Oranjeteam won in teleurstellende wedstrijd met 4-1 van Luxemburg y Overwinning zonder bevrediging Met eewte Medeitatid&e daeCpunt „Champagne verdiend" zei Appej De spelers onder de loupe DONDERDAG 21 MAART 195/ DE LTODSB COURANT PAGINA 7 Qaed a pet van Cat v. d. Qyp en kanthalf, Matetmanó, De leidende figuren van de topscorers- lijst, Coen Dillen en Cor van der Gijp, hebben hun opdracht uitgevoerd. De spelers, die in dit seizoen in de ere divisie de meeste goals scoorden, hebben de taak, hun toebedeeld door de KC, nauwgezet uitgevoerd. Zij hebben elke kans om te schieten aangegrepen.... en zij hebben ook nu voor doelpunten ge zorgd. Mede daardoor heeft het Nederlands elftal in zijn eerste ontmoeting in de strijd om de „coupe Jules Rimet" tegen Luxemburg een 41 zege behaald. Een ruime overwinning weliswaar, maar toch niet een zege. die de ongeveer 53.000 toeschouwers bevrediging heeft ge schonken. Nog stroomden de bezoekers binnen en nog stonden voor de loketten van het Feyenoord stadion liefhebbers voor een kaartje, toen aanvoerder Roel Wiersma en zijn Luxemburgse collega Nicolas Kettel hun teams het speelveld binnen leidden. Geen sfeer. Al voor het begin van de ontmoeting werd duidelijk, dat het ditmaal geen sfeervolle interland zou worden. Er waren kale plekken op de tribunes, het Wilhelmus, dat ditmaal werd gespeeld door de kapel van de rijkspolitie-muziek- vereniging. werd slechts hier en daar schuchter meegezongen. Ondanks de bijna onbewolkte hemel en het goede weer bleef het kil in de kuip van het stadion. Het gebrek aan interesse was overi gens begrijpelijk. Want op het veld ont wikkelde zich geenszins een boeiende, levendige strijd, die gebaseerd was op technische vaardigheid. Integendeel, beide teams bleven op een niveau, dat voor een interlandduel beslist onvol doende was. Het Nederlands elftal miste tegen deze vaak primitief spelende te genstander voortdurend de prikkel om met volle overgave te strijden. De men tale instelling was, ondanks de voorbe reidingen van KC en bondscoach, foutief en dat demonstreerde zich tijdens het duel in een vaak opmerkelijke noncha lance. waarschijnlijk een gevolg van het feit, dat men dacht het tegen deze Luxemburgers gemakkelijk te kunnen klaren. Er was nog een andere factor votpr het teleurstellende spel van onze landgeno ten: dat was het ontbreken van het nood zakelijke teamverband, het" gevolg van een ontoereikende kennis van eikaars kwaliteiten. De spelopbouw werd daar door in de eerste fase vaak chaotisch. Vooral in de voorhoede, die in de eerste twintig minuten zeer streng werd gedekt door de Luxemburgse achterspeler's, onderscheidden de spelers in die periode nauwelijks de mogelijkheden tot een be gripvolle combinatie. Het had er alle schijn van, dat de Nederlanders gemakkelijk de gegeven opdracht om met lange passes kansen te scheppen voor Van der Gijp, Appel en Dillen zouden kunnen volbrengen. Na enkele minuten reeds kon Appel, afgezwenkt naar de linkerzijlijn, doordat rechtsback Brosius talmde met ingrijpen, met een verre, hoge trap zijn naar bin nen gelopen rechtsbuiten Dillen berei ken. Maar vóór de PSV-er kon schieten had Brosius zich hersteld. Nederland bleef in de aanval in het eerste kwartier. Appel kwam vrij door een misser van stopper Mond, doch het schot van de Fortuna-man was te onzuiver en ging voor het doel langs. Pas na ruim 10 minuten kwam voor het eerst gevaar van Luxemburgse zijde. En dit gebeurde niet door een goede combinatie van de gasten, het was alleen