K.V.P., afdeling Leiden, gaat wijkvergaderingen houden Dr Jozef NI. A. Janssen Schitterende kleurendia,s bij Amateurtotografen Nieuwbouw van zoölogisch laboratorium St. Adelbertvereniging DINSDAG 12 MAART 1957 DB LEIDSE COURANT PAGINA 7 NIEUWE ORGANISATORISCHE MAATREGELEN GETROFFEN De afdeling Leiden van de Katholieke Volkspartij heeft gisteravond de plannen voor het komende jaar 'besproken. Na enige gedachtenwisseling ging de vergadering accoord met de volgende besluiten. Contributie verhoogd 1. Er zal een kerngroep gevorderd v/orden naast de werkgroep die zich met de practische uitvoering van verschillende werken zal belas ten. Bijv. het bezoeken van katho lieken, die zioh te Leiden vestigen. Voor de leden van de kerngroep is het gewenst dat zij lid zijin van de werkgroep, maar niet noodzakelijk. Het is niet de bedoeling, dat deze leden van de werkgroep uit hun ge zin worden „weggeorganiseerd". 2. De afdeling gaat openbare wijk vergaderingen houden, waarop, na een korte inleiding, gediscussieerd kan worden en een forum van raads leden en bestuursleden antwoordt op brandende vragen. 3. Het contact met de katholieke vak- en standsorganisaties wordt ver stevigd. Problemen van deze organi saties, die aan de politiek raken, worden besproken. 4. Raadsfracties en bestuur van de K.V.P. zullen driemaandelijks contact opnemen ter bevordering van een beter begrip onderling. Overeenstemming Tijdens de gedachtenwisseling, die op deze onthulling van de nieuwe voorzitter, mr. H. A. L. Vijverberg, volgde, bleek wel, dat de vergadering het niet met deze maatregelen eens was. Slechts over enige ondergeschikte punten werd gediscussieerd. Eén van de aanwezigen betoogde, dat het be stuur het nut van een „daverende avond" naast de wijkavonden niet uit het oog mag verliezen. Een ander hield in dit verband een pleidooi voor het aantrekkelijk maken van de bijeenkomsten. Voorts werd door een lid aangedrongen op het inschakelen van de bejaarden in de propaganda. Contributie omhoog Een ander punt, dat geruime tijd de vergadering bezig hield, was het besluit tot contributieverhoging. Sinds dc discussies in eén vorige vergadering over deze kwestie, zat men nog steeds met restanten, die om afdoening vroegen. Na ampel beraad over de vraag wie voor een reductie van de contributie in aanmerking komen, werd hot vol gende voorstel aangenomen: de mi nimum contributieprijs wordt ge bracht op 3.Indien er financiële bezwaren worden gemaakt, kan het bedrag voor vrouw en kinderen van het gezinshoofd, dat lid is, gebracht worden op ƒ2.50. Overzicht 1956 Alvorens deze zaken werden be handeld, hield de in de vorige ver gadering nieuwbenoemde voorzitter, mr. H. A. L. Vijverberg, een inlei ding, waarin hij een algemeen po litiek overzicht gaf van 1956. De voorzitter sprak van de „ups en downs" in het afgelopen jaar. Eén van deze „downs" in het nationale vlak was de veelbesproken kabinets crisis. Hieruit bleek weer eens over duidelijk de grote verscheidenheid van politieke en levensbeschouwelijke opvattingen. Eenheid bleek echter toen de grondslagen van de demo cratie, de vrijheid van een volk met Sowjet-tanks vernietigd werden. De verdeeldheid van het Neder landse volk bestaat niet ten aanzien van de essentiële grondslagen van het staatsbestel. Kleinere, minder belangrijke zaken zijn de oorzaak vtan de veelheid der politieke kleu ren. Beschamend is het, dat vraag stukken van practische uitvoering oorzaak konden zijn van zo'n lange kabinetscrisis. Sprekend over de resultaten van de verkiezing, betoogde mr. Vijver berg, dat zich een nieuw begrip naar voren dringt: het „Christen democratisch Blok". Is het bestaan hiervan onmogelijk door te groot anti-papisme? De socialistische lei ders hebben voorop gestaan in de strijd tegen het bisschoppelijk