Debat over bestedingsnota Botsing tussen twee straaljagers Automatisering schept meer hoogwaardige arbeid KAAS Ook de regering kan op vele zaken bezuinigen Gemeentepolitie aan de top te zwaar bezet domineer met Na de strijd om het land, wordt water gekoesterd Waternood of watersnood de meren een toeverlaat VRIJDAG 1 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA S De Tweede Kamerleden hebben gistermiddag opnieuw de bestedingsnota besproken. De heer Droesen (K.V.P.) bracht lof aan de landbouw en be toogde vervolgens, dat het streven naar efficiëncy geen dag mag worden veronachtzaamd. De nota bevat niet voldoende ge gevens voor een diepgaand debat. De te verwachten wetsontwerpen zullen daartoe de stof moeten ople veren. Spr. verklaarde bereid te zijn de 175 miljoen voor de verbetering van de positie van boer en arbeider te zien als het uiterst mogelijke dat thans kan worden opgebracht. Maar daaraan voegt hy toe, dat zodra het financieel mogelijk is een verdere tegemoetkoming noodzakelijk is. De beloning van boer en landar beider moet z.i. afzonderlijk wor den bezien. Hij is van oordeel, dat het landarbeidersloon het algemene loonpeil moet volgen. O.m. vroeg hij waarom overleg met het landbouwschap achterwege is gebleven. Eigenaarslasten. Wat de eigenaarslasten en grond rente betreft merkte spreker op, dat maar zeer ten dele wordt tege moetgekomen aan de wensen der eigenaars. Dat bij gegarandeerde minimum prijzen de grond geen „rente" be hoeft op te leveren is een stelling, welke hij niet kan volgen. Hij ont wikkelde bezwaren tegen de lage pachtprijzen, waartoe de regering komt. Z.i. moeten de huidige pacht prijzen worden aangehouden, zij het dan met de mogelijkheid van cor recties. De wijze van blokkering van 50 miljoen is hem zodanig onsympa thiek, dat hij zijn medewerking er toe alleen in de uiterste noodzaak zou kunnen geven. Voldoende verlaging? De heer VAN EYSDEN (AR) meende, dat de vraag gesteld mag worden of het effect van de verla ging der begroting voldoende zal zijn. Hij dacht, dat dit niet het ge val is. Wat bereikt wordt valt hem tegen. Bij de beperking der beste dingen moet de overheid een dui delijk voorbeeld geven. Op een to taal van 6 miljard is een beper king van Ii28 miljoen, of volgens een andere berekening van 100 miljoen ontoereikend. Het hele overheidsapparaat is ont- der de loep genomen, maar men heeft slechts de marges uit de ver schillende posten gehaald, zodat er van een eigenlijke bezuiniging geen sprake is. In de nota heeft spr. gemist een overzicht van de kaspositie van het rijk. Zo'n overzicht is nodig om be paalde voorstellen der regering te kunnen bezien. Zelfs een prognose zou gewenst zijn. Tegen handhaving van de inves teringsaftrek ten aanzien van de scheepvaart bestaat geen gevaar. De heer PESCHAR (PvdA) vroeg of de uitwerking van het complex van maatregelen waarmee de mid denstand te maken zal krijgen en voor een deel reeds krijgt, zodanig is, dat van een redelijke lastenver zwaring kan worden gesproken. Hij was voorshands geneigd deze vraag bevestigend te beantwoorden, doch hij meende, dat de kleine zelfstan digen het moeilijk zullen krijgen. Voor hen ware wellicht iets te doen. Kinderbijslag voor kleine zelf standigen. Hij meende, dat er zeer klemmen de redenen zijn om zo snel mogelijk te komen tot een algemene kinder bijslagverzekering, ook voor de klei ne zelfstandigen. Suggesties om deze verzekering nog uit te stellen moe ten niet worden gevolgd. Het prijsstabilisatiebeleid is door enige sprekers in dit debat verkeerd