STOFFENSHOW Vlotte vergadering van de Vereniging „Koninginnedag" Programmapunten, die deugdelijkheid bewezen Zorg voor ontheemdenkinderen door r.-k. vakschool te Leiden Waardevolle avond van Collegium Musicom DONDERDAG 21 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGTNA 6 PROGRAMMA VOOR DINSDAG 30 APRIL De vereniging „Koninginnedag" te Leiden heeft gisteravond in „De Turk" voorspoedig vergaderd. Omdat het programma van Ko ninginnedag de vorm gaat aanne men van een eerbiedwaardige tra ditie, behoefde de bespreking niet veel tijd in beslag te nemen. Vele programmapunten, die in de loop der jaren hun deugdelijk heid hebben bewezen, vindt men ook nu weer In de feestgids. Wij vermelden de reveille te 7 uur, die ditmaal niet door drie, maar door vijf bands gebracht zal wor den.'Op deze wijze zullen de fees telingen, nog sneller naast hun bed worden gebracht. Om kwart over acht kwelen de kinderkeeltjes op het Stadhuis-plein tijdens de vroege aubade, waarna kinderfeesten in drie zalen van de Stadsgehoorzaal. De organisatoren zullen de ruimte hard nodig hebben, want de belangstelling van de jeugd wordt ieder jaar groter. Ditmaal telt m^n ruim 2000 kinderen. Voor de kinderspelen, die volgens traditie op het sportterrein aan de Zoeterwoudsesingel zullen worden gehouden te 9.30 uur kunnen de jon gens zich opgeven donderdagmiddag 4 april en de meisjes, vrijdagmiddag 5 april, beide dagen om half vijf, in „iDen Burcht", Nieuwstraat. Leeftijd 912 jaar. Over de militaire mars van 9.30 uur over Breestraat zijn nog geen bijzonderheden bekend: wordt het, militaire mars of een parade? Weer poppenkast. Vorig jaar heeft de vereniging groot succes gehad met de poppen kast-voorstelling op het Stadhuis plein, ook dit jaar dus kunnen de kinderen van tien uur af de lotge vallen van Jan Klaassen en Katrijn op de voet volgen. Carillonspel daalt van tien uur af neer op de feestende menigte, gelijk met het water, dat de spuitende fon tein laat vallen. Waarlijk feestelijke momenten breken dan aan voor de kinderen, die zo verstandig zijn ge- weestzich opvallend met de feestkleur van de dag, het oranje, te tooien. Zij krijgen nl. geschenken van vriende lijke heren, die tot 12 uur daartoe speurend door geheel de stad gaan. De Oranje-wandeltochten dit keer alléén 15 kilometer starten tussen 1.30 en 2 uur van Oud-Hor - tuszicht en voeren de sportieve deel nemers door de schone dreven rond Leiden. Dezelfde wandelaars zullen om kwart vöor vijf langs het Stad huis defileren, waar op het bordes de notabelen van de stad zullen zijn opgesteld. Om 2.30 uur zullen vele Leide- naars zich langs de krijtlijnen van het Leidse Hout-voetbal veld bevin den, waar zij naar wij hopen een pittig partijtje „hoogvliegend" voetbal zullen zien van de elftallen van de Nederlandse en Engelse Luchtmacht. Het bekende kindercircus „Elle boog" uit Amsterdam zal om half drie zeer zeker veel jeugdigen trek ken naar de Gehoorzaal. Om half vijf gaat „Kunst en Genoegen" door de stad, om acht uur geeft T. en D. een openluchtconcert en trekt Con cordia door de Leidse straten. Om 8 uur tenslotte treedt het ca baretgezelschap Adri van Oorschot op in de Foyer van de Stadsgehoor zaal. Oranjebal? Tijdens een korte gedachtenwisse- ling, die na de onthulling van dit plan volgde, werd de suggestie ge daan op het Stadhuisplein een Oran- jebal te organiseren. Hoewel er vele moeilijkheden van organisatorische aard zijn, zal het bestuur dit voorstel in overweging nemen. Tijdens de korte huishoudelijke vergadering werden na een kort wel komstwoord door de voorzitter, dr. ir. P. C. Lindenberg, de notulen en de jaarstukken van de secretaris, de heer J. C. J. Lambermont, onveran derd goedgekeurd. Het jaaroverzicht gaf een goede kijk op de activiteit van het bestuur. De rekening van de penningmeester, de heer J. F. Voorbij, sloot met een batig saldo van 2926.Er zijn thans 577 leden. De heer Voorbij werd door de vergadering volledig gedéchargeerd. In