meisjes B: Tineke Leget. Jongens A: Benny Houthoff, Frits Robbers, Flip Bodijn, Kees Vermond, Aatje Bom, Piet Pracht en Bram Laurier. Stadhouderslaan (Streefkerk): Meisjes A: Corry Kukler, Margriet Mandersloot, Hanna Zaalberg, Rietje Stephanus, Bep van Klaveren en To- nia Cavé. Meisjes B: Eli; Gijsman en Elleke Philippo. Jongens A: Koos Schaap, Paul Gouw en Wim van Klaveren. Jongens B: André Roseleur. Drie-Octoberstraat (Slegtenhorst) Meisjes A: Ria Vermeer, Nel van Riet, Annemarie Voorzaat en Babs Stimmers. Jongens A: Dirk Smit, Jacobus Arnoldus en Rik Hoppebrouwer. Oosterstraat 16 (De Jonge): Meis jes A: Janneke Varick, Miep Neute boom, Anneke Veerman, Jeamne Zwier. Meisjes B: Jeanne Barends en Nel- leke v. Varick. Jongens A: Wout v. d. Vet en An dré v. d. Linde. Jongens B: Peter Kuhn en Dick Visser. Muimikenstraat (Brittijn): Meisjes A: Elly v. d. Leek, Eliy Kraaiembrink en Roseline v. d. Hoed. Jongens A: Henk van Zijp, Wim de la Rie, David de Lafeber. Asserstraat 20 (Kruithof): Meisjes A: Truus van Haren, Marijke Zim merman, Riet Immink, Addy den Hollander, Trudy Erar'ïs en Marian van Weeren. Meisjes B: Wilma Bakema. Jongens A: Martien v. d. Kriek, Wieb Pera en Frans v. d. Mooren. Haverstraat (Volkers): Meisjes A: Fia Diepenbach. Jongens A: Gerrit Springer. Duivenbodestraat (Van Weerlee): Meisjes A: Nelly Roodiakker, Wiima Drees, Ria Wit en Leny Vermeer. Meisjes B: Nelly van Veen. Jongens A: Peter Smittenaar. Noordeinde 40 (Hiubregtse): Meis jes A: Carla Middelham en Finema- rie v. d. Kolk. Jongens A: Kees Nater en Hans v. d. Zeeuw. Lorentzkade (Berkenbosch): Meis jes A:' Marjo Fuchs, Margriet Run haar, Willy Blansjaar, Jany Glazen- berg, Gerardientjc de Vos, Betty Moeliker, Anneke van Egmond en Anneke Roman. Jongens A: Lex Versloot, Hans Bouter, Arno van Oosterrijk, Sjaak Smids en Nico Aukes. Burggravenlaan (Van Iterson): Meisjes A: Jainny Selier, Margriet v. d. Steen, Ineke Masurel, Tineke Mes, Olga van Staden, Ria Smit, Jos van Nier op. Jongens A: Ab Janssen en Gerrit- Jan de Wijn. Du Rieustraat (Memelink): Meisjes A: Betty van Weizen, Mieneke ten Napel, Ludy van Popta, Carla Zui derduin, Mar ja Piket en Marjolein Hemmes. Jongens ^A: Emil van Apeldoorn, Rien Mussert, Ernst Wassenaar, Kees Havekamp, Ronny den Dopper,r Bram van Norden en Edwin Hage- LCldSC VOlkSDUlS doorn. Volienhovekade (Koster): Meisjes A: Noortje Munting, Ineke Servaas en Marianne v. d. Zeeuw. Jongens A: Simon Kooyman, Ste fan Jansen, Leo van Tongeren en Hans Hemerik. Pasteurstraat (Stolk): Meisjes A: Hanneke Dubbelaar, Ady Ouwerkerk en Judy v. d. Tuyn. Jongens A: Piet Wakka, Laurie Gysman, Kees Sip, Jan v. d. Weyde, Bastiaan Roos, Ton Chang, Bram v. d. Zeeuw en Anton van Rosse. Jongens B: Bert v. d. Meij en Henk Distelveldt. Potgieterlaan 7 (v. Oudenhoven): Jongens A: Bernard Vlasveld, Pim Goddijn. Jongens B: Jan Aalders. Os- en Paardenlaan (v. d. Ploeg): Jongens A: Gijs van Dam. St. Jansschool Rapenburg (Ver braak): Jongens A. Wim Schelvis, Frans Peterse, Hans Timmerman. Jongens B: Maarten Kleyn. Caeciliastraat (Vreeburg): Jongens A: Ton Walenkamp, Adrie Pouw, Johnny de Rijk, Harry Stol, Hans Geertsma, Peter erberg. R.