televisie Het jongmaatje van deMayflower' amuseert zich best in Leiden Brieven en geschenken van Amerikaanse burgemeesters Trotse burgemeester over zijo stadgenoot Nieuwe regeling pensionering T weede-Kamerleden JGTVoet Prof* Van der Valk, Leiden, onderzoekt archief te Rome Gemeentelijke HBS wordt lyceum Stichting nieuw lyceum, Leiden, in voorbereiding OMGEVING DINSDAG 19 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Amerikaanse jongen gast van Sleutelstad -en cfe muzohoï/ eé%e «stag SANOSTOL Het was Joe Meany, de zeventienjarige Amerikaanse jongen, die als cabin-boy de reis van de Mayflower II zal meemaken, aan te zien, dat hij zich niet helemaal op zijn gemak voelde, toen hij hedenmorgen om tien uur de hal van het Stadhuis binnentrad. Hij zette zich echter direct over zijn schuwheid heen toen burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot hem verwelkomde en hem binnenleidde in de marmeren burgerzaal, waar vele officiële genodigden aanwezig waren. Omringd door filmoperateurs, zette hij zijn blauwe K.L.M.-tasje op de vloer om met de handen op zijn rug te luisteren naar de welkomsttoes^rr-k van de burgemeester, die in hem de vertegenwoordiger zag van Amerikaanse jeugd. trouwen in God niet hebben verloren. Mevrouw Kloek sprak hierop Joe Maenyals opvolger van de eerste cabinboy toe, waarbij ze hem iets vertelde van het leven van de Pil grimfathers in Leiden, over zorgen en leed die zij hadden moeten verduren terwille van de vrijheid van hun ere dienst. Onder het flitsen van de film- lampen en het snorren van de came ra's legde de jongen daarop een bloemstuk van rode tulpen en gele nudiflorum op het graf van John Robinson, waarmee de plechtige rondgang werd besloten. Geschiedenis der Pt Igrimfathers Spreker ging terug naar het begin van de geschiedenis van de Pilgrim- fathers, mensen, die hun principes vóór alles stelden en daarom uit het Engeland van die dagen naar Neder land trokken. Toen ook hier hun leven moeilijk werd, reisden zij naar Amerika. Spr. noemde het een goed idee, een nazaat van de Pilgrimfathers in staat te stellen Holland te bezoeken en de plaatsen te bezoeken, waar zijn voor vaders hebben gewoond en gewerkt. Burgemeester Van Kinschot zeide te hopen, dat dit bezoek zou bijdragen tot het versterken van de vriendschap tussen het Amerikaanse en het Ne- nerlandse volk en eindigde met de beste wensen voor een goede reis van de Mayflower II, haar kapitein, be manning en de scheepsjongen. Vele genodigden. Onder de vele genodigden, die in de burgerzaal aanwezig wareri was het voltallig college van b. en w., vele raadsleden, de directeur van het ste delijk museum De Lakenhal, de heer J. van Wessem, de dominees P. Kloek en D. J. Vossers, de consul-generaal van Engeland, mr. K. Bumstead, de consul-generaal van de U.S.A. te Am sterdam, de heer Chalker en de con sul van de U.S.A. te Rotterdam, Herman Lindstrom. Voorts waren aanwezig de cultureel attaché bij de ambassade van de Verenigde Staten, mr. Balch, en de information-officer van de Engelse Ambassade, miss Margret Mackie. Joe aan het woord. Joe dankte met een iets hese stem zeggend, dat hij het tot nu toe naar zijn zin had gehad in ons mooie land. Hierop overhandigde hij een brief aan de burgemeester, afkomstig van diens collega van de stad New York, welke brief vergezeld ging van de oranje-wit-blauwe vlag met het wapen van New York. Namens de burgemeester van Waltham, Massachusetts, waar hij woont, overhandigde Joe burgemees ter Van Kinschot een prachtig gouden horloge. Op zijn beurt overlaadde burge meester Van Kinschot de