beoordeeld, meent de heer Peschar. Dit beleid beschouwde hij als nood zakelijk. Het zou echter wel nuttig zijn als de minister nog eens heel precies duidelijk maakte door welke nor men zjjn beleid wordt geleid. De heer OUD (VVD) vroeg zich met de heer Hazenbosch af waarom men met het nieuwe woord beste dingsbeperking gekomen is voor het woord bezuiniging. Hij denkt, dat dit geschied is, omdat men bij het woord bezuiniging een gedachte heeft aan de tijd van Colijn. Het is z.i. goed met het oog op de huidige situatie, een onderzoek in te stellen naar de verantwoordelijk heid. Men vraagt zich af of het be leid der ministers in het verleden zo is geweest, dat men vertrouwen kan hebben in hun beleid voor de neemt het z.i. te licht op. Hij heeft toekomst. De minister-president in de Eerste Kamer verklaard: wy zijn allen te optimistisch geweest. Spr. verzekerde van dat optimisme bepaald te willen worden uitgezon derd. Hy herinnerde eraan, dat hij des tijds het kabinet gekenschetst heeft als een van beminnelijk optimisme. Nu zou hy liever spreken van een gevaarlijk optimisme. Bewondering voor Zijlstra. Hij verklaarde grote bewondering te hebben voor prof. Zylstra. Als deze als hoogleraar iets duidelijk moet maken dan doet hij dat veel beter dan de bestedingsnota. hebben aan de uitvoerbaarheid der conjunctuurpolitiek. De minister van Economische Za ken echter draagt mede de verant woordelijkheid. De AR-verkiezings- propaganda heeft hem de leus gege ven: modern Christelijk staatsman schap. Nu kan de minister wel van neen schudden, maar dan was het dus geen staatsmanschap. Volkskracht. De heer Oud betoogde, dat het zo ook ten aanzien van de landbouw moet gaan. Het vraagstuk van de landbouw mag men niet louter eco nomisch zien, maar ook uit een oog punt van volksbelang, van volks kracht. De minister van landbouw wil nu de maatregelen voor de landbouw gebruiken tot sanering van de kleine bedrijven. De kleine boer is naar sprekers inzicht het beste deel der samenleving. Spr. is tegen socialisatie, tegen koude en tegen warme. Wanneer de minister van justitie met de voetbalpool komt staan alle minsters overeind. Maar bij een be leid waarbij de grondslagen der verhoudingen in de landbouw zijn betrokken, blijven ze rustig zitten. Over het landbouwbeleid kon spr. bepaald niet gerust zyn. De blok kering is voor hem onaanvaardbaar. Inflatie. De heer Oud sprak in de loop van zijn rede de mening uit, dat men kan spreken van een inflatie. Van minis ters en staatssecretarissen. Voor de oorlog waren er elf ministers. Nu zijn er veertig ministers en een aantal staatssecretarissen. Daar hoort een heel ambtelijk apparaat bij. „In de veelheid zijner onderdanen is 's konings heerlijkheid", zegt het bijbelwoord. De heer VONDELING (PvdA) was van oordeel, dat de eerste doelstel ling: het monetair en budgetair evenwicht, niet is bereikt. Door de voorstellen der regering zal er niet veel verschuiving meer optreden. Met enige departementen wordt nog overlegd. Het ministerie van defensie wordt niet genoemd. Uit niets blijkt uit de nota, dat dit ministerie ook onder de loep is ge nomen. Spr. verklaarde vervolgens, dat hij ernstig bezorgd is met lege han den te staan, daarom was zijn frac tie zo aarzelend toen de belastin gen in 1955 werden verlaagd. Bezuiniging. Op de buitenlandse dienst"°~"iou wellicht bezuinigd kunnen worden, zo meende de heer Vondeling, door nauwe samenwerking in Benelux- verband bij vertegenwoordiging. Hij drong voorts aan op een scher pere calculatie bij het opleggen van voorlopige