RIJNSTREEK Scheep De toekomst van Noordwijkerhouts jeugd DONDERDAG 21 MAART 1957 DE LEIDSE 'COURANT PAGINA 2 AARLANDERVEEN Ouderavond van Kath. Jeugdbeweging „Wij doen ons best" ..Wij doen ons best"dat hebben te bij herhaling beloofd, de kleine welpjes en kaboutertjes van de ka tholieke jeugdbeweging in Aarlan- derveen. Ja natuurlijk heeft dat betrekking op iets anders, op iets veel belangrijkers in het leven. Maar zij hebben woensdagavond in de zaal van hotel „Het Oude Rechthuis" ook hun best gedaan, meer dan hun best zelfs, om de ouderavond die zij èn de Gidsen verzorgden, best te doen staten. Het heeft altijd iets aantrekkelijks te zien hoe kindertjes en juist die hele kleintjes optreden als zij zich fcewust kunnen zijn van de belang stelling die van grote mensen naar hen uitgaat. En misschien zijn het wel die ongekunstelde, de zo natuur getrouwe blunders die zij af en toe begaan, waarvan de grote bekoring uitgaat. Als grote mensen ze begaan, staan ze voor schut. Maar van kin deren is het leuk. Met deze visie tekende de aalmoe zenier van de kath. jeugdbeweging te Aarlanderveen, pastoor J. W. Kragtwijk, een bepaald facet van het karakter van de ouderavond. Niet dat hij daarmee bij de aanvang van de avond al bij voorbaat de ver wachting wilde wekken, dót er ge blunderd zou worden. Integendeel! Tevoren had hij ze het hart onder de riem gestoken door ze zijn brave en pientere welpjes, kaboutertjes, gid sen en verkenners te noemen, met wie hij zich erg ingenomen toonde. Pastoor Kragtwijk zeide voorts ook erg blij te zijn om de aanwezigheid van zovele ouders. Wél zou hij graag méér interesse getoond willen zien voor de jeugdbeweging. De opvoe ding van de" kinderen berust uiter aard primair bij de ouders. Een beet. je hulp daarbij kan geen kwaad, meende de herder der parochie. Dat „beetje" hulp beetje bedoeld in de liefdelijke toon, want in feite is 't een heel grote, belangrijke en ver antwoordelijke taak bieden de leidsters en de leiders van de jeugd beweging, besloot spr. wier opoffe rend werk verlicht kan worden door het schenken van h/t nodige ver trouwen en het tonen van begrip. Terwijl de vele aanwezigen lang zaamaan tegen het aanvangsuur de zaal vulden, werd vrolijke muziek via een luidspreker ten gehore ge bracht. Toen het doek open ging za ten ongeveer zeventien welpjes in hun respectievelijke nesten. Met het totem in de hand inspecteerde één hunner de nesten en toen alles „in orde" was bevonden, meldde hij dit aan akela Wil Hijman, die daarna met haar guido's de kring binnen trad. „Wij doen ons best" klonk toen voor de eerste maal zo overtuigend, dat niemand aa de goede wil zal hebben getwijfeld. De Nederlandse driekleur ging aan de wand omhoog en nadat hieraan de groet werd ge bracht commandeerde de, akela „pet af". Als één tik met een dirigeer stok bereikten de pelies de vloer en volgde een even gelijkmatig gestort gebed. In dichtvorm richtten de "id- sen Bep van der Louw en Nel Mul der een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezieen, inzonderheid tot het ouder-comité en de aalmoezenier. Behalve dezen waren voorts te genwoordig hopman C. Boekhorst uit Nieuwkoop en de commissaris van de N K J.B. te Aarlanderveen, de heer W. Eijs. De troepen voerden verschalende geëigende snelleties uit. waarbij op duidelijke wijze werd gedemonstreerd POTLOOD en GEEST het leven en streven in de jeugdbe weging. Er waren grappige stukjes bij en er waren ook stukjes onder, waarmee spelenderwijs de hogere en principiële doelstelling van de be weging naar voren verd gebracht. Erg leuk en heel goed werd door de welpjes gespeeld „Ik ben een heel, heel klein Indiaantje". Met het