-k. Timorstraat (Wijngaards) Jongens A: Jan Leune. Noordeinde 40 (van Leeuwen): Jongens A: Hans de Mooy, Be-.t Heemskerk, Arie Duivenbode, Frans v.d. Wilk, Henk Hogeboom, Jacques Bernard, Wim Kamerlingh, Henk Beerenfenger.Giel Slierings, Niek de Jong. Jongens B: Henny Smal, Jan Gij. - man. Damlaan 1 (Fluyt): Jongens A: Wim van Klaveren, Bob Reedijk, Jan Honsbeek, Lau Honsbeek, Ben Del- sasso, Guus Metselaar. Jongens B: Tonny Teunissen. Breestraat (Htttinga): Jongens A: Martein de Kleyn, Theo Klaverweide, Johnny Heemskerk, Peter v. d. Kraan Wim Vinkensteyn, ees Maltheysen, Loek Overdevest. Jongens B: Thijs Sloos, Martien v. Amsterdam, Fred Tjoa. Boommarkt 1 (van Eisen): Jon gens A: Martien de la Rie, ^rans de Laaf, Piet Rotteveel, Koos Jansen, Henk Marc^lus, Gerard Koppes, Kees Vlasveld, Thomas de Rooy, Dick Juf fermans, Jan Pijnacker, Dick Sleu ven, Pau! van Rijn, Nol v. d. Werff, Wim van Dam, Gerrit van Haaster, Wim Kneijber, George Jansen, Jan de Haas. Jongens B: Jan van Eisen, Peter v. Dam, Jac. v. d. Meer, Leo van Noort. Noordeinde I (Voorwinde). Meis jes ALiesbeth Groen, Liesbeth Mul ler, Liesbeth van Wingerden, Maria Herfst, Marga Hulsbergen Henning, Ineke v. d. Heide. Jongens A: Harjo van Amerongen, Thomas van Rij, Peter Voorst van Beest. Lusthof laan 4 (De Vries). Meisjes A: Anne Ruis, Corry Leget. Meisjes B: Leny Lambooy, Ria Jansen. Jongens A: Wim Bonarius, Ton van Borstelen, Hans Oudeman, Wim van Loon. Aalmarkt (Wisse). Meisjes A: Wil ly Labruyère, Hanny Muller, Elly van Eyken, Edith Calcar, Hilde Zee gers, Hanneke Stolte, Iris v. d. Bos. Jongens B: Beer Eradus, Beer Ouwerkerk, Tom Westen, Dick van Zwart. Kernstraat 2 (Jansen). Meisjes A: Elly Klinkhamer, Jannetje Kanbier, Ineke Been, Aatje van Ees, Anneke Key, Anneke Deyn, Halien van Dijk. Jongens A: Eduard Koekeheim, Wim Fallaux, Wim v. d. Akker, Cas per Brussee, Richard Kasten, Dirk v. d, Zeeuw. Jongens B: Henny Brakel. Zuidsingel B (v. Weizen). Meisjes A: Elly Wagemaker, Gerda Weede. Jongens A: Tonny Baard, Wout Teske. Rijnsburgersingel (Entrop). Meis jes A: Ria van Berkel, Marjolein v. d. Bergen, Marian Otten, Ria Nop pen, Madeion van Oosten. Jongens A: Wim Honsbeek, Edri Demarie. Jongens B: Jan de Nobel. Langebrug (Van Sluys). Meisjes A: Carla Riel, Lieke Poptie, Annelies van Berkel, Henny Jongmans. Jongens A: Evert v. d. Schaft, An dré Barthen, Pierely Kramp, Piet de Geus. Willem de Zwijgerlaan (Schuur man). Meisjes A: Ineke Hansen, Ria Ravens bergen, Marian Nieuwenburg, Corry Schreuder. Jongens A: Wim de Rooy, Johnny de Man. Marnixstraat (Den Haan). Meisjes A: Bep Romijn, Egberdina van Pee- nen, Elly Westbroek. Meisjes B: Ria van Leeuwen. Jongens A: Henk Battist, Paul van Iterson, Simon v. d. Reyden. Jongens B: Gerard Jansen. Adriaan Pauwstraat (Berg). Meis jes A: Froukje Nagel, Martha Per dok, Elsje M. Locher, Maty Piëete, Ineke v. d. Broek, Kootje v. d. Berg. Jongens A: Bram Hoogewoning, Simon den Heyer, Nico den Heyer. Driftstraat 49 (De Vries). Meisjes A; Tineke van Daalen, Anneke de Vries. Meisjes B: Martha de Bree, Ju dith Pont. Driftstraat 77 (Riks). Meisjes A: Ria Baart, Gerda Teske, Marianne Visser, Lidy Piket, Jacqueline de Tombe, Gonny Penseel, Netty Kool haas, Corry Visser, Janny Bentveld, Bertha v. d. Waals, Rietje Koeke- bakker, Irene Heemskerk, Annie Dubbeldeman, Annelies Galjaard, Anneke Hunzen, Rieny