aanslagen. Een wijziging van de begroting van het landbouw- egalisatiefonds is dringend noodza kelijk zullen wijzigingen worden afgewenteld op de consument? Daarover wilde spr. gaarne wor den ingelicht. De heer VAN DIS (SG) zei de nota zeer onduidelijk te vinden. Ook in de pers is daarover geklaagd. De Kamer wordt over veel in het on zekere gelaten. De minister van financiën, de heer Hofstra vroeg dinsdag te mo gen antwoorden. Overeenkomstig dit verzoek wordt besloten. Tegen kwart voor zeven werd de vergadering verdaagd tot hedenmid dag een uur. Minister Struycken meent: Te weinig lager kader Blijkens een schrijven van de mi nister van Binnenlandse Zaken aan de commissarissen van de Koningin en de burgemeesters, wordt gewerkt aan een plan, dat wijziging zal bren gen in de korpsindeling en het pro motiebeleid bij de gemeentepolitie. De minister meent dat de gemeente lijke politiekorpsen in het hogere ka der te zwaar en In het lagere kader onvoldoende bezet zijn. Als gevolg van de huidige taak verdeling, aldus „Trouw", is volgens de bewindsman de bezetting van de inspecteursrangen in het algemeen groter dan noodzakelijk, terwijl het aantal adjudanten en brigadiers '.lei- ner is dan bij de gewijzigde taakver deling zou kunnen zijn. Een verleg ging van werkzaamheden van hoger personeel naar lager kader zou vol gens de minister geheel in de lijn liggen van de ontwikkeling van het politie-ambt. Verschuivingen. De minister heeft berekend dat de verschuivingen, die van een door hem gedachte nieuwe formatie het gevolg zijn, een vermindering van het aantal inspecteurs met ongeveer tachtig en een vermindering van het aantal .hoofdinspecteurs met ongeveer vijftig kunnen opleveren. Dan zou het aantal plaatsen voor Hy verklaarde altijd getwijfeld te plaats. Kerftabak wordt duurder Wegens de stijging van de prijzen op de wereldmarkt van hier te lande verwerkte soorten ruwe tabak, heeft de Nederlandse kerftabakindustrie de minister van economische zaken ver zocht, de prijzen van kerftabak te mogen verhogen. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de minister van economische zaken thans medegedeeld, geen bezwaar te heb ben tegen een verhoging van de prij zen van kerftabak met ten hoogste tien cent per pakje vani 50 gram, in gaande 1 maart 1957. Als gevolg van deze beslissing zullen de goedko pere soorten kerftabak in het alge meen met vijf cent per pakje van vijftig gram in prijs stijgen, terwijl de middelsoorten met tien cent per pakje omhoog zullen gaan. Het door de Kon. Marechaussee ingestelde onderzoek naar de wijze, waarop door de Haagse N.V. „Europa op wielen" leveringscontracten voor onderdelen van militaire voertuigen voor de Kon. Landmacht zijn uitge voerd, is thans zover gevorderd, dat is komen vast te staan, dat het hier geen oplichtingszaak betreft. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld is bij het onderzoek geens zins gebleken, dat de vroegere direc teur van de genoemde N.V. zich aan fraude zou hebben schuldig gemaakt. Zoals de legervoorlichtingsdienst voor enkele weken mededeelde, waren een aantal leveringscontracten dezer on derneming geannuleerd, omdat de leveringstermijn was overschreden. Deze annuleringen beliepen in totaal ruim twee miljoen gulden en zij von den met wederzijds goedvinden adjudant en brigadier met ongeveer driehonderd kunnen worden uitge breid. De nieuwe formatie behoeft niet te betekenen dat van het huidige leidinggevende personeel een deel zal moeten afvloeien. Het is volgens de minister zeer wel mogelijk de nieu we openvallende