's Werelds eerste zweefvliegtuig en eerste motorvliegtuig worden herbouwd Zaligverklaringsproces van Moeder Clara Fey Ziekenfondsverzekering voor de bejaarden DINSDAG 12 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 VOOR NATIONAAL LUCHTVAARTMUSEUM Slamea-made ap £eip/Uyvc aaatjaat&fteutA Reeds te zien op expositie „Het Atoom" Ten behoeve der door de Stichting Nationaal Luchtvaart Museum in te richten luchtvaartafdeling op de ten toonstelling „Het Atoom" die in het begin van de zomer op Schiphol haar poorten zal openen, worden het eer ste zweefvliegtuig ter wereld, een uit 1891 stammende Lilienthal, en het eerste motorvliegtuig, de Wright „Flyer" van 1903, in ons land op ware grootte herbouwd. Het histori sche eerste zweefvliegtuig van de Duitser Otto Lilienthal wordt gere construeerd in de werkplaatsen der KNVvL op het Zweefvlicgcentrum Teriet bij Arnhem, terwijl de op dracht tot de bouw van de Wright „Flyer" Is verstrekt aan het Insti tuut voor Scheepvaart en Lucht vaart te Rotterdam. Zoals bekend zal het Nationaal Luchtvaart Museum na sluiting van de tentoonstelling „Het Atoom" in september in een deel van de voor deze expositie op Schiphol gebouwde hal worden ondergebracht. Daarme de zal dan eindelijk uitvoering wor den gegeven aan plannen welke reeds van vóór de eerste wereldoor log dateren, hetgeen in de eerste plaats te danken is aan de krachtige steun welke het MLM ontving van de zijde van Schiphol's directeur, de heer U. F. M. Dellaert. Lilienthal. Otto Lilienthal (18481896) begon reeds op 14-jarige leeftijd samen met zijn broer Gustav aan proeven voor het vervaardigen van een vliegtoe stel, eerst met een z.g. k'spvleugel- vliegtuig dat onsuccesvol was. Door nauwkeurige bestudering van de Het Lilienthal-zweefvliegtuig vlucht der vogels wist deze Duitse ingenieur zich reeds tussen 1880 en 1890 vertrouwd te maken met de be ginselen der aërodynamica en in 1891 bouwde hij een eendekker, waarmede de thans nog geldende grondvorm van het vliegtuig werd verwezenlijkt. Van een door hemzelf opgeworpen heuvel maakte hij, han gend tussen de beide vleugelhelften van zijn toestel, talloze zweefvluch ten, eerste van enkele meters lengte maar al spoedig 20 a 25 m. ver. Toen hij poogde de bestuurbaarheid van zijn modellen te verbeteren kwam hij op 9 augustus 1896 ten val en over leed hij de volgende dag aan een ruggegraatsfractuur. De Wrigths. Het succes dat de gebroeders I Wright zeven jaar later in de Ver enigde Staten boekten met een door l motorkracht voortbewogen tweedek ker was mede op de vindingen van Lilienthal gebaseerd. Evenals de Frans-Amerikaanse spoorweginge nieur Chanute bouwden zij verbeter de versies van Lilienthal's laatste tweedekker, waarmede zij in de eer ste jaren van deze eeuw geslaagde zweefvluchten maakten. Daarop con strueerden Orville en Wilbur Wright, die van oorsprong fietsen makers waren, een tweedekker met 12 pk 4-cylinder motor, welke via fietskettingen twee duwschroeven aandreef. Startend van een rail maakte Orville Wright met dit toe stel op 17 december 1903 te Kitty- hawk in Nort Carolina de eerste motorvlucht ter wereld, die 12 se conden duurde. Nadat de broers die dag om beurten nog verscheidene vluchten hadden gemaakt, bleef il- bur de laatste maal bijna een minuut in de lucht waarbij hij 260 m. afleg de. De Wright „Flyer", ook wel de „Kittyhawk" genoemd, werd liggend bestuurd waarbij de dwarsbesturing geschiedde door het verschuiven van een heupbankje, dat de vleugeleind -n krom trok. Vijf-en-een-half-jaar later, op 27 juni 1909, werd de eerste motorvlucht boven Nederland gemaakt te Etten- Leur bij Breda door de Franse Graaf de Lambert in een in Frankrijk ge bouwde Wright tweedekker. ïledetlandle tuc-dtimaitemenementen in 1957 27 april: Wedstrijd om de „Zil veren Vleugel van Amster dam", Vliegveld Hilversum, georganiseerd door de Gooi- Stichtse eif, Amsterdamse Aero Clubs. 