Israël dreigt met een nieuwe militaire actie ISRAEL voelt zich bekocht Mevr* Meir zal echter eerst met Dulles praten De politieke chaos in Indonesië President der Philippijnen omgekomen Atoomgemeenschap voor geheel Europa? Zondagsrijverbod ingetrokken KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 18 MAART 1957 48ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.55 p.w., ƒ2.35 p.mnd., 7_ p.kwart. Franco p.p. ƒ7.40. Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Huurverhoging m. IN ONS LAATSTE ARTIKEL over de huurverhoging van 25 pet., die ons met ingang van 1 juli te wachten staat, schreven wij, dat er een andere oplossing zou moeten worden gevon den wegens de bezwaren, welke dit ontwerp aankleven. Wij schreven toen reeds ons niet te kunnen indenken, dat minister Witte deze oplossing nu de meest ideale acht, maar dat zij was geboren uit de nood der tijden, namelijk uit de nood der kabinetscrisis, met de bedoeling de K.V.P. en de P.v.d.A. op dit punt tot elkaar te brengen. Dit is dus het resultaat van de kabinetsformatie, waaraan minister Witte is gebonden. Dat er echter be zwaren zullen rijzen tegen deze con ceptie heeft het debat over de be st edingsnota de laatste weken al uit gewezen. Er is namelijk bij deze de batten vanuit de Kamer ernstig be zwaar gerezen tegen de blokkering vam de 50 miljoen eigenaarslasten voor de boerenbedrijven. Voorlopig heeft eengroot deel van de Kamer deze blokkering maar geslikt, omdat de regering de voorwaarden voor de deblokkering liet vervallen, wat een grote winst was en de minister voor deblokkering van dit bedrag tóch nog weer bij de Kamer zal moeten komen. Prof. Romme heeft toen reeds ver klaard, dat hij zich dan te dien aan zien alle rechten voorbehoudt. Het zelfde is nu het geval bij de nieuwe huurwetten, waar minister Witte voorstelt de helft van de 25 pet. huuryerhoging te blokkeren op een Grootboek. Dat is de eerste moeilijkheid. De tweede is o.i. die van de compensatie van 2 pet. loonsverhoging. Men vindt deze compensatie, als compensatie, enerzijds te weinig, maar economisch gesproken is zij in de huidige situatie eigenlijk al te veel. Men heeft in de Tweede Kamer niet voor niets moe ten erkennen, dat de laatste gedif ferentieerde loonronde van 6 pet. ons eigenlijk in het slop van nu heeft gebracht. En nu kan men wel zeggen, dat de looncompensatie juist daarom zo laag is gehouden en dat zij niet in de prijzen zal mogen worden door berekend, maar de economische wet ten gaan in de practjjk soms hun eigen gang en men zal toch maar moeten afwachten of men dit niet- doorberekenen in de prijzen in de hand zal kunnen houden. Er zijn bovendien nog andere be zwaren. De tot nu toe plaats gehad hebbende huurronden hebben hun doel grotendeels gemist, doordat de kostprijshuren voor nieuwe wonin gen intussen voortdurend zijn geste gen en de discrepantie tussen oude en nieuwe huren ondanks de kleine huurverhogingen in de zelfde mate bleef bestaan. Zelfs een huurverhoging van 25 pet. zoals nu wordt voorgesteld, biedt eigenlijk geen enkel perspectief, om dat het geen plan inhoudt voor een definitieve en afdoende oplossing van het huurvraagstuk. DAAROM zijn er reeds stemmen opgegaan, die bepleiten het hui dige stelsel van een geleidelijke aan passing der vooroorlogse buren te verlaten en over te gaan op een nieuw beleid, waarbij het doel van de aanpassing der oude huren wordt bereikt door een eenmalige, doel treffende ingreep. Die ingreep zou dan niet direct behoeven te geschie den, maar nu moeten worden aan gekondigd en over enkele jaren moe ten ingaan. Indien men bijvoorbeeld zou uit gaan van het standpunt, dat deze zaak nu maar voor eens en voor goed moet worden afgedaan zonder dat men door de stijging van de bouwprijzen telkens wordt achter haald, zou men het systeem kunnen nemen van een eenmalige aanpas sing ingaande b.v. over