stukje „Droomland" deden de ka boutertjes niet onder bij de welpen Bijzonder leuk was de samenzang van de tweeling-kaboutertjes Gre en Tiny Eijs, welke zang als toelichting op het stuk was bedoeld. Een engel tje voerde een kaboutertje, na haar smeekgebed daartoe, haar droomland binnen. Daar waren een zevental „poppen", uitgebeeld door kabou tertjes. Elk der poppen vertelde om beurten vam haar leven en roeping. Er was een danseresje, een kabouter (van de jeugdbeweging) en een heu se kabouter, een dametje van een moderne inslag, een zuster Francis canes, een Chineesje die „echt Chi nees" sprak van wie niemand veel wijzer is geworden en tot slot ver telde een moeder van haar taak. Haar koos het kind tenslotte uit. Het eerste gedeelte van de avond werd besloten met een welgeslaagd kampvuur, waarbij gezongen en ge musiceerd werd, tijdens hetwelk Riet Groen in 't Wout op rijm verslag gaf van het laatst gehouden kamp. Dit werd besloten met het zingen van het Ave Maria van Gourtod door eerder genoemde kabouter-tweeling Gre en Tiny Eijs. Commissaris W. Eijs heeft aan de hand van opgevangen opmerkingen, 'n uiteenzetting gegeven van 't nut en de betekenis van de jeugdbewe ging. De tijden zi.in veed veranderd. Nu beschikt ook de jeugd over wat meer vrije tijd, die zij besteedt goed of kwaad. Deze overweging heeft de bisschoppen en de geestelijke over heden ertoe geleid wegen en midde len te vinden om in de behoefte aan een deugdelijke leiding in de vrije tijdsbesteding te voorzien. De wens van de bisschoppen is nu dat er in elke parochie een tweede hulp-in stantie optreedt ter opvoeding van de jeugd. Die instantie is de katho lieke jeugdbeweging. Wil de jeugd beweging slagen dan zijn daarvoor in de eerste plaats nodig doodgewo ne jongens en meisjes, die als vrij willigers als leiders en leidsters wil len optreden. De heer Eijs vertelde hierna wat er verder nodig is om een goede leider te zijn. Er worden hiervoor speciale cursussen gegeven. In het district Nieuwveen was men zelfs al zover gevorderd, dat onlangs een cursus handenarbeid kon worden ge geven. Ook wordt men niet zó maar een kampleider. Dat is een zeer ver antwoordelijke taak, waartoe men opgeleid wordt. Jeugdleider te zijn verschaft vee] genoegen want het is een plezierig werk, maar het vraagt ook veel offers (de eigen vacantie is b.v. steevast voor het zomerkamp), uithoudingsvermogen en veel begrip voor de jeugd. Spr. vroeg begrip te tonen voor de idealen van de jeugdleiders. Vervol gens schetste spr. het kampleven in jeugdbewegingsverband. Uit vele ja ren ervaring concludeerde spr., dat dit voor de jeugd toch wel iets zeer aantrekkelijks moet hebben. Hij noemde een goed kamp de hemel op aarde voor de jeugd. Hij besloot met een globaal inzicht te geven van het goede wat de jeugd in de beweging leert waardoor mede karakterverbetering wordt bevor derd. Wat de jeugdbeweging in Aar landerveen betreft, zei de commis saris, dat men er op de goede weg is. Na de pauze hebben de gidsen een zeer geslaagde vertolking gegeven van het vrolijk spel „Fietje krijgt het beter" door Koos Brakenberg. De avond werd geleid door mei. Wil Hijman. Haar werk in de jeugd beweging kwam deze avond zeer gunstig naar voren in een degelijk, geslaagd en vlot afgewerkt pro gramma. ALPHEN AAN DEN RIJN Opperman van steiger gevallen Tijdens werkzaamheden bij de flat- G. A. Bahlmann, hoofd van de.-«bij zondere school voor u.1.0. aan deTa- radijslaan. 