de kascommissie, die hierna gekozen werd, namen de heren H. J. Barendse, J. H. v. d. Kloot en B. de Kier zitting. „Acclamator". Op voorstel van de heer S. Platteel, werden de periodiek aftredende be stuursleden, de heren L. Questroo, W. P. Leenen en J. F. Voorbij door de vergadering bij acclamatie herko zen. De heer Platteel, die zich in de afgelopen tien jaar telkens een on navolgbare „acclamator" heeft ge toond, ontving van het bestuur nu een mijlpaal was bereikt een klein geschenk. Na de pauze, die om negen uur al gehouden kon worden, toonde de heer H. Kleibrink een technisch wel haast volmaakte film over het bou wen van de radio-telescoop te Dwin- geloo. De heer Kleibrink heeft dit film werk in de loop van vele jaren opge bouwd. De opnamen zijn suggestief, het beeldrhytme is rustig, maar over tuigend. Aan het slot van deze avond dank te de voorzitter de heer Kleibrink voor deze zeer leerzame rolprent. Naailes werd les in Naastenliefde Ook hulp aan Leidse pleegkinderen Nood maakt vindingrijk. Hel be hoeft niet eens eigen nood te zijn, die bijzondere gaven van vindingrijkheid en organisatietalent aan het licht brengt. Dat hebben leraressen en leerlingen van de r.-k. vakschool voor meisjes aan het Galgewater te Lei den wel bewezen. Reeds enige jaren bestond daar de gewoonte te „werken voor de ont heemdenkampen", welke gewoonte was ingevoerd om de leerlingen die natuurlijk lievér werken aan iets, waar ze thuis eer mee kunnen in leggen te laten naaien, zonder dat ze er iets voor terug ontvangen. Na berichten uit Ens, bij Wenen in Oostenrijk, waar mej. A. Hamilton een oud-lerares van de vakschool als sociaal werkster in een ont heemdenkamp werkzaam is, werd bij de maandelijkse uitbetaling van de leer krach ten, door de dames A. de Boer en B. Zonneveld een bus ge plaatst, waarin de leerkrachten een bijdrage konden storten ten bate van de vluchtelingen. Dreef aanvankelijk de onderneming op giften van de leerkrachten, waar mede knopen, machinezijde en zak ken voering werden aangeschaft, en op de stoffen, die door bemiddeling van een tweetal relaties voordelig betrokken konden worden, na de Hongaarse opstand in november jl., leverden alle leerlingen regelmatig een bijdrage en ze stelden er een eer in om voor de ontheemden te mogen naaien. De actie bleek een reuze-leermid del, want bij de driemaandelijkse re petities krijgt elk van de meisjes op dracht een jurkje of jongensbroek te maken, die even perfect moet zijn, alsof hij voor een broertje of zusje was. Kwantiteit en kwaliteit Een tentoonstelling, van de kleding die de kinderen voor de vluchtelin gen gemaakt hadden, deed menig moeder verzuchten: „Zoiets heeft mijn kind niet eens!" De resultaten zijn overweldigend: de oogst van de december-proefwer- ken bedroeg 20 jongensbroekjes en 20 overgooiers en voor de komende proefwerken is het plan opnieuw 20 jongensbroeken en 20 jurkjes te ma ken. In 1>954 gingen als Kerstgave 290 kilo goed in hoofdzaak nieuw naar Ens in Oostenrijk; met Pa sen, het daarop volgend jaar weer Nijvere meisjeshanden doen de voor raad kleding, die op verzending ligt te wachten, iedere les groeien. Een kijkje in een van de klassen. kilo, nu alles nieuw; en in decem ber jl. werd 170 kilo goed verzonden. Dit ging naar een kamp in Duits land, omdat de kampen in Oostenrijk door het Rode Kruis verzorgd wer den en men derhalve geen particu liere zendingen kon toestaan. Bang voor een massale aanval door de mot ten op de kostelijke voorraad, heeft men daarom voor één keer, kinderen in een ander kamp blijgemaakt. Thans ligt weer tachtig kilo kle ding op transport naar Oostenrijk te wachten De beperkende bepaling in verband met dé Rode Kruishulp is er ook de oorzaak van, dat op zeker moment de produktie van naaigoed groter was dan de afzet. Ook de pleegkinderen Mej. De Boer heeft daarop contact opgenomen met mevr. Van Wely, die het Huisvestingscomité in Leiden vertegenwoordigt, en die grote be langstelling bleek te hebben voor de onderneming. Uit voorraad werden toen in één keer „zeker tien jasjes, een hele stapel ondergoed en wel 20 pyama's" geschonken aan de kindé ren, die in Leiden en omgeving on- Koninklijk paar bij ere-promotie te Groningen In de A-kerk te Groningen hebben HJM. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard woensdagmiddag de ere promotie bijgewoond van jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, minister van staat en oud gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, die promoveerde tot doctor honoris causa in de letteren en wijs begeerte. De foto laat zien hoe de promovendus (rechts voorgrond) zich voor het houden van zijn toespraak naar de kansel begeeft, gadegeslagen door (links) HJVL Koningin, dr. W. Drees en de Prins der Nederlanden. derdak hebben verkregen. Begrijpend, dat er voor een derge lijke onderneming meer geld nodig is, dan men door een onderlinge col lecte bijeen kaai brengen, vroegen wij hoe mej. De Boer deze rots omzeilt. Met een zekere trots vertelde ze: „Natuurlijk schooien we veel, al gaat dat niet altijd even makkelijk." De leveranciers hebben heimelijk ook wel sympathie voor het geval, wont het tweetal relaties dat aanvankelijk stoffen leverde, is uitgegroeid tot vijf a zeven bedrijven, die regelmatig hun bemiddeling verlenen. Bij een groot tekort aan geld wor den enkele van de kledingstukken verkocht aan de leerlingen van de school. Tegen Sinterklaas hebbun de meisjes met-man-en-macht poppen- kleertjes genaaid van. afvalsnippers, die bij verkoop ongeveer 150 gulden opbrachten. Het enthousiasme van de meisjes, dat eerst nogal afwisselend was, is nog steeds groeiende. „Je zou eens zien, hoe geestdriftig ze voor hun werk zouden zijn, wanneer juffrouw Hamilton hier eens over haar'werk in het kamp kon komen praten. Dan zouden ze helemaal niet meer te houden zijn!" van Gronheid, Leiden ONTWERPER ZOCHT ZIJN INSPIRATIE BIJ DE BOLLENVELDEN Vijf mannequins brachten gister middag en gisteravond in de foyer een collectie haute couture modellen, vervaardigd uit stoffen van de Fran se ontwerper Boussac, de Italiaan Legler en de Zwitserse katoenfabriek Christian Fischbacher en Co. De show werd gepresenteerd door de firma Gronheid. Alle stoffen waren van katoenweef sel, dat men tegenwoordig zelfs het aanzien van zuiver zijde kan geven. Voor het komend seizoen heeft Bous. sac zijn inspiratie gezocht en gevon den in India, Perzië en China, maar ook in de geschiedenis: in het bijzon der die van Frankrijk. Dessins uit de tijd van de Lodewijken werden met enige variatie overgenomen. De Hol landse bollenvelden schijnen hem eveneens te hebben geïnspireerd; we over deze avond, zou geen goede muzikale smaak bezitten; maar ieder een en dat waren er niet weinigen) was content èn over de keuze van de muziek èn over de uitvoering. En terecht! Met waardering denken wij aan de vitale, jonge dirigent Hans van den Hombergh; aan zijn leven dige enthousiaste leiding en aan het resultaat, dat hij bereikt heeft. Als begin was het a cappella koor werk „O Leyda gratiosa" gekozen (de lofzang op onze mooie vader stad) van de hand van de Leidse medicus Cornelis Schuyt (1557-1616). Deze kunstzinnige doctor wist het contrapunt knap neer te schrijven en onze hedendaagse studenten hebben het mooie werkje feilloos uitgevoerd. Als pièce de résistence voor de pauze gold de opera buffa „La Serva Padrona" van Da Pergolesi, welke niet alleen gezongen, maar ook ge speeld werd door Leo Rommerts als Dokter Pandolfo; door Ank Reinders als Serpina en Trudy van der Lugt als Scapin; vertaling en regie door Otto Couperus. De grootmeester van de opera buffa, nauw verbonden aan de Napelse opera, verstond de kunst een vernuftig geestig opera-tje te schrijven en de beide solisten hebben Pergolesi's genre, z'n ongekunsteld heid en natuurlijkheid goed aange voeld. Ank Reinders (wier sopraan- stem veel vooruitgegaan is) zingt en acteert dit lichte, pittige