3)e &2ici6e(5otvfca/nt Gesprek op Bermuda-eiland in een goede sfeer STAKINGEN IN ENGELAND BREIDEN ZICH UIT Ike en Mac lijmen de vriendschap Midden-Oosten eerst besproken Toeristen per kabelbaan over Rijn Voorlopige regering Kléin-Europa Secretaris Hammarskjoeld polst Nasser VRIJDAG 22 MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14063 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.55 p.w„ 2.35 p.mnd^ 7— p.kwart. Franeo p.p. 7.40. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Vandaag Europese kwesties aan de beurt In de Midocean Club te Hamilton op de Bermuda-eilanden is gisteren de conferentie tussen president Eisenhower en de Britse premier Macmillan begonnen. Beiden zijn vergezeld van hun minister van Buitenlandse Zaken, resp. Dulles en Selwyn Lloyd, alsmede van een aantal deskundigen. In de drie dagen, die voor de besprekingen zijn vastgesteld, moet een reeks pro blemen, van het Midden-Oosten tot Polen en Hongarije, worden behandeld. Engeland is verder van mening, dat de rol van de Ver. Naties te domine rend is geworden en ook wil Macmillan aandringen op meer vrijheid voor de westelijke landen wat betreft de handel met communistisch China. GAZA, AKABA EN SUEZ. De eerste officiële besprekingen in de zwaar bewaakte Midocean Club duurden twee uur. Een officiële woordvoerder heeft bekend gemaakt, dat de twee staatslieden de conferen tie met korte algemene verklaringen hebben geopend en daarna onmiddel lijk zijn overgegaan tot bespreking van het Midden-Oosten. Zij hebben op hun eerste bijeenkomst in het bij zonder gesproken over Gaza, de Golf van Akaba en de vraagstukken, die verband houden met het Suezkanaal. Deze zaken zijn naar deskundigen verwezen, die gisteren nog verslag zouden uitbrengen. Na de eerste bijeenkomst werd be kend gemaakt, dat president Eisen hower Lewis L. Strauss en andere atoomdeskundigen uit Washington heeft ontboden om te helpen bij de bespreking van Britse en Ameri kaanse defensie- en atoomproblemen. COMPROMIS GAZA? Van officiële zijde vernam Ass. Press nog, dat het Britse standpunt inzake de crisis tussen Israël eh Egypte over Gaza wijziging heeft on dergaan. De Britse regering meent, dat de spanning verminderd kan worden indien Israël bereid is te aanvaarden, dat „symbolische" elementen van de troepen der Ver. Naties in sleutelpo sities langs de grens op Israëlisch grondgebied gelegerd worden. Tot nu toe is de Britse regering geneigd geweest niet te tornen aan de wei gering van de Israëlische regering om vreemde troepen op Israëlisch grond gebied toe te laten. Verder zou de Britse regering be reid zijn een compromis te aanvaar den voor de onmiddellijke toekomst van Gaza. Deze stad zou, hangend een definitieve regeling van haar toekomst, onder burgerlijk Egyptisch bestuur komen, mits de Ver. Naties verantwoordelijk blijven voor de veiligheid. De Amerikaanse regering zou de gedachte van legering van enige troe pen der V.N. aan de Israëlische zijde BERMUDA FISENHOWER en de Britse pre- mier Macmillan praten de hele wereldsituatie eens even door in een omgeving waar het uit te hou den is. Zij willen geen oude koeien uit de sloot halen zoals bijv. het mislukte avontuur in Egypte dat één van de redenen was, dat er een verwijdering ontstond tussen beide volken, die toch zo sterk op elkaar zijn aangewezen. Er zijn trouwens genoeg nieuwe koeien, welke even eens in de sloot dreigen te raken, waarmede zij hun gesprek kunnen vullen. Behalve de ingewikkeldheden 0 van het Midden-Oosten, wel ke gisteren aan de beurt zijn geweest, zijn er nog de haast onop losbare nuzzels van de hereniging van Duitsland, de Europese samen werking op economisch gebied en op het terrein van de kernenergie, de bezuiniging on de legeruitgaven, de invloed van de Ver, Naties, de dreiging van het communisme in het Verre Onsten enz. enz. Volgens de berichten verloopt de conferentie in een uitstekende sfeer: dat