4. Mr. H. H. Kirchheiner, kattton- Speeltuln vereniging „Ons Buiten". In september 1953 heeft de- ge meente een perceel grond aan de Steekterweg in bruikleen gegeven aan de speeltuinvereniging „Ons Bui ten". De grond werd door de ge meente onderhands gehuurd van de heer L. C. van Poelgeest te Leimui- den. De huurovereenkomst eindigt in 1962. De speeltuinvereniging is voor nemens op het in gebruikgekregen perceel grond een clubhuis te dóen bouwen. I.v.m. deze plannen is de verhuurder bereid gevonden om de huur te verlengen tot einde 1977, zulks tegen de thans geldende huur prijs van 90.per jaar. Voorts zal in de terzake te sluiten overeenkomst het oprichten en hebben van opstal len op het gehuurde worden geregeld. De verhuurder is niet bereid gevon den het betreffende perceeltje te ver. kopen. Maar door het aangaan van voormelde nieuwe overeenkomst wordt bereikt, dat de speeltuinver eniging geen gevaar loopt het te bou. wenclubhuis binnen enkele jaren weer te moeten afbreken. HAZERSWOUDE MET CARRIER TE WATER. Gistermiddag reed de koopman G. v. d. Hoek, wonende alhier, met zijn motorcarrier, geladen met tuin. en landbouwgereedschappen, op de Loe- teweg alhier. Plotseling kwam een der wielen van zijn motorcarrier in een in die weg liggend gat. Hij raak te hierdoor de macht over zijn stuur kwijt, met het gevolg dat hij kopje onder met zijn carrier midden in de Loetevaart terecht kwam. Op zijn hulpgeroep kwamen enige kwekers die in de omgeving werkzaam waren hem te hulp en brachten hem op het droge. Hjj werd door een hunner van droge kleren voorzien. De motorcar rier is later door de firma Cok uit Boskoop door middel van een kraan wagen uit het water gehaald. Waarschuwing aan buspassagiers. Het komt vaak voor, dat reizigers van de autobus op de hoek van de Gemeeneweg en Dorpsstraat uit de bus stappen en achter of voor langs de bus de rijweg over steken. Dit is natuurlijk levensgevaarlijk. Wacht als ge uit de bus stapt, tot deze weer vertrokken is en ge een vrij uitzicht op de weg hebt naar twee kanten. Misschien verdient het aanbeveling in autobussen een waarschuwing aan te brengen „Wacht met oversteken tot de bus vertrokken is". Haastige spoed is zelden goed, zegt het spreek woord. Dat geldt misschien niet al tijd maar wel in het verkeer. Ook de chauffeurs dienen er rekening mede te houden. Geboren: Theodora Joanna Maria, dr. v. M. Kempen en J. M. van der Geest; Frederik Gerardus zn. v. 1 Vlietstra en M. W. Delfos. Ondertrouwd: Fr. G. Stolwijk en J. G. M. van der Werf. Getrouwd: A. J. H. Roijendijk en A. P. M. A. van der Hoeven; L. J. Henzing en M. D. J. de Groot; J. Lens en I. van Diike; W. M. van Dijke en W. Slappendel. Overleden: G. van der Vaart, 72 jr. KOUDEKERK Geborenr Petrus Johannes, zn. v. P. J. Schakenbosch en M. E. G. v. d, Born. LANGERAAR Sociale Organisatie bijeen. Gis terenavond kwamen leden van L.T.B,. Middenstandsvereniging, K.A.B. en L.T.J. bijeen om een aspect van het sociaal-economische leven weer eens wat nader te bezien. Voor enkele we ken werd een soortgelijke bijeen komst gehouden, waarin de geest, ad viseur, kapelaan Lagerberg, een in leiding hield over het maatschappe lijk vraagstuk in het algemeen. Voor deze avond was als onderwerp ge kozen „Lonen en prijzen". In onze dagen is dit wel een zeer actueel on- derwerp, dat in alle kringen belang- bouw aan de Willem de Zwijgerlaan, I stelling heeft. Ook nu weer was de nabij de Koningin Julianabrug aan de i geest. adv. de inleider, die vooraf zei- lage zijde te Alphen a. d. Rijn, de opperman G. Versluis, wonende te Alphen a. d. Rijn, van een steiger van pl.m. 10 meter hoogte gevallen. Hij klaagde over hevige pijnen in zijn rug. Dr. Platteschor achtte zijn I de, dat het niet zijn bedoeling was om een erg uitgebreide verhandeling over deze stof te geven, doch zich meer zou bepalen tot de principes om daarna te komen tot een vruchtbare gedachtenwisseling. Het eerst werd iJJPriic No. 517. Horizontaal: 1. hemel lichaam. 