S)e Cd/dócSotvfca/itf Brits lijntoestel stortte neer bij Manchester Vier Nederlanders onder 22 slachtoffers Boedapest vandaag op alles voorbereid KADAR in angst en beven Toestel was van Schiphol gestart Huurverhoging f 17.90 Nieuw vredesaanbod op Cyprus In ruil voor Makarios Geen rustige vacantie voor Prinses Gracia KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMEHSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENORACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935: Redactie 20015: Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.55 p.w, 2.35 p.mnd., f Ir VRIJDAG 15 MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14057 p.kwart. Franco p.p. ƒ7.40. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Een viermotorig Viscount straalvliegtuig van de Britse luchtvaartmaat schappij B.E.A. is gistermiddag, komend van Amsterdam, vlak bij het vlieg veld van Manchester op een huizenblok neergestort en in vlammen opge gaan. Alle vijftien passagiers en vijf bemanningsleden kwamen om het le ven, evenals een moeder met haar kindje in een van de getroffen huizen. Onder de slachtoffers bevonden zich vier Nederlanders: de heren L. de Swaan en M. de Swaan (broers) uit Amsterdam; de heer H. P. Hamann uit Enschede en -de heer J. Voorthuis, 'n Nederlander, die in Engeland woonde. De bemanning bestond uit Engelse#. De omgekomen Nederlanders. De 64-jarige heer H. P. Hamann uit Enschede, was directeur van de N.V. Mac Fadden's Company, een Amerikaanse kantoenfirma. Hu is lange tijd voorzitter geweest van de Twentse Katoenagenten Vereniging, bestuurslid van de Vereniging voor de Katoenhandel te Rotterdam en van de Kamer van Koophandel te Hengelo. In het Overijselse Philhar- monisch Orkest is hij cellist geweest. De heer Hamann was uit Estland afkomstig en was tot Nederlander genaturaliseerd. Hij is vroeger offi cier in het Tsarenleger geweest. Hij was gehuwd en had twee doch ters. heren L. de Swaan en M. de dat twee kinderen op de stoep van Swaan waren directieleden van de een der getroffen huizen speelden, I N.V. De Swaan—Bonnist te Amster- j toen het vliegtuig aankwam. Zij dam, een van de grootste Nederland konden nog net bijtijds weglopen. se zaken op het gebied van im- en Het toestel trachtte twee scholen te export van jutezakken. Beiden wa- vermijden, en raakte toen de rij hui- ren omstreeks 45 jaar oud. Zij maak- zen* Iten een zakenreis naar Schotland. der gelegen huizen heen smakte. Na het ongeluk wilden omwoners terstond te hulp snellen, maar de vlammen en de rook hielden hen op een afstand. Een andere ooggetuige verklaarde, OP HUIZEN GESTORT. Het vliegtuig raakte bij de landing het uiteinde van de landingsbaan, maar veerde weer de lucht in en kwam enige honderden meters ver der op twee huizen terecht. De hui zen werden totaal vernield. Een der de huis werd beschadigd. In één der huizen werd een vrouw met haar zoontje gedood. Ooggetuigen hebben, toen het toe stel, scheef in de lucht hangend, laag over de huizen scheerde, harde knal len gehoord. Daarna sloeg het vlieg tuig om en kwam op de huizen te recht. Het was de eerste maal dat een Viscount op een lijnvlucht veronge lukte. Het toestel, dat Discovery heette, was het eerste van de Dis- covery-klasse, waarvan de BEA er verscheidene heeft, en die alle ge noemd zijn naar beroemde ontdek kingsreizigers. Het verongelukte vliegtuig, dat 47 passagiers kon vervoeren, was het oudste van deze serie. Het was op 4 januari 1953 in dienst gesteld. HET WEER WAS GOED. Het toestel, de G-ALWE, was om kwart over één Nederlandse tijd van Schiphol vertrokken. De bemanning bestond uit twee piloten, een radio telegrafist, een steward en een ste wardess. Het ongeluk gebeurde even vóór drie uur Nederlandse tijd, onder gun stige weersomstandigheden. Volgens ooggetuigen scheen de Viscount in moeilijkheden te verke ren, toen hij op de landingsbaan van het vliegveld Ringway afkwam. Het toestel kwam zeer laag aanvliegen, en zo scheef, dat een van de vleu gels de grond raakte, waardoor het vliegtuig over de kop sloeg en op zijn rug vliegend door de even ver- fende de huren is door minister Witte bij de