Het meisje De Rmgelingsch De visserij staat er niet slecht voor visie op televisie Voorzitter bureau van tuinbouwveilingen over vrijhandelsproblemen 1 JAG 21 MAART 1957 DE LE1DSE COURANT PAGINA 8 Minister in Tweede Kamer Geen staatssecretaris De overheid kan zich, wat de visse rij betreft, bepalen tot het stimuleren en steunen van initiatieven van het bedrijfsleven. Dit zei gistermiddag minister dr S. L. Mansholt toen het staartje van de begroting van land bouw, visserij en voedselvoorziening werd afgwerkt. Hij wees er op, dat de visserij er lang niet slecht voor staat en dat hot allerminst een bedrijfstak is, die over heidssteun nodig heeft. Men mag niet zeggen, aldus de minister, dat in dit land minder geschiedt dan in het buitenland. In de visserijnota kan men lezen dat 120 miljoen aan kredie ten aan de visserij zijn verstrekt. Hij vond het ook niet nodig, dat een staatssecretaris voor de visserij wordt aangesteld. Er is op de visserij groot gebrek asn personeel, verklaarde do minis ter. Hij weet dit aan het feit, dat er maar weinig schepen zijn, die het ge hele jaar werk bieden. Do vissers vinden ook dikwijls aan de wal een aantrekkelijker werkkring. De condi tie cn de accommodatie van eon aan tal schepen is dan ook weinig aan trekkelijk. In dit verband was door verschil lende Kamerled-n voorgesteld een slooppremie in te stellen. De minister voelde daar weinig voor. Het zou misschien iets zijn voor het product schap voor de visserij om daartoe be- Eigenlijk had de K.R.O. woensdag avond het spel „Bonaventura" op het scherm moeten brengen, met de ac trice Jenny van Maerlant als debu tante. Maarmen heeft geen op voeringsrechten kunnen krijgen, wijl dit stuk zal worden verfilmd. Van daar dat nu de keus is gevallen op „De gehangene", het bekende spel van Henri Ghéon, uit het Frans be werkt door de regisseur Wim Bary. Hem danken we een gave vertol king door geroutineerde acteurs van naam als Han Bentz van den Berg, Joris Diels, Gerard Hartkamp, Ad Noyons en ook de jonge Jules Croi- set. De enige vrouwelijke rol werd met overtuiging gespeeld door Fien- tje Berghegge, dochter van de on langs overleden vincent, onder wiens leiding vroeger „De gehangene" is opgevoerd. Het stuk is sindsdien ook door het amateurtoneel vertoond; vandaar zal men zich weten te her inneren, dat de ramatische vorm van dit pakkende verhaal, satyrisch, gees tig en ook miracileus, ook voor de mensen van onze tijd iets te zeg gen heeft. Het verhaal is heel simpel; de niet snuggere zoon van. een pelgrim wordt, 8ls verdacht van diefstal van een beker, onschuldig opgehangen, maar door tussenkomst van de hei lige Jacob weer tot leven gewekt. Fokke Duetze had voor een aan vaardbaar décor zorg gedragen, voor al de buitenopname was zeer te lo ven. Vanavond, donderdag, is de NC RV aan de beurt. Ze komt met een verscheidenheid van nummers, onder andere de maandelijkse ontmoeting met takken van kunst uit het heden en het verleden. Uit Zeist zal een re portage worden gegeven van een na tionale wedstrijd in theezetten tus sen huisvrouwen. Tot slot gaat een kort televisiespel: „Enkele reis Rome" van Patrick Clifford. We hebben vernomen, dat a.s. maandag de bekroning van het lied je „Net als toen" van Guus Jansen op het songfestival van Frankfort een staartje zal krijgen voorde Am sterdamse rechtbank. De componist schijnt namelijk van plagiaat beticht te zijn. Corry Brokken zal nu het liedje voor de rechter moeten voor zingen en daarna zal de melodie wor den vergeleken met „J'ai rendez vous", een Frans liedje van Georges Brassens. We zijn benieuwd, welke uitspraak uit de bus zal komen. In tussen hebben we „Net als toen" reeds op de gramofoonplaat in een van de Nederlandse radio-program ma's gehoord. dragen beschikbaar te stellen. Wel wil hij een gunstiger credietregeling voor de bouw van schepen in het le ven roepen, in overleg met het minis terie van financiën. Tenslotte sprak de minister