4. bout van een varken, 6. meisjesnaam, 7. strookje, 9. lid woord (Fr.), 10. hoogste punt, 11. lid woord, 12. twijg, 13. schraal, 14. dorp in Z.-Limburg, 16. eiland van Est land in de O. Zee, 17. jongensnaam, 18. gindse, 19. meisjesnaam, 20. on ingewijde. 22. draskolk, 23. muziek noot, 24. boterton, 25. bundel. Verticaal: 1. voertuig, 2. vaarwel, 3. water in N. Brab., 4. beet, 5. tel woord, 7. viervoetig dier, 8. Rom. keizer, 10. metaalsoort, 11. eertijds hoofdbestuurder van de republiek Venetië, 12. kropgezwel, 13. betui ging van erkentelijkheid, 15. bosgod, 16. part, 18. niet een, 20. oude lap, 21. niet harde slag, 22. familielid, 23. welaan. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 516. Horizontaal: I. git. 3. Sleen, 8. ed., 9. Oporto, 10. Lokris. 12. ar, 13. een. 14. dg. 15. geel, 17. neen, 19. nn, 20. koe, 21. eg, 22. Haarlem, 24. nevens, 26. re, 27. glans, 28 pan. Verticaal: 1. gelag, 2. ido, 3. spin, 4 los, 5. er, 6. etage, 7. nor, 9. Orel, II. keen, 14. deel, 16. engel, 17. nors, 18. Namen. 20. kans, 21. eng, 22. hen, 23. era, 25. v.a. overbrenging naar het Academisch S aandacht gewijd aan de prijzen. Prijs ziekenhuis Noodzakelijk. is de in geld uitgedrukte ruilwaarde Het ongeval gebeurde toen de op- der goederen. In de primitieve tij perman een kruiwagen op het plat-ruilde men goederen tegen goederen, vorm van een hijsinstallatie wilde I Later is geld het ruilmiddel gewor- den. De inleider besprak de waarde van geld en de rechtvaardigheid van de prijs. De liberale opvatting hier over werd besproken. In het alge meen moet de overheid niet recht streeks ingrijpen op dit terrein. Om standigheden kunnen het soms ech ter noodzakelijk maken. Het alge meen belang kan dit vragen. Maar dit moet dan geschieden als tijdelij- plaatsen. Commissie studiefonds. In de- raadsvergadering van 21 januari heeft de gemeenteraad een studie fonds ingesteld. Het ligt in de be doeling dat een commissie wordt be noemd, die aan het college advies zal uitbrengen, omtrent de toekenning van een studiebeurs of het bedrag daarvan, het tussentijds verhogen,ke maatregel. De juiste weg is stre- verlagen of intrekken van een studie beurs, het niet opnieuw toekennen van een studiebeurs en de regeling van de terugbetaling van een genoten studiebeurs. Voor de benoeming van leden der commissie moet het college van b. en w. een aanbeveling doen. Voor de eerste commissie van het gemeentelijk studiefonds bevelen b. en w. aan: 1. Drs. M. A. Taal, rector van het christelijk lyceum; de heer L. J. Stortenbeker, hoofd van de bijzon dere school voor uitgebreid lager on derwijs aan het Sint Jorisplein. 2. De heer L. Schipper, inspec teur van het 1.0. in de inspectie Al phen a. d. Rijn; de heer J. W. Sam- som jr., voorzitter van de Stichting ven naar een vrije markt met eerlij ke concurrentiemogelijkheden, waar ordenende organen regulerend optre den. Hiervoor is de P.B.O. nodig. Hierna volgde nog een beschouwing over de factoren, die de prijzen be- invloeden. Het tweede deel was gewijd aan de lonen. Wat is arbeidsloon? Dit is een vergelding voor de arbeid in dienst en ten bate van anderen. De loondienstverhouding kan individueel of collectief geregeld zijiAan de bepalingen hiervan dient met zich te eerlijkheid en nauwgezetheid, Vervolgens werd de vraag behan deld, welke factoren van invloed zijr op het loon. Genoemd werden: A. M. van Egmond en C. M. G. imoorenburg; Josephina Wilhelmina Taria, dr. v. Th. C. v. Berkel en M. H. Hulsebosch; Johanna Jaeoba, voor christelijk nijverheidsonderwijs, prestatie in vrije