Mevr. Melr met een kluitje in het riet gestuurd? Israel afgescheept of opgescheept? Nietszeggende gezamenlijke verklaring Britse bezuiniging op de defensie-uitgaven Ontwapeningsdebat zeurt voort DINSDAG 19 MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14060 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.55 p.w„ 255 pmnd., 7.— p.kwart. Franco p.p. ƒ7.40. Advertenties: 17 et p. num. Telefoontjes LSO. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Amerika zal zijn Invloed blijven aanwenden om vrede en rust in Gaza te bereiken. Deze (vage) belofte heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, gisteren gedaan aan zijn Israëlische collega, mevrouw Meir. De Verenigde Staten hebben de hoop uitgedrukt, dat de Verenigde Naties een overheersende rol zullen spelen in het omstreden gebied van Gaza. Zij hebben zich voorts uitgesproken voor het beginsel van vrije scheepvaart in de Golf van Akaba en voor een rechtvaardige oplossing van het geschil over het Suezkanaal. Dulies maakte geen geheime afspraken ISRAËLISCHE BEZORGDHEID. Nadat Dulles en mevrouw Meir in Washington met elkaar hadden ge sproken, gaven zij een gezamenlijke verklaring uit. Daaruit blijkt dat me vrouw Meir uitdrukking heeft gege ven aan haar diepe bezorgdheid over de terugkeer van Egypte in de strook van Gaza. Mevrouw Meir zei dat het Egyptische optreden In strijd was met de veronderstellingen en de verwach tingen die de grondslag vormen voor het Israëlische besluit om zijn strijd, krachten uit Gaza en Akaba terug te trekken. Dulles bevestigde opnieuw „dat de politiek der Ver. Staten onveranderd vasthoudt aan wat vroeger in het openbaar werd uitgesproken, met name in de brief van 2 maart van president Eisenhower aan premier Ben Goerion en de toespraak van ambassadeur Cabot Lodge in de Ver. Naties op 1 maart. Senatoren, die aanwezig waren op een vergadering van de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkin gen, hebben maandagavond meege deeld, dat minister Dulies op deze vergadering heeft meegedeeld, dat de Ver. Staten geen geheime afspraken met Israël hebben gemaakt, waarlh steun wordt beloofd voor de Israëli sche positie in het Midden-Oosten. De Verenigde SJaten hebben alleen de hoop en de verwachting uitge drukt, dat terugtrekking van de Is- VAAGHEDEN IJ ET SPANT WEER in het Midden- Oosten en wij kunnen alleen maar hopen, dat de spanning niet zo danig wordt, dat er iets gaat knap pen. Het zou bijv. best bunnen ge beuren, dat het uithoudingsvermogen van Israël t begaf en dat de regering van Ben Goerion, niet langer ver trouwend op de vaagheden waarmee zij in Amerika wordt zoet gehouden, weer eigenmachtig ging ingrijpen. Mevr. Meir, de vrouwelijke minis ter van Buitenlandse Zaken van Is raël, die ijlings naar Amerika is ge reisd om zich te vergewissen 0 van de houding der Ver. Sta ten, heeft daar met haar col lega Dulles gesproken, maar of zij er veel wijzer van geworden is, is nog altijd een vraag. Volgens hetgeen ervan bekend is geworden, heeft Dul les gezegd, dat de V.S. hun invloed zullen blijven aanwenden ter bevor dering van vrede en rust in Gaza en ter vermijding van het ontstaan van een toestand, welke de grote krachts inspanning, die de V.N. zich hebben getroost om de geschillen in het Mid den-Oosten in overeenstemming met het Handvest te regelen, teniet zou kunnen doen. De Verenigde Staten zullen krach tig vasthouden aan de hoop en ver wachtingen, waaraan zij uiting heb ben gegeven m.b.t. de toestand, die in Gaza behoort te heersen,' het uit oefenen van de verantwoordelijkheid der Verenigde Naties jn dit gebied, de vrije vaart van de schepen van alle landen door het Suezkanaal en de Golf van Akaba, zulks in over eenstemming met het internationale recht, en het treffen van een rege ling voor het geschil om het Suez kanaal op basis van de zes begin selen, welke door de Veiligheidsraad zijn goedgekeurd en door Egypte aan vaard. Tot zover de verklaringen van mi nister Dulles. I Als er iets duidelijk in is, dan is dat wel dit, dat Amerika met die verklaringen alle kanten op kan en i zich op geen enkele wyze bindt of uit zijn tent heeft laten lokken. En om elke veronderstelling van geheime j afspraakjes bij voorbaat