Kindertekenwedstrijd van de KAB leidde tot boeiende tentoonstelling Zilveren bisschopsjubileum van Mgr* Lemmens Regering betaalt reiskosten terug aan gevluchte Hongaren WOENSDAG 20 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Zó zien kinderen hun vader Gistermiddag liepen wij over één van de karakteristiekste pleinen, die ons land kent, namelijk over het 551. Janskerkhof in Utrecht, in de scha duw van Albert Termote's indruk wekkende beeld van St. Willibrord. En in het gebouw „St. Jan", een van de huizen die het plein omgrenzen, stond Louis Beumer, propagandalei der van de KAB, al gereed om de verfrissingen te laten aanrukken, die zijn aanstaande toehoorders moesten laten bekomen van de reisvermoeid- heid, die nog steeds verbonden is aan een rit per trein. Die toe hoorders bestonden uit ongeveer tien journalisten, want Louis Beumer hield een persconferentie, naar aan- lending van een tentoonstelling „Zó zien kinderen hun vader", die door het gehele land zal trekken. De ex positie kan gevoeglijk worden gepast in bijzondere activiteiten, zoals jubi lea, vergaderingen en tentoonstellin- gen-op-ruimere-schaal van de KAB. De heer Beumer vertelde dan, dat de KAB het vorig jaar een tekenwedstrijd heeft georganiseerd voor de kinderen, wier vader is aan gesloten bij de K. A.B. De opdacht was, een kleurplaat van pasteltinten te voorzien, en boyen dien naar eigen verkiezing een op stel of een versje over vader te ma ken, of een teke ning over vader in^\ zijn vrije tijd of in' zijn werk. „Wie animo heeft, schrijft of tekent maar", had Louis Beumer bij de opdracht geschreven. Welnu, er Is getekend en geschreven. Niet door zo maar een paar duizend kinderen, maar door liefst 52.000. Het is te begrijpen, dat schifting door zo'n grote toevloed van papier noodzakelijk was. Een speciaal voor dit doel samengestelde jury toog aan het werk: iedere jury apart in zijn eigen plaats of district. Van de 52.000 inzendingen bleven er na ampele beraadslaging precies 5000 over, van deze verdwenen er nog eens vierduizend in de prulle- mand, en van de rest sorteerde men de helft voor de expositie, die vanaf maandag drie dagen in Utrecht is te zien en dan verder door het land gaat. Die laatste schifting is gemaakt door Jan Muller, cultureel adviseur van de KAB, Luc Geurts, cultureel leider van de KAB in Zuid-Limburg, Gerard van Stoutenburg, chef van studio „Lumax" te Utrecht, en Juul Jongeneelen. Scherpe kijk op arbeiders milieu. Ongeveer 95 procent van de inzen dingen waren tekeningen. De jury heeft ze onderverdeeld in drie groe pen, namelijk naar de leeftijdsklas sen van 4 tot 7 jaar, van 7 tot 9 en van 9 tot rond de twaalf, dertien jaar. Een grote moeilijkheid kreeg zij te overwinnen bij de vaststelling van de normen: expressie, visie, originali teit of typisch kinderlijke weergave. Duidelijk is, dat bij zulke vage gren zen de beoordeling min of meer aan de persoonlijke mening van de keur meesters ondorworpen is geweest, en dat er van de ruim vijftigduizend te keningen sommige best in de exposi- j Scherpe kijk op de omstandigheden j in het arbeidersmilieu tie opgenomen konden zijn. Dat spreekt vanzelf. Misschien ook valt uit de groot scheepsheid van de deelneming op te maken, dat de tentoonstelling meer is dan het resultaat van een tekenwedstrijd: zij is een sociale studie, het resultaat van een scher pe kijk van kinderen op de om standigheden in 't arbeidersmilieu Vaak bijvoorbeeld geven de kin deren de toeschouwer een beeld in de huiskamer, die blijk geeft van een zucht naar pompeuze luxe. Vader slapend in een luie stoel, soms met een grappig vers je erbij, dat eindigt met „slapen, slapen, slapen" is onmiskenbaar te wijten aan hét continubedrijf. Maar met alle welwillendheid van de zijde der kinderen heeft de jury zich niet „in de boot laten nemen", als een tekening al te veel concessies deed en een niet meer reëele gene genheid voor de KAB aan de dag legde. Tekening hiernaast: Tonny van Opdorp (4 jaar) uit IJzendijke maakte als kleinste deel nemer zo'n beetje de kleinste teke ning, die ondanks alle kleinheid prachtig is (vader met de zaag) Frappant was om een