DRUM SHAG Woningnood voor het jeugdwerk te Leiden heeft ernstige gevolgen Vlees hóórt erbij U weet niet half hoe lekker die half zware shag Zorgwekkend rapport verschenen 18 Organisaties moeten op korte termijn geholpen worden 27 Clubs hebben aanvullende subsidie nodig Een aan de aeCe „vtepeeiyeaaiten' Een diner in vijf minuten klaart Aardbeving veroorzaakte vloedgolf van Douwe Egberts is! Half zwaar - bijzonder lekker! MAANDAG 11 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 „Zolang er nog kinderen op de wereld zijn en deze dus nog dragelijk bewoonbaar is, zullen zij behoefte hebben aan ruimte, ruimte binnenshuis en ruimte er buiten". Deze zinsnede, die werd gebruikt door een inleider tijdens de nationale jeugdconferentie in 1954 is het motto geworden van de commissie „huisvesting jeugdwerk Leiden", dat enige tijd geleden een rap port het licht heeft doen zien. Het is een rapport, dat de ernstige situatie in de huisvesting van de jeugdverenigingen te Leiden duidelijk maakt. men met genoegen vaststellen, dat de fundering van het werk, wat de eer ste twee pijlers betreft, regelmatig wordt versterkt. Maar met deze beeldspraak kan meni ook naar wer kelijkheid van een zeer wankele, derde pijler gewagen. En wij be hoeven ons over dit zwakke punt niet te verbazen, omdat ieder van ons maar al te goed weet hoe het met het huisvestingsprobleem voor het gehele Nederlandse volk gesteld is. Koude drukte? En men zal waarschijnlijk denken: waarom die drukte over het huisves- Voorstel tot stichting fonds T>e commissie is er van uitgegaan, dat de drie pijlers, waarop het jeugd, werk moet steunen zijn: voldoende geldmiddelen, goede en geschoolde leiding en een behoorlijke huisves ting. Dank zij de medewerking van het Leids gemeentebestuur in de vorm van steun en subsidie voor het jeugd werk en de jeugdleidersvorming, kan tingsprobleem voor het jeugdwerk, nu vele gezinnen nog niet eens een goed dak boven het hoofd hebben. De commissie geeft hierop in het rap port ten antwoord, dat juist uit de woningnood de behoefte voor een re delijke huisvesting voor de jeugd ge boren wordt. Het gebrek aan voldoende goede en ruime woningen voor het gezin, met al de daaraan verbonden narigheid, stelt het jeugdwerk voor de taak de jongeren elders ruimte te verschaf fen, daar waar ze hun activiteit kun nen uitleven, waar ze desnoods rom mel kunnen maken, zonder dat een moeder het moet verbieden, waar ge draafd, gespeeld, kortom gelééfd kan worden. Hiervoor zijn geen jeugdpaleizen nodig, het verschil met thuis steekt daartegen nog schriller af, maar wel in ruimten die geschikt zijn om met de jeugd op verantwoorde en actie ve wijze de vrije tijd te kunnen be steden. In die ruimte moet voldoende verwarming, ventilering, verlichting, sanitair en voldoende veiligheid zijn. de vertrekken moeten minstens die afmetingen hebben, om aan de ruim- telust van de jeugd tegemoet te kun nen komen. Verschillend werk. De commissie is by haar onderzoek te Leiden in aanraking gekomen met alle soorten van jeugdwerk: toneel, Volgens het advies van de com- I-parochie, onverwijld afgebroken te I Eén van de vele crepeergevallen ln missie dient het jeugdhuis aan de worden. Het huis is in een bouw- de huisvesting van het Leidse jeugd- Haagweg 26, van de St. Leonardus» valllge en zelfs gevaarlijke toestand. werk 2* Gevraagd voor direct net dagmeisje of werkster. Breestraat 45. tel. 23851, Leiden. <3? Aardbeienplukster ge vraagd voor het a.s. sei zoen. Fr .v. d. Meer. Zuid einde 61, Roelofarends- veen. 2* Gevraagd in rusthuis Zonneweelde. Oranjelaan 2, Oegstgeest. zelfstandige hulp van 8 tot 5 uur. 3T Voor voorjaarsetalages! Natuurgetrouwe watten kuikens, slechts 15 ct. 12 stuks 