over een nieuwe steunregeling voor de voormalige Usselmeervissers. De begroting werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Alleen de CPN-stemmen waren te gen. Weduwen- en wezenverzekering VOORLOPIG NIET IN DE KAMER Het zal nog wel enige tijd aanlopen alvorens het wetsontwerp weduwen- en wezenv^rzekering bij de Kamer wordt ingediend. Toch zal er geen noodregeling komen. Zou de overspannen economische toestand nog cn:ge tijd aanhouden dan is misschien een vertraging bij de invoering van nieuwe sociale maatregelen niet te vermijden, aldus minister Suurhoff in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Ook ie het nog onzeker wanneer de algemene kinderbijglagverzekering bij de Staten-generaal zal worden aanhangig gemaakt. Het wetsontwerp is bij de ministerraad en wacht nog op enkele adviezen. BOETEN IN VERVOERSSECTOR HOGER. De Tweede Kamer heeft een voor stel van minister J. Algera en staats secretaris van Rhijn aanvaard hou dende verdubbeling van de boeten- maxima voor het zonder geldig plaatsbewijs rijden in spoor- en tram wagens, alsook voor overtredingen van het rijtijdenbesluit. Deze verdubbeling heeft plaats in verband met de waardevermindering van de gulden. VAN GEND EN LOOS-PAARDEN EN ACTLE „GOED ZO". Het is wel niet zo, dat de NCRV van plan is de locomotief van de „zomertrein" te vervangen door paarden, maar er is wel een kans, dat op een hele speciale manier een aantal van die viervoeters voor de „Goed zo"-wagen wordt gespannen. De NCRV heeft namelijk van Van Gend en Loos berioht gekregen, dat men de verkoop van een aantal paarden wil koppelen aan deze ra- dlo-actie. Hoe dit precies zal gebeu ren, wil de directie liever zelf voor de microfoon komen vertellen. Jo- han Bodegraven heeft de secretaris der directie uitgenodigd, op donder dag, 28 maart in het steravondpro gramma zijn plannen nader uiteen te zetten. Ambonezen paar nieuwe kampen KAMP TE VUGHT LEGERMAGAZUN De 2400 Ambonezen, die than, nog in het kamp Lunetten te Vught zijn ondergebracht, sullen naar andere kampen worden overgebracht, nu be sloten ls, het kamp te Vught in te richten tot magazijnruimte voor het leger. Het kamp ia eigendom van het ministerie van oorlog. De dienst Ambonezenzorg was reeds langer voornemens uit dit woon. oord 200 gezinnen over te brengen naar het kamp Donzel te Niatelrode bij Oss, welk kamp ln juni a.s. ge reed komt. De overblijvenden, eveneens onge veer 200 gezinnen, zullen worden on. dergebracht naar nieuwe kampen, die tevens ter voorziening in de huis vestingsproblemen in andere woon oorden en kampen, in Capelle aan de IJssel, Leerdam, Vaassen en Win terswijk in aanbouw of voorberei ding zijn. Het plan dat men oorspron kelijk had om de barakken van het kamp Lunetten om te bouwen tot permanente woongelegenheden heeft men opgegeven omdat de kosten zo hoog zouden worden, dat nieuwbouw voordeliger zou zijn. IN AMERIKA BEZINGT MEN TULIPLAND. Louis Noiret, bekend uit vroeger jaren, met liedjes voor de K.R.O., en voor de gemobiliseerde soldaten, heeft in opdracht van mr. P. Mijkse- naar, hoofd van de voorlichting van de stad Amsterdam, twee liedjes ge schreven. Die zijn in het Engels ver taald en op een 45 toeren-langspeel- plaat vastgelegd. Max Tak, een Ne derlands correspondent in New York, heeft al laten weten, dat belde num mers het in de nieuwe wereld wel zullen doen. We hebben belde zijden van het plaatje eens afgedraaid en zijn ge neigd hetzelfde te veronderstellen. We moeten onze lezers er intussen op wijzen, dat de plaat niet te koop is, doch louter bedoeld is als „demon stration record". De ene zijde gaat over „Amsterdam, oh you charming place like a girl with a smiling face", Het liedje wordt gezongen door Jany Bron, met begeleiding van Ger van Leeuwen en zijn orkest. De an dere kant geeft een liedje over „Woo den Shoes in Tulipland", dus over de gebruikelijke klompen in het land waar de tulpen groeien. We hebben