11 en 12 mei: Nederlandse Rond vlucht en Sportvliegers reünie te Rotterdam, georga niseerd door de KNVvL. 25 mei: Wedstrijd om de Joop van der Mark Memorial Cup, Vliegveld Hilversum, geor ganiseerd door de Gooi- Stichtse Aero Club. 27 mei9 juni: Zweefvliegived- strijden op het KNVvL Zweef vlieg-centrum Teriet om het Nationale Kampioen schap. 10 juni: Zesde Internationale Luchtvaartschouw Ypenburg (ILSY-Rijswijk). 27 juli3 aug.: KNVvL Lucht vaartkamp Ermelo voor mo delbouwers. September: Viering 25-jarig ju bileum Eindhovense Aero Club 7 september: Ooievaarsvlucht, Luchthaven Rotterdam, ge organiseerd door de Haag- sche Aero Club. 14 sept.: Ameidevlucht, Vlieg veld H'sum, georganiseerd door de Gooi-Stichtse Aero Club. INVLOED VAN HET WESTEN BEGINT DOOR TE WERKEN. Als de voortekenen niet bedriegen kunnen de vrouwen in Oost-Duitsland er op rekenen, dat zij dit voorjaar en deze zomer beter en stijlvoller gekleed zullen lopen, dan sinds het einde van de tweede wereldoorlog (het ge val is geweest. De utiliteitskleding, de overalls, zij verdwijnen om plaats te maken voor eleganter toiletjes, waarin onmiskenbaar tot uiting komt dat het niet langer onmogelijk is voor de Oost-Duitse ontwerpers, in spiratie te putten uit het westerse mode-arsenaal. Een show, gehouden op de Leipziger Voorjaarsbeurs, heeft getoond, wat de kenmerken van de nieuwe richting in de Oost-Duitse mode zijn. Niet alleen de isolatie van het Westen bezorgde de oostelijke landen een achterstand, er was en dat is ver moedelijk even belangrijk een nijpend gebrek aan de juiste stoffen, dat nu nog doorwerkt en dat een snel gelijktrekken van oost en west op modegebied afremt. Een duidelijke wijziging is echter onstuitbaar ingetre den en, hoe kan het anders, enthousiast verwelkomd. Hierbij komt, dat het westelijker koersende communis me thans modellen toelaat die nog maar kort geleden als decadent werden bestempeld. Foto links: typisch westelijke trekken toont dit middag-kostuum van zware wol met een kraag van opossum bont. De naam is „Labalade" en het ontwerp is afkomstig van het „staatshuis" „Treffmodelle" in Berlijn. Midden: „Mercedes" is de naam van deze combinatie van cc^e en pakje die in de rubriek „voor op reis" is ondergebracht. „Mercedes" komt uit de „Leipziger Da menbekleidungswerke". De cape is uitgevoerd in zwart en wit; het pakje van dikke grijze wol. Rechts: dit is „Nana", een ontwerp, dat nog kortgeleden als beslist „westers decadent" betiteld zou zijn, maar dat nu opgang maakt. Het is inderdaad heel iets anders dan de overall, waarin men de Oost-Duitse vrouwen zo lang zag lopen. De kleur van het pakje is geel, het driekwartse jasje kleedt bijzonder elegant af. Het ma teriaal is wol. Z. H. de Paus heeft de Congregatie van de Riten toestemming gegeven Moeder Clara Fey, stichteres van de Congregatie van de Zusters van het Arme Kind Jezus, te beginnen. De Paus heeft 1e bisschop van Roermond, mgr. dr. J. H. G. Lem- mens, gelast het apostolisch proces te openen door de samenstelling van De nieuwe regeling I Dc pr<,""c Ingevolge de Wet zal de Kroon de Eerst op 20 februari 1957 verscheen I premie jaarlijks moeten vaststellen, bü de Staatsdrukkerij een Koninklijk j De Wet heeft de Kroon echter niet Besluit, dat de „Wet op de Zieken-1 vrijigelaten in het bepalen van het fondsverzekering voor bejaarden" opbedrag der premie. De Wet maakt 21 februari 1957 in werking deed j onderscheid tussen twee groepen van treden en wel met terugwerkende bejaarden. De eerste groep wordt kracht tot 