doen conferentie* de eerste dag pen'noriifik. de moeilijkheden komen alt"d pas later. Het is voor Engeland te honen, dat die moeilükheden niet te groot in aantal zul1 en zh'n nneh al te .cnp^+aeuloir, want de Britse premier heeft wenig reden om tegenover Eisenhower een hoge borst op te zetten. Fngeiand bevindt zich al ge ruime tijd in een financiële crisis welke o.a. aanleiding is geworden tot het voornemen om een deel van de Britse striidkrachten van het Europese vasteland weg te halen. Tot overmaat van ramp spoelt er een ware stakingsgolf over het land, welke de Britse economie op mil joenen zal komen te staan. Voorts is er op politiek gebied de kwestie- Cyprus, welke Engelands tanende betekenis in de wereld onbarmhar tig illustreert. Om van Egypte nog maar te zwijgen. Wanneer danook Amerika en En geland tezamen confereren is het duidelijk, wie het tenslotte te ver tellen heeft van de bestandslijn willen steunen. Een mogelijke boycot van het Suez kanaal, ingeval Egypte onderscheid zal maken ten nadele, van de Brits- Franse scheepvaart zou een van de door Eisenhower en MacMillan te overwegen maatregelen zijn. Enge land zou een dergelijk voorstel ge daan hebben. De houding van de VS is echter niet duidelijk. Aangenomen wordt, dat als tweede punt op de agenda staat het voorne men van de Engelse regering om Ue omvang van haar strijdkrachten te verminderen. Naar verluidt heeft president Eisenhower daarover uitvoerige in lichtingen aan premier MacMillan gevraagd en bestaat de mogelijkheid, dat de Verenigde Staten hun strijd krachten zullen gaan versterken in die gebieden, waaruit de Britten een gedeelte van hun troepen zullen te rugtrekken. DE SFEER WAS ZEER GOED. De sfeer van de eerste vergadering was zeer goed en „bijzonder zake lijk". Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat gebleken is, dat er tussen de zienswijze van Eisenhower en MacMillan „een grote mate van overeenstemming" bestaat. Vliegramp op Stille Oceaan? De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteravond meegedeeld, dat een mi litair transportvliegtuig met 67 men sen aan boord, wordt vermist en „vermoedelijk is neergestort" in het westelijke deel van de Stille Oceaan op circa 400 km. van Japan. Zachter Het lagedrukgebied bij IJsland vul de geleidelijk op en verplaatste zich in westelijke richting. Boven het Noordzeegebied, onze streken en Centraal Europa is de luchtdruk flink gestegen en daarmede samen hangend vormde zich boven Zuid- Duitsland een nieuw hogedrukgebied. Onder invloed van dit hogedrukge bied kwamen in ons land de afge lopen nacht langdurige opklaringen voor, waardoor de temperatuur aan zienlijk daalde, plaatselijk tot om bet vriespunt. Het lagedruksysteem op de oceaan, dat gisterochtend ten noorden van de Azoren was gelegen, verplaatste zich in vertraagd tempo naar het oosten. Het centrum vertoont twee afzonderlijke lagedrukkernen, waar van de noordelijkste nu in de rich ting van IJsland koerst, terwijl de zuidelijke zich in de richting van de Golf van Bisoaye beweegt. In verband daarmede, zal de wind in onze streken uit zuid tot zuidoost waaien, waarbij zachte lucht uit Frankrijk en Zuid-Duitsland wordt aangevoerd met geleidelijk meer be wolking en mogelijk later hier en daar wat regen in het zuidwesten van het land. Drie honden, eigendom van in woners van Zeilberg (gem. Deurne) hebben in de afgelopen nacht een twintigtal schapen van een landbou wer te Grindtsven aangevallen en verscheurd. Het is reeds de tweede maal in een jaar, dat een dergelijke slachting daar ter plaatse werd aan gericht. De politie treft maatregelen. mmm ti Zelfs de dokters aangetast door stakingskoorts De havenarbeiders in Southampton zijn in staking gegaan uit protest te gen hec gebruik vau sleepboten van de marine bij het vertrek van de „Queen Mary" naar New York. Er zijn ongeveer 2000 havenarbeiders in Southampton. Het vertrek van de 81.000 