De ideaal ingerichte flat staat op de huishoudbeurs Een week zakgeld boete voor scholier Jünd daa% waCf uetöCanden KORTE golf DONDERDAG 21 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Ook „de wereld van 't kind" is niet vergeten De stilte, dio na beide tentoonstél- in naaimachines. Had men deze allen lingezt vanwege het RAI-bestuur in het ruime gebouw aan de Gerd. Bol straat was teruggekeerd, is alweer verstoord door de intocht dergenen, die er de Huishoudbeurs gAan vor men. Tot 1 april kan de bezoeker, en ongetwijfeld op de eerste plaats het vrouwelijk element, genieten van een zelds&me verscheidenheid. Daar is op de eerste plaats „De ideale flat", een modern ingericht huis dat tot in klei ne onderdelen te bewonderen zal zijn. Maar niet alleen aan de grote mensen is gedacht; onder de titel „De wereld van het kind" is bovendien ruimschoots aandacht geschonken aan hetgeen de jeugd uit onze dagen bezig houdt. Een derde belangrijk element op deze huishoudbeurs is de showstand die er vanwege de Vereniging Ne derlands Fabrikaat is ingericht. Men vindt er bijzondere prestaties van hetgeen de vaderlandse vaklieden zoal presteren, zowel in het am bacht als in de industrie. Ook aan de nodige shows is gedacht. De voor jaarsmode zal er enkele keren per dag worden getoond door vakkundige mannequins, en ook 'tkamperen is In enkele shows betrokken. Een en an der wordt begeleid door de nodige at tracties; die zijn er in de vorm van prijsvragen en cadeaux, zo verschei den van aard, dat men zou kunnen vragen of de aandacht niet te zeer wordt afgeleid. In eon afzonderlijk Brits paviljoen vragen niet minder dan 22 Britse fir ma's aandacht voor huishoudelijke ar tikelen, die van overzee werden aan gevoerd en die het stellig zullen doen. Overigens zijn de huishoudelijke nieuwigheden ruimschoots van eigen bodem aangevoerd. Iedere huisvrouw zal wel iets van haar gading vinden. Maar of ze zich volledig zal kunnen bevoorraden zonder haar huishoud beurs groot geweld aan te doen, is een vraag, die nauwelijks antwoord behoeft. En dan hebbèn we niet eens gesproken over de inzendingen uit België, Duitsland en ook Zwitserland, die zich in de rij van 160 deelnemers hebben geschaardr- Wie overigens mocht menen, dat bij het deelnemen aan deze huis houdbeurs het hek van de dam zou zijn, vergist zich. Er is namelijk be paald en dat is een o.i. uitstekende maatregel dat per artikel niet meer dan zeven standhouders en dan nog alleen fabrikanten en importeurs mogen deelnemen. Opvallend groot was de aanmelding van fabrikanten Mynheer de visser! In een vorig betoog, terwijl de ene volzin na de andere over zijn lippen vloeide, besprak minister Mansholt de problemen van de visserij en van de vissers in het bijsonder. Hij pauzeerde even om een slokje water te nemen en wendde zich vervolgens tot de voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst: „En op deze wijze, mijnheer de J Visser. De Urkers en Volendammers op de publieke tribune, de afge- vaardigden en tenslotte de be- windsman zelf barstten in een l luid gelach uit. Op het laatst wist de bewinds- J man zelf niet meer of het nu vlees of vis was, wat hij in zijn kuip had. HAARLEMSE WETHOUDERS HOGERE JAAJtWEDDE. Het jaarwedde van de wethouders van Haarlem is van 11,000 gld ver hoogd tot 13.500 gld, zo hebben Ge deputeerde Staten de gemeenteraad doen weten. De raadsleden zelf stemden woensdagmiddag met 30 te gen 8 een voorstel van b. en w. af om hun eigen presentiegeld van 12 tot 18 gld per vergadering te ver hogen. Recruut schoot zichzelf in de buik Levensgevaarlijk gewond Een negentien-jarige recruut van de geneeskundige troepen uit Amers foort sohoot zich gistermorgen, tij dens een oefening in de omgeving van die stad, met een geweer in de buik. In zeer ernstige toestand werd de jongeman opgenomen in het St. Eiisa- bethziekenhuis te Amersfoort. De