mandement. Zij hebben het meest lawaai gemaakt in de zaak Anneke Beekman en het „Haarlems huwe lijk", zij stelden vragen over de benoeming van een katholiek am bassadeur bij het Vaticaan. Voorwaarde voor samenwerking in een Christen-democratisch blok is, dat de K.V.P. haar progressieve po litiek voortzet. Enkele „ups" in het afgelopen jaar noemde spr. de wet op de algemene ouderdomsvoorziening, dc wet op de handelingsbekwaamheid van de vrouw, het oprichten van een Hogere Technische School in Eindhoven. Aden* p 'J u/zit wUj gjjjjg? Zuiver Uw lucht- qfiRi we9en snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met ABDIJSIROOP^ Vuurwater kan koel geschonken worden Mr. Vijverberg sprak ook over de toekomst. Was het niet mogelijk, zo vroeg hij zich af, de bestedingsbeper king te bereiken door in het kader van de bezitsvorming maatregelen te treffen om het sparen te bevorderen liever dan door de belastingen te ver hogen? Gedwongen beperkingen in de vorm van belastingen helpen niet, want blijkens de miljoenennota is de regering een slecht spaarder. Vervolgens wijdde spr. aandacht aan de weduwen- en wezenzorg een belangrijke maatregel en de noodzakelijke herziening van de kin derbijslagwet in het belang van de kleine zelfstandigen. Voorts, aldus spr., zal dit jaar gewerkt worden aan de herziening van het huurprijzenbesluit. De voorgestelde blokkering van de huurprijsverhoging, doet onwille keurig denken aan Staatssocialisme. Hiertegen moet gewaakt worden. Des te meer waakzaamheid is ge boden nu de regering dit blok keringsstelsel wil toepassen bij de verhoging van pachtprijzen. Bezit Ten slotte sprak mr. Vijverberg over de bezitsvorming. Het ziet er niet naar uit, dat dit jaar reeds maat regelen hieromtrent te verwachten zijn, ook al, omdat bij de regering geen eensgezindheid bestaat over de uitvoering. De socialisten hoe vreemd dit ook moge klinken zijn geen voorstanders van bezitsvorming bij de bezitloze klasse. Met enige verbazing heeft spr. zich afgevraagd hoe het mogelijk is, diat arbeiders, die lid zijn van de P.v.d.A., hier mede genoegen nemen. In dit verband merkte hij op, dat samenwerking met de P.v.d.A. wel een noodzaak is, maar niet tot elke prijs. Nu het programma van de pro gramma-partij, de P.v.d.A., prac- tisch is afgewerkt en zijn bestaans reden voor de toekomst is opge heven, zal de K.VJP. als beginsel partij zich wellicht moeten richten op een nauwere samenwerking met de andere Christelijke partijen. De samenwerking na de oorlog met de P.v.d.A. is zeer vruchtbaar ge weest, maar het is de vraag of zij dit zal blijven. Gezien de materialistische levens houding van de huidige jonge mens, is het gevaar niet denkbeeldig, dat de Christelijke partijen hun aanhan gers zullen verliezen aan die par tijen, welke zich louter bekommeren om de materiële welstand van de mens. Het Christendom 'kan slechts zegevieren, indien het politiek on verdeeld is. Geen tekort De tweede secretaris, de heer Th. de Wilde, gaf vervolgens een jaar overzicht, waarin hij de activiteiten van de afdeling memoreerde. Ook de drukke verkiezingscampagne pas seerde nog eens de revue. De boeken van de penningmeester gaven geen tekort te zien. De liquide middelen zijn door de verkiezing iets ingekrompen. In verband hiermede werd dcor de vergadering aan gedrongen op het vaststellen van een begroting, waarin de verenigings- en verkiezingsuitgaven gescheiden ver meld worden. Deze begroting kan meteen sommige leden stimuleren een wat hogere contributie te betalen. Overleg over agenda In de loop van de vergadering wer den nog enige vraagstukken door de leden aan de orde gesteld. Een van hen wees o.m. op het feit, dat er deze avond ook een gastheren-avond werd gehouden door de St. Adelbertvereniging. Velen stonden nu voor de keus óf de avond in „De Turk", óf de avond in „Het Vlies" by te wonen. Dit mag niet voorkomen. Er is een raad van maatschappeiyk en cultureel overleg, waarin de data van de verschillende vergaderingen be sproken kunnen worden. Bij die rondvraag werd er op aan gedrongen méér forumavonden te organiseren. Voorts werd aandacht gevraagd voor het probleem, dat ver band houdt met de Hongaarse vluch telingen. Enige Leidenaars zullen graag gast vrijheid verlenen aan gevluchte Hon garen, die als kind al eens by de familie onderdak zijn geweest. Eén van hen is ook bereid de reiskosten van Oostenrijk naar Leiden te ver goeden. Er zijn echter ambtelijke be zwaren tegen deze wens. Eén van de leden vroeg, welke weg men moet bewandelen om deze bezwaren uit de weg te doen ruimen. Tegen 11 uur sloot de voorzitter deze levendige vergadering. In Keulen is het huisraad- en yzerwarengedeelte van de Voorjaarsbeurs geopend, waar op een oppervlakte van 70.600 vierkante meter 1157 firma's huisraad en yzerwaren in alle mogelyke vormen en variëteiten tonen. Een interessante nieuwigheid in de huishoudafdeling is deze drankenkoeler die op de fles of kruik wordt bevestigd. De koeler doet zyn werk tydens het doorstromen van de drank. Het kop-vormige apparaatje bevat leidingen die worden omstroomd door water, waarin een soort ijspoeder wordt gemengd. Dezer dagen vierde dr Jozef M. A. Janssen, een onzer meest prominente stadgenoten, in alle stilte een jubilee. Hij wilde niet, dat er enige rucht baarheid aan gegeven werd, heeft zich zelfs voor een gehele week naar elders begeven, maar de redactie van de Leidse Courant wilde toch gaarne de gelegenheid aangrypen, om op de grote verdiensten van dr Janssen te wijzen. Deze priester van het Roer- mondse diocees vertoeft sinds 1933 in de sleutelstad. Hij studeerde klassie ke letteren en Egyptologte aan de Leidse Universiteit en promoveerde in 1946 op een dissertatie over Egyp tische autobiografische teksten vóór het Nieuwe Rijk. Sindsdien zijn de publicaties elkander in snel tempo gevolgd. Dr Janssen kreeg een we reldnaam door zijn jaarlijkse Biblio grafie van de Egyptologie, een vrucht van bijna ongelofelijke werkkracht en fabelachtige eruditie. Meerdere malen werd. hij door buitenlandse, weten schappelijke genootschappen uitge nodigd, aan opgravingen in Egypte deel te nemen. Het vorig jaar vertoef de hy gedurende zes maanden voor wetenschappelijk werk in de Verenig de Staten. Een hem aangeboden pro fessoraat aan de Universiteit van We nen heeft hij niet aanvaard. Momen teel is hij als docent verbonden aan de Universiteit van Amsterdam. Ondanks zijn uitzonderlijk grote kennis bleef dr Janssen steeds de ge moedelijke Limburger en de vrome priester, die voor velen vaak in alle stilte een grote steun was. Maandagavond hebben da leden en genodigden van de Leidse Amateur Fotografenvereniging kunnen genie ten van een prachtige kleurendia- collectie van de bekende Haagse Lei- ca-werker J. Buising. De heer Buising heeft in opdracht van de „Stichting Oud Scheveningen" een dia-serie samengesteld onder de titel „Scheveningen vroeger en nu". Dank zij de volle medewerking van het Stichtingsbestuur en dank zy het goede gevoel voor regie, een prima kijk op verlichting en compositie van de heer Buising, kwamen een aantal dia's tot stand van uitmuntend ge halte. Het was een eer voor de Leidse Amateur Fotografenvereniging dat de voorzitter van het Stichtingsbe stuur „Oud Scheveningen" en ge meenteraadslid van Den Haag, de heer J. de Mos bereid werd gevonden de kleurendia's met een toelichting en een dikwijls geestig woord te ver duidelijken. Hierdoor kreeg men een inzicht in het leven en de gewoonten van de Scheveninger vissersgezinnen van vroeger en thans. Na de pauze liet de heer Buising zien, dat hy ook als filmer zijn spo ren