te wijten aan Wiersma, die slordig terugspeelde en daardoor maakte, dat De Munck zijn doel uit moest komen om middenvoor Letsch een scoringskans te ontnemen. Wiersma kreeg de bal meteen terug en er volgde een voorzet in de Luxemburgse doelmond. Hoog sprong Bram Appel boven zijn tegenstanders uit. Hij raakte de bal wel aan. maar zijn sprong was niet geheel juist getimed, waardoor zijn kopbal vrij ongevaarlijk bleef. Strijd kreeg ander aspect. Het aspect van de strijd wijzigde zich halverwege de eerste helft. Appel en Van der Gijp gmgen veelvuldiger de „switch" toepassen en onttrokken zich daardoor aan de dekking van spil Mond en rechtsachter Brenner, die voortdurend tevergeefs naar hun „directe" tegenstan ders zochten. Bovendien versterkten Brusselers en de zeer ijverige Bosselaar de aanvalskracht door regelmatig langs de zijlijnen op te rukken en vervolgens de overige voorhoedespelers in het spel te betrekken. De zwakke Luxemburgse achterhoede vond niet de instelling om zich tegen deze gewijzigde aanvalsmethode te ver weren. Er ontstonden voortdurend „gaten", die de Nederlandse halfspelers noodden om hun door de KC meege geven opdracht, als schakelspelers te fungeren, te vergeten. Doelpunten kwamen los. Rechtshalf Notermans ondernam, na 26 minuten, als eerste een „drijfjacht". Het werd de inleiding tot het eerste doelpunt. Want zijn pass naar Bosselaar werd gevolgd door een snelle combinatie met Van der Gijp, die verrassend naar het centrum van de aanval was gezwenkt en glijdend scoorde (10). Het tweede doelpunt, dat spoedig volgde (eveneens van Van der Gijp), leek het karakter van „strijd" aan het duel te zullen ontnemen, Maar een fout van Van der Hart, die tot de stand 21 leidde, schonk de Luxemburgers een nieuwe stimulans en daardoor werd het laatste kwartier voor de rust het meest aantrekkelijke gedeelte van de wedstrijd. Sensationeel begon de tweede helft. In de eerste minuut kopte Bosselaar de bal door naar Van der Gijp. die hard in schoot. De Duitse arbiter Treichel kende zonder aarzelen een doelpunt toe. Maar Bosselaar had de bal met de hand door getikt naar de Feyenoordspeler. Een protest van de Luxemburgers volgde. Na overleg met de Nederlandse spelers en nyl de grensrechters annuleerde de heer Ijeichel dit derde doelpunt Een beslis sing. die 't publick met applaus ontving. Na de hervatting hraft het Nederland, elftal overigens, zonder tot een opmer kelijke prestatie te kunnen komen, ge makkelijk de beslissing kunnen forceren. Het lage tempo bleek toch reeds te veel van de krachten der Luxemburgse spe lers te hebben gevergd. De Luxemburgse achterhoede reageerde vaak traag en daardoor ontstonden goede scoringskan sen, die evenwel onvoldoende werden gebruikt. Slechts twee keer ontstond in de monotone strijd een opleving: door de doelpunten, waarmee Dillen en Brusse lers de eindscore op 41 bepaalden. Het Luxemburgse team heeft in de tweede speelhelft vrijwel geen dreigende situaties voor ons doel kunnen scheppen. Daarvoor was de spelopbouw op het middenveld te primitief en bleef de doortastende middenvoor Letsch een te eenzame figuur temidden van de Neder landse verdedigers. HU kon slechts hopen op kansen, die de verdedigers van de Oranje-ploeg mogelijk weggaven, en dat geschiedde, door een te geringe concentratie, zowaar enkele keren. Het waren weinig gelukkige overwin naars, die daarna de kleedkamers op zochten. Henk Pellikaan liep met een vaag glimlachje op het gelaat naast de lang niet stralende Bram Appel. George