WIE WEET.... Nederlandse Giadiolenvereniging vergaderde over de exportprijzen WEET U HET OOK NIET WOENSDAG 20 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Enkele dagen geleden belde een ex porteur het P.V.S. op met de vraag: wat zijn de minimum exportprijzen van de gladiolen voor 1957? De nieu we prijzen waren nog niet bekend en daar zoals bekend, de Nederlandse gladiolenkwekcrs niet graag zien dat men zonder hen de minimumex portprijzen vaststelt, belegde de Ne- derl. Glad. vereniging maandagmid dag In Brinkmann te Haarlem een vergadering om de mening van de vakgenoten eens te horen. Het werd een druk bezochte verga dering. Weliswaar liep het nog geen storm toen voorzitter Van Til de bij eenkomst opende en daarbij de hoop uitsprak dat althans de verstan- digsten van de 160" leden aanwezig zouden zijn! maar men was nog geen tien minuten aan het ver gaderen of de zaal puilde al uit van de belangstellenden. Er stond slechts één punt op de agenda: de nieuwe minimum export prijzen. De heer Van Til noemde eerst even de oude, die tot nu toe hebben gegol den: 6.voor veertien en op, 6. voor 12—14, i.25 voor 10—12, 2.25 voor 8—10, 1.50 voor 6—8, 1 voor 46 en 0.50 voor 24. Het bestuur had zich voorgesteld het P.V.S1. te adviseren de volgende prijzen voor 19571958 aan te hou den: 7.voor veertien en op, 6. voor 12—14, 3.50 voor 10—12 en de rest ongewijzigd te laten. We moeten, zo zei de heer Van Til, rekening hou den met de buitenlandse culturen, de concurrentie in Israël, Duitsland en Frankrijk. Er waren direct enkele protesten en wel in het verband met de kortin gen, die in het buitenland aan weder verkopers worden toegestaan. De export op Frankrijk zou met name door deze nieuwe prijzen niet bepaald floreren. De heer Krouwel merkte op, dat er verschillende kortingen bestonden, omdat er voor verschillende landen ook verschillende minimumprijzen waren. Nu wil de Bed. Giadiolenver eniging echter één wereldprijs voor stellen. Zou het P.V.S. nu niet overal eenzelfde kortingspercentage verlan gen ook? De heer Van Til zei, dat het vak nu allemaal mooie „spoorboeken" heeft laten maken, waarmee hij kennelijk de lijst met nieuwe prijzen bedoelde en daarin komen inderdaad verschil lende prijzen voo verschillende lan den voor. „Het is echter de vraag", aldus de heer Van Til, „of \.*e zo kun nen blijven doorgaan, want met na me de Fransen hebben al gevraagd waarom zij meer voor de bollen moe ten betalen dan bijv. de Duitsers. De heer J. J. Bos meende dat be zwaren van exporteurs, die de voor gestelde prijzen te laag vonden onge grond. We stellen toch geen vaste ver koopprijs vast maar een minimum prijs, waar men net zo veel boven mag gaan als men wil. De heer Bijvoet wilde voor ieder land een f zonde-lijk percentage vaststellen: 80 Amerika, 85 Frankrijk en 90 Duitland en Zwe den. De voorzitter schorste hierna de vergadering, teneinde met het be stuur de diverse mogelijkheden onder ogen te zien. Het duurde niet lang: toen bracht de heer Van Til de vol gende prijzenlijst naar voren: 14 op 7.25, 12—14 6.—, 10—12 f 3.75, 8d0 2.50, 6—8 1.70, 4—6 1.10 en 2—4 0.60. De heer Bos vond deze prijzen te hoog. De heer Pool meende, dat men zich niet al te benauwd moet maken voor de buitenlandse concurrentie. Hij had de afgelopen zomer gezien, wat de Franse kwekers er van maakten en dat was nu niet bepaald verheffend. „Laten we het in kwaliteit zoekenden ons nieet blind staren op de prijs". De heer „Anlder meende, dat met een normale oogst de exporteurs „sla pend rijk" worden.Ook de heer Van Til meende dat te moeten bestrijden. Op een vraag van de voorzitter, wie er meer naar de kant van de heer Bos overhelde dan wel naar