Honderdjarig collectanten college in de Hartebrugskerk Uitbundig vrolijke „Drie koningen avond" Scherp Armoede belemmert onderwijs in onderontwikkelde gebieden Johannes Passion door Ned. Madrigaalkoor GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN WOENSDAG 20 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT A s. zondag 24 maart gaan we het herdenken: het honderdjarig be staan van het Hartebrugs collectan ten-college. In maart 1857 kwam het „collegie" tot stand in de pas opge richte Hartebrug-parochie. De eerste zeatien heren werden door pastoor Goofers aangewezen. Zou er vóór die tijd in de kerken niet gecollecteerd zijn? Wie durft het denken! De eer ste collectanten zijn al door de H. Petrus benoemd en de eisen, die aan de eerste zeven gesteld werden, wa ren niet mis. 'n Hecht „collegie" met statuten en bestuur kwam ook in de Hartebrug te voorschijn, toen na het herstel der bisdommen de parochies werden opgericht. En nog altijd be schouwt men het als 'n eer, wanneer men wordt uitgenodigd om tot het college toe te treden. De gelovigen zijn zó gewend aan hun rondgaan onder mis en lof, dat ze het wel heel vreemd zouden vinden, als na de preek de gehandschoende heren altijd met enige plechtigheid niet meer zouden oprijzen om hun rond gang langs de banken te houden. Jawel, er is veel geschreven en ge sproken om te zoeken naar nieuwe vormen ook op dit gebied. Maar als men in de collectanten-kamer voor de grote lijst staat met de vele na men van overleden of vertrokken collega's de naam van mijn eigen vader staat er ook bij dan is dat niet iets, wat je onberoerd laat. Van vader op zoon ging dit over; in veel families werd het een ere- traditie. Veel namen lees je met bekende klanken; mannen, die jarenlang deze kerkfunctie vervulden met liefde en zorg; wat waren zij er trots op dit te mogen doenl En ook nu nog voelt dit jubilerend college het als 'n eer; ook nu nog wordt deze functie met liefdevolle zorg vervuld. Men zoekt naar nieuwe vormen en ook de collectanten zou men in de jver willen wegvagen, nderdjarige laat zich zo maar niet verdringen. De heren wil len hun taak in de kerk belangeloos blijven vervullen. Natuurlijk wil men zich aanpassen aan nieuwe ideeën en meewerken aan rust en sfeer tijdens de H. Mis, maar verdwijnen dat niet! Want het gaat niet alleen om in zamelen van dierbare centen voor alles en nog wat; er zit veel meer aan vast. Dat collectanten-college is in zijn verscheidenheid een eenheid. Het geeft, wat we zo hard nodig hebben: parochiegeest, collegialiteit! Alle vergaderingen mochten zo trouw bezocht worden als de collec tanten-vergaderingen! En op die bijeenkomsten heeft men het niet enkel over het dragen van handschoenen en „geklede" costuums, maar er wordt gesproken over veler lei uitingen in het parochieleven; ze leren waardering voor elkander, de beurten worden vlot verdeeld en moet de een of ander uitvallen, dan staan de anderen voor hem klaar. Samen vieren zij hun feesten, het jaarlijkse onmisbare vastenavond feest, waarbij telkons een andere groep de leiding heeft, of het opge wekt herdenken van 'n collectanten- jubilé van een der leden. En dan de jaarlijkse reis! Drie dogen samen op reis naar Maas en Ardennen, naar Moezel en Rijn; en er wordt net zo lang gewikt en gewogen, dat allen mee-kunnen. Dat alles geeft 'n geest van gezonde saamhorigheid en van 'n stevige vriendschap, van belang stelling voor elkanders wel en wee. Het collectanten-college van de Hartebrug is er trots op nu op feestelijke wijze het roemrijk werk van honderd jaar te mogen afsluiten. Zij willen hun fuctie blijven vervul len met het voorbeeld van hun stoe re voorgangers voor ogen. O die vele voorgangers hebben hun ak steeds ernstig vervuld! Dat spreekt uit de notulen van honderd jaar. Ferme kerels waren 't met bolhoe den en zware snorren, die ook hun mannetje stonden, als er feest werd gevierd en 'n dinertje verschalkt. Het ligt hier vóór me gedrukt bij de Stoom-. Boek- en Handels drukkerij van G. van Brussel, Haar lemmerstraat 222267 (hoe zit dat met die nummers?) een heel boekje met „Gezangen bij gelegen heid van het Collectantenfeest der parochiekerk van O.L.Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis te Leiden". De veldslag werd geleverd in hotel „De Wijkerbrug", Voorburg, 25 juni 1902. Tijdens de borrel werden er 'n paar „Eereschoten" gelost op wijze „Tè- rè-rè-boem-di-je" (4 maal en bij het woord boem geeft men 'm van ka toen). De welkomstgroet aan tafel werd uit volle borst meegezongen op de wijze „Wie praalt aan het hoofd der heldenstoet". In alle ver zen wordt er zonder ophouden op aangedrongen wat eten en drinken betreft zijn partij zo goed mogelijk te blazen. Men zong dit o.a. uit op de wijze „O grote koopman in tabak". Wat beestig jammer, dat we de me lodieën niet meer hebben! Weet iemand er nog iets van? De pastoor werd in acht lange strophen toege- galmd op de wijze „De lange dag is weer voorbij". In dit vers kwam na tuurlijk iets van God voor. Na dit ingetogen kunstwerkje brak er 'n feestzang los, wijze „Jan die sloeg Lijsje" met het hoofdthema „Laat de glazen toch nimmer ledig zijn!" De dames waren ook van de partij en zij kregen 'n nummertje te horen, wijze „Het oude deuntje": „Wij zingen dames u ter eer, op onze teerpartijO); wij zingen u zo lief en teer en loven u zo blij!" De tweede strophe greep in het volle leven: „Wat bleef er menigeen absent; vooral des morgens vroeg; als vrouwlief dat elkeen 't erkent hem niet het bed uitjoeg!" Dan was er nog 'n interessant versje wyze: £nbkaar kufmen Bakiii4<« *ir mii 7Pif« eraac aan?Kaar Kunnen Die goeie ouwe tijd!! Er is toch nooit wat nieuws onder de zon! Ja, er werd enorm gezongen onder zo'n diner, maar dat wordt begrijpe lijk, als je het menu bekijkt. Stoere kerels waren het! Mannen van sta vast! Knapen, waar je op bouwen kon! Hoe hebben ze het overleefd! Voorgerecht was er niet bij. Wat heb je aan die flauwigheid. Zet geen zo den aan de dijk. Stevige kost, dat was de kreet onzer voorvaderen! Je kon kiezen uit twee soorten soep en dan kreeg ieder 'n handjevol croquet- ten. Ook eigenlijk nog maar een kietelen van de maag. De hoofdscho tels daar ging het om; daar ging je apart voor zitten en nam je vork en je mes krachtig in je handen. Je moedigde elkaar aan voor de grote aanval. Ja, die hoofdschotels! Er waren er maar vijf en dan niet óf óf, zoals in die snert-hotels van tegen woordig, nee 't was allemaal voluit èn èn. Eerst maar 'n flink mootje tarbot met wat botersauce dat schoof er zo gemakkelijk in dan plakken ossenhaas, licht verteerbaar, met zeven soorten groente, vervol gens 'n paar eenvoudige kalfsoester- tjes met 'n mudje doperwten en dan natuurlijk kip asjeblieft niet zo'n kinderachtig klein stukje; hier moet met man en macht gekloven worden en tot slot kwam dan de gebakken paling met frite en salade. Wat gaat zo'n avond toch gauw voorbij! Als je even zat uit te blazen, kwam de rest opdagen, ook allemaal maar flauwig heid; je nam er 'n bordje van voor je fatsoen: pudding en ijs en fruit en dessert, 't Was fijn gevoeld van het feestcomité om na afloop nog broodjes met ham te serveren. Men zegt, dat er geeneen over bleef. „Schilder 'k wou mij zelfs graag zien" waarin de narigheid van die tijd (1902!!) werd beschreven. Ik laat u genieten van de hele eerste strophe. Daar gaat ie! Ach wat is 't een slechte tijd, Roept men allerwegen En alom van wijd en zijd Klinkt de klank ons tegen: Wat kost licht en vuur