voorbeeld te geven, de gelijkenis die de va der van een der tekenende kinde ren aan de dag legde met profes sor Romme. Iets dergelijks is na tuurlijk wel toegestaan. Dat de jury aan waardering voor het werk van de KAB niets te kort is gekomen bewijst de tentoonstelling zelf wel. Aan de ingang staat een groot bord, waarop rechts een aantal levensgroot gefotografeerde kinderen zijn afgebeeld met de tekenstift in de hand, met ernstige gezichten starend naar evenzovele vaders. Naar „een vader, die zulke grote vissen vangt", of „een vader, die ner gens bang voor is". De 4 500 teke ningen zijn namelijk aangebracht op een twaalftal grote borden, gerubri ceerd naar diverse categorieën om het geheel overzichtelijk te maken. Wel, het is een geheel geworden, dat het bekijken alleszins waard is: door de kinderlijke onbeholpenheid of de gedurfde visie, door een gevoel voor artistieke vormgeving en kleu- ren-gebruik en raakheid van type ringen, maar bovenal door de be wondering of de liefde voor vader. Een tentoonstelling, die zijn weg door het land wel zal weten te vinden. Mjjn vader werkt in de fabriek van kaazen en van melk hij doet dat graag en 't is gezond want melk is goet voor elk en als ik later grooter word danga ik met hem mee ik spaar dan voor een fiets dan gaan we met z'n twee Een simpel, klein versje van Albert Nijenhuis, dat een blijk geeft van gevoel voor maat en liefde voor zijn vader. Eenzaam in een sneeuwhut Edammer kaas keerde na 45 jaar naar het vaderland terug Veel belangstelling Een Edammer kaas is, na een af wezigheid van 45 jaar, van de Zuid pool naar Nederland teruggekomen. De Edammer reisde in 19.12 met Shackleton en Scott naar Antarctica en bleef daar in een der depóts langs de barre en ijskoude route achter. De volharding, die hem in staat stel de, om zijn verblijf zolang voort te zetten, doet herinneren aan de bewe ring, dat Hollanders kaaskoppen" zijn. Onlangs vonden deelnemers aan de poolexpedities van dit jaar het oude depót terug. De diepgevroren Edammer (kaas) werd naar Londen gestuurd, waar vanwege het ministerie van land bouw een onderzoek naar kwaliteit en smaak werd ingesteld. De kaas bleek, na ontdaan te zijn van de oor spronkelijke verpakking, nog even vers en smakelijk te zijn als ten tijde van de leverantie. Terwijl men toch „Een in zijn soort volmaakte tekening", zei Gerard van Stoutenburg, „die doet denken aan de eerste periode van Bart van der Lek". De tekening boeit door een harmonische vlakverdeling, terwijl al het afgebeelde plat is weergegeven, zonder perspectief. Controle op militaire uitgaven gevraagd Tiidens de gisteravond in de For ste Kan er voortgezetts beschouwi gen over de begroting van Oorlog en Marine heeft de heer Sassen (K.V.P.) de minister verzocht mede werking te willen verlenen aan de samenstelling van een parlementaire commissie voor controle op de mili taire uitgaven. Het zou een wijs beleid zijn van de bewindsman, aldus de heer Sas sen, indien hij hierin zou willen toe stemmen. Ook achtte de heer Sassen de tijd gekomen voor een diepgaand parlementair debat over een be hoorlijke civiele verdediging. Spre ker zou gaarne hierover een nota van de regering tegemoet zien. 1 VERZOEK OM MARGARINE MET BOTER TE MOGEN MENGEN. Een verzoek de verordening op te heffen die het vermengen van room boter met margarine verbiedt, is bij de minister van landbouw ingediend door de commanditaire vennootschap B.B.Z. te Zoetermeer. De vennoot- sdhap wil een melange op de bin nenlandse markt brengen, die be staat uit boter en margarine. In januari deed dezelfde firma een dergelijk verzoek aan het produkt- schaip voor zuivel, maar dit heeft hierover nog geen beslissing geno men. Teleurgesteld over deze grote vertraging in de behandeling van haar verzoek, heeft zij zich thans tot de minister gewend. Minister Mans- holt heeft op zijn beurt weer advies gevraagd over het mengverbod ma - garine-boter, aan het produktschap voor margarine, oliën en vetten. (Parool) van een uitermate „belegen" kaas kan spreken. Een stuk van deze Edammer werd gistermiddag, keurig in een stopfles verpakt, aan het kaascontrolestation