plaatsen niet te voorzien. OPENBAARMAKING VAN ADVIEZEN. Het lid van de Tweede Kamer, de heer C. P. M. Romme, heeft aan de minister-president schriftelijk ge vraagd of deze bereid is een over zicht te verstrekken van de bestaan de vaste colleges van advies en by- stand aan de regering, met vermel ding van de gedragslijn of de ge dragslijnen der regering, en de be weegredenen daarvan, met betrek king tot de al dan niet openbaarma king van de adviezen van elk dezer colleges. De heer Romme stelt deze vraag, gelet op het antwoord van de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen d.d. 22 februari 1957 op een vraag van het lid der Kamer, de heer Vrolijk, in zoverre in dat antwoord openbaarmaking van een advies van de radioraad wordt ge bonden aan de voorwaarden van daartoe nopende zwaarwichtige rede nen en van voorafgaand overleg met het genoemde college, zulks op grond, dat dit een vast college van advies en bijstand aan de regering is. Oók bij de warme maaltijder (Advertentie) De meren in het Zuiderzeegebied Voor de Nederlandse vereniging voor landaanwinning, die vanmid dag in „Esplanade" te Utrecht verga derde, heeft na ir. Geers, ir. C. H. de Jong, hoofd waterloopkundige afde ling van de Dienst der Zuiderzeewer ken het woord gevoerd over de over blijvende meren in het Zuiderzeege bied, die voornamelijk dienen voor beheersing van het waterpeil en zoet watervorming. Na inpoldering van alle daarvoor in aanmerking komende gronden achter de afsluitdijk, vertelde hij, zal in de vroegere Zuiderzee in totaal ongeveer 140.000 ha. water overblij ven, verdeeld over een IJsselmeer van 120.000 ha. en 20.000 ha. rand meren tussen de IJsselmeerpolders en de vroegere kustlijn. Verscheidene overwegingen, zeide hij, hebben ge leid tot het niet in de inpolderings plannen opnemen van deze opper vlakte water. Zo mag bij gestremde lozing met de spuisluizen in de Afsluitdijk het meer tijdens perioden met groot wa- terbezwaar niet tot een zodanig peil oplopen, dat de afwatering van de omgeving hiervan schade ondervindt. Het belang hiervan zal duidelijk wor den, aldus spreker, als men bedenkt, dat het IJsselmeer het overtollige wa. ter ontvangt van ongeveer de helft van ons land en bovendien ruim een tiende deel van de afvoer van de Rijn te Lobith. Uitvoerige berekenin gen hebben aangetoond, dat het IJs selmeer met het oog hierop, een mi nimum oppervlakte moet hebben van ongeveer 120.000 ha. Na de afsluiting is het IJsselmeer verzoet, waardoor de mogelijkheid ontstond om het LJsselmeerwater te gebruiken voor de ontzilting van de KATHOLIEKE SCHILDERS ONGERUST. De heer A. J. van Dijk, voorzitter van het gewest Utrecht van de Neder landse Katholieke Bond van Schil derspatroons „Sint Lucas", dat gis teren in Deventer de voorjaarsver gadering hield, heeft in een korte toespraak tot de afgevaardigden van de verschillende afdelingen onder meer opgemerkt, dat het schilders ambacht thans een nieuwe bedrei ging ondervindt door de indiening van een ontwerp vestigingswet, waardoor de aannemers een veel grotere vrijheid zullen krijgen ten aanzien van de aanneming van schil derwerk. De voorzitter meende, dat er zo veel mogelijk gestreefd dient te wor den naar een partiële aanbesteding van schilderwerk, waarvoor contact dient te worden gezocht met de ar chitecten en de gemeente. Er werd op deze vergadering voorts een voorstel gedaan, het hoofdbestuur op de komende bonds vergadering te verzoeken een onder zoek in te stellen naar de oorzaak van de talrijke faillissementen in het schildersbedrijf, en