m' in 't jaar, Èn wat zijn de lasten zwaar, Niet meer om te dragen In doez' droeve dagen bis llJaarom zouden we niet eens ple- zier hebben over de gezonde eetlust van onze voorvaderen? Over vijftig jaar, of misschien al eerder, hebben ze lol om ons. En laten ze dan maar stevig gegeten hebben, andere dingen deden ze ook goed, o.a. de goede geest bewaren in het col lege der collectanten. Dat we nu danbkaar kunnen getuigen van veel goeds; dat we nu zonder bijsmaak het honderdjarig feest mogen vieren, collectanten van de Hartebrug, u dankt dat aan uw roemrijke voor gangers, u dankt dat uw eigen bewust overnemen en volharden in de goe de geest. Zondag vieren we feest met 'n plechtige hoogmis, receptie (12.451.30) en herdenken dan in eerbied de vele voorgangers, maar begrijpen ook weer beter onze plioht jegens hen, die na ons komen. Pastoor LOHUIS O.F.M. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Jacoba Johanna Maria dr van G. P. van den Berg en J. C. Wijnands; Samuel Gerardus Jozef zn van P. C. J. Wortman en H. J. Meijers; Marinus Petrus Maria zn van C. A. Spring in 't Veld en J. M. Waasdorp; Marjolein Annette dr van J. de Graaff en B. Duinkerken; Johan Christiaan zn van J. C. den Hollander en M. S. Konijnendijk: Antje Margje dr van A. van Rooijen en P. van Aalst; Willem zn van W. Poot en A. I. Boer; Hubertus Mar- tinus zn van H. M. de Vroom en C. L. S. Delbeek: Joseph Cornells zn van C. de Vlieger en J. M. van Schie; Antonius Johannes Maria zn van P. L. Ahsmann en M. M. Witsenburg. Overleden: J. Schopenhouer 3 da gen, dr; H. G. J. Wolf 76 jaar, man; Th. J. Kok 1 jaar, dr. NIEUWE AUTO's VOOR DE POLITIE De bij de politie in gebruik zijnde auto, merk Fiat 1400, heeft reeds meer aan 100.000 km. gelopen en komt binnen afzienbare tijd voor een algehele revisie in aanmerking. Aan gezien het na deze revisie geenszins zeker is, dat de onderhoudskosten aanzienlijk zullen dalen, achten b. en w. het raadzaam deze wagen, nu zij nog een behoorlijke restwaarde heeft, in te ruilen voor een nieuwe Fiat 1400. De Studebaker, bouwjaar 1947, welke de politie sedert 1955 in ge bruik had, vergde de laatste tijd zo veel onderhoudskosten en was der mate onbetrouwbaar, dat zij reeds enige maanden geleden buiten bedrijf is gesteld en verkocht. Zij zouden ook deze auto willen vervangen door een Fiat 1400. Om aan de surveillance met motor voertuigen enige uitbreiding te kun nen geven, zal dienen te worden overgegaan tot aanschaffing van een derde stationcar, voorzien van een mobilofoonappaxatuur. Het voor deze aanschaffing beno digde krediet bedraagt ƒ26.675. t.w. 15.666.voor twee Fiats 1400 en 11.010.voor de stationcar. Dit bedrag kan in 5 jaren worden af geschreven. POTLOOD en GEEST No. 516. Horizontaal: 1. zwart acaatsteen, 3. gem. in Drente, 8. be kende afkorting. 9. stad in Portugal aan de Douro, 10. de naam van 2 landschappen in Midden-Grieken land. 12. .slede. 13. telwoord, 14. ge wicht (afk.), 15. kleur, 17. ontken ning, 19. onbekende (afk.), 20. rund. 21. landbouwwerktuig, 22. stad in N.H24. naast. 26. muzieknoot, 27. sthitterinc. 28. kookvat. Verticaal: 1. gezamenlijk verteer, 2. wereldtaal, 3. achtpotig geleed dier, 4. niet vast, 5. bijoord, 6. ver dieping van een huis, 7. gevangenis, 9. stad tussen Moskou en Charkow, 11. kloof, 14. nart. 16. hemelgeest, 17. bars, 18. stad in België, 20. mo gelijkheid tot een gelukje, 21. nauw, 22. kip, 23. tijdrekening, 25. volgens andere (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 515. Horizontaal: 1. Remagen, 6. man, 7. kop, 9. as, 10. pel. 12. pl, 13. Delos, 15. arak. 16. vest. 17. Renet, 19. op. 21. lor, 22. la, 23. Eos, 25. reu, 26. Pilatus. Verticaal: 1. ras, 2. en, 3. Abel, 4. E.K., 5. nop, 6. maraboe, 8. plateau, 10. pekel. 