1 DE AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Nieuws over de Stille Omgang Cbr. Lyceïsten spee'den „Reinaert de Vos" Scherp TYPEN STENO Stad- en streekgenoot onder koppensnellers Interlokale kapwedstrijd in Leiden n., HUIBERS ZATERDAG 2 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 In de nacht van 9 op 10 maart a s., dus volgende week zaterdag, zullen weer vele honderden uit Leiden (en omgeving) hun bedevaart houden naar Amsterdam. De algemene inten tie is „Vrede en vrijheid voor de Kerk der Stilte". Gedurende verschillende weken hebben de Bisschop, de Deken cn de Pastoors van Leiden een aansporing tot u gericht om deze boetetocht te maken. Morgen, zondag, zal er gelegenheid zijn om de bescheiden voor deze bedevaart o£ te halen. Men zie hier voor de agenda in dit blad. Uit het reglement, dat u dan ter hand wordt gesteld, kunnen wij u reeds mededelen, dat de tocht zal worden gemaakt met bussen. Deze m, KOOPT KOPER GOEDKOPER. Een opkoper van lompen en oude metalen te Leiden kreeg een aanbod van honderd en tien kilo oud koper. De dagprijs lag rond de twee gulden en beide partyen werden het eens. De verkoper was blij met de op brengst en een goed geluimde opko per liet het oude metaal in het ma gazijn bergen. Zijn stemming sloeg echter gauw om, toen hij merkte dat het aangekochte schroot uit zijn eigen magazijn afkomstig was. Twee pakhuisbedienden hadden het daar weggehaald, hopend op een aardige bijverdienste. Ze hadden een persoon in het complot betrokken, die de buit aan de man zou brengen. Ze kozen niet de juiste man op de juiste plaats, want, toen hij zijn waren ner gens anders aan de man kon brengen, ging hij een offerte maken bij de voormalige eigenaar van het schroot. Het schrandere drietal zal zich wel moeten verantwoorden. R.-k. Instuif Herensingel. De „Instuivers", die zondagavond Carnaval willen komen vieren in de Maria Gyzensteeg, worden vriende lijk verzocht, vooral op tijd te ko men. De avond, waaraan medewer king verleend wordt door „The Rhythmc Club" o.l.v. Theo "Wisse, be gint om 8 uur precies. De zaal is open om half acht. 5 Jaar Rozenkranskruistocht. Iedere woensdagavond bidt een groepje standvastige dames en heren de dames zijn altijd in de meerder heid in de St. Petruskerk de ro zenkrans. Vandaag kunnen wij weer eens de aandacht hierop vestigen, omdat het morgen vyf jaar geleden is, dat deze z.g. Rozenkranskruistocht werd opgericht. Er is reden tot echt Roomse blijd schap by dit eerste lustrum en wij hopen dan ook, dat de trouwe deel nemers zondag óók in materiële zin „er een klein feestje van zul len maken". Immers, de kracht van het gebed kennend, kan men er van overtuigd zijn, dat in die vijf jaar werk van onschatbare betekenis is gedaan. In de maand maart begint de Kruistocht iedere woensdag om kwart voor zeven in plaats van zeven uur. Diploma's in de Leidse Overdekte In de Leidstk Overdekte Zwemin richting werd gisteren gezwommen voor de diploma's A. De uitslagen waren: Jongens A: H. J. Smid, J. v. d. Eik- hoff. J. van Meulen, W. van Tilburg, T. van Borstelen, J. van de Berg, M. Den Duik. G. Schipper, H. Kok, A. van der Luit, J. Onrust, J. Seeger, P. v. d. Wijngaard, W. de Bruin, K. van Douw, A. W. Kist, T. Pannekoek, F. J. Schepers, A. Reys, H. P. Metaal, T. Jansen, H. E. Robbers, J. de Kater, A. Raven, J. Metaal, A. Bergwerf. Jongens B: J. Weve, W. de Jong, L. Bekkering, L. van Vuren, F. Robbers, R. den Hollander, G. Jilleda. Meisjes A: J. Hutte, J. Eradus, J. Klinkhamer, M. v. d. Sleet, L. Sloos, E. Faes, B. Moeliker, D. v. Klaveren, I. van de Horst, C. Beugelsdijk, T. Asselman, E. Nieuwehuizen, M. G. Ossenvoort, M. Stiphout, A. Grooten, J. Tenscher, I. C. Blom, L. van