loonvorming. deTOr.. v. C. J. v. Graas en A. v. d. Breg- Deken E. A. M. Paap; de heer I toestand in het bedrijf en het alge-'gen. Inleiding door dr Delfgaauw Op uitnodiging van het Interpa rochieel Sociaal Charitatief Centrum hield gisteravond in het Jeugdhuis aan de Langevelderweg dr. J. G. M. Delfgaauw, socioloog, een inleiding met als onderwerp: „De toekomst mogelijkheden voor de jeugd in Noordwijkerhout". Dat hot bestuur van het Centrum met doze inleider en met dit onder werp een goede greep heeft gedaan, bewees de bijzonder grote belangstel ling. Onder de aanwezigen waren burgemeester P. M. M. van der Weij- den, pastoor C. C. Standenmeijer, ds. M. S. J. de Jong en diens echtge note, wethouder J. van der Voet, verschillende raadsleden en verte genwoordigers uit onderwijskringen en diverse verenigingen. Dr. Delfgaauw begon zijn inleiding met in grote trekken een beeld te geven van de grootte en de samen stelling der bevolking en de maat schappelijke structuur der gemeente, daarbij in het bijzonder benadruk kend de verschillen met andere ge meenten in de bollenstreek. Noordwijkerhout heeft een groot aantal kleine familiebedrijven, het geen wel bijzonder zijn stempel drukt op de interne verhoudingen in het bedrijf en op de toekomstmogelijk heden van de kinderen uit die ge zinnen. Er zijn relatief veel grote ge zinnen met een gemiddeld kindertal 5 a 6 en de groei van de ge meente is gemiddeld sneller dan in andere gemeenten van de streek. De bevolking zelf relatief jonger dan de bevolking van Nederland. Ongeveer 4)0 pet. van de Noordwijkerhoutse be volking is jonger dan 14 jaar. Dat dit alles wel zijn bijzondere zorgen schept ten aanzien van de toekomstmogelijkheden van de jeugd, spreekt wel zeer duidelijk. Het grootste deel van de jongens, dat van school komt, gaat in het bloembollenbedrijf werken. Spreker vroeg zich af of dit wel de eigein keus van de jongen is. Is het niet veeleer zo, dat nóch de jongen, nóch de ouders zich wel voldoende reali seren, dat de toekomstmogelijkheden in dit bedrijf wel zeer klein zijn? Dat de meesten van hen nimmer zelf standig als bloembollenkweker werk zaam zullen kunnen zijn? Waar moet de jeugd dan naar toe? Dit probleem voor de Noordwijker houtse jeugd loopt parallel met de zelfde problemen in geheel Neder land. De productie in economische zin kan verdeeld worden in 3 sectoren, de primaire, waaronder vallen de landbouw en de mijnbouw; de secun daire, omvattende industrie en am bacht en de tertiaire sector, waartoe de dienstverlenende functies behoren. In de primaire sector kunnen in het algemeen gezien geen nien we mensen worden opgenomen. Deze sector is practisch niet voor uitbrei ding vatbaar. Het gros van de jeugd in de twee laatste sectoren moe ten worden opgenomen. Gebleken is nu aldus dr. Delf gaauw dat zoons van zelfstandige ouders bijzonder geschikt zijn voor leidinggevende functies in loondienst in een der twee laatstgenoemde pro ductiesectoren. Op die manier zullen zij toch een zekere zelfstandigheid bewaren. Een noodzakelijkheid voor het ver krijgen van zodanige functies is stu die, vooral ook in de technische rich ting. Het is dan ook een zeer pijnlijk gemis, dat in deze gemeente geen technische school aanwezig is. Veel kinderen missen daardoor de moge lijkheid om zich aan het bollenvak te onttrekken. Aan de bestaande structuur der ge meente zal moeilijk iets te verande ren zijn, maar al enkele jaren ziet dr. Delfgaauw als een groot belang voor Noordwijkerhout zich te ont plooien als familie-badplaats. Afge zien nog van het belang van Noord wijkerhout zelf om te komen'tot een bredere economische basis, ligt hier een taak in het belang van