ongelukkige pakte op een ge geven moment het geweer van een van zijn kameraden, dat teger» een boom stond. Vermoedelijk heeft hij met zijn voet de veiligheidsklep in gedrukt, waarna bij oppakken, het wapen, de geladen was met een losse patroon, afging. Toen men het slachtoffer in het ziekenhuis een bloedtransfusie wilde toedienen, bleek het te behoren tot de zeldzame bloedgroep AB-neg. Over deze bloedsoort beschikte men in het ziekenhuis niet, maar men slaagde erin, onder de in Amersfoort gelegerde militairen enkele donors te vinden van dezelfde bloedgroep. Gisteravond verkeerde de getrof fen recruut nog in levensgevaarlijke toestand. de vrije hand gelaten, misschien zou wel een-derde deel van de totale o/» pervlakte van de zalen in beslag zijn genomen. Onze voorbezichtiging kon uiter aard niet alle stands betreffen; want hier en ar was men nog niet ge reed, althans niet zodanig ingericht, dat we ook maad een beperkt oordeal zouden kunnen uitspreken, We heb ben intussen genoteerd een serie snufjes, die zowel de keuken betref fen als de huiskamer. Ons oog dwaal de van volautomatische vaatwasma- chines naar oliestookapparaten, van stofzuigers met automatisch tuime lend hulpstuk naar breimachines met eveneens automatisch draadinleg en patronenkop, van een paar dozUn nieuwe kleuren verf naar een keur van verpakkingsmateriaal. En ga zo maar door. En nadat ook de bezoekers dit alles zullen hebben kunnen bewonderen en gadeslaan, staan we alweer aan de vooravond van een nieuwe jaarbeurs, waar ook de huishoudelijke sector niet zal worden verwaarloosd, EFFICIENCY BIJ BLOEMENCORSO'S De organisatoren van verscheide ne bloemencorso's die jaarlijks in ons land worden gehouden hebben voor bet eerst met elkaar overlegd op welke data men het beste de corao's op elkaar kan laten volgen. Zulks met het oog op de propagan da die de laatste tijd in het buiten land voor de Nederlandse bloemen corso's wordt gemaakt, en ook om de praktische reden dat de speciale wagens die er voor gebruikt worden gemakkelijker uitgewisseld kunnen worden. Men heeft nu besloten de corso's dit jaar met tussenpozen van een week te houden. Rijnsburg is het eerst aan de 'beurt op 3 augustus, dan volgen 's-Gravenhage op de 10e, Rotterdam op de 17e, Zunaert op 1 september en Aalsmeer op 7 septem ber. Gistermiddag heeft de commis saris der koningin in de provincie Zuid-Holland de 17-Jarlge Amerikaan se jongeman Joseph M. Meany ont vangen, die, zoals bekend, op 2 april in Plymouth aan boord zal gaan van de „Mayflower 2". Joseph overhandigde de commis saris een brief van de gouverneur van Massachusetts, waarin deze er aan herinnert dat de Pllgrlmfathers daar de vrijheid vonden, die zij zochten. Tevens echter, zo zeide deze in zijn brief, willen wij ons het volk herinneren, dat hen gastvrijheid en onderdak verleende. De pilgrlmfa- thers, zo besloot hij, hebben gehol pen onze natie te vestigen. Aan de commissaris der koningin werd voorts een gouden penning aangeboden, een geschenk van de „Boys Club's of America", waarbij 480 clubs zijn aangesloten en die onlangs haar 30-jarig bostaan her dacht. De commissaris der Koningin aanvaardde deze geschenken met enige vriendelijke woorden en schonk Joseph Meany een boek over Den Haag in Engelse tekst. Joe zal vandaag een bezoek aan Rotterdam brengen. Het programma vermeldt een ont vangst ten stadhuize en een bezoek aan de Aelbrechtskolk. waar voor werpen te zien zijn, die herinneren aan de eerste tocht van de oorspron kelijke „Mayflower", Daarna staat een havenrondvaart op het pro gramma, die zal beginnen aan de Voorhaven, waar eertijds de „Pil- grimfathers" scheep gingen. De dag wordt besloten met een bezoek aan „Wilton-Fiienoord" en de Holland-Amerika Lijn. NOODWET KINDERBIJSLAG KLEINE ZELFSTANDIGEN VERLENGD TOT 1959 Bij de Tweede Kamer is ingediend het Wetsontwerp tot verlenging van de