1.50. Prima crêpe- papier in talrijke fraaie tinten, 50 x 250 cm., slechts 17 ct. Papierhandel Paddenburg, Nieuwe Rijn elf. Op drukke dagen is biefstuk tartaar echt een uitkomst. Het is een bij zonder gezond voedsel en het is in vijf minuten klaar. En wat een variaties zijn er mogelijk cr zijn 6, 7 verschillende bereidings wijzen. Uw slager is Uw adviseur. Hij heeft '6 gratis recepten voor U. Vraag er naar hij heeft op Uw komst gerekend 1 Hoe 't ook zij: Publikati* van d« verenigde slager* in Laidan an omstrakan 2 Fraaie Japanse lam pions. Een sieraad voor serres, erkers. gangen, hallen, zalen, kamerhoek jes, etalages. Voor elec- trisch en kaarslicht. Reeds vanaf 85 ct. Ziet onze eta lages. Papierhandel Pad denburg. Nieuwe Rün elf. 2* Studiepiano, radio, di van, groot Telefunken ra dio met stalen buizen on verwoestbaar. kasten, cy- linderbureau. dames schrijfbureautjes, pracht blank gepolijste open haard, spiralen. 2-pers. le dikant. ladekastjes. W. F. Kooreman. Nieuwe Rijn 9, t.o. V. en D., let op tel. 23261. 2" Aangeboden. Singer handnaaimachine in goede staat met garantie, prijs ƒ45.Singer handnaai machine (ringspoel) in prima staat met garantie, prijs 85.Herenstr. 23. Leiden, tel. 32027. 2? Wegens vertrek Philips radio, pracht geluid f 100.-, Philips pick-up, 3 snelhe den, met saffier, in casset te 60.Ruton-sleestof- zuiger, 125 V.. als nieuw 75.jongensfiets, com pleet, als nieuw 75. Hoogl. Kerkgracht 42. volksdans, muziek, binnenspelen, te kenen en boetseren, handenarbeid, de padvinderij met het spel van verken nen, de instuif, de gesprekavonden, de jeugdomroep, om over binnen sport en filmvertoning nog niet te spreken; het bewijst wel, dat er steeds weer behoefte bestaat aan geschikte ruimte. Hierbij komt nog, dat door de in voering van de nieuwe Rijkssubsidie regeling, de eis wordt gesteld dat de ruimte altijd ter beschikking moet zijn, en dat er meerde activiteiten tegelijkertijd plaats moeten kunnen vinden. De huurders van de jeugd honken in het Haagwegkwartier heb- ben bijvoorbeeld met dii. euvel te kampen. De afmetingen van deze hon ken zijn 4x6 meter. Wat dit betreft bieden de club lokalen in plan Noord III ten noor den van de Willem de Zwijgerlaan meer mogelijkheden, zij hebben af metingen van bijna 9 bij 4 meter en twee zelfs van negen by zes en een halve meter. Hier hebben de vertrekken ech ter het bezwaar bijzonder gehorig te zijn. De bewoners kunnen woord voor woord verstaan wat er in de honken gezegd wordt; maar men kan de jeugd toch niet dwingen geruisloos tewerk te gaan. Het is een verheugend verschijnsel, dat er bij de nieuwbouw ook aan het jeugdwerk wordt gedacht. Over leg met het jeugdwerk is hierbij on ontbeerlijk. De bouwers kunnen di rect rekening houden met de wen sen, zoals geluidwerende voorzienin gen, afscherming van buizen en kabels etc. Hoe is de stand? Zeer duidelijk moest de commissie zich uitspreken over de vraag, hoe het gesteld is met de recreatieruimte van het jeugdwerk. De leden, die elk een groepering in het jeugdwerk ver tegenwoordigden en de architecten J. J. Schrama en J. Freeke, hebben alle verblijven bezocht. Men kwam tot de ontstellende slotsom dat 18 van de 59 jeugdverenigingen op korte termijn aan huisvesting ge holpen moeten worden. 