3)e Ccrd^Goti/tatit Herinnering van parochie aan eerste bouwpastoor Gaat Soekarno water in zijn wijn doen? Minister Dulles doet beroep op Egypte n Ben Goerion vraagt vertrouwen van parlement ASWOENSDAG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENUKAUH1 32 WOENSDAG 6 MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14049 Directeur: C. M. v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L C J ROOZEN Telefoon: UlrecUe. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 30015. Advertentie» 30836. ülro 103003 Abonnementsprijs f0 55 p. w. (3.35 p mnd. (7.— p kwart Frsneu p p (7.40 Advertenties: 17 et p m m relefonntfes I l.'.O De Rotterdamse schilder Adriaan van der Plas heeft in opdracht van de St. Lodewijksparochie te Leiden een portret geschilderd van de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen. Het schilderij heeft een plaats gekre gen in de zaal van de pastorie van de St. Lodewijkskerk aan het Steen- schuur. Het is een herinnering van de parochie aan de vroegere bouwpas toor, deken Jansen, die de bouw van de pastorie en de restauratie van de kerk aan het Steenschuur te Leiden voorbereidde. Het is het eerste portret, dat van de bisschop van Rotterdam werd geschilderd. (Foto: „De Leidse Courant") Gesprek met Hatta Naar de correspondent van het A. N.P. in Djakarta van welingelichte politieke kringen vernam, zal presi dent Soekarno genoopt zijn heel wat water in de wijn te doen, wat betreft zijn plannen om de communisten in zijn „alle-partijen-kabinet" op te ne men, als hij wil voorkomen, dat de republiek naar een volkomen chaos afdrijft. Volgens genoemde kringen heeft de president een brief gezonden aan Hatta, waarin hij deze uitnodigt voor een ontmoeting ter bespreking van het „herstel van hun samenwerking". Dit wijst er naar hun mening op, .dat het staatshoofd drastische verande ringen in zijn plannen overweegt Soekarno zou zijn brief aan Hatta hebben geschreven, nadat hij een on derhoud had gehad met premier Ali Sastroamidjojo en met de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Nasution, die béiden de wens zouden hebben te kenmert gegeven, dat de twee-eenheid" Soelcarno-Hatta zal worden hersteld. Soekarno, dat is zeker, zal slechts dan met Hatta tot overeenstemming kunnen komen, als hij zijn plan om de communisten in de regering op te nemen, laat varen. Oliecrisis over hoogtepunt heen Het hoogtepunt van de oliecrisis in Europa is voorbij, maar het beeld van de vooruitzichten op lange termijn is nog te onduidelijk om een onmid dellijke verzachting van de beperkin gen te adviseren. Tot deze gevolg trekking zijn de deskundigen van de oliemaatschappijen en de olicommis- sie van de Organisatie voor Europe se Economische Samenwerking (O.E. E.S.) dinsdag gekomen. De voorzitter van de noodcommis- sie voor oli^ van de O.E.E.S. zeide, dat de positie voldoende verbeterd is, om in het eerste kwartaal van dit jaar te kunnen voorzien in maxi maal 85 procent van de normale be hoeften. Hij voorspelde, dat, wanneer h§t Suezkanaal gesloten zou blijven en de olieleiding door Syric nog niet gebruikt zou kunnen worden, in het tweede kwartaal maximaal 94 procent van de normale behoeften gedekt zou kunnen worden. SPOED MET SUEZ-KANAAL Minister Dulles heeft gisteren een beroep op Egypte gedaan om de her opening van het Suezkanaal niet lan ger te vertragen nu de Israëlische troepen zich zullen terugtrekken. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken zei op zijn weke lijkse persconferentie dat Egypte een neiging aan de dag heeft gelegd om de opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal te vertragen. Hij sprak echter de hoop uit, dat het kanaal nu binnen ongeveer tien dagen -weer voor de scheepvaart zal zijn openge steld. De vraag, of de Verenigde Staten er iets aan hadden gedaan om een einde te maken aan de Egyptische vertragingstactiek beantwoordde Dul les ontkennend. „Dit is in de eerste plaats een zaak voor de secretaris generaal der Verenigde Natie*", zei hij. „De Verenigde Staten hebben geen redenen om aan te nemen, dat Egyp te discriminerende maatregelen tegen het varen van Britse, Franse of Is raëlische schepen door het Suezka naal zal nemen", zei de minister. Brits vliegtuig neergestort Dinsdagmorgen is bij het vliegveld Abingdon in Zuid-Engeland een Be verley een van de grootste trans portvliegtuigen van de Royal