werkingsduur van de noodwet Kinderbijslag kleine zelfctandigen. t)« staatssecretaris van sociale za ken en de minister van financiën delen in de memorie van toelichting mede, dat bij de wet van 5 april 1950, de werkingsduur van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen werd verlengd tot 1 juni 1957. Thans wordt een verlenging van de wer kingsduur van de wet tot 1 januari 1959 voorgesteld. Politierechter; Agent over gedrag onderhouden De politierechter te Amsterdam, mr L. de Blécourt, heeft gisterochtend bij de behandeling van de zaak van een 19-jarige Amsterdamse scholier, die vu r i °P 2 januari JI bij Famosrelletjes op De staatssecretaris en de ministerd® Stadhouderskade in de hoofdstad streven er naar op korte termijn de j een agent had boledigd, deze agent indiening te bevorderen van een ont- over zijn gedrag ter plaatse onder werp voor een algemene kinderbij- houden, slagverzekering. Het moet echter niet i waarschijnlijk worden geacht, dat De ambtenaar had namelijk 't toe deze algemene kinderbys gaverzeke-1 stel van ecn student in beslag geno- ring vóór 1 januiari 19o9 in werking meni omdat deze een foto maakte van Een historisch besluit werd gis termiddag door de Amsterdamse raad genomen. Men keurde namelijk de verbouwing en uitbreiding van het Wilhelminagaathuis tot Academisch Ziekenhuis goed en besloot voorts tot de bouw van een nieuw algemeen ziekenhuis in Slotervaart, ter vervan ging van het tot verdwijnen gedoem de Binnengasthuis. Gedurende de sledetocht, welke de bekende circusartist Olschanski maakte door Rusland, sloeg de slede om op de ongelijke bodem, waarbij zijn dochtertje in het nachtelijk duister verdween in de meters hoge sneeuw en niet meer terug te vin den was. Het was een hachelijke situatie, want men hoorde wolven in de buurt. En terwijl men nog koorts achtig zocht, kwam de eerste wolf reeds aangelopen. Met het pistool in de hand hield het echtpaar zich tot afweer gereed, maar men zag hoe het dier op een bepaalde plaats begon te snuiven en te krabben. Daér moest haar kind zich bevinden, begreep onmid dellijk de moeder. Zq begint één van de tientallen ver halen, welke u kunt lezen in het nieuwe roomboteralbum: „De Bon te Droom van het Circus". Een boeiende en afwisselende geschie denis, met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurplaten en plaat jes. Een boek dat een bezit is voor het leven; geschreven door de bekende auteurs en circuskenners J. v. Do- veren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk krij gen bij uw roomboterleverancier of direct bestellen per brief of brief kaart bij Kantoor „Rooroboter-al- bum" Postbus 47, 's-Gravenhage, U krijgt het album dan per omgaan de toegezonden onder rembours. Vermeld wel duidelijk uw naam en adres. De bijbehorende plaatjes krijgt u gratia vor de rljksbotermer- kan. Op elk pakje roomboter vindt u zo'n merk. Neem een pakje extra voor de zon dag! Advertentie Kistenfabriek in lichter laaie Geschatte schade meer dan 3 ton Ken caféhouder te Bovenkarapel ontdekte gisteravond om kwart voor zes brand in de grote kratten, en kistenfabriek van de n.v. P. Koopen en Zn. aldaar. Hoewel de brandweren van Boven karapel, Grootebroek en Enkhuizen met negentien stralen de strijd tegen het vuur aanbonden, stond de fabriek tegen middernacht nog in lichterlaaie. Het vuur vond direct gretig voedsel in de enorme hoeveelheden hout, die lagen opgeslagen in een loods, mid den in het fabriekscomplex. Omdat dit op een eilandje gelegen Is, moesten er vele honderden meters slang worden uitgelegd, voordat, te gen zes uur, de eerste watermassa's in het vuur geworpen konden wor-> den. Met enorme schade werden na een half uur de schaverij en de zagerij van de vuurhaard afgesneden. Door de felle wind werd steeds opnieuw smeulend hout aangewakkerd, waar door men ieder moment voor nieuwe problemen stond. Tijdens