vernomen, dat de BBC in Engeland de plaat intussen door de radio heeft laten horen. Het initiatief van Nederlands hoofdstad is te pryzen en we steden ons voor dat het in andere steden van ons land, die de aandacht van het buitenland verdienen, met succes kan worden gevolgd. De voorzitter van het centraal bureau van tuinbouwveilingen, de heer M. Prins, heeft in zijn openings woord tot de algemene vergadering van het centraal bureau, d|e van morgen in Utrecht ls begonnen, drie Onderwerpen besproken, die naar zijn mening van ingrijpende bete kenis zijn voor de tuinbouw en zijn afzetorganisaties; de prijsvorming, de gemeenschappelijke markt en de publiekrechtelijke veilplicht. Behoudens enige uitzonderingen noemde hij de bedrijfsresultaten van de tuinbouw in het afgelopen jaar bevredigend, maai- de grote vraag waar alles om draait is, of de tuin- bouwprodukten op den duur wel voldoende zullen opbrengen om de ondernemers in deze bedrijfstak 'n redelijk bestaan te verschaffen. Wij staan machteloos, aldus de heer Prins, tegenover de kostenver hogingen en, hoewel dit niet geheel geldt voor de voor ons geldende vrije prijsvorming, zijn er toch fac toren die de verhouding tussen vraag en aanbod beïnvloedt, en die volslagen buiten onze macht liggen. Een zeer belangrijke van deze fac toren, acht de heer Prins het con junctuurverloop. Met betrekking tot deze factor overheerst bij hem de indruk dat in West-Europa, inclusief Nederland, geen belangrijke uitbrei ding van de koopkracht meer te ver wachten is. Ook in de kredietbeperking door de particuliere banken, veroorzaakt door de politiek van de Nederlandse bank, ziet de heer Prins een gevaar voor de tuinbouw, wanneer de ko pers op veilingen de voor aankoop noodzakelijke kredieten niet vol doende kunnen krijgen. In het bij zonder werkt dit door in de conser- venlnduetrie, aangezien deze grote Schorsing aftrek investeringen De door de regering aangekondig de schorsing van de investeringsaf trek, welks behoort tot de belas tingmaatregelen in het kader van de beperking der bestedingen, wordt thans in een wetsontwerp aan de Tweede Kamer door minister H. J. Hofstra voorgesteld. De tijdelijke opschorting geldt voor de investeringen in de periode van 6 nov. 1956 tot en met 31 dec. aanstaande. Mej. dr. A. de Waal, gewezen staats8ecretares.se van O.K. en W., Is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Boven- 'idien is baar de persoonlijke titel van raad-adviseur honorair bij het de partement van O.K. en W. toege kend. (57) veilingklant de door haar te ver werken produkten in de vier zo mermaanden moet aankopen en con tant betalen, terwijl zij ze pas in de wintermaanden aflevert en betaald krijgt. De Euromarkt. Na een uitvoerige beschouwing over de totstandkoming van de Euromarkt en voor- en nadelen van de gemeenschappelijke Europese markt voor de Nederlandse tuin bouw, coucludeerde de heer Prins, dat men het in tuinbouwkringen in hoge mate betreurt dat de agrari sche produkten van stonde af aan niet op gelijke voet met de industri ële produkten in de Euromarkt zul len worden opgenomen. Daardoor zal de agrarische sector in een nog sterker geïsoleerde positie worden gedrongen. Voorts gelooft spr. niet, dat de bevoegdheid om gedurende een aantal jaren autonoom mini- mumimportprijzen te stellen, ver enigbaar is met de doelstelling van de Euromarkt, omdat deze bevoegd heid de "kiemen van protectionisme in zich draagt. Tenslotte deelde de voorzitter me de. dat de tuinbouw desondanks be reid is terwille van het uiteinde lijke. deel van de Euromarkt de ernstige rwieo'6 van de voor de tuin bouwsector zeer onbevredigende overganpsbenabneen te aanvaarden, mits ojnowatotelilk vaststaat, dat de ze overeangfibenalinppn geen wissel op de eeuwigheid zullen zijn. De heer Prins uitte echter de vms, dat er, zelfs na een lange) overgangsperiode, nog geen werke lijk vrije markt zal zijn, De geest, die het Euromarktverdrag