jongen met gaven: de plattegrond van Leiden voor de burgemeester van New York, een geschenk voor de burgemeester van Waltham, en voor Joe een as bakje van Leiden en een boek over het leven van de Pilgrimfathers. St. Pieterskerk Na een toast bracht het gezelschap een bezoek aan de Pieterskerk, waar de koster, J. H. Siera, een duidelijke explicatie gaf van de bijzonderheden van het gebouw. Joe, enigszins onder de indruk, toonde grote belangstel ling voor alles om hem heen en keek met ontzag naar de hoge transepten. Het zachtj es-improviserende orgel zweeg, toen aan het eind van de rondleiding het gezelschap een korte herdenking hield op het graf van John Robinson, de geestelijk leider van de Pilgrimsfathers. Dr. P. Kloek, voorganger van de Ned. Herv. ge- tneente te Leiden, herdacht de Pil grimsfathers als mensen, die in dik wijls barre omstandigheden hun ver- Dag in Leiden. Nog de gehele middag verbleef de jongen in Leiden, waar hij het'Ste delijk Museum De Lakenhal bezocht, een lunch gebruikte in Het Panne koekhuisje, en des avonds, als hoogte punt van een Hollandse ontvangst een Indische rijsttafel genoot. Morgen wordt de reis door ons land voortgezet met een bezoek aan Den Haag en Delft en donderdag wordt Rotterdam aangedaan. Joe Meany en de burgemeester met de vlag van New York. De burgemeester van Waltham j schreef over de geluksvogel Jo- I zef Meany jr: ft Jozef is een ouderejaars aan de St. Mary's Highschool waar hij 3 uitblinkt als leerling zowel op ft het terrein van het onderwijs als ft in de sport. ft Hij is een voortreffelijk lid van de Waltham Boy's Club en een ft typisch voorbeeld van een jonge 8 Amerikaan, die van mensen 8 houdt en graag nieuwe vrienden 8 maakt. Wij zijn erg trots op deze ft jongeman. Hij werd uitgekozen 0 als de winnaar van de prijs voor i 8 burgerschap 1957 van de Ameri- e kaanse Jongensclub. VERLOVINGS- EN HUWELIJKS AANKONDIGINGEN GEBOORTE-KAARTJES GEIJER BOTERMARKT 26 - LEIDEN Vraagt modellenboek ter inzage. In de jaarvergadering van de Zuid- Hollandse Waterschapsbond, die van morgen in het Groothandelsgebouw te Rotterdam is gehouden, heeft de voorzitter, mr. J. W. W. van der Hoeven de bijeenkomst dringend noodzakelijk genoemd, omdat enige brandende problemen zijn. De waterschappen zijn verplicht te zorgen voor veiligheid van de dijken, zei hij, en dit wordt gefinancierd door langlopende leningen. Deze zijn echter van overheidswege gebonden aan een bepaald rentegamma, waar mee de geldmarkt geen genoegen kan nemen. Wel wil men leningen ver strekken op korte termijn, een maand opzegbaar, maar dit is te riskant voor de waterschappen, aldus de voor zitter. Moet het er dan van komen, dat een deurwaarder naar de polders ge stuurd wordt? Er is al een dringend beroep gedaan op de regering om óf het rentegamma af te schaffen of geld beschikbaar te stellen voor le ningen op lange termijn, echter zon der resultaat. Een optimistischer geluid kon men laten horen ten aanzien van het ledenaantal van de bond, dat nu 721 bedraagt. En de penningmeester, mr. A. Blussé uit Oud-Alblas, kon zeggen dat 1956 financieel een goed jaar ge weest is. Er is een batig saldo van ƒ4855.zodat de bond nu eens wat meer kan doen, zei hij. Vervolgens werd afscheid genomen van mr. Blusse uit Oud-Alblas, die 26 jaar lang penningmeester is geweest. In zijn plaats werd benoemd jhr. mr. D. van Doorn. De bestuursleden W. Kool en A. L. Noordermeer, die periodiek aftraden, werden na stemming opnieuw be noemd. 