Air Force bij het landen verongelukt. Volgens de jongste gegevens van het Britse ministerie van luchtvaart hebben hierbij zeventien personen het leven verloren: vijftien inzitten de bemanningsleden en passagiers (de overige drie werden uit het toestel geslingerd en ernstig gewond) en twee burgers van het huis. dat bij het neerstorten werd vern'eld. Een der de burger werd gewond. Het toestel, dat van Malta terug keerde, raakte bij het landen met een vleugel een boomtop, vernielde in zijn val een huis en beschadigde an dere, en vloog tenslotte in bra-*'. Door de hitte kon men de inzittenden niet meer tijdig bereiken. Nederlands schip in brand Aan boord van het Nederlandse schip „Laagkerk" van de N.V. Neder landse Scheepvaart Maatschappij, dat in de haven van Londen ligt, is brand uitgebroken. Het 7.141 ton metende schip is naar de westelijke oever vrn de haven ge sleept. De brandweer is van plan de luiken van het schip open te maken om de vuurhaard te bereiken. De brand woedt irl twee ruimen. De toestand wordt ernstig genoemd. Het schip was op weg van Bombay naar Hamburg. Huis kapot gefeest Dulles verklaarde dat de Ameri kaanse regering niet van plan is een schip door de Golf van Akaba te la ten varen, om zodoende het recht van doorvaart vast te stellen. „Dit is een zaak voor de particuliere scheep vaartmaatschappijen. Ik vermoed echter, dat een of ander schip in elk geval door de Golf van Akaba zal varen, aangezien men in scheepvaart- kringen kranten leest en op de hoogte is van het standpunt der Verenigde Staten". Juridische uitspraak. Op een vraag hoe men in de alge mene vergadering van de Ver. Na ties tot overeenstemming zou komen over de vrije vaart in de Straat van Tiran, waar de Verenigde Staten en de meeste westelijke landen voor waren, terwijl India en Egypte andere Aziatische landen dit zeege bied als territoriaal van Egypte be schouwden, zei Dulles dat hiervoor wellicht een uitspraak van het Inter nationale Hof van Justitie in Den Haag nodig zou zjjn. DE TWEE LAATSTE OBSTAKELS. De bergers van de Verenigde Na ties hebben nog steeds geen toestem- ting gekregen om te beginnen met it uit de weg ruimen van de twee laatste grote obstakels in het Suezka naal, de Edgar Bonnet en de Aboukir, die volgens de Egyptische regering vol springstoffen zitten. Men ver wacht echter dat de toestemming zal worden gegeven op hetzelfde ogen blik als waarop de eerste Israëlische troepen uit de strook van Gaza wor den teruggetrokken. Goudkust vandaag onafhankelijk Dr. Kwame Nkroemah, premier van de nieuwe onafhankelijke staat Ghana (Goudkust), heeft dinsdag avond een verklaring afgelegd over zijn te volgen binnen- en buitenland se politiek, waarbij hij beloofde de betrekkingen met het Gemenebest te suften handhaven en neutraliteit voor zijn buitenlandse politiek afwees. De investering van buitenlands vermogen in Ghana zal worden aan gemoedigd, maar Ghana's buiten landse politiek zal niet worden ge leid door het zoeken van hulp bij andere landen, aldus Nkroemah, die voorts onthulde dat hij van woens dag af tevens de portefeuilles van buitenlandse zaken en verdediging zal beheren. Dit zei de 47-jarige premier op de slotzitting der Wetgevende Vergade ring van de Goudkust, en enkele ogenblikken voor deze te midder nacht het eerste parlement van Gha na zou worden. Regenkans Een hogedrukgebied, dat over Schotland en de Noordzee in onge veer zuidoostelijke richting trok, boet te sterk aan betekenis in. Het gaf Een karnavalspartijtje in een huis dinsdag en in de nacht van dinsdag Offenbach (West-Duitstand) is i op woensdag plaatselijk aanleiding maandag vrij abrupt geëindigd, toen tot opklaringen, waardoor in het een der feestvierders plotseling met stoel en al door de vloer zakte. Zijn vrienden trokken hem snel uit het gat, doch toen begon het huis aan alle kanten te kraken en vlucht ten allen hals over kop de straat op. Zij waren nog maar net buiten, toen het hele pand instortte. 