verdiend heeft met een uitste kend filmpje „Helpende Handen"' waarby men een kykje krijgt achter de schermen van 't ziekenhuisleven. De aanvullende muziek en het keurig gesproken woord steynden deze film en maakten hiervan een prettig ge heel. i VERLOVINGS- EN HUWELIJKS AANKONDIGINGEN GEBOORTE-KAARTJES GEIJER BOTERMARKT 26 - LEIDEN Vraagt modellenboek ter inzage. Betonskelet aan de Kaiserstraat Aan de nieuwbouw voor het Zoölo gisch laboratorium aan de Kaiser straat te Leiden wordt hard gewerkt. Vorig jaar mei werd met de eerste werkzaamheden begonnen en nu al heeft men de vyfde verdieping be reikt. Zoals bekend zal deze „toren der wetenschap" negen verdiepingen hoog worden. Iedere maand ongeveer wordt een nieuwe etage aan de fiat toegevoegd. Het zal dus niet zo lang meer duren of de top van dit beton skelet zal bereikt worden. De bovenste foto laat zien hoe dit gebouw er van Kaiserstraat hoek Jan van Goyenkade uitziet. Als het ge reed Is, wordt het beton door een steenmantel aan het oog ontrokken. De onderste afbeelding lata zien hoe hoog boven de daken van Leiden beton wordt gestort, een lift naast het gebouw zorgt voor de geregelde aanvoer. (Foto's: „De Leidse Courant"). Door prof. dr. F. J. P. van Dooren werd gisteravond voor de St. Adel bertvereniging behandeld het onder werp Vrije Tijdsbesteding". Het was een „gastherenavond", waarop ook vele vertegenwoordigers van andere organisaties aanwezig waren. Na door de vice-voorzitter, drs. G. J. Bergen, te zijn ingeleid, gaf prof. Van Dooren, die bedrijfspsycholoog is, een ontleding van het oogrip vrye tijd. Er is een tendens tot beperking van de economisch-bestede tijd en ver ruiming van de vrije tijd. Het volgen van deze tendens roept vele proble- iran op, zowel van economische als s&iale aard. Op deze problemen ging spr. uitvoerig in. Wat een goed gebruik van de vrije tijd betreft, dat hangt geheel af van de persoonlijke instelling tot het le ven, dat door velen te veel wordt ge leefd als een streven. De taak van de mens is de waarde van het leven te beseffen. Tot deze veranderingen van de persoonlijke instelling kunnen de scholen bijdragen door een gewij zigd leerprogramma, en ook kan ge tracht worden aan de verplichte ar beid meer een moment van vrijheid toe te voegen. De discussie werd geleid door de inmiddels ter vergadering gekomen voorzitter, dr. W. Dijsselbloem. De avond werd met een woord van dank aan prof. Van Dooren gesloten. Burgerlijke Stand Geb.: William zn v. W. van den Wijngaard en W. J. Nouse; Michel Franciscus zn. v. J. Sjardijn en G. M. Hansen; Cornells zn. v. W. Ra- vensbergen en C. Kagenaar. IJs brand Hendrik zn v. J. H. T. Ele- veld en M. Th. van Schijndel; Alfred Petrus Gerardus zn v. N. A. de Jong en R.G. M. Koppers; Petrus Johan nes zn v. P J. J. Duindam en C. M. Berge Henegouwen; Cornelis Jo hannes Maria zn. v. M. J. Witsen- burg en G. J. Duynhoven; Gertrude dr. van J. A. de Boer en H. J. van Leeuwen; Hendrika dr. v. J. van j Rootselaar en E. J. Bontje; Dick Phi- j lip Willem zn. v. D. C. Hoek en H. j van Ede; Leonardus Hendrikus Gijs- bertus zn. v. L. Steenvoorden en A. i Jongenengel; Antonie Dirk zn. v. T. van Iterson en J. Verver; Johanna dr. van K. van Eij* en G. E. Heems kerk; Hendrik Albert Jan zn. v. A. O. Timmer en E. Stuit; TVilhelmina Johanna dr. v. A. Ravensaergen en A. Verheij; Coi-idia zr.. v. J. van Puyn en L. Guijt. Overl.: A. C. J. Verhocve, 73 jaar, weduwe v. T. van' dc Visch; A. Zand vliet, 80 jaar, man; H. C. van Aken, 81 jaar, weduwe v. A. L. Mey *r L. Pouw, 13 jaar. dr. J. Bronsgeest, 72 jaar, man; A. J van der Voorn 48 jaar, huisvr v. J. G. Baak. De Club de Limetz beschouwde 't B.L.O. Te weinig bekendheid met en te veel onbegrip voor het Buitengewoon Lager Onderwijs, maken, dat men over het algemeen een vreemde