de Marei. M. Vercouteren, M. Deurvorst, A. Straathof, I. Labree, H. Hagedyk, E. Hillebrand, E. Vrelink. Meisjes B. A. den Hollander, L Bogaerd, Y. Griethuizen, N. Boud, L. Lemmers, M. Herfst, R. Vervark, N. de Rooy, H. Muller, C. van de Gugten J. Oüjerhoek, F. von Meyenfeldt. bussen vertrekken, na het Lof van half 11 van de Mare. Om 1 uur houdt Leiden haar om gang vanaf het Spui te Amsterdam en om pl.m. kwart over 2 wordt een plechtige Hoogmis gecelebreerd door de Hoogeerw. Deken van Leiden in de Mozes en Aaronkerk. Het einde van deze plechtigheid zal zijn om on geveer kwart voor 4 uur. De bus sen vertrekken weer om 5 uur. Dus om pl.m. 6 uur komen de bedevaart gangers weer in Leiden aan. De Stille Omgang is een bedevaart voor mannen. Laat Leiden goed voor de dag komen. Dit jaar 1000 mannen uit Leiden naar Amsterdam. De oude getrouwen komen vanzelf, maal laten deze nu de jongeren aanspo ren hen te volgen. 1000 mannen, zo wel uit de jeugd, als de middelbare leeftijd en de hogere leeftijd. 1000 mannen, dat kan toch! .t kan niet alleen, maar dat moet. Als alle man nen, die op de gedenkwaardige nacht van 4 November de nachtmis in de Hartebrug bijwoonden aanwezig zijn, dan zijn we ver over de 1000. Moge het zo zijn. Verbouw Herenmoderaagazijn. Architect A. J. de Koning te Hoofddorp heeft namens de heer B. Schrier het verbouwen van het win kelpand aan de Breestraat gegund aan F. H. Geenhuizen alhier. De Chr. Lyceïsten Vereniging „Amicitia et Animo Juncti" heeft gisteren een traditie voortgezet. In de uitstekend bezette schouwburg werd namelijk een toneelavond gegeven, die tot ieders genoegen is geweest. Dc keuze van het op te voeren stuk was een goede: men had het oog laten vallen op „Reinaert de Vos", een volksspel in drie bedrijven door Poul de Mont. Voordat met dit spel werd begon nen sprak de voorz. van de school vereniging Tj. Segaar een kort wel komstwoord in het bijzonder gericht tot de docenten en de afgevaardigden van verschillende zusterverenigingen, terwijl onmiddellijk hierop een uit meisjes en jongens gevormd koor onder leiding van Chris Hanegraaff zich presenteerde. Enthousiast en met veel succes werden enkele liederen ten gehore gebracht. Woord en daad waren daarna aan de jeugdige tone listen. Aan de bedoelingen van Poul de Mont zijn zy zoveel mogelijk tege moet gekomen. Het stuk wil, zoals op het programma vermeld stond, in de eerste plaats een uitbeelding geven van de mens en zyn ondeugden, zwakheden en gebreken. Zij, die het opvoeren hebben zeker geen gemak kelijke taak, doch de lyceïsten bleken wel degelijk tegen moeilijkheden op gewassen te zijn. Zelfverzekerdheid kenmerkte het optreden van vrijwel de gehele groep en zo wij één naam zouden moeten noemen dan is het zeker wel die van Hans van der Kwaak als Reinaert. Hij speelde deze centrale figuur bewonderenswaardig en alle hulde komt hem zeker toe. Dat ook de anderen regelmatig aan de toneelrepetities hebben deelgeno men staat als een paal boven water. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 542. Horizontaal: L moor, 4. Argo, 7. metro, 9. Maurits, 11. har, 12. sek, 14. ar, 15. abt, 16. pa. 17. kin, 19. oir, 20. Segesta, 24. Weert, 26. raak, 27. Iowa. Verticaal: 1. mi, 2. Omar, 3. reu, 4. Ari, 5. rots, 6 os. 8. Trübsee, 9. Maris, 10. sepia. 11. hak. 13. kar, 18. Newrf. 19. Otto, 21. gek, 22. Sri, 23. er, 25 ka. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris W. S. Jongs ma te Leiden is heden geveild: Huis en erf Da Co6tastraat 14 in bod: f 10.400.—koper J. W. Goddyn te Leiden, q.q. voor f 14.000. Huis en erf Da Costastraat 41 in bod: f 8.500, koper F. Jelsma te Oegstgeest, q.q. voor f8.525.