de recrea tie-noodzaak voor velen van buiten de gemeente. Lamgs de kuststrook in het centrum van het land is bijna nergens meer de mogelijkheid voor een normaal gezin om de vakantie door te brengen aan zee. Zowel Scheveningen als Noordwijk zijn uitgesproken luxe-badplaatsen, waar voor een gezin met een normale meen welzijn. De paus heeft gezegd: het loon moet voldoende zijn voor eigen onderhoud en onderhoud van het gemiddeld gezin, d.i. het absolute familieloon waarop iedere arbeider recht heeft. Ten slotte werd het al gemeen welzijn besproken. De arbei der zal ook een bescheiden bezit moeten kunnen vormen. Hierna was er gelegenheid om over het gesprokene van gedachten te wisselen. Dit werd wel gedaan en di verse vragen en bemerkingen kwa men ter tafel. Toch werd de mening geuit, dat men lang niet met alle vra. ,gen, die er rond lonen en prijzen •zijn, voor de dag kwam. Hoe het zij, de avond was zeer leerzaam en op jinenig puntje, dat ter sprake kwam, ikreeg men een wat ruimere blik. Met «leze avond is onder deze bijeen komsten een streep gezet. Maar men hoopt deze in het najaar weer met Isucces te hervatten. Geboren: Jacob, zn. v. J. Rietdijk ,hn J. C. J. Verhorst; Hendrik Johan- 'hes, zn. v. J. H. Admiraal en A. Nag- houden. Voor een goede samenleving legaal; Beatrix, dr. v. J. Horsman en zegt Pius XII, is nodig: getrouwheid,- ]C. Rietdijk; Arma Helena Maria, dr. beurs geen plaats is. Dat Noordwij kerhout niet aan zee ligt, behoeft nog geen reden te zijn om niet te trach ten er te komen. Dat de moeilijkheden om zover te komen groot en talrijk zullen zijn, ontveinsde dr. Delfgaauw zich niet, maar niets doende bereikt men ook niets. Na deze zeer interessante causerie volgde een uitvoerige gedachtenwis seling, waarna de presidente, mevr. E. van der Weijden-De Wert, namens de aanwezigen dr. Delfgaauw dankte voor zijn lezing en de diaarin ver vlochten suggesties, waarin ongetwij feld heel wat gesprekstof verborgen zit. DE KWAKEL Te water. De dienstbode van J. Z., mej. Tiny B„ wilde even vlug een paar boodschappen gaan doen. Zij hing haar boodschappentas aan het stuur van haar fiets wilde zo over het vrij hoge en smalle brug getje het erf af gaan. Helaas, een rukwind verijdelde deze plannen. De tas kwam tegen de brugleuning, zo dat Tiny haar evenwicht verloor en pardoes met fiets en al een duik in het nat nam. Zij wist zich spoedig op het droge te werken, terwijl het stalen ros later werd opgevist. Ge lukkig had zij zich niet bezeerd, en behoudens enige schrik, liep dit onge val nog goed af. KATWIJK AAN DEN RIJN Jongetje overreden Het 5-jarig zoontje van de familie Van Duyn uit de Prinses Irenestraat kwam met zijn autoped de Parklaan afrijden richting Zeeweg en kwam hierbij, mede omdat hij vanaf de hellende weg kwam, ft onder een vrachtwagen, geladen met zand te recht. Het jongetje bekwam been- en bekkenfracturen en werd in zeer ernstige toestand naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Brandweerladder voor het eerst in actie. Gisteren tussen de middag werd de brandweer gealarmeerd we gens hevige rookontwikkeling in een der woningen in de bovenste étage van een flatwoning aan de Tulp straat. Achteraf bleek het hier geen brand te betreffen, doch de rookwol ken vonden hun oorzadk in het feit dat de op de betreffende schoorsteen geplaatste rotor was omgewaaid, waardoor de rook in de woning was gedrongen. Echter was dit gebeuren aanleiding voor de brandweer om de nieuw aangekochte automatische lad. derwagen voor de eerste maal te ge bruiken. Hierbij bleek overduidelijk het nut van deze wagen en de grote mate van oefening, welke de brand weerlieden zich reeds hadden weten eigen te .