Zuid-Holland te Den Haag ontvan gen, daarbij waren de opvolgers van de leveranciers uit 1912 aanwezig. Warm onthaal. De zeldzaamheid van de terugkeer van deze Edammer Zuidpoolreiziger, na 45 jaar in de ijskoude eenzaam heid te hebben vertoefd, trok de warme belangstelling van kaasma kend en kaasminnend Nederland. Ir J. M. van Voorst van Beest van de agrarische vertegenwoordiging in het buitenland van het ministerie van landbouw heeft gistermiddag het stuk kaas overhandigd aan de heer J. Broere, een van de huidige direc teuren van een kaasexportonderne- ming in Rotterdam, die destijds deze Edammer voor de expeditie heeft ge leverd. De teruggevonden kaas, zo vertelde de heer van Voorst, heeft een scherpe maar niet onaangename geur en is slechts een klein beetje ranzig. Dat dit kaasprodukt nu na vijftig jaren nog goed is, optne wij de perspectieven voor de toekomst, zeide hij voorts. Hfj sprak over de plannen die in Amerika bestaan om van de Zuid pool een grote koelkast voor de ge hele mensheid te maken waar in tij- den van overvloed voorraden aan gelegd kunnen worden voor moeilij ker jaren. De heer Broere vertelde hierop o.m., dat de kaas, die voor de expe ditie was geleverd, normale tropen- bestendige kaas was geweest. Dr ir C. Schiere, directeur van het controlestation, zal de oude kaas in zijn laboratorium laten onderzoe ken. Hoge Raad beslist: Linnengoed mag bij zeep cadeau gegeven worden Door het O.M. bjj de Rotterdamse Rechtbank was een zaak tegen een zeepfabriek in Rotterdam aanhangig gemaakt in verband met overtreding van de nieuwe wet op het cadeaustel sel, daar de fabriek bij haar produk- ten linnengoed tegen gereduceerde prijs aanbood. De fabriek werd door alle instan ties in het gelijk gesteld. Ook de procureur-generaal bij de Hoge Rdad heeft nu in deze zin beslist, steHèn- de dat, waar het hier een reële kqop betrof en geen schenking, de hande ling niet in strijd was met de onder havige wet. De opmerking werd ech ter gemaakt dat, hoewel de handeliïig naar de letter van de wet geoorloofd is, dit niet volgens de geest is om4at aan de bedoeling, „verpletterende" concurrentie te voorkomen, op deze wijze niet wordt voldaan. Jtaagtepunt aan mg%. JPemmens' frió&chapAfeest Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, gefotografeerd tijdens de pontificale Hoogmis, die dinsdagochtend in de kathe drale kerk van Roermond is gecelebreerd ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de bisschop. Diocesanen bieden een bedrag voor Wilhelmusherk Gisteren heeft mgr. dr. W. Lem mens, bisschop van Roermond, zUn zilveren bisschopsjubileum gevierd. Op zUn wens beperkte men zich tot een diocesane viering, zodat wel alle geledingen van de Limburgse bevol king en de religieuse instellingen van het bisdom bij de viering te Roer mond vertegenwoordigd waren, maar geen deputaties van de andere bis dommen waren overgekomen. Onder de hoogwaardigheidsbekle ders en gasten merkten wij onder meer op: mgr. dr. A Hanssen, bis schop-coadjutor, mgr. H. Faulussen vam de paters van Oadier en Keer, dom Hieronymus Beijering, abt van Neerbos, dom Amandus Prick van Uhlingsheide, mr. dr. F. Hou ben, commissaris van de koningin in de provincie Limburg, mgr. dr. R. Geul- jans, burgemeester van Roermond, mr. Dautzenberg, procureur-generaal te Den Bosch, mgr. F. op de Coul, directeur van het katholiek bureau voor onderwijs, mej. Geldens, secre taresse van H.K.H. Prinses Wilhel- mina, de Duitse consul te Maastricht, de heer Buddenberg, leden van de Eerste en Tweede Kamer, leden van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten, van de staats- en particuliere mijnen, het bedrijfsleven en de standsorganisaties. Helaas was het weer zeer ongun stig, toen om halftien de feeststoet vertrok, die mgr. Lemmens van het bisschoppelijk paleis naar de kathe draal zou begeleiden. De bruidjes moesten in hun regenjassen duiken en het publiek moest de paraplu op steken. De bisschop reed in een ge sloten calèche ter kerke en de ove rige hoogwaardigheidsbekleders in gesloten auto's. De stoet werd bege leid door muziek van de Koninklijke Harmonie. Een grote stoet van gees telijken