13.500 VOOR RIJNSBURGS BLOEMENCORSO. Het bestuur van de Vereniging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer voor Leiden en omstreken (V.V.V.) heeft evenals 't vorig jaar voor het Comité „Rijnsburg's Bloe mencorso" de toezegging gekregen, dat het door dit comité in augustus van dit jaar te organiseren bloemen corso een rondgang door Leiden zal maken, indien de V.V.V. bijdraagt in de kosten. Behalve aan dit bloemencorso, dat ongetwijfeld een groot aantal bezoe kers zal trekken, is het bestuur van de V.V.V. voornemens ook aan an dere evenementen, die het vreemde lingenverkeer zullen bevorderen, Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, waarin een nieu we regeling wordt getroffen voor het toekennen van een uitkering en een pensioen aan gewezen Tweede Ka merleden en van een pensioen aan hun weduwen en wezen. Op het ogenblik hebben aftreden de Tweede-Kamerleden recht op een dadelijk ingaand pensioen. Dit wordt bepaald naar het aantal jaren Ka merlidmaatschap tot een bepaald maximum. Naar de mening van de regering is deze pensioenregeling niet doelmatig, omdat zij enerzijds teveel en anderzijds te weinig kan geven. Bij betrekkelijk weinig jaren lid maatschap zal het dadelijk ingaand pensioen onvoldoende ruggesteun ge. ven bij pogingen tot het verwerven van nieuwe inkomsten, indien het af getreden lid hierop !s aangewezen. Anderzijds zal het pensioen overbo dig zijn als de betrokkene erin slaagt een gelijkwaardige bron van in komsten te verkrijgen. Bovendien past in het algemeen een levenslang pensioen slechts bij de leeftijd, waar op men zich uit het arbeidsleven pleegt terug te trekken. De regering is tot de overtuiging gekomen, dat ook voor de Tweede Kamerleden een stelsel van aflopende uitkering en uitgesteld pensioen behoort te wor den ingevoerd. Voorgesteld wordt, voor de duur van ten minste twee en ten hoogste zes jaar een uitkering te geven. Het eerste jaar zou deze 80 procent, het tweede jaar 65 procent en de overige jaren 50 procent moeten bedragen van het bedrag van de schadeloos stelling van de Tweede Kamerleden. Bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd zou een pensioen volgen. De tijdelijke uitkering na aftreden heeft tot doel de overgang naar an dere inkomstenbronnen te vergemak kelijken. Het pensioen beantwoordt aan de eis, dat gedurende het lid maatschap van de Kamer wordt ge bouwd aan een oudedagsvoorziening, passend bij de beklede functie. Voor de weduwen- en wezenpen sioenen wordt een verbeterde rege ling voorgesteld. GANGETJE 12 (Advertentie). zijn medewerking te verlenen. Het ontbreekt de V.V.V. echter aan de nodige middelen en het be stuur van deze vereniging heeft zich daarom tot de raad gewend met het verzoek aan de V.V.V. een subsidie van 13.500.te verlenen als bij drage in de kosten, voortvloeiende uit haar extra werkzaamheden om het vreemdelingenverkeer te bevor deren. (Advertentie). De hoge geboortecijfers in de jaren 1946 tot en met 1950 zullen omstreeks 1958 invloed op het leer lingenaantal van de gemeentelijke scholen voor voortgezet lager- en middelbaar onderwijs gaan uitoefe nen. Verwacht moet worden, dat het aantal leerlingen van deze scho len als gevolg hiervan en van de groeiende belangstelling voor dit onderwijs in de komende 5 jaren zeer aanmerkelijk zal toenemen. Deze vooruitzichten zijn voor Lei den aanleiding geweest zich te be raden over de vraag, of de thans be staande gemeentelijke scholen vol doende mogelijkheid bieden deze leerlingenstroom op te vangen. Zij meent dat het Gymnasium daarin waarschijnlijk wel zal kunnen slagen. De gemeentelijke H.B.S. voor meisjes met zesjarige cursus en afdeling M.M.S. zal deze toevloed vermoede