27 Clubs hebben een aanvullende subsidie nodig om het eigen lokaal te kunnen restaureren of verbeteren. In totaal is hierbij een bedrag van bij 30.000 gulden gemoeid. In de meeste gevallen zijn de kos ten te hoog om alleen door de orga nisaties te kunnen worden gedragen. De commissie stelt daarom voor met steun van de gemeente Leiden een leningen- en schenkingenfonds in het leven te roepen, waaruit door belangstellenden leningen kunnen worden aangevraagd voor verbete ring van de jeugdverblijven. Deze aanvragen zouden door een daartoe te benoemen orgaan moeten worden beoordeeld. Bij goedkeuring zou bij voorbeeld de helft van het benodigde bedrag in de vorm van een schenking en de helft in de vorm van een lening tegen matige rente beschikbaar ge steld kunnen worden. Crepeergevallen. Het zou ons te ver voeren alle cre peergevallen in de jeugd werkhuis vesting met name te gaan noemen. Er zijn vele verblijven, die per tinent ongeschikt voqr 't jeugdwerk, dat ar in gedaan moet worden. Verken ners bijvoorbeeld zijn prachtig ge holpen met een zolder of een tuin huis, dat beantwoordt aan de geest van romantiek, die aan het spel is verbonden. Clubs, die handenarbeid verrichten daarentegen, zouden blij zijn met een niet te grote, maar schone ruimte, die eventueel mag grenzen aan wo ningen en wat gehorig mogen zijn. By handenarbeid wordt nu eenmaal minder lawaai gemaakt dan by sport en spel. Voorbeelden. Als voorbeeld van een gebouw, dat volkomen ongeschikt is jeughuis öt. L-eonardus aan de Haag- weg 26. Het is niet alleen in zeer bouwvallige staat, het gebruik ervan is zelfs voor het verkennerswerk ge vaarlijk. Terecht wordt dan ook door de commissie geadviseerd hot gebouw maar af te breken. De Ned. Padvin- dersgroep moet het koetshuis aan de Doelengracht verlaten, omdat het als universiteitsgarage dienst moet gaan doen. De r.-k. verkenners van de St. Lo de wij ksgroep huisden onder de St. Petruskerk. De commissie is van me ning, dat het na vele voorzieningen wel geschikt te maken is. De bis schoppelijke bouwinspectie is er ech ter tegen dat deze ruimte wordt ge bruikt. De Nederlandse Padvinders- groep Prinses Irene, die gezeteld is in het St. Elisabethshof 15, zal naar het inzicht van de commissie deze ruimte ook zo spoedig mogelijk moe ten verlaten. Het huis is geheel bouwvallig. De r.-k. Jeugdbeweging St. Petrus zit aan de Garenimarkt in een huis, dat voor het verkenners werk ongeschikt is. De ruimten bij voorbeeld zijn te klein. De r.-k. ver kenners van de St. Josephgroep moe ten ook hun troeplokaal aan de Alexanderstraat, achter de Heren- singelkerk, ontruimen, omdat de ruimte moet worden gebruikt voor opslag van de materialen van het Zie- kentriduum. Zo is dit rapport een opsomming van de sombere aspecten in de huis vesting der jongeren. Verbetering. Maar de commissie deed meer dan enkel deze alarmerende feiten vast stellen. Zij geeft de mogelijkheden aan, die op de lange duur verbete ring in de situatie kunnen brengen. Voor de padvinderij zal een flink recreatieterrein aangelegd moeten worden met verschillende troephui zen, liefst aan de buitenkant van de stad. Men denkt hierbij aan het ter rein Cronestcin langs het Rijn- en Schiekanal, ook al weet men dat dit tot het grondgebied van Zoeterwoude behoort. Maar wat geeft dat? De ra den van beide steden hebben bewezen tot overleg te kunnen komen. Bij woning- en nfisschien nog be ter bij de scholenbouw, zal de ge meente ruimten voor het jeugdwerk moeten projecteren, in scholen zou den zolders en kelder mits met af zonderlijke toegangen benut kun nen worden. Zij vragen speel*' Iden met ge- meenachappelijke jeugdhuizen voor algemene activiteiten in de verschil lende wijken. Mogelijk is hierbij aldus het rapport een combinatie te maken met het buurthuiswerk, waarover in het rapport „De sociale en culturele behoeften in een moder ne stad" de plannen rijn ontwikkeld. Tenslotte worden er nog suggesties gedaan om een school in het cen trum als jeugdhuis in te richten. Dit zijn plannen, die geld gaan kos ten. De commissie is daar ook van overtuigd. Het woord bestedingsbe perking is intussen gevallen en ook dit zal waarschijnlijk de