ademt, betoogde hij, spreekt meer van het bc$ond van nationale verworvenhe den door middel van protectionisme dan van een werkelijk vrije markt, waarbinnen een vrij verkeer van goederen, van kanltaal en van per sonen kan plaats hebben. Veilplicht opgeheven? Met betrekking tot de publiek rechtelijke veilplicht, waarschuwde de heer Prins er voor, dat een in een deze week gehouden vergadering van het bestuur van het Produkt- schap voor groenten en fruit ver worpen voorstel tot het opnemen van een raambepaling in de con- cent-verordening op de afzet kan betekenen, dat do publiekrechtelijke veilplicht waarschiinliik wordt op geheven. Deze raambeoaline zou het bestuur van het prodnktschao de bevoegdheid geven met volstrekte meerderheid van stemmen regelend pp te tredeh ten aanzien 'van de vel- lingsvoorwaarden voor telers. Nu deze bepaling echter is verworpen moet ernstig rekening gehouden worden met de mogeliikheid, dat de vertegenwoordigers van de handel in het produVtsehao thans tegen de gehete verordening zullen stemmen en de verpiste meerderheid van stemmen niet behaald wordt. Minder invoer in februari Volgens door het CJ3.S. samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde voor de invoer in fe bruari 1957 1.237 min. (jan. ƒ1.433 min. en febr. 195 ƒ966 min.), terwijl voor een waarde van ƒ887 min. 980 en 740 min.) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 72 (68 en 74). Daar in februari 1957 t.o.v. de vo rige maand de invoer sterker is ge daald dan de uitvoer, n.l. 196 tegen over 93 miljoen gulden, kon het dekkingspercentage met 4 punten op lopen van 68 tot 72. Een jaar geleden zag men een te gengestelde beweging. Toen bedroeg de daling in de overeenkomende maanden bij de invoer 157 en bij de uitvoer 197 miljoen gulden en viel het dekkingspercentage terug van 81 op 74. Het invoersaldo bedraagt sedert het begin van dit jaar 803 miljoen gulden. Dit is 331 miljoen gulden meer dan het invoersaldo in de over. eenkomende maanden van het vorig jaar. „ACTIE VOOR GOD" OPENT CINEMA GESP REK KEN VOOR NIET-KATHOLIEKEN. Ten behoeve speciaal van dege nen, die buitan de Katholieke Kerk staan, organiseert de Katholieke Ac tie „Voor God" in samenwerking met het katholieke centrum van bioscoop directeuren in verschillende plaatsen een aantal z.g. cinemagesprekken. Er is een keuze gemaakt van boeiende films, die tegelijkertijd de mogelijk heid openen tot een gesprek na af loop over de problemen, die in deze films worden gesteld. Op zondag 24 maart begint deze reeks „Cinemage sprekken" in Amsterdam; op 31 maart in Zwolle; op 3 april in Gouda. Andere plaatsen zullen volgen. De katholieke actie „Voor God" heeft gemeend deze proefneming te moeten beginnen. Zij past geheel in haar doelsteRigg. in het particuliere en het publieke leven de christelijke geest en de christelijke levensnor- man ingang te doen vinden. Zij tracht dit te doen met gebruikma king van de moderne publiciteitsmid- delen. Hiertoe behoort ongetwijfeld de film. In tal van films wordt de toe schouwer geconfronteerd met levens problemen, die dikwijls ook zijn eigen levensvragen weerspiegelen. De eerste keuze is gevallen op de bekende films: „De waarheid om trent ons huwelijk" „Mensen zoals j(j en ik." Gespreksleiders zullen zijn priesters en leken o.a. H. Godding, K. Gomes, M. Hensen, S. Jelsma, Paul de Waart e.a. Ten overvloede zij er op gewezen, dat deze „cinemagesprekken" uitslui tend bedoeld zijn voor niet-katholie- ken. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 10.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolra dio. 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Orgel en zang. 10.50 Voor de kleuters. 11.10 Gram. 11.35 Het hangt aan de muur en het tikt. 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prog nose. 12 50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded, of gram. 13.20 Rep. 13.30 Dansrnuz. 13.55 Beursber. 14.00 Boek- bespr. 