lijk eveneens kunnen verwerken, mits 'het handige gebouiw door een voor 500 leerlingen bestemd nieuw gebouw wordt vervangen. De gemeentelijke Hogere Burgerschool met 5-jarige cursus zal echter grote moeilijkheden ondervinden. Men verwacht, dat het ruimtegebrek in deze school om streeks 1959 zo nijpend zal worden, dat elders voorzieningen moeten wor den getroffen en dat ook na 1903 het aantal leerlingen zo groot zal zijn, dat behalve het bestaande gebouw een nieuw gebouw volledig bezet zal blijven. Uit het voorgaande volgt, dat tot de stichting van een nieuwe school voor voortgezet hoger- en middelbaar onderwijs zal moeten worden over gegaan. B. en w. menen, dat het aanbeveling verdient, deze school een lyceum te doen zijn. Daar zij ver wachten, dat dit lyceum een zeer grote belangstelling van de zijde van de ouders zal ondervinden, achten zij het niet juist het lyceum nu reeds als afzonderlijke school naast de be staande scholen te laten wtfrken. Het lijkt hen beter daarmede te wachten, totdat de invloed van de hoge ge boortecijfers in de jaren na 1945 zich zo sterk doet gevoelen, dat voor een te sterke teruggang van het leerlin genaantal van de reeds bestaande scholen niet meer behoeft te worden gevreesd. Voorlopig zou daarom naar hun mening volstaan kunnen worden met omzetting van de Hogere Bur gerschool met 5-jarige cursus in een gemeentelijk Lyceum. Deze omzet ting zou zij met ingang van het cur- Nederlandse diplo matie in China De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft prof. mr. M. H. van der Valk, hoogleraar in het Chinese recht aan de rijksuniversiteit te Leiden, enige jaren geleden een subsidie verleend voor een inmiddels te Rome inge steld archief-onderzoek. Bedoeld onderzoek hield verband met een studie over Joan Nieuhofs werk: „Het gezantschap der Neerlandtsche Oost-Indische Compagnie aan den grooten Tartaristischen Cham, den tegenwoordigen keizer van China". DOEL VAN DE STUDIE In een onderhoud met prof. Van der Valk vernamen wij, dat het werk van Nieuhof, die van oorsprong een Duitser was, indertijd veel opgang had gemaakt. In Nederland versche nen er kort achter elkaar drie a vier uitgaven van. Bovendien werd het vertaald in het Latijn, Frans, Engels en Duits. Daar stond echter tegenover, dat men reeds in de 17e eeuw ernstige susjaar 19571958 willen doen plaats i bedenkingen tegen dit boek en vooral vinden. Verder zullen zij dan detegen de illustraties koesterde, welke voorbereiding van de stichting van een vierde gemeentelijke school voor v.h.m.o. ter hand nemen. OVEREENKOMST LEIDEN-HAZERSWOUDE INZAKE VLEESKEURING In het aftreden van het toenmalige hoofd van de vleeskeuringsdienst van de gemeente Hazerswoude op 1 febr. 1956 heeft het 'bestuur van die ge meente aanleiding gevonden zich met Leiden in verbinding te stellen in zake de aansluiting van Hazerswoude bij de keuringskring Leiden. De ontwerp-overeenkomst is van dezelfde aard als de bestaande over eenkomst met de gemeente Wasse naar. Zij handhaaft de keuringsdienst van de gemeente Hazerswoude met een eigen keurmeester. Als hoofd van deze dienst zal de Directeur van het Openbaar Slachthuis worden aange wezen. Personeel van de keurings dienst van Leiden zal die keuringen en andere werkzaamheden moeten verrichten, welke niet door de keu ringsambtenaar van Hazerswoude kunnen geschieden. Voorts zal het Openbaar Slachthuis voor de inge zetenen van Hazerswoude ter be schikking staan op dezelfde voet als voor de ingezetenen van Leiden is bepaald. De gemeente Hazerswoude zal als vergoeding voor het nakomen van de aan Leiden bij de overeen komst op te leggen verplichtingen aan deze gemeente een bedrag van ƒ4.000.