de bestuurs zijde, bleek de heer Bos de minder heid achter zich te hebben. De heer Colijn bracht nog naar vo ren, dat de prijzen van de kleinere maten die vooral in Amerika veel door de bloemenkwekers worden ge kocht te hoog liggen ook al omdat die kwekers geen korting krijgen, maar alleen groothandelaren. En dat ont lokte de heer Oosthoek de opmerking: „Waarom geven we eigenlijk alleen de wederverkopers korting? Laten we het aan alle grootafnemers geven". En daar bleken cok verschillende an deren vóór te zijn. De heer Van Til beloofd? deze drie naar voren gebrachte punten, het eerste bestuursvoorstel (of el: voor- stel-Bos), het tweede bestuursvoor stel, dat een grote meerderheid kreeg en de tip van de heer Oosthoek, aan het P.V.S. voor te leggen. Aan het slot deelde de sccreta.is van de Giadiolenvereniging, de heer Vink, nog /nede, dat men eind juli een grote gladiolententoonstelling in Brussel zal houden en half augustus één in Keulen. De kwekers worden verzocht bloemen ter beschikking te stellen. President Eisenhower heeft Philip Young, gewezen voorzitter van d< commissie voor personeel in over heidsdienst, tot ambassadeur der Verenigde Staten in Den Haag be noemd. De heer Young volgt als zo danig de heer H. Freeman Matthews op. In Washington wordt verwacht, dat de heer Freeman Matthews in Cuba zal worden gedetacheerd. De heer Young was rector van de handelsschool van de universiteit van Columbia, tot hij in maart 1953 werd benoemd tot Voorzitter van de commissie voor overheidspersoneel. Deze laatste functie leede hij on 1 maart j.l. neer. De heer Youno be hoort tot de Republikeinse partij. RUIM f 5000 VOOR VLIEGTUIG MGR. STA VERMAN. De 600 leden van de Katholieke Garde in Amsterdam hebben voor de missie-verkeersmiddelen-actie 30.000 brieven rondgebracht met een oproep tot financiële steun voor de aankoop van een vliegtuig voor mgr. dr. M. Staverman, apostolisch vicaris van Hollandia op Nederlands Nieuw-Gui- nea. Het eerste resultaat is thans dat meer dan 4000 is bijeengebracht plus ruim 1000 aan rechtstreekse of via de giro ontvangen bijdragen. Looncompensatie voor huurverhoging Voor de komende huurverhoging kan een complete compensatie ver wacht worden, zegt minister Mans- holt. Indien de economische toestand straks een verdere consumptiebeper king noodzakelijk zou maken, dan staat nog geenszins vast, dat deze bereikt zou moeten worden door een onvolledige compensatie voor de huurverhoging. Dit schreef de minis ter In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. HOND CHAUFFEERDE AUTO TEGEN LICHTMAST. Een wesp veroorzaakte het vorig jaar een ernstig auto-ongeluk, om dat hij de chauffeur in het oog had gestoken en deze de macht over het stuur verloor. Eenzelfde onheilsdaad verrichtte een hond, die op de ach terbank zat van een auto die van Hil versum naar Laren reed. Het beest r.prong plotseling over de rugleuning van de stoel naast zijn baas, maar deze stelde het goedbedoelde gebaar een paar minuten later minder op prijs, omdat de poten van de hond ver ward raakten in het stuur en de man het rad niet meer vast in de handen kon houden: de wagen reed tegen een lichtmast en werd licht be schadigd. De beide inzittenden van de auto werden niet gewond. De vrij ernstige schade aan de lichtmast werd in korte tijd door technici verholpen Lastenverzwaring grote gezinnen „Niet onevenredig zwaar" meent minister De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft aan de Tweede Ka mer een nota doen toekomen inzake de beperking van de bestedingen, waarin hij een vergelijking heeft ge trokken tussen de lastenverzwarin gen van een gezin met twee kinderen en het grotere gezin. Deze vergelij