RANG RANG Melk zes, in plaats van tien cent duurder *t)e vewtapet/tt#. van demrfe Inkomsten-of omzetbelasting moet dan echter omhoog V erhogingsprogramma heeft een tijdelijk karakter Vergadering productschap voor siergewassen Blokkeringsplan kan losgelaten worden door de regering WOENSDAG 6 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 )j3t RANG is alleen RANG als er RANG op staat 3SK3 3S& Tweede Kamer over bestedingsnota Een opgewonden geroezemoes begeleidde gistermiddag de woorden van minister Hofstra toen deze zei in zijn antwoord op alles wat over de beste dingsnota is gezegd, dat de regering er practisch geen kans tce ziet op de uitgaven te bezuinigen. Even te voren had hU gesteld, dat hij bereid was de melk ln plaats van 10 eent, 6 cent duurder te maken, dit kost de rege ring echter 60 miljoen gulden subsidie. Hiervoor zal op een o 1 andere wijze toch compensatie moeten komen door verhoging van omzet- of inkomsten belasting. De minister heeft het oog op een bescheiden verhoging van de inkomstenbelasting, waarbij de verhoging misschien beginnen zal met in komens van 8.000 per Jaar, of een verhoging van het tarief van de omzet belasting van 5 op 5%%. De voorkeur van de regering gaat uit naar de verhoging van de inkom stenbelasting. De hogere inkomens kunnen een compensatie opbrengen ten behoeve van de weinig draag- krachtigen. De on gehuwden zouden dan een wat lagere verhoging van de inkom stenbelasting dan de gehuwden kun nen krijgen. Uit de woorden van de drie minis ters, die gisteren aan het woord kwa men, bleek wel, dat de regering nog maar aan het begin staat van een reeks bezuinigingsmaatregelen. Het fel vasthouden aan de voorstellen in de bestedingsnota en het niet prijsge- dere wijze gecompenseerd worden, wijst er wel op, dat de overheid ook niet van plan is water bij de wijn te doen. Minister Mansholt heeft gezegd bij de verdediging van het voorgestelde landbouwbeleid, dat wanneer de Ka mer bezwaren heeft tegen de blok kering van 50 miljoen gulden en te gen het stellen van voorwaarden aan de blokkering, de regering bereid is een bedrag van 50 miljoen gulden op de begroting te bestemmen voor het subsidiëren en verbeteren van ge bouwen. Minister Zijlstra, economische za ken, zei, dat de prijsstabilisatiepoli- tiek zal worden voortgezet met glo bale middelen. De regering is niet van plan een prijsbeheersing op te bouwen. Deze past niet meer in dé Minister Z ijls tra (Ec. Zaken): Prijsstabilisatie met globale middelen De minister van Economische Za ken, dc heer ZIJLSTRA, besprak de strncturele kant van het vraagstuk. Het prijsstabilisatiebeleid moet naar sprekers mening niet ontaarden in prijsbeheersing met het daaraan verbonden apparaat. Ee prijsstabili satie moet zeer globaal van aard zijn en specifieke rentabiliteitsonderzoe- kingen moeten vermeden worden. De ontwikkeling van de kosten van het levensonderhoud nagaande zegt spr., dat deze van 15 december 1955 tot 15 december 1956 met 5 punten zijn gestegen. In januari 1957 waren de kosten nagenoeg gelijk aan die van 15 december, ihet enige verhogingen en verlagingen. De minister geeft als zijn oordeel te kennen, dat het in beweging zet ten van 't loonniveau na de compen satie van de huurverhoging bezwaren met zich zal meebrengen. Hij beantwoordt vervolgens enige detailvragen. Daarbij nier kt hy o.m. op, dat de ruilvoet-verslechtering wel de aandacht moet hebben. Het zou z.i. nauwelijks nuttig kun nen zijn de prijzencommissies weer in het leven te roepen. Spr. verklaart zich bereid van tijd tot tijd van gedachten te wisselen met de consumentenorganisaties, zo als hij dat ook doet met de producen ten. De minister zegt het niet opportuun te achten thans de afbetalingsbepalin gen te verscherpen. Zijn indruk is, dat niet anders dan van een redelijke lastenverzwaring voor de middenstand kan worden ge sproken. Tenslotte ingaande op het betoog van de heer Oud verklaart hij deze een groot staatsman en een groot po liticus te achten, maar het te betreu ren, dat deze verleden week noch als staatsman, noch als politicus, maar als een