naar de vraag waarom in bepaalde delen van het land het aantal faillissementen be langrijk hoger is dan het landelijk gemiddelde. boezemwater in Noord-Holland en Friesland. Het gekapitaliseerde gel delijke voordeel van deze ontzilting voor de landbouw is van dezelfde orde van grootte, deelde ir. de Jong mede, als de aanlegkosten van de Af sluitdijk. Voorts biedt het IJsselmeer de mo gelijkheid om in de toekomst in het voorjaar een watervoorraad te vor men om in eventuele tekorten in dro ge zomers als 1947 en 1949 te voor zien. Dit gaat vooral een rol spelen als wellicht in de toekomst aan uit gestrekte gebieden in ons land met droogtegevoelige gronden, ongeveer 10.DCK) km2 (40% van de cultuur grond in Nederland) water zal moe ten worden verstrekt om oogstde- pressie in droge perioden te voorko men, aldus spreker. Nationale Reserve wordt opgeheven Minister SUf meent te moeUn overwegen de Nationale Reserve in haar huidige vorm binnen enige tijd, nadat ten anzien van de territoria- Ie verdediging de noodzakelijke voorsleningen zijn getroffen, van haar tegenwoordige taak te onthef fen. Hij heeft het voornemen om met lijn meest betrokken ambtgenoten overleg te plegen, in hoeverre de weerbaarheidsgedachte van het Ne derlandse volk levendig kan wrorden gehouden. I)e minister meent niet te moeten overwegen, een bewapend volksver zet te organiseren. Tot zijn leedwezen moet minister Staf verklaren dat hy tot de over tuiging is gekomen, dat de Nationale Reserve onvoldoende in het Neder landse volk „leeft", als gevolg waar van de aanmelding tot dit instituut onvoldoende is gebleven. Ook is de bereidheid om de geoefendheid te be reiken, welke nodig is om de Nat. Reserve tot een volwaardig onder deel van de territoriale verdediging te doen zijn te gering gebleken. Dit deelt de minister in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer mee. De minister heeft steeds de groot ste waardering gehad voor de diepe overtuiging en de offervaardigheid van vele duizenden vrijwilligers, die zich wel geheel van hun vrijwillig aanvaarde verplichtingen hebben ge kweten, doch hun aantal is verre ge bleven beneden dat hetwelk tenmin ste nodig was. Een der piloten gedood Gistermiddag zijn twee Gloster Meteor-straaljagers van de jacht- vliegschool van de Kon. Luchtmacht bij hun basis Woensdrecht met el kaar in botsing gekomen. Een van de beide toestellen stortte neer. De be stuurder, de 23-jarige ongehuwde tweede luitenant-vlieger H. M. M. Bruggink uit Tubbergen kwam om het leven. Het andere vliegtuig werd door de 24-jarige ongehuwde tweede luite nant-vlieger J. H. Stoorvogel uit Zeist acht kilometer van Woens drecht in een noodlanding aan de grond gezet. D^ze vlieger bracht er het leven af. In formatie. De beide Glosters, die in formatie vlogen, zouden op de vliegbasis Woensdrecht landen. De leider van deze formatie van twee toestellen gaf, zoals gebruikelyk is, het teken dc formatie te beëindigen. Daarbij laat de leider zijn toestel naar links gaan, waarna drie seconden later de twee de man nok naar links afbuigt. Bij het verbreken van deze formatie- vlucht hebben de toestellen elkaar geraakt.'' De beide vliegers waren in het be zit van het militair vliegbrevet. Ze MINISTER PRESIDENT EN MEVR. DREES KREGEN DINER AANGEBODEN. De Oostenrijkse legatie heeft gis teravond ter ere van minister-presi dent en mevr. Drees een diner aan geboden. Hieraan zaten aan de am bassadeur van België en mevrouw Van der Straten Waillet, de ambas sadeur van België en mevrouw Ben- zoni, de Zweedse ambassadeur, de