1 januari 1957. In feite gevormd door degenen, wier inkomen echter werd deze wet reeds sedert niet meer bedraagt dan ƒ2400 per 1 januari jl. toegepast. Die toepas sing is dus thaus achteraf wettelijk bekrachtigd. Nu het K.B. de betreffende ver zekering heeft gelegaliseerd en bo vendien nog een aantal uitvoerings bepalingen heeft gegeven, menen wij goed te doen ten behoeve van onze jaar. Voor deze groep dient de Kroon de premie vast te stellen op een be drag gelijk aan het vierde deel van de kosten, welke per zelfstandig- verzekerde gemiddeld moeten wor den gemaakt. De tweede groep omvat de 'bejaar den, wier inkomen meer bedraagt bejaarde lezers een uiteenzetting te ^an 2400, doch niet meer dan 3410 geven van de nieuwe wettelijke rege ling. De personen, die een uitkering ont vingen krachtens de „Noodwet Ouderdomsvoorziening", vielen onder de verplichte ziekenfondsverzekering. Zij moesten daarvoor een premie be talen Van 1.50 per maand. Door de intrekking van de „Noodwet Ouder domsvoorziening" op 1 januari 1957 is voor degenen, die tot die datum een uitkering krachtens de Noodwet genoten en uitsluitend op die grond verplicht verzekerd waren, de wet telijke grondslag voor hun opneming in de verplichte ziekenfondsverzeke ring vervallen. In de hierdoor ontstane leemte voorziet de Wet op de ziekenfonds verzekering voor bejaarden. Zij be oogt aan degenen, die slechts een geringe financiële draagkracht heb ben, een goedkoop recht op zieken fondsverzekering te geven. Nagenoeg alle 65-jarigen en ouderen, wier in komen niet meer bedraagt dan 3410, per jaar. Voor deze groep wordt de premie vastgesteld op de helft van de kostprijs dekkende premie. Aldus heeft de Kroon voor het jaar 1957 de premie voor de eerste groep vastgesteld op 55 cent en voor de tweede groep op 110 cent per week. Aard der verzekering De ziekenfondsverzekering voor bejaarden draagt een eigen karakter. Enerzijds heeft zij bepaalde kenmer ken van de vrijwillige verzekering, anderzijds bestaat er een zekere over eenkomst met de verplichte verze kering. Met de vrijwillige verzekering heeft de bejaardenverzekering het vrijwil lige karakter van aansluiting en pre miebetaling gemeen. De bejaarden zijn niet verplicht zich voor deze ver zekering aan te melden. De overeenkomst met de verplich te verzekering bestaat hierin, dat de ziekenfondsen verplicht zijn de be- hebben het recht om een goedkope jaarden, die dit wensen, in de ver- ziekenfondsverzekering te sluiten, zekering op te nemen He>t tekort, dat door de premie- een gehuwde, en van 8 pet., indien reductie zal ontstaan, wordt voor de het een ongehuwde betreft, helft door het Vereveningsfonds van de verplichte verzekering en voor de andere helft door het Rijk gedragen. een nieuwe kerkelijke rechtbank in zijn bisdom. Moeder Clara Fey, die 11 april 1815 te Aken geboren werd, trok zich met enige van haar vriendinnen het lot aan van de opvoeding van verwaar loosde kinderen van een wijk in deze stad. Uit dit liefdewerk is de Stich- het apostolisch proces voor de zalig- ^ng van de Congregatie van de Zus- niMWMCM c,wic ters van het Arme Kind Jezus voort- i gesproten, welke in 1844 haar beslag kreeg met de goedkeuring van de bisschop van Aken. Na enige huizen in Duitsland ge sticht te hebben, richtte Moeder Cla ra Fey zich ook tot de verwaarloos de jeugd in België, Frankrijk en En geland en gelukte het haar in deze landen enige kloosters te openen met scholen voor het onderwijs en de op voeding van d» kinderen. De „Kulturkampf" van Bismarck noopte de congregatie Duitsland te verlaten. Het moederhuis van de congregatie verhuisde in 1875 naar het gesticht „Huize Leo" in Simpel- veld. Daar is Clara Fey op 8 mei 1894 gestorven. Haar