S)e CöldóeSotvfccmt LONDEN BEREID BISSCHOP MAKARIOS VRIJ TE LATEN Oude vrienden op Bermuda Mits hij het geweld wil veroordelen Onderhandelingen te Parijs voorgesteld Franse delegatie in Tunis was boos Eisenhower en Macmillan op Bermuda Vrije vaart voor Israëlische schepen Gaan de Britse spoor- mannen toch staken KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: FAPENGRACHT 22 DONDERDAG 21 MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14062 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.55 p.w., 2.35 p.mnd., ƒ7.pJrwart. Franco p.p. ƒ7.40. Advertenties: 17 ct. p. nun. Telefoontjes 1-50. De Britse regering is bereid, aartsbisschop Makarios van zijn verbannings oord te halen, indien hij de ondergrondse Eoka wil oproepen de strijd tegen de Engelsen op Cyprus te staken. In het huidige stadium kan van terug keer van de aartsbisschop naar Cyprus geen sprake zijn. Dit is het Britse antwoord op het aanbod van de Eoka, het vuren tijdelijk te staken in ruil voor de terugkeer van Makarios van de Seychellen-eilanden. De Britse regering is tevens bereid het aanbod van de Navo in de kwes- tie-Cyprus tussen Engeland, Griekenland en Turkije te bemiddelen, te aan vaarden. De minister van Koloniën, Lennox Boyd, heeft dat gisteren in het Lagerhuis bekendgemaakt. OPENBARE VERKLARING. Minister Lennox Boyd verklaarde dat de gouverneur van de Seychellen, Sir William Addis, de aartsbisschop woensdag in kennis had gesteld van het Engelse aanbod. De aartsbisschop zou verzocht wor den in een openbare verklaring aan te dringen op staking van geweldda den door de Eoka. LAAT INZICHT 1 een complete chaos in Indonesië. Plannen en „concepties" zijn er ge noeg, maar iedereen is het met ieder een hartgrondig oneens. Soekarno wil een regering, waarin alle partijen zitting hebben, ook de communisten, en daarboven een nationale raad, on der zijn leiding, welke advies geeft aan de regering, gevraagd en onge vraagd. Hatta zegt: „Zo'n raad haalt niets uit. Wij hebben geen be- 0 hoefte aan steeds meer organen en college's, wij moeten bekwa me mannen hebben. Daarmee slaat hij de spijker precies op z'n kop. Dat is het kardinale punt en de diepste oorzaak van de crisis. Het is geen kwestie van democratie of geleide democratie, maar de vraag is of het Indonesische volk er mee om kan gaan. Het zijn niet alleen de Nederlan ders, die dat van meet af hebben in gezien en desalniettemin gedwongen werden om Indonesië los te laten; het zijn nu ook buitenlandse staatslieden, die dat te laat overigens gaan inzien. In de Franse Nationale Vergadering bijv. heeft gisteravond de Franse oud minister van buitenlandse zaken Bi- dault waarschuwende morden gericht tot die Fransen, die aan de Algerij nen een voorbarige onafhankelijk heid willen verlenen. Hij wees erop, dat Indonesië een lts moet zijn. „Zie wat volledige onafhankelijkheid in tien maal zo rijk is aan grondstoffen dat tien maal zoveel bewoners telt, tie maal zo rijk is aan grondstoffen en dat boven Algerië het voordeel heeft van eenheid van godsdienst. Op Java na zijn alle eilanden oproe rig. President Soekarno zelf erkent dat de democratie van westelijk type veroordeeld is en dat politieke oppo sitie moet worden verbrijzeld. Com munisten dringen zich overal in. En hoe zou dan een onafhankelijk Alge rië het er af brengen?" Tot zover Bidault. Het is wel aardig, achteraf gelijk te krijgen, maar je schiet er niet veel mee op. De Engelse regering zou, naar ver luidt, overwegen Makarios naar Pa rijs over te brengen, waar onderhan delingen over zelfbestuur zouden kunnen worden gevoerd. De verklaring van Lennox-Boyd, dat de Engelse regering in beginsel het aanbod van Lord Ismay, de secre taris-generaal van de NAVO, tot be middeling in de kwestie-C'yprus wil aanvaarden, heeft de overtuiging, dat in Parijs onderhandelingen zouden kunnen worden gevoerd, versterkt. Van bevoegde zijde is in Athene verklaard, dat de Griekse regering het jongste Engelse plan voor Cyprus vermoedelijk zal verwerpen. De conclusie der commandanten In een vandaag in Djakarta uitge geven legercommuniqué wordt mee