14.20 Gram. 14.25 Herdenking michiel Adriaansz. de Ruyter. 15.45 Gram. 16.00 Gram. 16.20 Muzikale caus. 16.50 Voor de jeugd. 17.20 Amu- sementsmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitz.: Ken nen jullie Nieuw-Guinea?, door W. A. L. van Doorenmaalen. 18.00 Nieuws. 18.15 Act, 18.25 Verz. progr. 18.50 De puntjes op de i, caus. 10.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Wat geloven Vrijzinnig Protes tanten?, gesprek. 19.50 Ber, 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr, 20.10 To neelbeschouwing. 20.20 Kamerkoor. 20.35 Ronde van België, caus. 20.45 Het gezin als levenscentrum, caus. 21.00 Dansrnuz. 21.30 Et/herforum. 22.10 Buitenl. weekoverz. 22.25 Lich te muz. 22.40 Zorg om de mens. caus. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM TI. 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Franse muz. 11.00 Voor de zie ken. 11.40 Ondes Martinot en piano. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Piano, tenor en viool. 12.30 Land- en tuinb. meded, 12.33 Nederl. liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00- Nieuws en jcath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.48 Voor de vrouw. 14.00 Ierse volkslie deren. 14.30 Metropole ork. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pianoduo. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.41 Beursber. 17.45 Hobo en fluit. 18 05 Amus. mu ziek. 18.30 Vrafenbeantw. 18.45 Gra- mofoonmuz. 18.50 Onenbaar kunst bezit. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitz.: Rubriek „Verklaring en toe lichting. 19.20 Emigratierubriek: Het emigratiepraatje vari H. A van Luvk. 10.30 Vgrz. procr. v. d. strijdkrach ten. 20.30 Act. 20.45 Een monument voor de kardinaal. 20.50 De spring plank. 21 15 „Het klooster", hoorso. 22.10 Kamerork. en solist. 2? 40 Mijn zoon., priester?, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansrnuz. 23.55—24.00 Gram. \IN HET BLAUW door FRANK PERRY 20). AA „Zü holde de stoep op", zei At wood. „Er brandt een lamp boven de ingang, weet u. Ik kon de sneeuw op haar schouders zien. Ik geloof, dit ze een hoed of muts droeg. Haar gezicht heb ik niet gezien. Ze acheen grote haast te hebben". „Hoe laat was dat?", vroeg de rechercheur. „Ongeveer twintig minuten nadat het lijk gevonden werd". „Waarom ging u naar boven op dat ogenblik, toen iedereen Juist be neden was?" Atwood aarzelde. „Ik.... ik wil de een brief lezen", antwoordde hij met tegenzin. Hij was een ernstig, gebrild jongmens. „Komt de post niet veel vroeger? „Ja, maar dit was een expresse bestelling". „Kwam die nadat dr. Nichols' li chaam ontdekt was?" „Ja, ik stond in de hall, dicht bij de deur, toen de bode ermee kwam en kreeg hem dus dadelijk". „Van wie was die brief?" „Van mijn meisje", antwoordde At wood met merkbare tegenzin. „Hoe heet ze?" „Daarop weiger ik te antwoor den", antwoordde Atwood met on verwachte beslistheid. „Heb je de brief nog?" „Neen, die heb ik verbrand". De rechercheur kon verder nie mand vinden die Eva Bryan gezien had, hetzij in de biljartkamer of bij het zusterhuis. Bij het controleren van Atwood s verhaal, vernam hij van de portier, die die avond de dienst had gehad, dat Atwood inderdaad, zoals hij zei, een brief had ontvangen, doch dat hij die in de hall had geopend en doorgekeken en hem vervolgens in zijn zak gestoken en zich haastig ver wijderd had.. De brief was niet over de post gekomen doch door een be steller bezorgd! Hij was dus afkomstig van iemand in de plaats en moest dus een be langrijke mededeling bevat hebben, welke geheimhouding vereiste, an ders had men evengoed kunnen op bellen. Het kon natuurlijk een lief desbrief ziin, zoals Atwood beweer de; maar de kans was niet uitgeslo ten, dat hij enig verband hield met de moord. Greer verliet ogenschijnlijk het sa natorium, maar nadat hij een eind in de richting van de stad was gereden, keerde hij terug en bereikte langs een omweg de velden achter het sa