zeer amusant conferencier is op getreden in een politiek cabaret, waarvan spr. zich afvraagt of het thuis hoort in 's lands vergaderzaal. Te ruim kwart voor zes werd de vergadering verdaagd tot hedenmid dag een uur. ven van inkomsten, die op een of an- huidige tijd. Minister Hofstra (financiën): Melk minder duur* belastingverhoging WAAR BLUFT HET LEIDING WATER? Op een te Amsterdam gehouden persconferentie ter gelegenheid van de aldaar gehouden vergadering van de Fédération Europénne des Fabri- cants de Céramiques San ita ires (Europese Federatie van fabrikanten in sanitair aardewerk), waar onder meer de problemen van de Europese markt onder de loep worden geno men, werden enkele interessante ge gevens vernomen omtrent het gebruik van leidingwater en wat daarmee samenhangt. Van al het water dat wij in Neder land uit de kranen halen wordt nl. volgens de zegsman een derde door de wa. weggewerkt, hoewel nog lang niet alle Nederlandse woningen op het bezit van een w.c. kunnen bogen en 13 pet. zelfs geen waterleiding heeft. De Nederlandse industrie, hoofd zakelijk geconcentreerd in en rond Maastricht, vervaardigde in 1956 voor binnenlands gebruik 20Q.OOO closet potten en 100.000 wastafels. Dat is niet voldoende, want er vond in dat jaar ook nog een flinke invoer plaats. Van het plastic vreest men nog geen ernstige concurrentie voor het aardewerk en porselein. De Tweede Kamer heeft gister middag de beraadslagingen over de nota inzake beperking van de beste dingen voortgezet Ih de vergadering van dinsdag, woensdag en donder dag der vorige week hebben negen tien leden daaraan deelgenomen. Thans komt de regering aan het woord. De minister van financiën, de heer HOFSTRA, verklaart dat de rege ring niet de illusie heeft gehad, dat de concrete punten van haar beper kingsprogram algemene instemming zou vinden. Er zijn bezwaren naar voren gebracht tegen allerlei onder delen van het program, zowel in als buiten de Kamer. Duidelijk moet worden vooropgesteld of we een be perkingsprogram willen ja of neen. Wil men het program, dan zullen con crete beperkingen moeten worden aanvaard. De regering is dankbaar voor de steun in haar opvatting, dat beper kingen van de kapitaalsmarkt, spe ciaal met het oog op de woning bouw. De woningbouw behoort de al lereerste prioriteit te hebben. De Kamer heeft geen bedenkingen gemaakt tegen het standpunt, dat het aandeel in het nationale inkomen voor de agrarische sector moet wor den vergroot Gelijktijdige behandeling van de beperking en van de wijzigine van landbouwbeleid was noodzakelijk. Te weinig rekening is z.i. gehou den met de verbinding tussen de na tionale bestedingen en de verminde ringen van het overheidsbudget. Ook door een afwenteling vn lasten kan tot een program van beperkingen worden bijgedragen. Cijfers minder somber. Gevraagd is of men niet verder moet gaan dan in het SER-rapport wordt gesteld. Er zijn inmiddels na dere gegevens van zeer recente aard beschikbaar omtrent de voorraadvor- mlng. De nadere cijfers zijn minder somber dan men in december meende. De netto-investeringen zijn iets la ger dan Li het SER-rapport. Men komt zo tot een cijfer, dat 140 mil joen slechter is dan in het SER-rap port is vermeld. De cijfers moeten met voorzichtig heid worden gehanteerd, meent de minister. De achteruitgang van de betalings balans blijft intussen ontstellend. Een sterke verbetering blijft noodzakelijk. De regering meent haar program als een minimumprogram te moeten blijven aanduiden. Het standpunt der regering is, dat het verloop nauwlettend moet wor den gevolgd. De hand moet aan de pols worden gehouden, van dag tot dag moet de ontwikkeling worden nagegaan. De minister gaat daarna in op de samenhang tussen verbetering van de betalingsbalans en ".