ton metende Queen Mary was woensdag uitgesteld, nadat het plaat selijke haven- en sleepboot personeel geweigerd had medewerking te ver lenen, omdat volgens de stakende scheepsbouwarbeiders het schip nog steeds in reparatie was toen de natio nale staking uitbrak. De socialistische Franse metaalbe- werkersbond Force Ouvrière heeft donderdag zijn leden, die op de Franse scheepswerven werken, opge-1 een persconferentie een „stakings- dragen geen reparatiewerk te ver-1 plan" ontvouwd. De bedoeling is, met richten aan twee schepen, die uit Engeland naar het vasteland van Europa vertrokken zouden zijn. De Force Ouvrière heeft daarmee gevolg gegeven aan een oproep ven het internationale verbond van me taalbewerkers aan alle vakbonden om de staking van de Britse scheeps bouwarbeiders te steunen door te weigeren „chepen, die van Britse wer ven komen, weer voor de vaart ge reed te maken. De twee getroffen schepen zouden de Naranio en de Pensa zijn. De Naranio is een Britse tanker vr»n 8000 ton en de Pensa een 11.000 ton metende Finse tanker. Ook de dokters Van de zijde der ontevreden dok ters in Engeland is donderdag op Zoon van Faroek bij de ski-wedstrijden Prins Foead, het nu vijfjarige zoontje van ex-koning Faroek en ex-koningin Narriman van Egypte, verblijft op het ogenblik in de Zwitserse plaats Zer- matt, waar hij met grote belangstelling de ski-wedstrijden volgde, die daar dit week-einde werden gehouden. De foto toont het prinsje (in wit vest en witte muts) langs de lijn met een vriendje. ingang van 2 oktober de nationale gezondheidsdienst geleidelijk lam te leggen, door in kleine groepen ont slag uit de dienst te nemen. De dokters zijn het niet eens met hun honorarium voor fondspatiënten. Plannen voor nieuwe olieleidingen Engeland en de Verenigde Staten zijn het eens geworden over een ge meenschappelijke politiek voor de aanleg van nieuwe grote buisleidin gen ter verzekering van de voorzie ning van Europa met olie uit het Midden-Oosten. Het onderwerp is besproken in de bijeenkomst van president Eisen hower en de Engelse premier, Mac millan. Naar verluidt zullen de buisleidin gen vermoedelijk in Turkije worden aangelegd. De plannen worden ech ter geheim gehouden. Men verneemt, dat Engeland weinig voelt voor de geprojecteerde Israëlische buisleiding van Eilatn naar de Middellandse Zee. Het Engelse bezwaar is, dat deze buis leiding te klein zal zijn en dat het onredelijk is aan te nemen, dat de Arabische landen, die de olie voort brengen, zullen toestaan, dat de olie over Israëlisch grondgebied wordt vervoerd. De „Financial Times" verneemt, dat de vertegenwoordigers van acht Europese en Amerikaanse oliemaat schappijen, die te Londen vergade ren, in beginsel hebben besloten een nieuwe buisleiding aan te leggen, die het noordelijk gedeelte van de Golf van Perzië verbindt met het oostelijk gedeelte van de Middellandse Zee. Gedurende de gehele zomer zal aan de Rijn tegenover Keulen de Duitse tuinbouwtentoonstelling worden gehouden. Ten behoeve van de bezoekers la er over de Rijn een kabelbaan aangebracht, die van het station In Keulen naar het tentoonstellingsterrein aan de overzijde loopt, waarvan de foto een beeld geeft Maandag te Rome De ministers van buitenlandse za ken van België, de Duitse Bondsrepu bliek, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Nederland zullen maandag, wan neer zij te Rome bijeen zijn voor de plechtige ondertekening van de ver dragen van de gemeenschappelijke markt en Euratom, nog belangrijke onderhandelingen voeren, aldus is van diplomatieke zijde te Brussel vernomen. De ministers zullen een „tijdelijke Europese commissie" benoemen, die met de zorg voor de gemeenschap pelijke markt en Euratom zal zijn be last, zolang de verdragen nog niet zijn geratificeerd. Deze tijdelijke commissie werd door een diplomaat „de voorlopige rege ring van Klein-Europa" genoemd. De commissie zal de gemeenschappe