king is verricht door gebruik te ma ken van door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde ge gevens uit het nationale budgetonder, zoek 1951. Op grond van de gemaakte bere keningen lijkt het de minister niet jujst te stellen, dat de grotere gezin nen door het complex van maatrege len met betrekking tot de bestedings beperking onevenredig zwaar zouden worden belast. Ten opzichte van een gezin van vier personen, blijkt uit de nota, gezin nen van 6 en 7 personen respectie velijk in het gebruik van suiker jaar lijks een nadeel van f 2.10 en 4.41; in het gebruik van melk resp. 13.46 en 20.56, en in het gebruik van gas en elektriciteit heeft een gezin van 7 personen jaarlijks een nadeel van 2.30 ten opzichte van een gezin van 4 personen. Tegenover deze nadelen staan ech ter voordelen betreffende de huur verhoging, personele belasting en de loonbelasting. Gezinnen van 6 en van 7 personen hebben, als met de loon compensatie voor de huurverhoging tevens de kinderbijslag met eenzelf de percentage wordt verhoogd, hier uit ten opzichte van een gezin van vier personen een jaarlijks voordeel van resp. f 9.36 en 18.72. Wegens *ie personele belasting zijn de volgende méér uitgaven voor on derscheidene gezinsgrootten bere kend: gezin van vier personen, onge schoolden 1.20 en geschoolden 2.70, gezin van zes personen en meer per sonen, ongeschoolden 0.40 en ge schoolden 0.90. Het aan loonbelas ting verschuldigde zal de gezinnen van 6, 7 en meer personen jaarlijks een voordeel geven van ongeveer 10, ten opzichte van een gezin van vier personen, tot het moment, waar op ook voor het grotere gezin loon belasting verschuldigd is. Voor een gezin van 6 personen is dit het ge val bij 'n loon van 98.85 per week en voor 7 personen bij 117.31. Hoewel een aantal maatregelen, waarvan het effect gering is of zeer moeilijk te ramen, buiten beschou wing werd gelaten (verhoging tus- sten tarief en weeldebelasting, prijs verhoging van sigaretten en ver- voerstarieven) kan volgens de minis ter niet worden verwacht, dat dit het beeld voor het grotere gezin merk baar ongustig zal beïnvloeden. KORTE golf Gemaskerden hebben dinsdag een 25-jarige Griekse onderwijzer in een clubgebouw in het dorp Avgoroe, nabij Famagusta (Cyprus) doodge schoten. Dit is de eerste aanslag sinds eni ge dagen geleden in de Cyprische ste den pamfletten werden verspreid, waarin de verzetsorganistie Eoka een bestandsvoorstel deed. In Pretoria zullen donderdag 25 mensen worden opgehangen. Twee en-twintig hunner hebben in februari een aanval op een dorp in het noor den van Natal gedaan, waarbij vijf doden vielen. De anderen zijn schul dig bevonden aan moord. De eerste tomaten van dit jaar werden gisteren aangevoerd op de Loosduinse groenteveiling door tuin der D. Franken uit Loosduinen en brachten ieder dertig cent op. Te Eibergen is gistermiddag om omstreeks een uur op de weg Eiber genHaaksbergen de 37-jarige koop man Hölscher met zijn bestelauto dodelijk verongelukt. Het slachtof fer was afkomstig uit Stadlohn Duitsland. Komende uit de richting Haaksbergen is de man ongeveer an derhalve kilometer vóór Eibergen door nog onbekende oorzaak in volle vaart tegen een rechts van de weg staande boom gereden. Het slachtof fer, dat alleen in de wagen zat, was op slag dood. De auto werd totaal vernield. Na een succesvolle toernee door Zuid-Afrika komen Corrie Vonk en Wim Kan naar Nederland terug. Zij zullen donderdag 26 maart om 20.30 uur uit Athene op Schiphol arrive ren. die oorlogstijd voltrekt zich in haar de grote verandering; althans zy ziet dan duidelijk in, dat zij ondanks haar .17 jaren kloosterleven zich toch niet et overgave zal kunnen onderwer- »n