—. Het beneden- en bovenhuis en erf Hansenstraat 44/44a in bod: f 5.850, koper B. P. Zonneveld te Noord wijk, voor f 5.850.—. Huis en erf Kolfmakersteeg 17, in bod: f2.3O0.koper N. B. Eijmer te Koudekerk voor f2.430. 10 vinger syst. blind ritmisch 4 talen (130 letter grepen p. minuut) GEG. 2—3 MAANDEN KLAAR. Ken. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie) Burgerlijke Stand Geboren: Mirjam Silvia, dr van D. Houwaart an L. Kramer; Johannes, zn van C. H. van Meurs en J. C. Zee- gers; Jannes, zn van C. B. Bot en J. van Dorp; Jacoba, dr van J. Nie- vaart en J. te Water; Catharina Ange- nita, dr van J. H. van Vonderen en A. A. Bunnig; Gerard Leonard, zn van C. H. van Lavieren en J. B. G. Goldschmeding. Ondertrouwd: J. Beekman en E. Kappée; E. N. M. Goddyn en S. H. M. van Dooren; H. Brandt en M. van WanrooijJ. Arnoldus en Ch. M. Mul der; J. de Vries en C. E. Verheijden; J. Hemerik en E. M. Mulder; J. F. Owel en G. A. Woudt; J. G. Wolfslag en Ch. van Heuzen; P. J. Weidner en A. H. van der Staay; L. M. Tegelaar en J. A. Witsenburg; P. Stavleu en H. Mieloo; H. J. Jongejan en A. F. Schuurman; W. Later veer en S. J. van der Born. Overleden: M. IJsselsteijn, 77 jaar, weduwe van B. van Leusden; P. J. Segaar, 78 jaar, man; M. Tendeloo, 80 jaar, weduwe van J. Verlind; S. Garnade, 75 jaar, man. Missionarissen de pioniers der beschaving NAAR AANLEIDING van ons arti-van enige omgang met andere blan ket in het blad van zaterdag jl. ken, omdat de verbinding met de over de koppensnellerij onder de hoofdstatie weken in beslag neemt, wilde stammen van Nieuw-Guinea En altyd volgt dan schoorvoetend vestigt een abonnée# onze aandacht op het feit, dat reeds sinds 1933 een geboren „Zoeterwou-er", pater Schuur, en sinds een tiental jaren ook een geboren Leidenaar, pater Antoon Verhage, hun allerbeste krachten wyden aan het bescha vingswerk ten bate van deze koppen, snellers. Niet alleen het werk van deze twee paters, maar van alle Ne derlandse missionarissen daar in de rimboe en de moerassen van Ned. Nieuw-Guinea mag met recht als pionierswerk worden geroemd. Toen men in Nederland alleen nog maar wist, dat er op zoveel graden oosterlengte en zuiderbreedte een groot, woest ert onbekend eiland lag, dat men Nederlands grondgebied kon noemen, hadden reeds missiona rissen, wier namen onbekend en al lang vergeten zyn voet in deze mod der gezet en hun zegenarme arbeid tot him dood voortgezet. En toen dan ook na generaties van ploeteren een klein beetje beschaving op een en kele plaats gebracht was, kreeg men in Batavia ineens idee dat N.-Guinea ook tot de z.g. buitengewesten (B.B.) behoorde cn werd een post gevestigd in M.erauke, de hoofdstatie van de missionarissen in Zuid Nieuw-Guinea. En steeds bleef het bestuur enkele stappen achter bij de Missie. Als de missionarissen hun werk uit- breiden, dan begint dat met het plaat sen van een goeroe (godsdienstonder wijzer) in een kampong (dorp). Daarna wordt zo'n kampong, indien deze gunstig gelegen is t.o.v. een' streek, uitgekozen voor de vestiging van een Missiepost, bezet door een missionaris al of niet vergezeld van een broeder. Alleen of met behulp van een broe der moet de pater maar zien, dat hij een huis, een kerk en school bouwt. Het water was en is meestal de enige verbindingsweg. Maandenlang zit zo'n pater (en broeder) verstoken Dinsdag a.s. Er bestaan geen lelijke vrouwen. Wel domme vrouwen, die niet weten hoe zich zelf goed te kleden en te verzorgen. Déze regels staan vermeld op het feestprogramma, dat ter ge legenheid van het tweede lustrum van de afdeling Leiden van de