de blus werkzaamheden viel een van de brandweerlieden door een dak, waarbij hij drie ribben kneusde. Men verwachtte dat het vuur nog tot te gen het aanbreken van de dag zou voortwoeden. De schade, die mojilUk viel te schatten, beloopt zeker drie ton, De timmerfabriek had 25 werknemers dienst. Een brand veroorzaakte twee jaar geleden een schade van 00.000 gulden in dit bedrijf. Ook toen werd het vuur ontdekt door dezelfde caféhouder. HEERENVEENSE NOTARIS VERMI8T Maandag jl. verliet de 63-jarige ©ud-notaris J. J. van der Heij te Heerenveen, die enkele maanden ge leden eervol ontslagen werd, per aiuto zijn woonplaats. Daarvóór al verkeerde de man door drukke werk zaamheden in overspannen toestand. Men vreest hieraan do plotselinge verdwijning van de notaris te moe ten wijten: hij is namelijk van de autorit van maandeg niet meer te ruggekeerd. Omdat ook de auto niet teruggevonden i$ neemt men aan, dat de man in het water ia gereden. De plaatselijke politie is aan een uit gebreid onderzoek begonnen. BACONVARKENS tV, CENT PER POND GOEDKOPER. Het bestuur van het Produktschap voor vee en vlees dat gisteren in Utrecht heeft vergaderd, besloot met het oog op de ontwrichting van de Engelse markt de prijs voor bacon- varkens opnieuw te verlagen, nu met 5 ct. per kg,, en te brengen op 2,22. Deze prijsverlaging is nodig om nlot tot een over-aanbod van lichte var kens te komen. Slechts 1"15000 varkens worden per week naar En geland uitgevoerd en men hoopt door den beter te kunnen spreiden. VRAGEN IN KAMER OVER RIJKS WEG BIJ WASSENAAR Het Tweede Kamer-lid de heer Weiter heeft aan de minister van verkeer en waterstaat de volgende vraag gesteld: Is de minister, gezien de talrijke ongelukken met dodelijke afloop op de Rijksstraatweg door Wassenaar, als gevolg van het links afslaan van voertuigen, bereid op korte termijn maatregelen te treffen, waardoor het links afstaan, waar onvermijdelijk, zonder levensgevaar kan geschieden? Gisteravond heeft de Umuidense loodsafhaler „Geep" in IJmuiden een vervuilde en met olie bedekte verste keling aan wal gezet, die van een Ll- beriaans vrachtschip ter hoogte van de Zeeuwse eilanden over boord is Ïeraakt, Het was een zekere Orlando 'arcolls, die waarschijnlijk in Rio de Janeiro op de „Almeria*' is geko men en die door nog onbekende drijf veren bij de Zeeuwse eilanden over boord raakte. Dc man is opgepikt door een passerend Duits schip, de „Olbers", die de man overgaf aan de loodsboot voor Umulden. Deze droeg op haar beurt Orlando Parcells over aan de loodsafhaler. Het onderzoek aangaande dit ietwat mysterieuze ge- val, is nog niet gesloten. De eerste asperges van de koude grond werden gisteren b(J de Bergen op Zoomee groenten- en fruitveiling aangevoerd. Het was maar een kleine hoeveelheid, die per 100 gram ge veild, en voor 26 cent verkocht werd. Het is vrijwel nimmer voorgekomen, dat van de koude grond reeds, in maart asperges werden aangevoerd. zal kunnen treden. Vooreerst zal de behandeling in de beide Kamers de nodige tijd vragen, terwijl vervolgens nog een zekere tijd vereist is om de nodige uitvoeringsmaatregelen voor te bereiden. Hierbij valt tevens te bedenken, dat een Invoering der nieuwe regeling in de loop van een kalenderjaar op ernstige, zo niet on overkomelijke moeilijkheden stuit. Om deze redenen achten zij het aan gewezen, In afwachting van de tot standkoming von oen algemene kin- derbijslagverzekering, do werkings duur van de noodwet Kinderbijslag kleine zelfstandigen te verlengen tot 1 januari 1969. Mocht te zijner tijd blijken, dat een algemene kinderbijslagverzekering op een vroeger tijdstip dan 1 januari 1959 in werking zal kunnen treden, dan zal uiteraard met ingang van dezelfde datum de noodwet komen te vervallen. Kinderbijslag omhoog? Voorts is de mogelijkheid niet uit gesloten dat de (gewone) kinderbij slag met eenzelfde percentage