3tt 3ttdaneóië uuoxdt het WeAten yedaadaetfUi noorden van het land bijvoorbeeld nog temperaturen van een graad on der nul konden voorkomen. Meer naar het zuiden kwamen in Neder land in de nacht van dinsdag op woensdag niet zulke lage temperatu ren voor, hetgeen samenhangt met de omstandigheden, dat daar door zuidelijke winden zachtere en voch tiger lucht werd aangevoerd. Hierin vormde zich op vele plaatsen een zeer dichte mist, die woensdagochtend slechts langzaam optrok. Ten zuiden van Ierland ligt een oceaan-depressie, die zich heel langzaam in ongeveer noodoostelijke richting verplaatst. Een er mee samenhangend front bracht woensdagmorgen in Frankrijk en Engeland wat regen. Dit regenge- bied verplaatste zich in onze richting. Donderdag zal het weer in ons land bepaald worden door zachte lucht van Atlantische oorsprong. Hierin komen vrij veel wolken voor, terwijl de regenkans tamelijk groot is. Boelganin stemt, zeker van de uitslag In Rusland zijn op 3 maart verkiezingen gehouden voor de „plaatselijke Sovjets" in de RusS'sche republieken. I)cze foto laat zien hoe de eerste minister Nikolai Boelganin in Moskou zijn stem uitbrecht. VANDAAG STEMMING Premier Ben Goerion van Israël ls gisteravond voor het parlement ver schenen om de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Egypte te ver dedigen. De 70-jarige premier, vermoeid tot op het randje van uitputting, stond tegenover de harde proef zijn leider schap te bewijzen, terwijl zijn poli tieke tegenstanders manoeuvreerden om het tot een motie van wantrou wen te brengen. De stemming zal vandaag worden gehouden en alles wijst erop, dat Ben Goerion zal zege vieren. Maar vier uur voordat hij het par lement toesprak hadden 5000 demon stranten van de oppositiepartij, de He- roet, in Jeruzalem een betoging be legd om te protesteren tegen de tei rugtrekking van de troepen en om het aftreden van Ben Goerion te eisen. Terwijl Ben Goerion sprak, troffen zijn troepen de laatste voorbereidin gen uit de strook van Gaza en het gebied van de Golf van Akaba terug te trekken. De terugtocht zal ver moedelijk vandaag beginnen. Generaal-majoor E. L. M. Burns, commandant van het politieleger van de V.N., heeft gisteravond meege deeld, dat de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de gebieden van Gaza en Akaba en de daaropvol gende bezetting door de V.N.-troepen tegen het eind van de week voltooid zullen zijn. EGYPTE DEMOBILISEERT. In Cairo ls dinsdagavond een bevel van president Nasser uitgevaardigd, waardoor een einde wordt gemaakt aan de algemene mobilisatie in Egypte. In oktober was bevel gegeven tot mobilisatie. De noodtoestand en de bepalingen inzake de staat van beleg blijven ge handhaafd. Het demobilisatiebevel maakt een einde aan het regcringstoezicht op de sleutel industrieën, de handel en het vervoer. Dit naramer bert»! uit 8 pagina's Deze foto Iaat dan zien wat er precies wordt bedoeld met de plastische uitdrukking „verfpotten-oorlog In Djakarta". Benden communistische en andere links- georiënteerde jongeren hebben in deze stad Nederlandse eigendommen dcor middel van smerige rode verf beklad met leuzen als: „Lang leve de nieuwe politiek van Boeng Karno" (broeder Soekarno) (links) en „Lang le ;e de revolutie van 1945", hetgeen men rechts op de spiegelruit van een Nederlandse winkel ziet staan. Ook Amerikaanse diplomatieke gebouwen moesten het, zowel als bruggen, stations en kantoorgebouwen, ontgelden. ^yanneer de palmtakken zijn gecremeerd en de as daarvan, in vaas of kelk gebracht, gezegend wordt, dan bidt de Priester zacht: „Gedenk mens, dat Ge tot stof wederkeert". En als hij zich dan tot de mensen keert en met het askrnisje ons geven wil de kracht om in deez' vastentijd te vinden steun en macht, om God te tonen hoe men Hem vereert, wanneer de as vandaag ons hoofd beroert, dan voelen wij ons dankbaar en ontroerd en bidden wij, dat in deez' vastentijd wij dichter mogen komen tot U, Heer, en wij U brengen lof, ontzag en eer, U dienen mogen in boetvaardigheid. TOKO. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK WAT REGEN Wisselende bewolking met j t plaatselijk wat regen. Overwe- I i gend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Dezelfde temperafcu- j ren of iets hogere. 7 Maart zon op 7.15; onder 18.32; maan op 9.18; onder 0.08. Hoogwaterstanden 7 Maart v.m. 6.40; n.m. 6.55. Het weer in Europa STOCKHOLM nevel —11 C. OSLO niet ontvangen KOPENHAGE I ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT LOCARNO ROME MALLORCA WENEN INNSBRUCK mist nevel motregen regen dichte mist nevel regen regen geh. bew. zw. bew. nevel mist nevel geh. bew. nevel mist nevel nevel Korreltje Een groot mens is hij, die z(jn kin derhart niet verliest. Mencius.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1