genre uit stekend en Leo Rommerts, in het bezit van een welluidende bariton, was haar aardige en waardige tegen speler. De simpele Scapin werd eveneens goed aangevoeld. Het orkest voor het podium in de zaal geplaatst, deed verdienstelijk werk. teruggekeerd door de verklan king van Bach's Pfingst Cantate (no. 69). Het orkest, met houtblazers, omringde nu op het podium het zangkoor. De vorm van de cantate is opmerkelijk. Een recitatief staat in het centrum, omgeven door twee aria's door sopraan en bas en twee koren. Eéri van de stemmen zingt de koraalmelodie; het slotkoor is een grote fuga. De sopraan-aria „Mein glaübiges Herze", met violoncello piccolo, is een heerlijk muziekstuk om de innerlijke blijdschap. Ook deze muziek ligt de sopraanzangeres goed. Zij heeft de aria mooi gezongen. Na de sopraan-aria, een klein mooi instrumentaal brokje kwartetmuziek. De bas-solist (Leo Rommerts) had het wat moeilijker dan de sopraan, maar heeft er zich goed en bevredi gend doorgeslagen. De koorzang was bezonken en „stimmlich" prijzens- IDENTITEIT VAN SLACHTOFFER BEKEND. De politie heeft de identiteit van het bij de Schrijversbrug te Leiden gevonden lichaam van een man van ongeveer 50 jaar vast kunnen stellen. Het was het stoffelijk overschot van een inwoner uit Den Haag. De Leidse brandweer bluste 144 branden De Leidse brandweer brengt ver slag uit over het afgelopen jaar en maakt onder meer bekend, dat zij in totaal 144 keer is uitgerukt voor *t blussen van een brand. Daarbij wa ren 46 schoorsteenbranden, 67 klei ne binnenbranden, 3 kleine en 2 grote uitslaande branden. Het aan tal alarmeringen voor brandge- ruchten bedroeg 51 en de wagens zijn 9 keer uitgerukt na een baldadi ge melding. Voor hulpverlening aan mens en dier trok men 12 maal uit en 220 keer werd bij materiële moeilijk heden (zoals auto's te water) by- stand verleend. De Eerste Hulpdienst is 956 keer uitgerukt. Aan het verslag ontlenen wij voorts, dat de oorzaak van de grote brand bij Krantz aan de Oude Sin gel op 3 juli 1966 onbekend is ge bleven. waard. De twee geestelijke liederen cappella) verrieden Strawinsky's nationaliteit en wel met overtuigings kracht. Men waant een orthodox Rus sisch kerkkoor te horen. In het Rus sisch Boerenlied treden een sopraan en als solistisch op, afwisselend met het koor; geïnspireerd op folkloris tische gegevens. De 2e Suite voor klein orkest dateert van 1925, zoiets van een woelige menigte, flarden muziek, blikkerige klanken van koperinstrumenten; markant dwingend, karakteristiek en bizar. Kort en bondig! Na de laatste dans, de galop, betoonde men zich zo inge nomen, dat deze gebisseerd werd. Tot besluit Due Madrigali van Hendrik Andriessen, de componist, die zich zo gaarne vermeit in de fraaie vocale kunst. Hij schreef de twee madrigalen voor koor en strijk orkest. Een languissant liefdeslied: „Che debbo far" en een tintelend drinklied „Ah - eviva Bacco". Het ganse koor bezingt in gestadige cli max de roem en eer van Bacchus en Amor, waarbij 't strijkorkest geestig secundeert. Applaus, reprise van het Drinklied. Mochten de solisten met hun dirigent al mooie bloemen heb ben gekregen, na het Drinklied wachtte de dirigent nog een aardige verrassing. De dames en heren van de beide muziekverenigingen boden hem een sierlijk getooide fles met wijn aan, zoals men alleen in Italië kan zien en genieten. Een avond met veel variatie en veel voldoening. J. KORTMANN. Hulp aan kinderen uit Oostenrijk Hartelijke initiatieven Nadat op 5 februari een groep van 170 kinderen uit Oostenrijkse kam pen te Leiden arriveerde, kwamen spontaan vele geldelijke giften bin nen bij mevrouw H. M. van Wely- Van Deene, vertegenwoordigster van het Katholiek Nederlands Huisves tingscomité, welk comité de kinderen in Leiden en omliggende gemeenten een onderdak bezorgde. Ter aanmoediging plaatsten enige tijd verantwoordingen van de ontvangen bedragen. Het totaal be liep een bedrag, ver over de vierhon derd