gedeeld, dat de conferentie van re gionale troepencommandanten, wel ke in de afgelopen dagen in Djakar ta is gehouden, tot de conclusie te gekomen, dat de beide hoogste lei ders van het volk, president Soe karno en ex-vice-president dr. Mo hammed Hatta gezamenlijk moeten deelnemen aan de pogingen tot het vinden van een oplossing voor de problemen, waarvoor de Indonesi sche republiek zich thans ziet steld. De conferentie, welke vijf dagen heeft geduurd is tot de slotsom ge komen dat de voornaamste taak, welke thans moet worden vervuld, is het handhaven van de volmaakt heid van het gezag der centrale re gering, en dat het daarom noodza kelijk is de onkreukbaarheid van de strijdkrachten in het algemeen, en die van de landmacht in het bij zonder te vervolmaken, en aandacht te schenken aan het verlangen van een groot deel van het Indonesische volk, dat Soekarno en Hatta geza menlijk zullen deelnemen aan de pogingen tot herstel van de tegen woordige crisis, aldus het com muniqué. Kwaad weggelopen De Franse delegatie op de onafhan kelijkheidsfeesten in Tunis is woens dag in haar geheel uit het gemeente lijke stadion van de stad, waar een jeugdbijeenkomst werd gehouden, weggelopen. Francois Mitterand, het hoofd van de delegatie, is later uit Tunis naar Parijs vertrokken. Nasser zit er tussen Harold Macmillan, de Britse pre mier en president Eisenhower zijn. gisteren te Hamtlon, de hoofdplaats van de Bermuda's, aangekomen voor een conferentie van vier dagen. Het eerste doel van de besprekin gen is het herstellen van de schade die de Brits-Amerikaanse betrekkin gen hebben geleden ais gevolg van de Brits-Franse actie tegen Egypt in de herfst van het vorige jaar. Als eerste punt op de agena staat dan ook de crisis in het Midden-Oos ten, waarover ook in het huidige sta dium groot verschil van opvatting bestaat tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Dat is de reden dat vele politici, zo wel in Washington als in Londen, betwijfelen of het vroegere vertrou wen tussen de twee bondgenoten ge heel zal worden hersteld. Toen de datum voor de conferentie op Bermuda werd vastgesteld, re kende men er op dat terugtrekking van de Israëlische troepen de at mosfeer in het Midden-Oosten zou hebben gezuiverd, waardoor een be langrijk meningsverschil automatisch De Rus eet te veel „De Russische soldaten worden te dik en te traag om nog te kunnen be antwoorden aan de zware eisen van de moderne oorlogvoering". Dit vindt de Russische minister van De fensie Zjoekof. Zjoekop zei, dat de soldaten te veel aten en le weinig deden. Hij beval de militaire commandanten de troe pen onmiddellijk aan een intensieve training te onderwerpen. uit de weg geruimd zou weest. Nu de strook van Gaza praktisch weer Egyptisch gebied is geworden en uit niets blijkt dat de Verenigde Staten Egypte een duidelijk halt wil len toeroepen, zijn er vele wrijvings punten blijven bestaan. Verder zullen de twee staatslieden! de politieke en militaire toestand in De weigering van de Fransen om verder aan de feestelijkheden deel te nemen vormde de climax van een reeks incidenten, die ontstonden uit de aanwezigheid in Tunis van een de legatie van het Algerijnse bevrij dingsfront. Tijdens de militaire parade stonden de afgevaardigden van dit front ach teraan op het officiële podium, maar op de zitting van de grondwetgeven de vergadering zaten zij temidden van de bezoekers. Bij de lunch verzekerde premier Boerguiba de Franse delegatieleider Mitterand, dat de Algerijnse verzets leiders niet meer aanwezig zouden zijn de verdere plechtigheden. Op genoemde jeugdbijeenkomst in het stadion zaten de Algerijnen niet tussen de leden van de officiële dele gaties. Later ging de leider van de Algerijnen, Ferhat Abbas, echter op een van de voor de leden van de of ficiële delegaties gereserveerde stoe len zitten. De Fransen verlieten daar op het stadion. Mitterand zei bij zijn vertrek tegen verslaggevers, dat hij zeer ingenomen was met het harte lijke onthaal, dal hem ten deel was gevallen, maar dat er dingen zijn die hij als vertegenwoordiger van zijn regering niet kan toelaten. Geestelijken in Algiers gearresteerd. De politie van Algiers heeft twee katholieke priesters -an de Franse missie gearresteerd op beschuldiging van het verlenen van onderdak aan opstandelingen. De politie had de arrestaties ver richt tijdens een onderzoek naar be weringen, dat een communist onder- de gehele wereld de revue laten pas-1 dak had gekregen in een godsdien- seren. 