kUk heeft op deze noodzakeiyke vorm van onderwijs. De heer O. Hettinga, hoofd van de Pancratiusschool voor B.L.O. te Leiden, hield gisteravond een lezing voor de Club de Limetz, waarin hy na een algemene uileen- zetting over het begrip B.L.O. dat 14 takken omvat, meer gedetailleerd inging op het onderwijs aan debiele kinderen. Nog geen dertig jaar geleden had men een uitgesproken mening over wie verstaan moesten worden onder debielen. Die mening berustte op een intelligentietest: bleef het intelligen tiequotiënt beneden de 80. dan was het slachtoffer zeker de/biel. Thans is de onderhavige groep veel minder vast begrensd en maakt men een scherp onderscheid tussen de ver schillende intellect-stoornissen. Debiel zijn betekent onevenwichtig zijn in de maatschappij, een eigen schap, die nooit zal vergroeien. Het is een toestand, die voor een niet onbelangryk deel afhankelijk is van de omgeving waarin het kind leeft, van ziektes, die het gehad heeft en van de verhouding waarin het staat tegenover ouders, broers en ziusters. De mogelijkheden, die het B.L.O. biedt aan elk van die kinderen, kun nen het best getaxeerd worden door de schoolpedagogische dienst, waar na de kinderen geplaatst worden in een klas van ten hoogste 18 leer- lingen, waar de meeste vakken in- dividueel onderwezen worden. Het onderwijs aan de B.L.O.-scholen is er op gericht de leerlingen, waarvan de ontwikkeling nooit boven een be paalde graad kan stijgen, tenminste aan te passen aan de maatschappij, waarin ze na het verlaten van de school aangepast zullen moeten wor den. Het onderwijs is er dus zoveel mo gelijk op de practijk gericht. Nadat kapelaan J. W. M. de Jong, die spr. aan de clubleden had voorgesteld, hem met een kort woordje had be dankt, bleef men enige tijd bijeen om de data te bespreken voor de lustrumviering en voor de reis naar Limetz. Leidse Agenda WOENSDAG 13 MAART K.A.B.-afd. Leiden. Jaarvergade ring. Jacobazaal Burcht. 19.30 u. n.m. N.I.V.E. Excursie naar het Neder lands Instituut voor Preventieve Ge neeskunde. Ontvangst Wassenaarse- weg. 10.15 uur v.m. R.K. Sigarenwinkeliers. Vergade ring De Harmonie, Breestraat 16, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. 6.45 uur nam. DONDERDAG 14 MAART K. O.-cursus Bloemschikken. Fe deratiehuis, Gerecht 10, 7.30 u. n.m. Kon. Ned. Nat.-Hlst. Ver. Film avond. Zoologisch Laboratorium, 8 uur nam. Ned. My v. Nyverh. en Handel. Betekenis van de Grafologie voor het bedrijfsleven, prof. dr. C. J. F. Bött- cher. In den Vergulden Turk, 12.30 uur nam. Oud-studenten Toneel. „Welkom Thuis", voorstelling t.b.v. het Studen tensanatorium. Schouwburg 8 u. n.m. „Veron". Wat zich bij Vossenjach ten voordoet, Rehoboth, 8 uur nam. „De Goede Woning". Jaarvergade ring, Jacobazaal 7.45 uur nam. Emigratie-filmavond. Lissone-Lin- deman. De Burcht, 8 uur nam. Ned. Ver, „De Verzamelaar". Ruil beurs. Café „De Valk", Stationsweg, hoek Morssingel. Aanvang half acht nam. VRIJDAG 15 MAART „St. Christoffel". Ledenvergadering „De Harmonie", 8 uur nam. ZATERDAG 16 MAART Ned. Ver. Afschaffing AIc. dran ken. Receptie 60-jarig bestaan. „Ons Centrum", Hooigracht 84, 15.3017 uur nam. R.K. Instuif Haagweg. Pater Ray mond Sasse van Ysselt o.f.m. over films en de vervaardiging daarvan. Leonardushuis, 8 uur nam. Meisjesjeugdzorg „Franclsca Ro- mana" Geluidsfilm „De geheimzin nige Wildstroper" „In de Vrolijke Arke (Iedereen is welkom) 7.30 uur nam. BIOSCOPEN. De films in de week van 8—15 maart zijn door de Kath. Fikn Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Piloot Quax in Afrika" (18 jaar). Lido: „Vrouwen in boeien" (strikt volwassenen), Luxor: „De man, die teveel wist" (14 jaar). Trianon: „Vier mannen der duister nis" (14 jaar). Rex: „Camanche" (14 jaar).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7