vijf jaar voor de groep der laagste huren, over vier jaar voor de middenklasse-woningen en over drie jaar voor de duurdere woningen. Neemt men dit systeem, dan kan men tevens een streefdatum vaststel len, waarop het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, zo als het nu heet, geheel of nagenoeg geheel zal kunnen worden opgeheven. Wij zijn ons bewust, dat wij de zaak nu wel heel summier stellen, er zul len natuurlijk commissies moeten blijven bestaan, die daarna de oude huren zullen aanpassen aan de kost prijshuren voor vergelijkbare nieuwe woningen, maar de gedachte wint veld, dat een geleidelijke aanpassing telkens weer door de feiten van de stijging der bouwprijzen zal worden achterhaald en dat daarom deze zaak met één greep zal moeten worden opgelost. Zóver zijn wij nog niet. Om dit te verkopen aan het Neder landse volk zal het nodig zijn begrip bij te brengen voor deze noodzake lijke ingreep. Tot nu toe heeft iedere nieuwe huurronde telkens opnieuw onrust onder de huurders verwekt. Men zal hen begrip moeten bijbrengen voor de noodzaak tot aanpassing der oude huren met het oog op de bestrijding van de woningnood. Men zal anders in een cirkel blij ven ronddraaien met huur- en loons verhogingen en verhoging van de bouwkosten. Met dit systeem indien men de redelijkheid daarvan duidelijk aan- Egyptenaren moeten uit Gaza vertrekken De Israëlische regering zal de mogelijkheid van militaire actie ernstig overwegen. Dit heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, me vrouw Meir, gisteren kort na haar aankomst in New York meegedeeld. De aanwezigheid van een Egyptische militaire staf in de strook van Gaza is het sein, dat de veiligheid van Israël in gevaar verkeert, zei mevrouw Meir. „Dit zal Israël misschien dwingen uit zelfverdediging maatregelen te nemen". Op de vraag of Israël zich door de Ver. Naties „verraden" voelt, ant woordde mevrouw Meir: „Wij zullen nog een of twee dagen wachten. Wij zijn geen volk dat gemakkelijk het vertrouwen verliest". De door Egyptenaren geleide Palestijnse politie heeft inmiddels de hand having van de openbare veiligheid in de Gaza-zone overgenomen van het politieleger der Verenigde Naties. Een eenheid van het politieleger een gemotoriseerde compagnie infanterie uit Joegoslavië heeft zich uit Gaza teruggetrokken op El Arisj in Egypte. Op hetzelfde ogenblik verdwenen de V.N.-patrouilles uit de straten van Gaza. FRANKRIJK STEUNT ISRAëL. Op weg naar New York is de vrou welijke Israëlische minister in Parijs uitgestapt, waar zij met de Franse premier Guy Mollet en de minister van Defensie, Bourges Mannoury heeft gesproken. Na afloop noemde zij de besprekingen zeer bemoedi gend. „Ik geloof dat er geen enkel verschil van mening tussen onze re geringen bestaat". Uit Israëlische bron wordt verno men dat Frankrijk Israël heeft aange moedigd niet te berusten in overne ming van de strook van Gaza door Egypte. In Washington zal mevrouw Meir vandaag met minister Dulles spre ken, die gisteren is teruggekeerd van de Zoavo-conferentie in Canberra. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat mevrouw Meir bij hadr besprekingen met de Ameri kaanse leiders zal eisen, dat de po litiemacht der V.N. de volledige en uitsluitende verantwoordelijkheid voor het gehele bestuur in de zóne van Gaza op zich neemt. Zij zal te vens eisen, dat de Egyptische gou verneur van Gaza, generaal Latif, met zyn staf uit de zóne vertrekt. In kringen van de Israëlische af gevaardigden bij de V.N. gaf men zaterdag te kennen, dat de Israëlische regering de afgelopen dagen nieuwe verzekeringen van de Ver. Staten heeft ontvangen, dat dit land geen belemmering van de vrije vaart voor Amerikaanse koopvaardijschepen in de Golf van Akaba zal erkennen. Amerika heeft ook de verzekering vernieuwd, dat het er voorstander van is, dat de V.N. in Gaza blijven totdat er een Vredesregeling tot stand diger van premier Nehroe optreden de Indische minister zonder porte feuille Krisjna Menon zou maandag, op uitnodiging van president Nasser, naar Cairo vertrekken. Incident bij Gaza. Een Arabische arbeider is zaterdag per ongeluk door een soldaat van het Deens-Noorse bataljon van de poli tiemacht der V.N. in Gaza gedood. Een voorlopig onderzoek heeft aan getoond, dat de V.N.