Dr. Ouymaer van Twist 25 jaar arts te Lisse Met 64 oplossingen was de zaak bekeken Departement „Zaken Overzee" is er dóór in Tweede Kamer Vrouwe Fortona in een hinderlaag gelokt BEROEMDE LEIDENAARS ZATËSDAG 2 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Exotische promoties aan Domstad-unioersiteit Twee Indiase dames zijn vrijdagmiddag: aan de Rijksuniversiteit te Utrecht gepromoveerd tot doetor ln de letteren en wijsbegeerte; het waren mevr. Sharada Rani, geboren te Mathura, die promoveerde op het proefschrift „Slotex" en mevrouw SudarshaAa Devi, geboren te Ambala, die het proef schrift „Wrhaspati-Tattwa, an old-Javanese philosophical work", verdedigde. De foto toont de beide promovendi, links mevr. Sharada Rani, na de pro motie samen met hun promotor, prof. dr. J. Bonda. De Tweede Kamer heeft zich gis te middag accoord verklaard met het handhaven van het departement van Overzeese Rijksdelen, dat nu gedoopt is met de naam „Zaken Overzee". Na de vele bezwaren, die in het verleden tegen dit departement zijn geopperd, is de vergadering gistermiddag eigen lijk tam verlopen. Dr. BRUINS SLOT (A R.) sprak wel van „overbodig" en „ongewenst in deze tijd van bestedingsbeperking", maar hij en de Chr. Historische woordvoerder Van de Wetering, leg den er zich toch bij neer, dat een mi nister de overzeese belangen zal blij ven behartigen. Minister Helders sprak in zyn antwoord van de nood zaak van dit departement. Anders had hy de portefeuille niet aanvaard. Hij beloofde echter een onderzoek naar het recht van bestaan van zijn departement in te stellen. Als hy één seconde zou twijfelen, zou de Kamer het weten. Mevr. FORTANTERDE WIT was de enige die voet bij stuk hied. Zij verklaarde tegen de salarispost voor een minister op de begroting te zul len stemmen, hetgeen in de Kamer de reactie ontlokte: „U maakt de mi nister brodeloos!" De begroting werd overigens zon der hoofdelijke stemming aangeno- nomen. De V.V.D.-ers wilden geacht worden tegengestemd te hebben. Bij het passeren van een auto op de Eindhovenseweg te Weert is een echtpaar uit Amsterdam met de motor verongelukt. Ze raakten de voor hen rijdende auto en werden tegen de grond geslingerd, waarna ze werden overreden door een tegen, ligger. Slaapkamer werd automobielfabriek Een inwoner uit Hasselt, de heer J. Wijchman, werkzaam bij een groot Nederlands bedrijf, heeft in zijn vrije tijd uit liefhebberij zijn oude motor fiets omgebouwd tot een miniatuur automobiel. De werkzaamheden, die hij hier voor moest verrichten, deed hij in de besloten en kleine ruimte van zijn slaapkamer. Met het produkt, dat uit eindelijk uit zijn handen kwam en dat hij ,,rug-aan-rug" doopte, heeft de ontwerper met zyn gezin in totaal vier personen een tocht naar de Waddeneilanden gemaakt, die goed is gelukt. De auto kan niet achteruit ribden. LAGE EIERPRXJZEN. Op de Ederveense eiermarkt lag de prijs vrijdag tussen vijf en ne gen cent; dat is de laagste notering, die sinds de oorlog is voorgekomen. LUITENANT VERDACHT VAN AANNEMEN VAN GIFTEN. Op 6 maart zal de 3«8-jarige tweede luitenant W. H. van B., beroepsoffi cier bij de koninklijke landmacht, voor de krijgsraad te velde west te 's-Gravenhage terechtstaan, omdat hij in de functie van hoofd van de dienstkring der genie van de direc teur van een aannemingsmaat- schappy ingediende declaraties, men en daarvoor door deze maat schappen ingediende declaraties, waarop meer arbeidsuren en meer en duurdere materialen in rekening werden gebracht, dan in werkelijk heid in het desbetreffende werk wa ren verwerkt, zou hebben goedge keurd en ter uitbetaling doorgezon den. De giften beliepen ongeveer 1400 gulden. Verzekeringsinspecteur pleegde verduistering Een jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest, eiste gisteren de officier van justi tie bij de Utrechtse rechtbank, mr. W. J. Kolkcrt, tegen een 40-jarige inspecteur van een levensverzeke ringsmaatschappij te Utrecht, die te recht stond wegens verduistering van een bedrag van 10.000.gulden. In de jaren 1953/'56 had hij meer malen gelden van betalingspremies e.d. achtergehouden. Aanvankelijk was het tekort 500.waarna men hem overplaatste naar Utrecht, doch de tekorten werden steeds groter en bedroegen tenslotte 10.000.De verdachte gaf het hem ten laste ge legde volmondig toe, hij verklaarde geen kans te hebben gezien uit de moeilijkheden te komen waarin hy eenmaal was geraakt. Bij de maat schappij stond hij bekend als een kundig vakman. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir zich er over te ver wonderen dat de directie van de maatschappij steeds opnieuw cle mentie met verdachte had getoond. Naar zijn mening had de verdachte ernstig gefaald en moest hiertegen over dan ook een strenge eis volgen. Mr. Julsingha, verdachte's verdedi ger, voerde aan, dat de huiselijke om standigheden van zijn cliënt zeker van invloed zijn geweest. In verband hiermede drong hij aan op een ge combineerde straf met toezicht. Grootse huldiging in „De witte Zwaan" Lisse heeft er gisteren geen twij fel aan laten bestaan of men dokter A. J. Duymoer van Twist een warm hart toedraagt: tijdens een besloten receptie waar behalve de burge meester, mr. Th. M. J. de Graaf o.m. ook minister 'Algera tegenwoordig was werden vele hartelijke woor den gesproken en kostbare cadeaus overhandigd; we noemen slechts een koelkast-van-grote-afmetlngen, een moderne bloeddrukmeter, enz., ter wijl 's avonds een stroom van vrien- den, kennissen en patiënten de ju bilerende arte en zijn gezin kwamen gelukwensen. De oud-Hollandse zaal van „De Witte Zwaan" was gistermiddag stijl vol versierd met tientallen bloem stukken en geheel gevuld met geno digden, toen dokter Duymaer met zijn gezin binnentrad. Na opening door de voorzitter van het huldi gingscomité, de heer Hendrikse, commandant van de Rijkspolitie groep Lisse, voerde als eerste spre ker de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, het woord. „Ze hebben je vandaag lekker te pak ken", zo zei Lissa's eerste burger tot hem, „en dit is wel je natuur een geweld aandoen". Ik zonu de jubilaris aldus spr. kunnen schilderen als hoogst verdienstelijk voor hetgeen Slaap Uw pijn weg! Hoofd- en kiespijn, zenuw- reumatische pijnen verdwijnen 's nochts dank zij Witte Kruis- poeders en U stoot verkwikt op! IVII If AKI/S (Aa ver tenue) Leidse studenten berekenden succes en wonnen 5'/2 mille In een rubriekje in de Leidse Courant kunt u wekelijks ervaren, hoe mensen over de gehele wereld zich hun leven lang hebben bezig gehouden met de vraag: Hoe wordt men mililonajr? U leest dan slechts over die lieden, die er ln geslaagd zijn hun fantasieën te verwezenlij ken, maar er zRn vele anderen, die het wat bescheidener doen en zich blijven afvragen, of er ook voor hen niet ergens een gelukje zou zijn weg gelegd. Speculerend op die talloze wens dromen, tieren loterijen, al dan niet voor liefdadige doelen, welig. Dag bladen en periodieken die hun abon nees een „redelijke kans" bieden om een soms niet onaanzienlijk dou ceurtje in de wacht te slepen, zien hun lezerskring zich als een olievlek uitbreiden. Een van de Nederlandse weekbla den die zyn lezers boeit door een prijsvraag, is de „Haagse Post", die een kruiswoordpuzzel plaatst, waarin men voor verschillende woorden meer dan een oplossing kan geven. De prijs bestaat uit vijfhonderd gulden, voor de goede oplossing, wordt die niet ingezonden, dat blijft het uitgeloofde bedrag staan. Het feit, dat er elf achtereenvolgende weken niemand de „poet" in de wacht had kunnen slepen, en het be drag tot vijf en een halve mille ge groeid was, prikkelde acht Leidse studenten. Het werd een obsessie voor hen te weten, dat de buit door niemand benaderd zou kunnen worden. Aan vankelijk zwoegden ze los van el kaar. Later vormden te twee groep jes: een van drie en een van vier man. Toen ze elkaar in de soos met ernstige gezichten bezig zagen kwa men de twee clans tot een fusie, waarbij zich de achtste man aansloot. Bij vergelijking van de uitkomsten, ontdekten men éétti basisoplossing, waarnaast zes dubieuze woorden overbleven. Pakket in drie gedeelten. Een eenvoudig rekensommetje deed de rest: Twee mogelijkheden voor elk van de zes woorden geeft 2» 64) oplossingen, waarbij men de plezierige zekerheid heeft, dat zich daarbij ook de gevraagde oplossing bevindt. Dus Investeerde men per man drie gulden in het toekomstig geluk. Om de zekerheid te verhogen („Je weet nooit, of zo'n dikke enveloppe niet een paar dagen bij de posterijen blijft liggen"), stuurden ze de vorige week