'stige instelling. Nederlandse parlementsleden in Suriname De leden van de Nederlandse parlementaire commissie, die momenteel een bezoek brengen aan Suriname, waren o.a. de gasten van het kinderhuls voor Indonesische kinderen der Evangelische broedergemeente te Leliën- daal in het Commewijne-gebied tussen de Marowijne- en Surinamcrivier. Op de foto ziet men het Tweede-Kamerlid mevrouw FortanlerDe Wit, die tijdens het bezoek aan het kindertehuis spontaan aan een dansspelletje deelneemt „Queen Mary" kon niet weg De 370.000 spoorwegarbeiders in Engeland denken er over, het werk toch neer te leggen, nu de staats spoorwegen hun els voor een loons verhoging van tien procent hebben afgewezen. Een tegenvoorstel voor een loonsverhoging van drie procent is door de vakbond een „belediging" genoemd. Als gevolg van de staking op de Engelse scheepswerven heeft de Door Suez-kanaal en Straat van Tiran Egypte heeft het Suezkanaal woens dag opengesteld voor schepen tot 2.000 ton. Twee Libanese schepen mochten het kanaal niet in, omdat het tolgeld niet in dollars kon worden betaald. Met Libanees geld namen de Egypte- naren geen genoegen. Een Duitse bergingsploeg begint vrijdag in de haven van Suez met het lichten van het Egyptische fregat Janos Kadar met Hongaarse delegatie te Moskou Janos Kadar, de Hongaarse premier van na de vrijheidsstrijd, is woensdag met een delegatie uit Boedapest aangekomen in Moskou voor het voeren van besprekingen met de Russische leiders. Deze telefoto laat zien hoe Kadar (midden met hoed) na zijn aankomst op het Vnoekovo-vliegveld bij Moskou een toespraak hield, welke werd beluisterd door vJji.r.: Zjoekof, Gromyko, Boelganin, Worosjilof, Chroestsjef en Soeslof. „Aboekir". Aan de gezonken sleep boot „Edgar Bonnet" wordt nog ge werkt. Men hoopt deze vóór maandag a.s. uit de weg te hebben. Het kanaal is dan vrij voor schepen tot 10.000 ton. Generaal Wheeler, die de leiding heeft van het bergingswerk, sprak zijn tevredenheid uit over het werk van de Nederlandse bergingsploeg. Frankrijk erkent geen naasting. De commissie van buitenlandse za ken van de Franse Nationale Verga dering heeft woensdag een wetsont werp goedgekeurd, waarin de naas ting van de Suezkanaalmaatschappij door de Egyptische regering onwet tig wordt verklaard. In het wetsont werp wordt gezegd, da' de wetgeving van een vreemde mogendheid niet van toepassing kan zijn op een maat schappij welke onder de Franse wet geving valt. MOSKOU VOOR VRIJE DOORTOCHT. Sowjet-diplomaten in Londen heb ben gisteren ve.Uaard dat de Sow- jet-Unie de vrije doorvaart, ook van Israëlische schepen, door het Suez kanaal voorstaat. Het Kremlin zou president Nasser van Egypte van dit standpunt op de hoogte hebben gebracht. DE „PAiTDORA" KWAM ER DOOR. Een door Israël gecharterd schip, de „Pandora", is zonder hindernissen door de hele Golf van Akaba en de Straat van Tiran gevaren. Dit is gisteravond in Tel £viv offi cieel bekendgemaakt. Het schip was 's morgens uit de Is raëlische haven E.I h vertrokken en voer veilig langs Sjarm El Sjeikh. De „Pandora", die vroeger „Konin gin van Sheba" heette, vaart onder de vlag van Costa Rica. Ethiopië en het Vaticaan heb ben besloten tot het aangaan van di plomatieke betrekkingen. In Ethio pië wordt een internunciatuiur geves tigd en in Vaticaanstad een gezant schap. Ethiopië heeft tot dusver nim mer permanente officiële betrekkin gen met het Vaticaan onderhouden. Er wonen ongeveer 115.000 Katho lieken in Ethiopië op een bevolking 'van 18 miljoen zielen. Boelganin schreef weer 'n brief De Sowjet-ambassadeur in West- Duitsland, Smirnof, heeft woensdag aan bondskanselier Adenauer een brief van de Sowjet-prcmier maar schalk