zal worden verhoogd als de lonen, als compensatie voor de te verwachten huurverhoging. Deze conclusie valt te trekken uit de berekeningen die minister Suur- boff de Tweede Kamer voorlegt om te kunnen bewijzen, dat de grotere gezinnen niet onevenredig zwaar be last worden. WITTE KOOL NAAR OOST- DUITSLAND? De waarnemend voorzitter van het Centraal Bureau voor Tuinbouwvei lingen, de heer A. P. de Boer, heeft op een gisteren gehouden vergade ring van de Langedijker groentecen trale medegedeeld, dat er kaps is voor afzet van vijf miljoen kg. of 500 spoorwagons van tienduizend kg. witte kool naar de Oostzone van öpitsland. Dit zou ee* ruiltransactie betekenen met in te voeren indua- triële goederen uit dat Jind. Het Centraal Bureau van Veilingen streeft krachtig naar de totstandko ming van deze transactie; het slagen daarvan is afhankelijk van de rege ring. Indien de export doorgaat, kan dat een lichtpuntje betekenen voor de koolbouwera in die streek. Mocht de afzet zo slecht blijven als thans het geval is, dan zullen zoals reeds gemeld, de koolveilingen aandringen op regeringssteun In de vorm van een toeslag per kg. op het produkt kool. Finsterwolde heeft weer burgemeester Het veelbesproken Finsterwolde, waar een raademeerderheid ia van communisten, hetgeen in het verleden aanleiding is geweest tot het benoe men van een regeringscommissaris, hoeft een nieuwe burgemeester. Na de benoeming van de heer H. Tuin, de vorige burgemeester, tot burge meester van Slochteren, heeft men weken lang in spanning gewacht op ecn nieuwe benoeming. Met ingang van 1 april a.s. zal thans mr. G. Loopstra te Ooaterwolda het umbt van burgemeester aanvaarden. De heer Loopstra is lid van de V.V.D. Hij was te Oosterwolde, ge meente Oosts tel linger werf, adjunct- oommies eerste klasse ter secretarie, Mr. Gauke Loopstra werd op 19 augustus 1925 te Leeuwarden gebo ren. Hjj bezocht de H.B.S. en stu deerde von 1948 af aan de Leidse universiteit in het Nederlandz-In- duch rocht. Later ging hij als offi. cier naar Indonesië. Hij werd gede mobiliseerd en deed in 1953 aan de universiteit aijn doctoraal examen. Von 1953 tot 1955 was hij aan de secretarie van de gemeente Leeuwar den werkzaam en daarna werd hij te Ooetstellingerwerf benoemd. NA RECHTERLIJK VERBOD TOCH OP BROMFIETS GEREDEN De Haarlemse rechtbank hoeft, overeenkomstig do eis van de offi- eter van justitie, de 40-iarige slager A. v, d, H. uit Aerdennout veroor deeld tot een gevangenisstraf van 2 weken en intrekking van het rij bewijs gedurende ee>n jaar, omdat hij ln een periode dat hem bij von nis van de Haagse rechtbank het be sturen van motorvoertuigen verboden was, op een bromfiets had gereden, Bij de behandeling van dc zaak werd de vraag gesteld of een bromfiets bil het opleggen van rechterlijke strafmaatregelen gelijkgesteld moet Wórden met een motorvoertuig of eeo fiets. Op 11 december hed de slager een van de drie bromfietsen, die hij voor «bn zaak nodig heeft, gerepareerd, Wlarna hij do bromfiets probeerde door een eind rond te rijden. Een ögènt van politie hield hem aan en riiaakte proces-verbaal op. een inspecteur van politie, die van zijn gummistok gebruik maakte. De scholier ontstak daarover in woede en noemde de agent een „schoft". De politierechter veroordeelde hem daar voor tot een geldboete van 5 gulden, zijnde één week zakgeld. Aan de agent vroeg de politierechter; „Waar om nam u dat toestel eigenlijk in be slag?" Agent: „Er had nogal een roerig en onaangenaam stuk in een van de Am sterdamse kranten gestaan over Fa mosrelletjes. Wij wensten geen ver dere publiciteit". Politierechter: „Over mij wordt ook LEEUW VIEL DOMPTEUR AAN De 28-jarlge dompteur Heinz Bau- mann is, naar nu pas bekend wordt, vorige week in Maastricht door ecn leeuw aangevallen. Dit gebeurde ln ecn magazyn aan de Wijker Gracht- straat, waar hij oefende met leeuwen en tijgers van Klant te Valkenburg, die daar tijdelijk verbleven in af wachting van hun vertrek naar een circus. Baumann werd aan een been en in cle rug gewond. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht, dat hij vandaag heeft kunnen verlaten. Hij is reeds ver trokken naar Duitsland, waar hij in een circus met zijn leeuwen zal op treden. „Kruis of Munt" overtrad loterijwet De direoteur van „Het Vrije Volk" werd gistermorgen door de Amster damse kantonrechter, mr. II. W. Hui- zlnga, wegens overtreding vap de loterijwet veroordeeld tot betaling van ƒ100,of tien dagen hechtenis. De veroordeling is het gevolg van het Justitiële optreden tege» kansspelen in persorganen. Het kansspel in „Het Vrije VoJk" heet „Kruis of Munt". Zoals de titel van het spel laat uit komen, i« een juiste oplossing niet alleen alhankelijk van de intelligen tie der puzzelaars. Daarom werd te voren bij een notaris de niet meer te veranderen oplossing gedeponeerd. Een gevolg van de veelheid van op lossingen heeft eveneens als gevolg, dat het aantal abonnementen en losse verkoop van het blad sterk is toege nomen, omdat voor elke oplossing een afdruk van een in dc krant af gebeelde figuur noodzakelijk is. Bo vendien ia in de dagvaarding opge nomen, dat de publikatie van de puz. zei niet mag worden beschouwd als advertentie, omdat het element open lijke aankondiging in enger© zin ont breekt. Besprekingen zijn geopend tus sen de organisaties ven werkgevers in de vleeswarenindustrie en van werknemers ln de voedings- en ge notmiddelenindustrie om te kom on tot een niouwo C.A.O. De huidige arbeidsovereenkomst loopt op 1 april aanstaande af, Het nationale monument voor de Koopvaardij, dat bij de Leuve- havon aan de Maasoever te Rotter dam is geplaatst, zal op woensdag 10 april a.s. in de middag door prinses Margriet onthuld worden, Het stoffolijk overschot vun het zesjarig meisje uit WiJk-Maastrieht, dat op 28 februari bi) net spelen in de Maas geraakte en verdronk, is gisteren beneden de stuw van Borg haren teruggevonden. Het lijkje is overgebracht naar de rouwkapel van het ziekenhui» St. Annadtl. Een bromfietser, «tucadoor uit Soestdljk, die gistermiddag op de Amsterdamse straatweg te Baarn reed. werd door een bus gegrepen en dertig meter meegesleurd. Hij overleed vrijwel onmiddellijk ■■Mlü Het vrouw en zeven slachtoffer laat kinderen achter, Op de onbewaakte overweg tus sen Aalten en Winterswijk heeft gis- teravond eon trein een bespan non wagen aangereden. De bestuurder van de wagen kreeg geen letsel, doch hot paard werd gedood. De trein, die licht beschadigd werd, kreeg een kwar tier vertraging, Alle leruohten ten spijt, al» jou de man, die nadat hij zondagavond te Alblasserdam *l)n ouders had be dreigd en bij overmeestering door de politie in de buik werd geschoten, zijn overleden, wordt van offi ciële zijde medegedeeld, dat de ge troffene, die ln net r.-k. ziekenhuis te Dordrecht verpleegd wordt, het zeer goed maakt. wel eens niet zo vriendelijk geschre ven, en clan wens ik ook gcon publi citeit. Maar or moet toch een reden voor inbeslagneming zijn?" Agtmt: „Maar de man gaf mij liet toestel vrijwillig af toen ik het hem vroeg. Ik wilde het feitelijk in bewa ring nemen". Politierechter: „Ja, ja, maar u zegt: geef dat toestel eens hier. Het lijkt me niet verstandig om dat te doen. U ziet het, zo'n jongen maakt er zich kwaad over en noemt u een schoft. Enfin, zo iets doe je maar ecn keer". Dc agent vertelde, dat hij later het fototoestel met excuses aan do stu dent had teruggegeven. Over de in beslagneming was hij reeds door ecn van zijn superieuren onderhouden. De officier van justitie, mr W. Tonckens, eiste tegen de .scholier 20 gulden boete. De jongen had spijt, zo redeneerde hij. Hij gaf do jongeman als raad mee, zich bij eventuele klach ten over de politie in het ve-volg tot de bevoegde instanties te wenden. „Daar bestaat geen enkel bezwaar te gen". MATROOS MET LANGE VINGERS. Een matroos uit Leiden werd bij verstek overeenkomstig de eis van de officier van justitie door de Haagse politierechter veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Verdachte had te Leiden in december 1958 een horloge gestolen en vervolgens een muntmeter opengebroken. Hij ia al vele malen veroordeeld. Wilt U iets weten? Vraag: Wat is de wnarde van een vac»ntic-bon per week voor een vasto tuinbouwarbelder met een weekloon vun 85.