-militair perso nen, die het hoofdkwartier wilden binnengaan, sommeerde stil te staan. Toen aan het bevel geen gehoor werd gegeven schoot de militair in de frond en in de lucht, in strijd met e betrokken V.N.-orders, welke schieten alleen toestaan ingeval van zelfverdediging. De Arabische arbei der werd getroffen en overleed korte tijd daarna. Nagy naar Rusland is gekomen, ook al erkent Amerika de Egyptische juridische status op grond van de wapenstilstandsover eenkomst vhn 1949. Naar in Caïro verluidt, zou de Amerikaanse ambassadeur in Egypte bij minister Fawzi hebben aangedron gen op een gematigde houding van Egypte in Gaza. Ambassadeur Hare werd Nagy met een aantal geestver- Volgens uit Boedapest te Wenen ontvangen en onbevestigde berichten hebben de Russen de voormalige Hongaarse premier Imre Nagy, van Boekarest naar Odessa aan de Zwarte Zee gebracht Zoals men zich herinneren zal, heeft de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken zondag drie kwartier gesproken. Onmiddellijk daarop kreeg Fawzi bezoek van de Russische zaakgelastigde. De als persoonlijke vertegenwoor- wanten dpor de Russische veilig heidspolitie gearresteerd, toen hij, vertrouwend op een vrijgeleide van de Hongaarse regering-Kadar, het gebouw van de Zuidslavische ambas sade te Boedapest verliet Arbeidsconflict in Engeland Ruim 200.000 arbeiders op de Brit se scheepswerven zijn zaterdag in staking gegaan. Hiermee is waarschijnlijk het ern stigste arbeidsconflict in Engeland ontstaan sedert de algemene staking in 1926. Ongeveer 275.000 arbeiders in de metaalindustrie hebben aangekondigd aanstaande zaterdag eveneens in sta king te gaan. Deze arbeiders eisen evenals die op de werven, een loons verhoging van tien procent. De stacking op de scheepswerven, legt 70 werven, waar meer dan drie honderd schepen onderhanden zijn. lam. Hieronder bevinden zich 63 tank- boten, waaraan de oliemaatschappijen grote behoefte hebben. Verscheidene grote oceaanschepen, waaronder de Queen Mary die een grote schoon maakbeurt ondergaat, worden door de staking getroffen. Zolang de sta kingskassen het uithouden, zullen de stakers een derde van hun normale inkomen ontvangen. De staking op de werven zal voor lopig een week duren. Dinsdag zal men beslissen wat er na deze week zal gebeuren. De Britse minister van Transport heeft de arbeiders gewaar, schuwd dat zij Engeland een zware economische slag zullen toebrengen. „De mensen die winnen zullen de scheepsbouwers in Japan zijn, die zullen trachten nog meer opdrach ten uit onze portefeuilles te halen". Geen communisten President Soekarno heeft zaterdag tijdens een rede te Medan (N.-Su- matra) toegegeven dat zijn poging om communisten in de Indonesische regering te halen, mislukt is. In Djakarta verwacht men dat zo wel de mohammedaanse Masjoemi als de communisten t>vee van de grootste partijen buiten het kabinet zullen worden gelaten. De communis., ten hebben laten weten, dat zij opge nomen moeten worden in elk kabinet waarin ook de Masjoemi zitting heeft. Maar de Masjoemi heeft haar weige ring herhaald om deel uit te maken van een kabinet waarin ook commu nisten zitten. De kabinetsformateur, Soewirjo, heeft zaterdagavond verklaard dat hij niet met de politieke party en zal Bij vliegtuigongeluk De 51-jarige president Ramon Mag- saysay van de Philippijnen is zondag bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Er gaan geruchten, dat het onge luk het gevolg is geweest van