«eperking der bestedingen. Bang? De heer Oud heeft gezegd, dat de regering bang is en niet durft Sor. gelooft niet dat dergelijke qualifi- caties de moeilijkheden oplossen. Over het verloop der deviezenre serves is moeilijk een prognose te ge ven, gezien de vele onzekere factoren. Zodra het program behoorlijk werkt aldus de minister is het moge lijk, dat de achteruitgang wordt ge stopt en dat in 1958 met de verdere opbouw der reserves kan worden be gonnen. Men heeft er over geklaagd, dat over de oorzaken der overbesteding niets is gezegd. In dit verband herin nert hij aan voorgaande gedachten- wisselingen. Aan de oorzaken meent hij niet een zo doorslaggevende bete kenis te moeten toekennen als enige leden hebben gedaan. Een vergelij king met de bezuiniging in de pe- riode-Colijn gaat z.i. niet op. Toen was het een budgetaire politiek, thans een nationale. De wederzijdse verwijten, dat de industrie te veel betaalt en dat de consumenten te grote lasten worden opgelegd doen naar sprekers mening zien, dat de verdeling, zoals in de nota is gemaakt, toch nog niet zo slecht is. Het enige verschil tussen het ad vies van de SER en het program der regering is niet in het bedrag gele gen, maar in d methode volgens welke men de beperkin- in de parti culiere investeringen denkt te berei ken. Dit was naar sprekers oordeel niet het sterkste deel van het SER- rapport. Moeilijk bezuinigen. De minister verklaart van oor deel te zijn, dat beperking van de be schikkingsmacht van gelden der par ticuliere ondernemingen reeds tot een grotere investeringsbeperking leidt Over de bestedingsbeperking in de overheidssector was men niet alge meen tevreden, constateert spr. Hij merkt op, dat grote delen van het rijksbudget geen eigen consumpties van het rijk zijn. Elke inkrimping van het staatsap paraat valt altijd terug op particu liere belangen, betoogt hij. Men kan bv. op de landbouwvoorlichting be zuinigen, maar de landbouw is daar van de dupe. Wanneer men gaat be zuinigen op bruggen, door bv. brug wachters te ontslaan en de bruggen maar open te laten, dan wordt het pu bliek de dupe. Als men 10 pet. der ambtenaren zou ontslaan betekent dat niet, dat het rijksbudget met 10 pet zou wor den verlaagd. Elke verlaging op het rijksbudget snijdt in het vlees van anderen, betoogt spr. Elke bezuini ging op het overheidsbudget werkt overigens pas over enige tijd. Wat de regering als eerste begin in de nota heeft voorgesteld lijkt hem lang niet slecht. De suggesties uit de Ka mer voor verdere bezuiniging zijn z.i. ook maar van bescheiden aard ge weest. Zo de opmerkingen over het autovervoer en de motorrijtuigenbe lasting. Volgt men die dan komen er vermoedelijk zodanige complica ties, dat men er niet veel meer aan heeft. Lange duur. Het probleem van de beperking op het overheidsbudget moet men in ieder geval op een lanjere duur be zien dan een paar maanden. Wat de post van ƒ25 miljoen voor de minder-ontwikkelde gebieden aan gaat merkt de minister op, dat hier door een toezegging aan de Kamer is gehonoreerd. De noodsituatie in Oos tenrijk, ontstaan door de stroom van Hongaarse vluchtelingen heeft nader overleg nodig gemaakt over de vraag hoe die /25 miljoen het best zullen worden gebruikt. De minister van buitenlandse za ken zal het resultaat van dit overleg aan de Kamer voorleggen. Spr. verklaart, dat verlaging der ge meentelijke uitgaven absoluut onver mijdelijk is. De 75 miljoen aan ka pitaalsuitgaven der gemeenten moe ten gezien worden als een redelijk streefcijfer in het kader van het SER- advies. Gemeentebesturen De minister verklaart, dat de uiter ste medewerking van de gemeentebe sturen noodzakelijk is. Gevraagd is de reserves van het gemeentefonds ter beschikking te stellen van de gemeenten ten behoe ve van de kapitaalsuitgaven. Die re serve bestaat op papier. De gemeen ten zijn al geholpen met voorschot ten. Verder te gaan zou inflatoire fi nanciering betekenen. Het landbouwprogram vereist een integrale dekking, zo geeft spr. te kennen. Als hier een inflatoire finan ciering zou worden toegestaan, wordt het hele betedingsbeperkingsprogram getorpedeerd. Om belastingverhoging te voorkomen heeft men de oplos sing gezoc'it in een zo groot mogelijke doorberekening aan de consumenten. Daar ligt ook het financiële motief voor een opschorting van de betaling der lasten. Bij nadere overweging heeft de re gering besloten afstand te doen van de volledige