-naken. Na verloop van slechts enkele seconden bevond men zich op het dak en kon de rotor op zijn plaats worden gezet. Uiteraard had een en ander veel bekijks. Dammen. De uitslagen van de door K.D.C. gehouden onderlinge wedstrijd om de H. A. van den An kerbeker waren als volgt: J. C. van RijnAnt. Verhoog 20; Alb. de KoningAm. van Bee! en 02; C. de Winter—A. Ouwehand 20; H. Klin kenbergA. A. Vooys 11; Ab. van BeelenJ. R. van Slooten 02; Jac. FrekeFr. Spierenburg 11; J. SchoneveldH. Voorzaat 20; J. HeemskerkJ. Slootweg 20; H. Koele wijnC. van Klaveren 2—0. LISSE Theorie en Praktijk, de vereniging van leerlingen en óudleerlingen der Tuinbouwschool te Lisse heeft het seizoen gisteravond afgesloten met een druk bezochte bijeenkomst in „De Nachtegaal". Deze slotavond is in alle opzichten de klap op de vuur pijl geworden, hetgeen trouwens ook in de lijn der verwachtingen lag. Immers: men had de bekende na tuurvorser en bioloog Jan P. Strij- bos deze avond kunnen engageren en alleen deze naam vormt al de garantie voor een interessante avond, want Strijbos is niet alleen een geboren verteller, hij maakt ook knappe films. Dat bleek ook weer deze avond, want na het openingswoord van de heer Gehrels, maakte de heer Strij bos eerst een praatje over dat deel van de aarde, dat hij de afgelopen zomer heeft bezocht: Spitsberken en draaide er daarna enkele films over. Het was niet de eerste keer, dat Strijbos naar Spitsbergen ging. In 1946 is hij er ook geweest en heeft daar toen een bang avontuur be leefd. Geland met een kano op een naburig eiland onbewoond en 20 km van zijn basiskamp sloeg zijn kano door een vloedgolf weg en daar zat Strijbos omringd door glet- schers waar hij niet langs kon ko men en zonder eten of drinken. Van slapen kon natuurlijk geen sprake zijn, daar dit een zekere dood had betekend en zo zwierf hij 5 dagen en 4 nachten aan één stuk, vóórdat een reddingsploeg hem vond. Spr. vertelde tal van bijzonderhe den over Spitsbergen. Het is een eiland met een zeer gezond klimaat: er is nooit iemand verkouden en griep, influenza, e.d. zijn er onbe kend. Er zijn geen luizen, vlooien of ander „kleingoed", de bloemen blijven zes tot acht weken in de vaas goed, vlees en vis hangt men een maand lang buiten en het be derft niet, melk kan men rustig 2 maanden buiten laten staan en ze wordt niet zuur; kortom: een ideaal Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 20 Maart 1857. Te Lyon trok dezer dagen een aldaar aangekomen geeste lijke zeer de aandacht. Het was de Priester Delhoc, die 3 jaren geleden van Rennes is vertrok ken, ter uitbreiding van het Evangelie in China. Zijne vier medgezellen werden aldaar ont hoofd en hij zou, nadat men hem de neus, de ooren en de regter- hand had afgekapt, hetzelfde lot hebben ondergaan, indien hij niet door eenige Engelse zeelieden was verlost. Tijdens zijn verblijf te Rome, op 25 en 26 maart voor de onder tekening van de Euratom- en de Euromarkt-verdragen, zal de West- diuitse Bondskanselier dr. W. Ade nauer door de H. Vader in parti culiere a-udiëntie ontvangen worden. Van Rome vliegt dr. Adenauer naar Teheran voor een staatsiebezoek. oord van gezondheid. Er is dan ook nooit iemand ziek, of het moest een blindedarmontsteking of iets van dien aard zijn. de heer Strijbos dankte voor zijn in de flora en de fauna en toen de heer Gehrels aan het slot van de avond de heer Stijbos dankte voor zijn in teressante causerie was hij stellig de tolk van allen. Z0ETERMEER Gilde. Het Gilde heeft met het laten houden van een lezing over Negro Spirituals blijkbaar de juiste snaar geraakt, want de belangstelling voor deze avond was zeer groot en