11. lover, 13. dag, 14. set, 18. noga, 20. pop, 22. les, 24. si, 25. Ru. EEN UITSTEKEND BESLUIT van de B. en C.-series van het toneel seizoen van K. O. vormt de opvoe ring van Shakespeare's „Driekonin genavond" door de Haagse comedie. „Driekoningenavond" of als u wilt „As you like it" is één van Shake speare's meest sprankelende en tinte lende grappenmakerijen, een poëti sche dwaasheid, waarin Engelands grootste toneelschrijver allerlei facet ten van het menselijke leven zo meesterlijk laat fonkelen, dat zij de toeschouwers meeslepen in diens overmoedige bui tot een kostelijke schaterlach. Een verhaal is het eigenlijk niet, tenzij men de geschiedenis van Vio la, als zodanig wil opvatten, die, als edelknaap verkleed, het hart van de hertog verovert ofschoon zy zeer te gen haar zin als tussenpersoon moest fungeren tussen de hertog en diens onwillige geliefde gravin Olivia. Tot overmaat van ramp wordt de gravin nog verliefd op de vermomde Viola, wat nog verergerd wordt door de ge lijkenis, welke Viola's tweelingsbroe der met haar heeft. Daartussen door speelt echter de poets, welke de vro lijke snaken jonker Tobias en Jon ker Andries in samenwerking met de kamenier Maria de hofmeester Malvolio bakken, de hoofdrol. Sha kespeare heeft dat alles, nog gekruid met de kwinkslagen van Feste de nar, tot een dwaas-vrolijk geheel ineen gedraaid. nelyk schik in haar eigen opvoe ring, want zij is erin geslaagd om Shakespeare's jolige bui volkomen over te nemen en in de juiste toonaard weer te geven. Deze opvoering leeft, Frankrijk moet versoberen De Franse minister van financiën, Paul Ramadier, heeft dinsdag in de Nationale Vergadering verklaard, dat het land zicii in een economische crisis bevindt, welke zeker 4 a 5 jaar zal duren. Hij drong opnieuw aan op een pe riode van soberheid, om een einde te maken aan het tekort op de Franse begroting en inflationistische druk tegen te gaan. Hij zeide, dat de wor tel van het kwaad is, dat teveel van het nationale inkomen gebruikt wordt voor bevrediging van binnenlandse behoeften. De minister verklaarde: „Wij moeten tot 'bezuinigingen over gaan en wy zaïllen ongetwijfeld een zekere mate van kredietbeperking moeten invoeren. Ik verwacht, dat uiteindelijk nieuwe belastingen zul len nodig zijn, maar meen dat begon nen moet worden met bezuinigingen op overheidsuitgaven". zij straalt aan alle kanten de levens lust uit, waarvan „Driekoningen avond" vol zit. Vooral het drietal Jan Retèl (jonker Tobias) Luc Lutz (jonker Andries) en Ida Wasserman (Maria) is vol uitbundige pret, tot groot ver maak van de schaterende toeschou wers. Los en levendig en over vloeiend van snaakse invallen darte len zy door het spel heen als een stel kwajongens. Shakespeare zou er zelf stranen om gelachen hebben. Buitengewoon goed is ook Albert van Dalsum, die wij naar ons beste we ten nog nooit in zo'n grappige rol gezien hebben. Hij tekent de opge blazen en eerzuchtige hofmeester Malvolio op onnavolgbaar knappe wijze. Elisabeth Andersen, die zich in elke rol thuis voelt, blijkt de traverti- rol van Viola ook gemakkelijk aan te kunnen, terwijl Emmy Meunier een beurtelings afwijzende en dan weer aanhalende Olivia zeer aannemelijk maakt. Van de vele andere figuren noemen we nog de guitige nar van Bas ten Batenburg, die zijn liedjes aardig weet te „verkopen", en de poëtische hertog van Gijsbert Tersteeg. Teza men met de anderen geven zij een „Driekoningenavond", welke niet licht verbeterd kan worden. Mis schien zou er beter gelet kunnen worden op de verstaanbaarheid van de tekst. Voor de veelvuldig wisse lende décors heoflft men een oplossing gevonden, geheel in overeenstemming met de toneelopvattingen van Sha kespeare's tijd. Het schuinaflopende plankier zal het spelen evenwel niet vergemakkelijkt hebben. Wij vermoeden, dat de volgende avonden het publiek evenveel genoe gen zullen verschaffen als dat gister avond het geval was. PAAS-VEBO. 5 April a.s. zal de Paasveetentoon- stelling van de Vebo te Leiden wor den gehouden. De officiële opening zal plaats vinden om 10 uur in café restaurant ,,'t Schuttershof" door wethouder D. v. d. Kwaak. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Vrije Studierichting in de Rechtsgeleerdheid mej. M. A. Schei demans te Breda; idem voor het doc toraal examen Scheikunde mej. J. F. Voorwijk te Leiden; idem voor het doctoraal examen Natuurkunde de heer C. van Baarle te Den Haag; idem voor het doctoraal examen Biologie mej. E. Goedbloed te Lei den en de heren G. L. Spoek te Den Haag (cum laude) en K. Bakker te Leiden (cum laude). Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 20 Maart 1857. Parijs. Op den spoorweg tusschen deze stad en Ca en heeft eene gebeurtenis plaats gehad, die getuigt van den ingewortelden haat der landlieden in Frankrijk tegen de spoorwegen. Genoemde weg werd plegtig geopend en de locomotief met den machinist en twee stokers, had hare snelheid verminderd en naderde een der stations, toen een in een kiel gehulde man, die zich op een zijpad bevond, den weg betrad, en een pistool loste rechtstreeks op den machinist, die ligt gekwetst werd. WEEK VAN INTERNATIONALE SAMENWERKING TE LEIDEN Lezing door G. Th. Beishuizen In de aula van het gemeentelijk gymnasium aan de Fruinlaan waren gisteravond vele scholieren, leraren en leraressen van Leidse ulo- en mid delbare scholen samengekomen op een bijeenkomst, die in het kader van de week van internationale samen werking door het Leidse actiecomité georganiseerd was. De heer J. v. Zonneveld sprak na- bens de Leidse commissie voor Inter nationale Samenwerking een kort openingswoord, waarna mr J. M. Tunnissen, directeur van het Unesco- centrum Nederland, zijn plaats op het spreekgestoelte in nam. Zijn uitdaging hem te vertellen wat de Unesco eigenlijk is, durfden de aanwezigen kennelijk niet te beant woorden en daarom gaf spr. een kort inzicht van het doel en de werkwijze van dit orgaan van de V.N., dat zich beweegt op het terrein van onder wijs, gezondheidszorg, landbouw- en IN 'T CANTORLOZE TIJDPERK (1722—1723) werd door het stadsbestuur van Leipzig een oproep tot enkele toonkunstenaars gericht, om na keuring van een compositie van hun hand, over te kunnen gaan tot eeen keuze voor het cantoraat. Joh. Seb. Bach kreeg een opdracht voor passiemuziek voor de „Goede Vrijdag", en hij koos het Evangelie van Johannes met twee inlassingen van Mattheus en wel de uitbeelding van Petrus' wenen en de aardbeving na het verscheiden van de Heer Jezus. Het Nederlands Madrigaal! ooi on der Willem Mizée houdt de traditie hoog om elk jaar op kunstzinnige wijze ons voor te gaan in het zich be zinnen op het lijden en sterven van Christus. Bach heeft een hoogstaande kunstvorm gegeven met toevoeging van soli, choralen en arioso's, waarin hij eigen teksten koos naar 't voor beeld van de kerkelijke dichter Broc- kes. Onbegrijpelijk is het, dat deze won dermooie Passiemuziek nooit zo'n grote waardering heeft kunnen vin den als de Matthaus. In de Johannes Passion is het gebeuren korter, maar zeer aangrijpend verwerkt, maar ge comprimeerd; de tekst heeft een di rect verband met de felle uitbeelding van het verhaal. Een klein instru mentaal ensemble zorgt voor de har monische ondergrond. Evenals verleden jaar werd de be geleiding toevertrouwd aan het Resi dentiekamerorkest met mevrouw de Smet als le concertmeeester. Verster king van deze basis wordt gegeven door bas en orgel; het continuo door cello en