— Antwoord: Een vaste arbeider in de tuinbouw krijgt soon vacantie- bonnen; wel losse arbeiders. Ecn va- cantiebon vertegenwoordigt gewoon lijk een waarde van 5 uur loon. Vraag: Wij hebben van onze le- venavezekering (5000) ÖOO gld be leend. Hoeveel moeten wij volgen6 u in een jaar voor deze belening be telen? En wat zouden wij van dc verze kering uitbetaald krijgen indien wij hem (na tien jaar) zouden willen afkopen? Antwoordi Daar is moeilijk een antwoord op te geven. Het eerste hungt uf van de gemaakte overeen komst, het tweede 1» o.m. afhanke lijk van de leeftijd van degene voor wie dc verzekering is gesloten. Vraag: Movr. J. B,: Ik wil als ge gewoonlijk aanschaffen hot jaar- boek„\Vie, Wat, Waar?" Kan er echter niet aankomen. Weet u raad? Antwoord: dit jaarboek voor 1837 is uitverkocht, u zult moeten wach ten tot de nieuwe uitgave verschijnt. Vraag: S, B. te L.: Kan de eigenaar van een woning met bedrijfspand waarin een jaren beetaando zaak gedreven wordt, do huur opzeggen en ontruiming verkrijgen, na korte of lange tijd, alleen en uitsluitend met het doel bedoeld pand daarna ledig te verkopen? De huur wordt altijd betaald en geen enkel ander motief zoals niet goed bewonen of iets dergelijks kan in het geding worden gebracht. Ook niet, dat de eigenaar er zelf ln gaat wonen. Antwoord: de verhuurder kan de ontruiming door de huurder of (na opzegging) de gewezen huurder (dtc van rechtswege.' na dc opzegging krachtens huurbcschermlng bevoegd is in het genot van het onroerende goed tu blijven) slechts vorderen behalve in de hierboven door u genoemde gevallen indien do ge- ezen huurder het genot kim ver krijgen van een soortgelijk mede de huurprijs in aanmerking genomen hem passend onroerend goed, als mede indien de huurder niet toe stemt in een redelijk aanbod tot het aangaan van con nieuwe huurover eenkomst mot betrekking tot het zelfde onroerende goed. Dit geval doet zich voor, u!.s na h«t verstrlj- kon van do huurtijd zonodig met op zegging, eon nieuwo overeenkomst wordt voorgesteld, waarbij dc huur ingevolge ae huurwet wordt ver hoogd mot de toegestane percenta ges. Komt het tot oen ontruimings vordering dan lijkt het ons dienstig, wanneer u bij uw verdediging ge bruik maakt van de diensten van een kantongerechtsdeurwaarder, dio als uw gemachtigde kan optreden. Vraag: C. G. W. v. d. P.j Stelt een belaslingvraag in verband met kin deraftrek. Antwoord: dc wijze van bereke ning van do Ink,bel. is Juist, aange zien voor deze belasting de kinder aftrek over het gehele jaar wordt bepaald naar de toestand op het eind van het Jaar. Dat werkt ln ge vallen als de uwe dus onvoordelig. Nu met dc studiekosten dus niet door middel van kinderaftrek reke ning wordt gehouden, kunt u aftrek vragen wegens „buitengewone las ten". Deze omvatten dan dc onder houdskosten en de studiekosten van uw dochter voorzover deze te uwen Jaste kwamen. Wanneer deze kosten 't daarvoor gestolde minimum te bo ven gaan, komt de zaak op deze wij- zo toch in orde. Vraag: Vergunning lisplaats woon boot. Antwoord; In eerste Instantie geeft de gemeente, waar men zijn woon boot wil meren, behoudens rechten van derden, een vergunning hiertoe af. Bovendien moet dc woonboot- eigenaar toeatemminw hebben van de eigenaar van het land. waaraan hij zijn ark meert.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5