heer Dahlman, de burgemeester van Den Haag en mevrouw Kolfschoten, de griffier van het internationale ge rechtshof en mevrouw Lopez-Olivan, de Oostenrijkse consul-generaal te Rotterdam en mevrouw Oijevaar, mevrouw dr. Schmid, echtgenote van de attaché, en de heer en mevrouw Van Otterloo. „Sociale aspecten van de automatisering" In ons land voorlopig beperkt „Automatisering schept meer hoog waardige arbeid. Verkwisting van in tellect is daarom uit den boze". Dit betoogde prof. B. C. J. Lievegoed, directeur van het Nederlands paeda- gogisch instituut voor het bedrijfs leven, gistermiddag in een causerie over de sociale aspecten van auto matisering op een lunchbijeenkom&t van het Nederlands Instituut voor Efficiency te 's-Gravenhage. Programmering De historische ontwikkeling van het arbeidsproces laat zien dat de afstand tussen de mens en het pro duct van zyn arbeid steeds groter wordt. Vroeger was de mens ont werp, uitvoerder en verkoper tege lijk. Nu zijn deze fazen gescheiden en de ontwikkeling is thans zover, dat een der fazen het zuivere pro- duktieproces voor de mens weg valt, aldius prof. Lievegoed. Elektro nische regelapparaten nemen de be sturing en controle der werktuig machines over. Alle maatregelen, die vroeger door de denkende mens tij dens het werk genomen werden, die nen bij invoering van automatisering vóór het produktieproces te worden getroffen, zeide spreker. Het ar beidsproces verschuift dus van het arbeidsintensieve produktiegebied naar het voorbereidende stadium, de zgn. programmering. Meters en lampjes Spreker noemde als voorbeeld een een nieuwe Amerikaanse fabriek met een waarde van 1% miljoen dollar, die voor het eigenlijk produktiepro ces slechts enige mensen in dienst heeft: een aantal witgejaste opera teurs die tot taak hebben een wand met meters en lampjes in het oog te houden. Overigens s dit een bij zonder soort arbeid, verduidelijkte hy: er is een, gespreide aandacht voor vereist en het bestaat uit een gespannen afwachten. Maar al levert dit georganiseerde „niets doen" psy chologisch wel vraagstukken op, kwantitatief gezien is het geen pro bleem. De planning en voorbereiding van een geautomatiseerd produktie proces is zeer ingewikkeld cn de programmering vereist dan ook hoog waardige arbeid. Bij invoering van automatisering zullen ook voor het onderhoudswerk meer en betere vak lieden nodig zijn. Voorts zullen de overige dienstensectoren in de on derneming bijv. vervoer en ver koop en vooral ook de maat schappelijke dienstenverlening vele werkers uit het produktieproces op nemen, aldus prof. Lievegoed. waren in opleiding op de jachtvlieg- school om jachtvlieger te worden. Vleugels afgeknapt. Het toestel, dat een noodlanding maakte, vloog een hoogspannings kabel kapot en kwam in een bouw land terecht. Het toestel schoof een paar honderd meter door. De piloot zag nog kans om tussen een paar bomen door te schuiven, waarbij de schuur van de landbouwer Willemse werd meegesleept. De vleugels wer den van het toestel afgerukt. Landar beiders wisten de bestuurder uit de wrakstukken te bevrijden. Hij had slechts lichte verwondingen. Het andere toestel raakte een tien tal bomen, die afknapten. Het wrak kwam in een bos terecht. HET MOOIE WEER Daling van eierprijzen De prijzen voor de kippeeleren, die reeds gedurende enkele maanden op een laag peil waren, hebben giste ren op de veilingen een ongekend na oorlogs dieptepunt bereikt. Werd vo rige week te Barneveld op de Veluw- se eiereveiling voor eieren van 61 tot 62 gram nog gemiddeld 10.40 be