clavecimbaal. In twee beel den gebruikt Bach bijzondere instru menten om de mystieke kleur te re leveren. Het koor klonk in het le ma- jestueuse: Herr unser Herrscher, na het da capo, groots. Zo waren ook de andere grote turbae-koren; het dub- belkoor ongeëvenaard en de choralen kwamen door ontroering en nuance, die Mizée zo kunstzinnig aanbrengt, heel en al tot hun recht. T^OT IN PERFECTIE is de koorz uitgevoerd, met vasthouding van de grote lijn van de stemmengang en in het waardig benutten van de kans tot uitbeelden en beleving. De tenor Chris van W erkom, gaat hoe langei hoe meer zijn taak van verhaler ver staan. Zijn uitbeelding is boeiend en de opvatting gteevast en muzikaal. Van het uitgebreid solisten ensemble noemen en roemen wij Alton Elde- ring in de Christuspartij, die hij so ber en waardig zingt, zonder de réa- liteit van het drama uit het oog te verliezen. Paul Hameleers kon het met beide eisende aria's niet best eens worden. De sopraan Maria Suchèl en Wilhel- mine Matthès kunnen in de sfeer van wijding nog groeien, maar de klank- kwaliteit valt te waarderen. De bas Meine Pot wes de beproefde vertol ker van de kleine moeilijke partijen. Het continuo begeleidt het recitativo en de sprekend ingevoerde personen. Mevrouw Gris-Ritsema deed aan het clavecimbaal haar belangrijk artis tiek werk evenals Bram Martijn, aan het Selmer Lincoln orgel. Zoals nu, sober bepeeld, voldoen de toon van dit instrument goed. Over 't timbre, wanneer de bespeler het op volle kracht zou gebruiken, kan momen teel geen oordeel worden gegeven. Nogmaals roe.nen wij karakterise ring, timbre en stijl van de koorzang, (over het geheel genomen) het spel van het Residentie-Kamerorkest en gerenommeerde instrumentale obligaten. Mizée heeft voortreffelijke Bachzang ten gehore gebracht. Een huis vol herrie in de Doelenkazerne Het was een uitstekende gedachte van adjudant J. Nieuwenstein om voor de leden van „Expogé" en mili tair. en burg«rlljk personeel deze ware herrie op te roepen in de kan tine van deze kazerne. Iedereen heeft er van genoten, Om acht uur opende de adjudant deze avond met een hartelijk welkom tot alle aanwezigen en kondigde te vens voor de volgende twee dinsda gen een film over Brazilië aan met omlysting van Spaanse muziek en een cinamascopefilm. Hij introduceer de vervolgens het gezelschap van Jan Nooy en wenste verder allen een zeer prettige avond toe. Gelukkig heeft al de herrie die daarna over het toneel raasde, géén ongelukken veroorzaakt. Het meubi. lair van de kantine moet wel van zeer deugdelijk materiaal zijn, daar de zaal regelmatig in schaterlachen uitbarstte en menige bezoeker met blauwe knieën naar huis is gegaan. Het gezelschap van Jan Nooy heeft het stuk op voortreffelijke wijze voor het voetlicht gebracht. Het is al- tijd moeilijk om bij een dergelijk ge. zelschap de allerbeste spelers aan te wjjzen. Stella (Diny van Dijk) en Nook (Berend v. d. Amstel) blonken echter door hun mimiek en hun voor dracht wel uit. Het was een gezonde kluchtj die de lachspieren danig in beweging bracht en de aanwezigen een avond van ongedwongen ont spanning schonk. Als bewijs van waardering bracht het publiek aan het eind van. de avond de spelers een bijna ovationeel applaus. Adjudant Nieuwenstein meende tot slot de spelers geen gro tere dank te kunnen brengen dan te wijzen op dit dankbaar applaus. De dames ontvingen nog een aparte bloemenhulde. Reeds nu nodigde hij het gezelschap uit voor het volgende seizoen. huishoudelijke voorlichting en voor lichting op het gebied van de vrije tijdsbesteding. Het werk tot bestendiging van de wereldvrede strekt zich uit over een arbeidsveld dat tweederde van de wereldbevolking omvat. De Unesco heeft hiervoor de beschikking over