lijke markt en Euratom vertegen woordigen bij onderhandelingen met internationale organisaties. De commissie zal, zo zei de diplo maat, ook worden belast met het zoeken van kandidaten voor sleutel posities bij de gemeenschappelijke markt en Euratom. Leden van de commissie zullen de hoofden van de delegaties van de zes landen zijn, die de verdragen hebben opgesteld. Deze tijdelijke commissie zal haar bevoegdheden overdragen aan de twee Europese commissies, die, naar verwacht wordt, op 1 januari 1958 zullen gaan functioneren als het be stuursorgaan van de gemeenschappe lijke markt en Euratom. De ministers zi llen te Rome bo vendien vaststellen, waar de instel lingen van de gemeenschappelijke markt en Euratom gevestigd moeten Tegemoetkoming inzake tolgelden De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft gisteren in Cairo besprekingen gevoerd met president Nasser, gene raal Wheeler, generaal Burns en de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Fawzl. Do besprekingen van Hammars kjoeld hebben hoofdzakelijk een ver kennend en oriënterend karakter en zullen waarschijnlijk niet tot directe belangrijke besluiten leiden. Naar de mening van Israël zouden Egypte en Israël beide een politiek van niet-oorlogvoering in het Mid den-Oosten moeten afkondigen. Daar mee zou dan de weg vry zijn voor het regelen van andere geschilpunten. Waarschijnlijk zal Egypte er wel mee instemmen, dat het hoofdkwar tier van de UNO-troepen in Gaza blijft. Nieuw plan Volgens diplomatieke kringen in Caïro zou Egypte een nieuw plan voor het Suezkanaal hebben. Volgens dit plan zou een bepaald percentage van de tolgelden op een gezamen lijke bankrekening van Egypte en de Ver. Naties worden gestort. Een dergelijke regeling houdt in, dat nócn Egypte, nóch ae Ver. Na ties zonder toestemming van de an dere partij over gelden van de bank rekening kunnen beschikken. Mevr. Meir in Parijs De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, mevr. Meir, heeft op haar reis van New York naar Israël gistermiddag in Parijs een bespreking gevoerd met baar Franse collega Pineau. Zij verklaarde bijzonder nieuws gierig te zijn naar de resultaten van Hammarskjoelds besprekingen met Nasser. „De vraag, of Egypte nog steeds aan het recht van belligerentie (rech ten, die uit de staat van oorlog met een ander land voortvloeien) vast houdt, moet zo spoedig mogelijk be antwoord worden", zo verklaarde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken. „Nasser kan niet van twee wal letjes eten", aldus mevr. Meir. „Hij kan niet èn door de UNO beschermd worden èn het recht van belligeren tie uitoefenen. De eerste plicht van Hammarskjoeld zou dan ook moeten zijn, een verklaring van Nasser te verkrijgen, waarin hjj de staat van oorlog afzweert". worden. Brussel, Luxemburg en Pa rijs komen hiervoor in aanmerking, aldus de diplomaat. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, verleent woensdag 27 maart geen audiëntie. De Bisschop van Haarlem zal woensdag 27 maart geen audiëntie verlenen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's HOE wordt het veer (Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). HOGERE TEMPERATUREN. Meer bewolking voornamelijk in het zuiden van het land. Op de meeste plaatsen droog weer en iets hogere temperaturen. Aanvankelijk zawkke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en oost. 23 Maart zon op 6.39; onder 19.00* maan op 2.37, onder 11.10 06.04 L.K. Hoogwaterstanden 23 Maart vjn. 8.30; n.m. 9.05. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. 6 C. OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA geheel bew. —2 onbew. 3 geheel bew. 5 geheel bew. 8 mist 6 mist 3 onbew. 4 onbew. 2 half bew. 8 geheel bew. 8 half bew. 11 licht bew. 5 mist —2 mist 5 mist 3 zwaar bew. 7 zwaar bew. 10 licht bew. 8 mist 4 nevel 8 nevel 10 Korreltje

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1