aan de discipline van de klooster cel en met dispensatie van de ker kelijke overheid treedt zij uit het Rooster. Het boek is, voorzover wij het kunnen nagaan met grote kennis van zaken geschreven en ademt (zeker geen anti-katholieke geest. Maar toch zal men als katholiek onmiddellijk een eenzijdigheid opmerken, een een zijdigheid, welke is ontstaan door dat de schrijfster bijna uitsluitend haar schijnwerper richt op de stren ge, voor een buitenstaander vaak pie tepeuterig aandoende discipline en nauwelijks oog heeft gehad voor de heilige vreugde en voldoening, wel ke het dragen van dit juk licht maakt. Het is een goed recht van de schrijfster om de aandacht speciaal te vragen voor deze discipline, omdat haar hoofdfiguur tenslotte daarmee wachten tot april, daar er dan weinig schade meer aangericht kan worden als de rozen uitgelopen zijn. 2. Volgens welke beginselen be hoort dit snoeien te geschieden? Antwoord: Evenals alle levende wezens heeft de roos ook licht en lucht nodig, dus zo ruim snoeien, dat] alle scheuten voldoende licht kun nen ontvangen. Ook moet zó gesnoeid worden, dat er krachtige scheuten met mooie bloemen kunnen ontstaan. 3. Wat moet er af en wat moet er aanblijven? Antwoord: Deze kleinbloemige ro zen moeten sterk gesnoeid worden om een flink gewas te krijgen. U be.- gint dus met een keuze te doen uit het aanwezige hout en hiervan de beste te houden. Hoeveel hangt af van de leeftijd en de onderlinge afstand van de struiken, b.v. 10 tot 15 cm. uit elkaar. De rest snoeit u tot de grond toe weg. De blijvende naai uuui unguui iciisiuhc uaaiuret - de grootste lest heeft en omdet dit fnoelt u °P een Paar eoede °Sen conflict haar ook uit het klooster teruê- Boekbespreking „Zuster Luc" door Kathryn Hulme. Uitg. De Fontein, Utrecht. Met „Zuster Luc", in het Engels „The nun's story", is een belang wekkende roman op de boekenmarkt gekomen. Zoals de Engelse titel het duidelijker dan de Nederlandse aan geeft, is het een verhaal van een Belgisch jong meisje, dochter vqn een dokter, dat in het klooster treedt. Haar gehele ontwikkeling van postu lante, novice en vervolgens als gepro feste non wordt minutieus beschre ven. Zij wordt uitgestuurd naar de missie in de Belgische Congo, keert vandaar als begeleidster van een geesteszieke terug en maakt in het vaderland de Duitse bezetting mee. ?n drijft. Maar wie in dit overigens sym pathiek geschreven boek een onbe vooroordeelde voorlichting zoekt om trent de innerlijke waarde van het kloosterleven moet er op verdacht zijn, die niet te zullen vinden. Met dit voorbehoud kunnen wij overigens „Zuster Luc" een goed geschreven boek noemen met een belangwekken de inhoud. Gortstraat Driehoog, door Bela Just. Uitg. Het Spec trum, Utrecht-Antwerpen. Gortstraat driehoog brengt de le zer in de cellen van de ter dood ver oordeelden in een gevangenis, ver telt hem over de mensen, die bin nenkort aan de beul overgeleverd zullen worden, daarbij kennis ne mend van de veelzijdige innerlijke stemmingen van deze slachtoffers der maatschappij, verh_ald door een kapelaan, die met de zielzorg onder deze uitgestotenen is belast. Daarbij wordt men meegevoerd in de stroom van konflikten, die zich ook rond deze zielzorger in ruime mate voor doen en die tot een sterke klimax voeren, wanneer hij de plaats van een gevangene gaat innemen.... Om de talrijke problemen in dit ver haal zal de lezer het in één adem uitlezen. Voghelensanck, door Emiel van Hemeldonck. Uitg. Thijmfonds, Den Haag. In heerlijk sappig Vlaams wordt in dit boek de geschiedenis verhaald van een dokter, die door zijn huwe lijk terecht gekomen is in een koop mansfamilie, wier leden hun zwager voor hun zakelijk