de kop in te drukken, verklaarde Dulles boven-1 dien nog in een Senaatscommissie, dat hij geen geheime verdragen had gesloten, noch beloften had gedaan. Vandaag gaat Hammarskjoeld, de §ecretaris-generaal van de Ver. Na- ties, naar Cairo. Hij gaat er met Nas-1 ser praten in de hoop, dat er met Nasser te praten valt. Deze voelt zich voorlopig zeer behaaglijk achter het schild van de Uno-troepen en kruipt weer welgemoed in het bedje, dat de Uno voor hem in Gaza gespreid heeft j Het zou voor het gezag van de Ver. Naties niet bevorderlijk zijn, als het zou blijken, dat hun ingrijpen alleen maar tot gevolg had gehad, dat de oude onbevredigende toestand werd I hersteld. raëlische troepen uit Egypte zal lei den tot vrije vaart van Israëlische schepen ini de Golf van Akaba. Op een vraag van een senator ant woordde Dulles, dat hij mevrouw Meir maandag geen belofte heeft ge daan. Verslaggevers vroegen mevrouw Meir of zij bevredigende antwoorden had ontvangen m.b.t. de vraagstuk ken, welke haar naar Washington hadden doen reizen. Zij antwoordde: „Het spijt mij heel erg, maar dit is een zeer zorgvuldig opgestelde gezamenlijke verklaring, waaraan ik niets kan toevoegen". MEVROUW MEIR BIJ HAMMARSKJOELD. Mevrouw Meir had maandagavond nog een spoedbespreking met de secretaris-generaal van de Ver. Na ties, Hammarskjoeld, om „na te gaan of de toestand in Gaza geheel kon worden veranderd", aldus is maan dagavond vernomen van ambtenaren van de Israëlische vertegenwoordi ging bij de Ver. Naties. Na afloop van het onderhoud zei mevrouw Meir, dat de toestand gron dig is besproken. De Israëlische af gevaardigden hebben de aandacht van de secretaris-generaal er op ge vestigd, dat Israël er niet mèe kan instemmen, dat een oorlogvoerend Egypte naar Gaza terugkeert. Hammarskjoeld vertrekt heden (dinsdag) naar Cairo, waar hij be sprekingen zal voeren met president Nasser. Ook zal de secretaris-gene raal een bezoek brengen aan het hoofdkwartier van de politiemacht van de Verenigde Naties. Langs de lijn. Radio-Cairo heeft maandag bekend gemaakt, dat de laatste onderdelen van de internationale politiemacht Gaza hebben verlaten om stellingen in te nemen langs de grens tussen Egypte en Israël. Het Noorse contingent, dat deel uitmaakt van het politieleger der V.N., zal onmiddellijk teruggetrok ken worden als tussen Egypte en Israël opnieuw een oorlog zou uit breken, zo heeft een woordvoerder van het hoofdkwartier van het Noor se leger maandag verklaard. Vaticaan verwacht kard. Wyszynski De Vaticaanse persdienst heeft nog geen officiële bevestiging willen ge ven van het voorgenomen bezoek van kardinaal Wyszynski aan de H. Stoel. De pers acht de berichten uit Polen dienaangaande echter wel betrouw baar. Vorige week meldde het officiële Poolse persagentschap P.A.P., dat de primaat van Polen, kardinaal Wys zynski, op 12 mei naar Rome zou gaan om zijn reeds lang verwachte ad-limina bezoek aan de H. Soel te brengen. Hy zou daarbij worden ver. gezeld van twee leden van het Pool se episcopaat en van zijn privé- secretaris. Verwacht wordt, dat de H. Vader tijdens het verblijf van de Poolse primaat een speciaal consisto rie zal bijeenroepen om aan de kar dinaal de rode hoed, het teken der kardinaalswaardighfeid, te overhan digen. Kardinaal Wyszynski was evenals kardinaal Stepinac van Joegoslavië verhinderd in Rome aanwezig te zijn, toen in 1953 de nieuwe kardinalen werden gecreëerd. Overeenstemming in de W.E.U. De ministers van buitenlandse za ken van de landen van de West-euro pese Unie hebben in de nacht van maandag en dinsdag te Londen alge hele overeenstemming bereikt over een compromis over de Britse voor stellen tot beperking van de Britse strijdkrachten op het Europese vaste land, aldus is in de vroege ochtend uren van dinsdag in gewoonlijk wel ingelichte kringen te Londen verno men. Men kwam tot overeenstemming op een vergadering die vier—en-een-half uur duurde. Hedenmiddag zal een communiqué worden uitgegeven. Volgens een deelnemers aan de con ferentie heeft de vergadering resul taat gehad en behoeft alleen nog maar te worden gewerkt aan de redactie van de tekst. Zeven- en- tachtigste bijeenkomst Afgevaardigden van i\merika, En geland, Frankrijk, Canada