Roodenburg, kuylea.. Leny Teske, Corry Filippo. Meisjes B: Yvonne v. d. Burg, Willy Naves. Jongens A: Freddy Beerenfenger, Gé Rol, Sjaak Beekman, Hans de Fey. Meisjes A: Gonnie v. Es, Mirjan Onvlee. V.G.L.O. Oude Vest (Wilterdink): Meisjes A: Cobi Siere, Agnes Neu teboom, Marja v. Vliet, Annie Hol lebeek, Leny Nijssen, Joke de Wolf, Lenny Florisson, Beppie Bekooi en Fietje Springer. Meisjes B: Geertruida Mink er Alie Pooyer. Krauwelsteeg (G. M. E. A. Broer- se): Meisjes A: Greetje Barning, Cisca Bonnet, Els Goddijn, Joke Breedeveld, Janny v. d. Pluym, Ti neke v. Steenbergen, Lida de Jong, Joke van der Kaay en Elly van Veen. Zoeterwoudsesingel (A. M. Smits): Meisjes A: Truus Prins en Gerda Vonk. Franchimontlaan (Kaptijn): Jon gens A: Berry van Bergen Hene gouwen, Gerard Zwartjes, Sam Kuk ler, Bart Singerling, Ton de Wit, Guus Overdevest. Berry Kieft, Ton Biegstraaten, Sjaak van Steen, Ge rard Schippers, Albert Goosen, Ca6- per Schijer, Remond Graaf mans, Theo v. d. Krogt en Hans Smiet. Rapenburg 48 (Zandvliet): Jongens A: Gerard v. d. Heijden, Tonny van der Stel en Hans de Bruin. Timorstraat (Bartelsman): Jon gens A: Ben Collé. Meisjes A: Truus je Koet. Jongens B: Cor Roelandse. Damlaan 22 (Van Adrichem): Jon gens A: Kees Vrisekoop, Henny Schellekes, André Kortekaas, John ny v. d. Berg en Koos Voskuil. Meisjes A: Bertha Scheffers Caro- la Stiefelhage en Marijke Veen, Meisjes B: Jaqueliene Kienjet. Timorsrtaat (Wijngaards): Meisjes A: Mathy van Sebille, Mieke v. d. Holst, Dieneke Meershoek, Ineke Grobbee en Mary Uyttenhout. Haarlemmerstraat 32 (Zr. Jacoba): Meisjes A: Astrid van Duuren, Lidy Karremans, Annet Martijn, Boukje de Haas, Ólquite Dieben, Marian v. d. Linden, Thea Werter, Margriet Fles, Lidy Droogh, Rita van Diest, Antoinette van Cleef, Anja van Zijp, Margriet van Dongen, Carla Opdam, Henny Hoogervorst, Jeannette Wor tel en Henny Kluivers. Levendaal 54 (Zr. Mirjam): Meis jes A: Bergita Elemans, Plonia van Leeuwen, oJsé la Rivière, Kitty Leen- ders, Tineke van Egmond, Tineke Nijsman, Sanneke Smit, Ankie de Hosson, Willy v. d. Steen, Gemma Brunt, Henny van Latum, Rineke Starrenburg, Netty Holswilder, Rose line v. d. Vaart, Ingrid Groenwegen, Annet Uppenkamp en Tanja Ver- aeg. Pelikaanstraat (Zr. Emmaculate): Meisjes A: Mia Schrijen, Trudy v. d. Weyde, Fieneke Rijsdam, Anneke We ber, Ietje Carmejoole, Leny Weerlee, Elly Vintges, Els de Jong, Joke Dub beldeman, Thea Steenbergen, Cobi Goldenberg, Stien de Graaf, Joke Broersteeg, Els v. d. Leek en Nora Blokhuizen. Potgieterlaan 7 (v. Oudenhoven): Meisjes A: Nel van Kampen. Middelstegracht (Van Putten): Meisjes A: Tiny Slierings en Beppie van Gijzen. Meisjes B: Rietje Montagne. Lusthoflaan (Zr. Aquino): Meis jes A: Anneke Montanus, Willy Wal- laart, Rini Sloot, Elly Feas, Mieke v. Dorp, Janny Meul en Conny Cramer. Van der Werffstraat (v. Heteren): Meisjes B: Willy Heymans en Ria Dool. Meisjes A: Corry Oog jen, Trientje Prins, Rietje Schouten en Cobi Ver- Week van internationale samenwerking Vrouwenmiddag in COURANT Kans voor de K.V.P. Ir E. F. E. Bongaerts Het Nederlands episcopaat heeft benoemd tot penningmeester van de Katholieke Jeugdbeweging in Neder land ir E. F. E. Bongaerts te 's-Gra- venhage, directeur-generaal van de Hollandse Constructle-werkplaatsen te Lelden, die vanaf 1 januari 1956 tijdelijk zowel de functie van voorz. als penningmeester vervulde. De heer Bongaerts was voordien reeds ruim 20 jaar op leidende plaat sen in het katholieke mannelijke jeugdwerk werkzaam, terwijl hij tevens verscheidene functies in het openbare leven vervult, >.a. als regent van het r.