heel wat jonge introducées waren aanwezig. Ook op missiegebied ont wikkelt het Gilde een verrassende activiteit. De voorzitster, mevr. A. D. van Velzen-Peterse, brach' de dank over van de Memisa voor het inzenden van een serie gebreide zwachtels voor de missie. Aan deze zwachtels is een ontstellend gebrek. Met nieuwe ijver zal wederom een zending gebreid worden. Op initiatief van de geeste lijk adviseur, pastoor J. A. Voorham, werd een naaiclubje opgericht om voor een toekomstige priesterzoon van de parochie, die naar de missie gaat, paramenten te vervaardigen. Mevr. Van Haastert-v. d. Berg be lastte zich met de leiding. Het jaarlijkse uitstapje werd be paald op 26 juni a.s. Ook hiervoor gaven zich ter vergadering vele le den op. Met grote interesse heeft men hier na geluisterd naar kap. C. Schut, die op zeer fijnzinnige wijze sprak over het ontstaan en de betekenis van Ne gro Spirituals. De negerslaven, die vanuit Afrika vervoerd zijn naar de nieuwe wereld en daar een onmense lijk leven hadden, hebben hun droef heid en vreugde geuit o.a. in geeste lijke gezangen. Opvallend is, dat deze mensen, die het slechte gedrag zagen van de christelijke blanken, niets van hun v/are christelijkheid verloren heb ben, maar juist al hun vertrouwen stelden op God, Die in alles hun toe verlaat bleef. Spreker gaf een uiteenzetting van een langspeelplaat, waarop een serie van deze liederen zijn vastgelegd. Hierna werd in twee gedeelten de plaat beluisterd. De overgave waar mede deze liederen gezongen worden en de diep christelijke gedachte, die uit deze zangen spreekt, maakte een frote indruk op de vele aanwezigen. en prachtige avond. L.T.J. De L.T.J. hield in het parochiehuis een kringbijeenkomst, waarbij tevens uitgen digd waren de L.T.J.-ers uit Berkel en Bleiswijk. Op deze avond was de heer Th. v. d. Son aanwezig, die op de hem eigen, prettige wijze, deze jongeren aan het denken heeft gezet. Inderdaad is het zo, dat door de geabsorbeerdheid in eigen zwaar en druk werk, de land en tuinbouwer te weinig gelegenheid heeft zich te verdiepen in de vraag stukken, die de wereld van vandaag beheersen. De godsdienstige vraag stukken als persoonlijke godsdienst beleving, de meningen op huwe lijksgebied, de sociale toestanden, de economische vraagstukken, een veel heid van gedachten, die alle bezien en bestudeerd behoren te worden en waarover een gefundeerde katholieke zienswijze aanwezig moet zijn. Spreker verdeelde zijn groot ge hoor in enige groepen, die de aan gegeven vraagstukken in kleine kring moesten bespreken, waarna de woordvoerder van elke groep de me ning van zijn groep waergaf. Zeer se rieus werd aan deze oproep gehoor gegeven en de resumées van de ver schillende groepen lieten duidelijk blijken, hoe men ovr ede verschillen, de groepen dacht. Spreker be sprak in grote lijnen de gemaakte opmerkingen, waarbij hij er echter op wees, dat om een juist inzicht te krijgen het noodzakelijk is bijeen komsten te houden waarop de ver schillende onderwerpen wat beter op de korrel bekeken kunne* worden. Heel laat werd deze bijeenkomst gesloten, maar niemand van de vele jongeren had spijt van dit late uur. Het was inderdaad een zeer vrucht bare avond, die zijn gevolgen niet zal missen. Met een auto ervandoor. Enkele zeer jeugdige knapen hebben het con tactsleuteltje van de heer v. d. B. uit zijn auto ontvreemd. De andere avond hebben zij zich van de auto meester gemaakt en zijn gaar. toe ren. De politie, die gewaarschuwd was trok er achter heen en kon de jeugdige onverlaten 's nachts in Den Haag aanhouden. De heertjes werden achter slot en grendel gezet.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2