„DE PARELVISSERS" Krijgt Stompwijk nieuwe kath* jongensschool? VRIJDAG 1 MAART 1957 l 1 DE LEIPSE COURANT PAGINA 5 Kunstkring-Bloembollenstreek kunstvol besluit van het seizoen Georges Bizet's lyrische opera „De Parelvissers", donderdagavond on der auspiciën van de Kunstkring Bloembollenstreek uitgevoerd door het Opera Gezelschap „Forum" uit Enschede en de Nederlandse Orkest vereniging onder leiding van de jon ge dirigent Gustav Füllebor, mag met recht en reden een waardig sluitstuk genoemd worden van het winterpro- gramma. Het betekende tevens een climax want het was ook in kunstzin nig opzicht de best geslaagde avond van de vier die de kring het nu af gelopen seizoen haar leden heeft ge boden. De belangstelling was groot en de grote Treslongzaal vrijwel geheel gevuld. Een „open doekje" en een ovationeel applaus aan het einde van de voorstelling getuigden van de grote waardering voor de geleverde prestaties. Het Operettegezelschap „Forum", afkomstig uit Enschede, geniet in het westen van het land nog weinig be kendheid. Het is een gezelschap be roepsmensen die echter hoofdzakelijk in het oostelijk grensgebied opere ren en ook meerder malen in Duits land zijn opgetreden. Voor de' bollen streek gold het hier dus een eerste kennismaking en dit contact heeft een zeer prettige indruk achtergela ten. Onder de dynamische leiding van de jonge dirigent Gustav Füllebor ontpopte zich daarbij de Nederlandse Orkestvereniging als een orkest van grote allure. Speciaal de (overigens noodzakelijke) binding tussen koor, solisten en orkest was hier zeer goed te noemen en deze drie waarden werden daardoor tot een voortreffe lijke drieëenheid. Reeds bij de eerste maten van de prachtige ouverture dezer zeer effect volle muziek waren verrassend goed van klank. Een voldragen gamma en een zeer gevoelige toon, vooral bij de fluiten en de harp, lieten al dadelijk de zeer goede kwaliteiten van de mu sici vermoeden. Füllebor had het ge heel „als was" in de hand, hij liet de muziek vloeien, stromen en stor men zonder daarbij de dienende taak daarvan uit het oog te verliezen. Een andere verrassing gold het koor, dikwijls het zwakke punt bij een opera-voorstelling. Vooral bij de heren hoorden we prachtig mate riaal waarbij nog komt dat de, actie daarbij ook hee" goed was. De „dansen van de priesterressen" vielen helaas wat tegen. We zagen hier te weinig eenheid en te weinig levende gratie. Slechts een enkele maal mochten wij genieten van .een werkelijk schoon gebaar. De solisten. Bij de' solisten ging onze grootste voorkeur uit naar de bartiton Bert Bijnen als Zurga. Met prachtig vol en tevens volumineus geluid zong hij zijn partijen op sublieme wiize en zijn stemkwaliteiten plaatsen hem on der de solisten op het voorste plan. Ook de bas Jan Duiveman als de op perpriester Nourabad trof door een prachtig geluid. Zijn donkere, niet al te omvangrijke stem behield een schone klank zelfs in het zeer lage register. De tenor Jan van Haagen, die d| Nadirparty zong, begon vrij zwak en klankloos doch later kwam ook hy goed op dreef. Het wonderlijk mooi "ezongen „klassieke" ballet bezorgde hem zelfs een open doekje. De sopraan Anneke van der Graaf, overigens hier geen onbekende, zong haar zware partij eveneens voortref felijk. Daarbij is haar actie zeer ge passioneerd, het gebaar, ook het bruuske, goed afgewogen en verant woord. De coloratuur klonk soms wat schel doch dit vermocht weinig af breuk te doen aan het goede geheel dat deze begaafde zangeres ons bood. Rest ons tenslotte te vermelden de fraaie décors en costumes van Jan Bons die deze opvoering, behalve een lust voor het oor ook een gènot voor het oog maakte. De regie berustte bij Paul Pella en Jan Rebel was ver antwoordelijk voor de choregrafie. Mèt de zangers en het orkest hebben ook zij gemaakt dat deze avond niet licht zal worden vergeten. W. PRINS. KATWIJK AAN DEN RIJN GESLAAGDE OUDERAVOND. In de hal van de nieuwe St. Jozef school hield het oudercomité de eer ste ouderavond in het nieuwe ge bouw. De leiding was bij de voor