-k. ziekenhuis te 's-Gra- venhage, bestuurslid van de Raptlm, enz. Naar Kevelaer Men schrijft ons: Een nieuwe lente, een oud geluid! Nu allerwege de plannen voor de komende vacantie worden gesmeed en de data worden vastgesteld, is het bestuur van de Leidse Processie naar Kevelaer u gaarne van dienst met het kenbaar maken van hun plannen voor de bedevaart van dit jaar. Om aan de vele wensen tegemoet te komen gaan wij weer 3 dagen nl. zondag 18, maandag 19 en dinsdag 20 augustus. Indien pater Gilbertus Lohuis op die data niet verhinderd is, zal deze bekende radiopredikant weer de predikaties in Kevelaer houden. Houdt dus 18, 19 en 20 augustus vrij! PAGINA Nieuwe plannen staan op stapel De sfeer, waarin de jaarvergadc ring van het Katholiek Vrouwengilde gisteravond werd gebonden, werd wel gekenmerkt door de traotatie beschuit-met-muisjes die mevrouw A. D. W. Dlrks-Steenhof haar mede leden aanbood naar aanleiding van de geboorte van haar zesde zoon. En het tekent tevens de nieuwe geest, die de voorzitster, mevrouw H. J. Lindenhoff-Hop, in haar openings woord het afgelopen jaar in de af deling vaardig had zien worden: een geest van groter verbondenheid met het Gilde, waardoor het mogelijk was geworden, dat de leden ook allemaal iets meer bij zijn activiteiten waren betrokken. In het openingswoord heeft de voorzitster, nadat ze de geestelijk ad viseur, pater J. H. I. Nieuwenhuyzen, had verwelkomd, nog vele andere punten besproken. Het voornaamste was daarvan wel het plan voor het vakantiereisje, dat gesteld is op dins dag 4 juni. De weinige mogelijkhe den, die er voor dit soort reisjes nog maar zijn in ons volgebouwde land, dreven de plannen omtrent het reis doel in de richting van het nationaal park „De Hoge Veluwe". Er kwamen nog meer plannen op tafel: Het bestuur heeft voor een In de aula van de Technische school „Don Bosco" gaf de Katho lieke Emigratiestichting gisteren een voorlichtingsavond over de moge lijkheden en moeilijkheden van de emigratie. Deze avond stond onder leiding van rector L. P. M. Vester, die geassiteerd werd door experts van de stichting en de inleider van deze avond pater J. Karskens S.C.J. Om half negen opende rector Ves ter de avond en verontschuldigde de late aanvang; autopech was de oorzaak. Hij heette de talrijke opgekomepen aanwezigen van harte welkom en gaf pater Karskens direct 't woor.d. Spreker begon met het feit te con stateren, dat het begrip emigratie momenteel geen afschuw meer wekt; er wordt niet zoveel meer over ge praat. Het begrip raakt meer ver trouwd onder ons volk. Vroeger be schouwde men de emigranten als een weglopqn uit onze volksgemeen schap, nu raakt men meer met het emigreren vertrouwd, hoewel er nog wel symptomen wijzen op een lichte afkeer. S Spreker stelde vast, dat volgens rof. Ponsioen 250.000 jonge paren, us een half miljoen mensen wach ten op de bouw van een woning. De conclusie luidt: als men op dezelfde voet blijft