doorberekening voor de melkp-ijs. De prijsverhoging van de melk ware voorshands tot 6 cent te be perken. Dat komt neer op het hand haven van het oude subsidie en doorvoering van een nieuwe kost prijsberekening. De dekking daarvoor zal men el ders moeten zoeken en dat is alleen mogelijk in de belastingsfeer. Men zou kunnen komen tot een bescheiden verhoging van de inkomstenbelasting. De verhoging zou kunnen berinnen bij de inkomens van 8.000. De ho gere inkomens zouden dus de com pensatie opbrengen. Spr. zegt dit niet onredelijk te achten. Een andere mogelijkheid is verho ging der omzetbelasting. Hij geeft de voorkeur aan verhoging der inkom stenbelasting maar de zaak is nog in overweging. De minister constateert, dat tegen het denkbeeld van opschorting van de investeringsaftrek geen bezwaren zijn ingebracht. Wel is de scheeps bouw ter sprake gebracht. De ge dachte om deze uit te zonderen zegt hij te moeten afwijzen, omdat het juist de scheepsbouwsector is, waar de sterkste overspanning heerst. Ove rigens merkt hij op, dat het slechts over een jaar gaat. Gevraagd is wat soepeler te zijn met de belastingverhoging in ver band met meevallers. Bij het hele program is de regering al soepel ge weest en er moet z.i. niet op mee vallers worden gerekend. Wat de opmerkingen over de belas tingcertificaten aangaat verwijst de minister naar wat daaromtrent reeds eerder is gezegd. Vervolgens komt de minister te spreken over de duur der maatrege len. Ze zijn uiteraard tijdelijk voor zover het de belastingen betreft. Die ten aanzien van het land bouwprogram zijn ln beginsel defini tief, tot een nadere beslissing van de wetgever. De regering heeft overwogen he hele verhogingsprogram maar een tij delijk karakter te geven. Naar aanleiding van een desbe treffende vraag zegt spr., dat het kas- program van het rijk zeer ingewik keld is, omdat de kaspositie niet Min. Mansholt over landbouw: Tijdschema voor Piijzenvaststelling De vergadering die het Product schap voor Siergewassen gisteren on der voorzitterschap van dr. A. J. Ver- hage in Den Haag hield, was niet opwindend. Er was een zeer uitvoe rig debat over de vraag of Azalea Indica tot de bloemisterij of tot de boomkwekerij behoort, en het slot van het liedje was dat men besloot deze zaak nog maar een keer uit te stellen tot weer een volgende bijeen komst. In de bollenseotor was het belang rijk te vernemen dat men dit Jaar zal zorgen de minimum exportprijzen vóór het eind van het jaar in kannen ,en kruiken te hebben, zonder gebruik te moeten maken van art. 100. De Commissie van Bijstand heeft dat allemaal uitvoerig doorgesproken. Er is een tijdschema in elkaar gezet, de prijzencommissie zal op 1 oktober de prijzen vaststellen, waarna ze nog eens over diverse schijven nullen lopen en hopenlijk ook nog aan het vak sullen worden voorgelegd vóór ze van kracht worden. Verschillende sprekers vonden vóóroverleg met de organisaties over de prijzen nogal „griezelig" en meen- parallel loopt met de b^rotingspo- sitie. Het aanvankelijke kastekort van ƒ500 miljoen kan vermoedelijk over het hele .'aar gehalveerd worden. De minister merkt o.a. nog op, dat men staat voor de keuze: gedwongen beperking of gecontroleerde beper king, welke schokken vermijdt. De vraag is nu of het plan is te aanvaarden; over onderdelen valt te praten. Spr. gaat vervolgens nog op enige detailvragen in. O.m. deelt hij mede geen mededelingen te kunnen doen over de IJ- en de Hemtunel, omdat -r nog geen overleg gaande is. De minister ontkent, dat er in de '.ota te weinig is gezegd over de be zitsvorming en het sparen. Het vraag stuk zal echter breder moeten wor den bekeken, maar nu staan we er voor spoedig te handelen. Verschillen de vraagstukken zullen later bezien moeten worden. Levensvatbare gezonde bedrijven Sprekend over het landbouwbeleid, voorgesteld in de bestedingsnota ver klaart de minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening, de heer MANSHOLT, dat de wijziging van het Undbouwprijsbeleid noodzakelijk is wegens de daling van de wereld marktprijzen en de stijging der kos ten, waardoor de garanties effectief werden. De grondgedachte van het landbouwbeleid, zoals dat in de nota is ontwikkeld, is dat de boer en de landarbeiders op een goed geleid be drijf in staat moeten worden gesteld een redelijk inkomen te verwerven. Daarnaast moet men komen tot ver betering van de agrarische structuur. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag inzake de land bouwbegroting wordt daar nader op ingegaan. De minister stelt nog eens vast, dat er een onverbrekelijke band is tus sen het redelijk bestaan van de wer kers in de landbouw en de verbete ring van de agrarische structuur. Er is een grote groep bedrijven, die in wezen niet in staat is tot een ge middeld minimum te komen. Deze maakt 60 pet uit van de bedrijven, die gericht zijn op akkerbouw en vee houderij. Men komt niet voorbij aan de vraag, wat er moet worden ge daan om te zorgen, dat in de toekomst deze bedrijven worden vergroot of ge- intensiveerd, zodat ze wel het ver eiste minimum opleveren. Het betoog van de heer Oud heeft z.i. geen constructieve bijdrage tot' een oplossing geleverd. De heer Oud begrijpt er niets van of hij heeft de memorie van antwoord niet gelezen of hij wil het niet begrijpen; dat is de enige conclusie waartoe ik kan ko men, aldus de minister. Spr. wenst niet de koude sanering van de heer Oud. Hij wil een warme sanering, mits er een gelegenheid is voor een bestaan. Levensvatbaar. Op het agrarisch congres van de WD heeft de heer Oud gezegd, dat de minister te economisch zou den ken. Spr. is echter van oordeel, dat men alleen wat kan doen voor levens vatbare, voor gezonde bedrijven. Er moet een zeer bewust, een zeer doelgericht beleid worden gevoerd, betoogt de minister, die opmerkt, dat de heer Louwes een andere mening verkondigt dan de heer Oud. Als men 'n constructief beleid wil en men aanvaardt een program, dat daar op is gericht, dan moet men zeer voorzichtig zijn dat het Paard van Troje te noemen, als zou men daar mede staatssocialisme binnen halen, zo geeft de minister te kennen. Hij gaat vervolgens in op de voor gestelde wijze van kostprijsbereke ning. Inkomen van de boer. Wat het inkomen van de boer, zo als dat gegarandeerd is in de prijzen, aangaat zegt spr., dat dit gekoppeld moet worden aan de algemene loon index. Niet echter in deze zin, dat I het ieder ogenblik kan wijzigen; hetj zou b.v. eens per jaar bezien kunnen worden. Hoe de opbouw van de ƒ125 mil joen als beloning van de boer zal zijn kon spr. thans nog niet precies zeg gen. Het Lal zowat 100 miljoen zijn voor melk tarwe en suikerbieten en 25 miljoen in een andere sector. Tegen het punt in de nota, dat de eigenaarslasten behandelt, heeft na genoeg de hele Kamer met uit zondering van de heer Vondeling bezwaren gemaakt. Ten aanzien van de eigenaarslasten en de grondren te heeft het landbouwschap bereke ningen gemaakt, die neerkwamen op een verhoging van ƒ200 miljoen. De regering kwam tot 50 miljoen. Als de voorstellen van het landbouw schap werden gevolgd zou de positie van de pachters wel bijzonder moei lijk worden, betoogt de minister. Het zou z.i. onjuist zijn het pachtniveau en daardoor ook de prijzen met ƒ25 tot 60 per hectare te gaan optrek ken. Hij bestrijdt de opvatting, wel ke het landbouwschap gehuldied wil zien en welke door de regering volko men onjuist wordt geacht. De minister zet uiteen, dat de rege ring heeft willen vermijden de spi raal grondrente en garantieprijzen. Wanneer de voorstellen van het land bouwschap werden gevolgd zouden de pachters minder ontvangen. Géén blokkering. Tegen de blokkering van de eige naarslasten tot een bedrag van ƒ50 miljoen, zijn bezwaren gemaakt. Zo tegen (le blokkering zelve als tegen de wijze van deblokkering. Het is z.i. duidelijk, dat de overheid een be paalde zekerheid wenst, als zij bij dragen verleent. Wanneer de Kamer dat wil zal spr. het bedrag niet uitbetalen, maar be schikbaar houden. Daaruit zouden subsidies bij verbetering en vernieu wing van gebouwen kunnen worden verleend. Met betrekking tot wat de heer Romme in Almelo heeft gezegd, ver klaart de minister, dat