Ver eniging Technische Clubs voor het Kappersbedryf is samengesteld. De kappers uit Leiden en naaste omge ving, die zich tien jaar geleden of later bij deze vereniging hebben aangesloten, zullen dinsdag a.s. aan tonen, dat iedere vrouw zonder al te veel moeite een goed draagbaar en toch uiterst modern kapsel kan dra gen. Het haar is het sieraad van de vrouw en aan de verzorging ervan dient dus wel degelijk veel aandacht geschonken te worden. Ter viering van het jubileum is voor dinsdagmid dag een dameskapwedstrijd uitge schreven, waaraan behalve de Leidse afdeling ook de afdelingen uit Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Breda en Amersfoort zullen deelnemen. De deelnemers, die zo veel mogelijk op de hoogte blijven van de moderne lyn en techniek, welke door de Club Artistique de Paris dank zij de sectie Nederland aan de V.T.CJK. worden doorgegeven, hebben de opdracht een modern dagcoiffure te creëren, dat gebaseerd behoort te zijn op „La Ro mance", de lijn, welke Parijs kort geleden heeft aangegeven. In de avonduren zal om het beste heren- kapsel gestreden worden. Deze wed strijd, die evenals voorgaande in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden, wordt gevolgd door een show in de grote benedenzaal, tijdens welke de mannequins zich zullen presenteren. Aan dit kappersfestijn werken o.m. mede het jeugdkoor „Ex Animo" o.l.v. H. de Wolf en het Leon Sextet uit Den Haag. Met 'n bal zullen de festi viteiten worden besloten. Puur plezier voor de K O-leden Het cabaretprogranuma, dat K. en O. haar leden gisteravond aan bood, ging er, gewoontegetrouw haast, weer in als gesneden Jcoek. De lachende gezichten van de toe schouwers en hun ferm applaus staven onze mening wel, dat het in de Stadsgehoorzaal weer zó is geweest. Cabaretleider en droog komiek Frans Vroolijk reeg een amusant programma aaneen, waar in verschillende cabaret- en mu ziekmensen van naam hun aandeel droegen. Zo was er Cora Ville („vergist u zich niet", zei Frans Vroolijk,. „het is géén ziekte"), die het entrée van de caberetleider aan het begin van de avond „onderbrak" en een aardig liedje over het toneel zong. Ronduit geslaagd was zij een ogenblik later Leidse Universiteit Bij k.b. is aan dr. P. Dullemeyer, wetenschappelijk ambtenaar le klasse bij de algemene zoölogie aan de rijks universiteit te Leiden, opdracht ver leend om van 1 januari 1957-tot een nader te bepalen datum in de facul teit der wis- en natuurkunde aan deze universiteit onderwijs te geven in de beschrijvende dierkunde. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is benoemd: Aan de rijksuniversiteit te Leiden voor het jaar 1957 tot wetenschappe- 85 .n-~n bidrnen. over A. Kakebeeke-Van der Put, thans wetenschappelijk ambtenaar; met in gang van 1 januari 1957 tot weten schappelijk hoofdambtenaar A in vaste dienst bij de afdeling studen- tenzorg P. J. Kaiser, arts; voor het tijdvak van 1 februari 1957 tot en met 31 januari 1958 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de röntgenologie E. A. del Prado, thans hoofdassistent. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heer F. E. M. Mitrasing te Leiden. Geslaagd voor het doet. ex. Egypto- logie de heer J. J. Janssen te Den Haag. - - de spijkerbroek, die zij had aange trokken. Een spitsvondige en char mant gefantaseer-in-het-wilde-weg, dat zij met een pakkend liedje wist te besluiten. Inmiddels waren „de 3 Jacksons" al achter de microfoon geweest, van wie in het programma gezegd was, dat zij de beste accordeon groep vsn Europa vormen. En uit de charme van de klankenregen, die zij voor het voetlicht uitstrooiden, nemen wij zulks graag aan. De