doorbouwen krijgen we huwelijken vafl 40 tot 50 jaar. Juist Gistermiddag bevolkten leden van vrouwen-organisaties en verenigingen de grote zaal van het Leidse Volks huis. De dames kwamen op uitnodi ging van de organisatoren van de week voor internationale samenwer king. Mevr. P. H. Smits-Witvliet sprak een welkomstwoord, waarin zij betoogde, dat juist de vrouwen bij de internationale samenwerking zijn be trokken. Zij realiseren zich maar al te goed, dat alleen een vredige we reld het gezin en kans geeft. Zij wees op de positie van vrouw en kind in de onderontwikkelde gebie den. De inleiding die dr. H. A. P. C. Oomen, hoofd van de afdeling voe- dingshygiëne van het instituut voor de tropen, hield op de lichtbeelden, die hij vertoonde, gaf een schrijnend beeld van de nood, die heerst onder de kinderen in de onderontwikkelde landen. Onkunde van de moeedrs en de armoede zijn de grootste vijan den van het kinderleven. Onkunde kan men echter door voorlichting opheffen. Spr. wees op het feit, dat de natuurlijke bronnen van welvaart ongelijk over de wereld zijn verdeeld. Het is zeer moeilijk welvaart te brengen in een streek, di" niets te bieden heeft. Maar er zij.» toch dik wijls kleine voorzieningen, die een ingrijpende verbetering in een ge bied kunnen brengen- het graven van een put, het verbeteren van de ge wassen, opvoering van de productivi teit. Op Nieuw-Guinea heeft men bijv. in een bepaald gebied een ein de gemaakt aan nijpend gebrek, door het gebruik van aardnoten. Het zijn vooral de eerste levensjaren, aldus spr., die het leven van het kind be dreigen. In de onderontwikkelde lan. den sterft één op de drie baby's onder één jaar, een tweede sterft tussen het eerste en het vijfde levensjaar. Goede leiding van een dorpshoofd, een onderwijzer, zendeling of missio naris kan dikwijls al een grote ver betering in een gebied brengen. Dr. Oomen verklaarde bij het aangeven van de oplossing in massaal verband, dat de kloof, die de ontwikkelde en niet ontwikkelde landen scheidt, niet met „een zakvol ducaten" over brugd kan worden. Het volk moet het zélf doen, nadat anderen de weg ge wezen hebben. Ook de heer J. Eggink, die over de Unicef sprak hij is tweede secre taris van het Nederland Comité legde op deze zelfwerkzaamheid der volkeren de nadruk. De Unicef, die verbetering van het lot der kinderen nastreeft n de arme landen, geeft al léén de eerste stoot tot de verbete- rng. Het betreffende land, moet zelf in de kosten delen en het werk, dat eenmaal begonnen is, voltooien. „Liver dan geregeld DDT of peni- ciline beschikbaar te stellen, brengt de Unicef een land er toe, zelf DDT of peniciline te gaan vervaardigen. Vroedvrouwen wordt geleerd, hoe zij werkelijk kinderen op de wereld moeten brengen, jonge meisjes kra gen les in gezinsverzorging. Op deze wijze hoopt de Unicef, die nooit geld, maar alleen goederen geeft, of diensten verleent, aan de leniging van de noodtoestand in de onderont wikkelde gebieden mee te werken. De lichtbeelden, die dr. Oomen vertoonde, lieten duidelijk zien hoe hartverscheurend slecht de toestan den in vele landen kunnen zijn. De film „Kinderogen gunderen weer" met Danny Kaye, toonde hoe in deze toestanden verbetering ge bracht kan worden. Leidse Kath. Kleuter leidsters vergaderden