Hardwick, de bondscoach, bleek evenmin erg tevreden. En achter hen kwamen de overige spelers van het team, met de hoofden gebogen, als verlieten zij als verliezers het terrein. NA NEDERLAND-LUXEMBURG .Jongens, we hebben champagne ver diend....". De opgewekte kreet van Bram Appel breed grynzend op de massagebank doorbrak de spanning, die men na afloop van de wedstrijd in de Nederlandse kleedkamer van de ge zichten van de spelers en officials kon aflezen. „Ja jongens, champagne de toegezegde beloning voor een over winning met forse cijfers, al had Appel zelf daartoe misschien het minst bUge dragen. De kreet was de enige uiting van op gewektheid. Want de spelers waren ken nelijk niet voldaan over hun prestaties. Schuchter fluisterend en met strakke ge zichten werden de gesprekken gevoerd, en met gedempte stem commentaar ge leverd. Herberger als trooster. Sepp Herberger, de trainer van de Duitse ploeg, die de wedstrüd had ge volgd, kwam hen troosten. „Zo'n strijd is -geen maatstaf. Ik weet hoe moeilük het is om tegen een ploeg als die van Luxemburg te spelen, nietwaar, een elftal dat zelf niet veel kan, heeft niets te verliezen. Maar voor de tegenstander, in dit geval het Nederlands elftal, wordt het dan zeer lastig om tot goed spel te komen. En dat heeft de Nederlandse ploeg nu ondervonden". Het commentaar van de heer Pellikaan, lid van de keuze commissie, kwam met dat van Herberger overeen. „Het spel was onbevredigend, maar de overwin ning verdiend. Ik ben blij, dat het ex periment met de linkervleugel volkomen is geslaagd." De heer Kruyver, voorzitter van de technische commissie, had een andere verklaring voor het teleurstellende spel. „Het elftal is sinds de in september j.l. gespeelde wedstrijd tegen Denemarken zijn zekerheid kwyt. Ten dele komt dat door verandering van trainer bijna elk duel werd door een andere oefen- meester voorbereid ten dele ook door de verjonging van de Nederlandse ploeg. WU moeten meer oefenwedstrijden hou den, opdat de jongens, vooral de voor- waartsen, beter op elkaar raken inge speeld". De heer Kruyver achtte het een positief feit, dat er veel was geschoten. „Meer en beter dan vorige week in de oefenwedstrijd tegen Duisburger Spiel- verein", zei de TC-voorzitter. Hardwicki Nog veel te doen. Allerminst tevreden was de bonds coach George Hardwick. „Ik heb vorige week al gezegd, dat er nog veel moet worden gedaan", aldus de Engelsman, „en zelfs al zouden wU met 100 hebben £en fcanjet aan QXitlen had Auccea Deze foto lait tien, hoe Cor v. d. Gijp In de 26ste minuut van de eerste helft het eerste Nederlandse doelpunt scoorde. V.l.n.r. Brosius, achter hem staand Mond, Cor v. d. GUp, Brenner en de geslagen doelman Michaux. Hier ziet men hoe het derde van de 1 te schieten het kanon Coen Dillen ver- I Toon Brusselers, Cor v. d. Gijp, Brenner vier Nederlandse doelpunten ontstond rassend tot een vliegend en onhoudbaar Schmidt en de verslagen Luxemburgse i toen Cor v. d. Gijp inplaats van self]schot in de gelegenheid stelde. V.Ln.r.doelman Michaux. gewonnen, dan zou mUn mening nog niet *Un gewUzigd. Het teamverband moet nog worden verbeterd. Maar gelukkig is de conditie van de spelers zeer goed. Dat was de beslisgende factor in deze wedstrijd". „Niets is zo moeilijk dan in het veld te stappen met de opdracht om met groot verschil te winnen", was de mening van aanvoerder Wiersma. Doelman De Munck klaagde over de wind, die grillige effec ten aan de bal meegaf en spil Van der Hart begreep nog niet hoe hy die fout. die