-— per jaar betalen. kritiek nimmer is verstomd. Vandaar dat de behoefte werd gevoeld Nieuhofs oeuvre eens aan een kri tisch onderzoek te onderwerpen, een arbeid, waanmee prof. Van der Valk reeds enkele jaren bezig is. Het re sultaat van zijn arbeid zal de hoog leraar neerleggen in een tweetal om vangrijke delen, waarvan het eerste geheel en het tweede voor een ge deelte gereed is gekomen. Vertekend beeld Over het gezantschap in China, zo vervolgde de hoogleraar, bestaat een grote hoeveelheid documentair mate riaal, in het bijzonder van Jacob Kei zer, die in het hemelse rijk gezant is geweest. Vergelijkt men de gege vens van Keizer een bekwaam en intelligent opmerker met het re laas van Nieuhof, dan blijkt het boek van laatstgenoemde wel een zeer ver tekend beeLd van de toestanden in China en de uitslag van het gezant schap in Peking geven. Bovendien wemelt het van drukfouten en de illustraties blijken in topogra fisch opzicht niet juist te zijn. Bij Nieuhof komt men namelijk nooit precies te weten, wat hij nu zelf in Ohina heeft gezien en wat hij wel licht uit boeken heeft gehaald. Daar Nieuhof de Jezuïeten uit maakt voor alles wat lelijk is, heeft prof. Van der Valk in hun archief in Rome een onderzoek ingesteld om deze zaak eens van de andere kant te bekijken. Vondsten Daarbij deed hij belangrijke vond sten, zoals bijvoorbeeld een Italiaans document, waarvan alleen nog maar in de zevéntiende eeuw een in het Engels gesteld uittreksel is gepubli ceerd. Andere gegevens zouden wellicht in Portugese archieven gevonden kunnen worden, maar aangezien de hoeveelheid materiaal nu reeds over stelpend groot is, wil de hoogleraar zich zekere beperkingen opleggen, te meer daar in wetenschappelijke krin gen reeds naar het resultaat zijner studie wordit uitgezien. De studie wordt van een uitvoe rige inleiding voorzien, waarna Kei zers journaal wordt afgedrukt met allerlei aanvullende gegevens. In dit verband zij er onder meer op ge wezen, dat prof. Van der Valk veel moeite heeft gedaan om de verhas pelde Chinese namen terecht te bren gen. Aan het slot van het onderhoud wees de hoogleraar er op, hoe hij bij zijn onderzoek telkenmale gefrap peerd werd door de grote bloei, welke de zijdehandel in die tijd tussen China en Nederland genomen had. oorzaak vond in het feit, dat ter aan moediging voor de leden een gooche laar en accordeonist optraden na af handeling van het zakelijk gedeelte. Voorzitter N. van Weizen verwel komde inzonderheid de ere-voorzit- ter, burgemeester Du Boen ff en echt genote, waarna secretaris Jac. J. Voa de notulen en jaarverslag las. Hierna deed de heer Steur namens de penningmeester financieel verslag. Per 31 december 1956 was er een batig saldo van ƒ787,06, al was er over 1956 een tekort geweest van 290,16, waardoor dus de reservepot was teruggelopen. De aftredende bestuursleden wer den bij acclamatie herkozen. Hierna ontvouwde de voorzitter de feest- en herdenkingsplannen. Het feestelijk marktterrein, verlichting raadhuis zijn bekende nummers. De zang aubade wil men laten uitgroeien tot koraalmuziek, door volwassenen en kinderen te laten zingen, ondersteund door muziek. Dit jaar is er geen kinderoptocht Er komt openluchlpoppenspel, kinder voorstellingen, terwijl de gebruike lijke kind er tractati e ook traditie is. 's Middags rolschaatsendemon6tratie en ballet op een aan te brengen vlon der op het A.S.C.-terrein. 