sabo tage. De dood van Magsaysay die een felle bestrijder was van corruptie en van het communisme en die als een nationale held werd beschouwd zal waarschijnlijk een ernstige poli tieke terugslag hebben. Men ver wacht een periode van politieke on rust na de verkiezingen. Het is niet onmogelijk, dat bij de verkiezingen mannen aan het bewind zullen ko men, die een politiek van „neutra lisme" zullen invoeren in de plaats van de pro-Amerikaanse politiek van Magsaysay. In het verongelukte vliegtuig van Magsaysay, dat ten noorden van de stad Cebu in het oerwoud is gestort, bevonden zich behalve de president Voorstel van Rusland Rusland heeft gisteren samenwer king van alle Europese landen op het gebied van economie en atoomenergie voorgesteld in plaats van de gemeen schappelijke Westeuropese markt en atoomgemeenschap. In de Westelijke hoofdsteden be schouwt men dit voorstel als een po ging om de bekrachtiging van de ver. dragen over Euromarkt en Euratom in de grond te boren. Het Russische voorstel werd ge daan in een verklaring die op een. persconferentie in Moskou is bekend gemaakt. De verklaring is tevens overhandigd aan de ambassadeurs van Frankrijk, Italië, West-Duitsland, België, Nederland, Luxemburg (sa men de zes Euratom landen) en de Ver. Staten. De Sowjetregering noemt het plan van de zes landen voor een gemeen schappelijke markt en voor samen werking bij het gebruik van atoom energie voor vreedzame doeleinden „een poging om de kloof tussen Oost en West te verdiepen". Tevens verklaart het Kremlin, dat deze plannen „nieuwe hinderpalen zullen scheppen voor het herstel van de Duitse eenheid, aangezien West- Duitsland hechter verbonden zal wor. den met de landen van het Atlantisch Pact". Het Russische plan. In plaats daarvan stelt Rusland voor alle Europese landen voor: 1. Samenwerking bij de bouw van grote hydro-elektrische centrales, waarbij verscheidene landen geïnte resseerd zün. 2. Samenwerking bij het vormen van een brandstof- en energiedepót voor Europese landen om de spannin gen in de brandstofvoorziening in toont kan de burger zich instellen op een forse huurverhoging over en kele jaren. Ook dan zullen er nog wel ver schillende moeilijkheden moeten wor den opgelost, maar daar heeft men dan ook al die jaren de tijd voor. Europa uit te bannen. 3. Het sluiten van een overeen komst voor het vergemakkelijken van handelsbetrekkingen. 4. Het onderling verlenen van economische en financiële steun in het belang van de ontwikkeling der economie van alle staten. Wat atoomenergie betreft „dienen alle Europese staten de mogelijkheid I Ver. Staten. Hij zou zich voor de pre- te hebben, gebruik te maken van de sidentsverkiezingen van oktober op- ervaring van de Sowjet-Unie", zegt 1 nieuw kandidaat hebben gesteld en nog 25 andere personen, van wie één het ongeluk beeft overleefd. Deze overlevende, de journalist Nestor Mata meende, dat hij voordat het vliegtuig neerstortte een ontploffing in het toestel had gehoqrd. Het vliegtuig was 's morgens van het vliegveld Cebu vertrokken, nadat zijn motoren waren gerepareerd. Vol gens sommige berichten had het toe stel toen het neerstortte opnieuw motorstoring. Reddingsploegen bereikten na en kele uren de plaats van de ramp. Bondgenoot der V.S. Magsaysay werd president in 1953. Hij bestreed fel de ondergrondse com munistische beweging en was een van de trouwste bondgenoten van de wel zeker de overwinning hebben be haald. Zyn dood heeft het land in die. pe rouw gedompeld. In de straten van Manilla lieten velen hun tranen de vrije loop. Radio-omroepers barst, ten in snikken uit toen ze het nieuws bekendmaakten. Vice-president Carlos P. Garcia zal Magsaysay opvolgen. De meeste lyken zijn zo verminkt, dat identificeren vrywel onmogelijk is. Het stoffelijk overschot van Mag saysay kon worden geïdentificeerd aan de hand van enkele resten van zyn