tango, om een voorbeeld te geven, paarde mildheid en zuidélijke warmte aan mannel;jke kracht, welke laatste eigenschap tot het bestuur (dikwijls na jaren) om in een door deze sjouwers voorbe reide plaats een bestuurspost te ves tigen, profiterend van het werk dat onze rftissionarissen, dikwijls in zweet en tranen, soms in bloed, hebben ge presteerd. Maar altijd bijten deze zwoegers de spits af en pionieren soms met succes (maar dikwijls zon der enig zichtbaar resultaat) om uit breiding te geven aan Gods Rijk. DIT IS ZEKER, dat elk greintje be schaving, dat in Zuid Nieuw- Guinea reeds bestaat, voorbereid is door de Missie en tot grondslag dient om deze mensen, die nog grotendeels leven in het stenen tijdperk, te bren gen tot de grote overgang naar onze twintigste eeuw. Aan de Missie komt de grootste eer toe voor hetgeen daar tot stand is gebracht. Het bestuur treedt in hun voetstappen en geeft de officiële sanctie aan hun voorbereidend werk. Juist in het gebied van de Asmat, temidden van de Doodskopstammen, de beruchtste koppensnellers van Nieuw-Guinea, waarbij de Kapau- ku's aan de Wisselmeren nog heiligen zijn, werkt nu sinds een vijtal jaren pater Simon Schuur uit Zoeterwoude. Hij nam het werk van pater Meuwese over, toen 'deze wegens ziekte uit viel, en werkte met veel succes in Kepi, waar hij zelfs de tevredenheid ey de lof van gouverneur dr. van Baal in ontvangst mocht nemen. En sinds enkele maanden is hy weer als pastoor naar een verdere voorpost in het Asmat-gebied gezon den om ook daar de invloedsfeer van de Missie te gaan vestigen. Ook pater Antoon Verhage van de Uiterste Gracht werkt hier en de laatste tijd met zichtbare resultaten. Het gebied, waar hij zyn beste krach ten aan dit heilig werk geeft, ligt meer aan de kust, maar het zijn ook werkelijk geen lieverdjes, die hij tot zijn parochianen kan rekenen. Pater Schuur hoopt 10 augustus a.s., temidden van zijn parochianen, zyn zilveren Priesterfeest te vieren. uiting kwam in een uiterst gedisci plineerd musiceren. Vergeten wy vooral niet de inter nationale clown „Fransky", die al: ruuzikant en jongleur voortreffelijk v;as. Hij trad nu op met een nummer, dat wij nog niet gezien hadder- de zingende ballon, die hij eerst opblaast en vervolgens een sentimenteel wijsje laat spelen. De lucht laat hy name lijk op een bijzonder kunstige wiizc ontsnappen. Rest ons nog bet succes volle duo Heelsbergen op te sommen, dat met harmonie en overtuiging Duitse en Nederlandse liederen zong. Vóór de pauze zongen zy -tot slot „O sole mio" en een parodie op een gedeelte uit „Rigoletto" met een be wonderenswaardige zin voor het Italiaanse temperament. Na de pauze vertoonden dezelfde optredenden zioh nogmaals voor het publiek, nu met in hun midden Johnny van Z wieten met fraaie staaltjes van imitatie-kunst. De toe schouwers hebben aan het slot van de avond hun waardering voor de revue „Puur Plezier" niet onder stoelen of banken gestoken; niet het minst gold''huin applaus de pianist Gas Rus, die het geheel muzikaal ondersteunde met veel gevoel voor de juiste stemmipg. Hij solieerde ook, en met zeer verdiend succes. FEESTAVOND PERSONEELS. VERENIGING „DE PLOEG". In een goed gevuld Antonius-Club- huis hield de personeelivereniging van de Leidse Onderwijsinstellingen haar algemene vergadering, waaraan een cabaretvoorstelling was verbon den. De conferencier en sneldichter Arie Westgeest wist spoedig voor een vrolijke stemming te zorgen en ook Geraldini met zijn goochelkunst, te lepathie en muzikale keuken oogstte succes. De muzikale omlysting was in goede handen bij Jan de Graaf en zyn ,,Aloa-Hawaiians" en „Dou blé X Ranchers". Deze feestelijke jaarvergadering werd besloten met een gezellig samenzijn. „The Gerry's verzorgde de dansmuziek. Leidse Agenda ZONDAG 2 MAART. R.K. Instuif Herensingel: Carn i vals-avond m.m.v. The Rhythm Club, o.l.v. Theo Wisse. Maria Gyzensteeg, 8 uur nam. „Die Leythe". Revue„Laat maar lo pen", Jacobazaal, Den Burcht, 8 uur nam. Bond van Ned. Mil. Oorlogsslacht offers. Jaarvergadering, O.O.