's Avonds concert. De muziekkorp sen Triumph, K. G. (uit Leiden), Concordia (Leiden), Crescendo Noordwij kerhout (i.p.v. Werkmans Wilskracht) zullen de feestelijkheden opluisteren. De aute-puzzlerit gaat dit jaar zeer waarschijnlijk niet door, daar nog steeds geen toestemming werd ver kregen uit Den Haag, waar men op dergelijke ritten niet erg gecharmeerd blijkt te zijn. Tal van wensen zijn nog naar voren gekomen, waarmede het bestuur in de toekomst rekening wil houden, daar men nu de plannen niet meer kon gaan wijzigen. De rondvraag leverde niets op. Woningbouw. Arch. H. B. Brum. mei te 's-Gravenhage heeft namens het Nationaal Grondbezit te 's-Gra venhage in voorbereiding het bouwen van 20 herenhuizen aan de Prinses Beatrixlaan. 0UDE-WETERING Vijfjarig knaapje te O.-Wetering verdronken Te Oude Wetering, gemeente Lei- muiden, is het vijfjarig zoontje van de familie Rossdorf van Staveren, wonende aan de Noordweg te Leimui- den, door nog niet opgehelderde oor zaak in het water van de oude we tering geraakt en verdronken. Het ventje was met zijn moeder op bezoek bij zijn grootouders aan de Westerdijk, niet ver van de betonfa- briek Boot. In de namiddag is de knaap naar deze fabriek toegegaan waar een oom van hem werkzaam is, die echter op dat moment niet aan wezig was, Later is gebleken dat de jongen niet op de fabriek is aange komen. Men is teen gaan zoeken en vond het lijkje in de omgeving van de woning der grootouders in het water. Dr. v. d. Bijl kon niet anders dan de dood constateren. Z0ETERW0UDE Forumavond KVP, Vele mensen mopperen tegenwoordig over de re gering en het beleid van de verschil lende politieke partijen. Iedereen heeft te kort en wordt benadeeld. Vele gesprekken werken verwarrend door gebrek aan kennis in deze moei. lijke materie. Behoort u óók tot een van die men sen, die niet weten, waar ze aan toe zijn? Dan krijgt u nu de kans, door verschillende deskundigen op veler lei terrein een antwoord te krijgen op uw vragen. Neem deze kans waar en bezoek de Forumavond op vrij dag 22 maart a.s. in het parochiehuis, die georganiseerd wordt door de KVP, afd. Zoeterwoude. Toont uw daadwerkelijke belangstelling voor het werk van de KVP, die ook voor uw belangen strijdt in deze moeilijke LEIDERDORP Simavi-collecte. In de week van 2536 maart wordt te Leiderdorp de jaarlijkse Simavi-collecte gehouden. De opbrengst van deze inzameling zal in de eerste plaats worden aan gewend voor de bestrijding der kin dersterfte op Nieuw-Guinea. Buiten de grotestads-centrale ligt het sterf- te-cijfer helaas erg hoog. Een fou tieve verzorging van het kind en on. kunde op het gebied van de hygiëne zijn de voornaamste oorzaken van het leed. Door dokters en zusters moet veel voorlichtend werk worden ge daan. Méér kampongverzorgsters moeten worden opgeleid en meer consultatie-bureau's en moedercur sussen moeten worden opgericht. Het plaatselijk Simavi-comité doet een warm beroep op harten en beur zen der burgerij. Helpt allen mede om deze Simavi-collecte te doen sla gen! Laat Nederland metterdaad to nen, dat het lot van de zieke Papoea- kinderen ons ter harte gaat. Géén welvaart daar zonder een goede ge- tljd van beperking op velerlei terrein, zondheid. Gymnastiekvereniging. Tot zijn grote spijt moet het voorlopig be stuur mededelen er niet in geslaagd te zijn alle moeilijkheden uit de weg te ruimen. Hierdoor kan de vereni ging morgen onmogelijk starten. Zijn alle obstakels verdwenen, dan zal dit, via dit blad onmiddellijk be- 0EGSTGEEST Oranjevereniging. Er was gister avond meer da,n gewone belangstel ling Voor deze vergadering, wat zjjn kendgemaakt worden

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9