S>eCöldie0owtwü Nasser stelt voorwaarden heropening Suezkanaal Ook Hatta heeft een conceptie VOLLEDIGE BETALING DER TOLGELDEN In hoever steunt Amerika Israël Eerste schip in het Suez-kanaal Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. WOENSDAG 20 MAART 1957 •18ste JAARGANG No. 14061 j Indonesië lijdt aan teveel „concepties" j KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: U C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 _.J Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015: Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ055 p.w., 2.35 pjnnd., ƒ7— p.kwart. Franco p.p. ƒ7.40. Advertenties:'l7 et. p. m.m. Telefoontje» 150. Hammarskjoeld naar Cairo Egypte heeft gisteren zes voorwaarden voor de heropening van het Suez kanaal bekendgemaakt. Eén van de voorwaarden is, dat de doorvaartgelden volledig aan het Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkanaal moeten worden betaald. Over de tot nu toe verboden doorvaart van Israëlische schepen is niets meegedeeld. De Egyptische plannen zijn bekendgemaakt in een memorandum, dat gisteren aan alle buitenlandse ambassades in Cairo is aangeboden. Intussën delen betrouwbare kringen in Caïro mede, dat Egypte de rege ring van de Verenigde Staten heeft toegezegd voorlopig geen troepen naar de Gaza-strook te zullen zenden. Tegelijkertijd heeft Egypte de waarnemend secretaris-generaal van de Ver. Naties, dr. Ralph Bunche, meegedeeld, dat het niet van plan is de V.N.-troepen uit de strook van Gaza te laten verwijderen. uit kosten, verbonden aan verbete ringen van het Su.zk naai, of aan uitbreidingswerkzaamheden, die ten doel hebben een groter scheeepvaart- verkeer mogelijk te maken, zullen worden bestreden. Het fonds zal wor den gevormd door er een bepaald ge deelte van de doorvaartgelden in te storten. Dit gedeelte zal niet geringer zijn dan het percentage, dat de oude Suezkan^almaatschappij voor dezelf de doeleinden bestemde. ZES VOORWAARDEN. De zes Egyptische voorwaarden voor heropening van het Suezkanaal zijn: I Egypte houdt vast aan letter en geest van de in 1888 te Constanti- nopel gesloten overeenkomst over het Suezkanaal. O De kanaalrechten moeten op de- zelfde wijze worden voldaan als werd bepaald ia de overeenkomst, die tussen de Egyptische regering en de genationaliseerde Suezkanaalmaat- schappij was gesloten. re eisen, die voortvloeien uit de nationalisatie van de Suezkanaal- maatschappij, zullen hetzij via recht streekse onderhandelingen worden geregeld, hetzij aan een scheidsrech terlijke uitspraak worden onderwor pen. A De verschuldigde kanaalrechten moeten bij vooruitbetaling aan het door de Egyptische regering inge stelde gezagsorgaan voor het Suez kanaal of zijn gevolmachtigden wor den voldaan. C Dit gezagsorgaan zal een speciaal fonds in het leven roepen, waar- Kabinetsformateur SOEWJRJO De heer Soewirjo, voorzitter van de nationalistische partij in Indonesië, die van president Soekarno de op dracht heeft ontvangen een kabinet samen te stellen aan de hand van de regeringsconceptie van de president. Londense waarnemers zijn van me ning dat de Egyptische regering thans haar standpunt heeft uiteen gezet, om dit als grondslag te gebruiken voor de besprekingen, die president Nasser en secretaris-generaal Hammarskjoeld in Cairo zullen voeren. Hammarskjoeld is dinsdagavond per vliegtuig uit New York naar Ckï- ro vertrokken. Hij zal misschien ook Jeruzalem bezoeken. De „Aboekir". Egypte heeft de bergingsploegen van de V.N. toestemming gegeven, vrijdag te beginnen met het lichten van het fregat „Aboekir", heeft een woordvoerder van de V.N. in Caïro meegedeeld. Het wrak van d^ „Aboekir" ligt bij Suez en vormt geen beletsel voor de scheepvaart in het Suezkanaal. i PROEFSCHIP DOOR GOLF VAN AKABA Een door Israël gecharterd schip, „Queen of Sheba", is vannacht uit de haven van Eilat vertrokken voor een tocht door de Golf van Akaba. De „Queen of Sheba" is het eerste Israëlische schip dat zo'n tocht onder neemt, sinds de Israëlische troepen zich uit Egypte hebben teruggetrok ken. „Als Nasser tracht ons de vaart door de Golf van Akaba te beletten, zullen we het Egyptische regerings hoofd ontmoeten, niet aan de con- ferentiebsifel, maar met onze wapens' 'heeft premier Ben Goerion van Israël in Tel Aviv verklaard in een gesprek met een correspondent van het Ame rikaanse tijdschrift „Newsweek". De Israëlische premier is van me ning, dat een rechtstreekse actie van de Verenigde Naties de beste oplos sing voor het Midden-Oosten is. Als de Verenigde Naties niets de den, kon alleen Amerika voor een oplossing