Tweede Kamer inge diend als resultaat van een compro mis, dat reeds tijdens de moeilijke kabinetscrisis van verleden jaar werd bereikt. Het gaat hier om een huurverho ging van 25 pet. en enkele daarmee verband houdende fiscale voorzienin gen ten aanzien ook van de blok kering van een gedeelte van de huur- som, waarop wij nog nader terug komen. Dat minister Witte deze ontwerpen, zo heeft ingediend, wil natuurlijk allerminst zeggen, dat hij deze op- verschil van inzicht eigenlijk wel is te overbruggen. Wij geloven van niet. En juist daarom heeft men bij die kabinetsformatie van het vorig jaar naar een compromis moeten zoeken, dat toen gevonden is en dat nu in de wetsvoorstellen van minister Wit te is neergelegd. Het zou ietwat voorbarig zijn te zeggen, dat daarmee de steen der wijzen zou zijn gevonden. Minister Witte zal dat onmiddellijk toegeven. Hij werd toen voor de vraag gesteld iets uit te vinden, waarmee dr. Drees en de zijnen zich óók, ziij het schoor voetend, zouden kunnen verenigen. Dat is hem gelukt, maar dé oplossing is dit al allerminst. Politiek gesproken was er toen niets anders, werd er gezegd, hoewel wij dat niet aannemen, maar in die lossing het ei van Columbus vindt eerste dagen van de kabinetscrisis en dat wij hiernaar nu eigenlijk al was het een uitkomst, waar men nu Russische tanks om de hoofdstad Boedapest geleek donderdagavond op een legerkamp. De honderden politie- en militiemannen, die reeds In de voornaamste straten van de Hongaarse hoofdstad patrouilleer den, ontvingen nog steeds verster kingen. Door de stad reden vrachtauto's met bewapende militairen, die juich ten en de regering-Kadar lovende leuzen riepen. militairen, met stalen helmen op, ge zien. In de omgeving van een Sowjet- Russisch hoofdkwartier waren twee volledig bemande pantserwagens op gesteld. Gewapende militie heeft donder dag te Boedapest de wacht betrok ken bjj het standbeeld van Petoefi, de Hongaarse dichter en held uit de re volutie van 1648. Men was van mening dat dit stand beeld waarschijnlijk een brandpunt zou vormen voor demonstraties te gen het huidige communistische re- De communistische leiders kwamen jn Hongarije, bijeen In het operagebouw, waar een Jf"1 mense" d™egen donderdag ontvangst werd gegeven aan destrikj" met de na,lonale kIeuren vooravond van de herdenking, op vrijdag, dat 15 maart 1848 de op stand tegen de toenmalige Oosten rijkse bewind uitbrak (die met Rus sische hulp werd neergeslagen), In overalls gestoken leden van de hieuwe arbeiderSwachten, met >/,- „i- Wt petten' cp hielpen polifcéwcin militie bjj het patrouilleren. - Er werden geen patrouillediensten door Russische militairen verricht. Wel werd ergens in Boedapest een vrachtauto met bewapende Sowjet- jaren zouden hebben uitgezien. Deze ontwerpen zijn niets anders dan een compromis tussen de opvat ting der socialisten, die een afroming van de hogere huren voorstaan en de andere partijen, die daarvan niets willen weten. Algemeen is men het erover eens, dat de huren van de vooroorlogse woningen moeten worden opgetrok ken. Niemand, die dit betwist. De huidige situatie is volkomen ongezond. De huren der oude wo ningen liggen ver beneden de ver vangingswaarde, zodat de huizen- voorraad achteruit holt, de arbeider betaalt in doorsnee niet meer dan 10 procent van zijn inkomen aan huur, de beter gesitueerden dikwijls nog minder en de nieuwbouw moet door de regering hevig worden ge subsidieerd. Dit is natuurlijk fataal, een kind kan dat begrijpen. Het is dus zaak het huurpeil meer in overeenstemming te brengen met de bouw- en exploitatiekosten, zodat huurversch'illen, die eigenlijk niet te reohtvaardigen zijn, huurverschillen tussen vooroorlogse en na-oorlogse woningen, komen te verdwijnen. Maar juist op dat punt komt men tot een conflict. De socialisten wen sen, dat bij een huurverhoging van de vooroorlogse woningen een deel van deze verhoging door belasting maatregelen in de Staatskas terecht komt en daartegen heeft de K.V.P. en zij niet alleen ernstig be zwaar. Immers ook dan blijven voor de eigenaars der oude huizen de huren ver beneden de vervangings waarde liggen. Men