dinsdag het hele pakket in drie gedeelen naar de puzzelredaktie van genoemd blad. Een week later werd de heer F. J. Stols, op wiens naam de prijs kon nog niets met zekerheid zeg- En dit zijn de acht spitse studenten, die na enige berekeningen de puzzel redaktie van de Haagse Post mille ontfutselden. Inzet: De man. die we niet thuis troffen. Hij reisde juist de kiosken af om inkopen te doen voor de volgende oplossing. I werd opgevorderd, opgebeld. Men gen, maar het zag er naar uit, dat hij de prys gewonnen had. Na een lange dag van gespannen I wachten waren de heren elk een slordige zeshonderd gulden rijker. In een eerste opwelling van vreugde werd besloten met twee zwarte auto's en gemaskerd, het bedrag van de bank te gaan halen. De overweging echter, dat het pistool van een bank bediende eenste los ocht -zienmen bediende eens te los mocht zitten, en de omstandigheid, dat men een postcheque thuis kreeg, deden dat plan niet voor verwezenlijking in aanmerking komen. Geen patent Toen we de gelukkigen opzochten was hun reaktie: „We hebben nog wel geen patent, maar van nu af kunt u elke week op bezoek komen. We hebben de puzzel van deze week alweer opgestuurd, niet wetende dat Dat ze hun vinding consetfuent blijven toepassen getuigt het feit dat de nieuwe inzending een omvang van V 128) exemplaren. „Het is een sport geworden, we doen het heus niet om het geld", spotten ze. „Niet onbelangrijk is het bij deze sport geheel in het be lang van de civitas, bevriende werkstudenten om te kopen". „Wy zijn uitgekookte jongens: we hebben op alle gebieden onze ex perts! Vier medische studenten zor gen voor het oplossen, twee studen ten in de rechten voor de uitein delijke belastingzaken en een stu dent in de chemie lost de chemische formules op Maar ondanks alle scherts hebben de winnaars vastomlijnde plannen voor de besteding van hun aandeel. Een van hen wil een faee-contrast microscoop aanschaffen. Een ander gaat zich verloven, er wordt gespro ken over „boeken die ze anders nooit koopt" en er moet een motor gekocht worden, die dringend noodzakelijk is voor het werk. Het grapje van de acht studenten is een groot succes voor hen gewor den. Of de puzzel van de Haagse Post in de toekomst een even groot succes zal blijven, is nog een open vraag. hij deed en nog doet voor de E.H.B. O., voor het feit, dat hy met de meeste bereidwilligheid meewerkte aan de organisatie der B.B., voor de vele adviezen die hij met betrekking tot de volksgezondheid aan het ge meentebestuur heeft gegeven, maar spr. wilde het nu juist hebben over de wezenlijke en menselijke eenvoud van dè jubilerende arts, die als enig doel heeft: het dienen van de lijden de mensheid. Namens het gemeente bestuur was 's morgens al een bloem stuk gestuurd namens b. en w. en mèt de gelukwensen en bij deze ge lukwensen wilde de burgemeester zich nogmaals aansluiten. Hierna spfrak de heer Brouwer als vertegenwoordiger van het Zieken fonds Haarlemmermeer en omstre ken, die de jubilaris een leren kof fertje aanbood. Dr. Van Dijk voerde namens de plaatselijke collegae het woord. Spr. wees op de uitstekende verstandhouding tussen de plaatse lijke doktoren onderling. Hij liet zijn felicitaties vergezeld gaan van een moderne bloeddrukmeter. Vervolgens sprak de heer Van Aalst namens het Groene Kruis, dat dr. Duymaer al 18 jaar als bestuurs lid dient, terwijl deheer Tanis de gelukwensen van de E.H.B.O. afd. Lisse overbracht. Prof. Algera (een broer van de' minister) was de volgende spreker en wel t.g.v. net feit, dat hij 25 jaar geleden de eerste patiënt was van Dokter A. J. Duymaer van Twist en zijn echtgenote bij het koele geschenk, dat zo hartelijk werd aangeboden. dokter Duymaer van Twist. Hij wees er op, dat de eerste kennismaking al gauw was uitgegroeid tot een hechte vriendschap, die zich in de loop der jaren steeds heeft verdiept. Aan het slot hield adjudant Hen drikse, als voorzitter van het huldi- gingscomité een geestig speech je en overhandigde dokter Duymaer van Twist als geschenk van de patiënten een grote koelkast. Van een overhan digen in de letterlijke zin van het woord was natuurlijk geen sprake. De grote kast had gedurende de spee ches achter de rug van de jubileren de arts gestaan onder een hoes. Voor mevrouw Duymaer waren er speciale ijskastschalen. Dr. Duymaer dankte alle sprekers hartelijk voor de vele goede woorden en de prachtige geschenken. „Ik heb erg tegen deze dag opgezien, maar het is een onvergetelijke voor mij geworden", zo besloot hij. 