afwikkeling van deze plannen vertragen. Hier is echter een probleem, dat om een oplossing schreeuwt en zo zegt ook de commissie wanneer wij samen voor dit probleem geen oplos sing kunnen vinden, Is het ons geen ernst met de sorg voor de jeugd. Zware beving op Aleoeten Veruiteenliggende gebieden in de Stille Oceaan zijn zondag getroffen door vloedgolven, die een gevolg wa ren van twee krachtige aardbevingen. De zwaarste beving deed zich zater dag voor op de Aleoeten, een eilan dengroep tussen Alaska en de kust van Aziatisch Rusland. Te Fairbanks, in het midden van Alaska, werd la ter een minder zware aardbeving waargenomen. Van persoonlijke ongelukken werd tot dusver geen melding gemaakt, maar wel werd in delen van Japan, op Hawaaii en aan de uust van Cali- fornië schade aangericht door de vloedgolven, waardoor vele mensen hun huizen moesten verlaten. Volgens seismologen te San Fran cisco lag het epicentrum van de he vigste beving aan de rand van de Soekarno's plannen Naar de correspondent van het A.N.P. in Djakarta uit betrouwbare bronnen heeft vernomen, zullen pre sident Soekarno en de vroegere vice- president dr. Mohammad Hatta el kaar morgen, dinsdag, ontmoeten. Verwacht wordt, dat Soekarno spoedig daarna het resultaat van zijn overleg met de politieke leiders over zijn plannen tot vorming van een nieuw kabinet en de instelling van een nationale adviserende raad, met in beide gevallen deelneming daarin door de communisten, zal bekendma ken. De nog overgebleven vijf coalitie partijen hebben in het afgelopen weekeinde in beginsel overeenstem ming bereikt om het mandaat van het kabinet aan de president terug te ge ven. Regeringskringen lieten door schemeren, dat premier Ali Sastroa- midjojo woensdag of donderdag naar de president zal gaan, om het man daat aan het staatshoofd terug te ge ven. Intussen heeft de regering zich tot dusver van commentaar op de ge beurtenissen in Oost-Indonesië en Zuid-Sumatra onthouden. Aleoeten. Japanse geleerden waren van mening, dat het epicentrum op het Russische schiereiland Kamtsjat- ka of in de Beringzee lag. De aardbe ving was even sterk als die, welke in 1923 Jokohama en het merendeel van Tokio verwoestte, waardoor 91.802 personen de dood vonden. De vloedgolven drongen door in de stad Erimo in Noord-Japan, waar ruim dertig huizen werden meege sleurd. De haven van Honoloeloe op Hawaii. 3.200 km. ten zuiden van de Aleoeten, was acht uur voor de scheepvaart gesloten. In de baai van San Diego sloegen tengevolge van een vloedgolf, die een snelheid van bijna Veertig km. per uur had, kleine boten los. In Hawaii is volgens voorlopige schattingen een schade van een mil joen dollar aangericht. Een vliegtuig, dat door het te Ho noloeloe verschonende blad „Star- bulletin"' was gecharterd pm de vloed golf gade te slaan, veróngelukte, waardoor de piloot cn een verslag geefster om het leven kwan en. Een fotograaf werd ernstig gewond. OM DE VRIJE VAART DOOR HET SUEZ-KANAAL De „Edgar Bonnet" Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" heeft een ambtenaar van de regering te Cairo maandag gezegd, dat de bergingsvloot van de Verenig de Naties dinsdag een t^gin zal ma ken met het lichten van de in het Suezkanaal gezonken sleepboot „Ed gar Bonnet". Het lichten van het schip zal vijf tien dagen duren, aldus het blad. Marktberichten ROTTERDAM. 11 maart, Vee Aanvoer 1695. Vette koeien 964, var kens 731. Vette koeien 310325, 286 —306, 276—286; varkens 176, 174, 172. Vette koeien aanvoer kleiner, handel redelijk, wat stijver in prijs, prima's boven notering; varkens: aanvoer iets minder, handel traag, dalende prijzen vooral bij afloop, prima's boven notering.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3