kan zeggen, dat de overheid de woningbouw gaat stimuleren met de aldus verkregen gelden, maar daar zijn de huiseige naren, die al tien jaar beneden het minimum ontvangen, niet mee ge baat. Men kan ook op het standpunt staan, en dat lijkt ons beter, dat de huiseigenaren uit de inkomsten de woningen beter zullen onderhouden. aan vast zit. Voor de socialisten was het onge rijmd en onsociaal de huiseigenaren het hun inziens onverdiende voordeel in de'schoot te werpen, dat een huur verhoging voor hen meebracht. Het heeft geen zin hier nog eens uiteen te zetten, dat dit geen onver diend voordeel was, maar het Inhalen van een nadeel, dat de woningbouw ten goede zou komen, beter dan wan neer een deel van deze huurverho ging in de zakken van de Staat zou terecht komen. De zedelijke opvattingen over het eigendomsrecht schijnen de socialis ten vreemd te zijn. Men noemt een afroming van de huurverhoging in die kringen sociale rechtvaardigheid, maar men vergeet, dat de sociale rechtvaardigheid begint bjj de spaar- penningen van hen, die zuiniger ge weest zijn dan vele anderen en die nu de vruchten van jarenlange zui nigheid verloren zien gaan. geboren worden? De waarheid is uit dit compromis zeker niet geboren en daar de politiek hierin een grote rol speelt, zal men met iets minder dan de waarheid ge noegen moeten nemen. Straks zullen deze ontwerpen in de Kamer ter discussie komen en dan zullen de nagenoeg practisch onop losbare moeilijkheden in den brede worden uitgemeten. De Kamer zal dan drie dingen kun nen doen. Zij kan de voorgestelde onbevredigende regelingen aanvaar den, zij kan alles bij het oude laten en zij kan een kabinetscrisis for ceren. Dat heeft de P.v.d.A. in 1955 ge daan, toen minister Witte met zijn voorstel tot huurverhoging kwam van 10 procent. Wij hebben zo het idee, dat dit nu niet zal gebeuren. Men durft het eenvoudig niet aan, in wit en grijs, die behoeft te strijken. NATUURLIJK BIJ..... HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-bonnen voor onze cliënten. van het land. Pantserwagens staan klaar. Te Wenen is donderdag van ge woonlijk betrouwbare bronnen te Boedapest vernomen, dat zich thans negen Russische divisies in Honga rije bevinden, waaronder vijf met pantserwagens uitgeruste divisies, drie divisies infanterie en een divisie luchtdoelgeschut. In en rondom Boedapest is een zeer grote militaire macht samen getrokken, om aan alle gebeurlijk heden op vrijdag het hoofd te kunnen biéden. Gemeld wordt, dat alle lopende patiënten van een groot ziekenhuis in het centrum van Boedapest naar huis zijn gezonden, terwijl de over- blijvenden naar het souterrain zijn overgebracht, zulks om plaats te ma ken voor slachtoffers, die men van de herdenking van de Hongaarse opstand van 1848 verwacht. In alle kazernes in Boedapest zijn grote hoeveelheden levensmiddelen en ammunitie opgeslagen. Hongersnood in Korea Volgens te Tokio ontvangen be richten heerst in Zuid-Korea een ern stige hongersnood. Ongeveer twee miljoen mensen, tien procent van de bevolking, hebben hulp nodig. Een groot aantal van hen zou zich met gras en ratten in het leven houden. Sinds de herfst van het vorige jaar zijn de oogsten in Zuid-Korea slecht geweest. Om het voedseltekort te be strijden is 58.000 ton rijst uit de Ver enigde Staten ingevoerd. Mgr Lemmens gaat zilveren jubileum vieren M guj Dit is een recente opname van mgr. dr. J. H. G. Lemmens, de bisschop van Roermond, wiens zilveren bisschopsjubileum op 19 maart te Roermond en op 23 maart te Maastricht zal worden gevierd. De jubilaris werd op 26 juli 1884 in Schimmert geboren en is dus thans 72 Jaar oud. Op zijn 70ste verjaardag benoemde H.M. de Koningin mgr. Lemmens tot Comman deur in de orde van de Nederlandse Leeuw. Veldmaarschalk Sir John Harding, de gouverneur van Cyprus, heeft gis teren met zijn voornaamste militaire en burgerlijke adviseurs geconfereerd over een nieuw aanbod voor een wa in een positie zijn vrijelijk het ge bruik van geweld te veroordelen; en volgens Cyprische kringen zou Ma- karlos een dergelijke verklaring wel willen afleggen. Door de leider van de Turks-Cypri sche gemeenschap, dr. Fadil