tot het enige Luxemburgse doelpunt leidde, had kunnen maken. „Ik schrok toen ik die middenvoor opeens naast mij zag. en weifelde.... tja In de kleedkamer der Luxemburgers was de stemming uiteraard evenmin op gewekt. De spelers toonden duidelijk tekenen van vermoeidheid. „Dat komt", zo verklaarde spil Mond. „omdat vier van ons zondag j.l. in storm en regen een bUzonder zware bekerwedstrijd heb ben gespeeld. En daarvan waren de ge volgen nu merkbaar". De spelers vonden over het algemeen het scoreverschil te groot „Nederland wacht een moeilijke wedstrijd tegen Oostenrijk", voorspelden zij. „Er is nog een duidelijk verschil in techniek". Een Hongaarse Idealist De enige, die zich werkelijk opwond, was de trainer van de Luxemburgse ploeg. Nandor Lengyel Hongaar van geboorte. „Het is een schande, dat Ne derland maar met 41 van ons won", zei hij met stemverheffing, „want, be grijpt u, wy zijn maar amateurs en zij krijgen er geld voor. Wij spelen het spel voor ons plezier, wU zijn idealisten, be grijpt u, mUnheer?" Wij begrepen het. Maar durfden tegen over hem onze heime'ijke gedachte, dat men met idealisme alleen niet ver komt in een toernooi om het wereldkampioen schap, niet uit te spreken. Een enigszins geflatteerde 32 zege heeft het Nederlandse jeugdteam gister avond in het Utrechtse stadion behaald op een bondsamateurelftal. Nadat een teleurstellende eerste helft was beëin digd met een 20 achterstand, wist de jeugdvoorhoede na rust het bondsteam te overrompelen en driemaal te scoren. Vooral in de eerste 40 minuten bleken de amateurs aanmerkelijk sterker. De jeugdspelers zagen geen kans de hechte achterhoede te doorbreken. Het man keerde aan samenhang In de aanvals- linie. waarbU individueel goed spel van De Vries, Feldmann en Alma weinig waarde had. Kort na elkaar scoorden Uittenbosch en Klinkenberg voor het amateurelftal nadat zij de jeugdverdedi- ging uit verband hadden weten te spelen (0—2). Direct na rust tapte de jeugd uit een ander vaatje. Een voorzet van rechts binnen Bouwmeester belandde bU Vreeken. die de aarzelende doelman De RUk met een hard schot passeerde (12). rechtervleugel van de jeugd, be ide uit Braam en Alma, kwam .ma pas goed op toeren. Het duurde ït lang of uit een van hun combina- doelpuntte Alma en bracht zodoende stand op 22. Een fout van doelman Rijk bezorgde de jeugd een fortuin- overwinning. Braam kreeg de bal uitstekende wijze voorgezet van Vreeken en het te laat ingrijpen van De RUk kostte een doelpunt (32). Een ereplaatjc In de krant voor De beste speler van het Nederlands elftal was ditmaal Cor van der Gijp, die de moeibjke taak had om als linksbuiten enig raffinement aan de aanvallen te geven. In de eerste twintig minuten werd hU te weinig in het spel betrokken maar daarna werd hy, dank zij de begripvolle samenwerking met de uitstekende Bosse laar (wiens passes overigens enkele keren verwaaiden) een voortdurende dreiging voor de Luxemburgse achter hoede. Van der GUp toonde een opmer- kelUk spelinzicht en dat leidde tot de eerste twee doelpunten. De rechtervleugel DillenBrusselers speelde aanmerkelUk zwakker. Brusse lers remde vaak een snelle opbouw en verzuimde bovendien directe passos te geven, waarop Dillen zou kunnen reage ren. Het spel van de PSV'er miste de „speelsheid", die de Luxemburgse achter hoede had kunnen desorganiseren; de combinaties van deze vleugel waren te doorzichtig en zij kregen slechts een dreigend karakter, Indien ook Bosselaar of rechtshalf Notermans onze beste halfspeler