's Avonds was er gelegenheid voor de patiënten, de jubilerende arts te complimenteren. Het was toen zó druk, dat de wachtenden binnen niet eens meer een plaatsje konden vin den. Het was een aardig moment, dat mevr. Polanen-Westerink, die 25 jaar geleden de eerste baby was die dr. Duymaer ter wereld hielp brengen, zich onder de belangstellenden be vond en de jubilerende arts een tri logie aanbood. Men vertelt wel eens, dat de p Leidse studenten Kneppelhout, Hxizebroek en Beets, een wed denschap hadden afgesloten, wie van hen de beste roman zou schrijven. Het zou geleid hebben tot het ontstaan van de wereldvermaar de „Camera Obscura". Beets heeft met dit boek, dat hij onder de naam Hïldebrand liet ver schijnen deze wedstrijd wel glansrijk gewonnen, maar ook Johannes Kneppelhout, zijn toe gewijde vriend en medestudent in Leiden, heeft zich met zijn boeken Studententypenen „Studentenleven", die onder het pseudoniem ,JClikspaan" ver schenen, grote faam verworven, j U kent misschien wel deze studententypen", die gegrond vest zijn op acht jaar waarne ming door de auteur, in de stu dentenwereld. Als u deze niet kent wordt het tijd, dat u met hen kennis gaat maken zij zijn JOHANNES KNEPPELHOUT uw belangstelling waard: Flanor, het type van de „goede student", jeugdig overmoédig, maar tegelijk degelijk en begaafd. Hier staan tegenover alle lage karakters van de „fluimen", die de academie „besmeuren": „de afleggers", „de Bivalva's", „de klaplopers" en „de hovelingen". Johannes Kneppelhout (18141885) was de zoon van aanzienlijke ouders. Hij kreeg zijn opleiding aan het beroemde onderwijsinstituut Noorthey te Voorschoten. In 1831 werd hij ingeschreven als student in de rechten aan de Leidse universiteit. Na acht jaar studie had hij nog geen enkel examen afgelegd. De studie trok hem niet aan, en dank zij het aanzienlijke vermogen, dat hem op zijn levenspad vergezelde, behoefde hij zich om een maatschappelijke positie weinig zorgen te maken. Beets heeft hem over zijn zorgeloosheid in brieven wel eens gekapitteld: „dóe toch iets, maak je te nutte". Maar Kneppelhout gaf er de voorkeur aan zijn ziel in lijdzaamheid te bezitten. Dit wil niet zeggen, dat hij als een leeghoofdig rentenier zijn dagen verdeed. Iiij bezat één harts tocht: de literatuur. Als vriend van Beets, Gewin en Hasebroek sloot hij zich aan bij de „Rederijkerskamer voor uiterlijke welsprekendheid", hét literaire centrum van de universiteit. Hij maakte reizen naar Frankrijk, omdat hij de Franse taal volkomen wilde beheersen om Franse gedichten en romans te kunnen schrijven. Hij bezocht Victor Hugo en Jules Janin, die zijn Franse probeersels bestempelden als „het werk van een vreemdeling". Na twee Franse bundels, die Janin afkeurde, volgden er nog zeven. Zij werden later gebundeld en uitgegeven als „Les Opuscules de Jeunesse". Franse tijdschriften wezen zijn artikelen over Nederlandse schrijvers en dichters af, omdat zij de stijl te vreemd en te gekunsteld vonden. Langzamerhand groeide bij de Leidenaar echter het besef, dat hij zijn ontvluchting naar een vreemd taalgebied moest beëindi gen: hij zag in, dat hij als volbloed Hollander het gevaar liep zijn kostbaarst bezit, de taal, te verliezen. Zijn studententypen en studentenleven werden geboren. Het waren de enige geesteskinderen, die hun vader beroemd konden maken. Door deze Studententypenheeft Kneppelhout meegewerkt aan do verjonging van de letterkundige stijl, die hij cultiveerde. Als „Klikspaan" leeft de Leidenaar voort in de geschiedenis van de letterkunde. Juist door deze werken, die hij het minst als letter oefeningen beschouwde naast de vele serieuze pogingen, die hij heeft gedaan een groot schrijver te worden hebben hem on sterfelijk gemaakt. Kneppelhout stierf niettemin in 1885 te Oosterbeek op zijn luister rijke buitenplaats „De Hemelse Berg", bekend als maecenas en wel doener der mensheid. Hij heeft niet alleen zijn talent maar ook zijn geld toch nog op de juiste wijze nuttig weten te maken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6