graf in Simpelveld wordt door talrijke pelgrims tot op heden bezocht en vele gunsten zijn op haar voorspraak reeds verkregen. Op 12 juli 1916 stelde mgr. Schrij nen, bisschop van Roermond, een kerkelijke rechtbank in voor de be handeling van het uiocesaan proces van zalig- en heiligverklaring van Zuster Clara Fey. Secretaris van deze rechtbank was de toen nog jonge priester dr. G. Lemmens, thans bis schop van Roermond. Dit bisschop pelijk proces werd met een laatste zitting op 14 maart 1924 afgesloten en de akten ervan zijn in 1925 aan de H. Congregatie van de Riten aan geboden. Sedert 1952 is mgr. Jos. Damen, procurator van het Nederlands Epis copaat in Rome, postulator. Op zijn beurt heeft mgr. Damen pater J. A A. van Lent, Oblaat van de Onbe vlekte Ontvangenis in Cuyk aan de Maas tot vice-postulator benoemd. De Wright „Flyer" van 1903 Omvang der verzekering De verzekering van de bejaarde strekt zich mede uit tot diens echt-1 het algemene ouderdomspensioen ge- genote. Het inkomen van de echt- noten wordt ongeacht het overige in- be; Controle In vergelijking tot de „Noodwet Ouderdomsvoorziening" heeft de Al gemene Ouderdomswet in zoverre een vereenvoudiging gebracht, dat genote wordt echter medegerekend bij de beoordeling van de vraag, of het inkomen van de bejaarde de grens van 3410 of 2400 overschrijdt. De andere gezinsleden zijn koste loos medeverzekerd voor zover hun eigen inkomen een bedrag van 13,90 per week niet te boven gaat. Voor de berekening van het inko men van de bejaarde bevat het Uit voeringsbesluit nog een aantal regels, waarvan wij hieronder de voornaam ste laten vólgen. Onderhoudsbijdragen van kinderen worden niet als inkomsten van de bejaarde aangemerkt Ontvangsten uit hoofde van weldadigheid of ar menzorg blijven eveneens buiten be schouwing. Voor elk kind, dat aan de voor waarde voor medeverzekering vol doet, wordt voor de bepaling van het jaarlijks inkomen van de bejaarde een aftrek toegepast van 175. Voor vrije woning wordt de huur waarde overeenkomstig de Wet op de personele 'belasting als jaarlijks inkomen van de bejaarde beschouwd. Vrije inwoning geldt als een inkomen van ƒ220 per jaar. De volle vrije kost voor een ongehuwde of een echt paar wordt gerekend als een inko men van resp. 560 en 1008 per jaar. De jaarlijkse inkomsten uit ver mogen worden berekend op de grond slag van de lijfrentewaarde daarvan op 65-jarige leeftijd. Hierbij wordt een vermogen geacht een lijfrente op te leveren van 6 pet. van het zuiver vermogen, indien het betreft komen van de bejaarde. Een onder zoek naar het inkomen zou dus niet meer nodig zijn. Maar dit voordeel is door de zie kenfondsverzekering weer teniet ge daan, cxmdat alleen de bejaarden met een laag inkomen op deze verzekering recht (hebben tegen gereduceerde ta rieven. Het Uitvoeringsbesluit draagt de controle aan de gemeentebesturen op. Een aanvrage om inschrijving in een ziekenfonds wordt door het betref fende ziekenfonds met een verzoek om advies doorgezonden naar (het be stuur Van de gemeente, waarin de bebaarde zijn werkelijke verblijfplaats ■heeft. In afwachting van het advies van het gemeentebestuur schrijft het zie kenfonds de bejaarde voorlopig in, tenzij het ziekenfonds vermoedt, dat de betrokkene geen recht op deze verzekering heeft. Gedurende de voorlopige inschrijving moet de be jaarde een premie betalen van 110 cent per week. Blijkt nr. ontvangst van het advies Van het gemeente bestuur, dat de bejaarde slechts 55 cent per week behoeft te betalen, dan restitueert het ziekenfonds het tetreel betaalde. Het Uitvoeringsbesluit geeft een aparte regeling voor de bejaarden, die op 3(1 december 1956 een uitke ring krachtens de .Noodwet Ouder