fondsen, even groot als het bedrag, dat in ons land jaarlijks in de begro ting van het ministerie van O. K. en W. wordt uitgetrokken voor het kleu teronderwijs. Waar het betreft de mogelijkheden tot het opnemen van contact met per sonen in verre, vreemde landen, noemde spr. de hedendaagse jeugd zeer bevoorrecht. Deze relaties kun nen eveneens bijdragen tot het verbe ren van het onderling begrip tussen de volkeren. Armoede. De heer G. Th. Beishuizen, die ja renlang als leraar heeft gewerkt op het eiland Cyprus en in het Nabije Oosten, beschreef vervolgens hoe de armoede in die landen het onderwijs belemmert. Hy schreef dit toe aan de „IJzeren Ring", die eeuwenlang om het Middenoosten heeft gelegen. Door een historische achterstelling kregen deze landen niet, wat andere staten wel kregen. Met het oude, ko loniale systeem hebben wij moeilijk heden veroorzaakt, die we ook zelf zullen moeten oplossen. Ontevreden heid over deze achterstelling kunnen we alleen voorkomen door medede ling van onze kennis. Door eigen er varing heeft spr. de volkeren van het Nabije Oosten leren kennen als gelij ken, die weliswaar een eigen kijk hebben op het gehele leven, maar die in geen enkel opzicht de minderen zouden zijn van Ie Europeaan. Zij hebben hun verwachtingen nog op het Westen gesteld. In het beantwoorden van die ver wachtingen en het brengen van een goede verstandhouding tussen de vol keren zullen in de toekomst vele jon ge mensen een taak vinden. Het werk van de Unesco steunt op wederzijds vertrouwen. Nadat de film „Kinderen glunderen weer" was vertoond werd de avond besloten met 'n kort woord van afscheid door de heer J. van Zon neveld. GEVESTIGD in dc week van 7 Lm. 13 maart 1957 H. St.olk en fam., hoofdonderwijzer, Maredijk 89; B. A. Olthof en fam., winkelchef, Roomburgerlaan 18; F. C. Glasbergen-v. Straalen en fam., 3e Bin- nenvestgrt 9; H. Landwehr en familie, constr.tekenaar, Haarlemmerstr. 162: J. Hrouda en fam., arts, Hoflaan 275; A. G. C. Daams en fam., linnenwever, Bos- huizerkade 110; J. van Iterson en fam., mach.bankwerker, Pioenstr. 6; J. Ba- relds-v. Kampenhout en fam.. IJssel- kade 81; R. J. Hazenberg en fam., secre taris, Hoge Rijndijk 3; S. van Egmond- In 't Veld en fam., Langebrug 55; L. C. Vleeshouwer «,-n fam., filiaalhouder, Aal markt 4; W. Barnard en fam., techn. ambten., Kapteynstr. 58; R. A. Pieplen- bosch en fan»., militair KM, Hoflaan 297; S. J. Pijnacker en fam., kantoorbed., Lage Morsv/eg 38; A. H. C. van Senus en fam., arts. Plantsoen 9a; J. Slimmers- Olivier er. fam.. Witte Rozenstraat 55; Th. M. van Vliet, gezinsverzorgster, Rynsb.wr.g 86; A. K. Bakker, gezinsver zorgster. Rijnsb.weg 86; A. W. van den Brandhof-Keijzer, St. Aagtenstr. la; J Woerlea-Bakker, Spijkerboorsteeg 6; I v. d. Waal, Rijksambt., Rijnsb.weg 140 W. ligtvoet, landarbeider, Middelste- gracht 133; R. Paulus, de M. v. Streef kerker. 33; J. Westera. 1.1. verpleger, Merelstraat 19; J. W. M. Osse, Hoog straat 4; J. C. Rinner, Hoogstr. 4; J. A. Burghoorn, militair, Heemskerkstr. 81; A. Hesseling. gezinsverzorgster, Rijns- burgerweg 86; C. de Vries, gezinsverz., Rijnsb.weg 86; C. Brouwer, gez.verz., Rijnsb.weg 86; J. C. Kamphorst, gez.verz. Rijnsb.weg 86; M. H. Kornet, gez.verz., Rijnsb.weg 86; M. J. Lekkerkerker, ge zinsverz., Rijnsb.weg 86; J. Leeuw, ge zinsverz. Rijnsb.weg 86; J. Francke, journalist. Merelstraat 45; F. C. Veld horst, analiste, Breestr. 151a: G. Hons- beek, expeditieknecht. Pelikaanstr. 