Woensdagavond kwamen de kleu terleidsters van de kring Leiden in vergadering bijeen. Mejuffr. A. Rlghart van Gelder opent deze vergadering met de Christelijke groet en heet alle aan wezigen hartelijk welkom. In het bij zonder, de geestelijk adviseur, de Zeereerw. Pater A. van Schalen en de secretaris van de St. Augustlnus- vereniging, afd. Leiden en omstre ken, de heer L. van Veldhoven. Tijdens deze vergadering wordt gesproken, over de aansluiting van de R.K. Bond van Kleuterleidsters met de St. Augustinusvereniging, tot één grote bond, welke in december 1956 tot stand kwam en over de ver anderingen, welke hiervan het ge volg zijn. De heer L. van Veldhoven geeft een duidelijke uiteenzetting over de contributie-regeling en nog enkele belangrijke punten, zo ook de plan nen van de afdeling Leiden voor 1957. Tevens wordt gewezen op het be lang van het Priester-studie-fonds, waarover de kleuterleidsters te zij ner tijd nog wel bericht zullen ont vangen. Pater A. van Schalen spreekt hier na over: „Moet een kleuter ook vas ten?" Spreker zet zeer duidelijk de eigenlijke betekenis van het vasten uiteen. Juridisch gesproken hoeft een kleuter niet te vasten. De hoofdzaak in het leven van de mens, is het naar God toe gaan. Iemand, die gelukkig is, staat dicht bij God. De mens wil wel het goede, maar doet het kwade Men kan het goede niet aan. Hier voor zyn gebed en zelfbeheersing no dig. Van jongsafaan moet geleerd worden, zich iets te ontzeggen. De kleuterleidsters hebben hierin een mooie taak. Op een redelijke wij ze kunnen zij de kinderen leren, zich iets te ontzeggen. Versterving moet echter altijd middel blijven, nooit doel. De voorzitster bedankt Pastoor van Schalen voor deze uiteenzetting. Na de pauze wordt gestemd, wie van de leden van de kring Leiden, zitting zal nemen in het bestuur van de St. Augustinus-vereniging, afd. Leiden. Mejuffr. M. v. d. Fluit wordt geko zen. De voorzitster hoopt, dat de be langen van het kleuteronderwijs, door haar naar beste vermogen be hartigd zullen worden. j het katholieke volksdeel gaat hier onder gebukt. Hij stelde vast, dat jonge mensen met de beste kansen kunnen emigre ren. Zij groeien naar elkaar toe en kunnen, gelouterd door de strijd, gemakkelijker tesamen de lasten dragen. Spreker ging vervolgens van oost naar west in vogelvlucht over Canada, behandelde vlug doch klaar de mogelijkheden in de verschillende provincies, somde enkele typische geaardheden van land en volk op in platteland en steden en duidde de beste plaatsen aan voor katholieke emigranten. Hij vertelde voorta over de city Montreal en de snelst groeiende stad van de wereld: Toronto. Aan het eind van zijn interessante caserie behandelde pater Karskens nog even Amerika, dat echter door zijn quotum van 3100 visa per jaar een wachttijd heeft van 3 4 jaar. Tijdens de pauze werd gelegenheid gegeven schriftelijk vragen te stel len. Een stortvloed van vragen daal de over het forum, dat de emigratie experts gevormd hadden neer. Pa ter Karskens beantwoordde de eer ste vragen en verliet dan, na dank, van rector Vester, de zaal. Talrijke vragen werden gesteld over plaatsen m de landen, Rijksbij slagregeling, seizoen van emigratie, sociale verzekeringen, enfin, te veel om op te noemen. Nog even werd dieper