domsvoorziening" genoten en zich vóór 1 april 1957 bij een ziekenfonds aanmelden. Voor wat betreft de on gehuwde voormalige Noodtrekkers, stelt het Uitvoeringsbesluit hun pre mie vast op 55 cent per week, omdat INTENERING AMBONEZEN OPGEHEVEN. Zoals bekend is heeft de minister van justitie zich enige tijd geleden genoodzaakt gezien een aantal Ambo nezen te interneren. Dit is geschied in verband met hun invloed op de mis dragingen van de groep (de PNMS) waartoe zij behoren. De laatste tijd is gebleken, dat in de houding van deze groep Ambone zen een aanmerkelijke verbetetring is gekomen. Zo hebben zij thans de zgn. zelfverzorgingsregeling aanvaard en zich bereid verklaard arbeid te ver richten en hun kinderen naar school te zenden. Deze ontwikkeling heeft de minis ter van justitie aanileiding gegeven de geïnterneerden, die waren onder gebracht in het hui^ van bewaring 2 te Scheveningen en in het gesticht „De Kruisberg" te Doetinchem, weer in vrijheid te doen stellen. Ook in en kele woonoorden getroffen bijzondere maatregelen zullen in verband hier mee worden opgeheven. uit het enkele feit, dat deze onge huwde bejaarden een uitkering krachtens de Noodwet ontvingen, volgt, dat hun inkomen beneden de ƒ2400 per jaar lag. Van de gehuwde Noodtrekkers kan alleen worden gezegd, dat hun in komen beneden de 3410 per jaar lag. De gegevens aangaande hun in komen zijn bekend bij de Raad van Arbeid. Zij moeten daarom aan het ziekenfonds een verklaring -van de Raad van Arbeid overleggen, aan de hand waarvan het ziekenfonds de premie bepaalt. Mr. C. A. BARON BENTINCK. KORTE golf Onvoorzichtigheid speelde dit weekend twee 9-jarige knaapjes in Den Haag parten. Het eerste joch viel van een platje aan de Zwarteweg en brak beide polsen. Nummer twee danste op een lichtraam, dat het plot seling begaf. Met talrijke snij won den werd de jongen opgenomen. Bij 't passeren van twee wiel rijders, op het rijwielpad langs de Amsterdamse straatweg te Utrecht, heeft gistermiddag een bromfietser, die met zijn echtgenote achterop, op weg was naar zijn woonplaats Zaan dam, het achterwiel van een van de fietsen geraakt. De man kwam te vallen met het hoofd tegen een paal en overleed ter plaatse. De vrouw bleef ongedeerd. De heer L. F. M. Bensdorp, be stuurslid van het St. Gerardus Ma- jellaziekenhuis te Bussum is door de Paus ónderscheiden met het come mandeurschap in de orde van de H. Gregorius de Grrte. De heer Bensdorp kreeg deze onderscheiding om de verdiensten, die hij zich in de afge lopen 25 jaar in de vereniging van katholieke ziekenhuizen heeft ver worven. Voor de ogen van zijn vader, die hem waarschuwde er niet op te klim men, kwam gistermiddag op de Voor straat te Franeker een tienjarige jongen te vallen onder een aan een tractor gekoppelde wagen. De knaap kreeg de wielen van de wagen over zich heen. Hij liep zelf nog naar huis, waar 'hij ineenzakte. Tijdens het ver voer naar het Diaconessenziekenhuis te Leeuwarden is hij overleden. Naast de loopplank stappend, belandde het driejarig zoontje van woonarkbewoners in het water van het Noorderkanaal te Rotterdam. Een elfjarig meisje, dat het kind zag vallen sloeg alarm. Men bracht ter stond het kind op het droge maar kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten, daar het reeds bleek te zijn overleden. Veertig konijnen zijn zaterdag omgekomen, toen brand uitbrak in de schuur aan het Vossenvoetpad te Wolder bij Maastricht. Het wordt niet uitgesloten geacht dat het vuur is ver oorzaakt door konijnendieven, die de laatste tijd erg actief zijn in de om geving van Maastricht. WAAR MEN IOO JAAR WORBT HET AANTAL HONDERDJARIGEN EN OUDER PER MILJOEN INTONERS

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6