het niet de bedoeling is de bedrijfssanering te dwingen. den dat er invloed op de prijzen ven buitenaf geoefend zou kunnen wor den en het vertrouwelijk karakter, dat dergelijke besprekingen moeten hebben, aangetast. Intussen .zal de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur, die deze zaak aanhangig heeft gemaakt, een gunstige beslissing wor den medegedeeld. En dan kwam de „dreigbrief' van dr. Verhage, gericht aan het Bedrijf schap voor de Bloembollenhandel nog even ter sprake. Zoals destijds ge meld, nam op een vergadering van het Bedrijfschap te Haarlem een lid het woord „dreigbrief in de mond en het was nu de heer A. J. Braam, die dr. Verhage vroeg wat dat toch wel voor een brief was geweest. Uit bet antwoord bleek, dat het woord „dreigbrief' wel #overdreven was. Dr. Verhage had het Bedrijf schap daarin attent gemaakt op de te volgen procedure bij de vaststel ling van de kortingspercentages aan buitenlandse wederverkopers. De re geling daarvan valt onder de com petentie van het Bedrijfschap, maar het P.V.S. heeft tot taak toe te zien dat de getroffen regelingen niet na delig gaan werken voor de export. Wat betreft de kortingspercentages voor W est-Diu Island, meende dr. Verhage te moeten zeggen dat hij daar moeilijkheden van voorzag. In het bewuste schrijven had hij de he ren ook daar op attent gemaakt en geschreven dat het Products oh ap nog altijd óók enkele vingers in de pap heeft. Ambonezen staken lijdelijk verzet Rust in kamp Beenderribben" ln het Ambonezenkamp „Beender ribben" bij Giethoorn, waar de be woners zich gedurende 10 maanden lijdelijk hebben verzet tegen de in dertijd ingevoerde uitkeringsregeling, schijnt dit verzet sedert Jongstleden zaterdag opgegeven te zijn. Toen hebben de gezinshoofden namelijk de vereiste formulieren getekend, waar op maandag dè eerste uitbetaling is gevolgd. De daarvoor in aanmerking ko mende Ambonezen hebben met de ondertekening van de formulieren de verplichting op zich genomen om zich bij het arbeidsbureau als werkzoe kenden te laten inschrijven. Een da tum hiervoor werd vooralsnog ech ter niet gesteld. Men ziet nu de bewoners van het kaïmp weer, in groteren getale dan voorheen, winkelen en naar het lijkt zullen ook de kinderen weer, evenals vroeger, regelamtig naar school wor den gestuurd. In het kamp waarop aan de bui tenkant nog bijbelteksten staan en dat nog steeds onder voortdurende politiebewaking staat, is de toestand zeer rustig. Ook buiten het kamp hebben de Ambonezen zich al lange tijd weer normaal gedragen. De sterkte van de bewaking is geleide lijk ingekrompen en bedraagt nog ongeveer tien man. 's Avonds en nadhts wordt het kamp, waarin 30 gezinnen, met een totaal van 137 per sonen, zijn gehuisvest, nog steeds door grote schijnwerpers hel ver licht. Late getuige voorkomt straf Op 6 mei 1966 werd in Utrecht de hoofdagent van politie W. Blok met dodelijk gevolg door de Rotterdamse scheepsbouw kundige C. H. M. aan gereden toen hij, in de mening dat een voor hem rijdende wagen naar links uitweek, door plotseling rem men van de weg afweek. Deswege beschuldigd van het veroorzaken van een ongeval met dodelijke afloop werd M. door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot een maand hechtenis en IK jaar ontzegging van rijbe voegdheid. Een koopman uit Utrecht, die in de kranten had gelezen dat alle ge tuigen hadden verklaard dat de weg in de richting Arnhem op het ogen blik van het ongeluk volkomen vrij was, heeft nu voor het Gerechtshof te Amsterdam, waar de zaak in ho ger beroep diende, verklaard, dat hij met zijn wagen op die weg heeft ge reden. De procureur-generaal, die eerst bevestiging van het vonnis had ge vraagd, sprak de heer M. daarop vrij. Van de schrik overleden In een ziekenhuis te Venlo is de 51-jarige mevrouw J. van Haeffen- Sanders overleden. Ongeveer 'n week geleden, toen haar zoontje met een bebloed gezicht vsn school thuis kwam, is mevr. v. H.-S. zo geschrok ken, dat zy het bewustzijn verloor. Uit deze bewusteloosheid is zfj niet meer bijgekomen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6