-Mess, Doelenkazerne, 8 uur nam. Bond v. Ned. Mil. Oorlogsslacht offers. Feestelijke bijeenkomst. Can- tine Doelenkazerne, 8 uur nam. R.K. Instuif, Haagweg. Vrolijke avond met Arie Westgeest, Leonar- dushuis, Haagweg, 8 uur nam. MAANDAG 4 MAART. Gemeenteraad. Zitting Stadhuis 2 u. nam. Ned. kieisver. voor Katholieken „Lente en Zomerfleur". Cabaret avond. St. Antoniusclubhuis 8 u. nam. Katholiek Emigratiebureau,. Zit ting 't Karrewiel, Steenstraat, half 8 half negen nam. WOENSDAG 6 MAART. Genootschap „NederlandEnge land" dr. N. S. Marsh: „Traditions and Idiosyncrasies of British Law" De Doelen, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. j VRIJDAG 8 MAART. Godsdienstvoordracht door rector G. Beek. Levend Geloof. „In de Vro- lijcke Arke", 8.15 nam. VIRO. Dr. L. I. Graf: „Problemen in het Midden-Oosten", Rapenburg 8. 8 uur nam. ZATERDAG 9 MAART. Leidse Gymnasiastcnbond. Uitvoe ring „Het Witte Schaap van de Fa milie", Schouwburg, .half acht. Kon. Ned. Nathist. Ver. Bezoek Or- chideënkwekerij. Blauwe Tram naar Voorschoten. Stationsplein 2 u. nam. R.K. Instuif Haagweg. Mr. Hans Velu, Achter het IJzeren Gordijn, St. Leonardushuis 8 uur nam. ZONDAG 10 MAART R.K. Instuif Herensingel. Film avond. Maria Gyzensteeg 8 uur nam. Stille Omgang. Gelegenheid tot het afhalen van kerk- en buskaarten en reglement op zondag 2 maart a.s. in de volgende parochies: Hartebrug Romanuszaal (Mare); Jozefkerk: R.K. Meisjesschool, Lusthoflaan 2; Leonarduskerk: R.K. School, Potgie terlaan 7; Petruskerk: R.K. Meisjes school, Lorentzkade 15, van half 10 tot 1 uur. Op donderdag 7 maart a.s. laatste gelegenheid uitsluitend Ro manuszaal, achter de Hartebrug, des avonds van half 8 tot half 9. Bij het afhalen van de bescheiden, de con- tributiekaart 1957 meebrengen. DIENST DER APOTHEKEN Zaterdag 2 maart zijn geopend des middags, 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedrecepten: Apotheek Herdingh Blanken, Hoge Woerd 171, telefoon 20602. Apotheek Reyst, Steenstraat 35, telefoon 20138. Apotheek Oegstgeest, WilheLmina- park 8, Oegstgeest, telefoon 26274. Zondag 3 maart is alleen geopend van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur Apotheek Reyst. DOKTERSDIENSTEN A.s. weekend 23 maart zal de dienst worden waargenomen door de volgende doktoren: Lahr, Schaeffer, Stoffels, Teeuwen en Gaasbeek. Doktersdienst Oegstgeest: E. W. F. van Walchren. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werffpark 1: Tentoon stelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse pren ten. 10 uur vun. tot 4 irur nam. De Lakenhal: Expositie Kees Bol. 104 uur, 's zondags 14 uur (tot en met 4 maart). BIOSCOPEN. De films in de week van 1—8 maart zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: ,,To catch a thief", 14 jaar. Lido: „De machinist", 14 jaar. Luxor: Afgekeurd. Trianon: „Morgen zal ik huilen", 18 jaar. Rex: „Ik vecht voor geld" 14 jaar. Vóór honderd jaar Uit de Leydscbe Courant van 2 Maart 1857. Parijs. In de meeste Bis schoppelijke mandementen, bij gelegenheid van de Vasten uit gevaardigd, wordt gewaarschuwd tegen de meer en meer toene mende beuT8-speculatiën. De Aartsbisschop van Lyon zegt, dat daardoor 's menschen beginselen zoodanig worden gemateriali seerd, dat men zelfs zou gaan