karretje willen spannen. Het verhaal speelt zich af in de Kemt>en en Antwerpen, die het hart van de schrijver gevangen hou den. In dit boek leven we mee met de harde strijd, die de kundige dok ter te voeren heeft tegen achterdocht en verouderde inzichten aan de ene kant en de zakelijke drang van zijn familie aan de andere kant. Het is behalve een doktersroman ook een historische roman, waarin vooral aandacht geschonken ordt aan de tyds- en milieu-schildering, welke op knappe wijze wordt weergeeeven en het geheel stijlvol tot een bekro ning voert. Kraamgeld in natura Minister J. G. Suurhoff heeft bU de Tweede Kamer het aangekondigde wetsontwerp, houdende overdracht van de z.g. kraamgelduitkering van de ziektewet naar het ziekenfondsen- besluit, ingediend. Deze maatregel, die genomen is in het kader van de bestedingsbeper king, houdt in dat deze verstrekking, zoals bekend 55 bU de bevalling (totaal rond 7 miljoen gulden per jaar), uit de middelen van de zieken, fondsverzekering moeten komen. De minister staat op het standpunt dat de kraamgeldultkering in begin sel ten laste van het bedrijfsleven moet komen en wil in de toekomst het verlenen van deze hulp in natura doen geschieden. Vraag L. v. d. P.: Ik wil gaan wer ken, moeten er rentezegels geplakt worden en moet ik ook belasting be talen, krijg ik ook ziekengeld of on gevallenuitkering? Antwoord: Wij vermoeden dat u wilt gaan werken als werkster. Als dit zo is, en u werkt by verscheidene werkgevers, dan moeten altijd rente zegels geplakt worden, zogenaamde dngzegels. Iedere werkgever moet in dit geval per werktijd een dagzegel plakken, tenzij uw werkgevers met elkaar overeenkomen om ieder op zijn beurt een weekzegel te plakken. Dit wat betreft de zegels. Belasting moet u betalen als u bij een werk gever in loondienst bent en zoveel verdient dat u daarvoor in aanmer king komt. Werkt u bij een en de zelfde werkgever tenminste 2 volle dagen per week, dan moet deze werkgever ook premie inhouden voor de alg. ouderdomswet. Werkt u meer dan 4 keer per week bij een en de zelfde werkgever, dan moet deze werkgever u een ziekencoupon ge ven en dient u zich te laten inschrij ven als verplicht verzekerde bij een alg. ziekenfonds. Die werkgever moet u dan eveneens aangeven by de be drijfsvereniging voor ambacht en de tailhandel te Utrecht, Maliebaan. Als dit alles voor elkaar is en u wordt ziek, dan ontvangt u ook ziekengeld, maar alleen dan, als u meer dan 4 keer per week bij een en dezelfde werk gever in dienst bent. - Werkt u bU vier of meer werkge vers, dan kunnen deze volstaan met uitsluitend rentezegels (dagzegels) te plakken en dient u een aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting te vra gen. U kunt ook vragen aan de in specteur om een voorlopige aanslag inkomstenbelasting en premie voor dc algemene ouderdomswet, dan hebt u dit voordeel dat u niet in eens komt te zitten met hoge aanslagen. U kunt die weliswaar in termijnen voldoen, maar dan bent u daarnaast ook weer belasting en premie verschuldigd voor het nieuwe jaar. Zo komt u niet in de moeilijkheden te zitten. Belas ting bent u verschuldigd als u f 1500 per jaar of meer verdient. Vraag mevr. E. K.: 1) Hoe moet ik eieren inleggen? Antwoord: ten eerste: zorg voor verse eieren. Eieren, die meer of min der drijven zyn ongeschikt voor de inmaak. De eieren moeten schoon zijn of schoon gemaakt v,orden voor het inleggen. U kunt gebruik maken van mers, bent u van plan te volstaan met ongeveer 20 eieren, dan kunt u ook een glazen pot nemen met wij de hals. Alvorens u de eieren in een pot inmaakt, moet deze pot eerst op de vaste plaats gezet worden, want een pot, gevuld met eieren mag