Koet- sjoek, werd het aanbod van de Eoka nInr,iH^niCUv«na^ Foka L cTnrl onmiddellijk uitgelegd als een verder penstilstand van de Eoka, de Cjprl- bewlJJ dat kolone, Griva, alia, Dighenis, beseft, dat zyn organisa- sche verzetsorganisatie die ijvert voor aansluiting bij Griekenland. Het was gedaan door middel van pam fletten, die in de steden van de Brit se kolonie uit rijdende auto's werden geworpen en door fietsende jongens werden verspreid. In de gestencilde pamfletten, die waren ondertekend met „Dighenis", pseudoniem van de leider van de Eoka, verklaarde de organisatie zich bereid alle vijandelijkheden te sta ken, zodra aartsbisschop Makarios uit zijn verbanning naar de Seychellen zou worden ontslagen, Het trok de aandacht dat in de pamfletten niet werd gesproken van „terugkeer" van Makarios naar Cy prus. Zou de aartsbisschop echter uit zijn ballingschap zijn losgelaten, dan zou hij ook zonder deze terugkeer Zelfde weertype Om een depressie, die over Scandi navië naar West-Rusland is getrok ken, is zeer koude lucht uit Noord- Rusland over Finland naar Scandina vië gestroomd. In Finland vroor het in de afgelopen nacht 17 graden, in Noord-Scandinavië omstreeks 20 gra den. In Stockholm werd 8 graden vorst gemeten. De winter is daar dus nog in volle gang. De koude Russische lucht kwam juist voordat hij de Noordzee bereikte tot stilstand. Om een hogedrukgebied boven Frankrijk stroomt zachte en vochtige oceaanlucht uit het zeegebied bij de Azoren via de Britse eilanden naar het Noordzeegebied. Het binnendrin gen van deze lucht ging in ons land met wat lichte regen gepaard. In de komende 24 uur blijft ons land in de zachte en vochtige oceaanlucht. In de temperaturen zal daarom weinig ver andering komen. tie tot op de wortel verslagen is. „CABIN BOY" WORDT DOOR MR. J. KLAAS ES Z ONTVANGEN. De 17-jarige Amerikaanse jonge man Joseph M. Meany, die zoals is gemeld een pelgrimstocht naar Ne derland maakt, zal woensdag 20 maart des middags door de commissa ris der koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, worden ont vangen. Joseph Meany zal dan eep brief overhandigen van de gouver neur van Massachusetts. Meany is de enige Amerikaan die op 2 april in Plymouth aan boord zal gaan van de „Mayflower 2", een co- pie van de zeventiende eeuuwse „Mayflower", het zeilschip dat in 1620 de pilgrimfathers naar hun nieu we vaderland bracht. Dit nummer bestaat nit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uiur. WEINIG VERANDERING. Veel bewolking met plaatse lijk enige regen of motregen. Matige tot vrij krachtige Zuid westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Voor ons woningbezit is dat van de H grootste betekenis. Indien de Staat hoewel er naar onze smaak een an- dat gaat doen eigenlijk van h»in dere oplossing is. Politiek gesproken geld verliezen zij immers alleis een crisis momenteel ook een interesse. hachelijke zaak. Maar over een an- I dere methode zullen wij nog wel eens 'spreken in een vervolgartikel. 16 Maart zon op 6.55; onder 18.48; maan op 19.51; onder 6.37. Hoogwaterstanden 16 Maart 3.25; n.m. 3.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: j STOCKHOLM onbew. —8 C. OSLO onbew. 4 j KOPENHAGEN zwaar bew. 2 ABERDEEN zwaar bew. 11 DUBLIN LONDEN J AMSTERDAM BRUSSEL PARUS I BORDEAUX I GRENOBLE NICE BERLUN I FRANKFORT I MÜNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA motregen zwaar bew. motregen geheel bew. zwaar bew mist licht bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. nevel nevel onbew. zwaar bew. licht bew. nevel licht bew. Prinses Gracia van Monaco heeft voor de eerste keer haar dochtertje prinses Caroline achtergelaten onder de hoede van het Zwitserse kindermeisje Marg Stahl om, naar zij hoopte, in Zwitserland een rustige vacantie door te brengen met haar gemaal rins Rainier. In Lansanne ging het echter bij de aankomst van het vorstelijk paar al meteen mis doordat ziéh een duizendkoppige menigte om prins en prinses verdrong. De foto geeft een beeld van de benarde wandeling door de stad na de aankomst daar. Korreltje

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1