14; M. van de Waller, dienstbode, le Bin nenvestgracht 5: M. A. E. Oudemans, Groenhovenstraat 19; J. Wolters. Lam mermarkt 9; N. M. van der Leeden, huishoudster, Zoeterw. Singel 41; J. van de Lageweg, gezinsverzorgster. Rijnsb. weg 86; A. E. Kiekebelt. verpleegster, Rijnsb.weg 10; M. van den Heuvel, ge zinsverzorgster, Rijnsb.weg 86; C. A. A. Koet. haspelaarster. Schagensteeg 18; J. Kluit, rijksambten., Zoeterw. Singel 78; W. N. Kout, gezinsverz., Rijnsb.weg 86; G. van Schorpenzeel, gezinsverzorg6ter, Rijnsb.weg 86; A. P. van Giffen, Rijns- burgerweg 69; G. de Gouw, Hoflaan 227; C. de Jong-De Wit, Kastanjekade 2; A. Dijks, empl. PTT. Lindestraat 8; E. M. Krijnsen. kraamverzorgster, le Binnen- vestgrt. 30; J. A. Römer, v. Slingelandt- laan 4; J. Akkerman, Rapenburg 131; L J. van der Cammen, verpleegster, Rijns- burgerweg 181; J. A. Scherpel, huis houdster, v. d. Brandelerkade 30; M Harmsen. Hogewoerd 124; M. E. Har- berts, Hogewoerd 124: R. Koppe, tuin man, Munnikenstraat 87; I. J. Ressing, Rapenburg 103; H. N. Tan, verpleeghui] Rijnsb.weg 10: D. Warns, Herengrt •an Eeghen, Rijnsb.weg 95; M. V. Cox, Rijnsb.weg 95; A. W. Verstraate. ass. huish., Rijnsb.weg 10; J, C. H. Holtrust, verpleegster, Rijnsb.weg 10; J. F. Nolle- Vastenhoudt, Witte Singel 5; J. E. L. Blommaert, winkeljuffrouw, Rijnsb.weg 140; P. J. S. Hazenberg, bankbeambte, Hoge Rijndijk 3; G, J. S. Böttger, Zoe terw. Singel 53; H. Reus Zoeterw. Singel 56a; A. F. de Ruiter, Lammenschans- weg 25; K. Ghafoerkhan, Boerhaave- laan 21; W. A. S. Wltlox, bouwk, ing., Jan van Goijenkade 19. VERTROKKEN A, P. Pot en fam., Hogewoerd 24, Heerenveen, Compagnonstr. 30; A. W. v. Beek en fam.. Bosh.kade 110, Geldrop, Tricotstraat 38: J. Annard en fam., Ca- landstr. 45. Oegstgeest, Warmonderweg 16; F. H. J. Merkus en fam Steenstr. 25, Wassenaar. S. v. 's-Gravesandeweg 41: M. A. van Heijningen-Hock, Jul. van Stolberghof 50. Den Haag. Froneman- str. 38; L. E. M. Valk en fam., F. van Eedenlaan 39. Helmond, Lijsterstraat 2; G. Th. Straathof-Kuipers, Rijndijkstraat 112, Valkenburg, Katwljkerweg 10; J. de Boer, Breestraat 47, Rotterdam, Croos- wijksesingel 16a; M, Oort, Rapenburg 88, Schiedam. Fr. Haverschmldtlaan 23; H. Kop-Frieling, Rapenburg 105, Pakistan; H. D. Vos, Kaiserstr. 36, Ede Gld., Edese- weg 52; H. N. Bauer. Hocfstr. 3, Voor schoten, Schoolstr. 78 II; J. E. A. Valen- Nr-Amstel, Cath. v. Clevepark 22; M. A. E. Klarenbeek. Zeemanlaan 32, Voor burg. Oosteinde 65; M. M. Bauer-Van Noort, B. Ballotstr. 55, Voorschoten, Schoolstraat 78II; M. A. E. Wauben. Lammenschansweg 100. Geleen. Spoor straat 99; E. van Hilten. Koninginne- laan 37, Amsterdam. B. Tellegenstr. 70 II. H. van der Loo, Groenhovenstraat 17. Breda, Mgr. Frenckestr. 30b; C. A. Emeis, J. v. Goiienkarie 37. Den Haag, Ruljchrocklaan 17; G. R. Dassen. Rijn en SchJekade 78. Rotterdam, W. van Hillegaersbergstraat 43b: G. Roest, Witte Singel 27, België; G. Schram, Rijn- en Schiekade 111, Warmond, Jan Steen laan 13; K. Ottens, Hoflaan 277, Suri name; A. M. Vermeulen, Morssingel 8, Voorburg, Oosteinde 62; A. Ramp, Rijns- burgerweg 86, Alphen a. d. Rijn, Ruys- daelstraat 43; A. J. Schmieman, Rijnsb. weg 86. Woerden, Geestdorp 55; C. Smit. Rijnsb.weg 10, Beverwijk, Voorstr. 42; E. Heijstek, Rijnbs.weg 10, Ede Gld., Edese- weg 96; M. J. Rlemersma, Rijnsburger- weg 141, Delft, Mrt. Trompstraat 21; J. C. J. Lodder. Rijnsb.weg 77, Katwijk. Andreasplein 1; G. W. H. Peters, v. Ol- denbarneveldstraat 31, Enschede, De Vluchtestraat 53; A. Lasschuijt, Aloë- laan 14, Japan; G. Mensink, Koestr. 15a, Oegstgeest. Oranjelaan 16; F. P. C. Alke made, Haarl.str. 299b, Oss, Teugenaar- straat 8; H. van der Reijden, Ooster straat 34. Nijmegen, Westkanaaldijk 301; P. A. Lezwyn, Declmastraat 38, Amster dam, Wakkerstr. 3: A. Straathof, Voor straat 56, Valkenburg Z.H., Katwljker weg 10; W. J. Brokaar. Bilitonstraat 3? M. E. Nieuwenhuijsen, Rijnsb.weg 95; L. Leidschendam. Veurse Achterweg 133.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2