twijfelen aan het spiritualismus der ziel. tusschen dit land en Frankrijk en omgekeerd, zijn weder door 15 gewapende roovers aangevallen, die de reizigers van alles beroofd en eene adnzienlijke som, voor een bankier te Bayonne bestemd, hebben prijs verklaard. Haarlemmerstraat 1 23, Lelden roor Getioorteaankandigingen (Advertentie) Algemeen Het geregistreerde aanbod (de ar beidsreserve) nam in de periode van 18 tot en met 23 februari af van 316 tot 290. In nagenoeg alle bedrijfstakken trad een toenemende activiteit aan de dag. De stand van het aanbod is, gezien het jaargetijde, wel uitermate üien vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1954, 1955 en 1958 doet zien, dat de arbeidsmarkt een zeer gunstig aanzien heeft De voordelige verschillen bedragen nl. resp. 1295, 575 en 140. Een analyse van het aanbod naar vorm van werkloosheid levert het volgende beeld op: wrijvingswerk- loosheid 110, seizoen werkloosheid 115 en overige vormen van werkloos heid 65. Vraag De vraag naar arbeidskrachten on derging een stijging tw. van 375 tot 415, waarvan er 180 betrekking had den op jeugdigen. In de metaalindustrie, de textiel industrie en de betonw»arenindustrie doet zioh een tekort aan arbeids krachten gevoelen. Hoewel zich nog geen moeilijkheden voordeden t.a.v. de personeelsvoorziening, treden hier en daar wel spanningen op, die naar verwacht kan worden, eerder toe dan af zullen nemen. De belangstelling voor jeugdigen blijft aanhouden. Het aanbod is even wel zeer miniem. V rou wenbemiddeling Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten handhaafde zich on gewijzigd en beliep 75. Het a ntal geregistreerde aanvragen vertoonde een daling en bedroeg 280, waarvan 50 pet. betrekking had op jeugdigen. Aan huishoudelijk- en administratief personeel alsmede aan vrouwelijk personeel in de confectie- en de tex tielindustrie bestaat grote behoefte. USSE NIET-BEZORGING BU eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 nor). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Bouw 16 herenhuizen. Het bou wen van 16 herenhuizen en 4 win kelhuizen aan de Hyacinthenstraat wordt voor eigen rekening uitge voerd door het Bouw en arch. bur. Gebr. van Beukering te Leiden. Marktberichten KATWIJK AAN DEN RIJN 1 maart.Groente. Waspeen A ƒ30 46, Waspeen B 3539, Boerenkool 3651, Gele kool s 15—17, Groene kool 1416, Rode kool 714, Prei 1322, Spruiten A 4898, Sprui ten B 25—43, Kroten 5.50—9, Wit lof A ƒ32—40, Witlof B 17—19, Knolselderie 819. 25 Februari1 maart 1957. Laagste hoogste vrijdag 1 maart 1957. Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holl.-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A Ver. Deli Mij en 3H Ftaffellening 1947 3 Invest, cert. Ned 3 Nederland 1962-64 exd. exst. d.d. 27-2. Omzetten (nominaal): Vorige week (del) Deze week (voorl.) Internationale concerns Industrie Scheepvaart Banken Indonesisch' fondsen Algemeen koers koers, laatste tijdvak koersverschil t.o.v. 22 febr. 199 1/2 203 202 1/2 3 1/4 168 169 1/2 169 1/2 192 1/2 195 192 1/2 4 300 302 300 4 1/2 267 273 1/2 287 2 241 1/4 248 247 1/2 4 348 3/4 369 363 5/8 19 3/4 217 218 7/8 217 1/2 1/4 166,80 168.20 167,05 2,30 165 182 166 13 164 1/2 166 1/2 166 1/2 4. 2 1/2 163 172 171 1/2- 6 1/2 279 1/2 282 281 4- 1 75 1/4 78 75 1/4 3 87 90 87 3 1/4 88 92 3/4 88 7 87 3/4 89 1/2 88 5/8 5/8 92 1/8 92 5/8 92 5/16 1/16 92 92 5/8 92 13/32 1/32 Aandelen f 7.609.864 Aandelen 9.011.488 vrydag 22 febr. '57 269,37 148,92 160.60 118,31 97,59 197,34 Obligaties 9.219.206 Obligaties 9.337.395 vrijdag 1 mrt '57 275,89 148.32 183.33 118,80 94,59 200,13

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2