en Rus land zijn gisteren in Londen bijeen gekomen voor nieuwe besprekingen over ontwapening. Deze besprekingen van de subcom missie der Ver. Naties voor ontwape ning hebben al sinds 1954 geduurd, tot nu toe zonder succes. De bijeen komst van gisteren was de S-'ste. De nieuwe zitting werd geopend door de Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd. Lloyd zei dat „bevordering van de vrede de eerste impuls is achter onze pogingen om tot ontwapening te ko men". Volgens hem zijn er echter in de huidige omstandigheden nog an dere redenen: de kosten van de mo derne bewapening, die een bijna on draaglijke last op alle staten leggen. Lloyd verklaarde dat de vereld be wijzen wil zien van werkelijke voor uitgang op het gebied van de. ontwa pening. Hij hoopte daarom dat de conferentie met het werk zal voort gaan om tot de een of andere over eenkomst te komen. De Britse minister herinnerde er aan dat sinds de subcommissie voor het laatst in Londen bijeenkwam, overeenstemming is bereikt over de vorming van een controle-oigaan vóór het begin van de ontwapening. Ook is er een of andere vorm van overeenstemming bereikt over de vraag welke voorwerpen aan controle onderhevig moeten zijn. De Sowj et-afgevaardigde, Zorin, diende voorstellen in voor een inter nationale overeenkomst ter beperking van de gewone bewapening en een verbod van atoomwapens. Dit plan zou in twee fasen moeten worden uitgevoerd en in 1959 voltooid moe ten zijn. Voor het eerst zinspeelde Rusland nu op de mogelijkheid raketen in de ontwapeningsplannen op te nemen. Dr. Adenauer, de kanselier van de Duitse Bondsrepubliek, zal a.s. maan dag voor West-Duitsland in Rome de verdragen voor een Europese ge meenschappelijke markt en een Eu ropese gemeenschap voor kernener gie tekenen. De Westduitse minister van buiten landse zaken, von Bentano, die eigen lijk de verdragen had moeten onder tekenen, is thans op reis. De Belg Spaak pchijnt een compro misvoorstel te hebben ingediend. Volgens dit compromis zou Groot- Brittannië een deel van zijn strijd krachten op het vasteland elders mo gen legeren, maar dit betreft voorna melijk andere dan gevechtseenheden Gezegd werd, dat de ministers „nogal gelukkig" met de gevonden oplossing zijn. Oorspronkelijk was het Britse plan om vóór maart 1958 27.000 militairen van het vasteland van Europa terug te trekken. Volgens de diplomatieke redacteur van de „Times", krijgt Engeland, op grond van het compromis, toestem ming om in de komende twaalf maanden de helft van de betrokken 27.000 man terug te trekken. De rest zou het daarop volgende jaar mogen worden teruggetrokken, op voor waarde dat er dan een akkoord tot stand is gebracht over het Britse plan als geheel. Hiervoor zou het opnieuw moeten worden bezien in het licht van. de militaire krachtsinsj. van de andere NAVO-landen. De dood van president Magsaysay Bij het vliegtuigongeluk, dat presi dent Magsaysay van de Philippijnen het leven kostte, zijn 26 personen om het leven gekomen. De stoffelijke overschotten van 25 hunner zijn ge borgen; achttien hiervan konden worden geïdentificeerd. De stoffelij ke resten van het 26ste slachtoffer zijn nog niet gevonden. De stoffelijke overschotten zijn door twee hefsohroefvliegtuigen van de Amerikaanse marine geborgen. De stoffelijke resten van president Mag saysay zijn naar het vliegveld van Cebu overgebracht, om dinsdagoch tend naar Manilla te worden overge vlogen. Het stoffelijk overschot van wijlen president Magsaysay zal vrijdag, 22 dezer, ter aarde worden besteld. Op deze dag zal er in de Philippijnen niet gewerkt worden. De secretaris van het presidentiële bureau voor perszaken, heeft maan dagavond te Manilla verklaard, dat uit het tot dusverre ingestelde onder zoek niet is gebleken, dat sabotage de „D C-3", waarmede president Mag saysay c.s. reisden, heeft doen veron gelukken. Het onderzoek is eohter nog niet voltooid. Wfy gaan maat Cieuet Cap,en In de Zuidafrikaanse stad Johannesburg duurt de boycot tegen de „alleen voor niet-Europeanen"-bussen nog altijd voort. Reeds drie weken lang lo pen de boycotters sommigen bijna 40 km per dag liever dan dat ril een penny betalen voor deze bussen, die nu door de maatschappij uit de roulatie zijn