uit het bisdom, leden van het kathedrale kapittel, een groep van de bond van landelijke ruiters en een zee van vaandels van organisaties en verenigingen maakten deel uit van de stoet. In de met bloemen en groen ver sierde kathedraal droeg mgr. Lem mens een pontificale hoogmis op met assistentie. De schola cantorum van het groot-seminarie, verzorgde de wisselende gezangen en het kathe drale koor de vaste gezangen. De feestpredikatie werd uitgesproken door pater Castulus van den Eynden, provinciaal van de paters minder broeders te Weert. Na de mis om twaalf uur begon de eigenlijke officiële huldiging, even eens in de kathedraal. Op het hoge koor had de bisschop plaats genomen temidden van een grote schare van hoogwaardigheidsbekleders en geno digden. Als eerste spreker voerde mgr. Hanssen het woord, die namens het diocees de gelukwensen aanbood. Vervolgens sprak de commissaris der koningin, die dank bracht aan mgr. Lemmens voor alles wat hij voor het Limburgse volk gedaan heeft. Hij beloofde dat Limburg, waarmee de bisschop zozeer vergroeid was, zijn kostbaarste tradities niet zou prijs geven. Hij herinnerde eraan hoezeer mgr. Lemmens persoonlijk heeft meegewerkt in dienst van het vader land, hetgeen velen zich nog herin neren. Na de bevrijding heeft de bis schop de naastenliefde en de barm hartigheid gepredikt. „Uw roepstem, monseigneur", aldus spreker, „waar nodig tot verzet tegen het onrecht enerzijds, tot vergeving jegens gevoelens van haat anderzijds, heeft de zedelijke orde in ons vader land mede in het juiste evenwicht gehouden, en gij hebt daarmee aan de uitspraak jnhoud gegeven, dat men het vaderland beter dient naarmate men een beter christen is". Vervolgens bood mr. E. Delhougne het geschenk voor de Guli-ekruiskerk, een bedrag van 337.996 aan. De kerk zal worden gebouwd in het Witte- Vrouwenveld te Maastricht. Tot slot sprak mgr. Lemmens een kort dankwoord. De regering heeft uiteindelijk be sloten om alle Hongaren, die daar om vragen geld voor de terugreis naar hun vaderland te geven. Tot nu toe zijn ongeveer 120 Hongaren te ruggekeerd. Het rumoer op het federatiebureau was steeds zeer groot. De vluchte lingen die nl. terug wilden gaan en bij de federatie voor Vluchtelingen hulp geld gingen vragen traden daar met zoveel kracht op, dat het perso neel dikwijls de hulp van de politie moest inroepen. Tientallen Honge ren weigerden het gebouw te verla ten. Het schijnt dat de Hongaarse legatie bij dit alles een minder fraaie rol speelt. Hij adviseert nl. aan de Hongaren om op het bureau een grote mond op te zetten en al dus een betaling te forceren. De fe deratie verwacht, dat de stroom van terugkerende Hongaren zich in de komende dagen zal uitbreiden. Op 31 maart vervallen de bepa lingen van de regering-Kadar, dat tegen vluchtelingen na terugkeer geen maatregelen genomen zullen worden. De Hongaarse legatie adviseert bij de Hongaren terug te keren en dit ook aan landgenoten door te ge ven. De hardnekkigheid waarmede de Hongaren zich in Den Haag blij ven ophouden na afwijzing op het federatiebureau stelt de politie en de minister van justitie voor grote problemen. Zij bivakkeerden op de stations of moesten door de politie in het hotel van het Leger des Heils worden on dergebracht. Een passerende auto doodde gis. teravond omstreeks half tien op de Kruisberg te Maastricht de 70-jarige mevrouw M. LeerschoolKonings uit Meerssen. Zij werd zodanig ge wond, dat zij vrijwel onmiddellijk overleed. De dame was uit de bus ge. stapt, vermoedelijk onvoorzichtig de weg overgestoken en door de passe rende auto gegrepen. Jeugdige frelangAtelting ut Ütaewiand&e katftediaat De plechtige viering van het zilveren bisschopsjubileum van mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, in de kathedrale kerk van die stad, kende een bijzonder ongedwongen intermezzo. Een aantal echte Roermondse kwajongens had zich n.l. een zitplaatsje gezocht op de grond voor de gereserveerde bank in de kerk, waarm oa. prof. dr. L. J. M. Beel had plaatsgenomen. Het was een schouwspel, dat echt een plaatje waard was.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7