niet meer verplaatst worden. U kunt dan als volgt te werk gaan: 1) in waterglas (te verkrijgen bij een drogist). Voor 100 eieren heeft men 1 liter waterglas nodig. Leg de eieren in de schoongemaakte potten. Giet hierop het waterglas, dat echter eerst ver dund moet zijn met 9 maal zoveel water. Soms meer, of minder, dit kan de drogist u vertellen. Zorg dat de eieren ruim onder de vloeistof staan. Door de koolzuur uit de lucht wordt 4. Ze zyn het vorig jaar niet ge snoeid. Geeft dit bijzondere zorg? Antwoord: Ja, want nu is er veel kans, dat het hout te zwak geworden is en dat u niet kort genoeg terug kunt snoeien. Voor een harmonische ontwikkeling is het beter elk jaar te snoeien. Vraag: H. K.: Zijn er hygiënische maatregelen gewenst en welke zijn die, als men in grote mate is omringd door 'n midderige substantie, afkom, stig uit een rioolsloot? Antwoord: Het zijn in uw geval na tuurlijk de uit de modder opstijgende gassen, waarvan u schade vreest. Het is niet mogelijk te zeggen in hoever van deze verontreiniging der lucht in uw geval gevaar voor de gezond heid te duchten is. Dat zou ter plaatse door een deskundige moeten worden vastgesteld. Maar ook al zou er mis schien geen duidelijk gevaar voor de gezondheid bij zyn, dan is toch de aanwezigheid van die grote hoeveel heid modder af te keuren uit alge meen-hygiënische overwegingen. Bo vendien heeft u er 'waarschijnlijk veel hinder van, omdat het u ongerief bezorgt. Mocht dat zo zijn, dan heeft u m.i. reden genoeg om uw beklag by de overheid te doen en te vragen of die vieze rommel kan worden weg gehaald. Vraag A. B. v. S.: Stelt een belas- tingvraag. Antwoord: Zonder nadere gegevens is het niet te bepalen of de aanslag juist is. Wanneer het loon ongeveer gelijkmatig over het gehele jaar ver deeld is ontvangen,klopt het loonbe lastingbedrag wel ongeveer, in het andere geval zou het iets hoger of lager hebben kunnen zijn. Over een inkomen gelijk aan f 5276 -f 163 kinderbijslag 100 verwervings kosten, dus van ongeveer 5340, zou aan inkomstenbelasting verschuldigd zijn geweest 395, dus veel verschil kan er nooit tussen zitten. Vraag abonnée: V'anneer valt een ongehuwde in de vermogensbelas ting? Antwoord: De vrijstelling voor een ongehuwde is f 22.500.plus f 20.000 indien a) geboren voer 1894, b) o? in. valide en daardoor buiten staat 1/3 te verdienen van wat normaal zou zyn. Vraag L. M. J. V.: Stelt een twee tal vragen over verhuiskosten enz. Antwoord: Uw beide vragen moe ten ontkennend beantwoord worden. Recht op vergoeding voor verhuizen of voor de rommel en stof, die u ge had hebt tijdens het werken, hebt u niet. Vraag: mej. E.: Ik heb een emaille pan, die na koken altijd aanzet. Wat te doen? Antwoord: Dit wil wel eens voor komen, als u de pan met een schuur middel schoongemaakt hebt en ook als u in die pan b.v. melk gekookt hebt. Na eventueel gebruik voor melk koken, eerst uitkoken met schoon water. Wellicht kan het euvel ook geweten worden aan wat dunne bodem. Dan is er niet veel aan te doen, hoogstens een bodempje water vooraf aan de kook brengen. Vraag mej. A. v. d. B.: Wilt u mij het nieuwe acres opgeven van de Yi jaar. Hiermede bent u er dan nog niet, want u zult om de woning te be. trekken in het bezit moeten zijn van een vergunning tot ingebruikneming van bedoelde woonruimte. Vraag: Route van Noordwyker- hout tot de Ardennen; hoeveel km? Antwoord: Noordwjjkerhout, Was senaar, Den Haag, Rotterdam, Dor drecht, Lage Zwaluwe, Breda, Baar- le-Hertog, Turnhout, Kasterlee, Geel, Deurne, Lummen, St. Truiden, Ge linden, Oreye, Luik, de toegangspoort tot de Ardennen; afstand 245 km. Route terug: Luik, Tongeren, Has selt, Zonhoven, Hech tel, Eindhoven, Den Bosch, Utrecht, Leiden, Noord- wijkerhout; afstand 260 km. Vraag: Route per bromfiets War mond—Nijmegen. phen. Woerden, Utrecht, De Bildt, Antwoord: Warmond, Leiden, Al- Zeist, Amerongen, Wageningen, Zet ten Andelst, Nijmegen. Vraag; Route van Noordwijk naar Venlo per motor; hoeveel km? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Bo degraven, Rijksweg langs Utrecht, Veenendaal. Ede, Nijmegen, Mook. Gennep, AÜerden, Vcnlo; afstand 210 km. het wterglM Ungtamerhand vast. in *Kiïïn. ik bïn Wil men dit vast worden vertragen, ?*n worden JuSSmSÏÏT fin.ncieringsbank die verhuisd is, is de Nederlandse I^Srgi^ woraen. voorheen Rapenburg 106, thans: ,2) In kalk. Voor 100 eieren heeft Rjjnsburgerweg 3 Telefoon 30875 en nen ongeveer 1 kilo gebluste kalk 24362 men ongeveer nodig en 10 liter water. Leg de schoongemaakte eieren laag om laag Vraag: H. V.: Omdat de kinderen met de kalk in de schoongemaakte 1 groter worden, hebben wij in ons vraa&* pot. Giet er dan het water bij, zodat I eigen huis een paar kamertjes laten l,n^vj,aa&- de eieren een handbreed onder de j bijbouwen; is het juist, dat hiervoor Antwoord vloeistof staan. Na enige dagen moet geen aftrek inkomstenbelasting kan ^^■■M^MMMrtHplaatshebben? Antwoord: Kosten van verandering van het huis zyn niet aftrekbaar, zo als dit het geval is met onder houdskosten. Vacantietrip J. V. te V.: De af standen zyn:: Noordwijk—Bakkum (by Castricum): 441 km; Bakkum Arum: 90 km; ArumNunspeet: 120 km; NunspeetLooedrechts: 65 kilometer. Vraag: Als lid van de K.V.C. wil den wij maar Maastricht-Vaals. Wat is de kortste route? Moeten wij een daag je naar het buitenland gaan de een bewijs van Nederlander schap hebben of een paspoort? Waar zijn deze te verkrijgen? Antwoord: De route is: Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht, Gelder- malsen, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Maasbracht, Sittard, Maas tricht; 230 km. Maastricht, Heer, Margraten, Wittem,# Vaals; 27 km. Of U een Bewijs van Nederlander schap dan wel een paspoort nodig heeft, hangt af van het land, dat U bezoeken wilt: België of Duitsland. Een bewijs van Nederlanderschap kost 1.50, een paspoort f 5.50. Aan te vragen bij de Burgerlijke Stand ten stadhuize, afdeling paspoorten. Vraag Abonnee: Hoeveel franken krijgt men voor een gulden in Frank rijk? Antwoord: Ongeveer 100 stuks. Wat uw tweede vraag betreft, u kunt moeilijk vergelijken wat een maga zijnbediende in Frankrijk en hier verdient. V.z.v. wy weten zyn de looien daar iets hoger d'an hier, maar de goederen zijn ook duurder (van daar die vele stakingen), de huren zijn heel hoog en vergen een belang rijk deel van het loon. De belastin gen ligigen lager, maar de sociale voorzieningen zijn niet zo uitgebreid! Het is niet te zeggen wie het beter heeft. Vraag: Abonnee: Kunt u my eni ge adressen geven van Amerikaan se vliegtuigfabrieken? Antwoord: hier volgt een zestal: Republic Aviaton Corp, Farming- dale, Long Island, New York. Nor throp Aircraft Corp., Hawthorne, Californië, U.S.A. Douglas Aircraft Corp., 3000 Ocean Park, Boulevard, Santa Monica, Californië. Consoli dated Vultee Aircraft Corp., San Diego, Colifornië. Boeing Vliegtuig fabriek, Seattle 14, Washington. Eell Aircraft Corp., Buffalo 5 N.Y., USA. Vraag: S. v. d. H.: Ik ben zelfstan dige en heb 5 schoolgaande kinde ren. Hoe hoog mogen mijn inkom sten zijn om vrij te zijn in ink.bel. Kunnen wy ook in aanmerking ko men voor kinderbijslag? Antwoord: in uw geval bent u be lastingvrij als uw inkomen lager ligt dan 5640,—. Wat betreft de kinder bijslag,, hiervoor kunt u wel in aan merking komen, maar dan mag, al thans als uw oudste ook schoolgaand is, of