Boelganin, overhandigd, waar in deze voorstelt de betrekkingen tussen West-Duitsland en de Sowjet- Unie te verbeteren door vergroting van de handel tussen de twee landen. Even voor hij een nieuwe nota van het Kremlin ging overhandigen aan dr. Adenauer heeft de Russische am bassadeur te Bonn, Andrei Smirnof, gezegd, dat de Russische regering er geen bezwaren tegen zou hebben wanneer de Bondsrepubliek de be schikking had over een strijdmacht van maximaal 100.000 man. Hoewel dat slechts 20 pet. is van de omvang die de Bundeswehr in 1960 moet hebben, bewijst deze Russische mededeling, dat de opvattingen van het Kremlin aan het veranderen zijn. Tot nu toe heeft de Sowjet-Unie namelijk nooit iets willen weten van een Duits leger. Smirnof wijdde over dit onderwerp verder uit, maar men hechtte veel gewicht aan zijn uitlating omdat die ten nauwste verband houdt met de Russische voorwaarden voor de her eniging van Oost- en West-Duits land. Nieuwe aardschok in Thessalië In het door de aardbeving van 9 maart getroffen gebied in Thessallé in Griekenland is in de nacht van woensdag op donderdag weer een krachtige aardbeving gevoeld. Te Volos, Velestino en Farsala vluchtten de mensen in paniek uit hun huizen. Te Valestino stortten en kele huizen in, die bij de vorige aard beving waren beschadigd. Toenemende bewolking Onder invloed van een depreesio tussen IJsland en Schotland werd de afgelopen 24 uur het winterweer in Scandinavië iets naar het noorden teruggedrongen. In Finland vroor het de afgelopen nacht echter weer 36 graden. In Midden- en Noord- Zweden werden minimum-tempera turen van 15 tot 25 graden onder nul gemeten. De grenslijn tussen deze- koude lucht en de zachtere boven West-Europa lag vanmorgen boven Zuid-Zweden, waar vele stations sneeuwval meldden. In ons land begon gisteren iets minder zachte oceaaniucht binnen te stromen, waardoor do tempera tuur enkele graden is gedaald. Op de oceaan ligt een nieuwe depressie, j die naar het zeegebied ten zuid westen van Ierland koerst. Onder invloed van doze depressie zal in on ze streken morgen de bewolking weer toenemen met later mogelijk enige regen. Na een iets koudere nacht zullen morgen overdag de temiperaturen gelijk zjjn aan die van vandaag of iets hoger. Queen Mary (81.000 ton) van de Ca nard Line gisteren de haven van Southampton niet kunnen verlaten. Het schip zou om 2.15 Ned. tijd met 910 pasagiers vertrekken. Maar even voor vier uur maakte de Cu- nard bekend, dat het vertrek 24 uur was uitgesteld. Als officiële reden werd opgege ven de „sterke winden". Van de zijde van de havenarbei ders werd echter meegedeeld, dat de boot niet kon vertrekken omdat de bemanning van de sleepboten was weggebleven. Dezer dagen zijn 200.000 arbeiders in de scheepsbouwindustrle in sta king gegaan om een eis tot een loons verhoging van tien procent kracht bij te zetten. De ongeveer drie mil joen arbeiders in de metaalindustrie zijn van plan met ingang van zater dag a.s. geleidelijk in staking te gaan, wcardoor tegen 6 april allen het werk zullen hebben neergelegd als hun loon niet met tien procent wordt verhoogd. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's HOE wordt het veer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KRIMPENDE WIND Vannacht flinke opklaringen en iets kouder. Morgen overdag weer toenemende bewolking met later kans op enige regen in hoofdzaak in het Zuidwesten van het land en iets hogere tempe raturen dan vandaag. Matige tot krachtige naar Zuid krimpende wind. 22 Maart zon op 6.41; onder 18.58; maan op 1.49; onder 10.lü. Hoogwaterstanden 22 Maart v.m. 7.40; n.m. 8.08. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA sneeuw —2 C. onbew. 9 onbew. 5 half bew. 4 onbew. 3 licht bew. 6 licht bew. 7 onbew. 5 nevel 4 zwaar bew. 9 mist 5 geheel bew. 12 onbew. 8 onbew. 4 zwaar bew. 9 half bew. 6 half bew. 8 zwaar bew. 10 geheel bew. 15 zwaar bew. 18 nevel 11 half bew. 8 Korreltje Frans spreekwoord: Zich in een Hollandse kaas terugtrekken d wz. al klagend over de moeilijke tijden in overvloed leven.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1