zorgen. Als Amerika ook niet handelend optrad, zou Israël de last alleen dragen. De heer Kip vierde zijn 106e verjaardag 9>a De Egyptische regering zal nog een andere, in bijzonderheden uitgewerkte verklaring uitgeven, waarin de hiervoor genoemde begin selen zullen worden behandeld. DE GAZA STROOK Soekarno's plan verworpen Dinsdagavond heeft de afgetreden vice-president dr Mohammed Hatta onder gelijktijdige verwerping van 't Vliegramp in Bolivia Duitsers verlaten Polen Nederlanders omgekomen Een passagiersvliegtuig van de Boliviaanse luchtvaartmaatschappij Lloyd Aera Boliviano, waarin twee Nederlanders reizen, wordt vermist nadat het van Cochabamba was opge stegen met bestemming Oroepo in Bolivia. Men vreest dat het toestel is neergestort in de bergen. Onder de passagiers bevonden zich volir-ns U.P. o.a. de beide Nederlan ders, Jorge Lazaro en Dick van Geme- ren, resp. bedrijfsleider en hoofdop zichter van de San José mijn in Oroe- ro. Het juiste aantal inzittenden is nog niet bekend. Gevreesd wordt dat zy allen zijn omgekomen, omdat de piloot van een ander vcrkeeersvlieg- tuig een grote brand heeft waargeno men in het gebied waar men ver moedt dat het toestel is neergestort. Het Westduitse en het Poolse Rode Kruis zijn overeengekomen, dat van een april af per maand twaalf tot vijftien speciale treinen met Duitsers uit de voormalige Duitse gebieden ten oosten van de Oder en de Neisse naar West-Duitsland zullen gaan. Dit betekent, dat er zich maande lijks vier- tot zesduizend personen bij hun verwanten in de Bondsrepubliek zullen voegen. Sinds het begin van actie in decem ber 1955 zijn er veertigduizend Duit sers overgebracht. Sinds januari van dit jaar komt er vrijwel dagelijks een trein met landverhuizers in West- Duitsland aan. Het Poolse blad „Glos Wybrzeza" meldt een toeneming van de stroom Poolse vluchtelingen naar het Wes ten. In 1956 waren er meer dan dui zend bij de grens aangehouden. Het jaar daarvoor waren er slechts 246 aangehouden. 5)c „Watevman" (tefïaudeti te OVdam yeawiveeid Dinsdagochtend is het emigrantenschip „Waterman" de haven van Rotterdam binnengevaren, nadat passa giers en bagage te Brest in Frankrijk zaterdag en zon lag waren overgeladen. De foto geeft een beeld van de ^cheur in de achterzijde van het schip van binnenuit gezien. plan van president Soekarno tto in stelling van een nationale adviseren de raad, op zijn beurt z!'n „conceptie" om de kwalen van de jonge Indone sische republiek te genezen, bekend gemaakt. Dr Hatta verklaarde: „Onze crisis is een crisis van moraliteit en leider schap". Zij kan alleen worden over wonnen door het terugvinden van de politieke moraliteit en door verkrij ging van een leiderschap, dat uit eer lijke en gerespecteerde figuren be staat, die het vertrouwen van het volk kunnen behouden. Wat betreft de eisen van de op standige buitengewesten tot herstel van de twee-eenheid Soekarno-Hatta, zeide de ex-vice-president: „Het is het beste dat in plaats van ons vast te klampen aan een mythe, wij een uitweg uit de bestaande nationale moeilijkheden zoeken op basis van de bestaande feiten en. uitvoerbaar bin nen het raam van Indopesië's voorlo pige grondwet. Drie factoren. De oud-vice-president gaf in zijn verklaring als zijn oordeel te kennen, dat de oplossing van Indonesië's moei lijkheden van de volgende drie fac toren afhankelijk is: 1) Wij moeten een bekwame re gering hebben, die gezag heeft en i: samengesteld uit figuren, die de ver loren gegane politieke moraliteit kunnen terugvinden. 2) De instelling van een doeltref fend bestuur, zowel in Djakarta (het regeringscentrum) als in de provin cies. Dit betekent niet alleen het zet ten van de juiste man op de juiste plaats, doch ook het afschaffen van overbodige diensten en ministeries. 3) Een taakverdeling tussen het centrum en de andere gebieden op basis van democratische autonomie en een billijke en juiste toewijzing van gelden. Hierdoor zullen de bu reaucratie en l.et centralisme, die de voornaamste hinderpalen zijn ge weest in onze nationale ontwikkeling, verdwijnen. Niet op werkelijkheid gebaseerd. Hatta zeide het vreemd te achten, dat de aan Soewirjo grgeven opdracht luidde de formatie van een nationale raad en niet gericht was op uitvoe ring van de aspiraties der provincies. „Hierin ligt de tragedie van Soe karno's droom, die niet op de werke- lijkeid is gebaseerd". „Het is niet moeilijk om in te zien", zo vervolgde Hatta, „daK in geval een advies van de raad door het kabinet mocht worden afgewezen, de nako ming ervan zal wordon doorgedreven door middel van agitatie, dehrionstra- ties