althans haar tijd grotendeels in beslag wordt genomen door schoolgaan, uw inkomen niet hoger liggen dan 3600,—. Voor zelfstan digen begint de kinderbijslag pas te tellen als er tenminste 3 kinderen zijn of onderhouden worden. Het inkomen mag dan niet hoger zijn dan 3200,Het derde kind wordt daarbij als eerste gerekend. Het vierde kind kan kinderbijslag in „huis brengen" als het inkomen niet hoger ligt dan f 3400,—. Het vijfde, grens f 3600,—. Het zesde grens 3800.enz. dus telkens opklim mend met 200 per kind. De bij slag bedraagt voor het eerste kind 0.35 per dag, voor het vierde en de volgende f 0,51 per dag. Vraag: V. te A.: Stelt een belas een vlies gevormd zijn. Is dat niet het geval, voeg dan nog wat kalk toe. Om de beide bovengenoemde methoden nog beter te doen slagen, kan men eieren voor het leggen in de pot, een voor een inwrijven met een weinig vaseline. Ook komen er ver- Vraag abonnée: Ik woon in een schillende preparaten in de handel.huis, dat nu voor mijn gezin te klein Vraag dit aan uw drogist. Volg nauw. keurig de gebruiksaanwijzing op. Gebruik van de ingemaakte eieren. Haal de ingemaakte eieren voorzich tig uit de pot, vooral de kalkeieren, daar de schaal van deze eieren dun ner is geworden. Inmaakeieren zijn zeer geschikt voor allerlei gerechten, echter minder om te koken. Wil men ze toch koken, dan moeten de eieren aan de stompe kant worden ingeprikt; er is dan minder kans op barsten van de schaal. Het antwoord op uw andere vraag volgt. Vraag: J. N. V. stelt een viertal vragen over behandeling van struik rozen. 1. Welke is de tijd dat deze rozen gesnoeid moeten worden? Antwoord: Deze hangt af van de is geworden. Ik ben echter sinds 2'/i jaar eigenaar van een andere woning, v/aar ik graag in zou willen wonen. Kan ik om dit huis vrij te krügen volstaan met een opzegging per aan getekend schrijven? En heb ik dan pas na drie jaar recht op dat huis? Antwoord: Wij raden u aan uw zaak in handen te geven van een (kantongerechts)deurwaarder, die als uw gemachtigde een ontruimingsvor. dering zou kunnen instellen op grond van dringend noodzakelijk eigen ge bruik. Uiteraard dient getracht te worden om de opzegging eerst in der minne te regelen. Doch als de huidi ge huurder het huis blijft bewonen en huurbescherming geniet, zal de rechter de belangen van u en van huurder tegen elkaar moeten afwe gen. Wint u het, dan kan het uit te omstandigheden. Heeft u veel last spreken ontruimingsvonnis uitvoer- inmaakpotten of geëmailleerde em- van nachtvorst, dan is het beter te baar worden verklaard binnen een de berekening van het zuiver inkomen tot een bedrag als door u genoemd is juist. Niet 300.- neveninkomsten maar 200 zijn be lastingvrij in algemene zin gespro ken. Denkt u er echter wel om, dat in die 200,— ook zijn begrepen an dere inkomsten, zoals bv. rente van spaarbankooekjes, eventueel geheel of gedeeltelijk vry wonen enz. Van uw bruto inkomen worden 100, verwervingskosten afgetrokken, ten zij u kunt bewijzen dat deze hoger liggen, uw belastbaar inkomen be draagt dus 1375.Van de ver schuldigde belasting wordt afgetrok ken de reeds ingehouden loonbelas ting. E.e.a. kunt u terugvinden op uw aanslagbiljet. Vraag: G. B. P.: Mag ik een san- sevieria buiten in de regen zetten? Antwoord: hoewel een sansevie- ria's zomers in de groeitijd graag vry veel water heeft, kan ze absoluut niet verdragen dat er water in het hart van de plant komt, want dan gaat ze rotten, dusnooit in de regen plaatsen. Als u de plant ver potten moet, dient u dit te doen in een mengsel van 2 delen kleizoden- grond en 1 deel bladgrond. De tijd hiervoor is het voorjaar.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8