genomen. De bovenste foto geeft een beeld van arbeiders die door het veld naar huis marcheren. Op de onderste foto riet men een stads beeld uit Johannesburg, waar de naturellentaxichauffeurs vertoornd over de onophoudelijke politiecontrole hun wagens kris-kras over de weg hebben gezet om zo uitdrukking te geven aan hnn verontwaardiging over de maatregelen van de autoriteiten van de stad. Nieuwe gouverneur Ned. Antillen Bij Koninklijk Besluit van 18 maart is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt aanvaardt, benoemd tot gouverneur van de Nederlandse An tillen drs. Antonins Bernardus Spee kenbrink, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, hoofd van de economische afdeling bij de Neder landse ambassade te Washington. De heer Speekenbrink werd 10 september 1905 te Breda geboren, Zijn jeugd bracht hij door in Ned. Oost-Indië, waar hij in Bandoeng de H.B.S. doorliep. Daarna volgde hij de opleiding van zeeoffioier te Dordrecht en Den Helder, welke hij om gezond heidsredenen niet geheel voltooide. Na een jaar werkzaam te zijn geweest bij de Kon. Petroleum My studeerde de heer Speekenbriniv ean de handels hogeschool te Rotterdam, waar hij in 1933 voor het doctoraal examen slaag de. Een jaar later volgde zyn aanstel ling by het departement van econo mische zaken; in 1040 werd hij aan dit departement bevorderd tot refe rendaris. Op 1 januari 1950 volgde zijn be noeming tot finamrieel-economisch adviseur van het Nederlandse IToge Commissariaat in Indonesië, met de rang en titel van buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister. In 1952 keerde hy voor een kort verblijf in ons land terug om vervol gens zijn huidige functie in Washing ton te aanvaarden. De heer Speekenbrink is gehuwd en heeft vier kinderen. Hy is katho liek, doch niet aangesloten bij enige politieke partij. Liberiaans tankschip gezonken Het 7.296 ton metende Liberiaanse tankschip „Perama", dat door brand en twee ontploffingen zware schade had opgelopen, is in de Golf van Mexico, ongeveer driehonderd km. ten zuidoosten van de baai van Tam pa, gezonken. Aanvankelijk had men gedacht het schip nog naar een haven te kunnen slepen, maar onderweg verdween het in de golven. De bemanning van 43 personen kon het tankschip bijtijds verlaten en werd aan boord genomen van het Amerikaanse vrachtschip „Claiborne", dat op weg was naar San Juan op Porto Rico. In Engeland zijn grote stakingen uitgebroken: op de foto zien we een g>- v rrViders, die zojuist het wc hebben neergelegd, de toestand besprekend voor het kan toor van hun werf: de fa.. John Bi own in Gl. e Weinig verandering Zuidwestelijke winden hebben in de nacht van maandag op dinsdag de zachte en zeeT vochtige oceaanhicht weer over ons land teruggebracht. Dit was mogelijk doordat ten westen van de Britse eilanden de luchtdruk daalde onder invloed van een nade- pressie, die, uit Amerika af- i iig, langs de zuidpunt van Groenland naar het gebied ten zui den van IJsland is getrokken. De be grenzing van de warme lucht liep vanmorgen van de Alpen over Neder land naar Midden-Engeland en van daar naar de omgeving van de Azo- ren. Aan dit laatste gedeelte van het front bevindt zich oen kleine storing, die in noordoostelijke richting trekt. Deze zal woensdag het weer in ons land beïnvloeden. Het zachte weer houdt daardoor aan, terwyl de regen kansen groot blijven. t (Geldig van dinsdagavond tot J woensdagavond. Opgemaakt te 11.16 uur). ENIGE REGEN. Veel bewolking met enige re- gen of motregen. Matige tot (krachtige zuid-westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 20 Maart zon op 6.46; onder 18.66; maan op onder 8.41. Hoogwaterstanden 20 Maart v.m. 6.10; n.m. 6.35. Het weer in Europa STOCKHOLM sneeuwbui 10 C. OSLO lichte sneeuw 6 KOPENHAGEN sneeuw 0 ABERDEEN regen 6 DUBLIN zwaar bew. 11 LONDEN lichte motregen 11 AMSTERDAM regen 10 BRUSSEL geheel bew 11 PARIJS regen 1 BORDEAUX mist 3 GRENOBLE licht bew. 5 NICE geheel bew. 12 BERLIJN zwaar bew. 7 FRANKFORT regen 10 MüNCHEN zwaar bew. 9 ZüRICH nevel 8 GENèVE nevel 4 LOCARNO zwaar bew. 11 INNSBRUCK half bew. 2 Korreltje Verwerven is moeilijker dan erven, maar ook verdienstelijker.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1