ingegaan op de emigratie met of zonder gezin, verloofd of getrouwd. Voor verdere inlichtingen verwees rector Vester naar de Kath. Emigra tie Stichting, Badhuisweg 91, 's-Gra- venhage na telefonisch afspraak of naar de zittingsavonden in restau rant ,,'t Karrewiel", Steenstraat op elke maandagavond van 7.30 tot 8.30 uur. Op veler verzoek erden daarna nog een paar aardige filmpjes ver toond over land en volk van Canada en Amerika. Pakkende tentoontteliing De vakschool voor meisjes voor Lelden en omstreken aan de Groen- hazengracht herdenkt het feit van haar 40-jarig bestaan. Bij gelegen held van dit feit werd gistermorgen een tentoonstelling geopend, die on der de titel „Onze leerlingen en haar toekomst" een beeld geeft van beroe pen (en roepingen) waartoe het vak onderwijs voor de leerlingen de toe gang ontsluit. Bij de opening van de tentoonstel ling waren aanwezig burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en echt genote, wethouder J. C. van Schaik en directrices van vakscholen in de wijde omgeving, waaronder ook de directrice van de r.-k. vakschool aan het Galgewater. Mr. M. C. de Graaf, voorzitter van het schoolbestuur ft na zijn wel komstwoord een kort overzicht van de geschiedenis van de school, die thans circa 1100 leerlingen telt, cur sisten inbegrepen. Hij deelde mede, dat stichting van een tweede school door het bestuur krachtig zal wor den bevorderd. Het doet weldadig aan op de ten toonstelling zoveel betekenis gehecht te zien aan de toekomstige taak van de meisjes, die vrijwel zonder uit zondering in het gezin zal liggen. De taken van verpleegster en huismoe der zijn zoveel omvattend, dat ze in alle stands zijn terug te vinden: naaien, handwerken, koken, „fijne keuken", ziekenverzorging, de huis- houdwas, bloemenschikken, algemene ontwikkeling, handenarbeid, vrije expressie en tekenen, warenkennis en muziekleer. Van dit laatste en van lichamelijke opvoeding worden aar dige demonstraties gegeven. De tentoonstelling, die geheel sys tematisch is opgebouwd, geeft een uitmuntend overzicht, waartoe het moderne vakonderwijs in staat is. vergadering op maandag, 9 april in de passieweek pater P. J. Vercoe- len uitgenodigd tot het houden van een lezing over „Goed bidden en Biechten". Een beroep doend op de geest van „zelfwerkzaamheid", die voor. zitster het afgelopen jaar in de afdeling had ziecn groeien, stelde zij voor, dat de leden in de komen de vergaderingen een „vijf minu ten-praatje" zouder houden, over een onderwerp, dat ze zelf zullen bepalen. Voorts werden de dames attent ge maakt op de voorgenomen gastvrou- wenavond, die beslist doorgang zal vinden en op de gastherenavond van de N.R.K.M., waarvoor ook de dames worden uitgenodigd. Aandacht werd nog gevraagd voor de weekends op Bouvigne en voor de processie naar Kevelaer, die op 18, 19 en 20 augustus a.s. gehouden wordt. Jaaroverzicht. In hot kort zette de secretaresse, mevrouw M. G. T. van Neer-Braam uiteen, hoe zij zich de nieuwe propa- ganda-actie voorselt, waarna zij het jaar overzicht las. Hierin zag ze een treffende overeenkomst tussen het Gilde en het jaargetijde, dat juist gis teren een aanvang nam. Alom niet tt remmen groei en steeds nieuw-ult- bottend leven. Het overzicht was een opsomming van een respectabel