kleding. Uit het onderzoek ia gebleken, dat de president zijn vei ligheidsgordel niet had gebruikt. Hu werd door het toestel geslingerd en is verbrand. De romp van het toestel is geheel verwoest. Alleen de staart is intact gebleven. Hieraan dankt Nestor Mata, die achterin zat, zijn leven. de Sow jet-regering. in een dergelijk geval zou hij vru- voldaan. De minister van Economische Za ken heeft besloten het zondagsrij verbod, dat reeds enkele weken ge leden werd opgeschort, in te trek ken. Dit omdat ook volgens interna tionaal beschikbare gegevens de voorzieningssituatie voor aardolie- produkten zich voor de naaste toe komst gunstiger laat aanzien dan de vorige maand nog vaststond. Voorts is -aan de aardoliemaat- schappuen overgelaten de afleve ringen van benzine en van andere aardolieprodukten aan te passen aan het verbruik. Dit betekent, dat praktisch geheel aan de vraag, zo als deze wordt voorzien, kan worden Italiaan opende de Watermana la Sardine tij Deze foto laat duidelijk de omvang van de scheur in het achterachip van de „Waterman" zien. Oorzaak was een aanvaring tijdens dichte ml#t met een Italiaans schip. onderhandelen, maar rechtstreeks met kandidaten voor de ministerspo». ten. Soewirjo zei dat hy in moeiiyk- heden zou raken, als hu met de po litieke partyen onderhandelingen zou voeren over een kabinet, dat in de geest van Soeksrno's plannen aal zu*i, daar 'n aantal partijen de plannen van de president verwerpt. Het schünt dat de legercomman danten na beraad met president Soe karno hun goedkeuring hebben ge hecht aan de benoeming van Soewir jo. Zy hebben een program van vier punten opgesteld dat zu snel uitge- voerd willen zien. Dat program houdt in: de snelle vorming van een rege ring en snelle behandeling van de vraagstukken van provinciale zelf standigheid, militaire eenheid en het economische leven. Toenemende regenkans 3>e koude lucht, die zaterdag over Scandinavië tot aan het noord-oos ten van ons land was uitgevloeid, is gedurende het weekeinde weer naar het oosten teruggedrongen. Een de pressie, die zaterdagochtend ten zui den van IJsland was aangekomen, heeft zich, in diepte toenemend, ver der naar het oosten verplaatst, waar door de zuidwesteluke stroming bo ven West-Europa in kracht toenam. Enkele storingen, die in deze stro ming meebewogen, hebben vooral zondag overvloedige regens veroor zaakt. In de nacht van zondag op maandag heeft de eerder genoemde depressie zich in tweeën gesplitst. De voorste kern is snel naar de Oostzee doorgelopen, terwijl voor de Noorse kust een restkern is achtergebleven. Ondertussen had zich boven de Brit se eilanden een zwakke rug van hoge druk opgebouwd, die vergezeld van opklaringen maandag ons land na derde. Ten westen van Ierland be vond zich toen weer een nieuwe sto ring, die in onze richting bewoog. Deze zal dinsdag het weer in ons land gaan beïnvloeden, zodat de regenkan sen weer toenemen. Het weer bluft zacht voor de tyd van het jaar. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur): TOENEMENDE BEWOLKING Toenemende bewolking met la ter plaatselijk enige regen. Ma tige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Vannacht kou der, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. 19 Maart zon op 6.48; onder 18.63; maan op 23.45; onder 8.04. Hoogwaterstanden 19 Maart v.m. 5.30; n.m. 5.60. Het weer in Europa STOCKHOLM sneeuw 4 C. OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN AMSTERDAM LONDEN BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA geen opgave regen 5 onbew. 5 zwaar bew. 8 onbew. 8 licht bew. 8 geh. bew. 10 regen 11 geh.- bew. 9 zwaar bew. 3 geheel bew. 12 zwaar bew. 10 regen 9 regen 10 mist 10 regen 13 regen 8 nevel 6 mist 10 Korreltje Deugd bestaat niet hierin, dat men zich van kwaad onthoudt, doch dat men het goede nastreeft.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1