en massa-bijeenkomsten van be paalde functionele g.oepen in naam van de wil van het volk". Vanzelfsprekend zou het kabinet dan in de verdrukking komen tussen de raad onder leiding van Soekarno en het parlement. „Guerilla-stakingen" Veertig Britse vakbonden hebben besloten zaterdag „guerillastakingen", d.w.z. stakingen in bepaalde bedrij ven, te beginnen onder bijna drie mil joen arbeiders in de Britse metaalin dustrie. De conferentie van bonden in de scheepsbouw en metaalindustrie heeft een door de uitvoerende raad aanbe volen totale staking van de arbeiders afgewezen, maar de guerillatactiek waartoe nu besloten is, kan deze in- dustVie eveneens sterk ontwrichten. De bonden zullen de arbeiders tot staking oproepen in daartoe uitgeko zen bedrijven en op die tijdstippen die zij nuttig achten. Zij eisen een loonsverhoging van 10 procent. Zaterdag jl. is reeds een staking van 200.000 scheepsbouwarbeiders be volen door dezelfde bonden en op ba sis van dezelfde eisen. De dreiging van een staking bij de Britse staatsspoorwegen is voorlopig afgewend, dooidat de publikatie van het rapport van het regerings-ar- beidstribunaal is uitgesteld. Maandag heeft Nederlands oudste mannelijke Inwoner, de heer J. Kip te Dreischor op Schouwen-Duiveland zijn 106e verjaardag in goede gezond heid gevierd. Op de foto slet men de heer Kip op het moment dat hij in een auto stapt om naar een van de feestelijkheden te zijner ere te gaan. Abba Eban de Israëlische ambas sadeur in Washington, heeft dinsdag een gesprek gehad met de Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken Herter. Na afloop ver telde hij aan de pers, dat het optre den van Israël niet alleen zou af hangen van wat besproken was, maar ook van de gebeurtenissen. Hij wilde niet zeggen of Amerika een concrete belofte had gedaan. Eban wekte de indruk bij zijn toe hoorders, dat de Verenigde Staten het er niet mee eens zijn, dat de Verenigde Naties de verantwoorde lijkheid voor het gebied van Gaza dienen te behouden, ook al is het maar voor een zekere tijd. Dit werd later bevestigd door Ame rikaanse ambtenaren, die zeiden, dat hoezeer het Egyptische optreden te betreuren is, Egyptes recht op bur gerlijk bestuur over Gaza niet kan worden betwist. Deze ambtenaren zeiden het niet eens te zijn met Is- raëls opvatting, dat de terugkeer van het Egyptische burgerlijke bestuur in Gaza in strijd is met Israëls „onder stellingen en verwachtingen". Waarnemers te Washington waren van oordeel, dat de kloof tussen het Voor het eerst sinds de Suei-cri sis is er een buitenlands tankschip het Suez-kai^al binnengevaren. Het was het 540 ton nietende Italiaanse schip „Christina', dat bij Suez het kanaal binnenkwam. Het vaartuig, dat geen lading aan boord had, heeft het tolgeld aan de Egyptische autoriteiten voldaan. Iets lagere temperaturen Ten zuiden van IJsland bevindt zich een depressie, die langzaam in ongeveer noordoostelijke richting trekt. Deze veroorzaakt over West- Europa een zuidwestelijke luchtstro ming, waarmee zachte lucht wordt aangevoerd. Over de oceaan staat eon noordwestelijke luchtstroming, die minder zachte, polaire lucht in de richting van West-Europa stuurt. De scheiding tussen deze zachte lucht en de zachte zuidwestelijke luchtstro ming wordt gevormd door een kou front, dat woensdagmorgen over de Britse eilanden lag. Het schuift regel, matig op in oostelijke richting. Don derdag zal het ors land gepasseerd zijn. De wind zal dan uit westelijke rich- tingen waaien en geleidelijk in kracht afnemen. In verband met het geringe vochtgehalte van de polaire lucht mag vooral aan de kust op flinke opklaringen gerekend worden. Amerikaanse en het Israëlische stand punt breed is gebleven, in elk geval wat Gaza betreft. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opge maakt te 11.15 uur). WINDERIG Opklaringen, afgewisseld door enkele buien. Overwegend krachtige wind tussen zuid en west. Vooral in het binnenland lagere temperaturen. 21 Maart zon op 6.43; onder 18.56; maan op 0.51; onder 9.25. Hoogwaterstanden 21 Maart v.m. 6.55; v.m. 7.20. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIPS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA zwaar bew. sneeuw regen regen licht bew. motregen zwaar' bew. geheel bew. half bew. mist licht bew. geheel bew. nevel nevel half bew. mist half bew. mist zwaar bew. licht bew. nevel mist —17 C. 7 Korreltje Is het niet vreemd, dat de mensen tijd kunnen vinden voor haat, ter wijl het leven eigenlijk te kort is om voldoende liefdo te geven?

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1