daarin werden betrokken. Middenvoor Bram Appel kon deze middag niet zUn gebruikelijke doelpunt scoren. HU heeft daartoe overigens wel. zU het vaak in ongunstige positie, de gelegenheid gehad. Eenmaal wipte hij de BILJARTEN BILJARTBOND BLOEMBOLLEN STREEK Bij de voortgezette persoonlijke bil jartkampioenschappen van de Biljart bond Bloembollenstreek le klasse libre wist de VIOS-speler J. Diedericks beide partijen te winnen met een fraai alge meen moyenne. De uitslagen waren. J. Diedericks 200 24 26 8. J. Vierwinden 113 24 24 4.52 W. van Gerven 200 32 37 6.25 J. Vierwinden 152 32 20 4.75 J. Diedericks 200 28 35 7.14 W. van Gerven 126 28 12 4.50 WANDELSPORT DE VIERDAAGSE VAN DE NWB De vierdaagse wandeltochten van de Ned. Wandelsportbond zullen dit jaar van 23 t.m. 26 juli in de omgeving van Apeldoorn worden gehouden. bal over doelman Michaux en 't Luxem burgse doel heon, eenmaal ook werd een prachtige kopbal van de Limburger door de lat gekeerd. HU heeft veel betere wedstrUden gespeeld en leek uitgeput In de slotfase toen een gedeelte van het publiek meende hem te moeten uit fluiten bU het missen van een moeilUke kans. Notermans en Klaassens bereikten, na een aarzelend begin, een aanvaardbaar niveau. Vooral de kleine, Uverigc For- tunn-speler groeide naarmate de tUd ver streek. Ook de prestaties van Kuys waren onvoldoende, in tegenstelling tot die van aanvoerder Wiersma, die bU duels met middenvoor Letsch en links buiten Schaack enkole keren volkomen foutief reageerde, hetgeen zUn zelfver trouwen zichtbaar aantastte. Van der Hart maakte twee fouten: de oorste leidde tot het doolpunt der Luxembur gers. de tweede tot een goede scorings kans voor Letsch. Doelman De Munck, die steeds rustig en betrouwbaar ingreep, verwerkte het schot van de middenvoor echter bekwaam. In de Luxemburgse ploeg onderscheid de zich de middenvoor Letsch, een speler met een voorkeur voor de switch, die echter veelal onvoldoende steun van lijn binnenspelers kreeg. Letsch was betrok ken bij vrUwel alle gevaarlijke situaties voor het Nederlandse doel. Die situaties werden veelal veroorzaakt door de vleugelspelers Halsdorf en Schaack. Ook rechtsbinnen Clrelll, een handige voet baller en een doorzetter, drong in de eerste helft enkele keren goed op. Later werd zUn spel echter aanmerkelijk minder en mede daardoor verspeelde Luxemburg de kansen op een spelop bouw op het middenveld. De beste ach terspeler was linksachter Brosius. HU begreep vaak de bedoelingen van Dillen en Brusselers goed en voorkwam daardoor van die zijde moeilUkheden voor de puike doelman Michaux, die de Nederlandse doelpunten onmogelUk heeft kunnen voorkomen. Toen scheidsrechter Treichel tenslotte het eindsignaal gaf bleef het veelbete kenend stil in het stadion. En zelfs toen de ploegen de groet aan het publiek brachten was het niet meer dan een belcefdheidsapplausje, dat hun ten deel viel. Sepp Jie%6etge% &tudee%de Sepp Ilerberger, de trainer van het West-Duitae voetbalelftal, dat op 2 april a.s. In het olympisch stadion te Amster dam tegen Nederland zal aantreden, was gistermiddag naar het Feyenoord-stadlon te Rotterdam gekomen om de toekom stige tegenstanders gade te slaan in hun strUd tegen Luxemburg ln de voorronde van het wereldkampioenschap 1958. De foto toont Ilerberger (met hoed) op de tribune. Naast hem (met pet) zit een van zUn machtige vrienden, de heer II. Tissles uit Hamburg, die een van Duits land» grootste o lie mag na ten ls.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7