natorium. Hier zette hij zijn auto achtér een schuur en wachtte in de vroege winterschemering tot het etensuur, waarop hij onopgemerkt zou kunnen binnengaan om Atwood's kamer te doorzoeken. De duisternis viel snel; in het grote gebouw werden de lichten ontstoken. Greer zocht Atwood's venster in de zuidvleugel, glanzend onder de bre de boog van het balcon. Weldra ging de etensbel; enkele lichten in de zuidvleugel gingen uit. Toen Atwood's kamer donker was, verliet Greer zijn auto en naderde het gebouw. Hij ging de zuidvleugel binnen en de trap op zonder iemand te ontmoeten. Atwood's deur waé niet op slot. Greer trad binnen, draaide het licht op en stelde een grondig on derzoek in, maar vond niets vef dachts. Enkele patiënten kwamen ab weer naar boven voordat Greer zijn onderzoek opgaf. Toen hij het licht uitdraaide, zocht zijn blik het venster; de verlichte ingang van het zusterhuis was dui delijk zichtbaar, maar op deze af stand had Atwood zich gemakkelijk kunnen vergissen in de identiteit van de vrouw, die hij zag, hoewel hij een schelgeruiten mantel zou kun nen herkend hebben. De detective stond op het punt het vertrek te verlaten, toen een licht gloed achter het zusterhuis zijn aan dacht trok. Een vlam schoot op in rossen gloed, rode vuurtongen likten de duistere hemel. Een hooischelf had vuur gevat en brandde lustig, nog geen honderd meter van het zuster huis. Greer holde de trappen af. In de gang zag hij een brandblusapparaat en nam het van de haak, toen spoed de hij zich door het park naar de weide. Reeds tekenden zich donkere gestalten tegen het flikkerende licht *af. De boer en zijn zoons trachtten vergeefs de brand met sneeuw te do- Ven. Verscheidene patiënten en be ambten van het sanatorium waren op de vlammen afgekomen en ston den toe te kijken. Ondanks de sneeuwlaag, die hem toedekte, brandde de schelf fel. 7*lfs de chemicaliën uit de blusser hadden weinig uitwerking. Spoedig was er van de schelf slechts smeulende as over. De patiënten keerden naar het licht en de warmte van het sanato rium terug; de beambten volgden. De boer en zijn zoons stampten de smeulende randen van de schelf uit. waar het hooi te nat was geweest om te branden. „Hoe is de brand ontstaan?", vroeg Greer. „Iemand moet het hebben aange stoken", antwoorde de boer somber. „Vanzelf kan het geen vuur gevat hebben". „Ik denk, dat iemand iets wilde vernietigen, dat zich in de miit be vond". zei Greer. Met ziinvoet schoof hii de rokende hooi en de as uiteen. Als er iet<? in de schelf verborgen was. zou het vermoedelijk dicht bii de grond liggen en aan de rand van de miit waar het hooi nat was. en dus misschien aan de vlammen ont spant zijn. Nog voor hii de rokende staoel hal verwege had uiteen geschoven, vond Greer wat hii zocht de bevlekte uniform, die Eva Brvan had willen vernietigen en bovendien een bad handdoek. stijf van geronnen bloed De vlammen waren niet tot het bun deltje doorgedrongen. HOOFDSTUK XIII. HET GRAF. Greer's onderzoekingen hadden het verbranden van de hooischelf ver haast. Iemand scheen begrepen te hebben, dat hij naar die bebloede japon zocht. Maar Lonnie Ogden volhardde in zijn verklaring, dat de zuster bij hem in de biljartkamer was geweest op het tijdstip, dat Atwood beweerde, haar het zusterhuis te hebben zien binnengaan. „Het moet iemand anders geweest zijn in zuster Bryan's mantel", meen de Ogden. „Vreemd, dat niemand jullie in de biljartkamer gezien heeft terwijl er voortdurend mensen door de gang kwamen", merkte Greer op. Ogden toonde z(jn grote tanden in een veelbetekende glimlach: „Ik had het licht uitgedraaid, dat ze ons niet zouden zien". „Bent u verliefd op zuster Bryan?" vroeg Greer. „Och, dat nu beoaald niet. Maar ze is een knap meisje. Ze maakte zich alleen vreselijk bezorgd over een paar patiënten, waarop ze moest pas sen. Daarom ben ik met h«ar mee gegaan naar de zuidvleugel".

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8