aantal lezingen en voordrachten, plechtigheden, vro lijke-, huishoudelijke, en bestuursbij. eenkomsten, waarbij ook de vakan tiereis met nadruk vermeld moet worden. Het ledental is met 30 toe genomen. De secretaresse eindigde met een kleine bespiegeling en met de beate wensen voor het nieuwe verenigings jaar. Ook in het financieel verslag, voor gelezen door de pcnnlngmeesteresse, mevrouw E. C. G. Barendse-Bik, weerspiegelden zich de vele activitei ten en de groei van het Gilde. Er was een batig saldo van 166.82. Voor de bestuursverkiezing waren geen tegencandidaten door de leden naar voren gebracht. De dames A. van Cleef-Witteveen en C. Gründe- mann-Plouvler waren aftredend; laatstgenoemde stelde zich niet her kiesbaar. Mevrouw Van Cleef werd bij acclamatie herkozen en mevrouw M. J. I. van den Berg-Hartman, die door het bestuur verzocht was, de plaats van mevrouw Gründemann in te nemen, werd door de leden met applaus geaccepteerd. Na de pauze hield mevrouw J. Staal-Van Zandvliet onder de titel „Van Canterbury In Engeland tot Inverness in Schotland" een boeien de lezing, geïllustreerd met llchtbeel. den en passende gramofoonmuziek, over een reis door Engeland en Schotland. Ze vertelde vele merk waardige dingen over de cultuur en de geschiedenis vnn het Verenigd Koninkrijk en over haar reis. Na een kort rondvraag dankte de voorzitster mevrouw Staal-Van Zand- vliet voor de leerzame avond en werd de vergadering besloten. WIELRIJDER AANGEREDEN. Een Eltax-bus, die sterk vaart ver minderde in de bocht aan het begin van de Zijlsingel, werd gistermor gen om tien over twaalf door de twaalfjarige wielrijder W. P. de V. uit de Atjehstraat gez.ien, als een be lemmering om snel uit school thuis te komen. Dies passeerde hij het voor hem rijdende voertuig aan de linker kant. Hij kwam daarbij in botsing met een vrachtauto, die uit tegen gestelde richting naderde. De jongen brak het linkerbeen en werd door de E.H.D. overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Zijn rijwiel werd volkomen vernield. Wilt U iets weten Vraag abonné: Wat moet men ge bruiken om houtworm weg te krij gen? Antwoord: Een uitvoerig antwoord op deze vraagt vindt u op pag 10. Marktberichten LEIDEN, 22 maart, Vee Aan voer totaal 2G24 stuks. Stieren 4; melkkoeien 130; vette koeien 180; vare koeien 263; pinken 25; vette kalveren 26; nuchtere kalveren 450; vette schapen 35; fokschapen 90; vet te lammeren 509; weidclammeren 156 ^zeu8t?n) 39; schrammen 204; biggen 504. Notering: melkkoeien 970—1080; vette koeien 2.80-3 30; vare koeien 625875; pinken 300450; vette kal- Y**60.nuchtere kalveren 1.001.20; vette schapen 80—-125; fokschapen 140—180; vette lamme ren 90135; drachtige zeugen 250 325; schrammen 65—110; biggen 42— Handel: Melkkoeien kalm; vette koeien goed; vare koelen kalm; pin- ken rustig; vette kalveren kalm; nuchtere kalveren vlug; vette scha pen metig; vette lammeren goed; fokschapen rustig; zeugen, schram men en biggen stug. LEIDEN, 22 maart. Kaas. Aan- Sevoerd 6 Goudse partijen. Ie kwa- teit 2.462.56. Handel traag. LEIDSCIIENDAM, 22 maar». Groen te. Sla A 13.80—17.30. sla B 7.40— 12.00, sla C 5.00—7.30, stoofsla 23— 38 et, apinazie 21—30 et, pre; 23—28 ct, rabarber 53—70 ct.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7