taald, thans daalde de prijs tot ge middeld 8.35 per 100 stuks. De veiling begon met een notering van ƒ0.70 voor de lichtste eieren (48 tot 49 gram) en eindigden met 9.70 voor de zwaarste eieren (67 tot 68 gram), zodat zelfs het grootste ei nog beneden de 10 cent bleef. Deze enorme prijsval (het gaat lan delijk bezien om vele honderdduizen den guldens) is het gevolg van de voor deze tijd van het jaar ongewoon grote produktie. In andere jaren ver oorzaakt het winterweer omstreeks deze tijd een aanzienlijke teruggang van de produktie. Een dode en vier gewonden bij autcbotsing te Rilland Bath Gistermiddag omstreeks half vijf, gebeurde, op de rijksweg bij wacht post 19 te Rilland Bath een auto- De verschuiving van ongeschool. ongeluk, dat aan een 28-jarige vrouw de produktie-arbeiders naar ge- j "»t Vllsslngen het leven heeft gekost en waarbij vier personen ernstige verwondingen opliepen. Uit de richting Bergen op Zoom kwam een Belgische personenauto met twee inzittenden, bestuurd door een heer uit Calmhout. Achter deze Belgische wagen reed een Vlissing- se personenauto, die bestuurd werd door een heer, Zweed van geboorte en werkzaam bij De Schelde in Vlis- singen, wiens vrouw e.i achtjarig dochtertje achter in de auto zaten. Buide auto's stopten voor de onbe waakte overweg, doch werden toen zij weer wilden wegrijden, aangere den door een vrachtauto, geladen met steen, afkomstig uit Dubbeldam, die de beide wagens op dat ogenblik wil- Prof. Lievegoed veronderstelde datde passeren. De botsing was hevig, ongeveer 10 tot 25 procent van de De echtgenote van de Zweed over- arbeiders bij de automatisering be- leed aan haar verwondingen, de man trokken zal worden. Er zullen vele! zelf kreeg een shock en zijn dochter- groepen van beroepen overblyven,1 tje werd zwaar gewond. De heer uit zeide hy, met andere werkverhou- België kreeg een hoofdwonde en zyn schoolde dienstenverlening gaat echter niet zonder wrijvingen, meende spreker. Het sociale even wicht wordt verstoord, er treden gevoelens van angst en onzeker heid voor de nieuwe situatie op, de emotionele spanningen nemen toe. Daarom is behalve een tech nische programmering bij invoe ring van a-utomatie ook een sociale planning nodig. De problemen die hiermee samenhangen dienen ern stig bestudeerd te worden, in het bijzonder de vele opleidingsproble- men die de verschuiving van het arbeidsproces schept. Voorlopig hier te lande beperkte automatisering dingen. Een probleem hierbij is dat de veranderingen in de geautoma tiseerde bedrijven een grote sociale aifstand zullen scheppen tot deze groepen. Prof. Lievegoed verwachtte, dat de ontwikkeling van de automatisering in Nederland dc eerste 10 tot 25 jaar nog beperkt zal zijn. De maatschap pelijke verschuivingen vallen in het niet bU de verschuivingen die zouden kunnen optreden bij een conjunc tuuromslag. Niettemin dienen we, be sloot hij, ons nu reeds op de komen de automatisering voor te bereiden door studie en door een goede voor lichting aan de bevolking. mede-passagier liep een zware her senschudding op. Allen zijn overge bracht naar het burgergasthuis té Bergen op Zoom. De materiële scha de was zeer groot. Het lijk van een circa vijftien jaar oud meisje werd woensdagmid dag gevonden in een weiland te Eys- den, dat na door de Maas over stroomd te zijn geweest, weer droog viel. Er zijn geen vermissingen door de politie van het nabije Luik opge geven maar wel schijnt een goede week geleden een meisje in die ge meente te zijn vermist.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5