gulden. Woekerend met de be schikbare middelen heeft mevrouw Van Wely vele van de kinderen ge lukkig gemaakt. Het was namelijk gebleken, dat het merendeel van de kinderen wel net jes maar bitter-armoedig was ge- j kleed. Kleding en schoeisel waren i een eerste behoefte. Gekocht werden 6 jongensbroeken, 8 jongensoverhem den, 14 jongens- en meisjesjasjes, 8 jurkjes en 13 paar kousen. (Een drup pel op de gloeiende plaat.) Daarbij kwamen 16 paar schoenen terwijl een klein kapitaal werd uitgegeven aan tandartsrekeningen en brillen. De middenstand en verschillende industrieëlen lieten zich niet onbe- zagen hyacinten en motieven in kleuren die veel op tulpenvelden leken. Voor de cocktail- en avondtoi letten heeft Boussac vooral het oog gehad op kostbare Perzische bloem motieven. Legler zocht het in ballen en im- primé's, in streepdessins en pastel tinten. Voor middagjaponnen en ochtendjurkjes zijn deze dessins bij zonder geschikt; ook voor het strand. In deze show was het spelelement verweven. Gegoochel. Dikwijls toverden de mannequins wat met blouses en rokken, capes en bolero's om binnen enkele seconden in een gewaad dat er heel anders uit. zag verder te' wandelen. Er waren grappige maar onpraktische dingen te zien, zoals bijvoorbeeld de knie broeken met bandjes aan de pijpen, die de pettycoat vervangen, en de japonnetjes die voor een halsuitsnij ding van maar enkele centimeters vertoonden en achter een diep decol leté. In Holland heeft men aan een dergelijk japonnetje niets. Maar de modellen waren dan ook voor war mer streken ontworpen en bovendien ging het hier niet om de modellen, maar om de stoffen, die werkelijk stuk voor stuk het aanzien waard zijn. Boussac heeft het in het artistie ke gezocht, Fischbacher meer in het sportieve, terwijl Legler het midden houdt tussen beide. De stoffen van Fischbacher zijn ge makkelijk te wassen en te strijken. Ze kreuken niet en mocht u er vlek ken op krijgen, dat zijn die er met water en zeep in een oogwenk eruit te halen. Voor het jonge meisje zijn ze dus zeer geschikt, evenals voor de werkende vrouw. Tot slot vermel den we nog de mooie kwaliteit ka toen voor de avondjaponnen, -man tels en -stola's, de hoeden van Mes- scher en de bijou's van maison Van der Vlist. tuigd: Door bemiddeling van een fa brikant te Leiden werd 48 meter stof tegen gereduceerde prijs betrokken en een industrieel te Alphen aan den Rijn schonk alle twintig in die ge meente ondergebrachte kinderen een warme jas. De deken van Alphen, de ken E. A. M. Paap, verstrekte alle pleegouders een toelage, uit een spe ciaal voor dat doel gehouden collecte. Met name ook in de gemeenten Voorhout, Roelofarendsveen en Zoe- terwoude vonden de kinderen een gastvrij onthaal. Te Voorhout werd nog onlangs een speelgoed-kinderboerderij verloot, waarvan de opbrengst groot 91 gul den ten goede kwam aan de vluch telingen-kinderen. In Voorschoten heeft een comité, dat in de dagen van de Hongaarse opstam' werd opgericht, de zorg voor de kindei en op zich ge nomen. Burgerlijke Stand Geb.: Adrianus zn v. J. van Put ten en C. van Wagtendonk; Caroline Anita Lucia dr v. J. G. W. Diebeis en J. Robbex-s; Fadhila Maria Jo- sephina dr. v. E. Oefner en H. H. J. Donders; Alexander Bastiaan zn v J. B. Prober en E. I. den Duik; Mir jam dr. v. H. Kooistra en C. Boel mans; Ellen Helene Elisabeth dr. v F. J. Bekker en A. J. van den Ak ker; Ludovicus Gerardus zn v. C. L. Dirkx en W. F. C. Glijn; Robert Jan zn v. J. N. van der Hulst en M. van Hunnik; Ewout Maarten zn. v. F. F. van Haeften en H. A. Treffers; Christina Klasina Francisca dr. W. L. Wfjnands en A. Kroezen; Ro bert zn. v. L. van der Zeeuw en A. Hansen; Paulus Maria zn v. F. J. van Ombergen en H. P. Oldendorp. Overl.: J. Koet 74 jaar weduwe v. H. de Bolster; A. H. de Haan, 58 jaar, vrouw; H. L. Blom, 75 jaar, man; J. M. Brinks, 5 dagen, dr; M. J. Kriek, 70 jaar, huisvr. v. F. P. Smit.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6