zitter, de heer L. A. Arkesteijn, die na zijn openingswoord inzonder wel kom heette kapelaan Rozestraten, die een causerie zou houden en -de heer R. P. Brouwer, hoofdagent van politie, die een lezing zou houden over „Veilig Verkeer". Spr. wees in zijn openingswoord op de noodzake lijkheid van het hebben van contact van de ouders met het onderwij zend personeel en zonodig met het comité. Spr. sprak er zijn teleurstel ling over uit, dat wijlen pastoor C. Hesp dit niet heeft kunnen meema ken aangezien deze zo buitengewoon veel voor de stichting van de nieu we school gedaan heeft. Hij bracht dank aan de ouders, omda deze door het zenden van hun kinderen naar deze school de bouw mogelijk hadden gemaakt. Het bestuurslid, de heer Konte, maakte melding van het arriveren van de bandrecorder, die door het comité aan het hoofd der school ten dienste van het on derwijs ten geschenke was gegeven. De heer Bominaar, hoofd der school, drong er bij de ouders op aan de overblijvende kinderen in de mid daguren geen boodschappen te la ten doen, aangezien anders geen verantwoorlijkheid aanvaard kon worden voor deze kinderen, omdat daardoor het toezicht on de controle waardeloos worden. Ook over het vertrekken van melk aan de over blijvers had spr. een verzoek. Hierna hield kapelsan B. J. F. Rozestraten zijn aangekondigde cau serie over de taak der ouders als op voeders en over de verantwoorde lijkheid over die opvoeding. Ten opzichte van de jeugdbeweging in de parochie had spr. geen optimis tisch geluid te aanhoren. Het zegt toch wel iets als 60 a 65% der jeugd niet is aangesloten bij de jeugdorga nisaties. Een duidelijke en leerzame causerie, waarvoor hij een harelijk applaus in ontvangst had te nemen. Na de hierop volgende pauze hield de heer Brouwer, hoofdagent van politie in Katwijk, een lezing met films over „Veilig Verkeer", zeer interessant doch ook leerzaam. Aanschouwelijk werd voorgesteld hoe het in het verkeer wél en niet moet, hoe het wel maar ook hoe het soms niet ten uitvoer gebracht wordt door de verkeersovertreders om te besluiten met een film waar in de verkeerspolitie jacht maakt op een verkeersovertreder met een auto zeer spannend en dikwijls grappig. Ook de heer Brouwer kreeg een daverend applaus. Na een dank woord door de voorzitter aan allen die tot het welslagen van deze avond hadden medegewerkt, volgde slui ting. A^uariumvereniging. Onder lei ding van voorzitter Zijderveld ver gaderde de Aquariumvereniging „De Minor" in hotel „De Roskam" waar ook de uitnodiging bestuurs leden van de zustervereniging „De Discus" te Katwijk aan Zee aan hun belangstellink deden blijken. De hoofdpunten van ed agenda waren filmvertoningen als die van het le ven van een vos, zijn gedragingen vanaf de geboorte tot hij het nest voorgoed verlaat. Vervolgens enkele komische films, die een vasten avondstemming in de zaal brachen en tot besluit een prachtige kleu renfilm „Leven en dood op de Noordpool", voorstellend het leven van dieren op de Noordpool. Een zeer interessante avond die beslo ten werd met een dankwoord van de voorzitter aan hen die deze avond verzorgd hadden. Een Speeltuin. Enkele bewo ners van het „Molenblok" hebben het initiatief genomen om te komen tot oprichting van een speeltuin in genoemd Blok. Het Molenblok is 'n vrij kinderrijke buurt en er is daar voor deze kinderen geen enkele ge legenheid voor vertier dan de straat. Bedoelng is dat de bewoners zelf de speeltuin inrichten, zelf de be nodigdheden aanschaffen en dan zelf het practische werk verrichten. Hiervoor zijn onder hen deskundi gen aanwezig. Het is dus niet de be doeling het in handen van de ge meente te geven, maar het zelf te doen. Wel zal aan het gemeentebe stuur een subsidie worden aange vraagd. Personen die zich tot dit werk aangetrokken gevoelen kun nen zich alsnog aanmelden by Dr. J. Bergman, Valkentirgseweg 1^, en de heer A. Th. J. Evers, Tulp straat. K00RDWIJKERH0UT Geboren: J. P. w. Nederetigt en M. G. J. van der Putten, zn; P C Bakker en S. C. ter Wolbeek, zn- C Mud en G. Huls, dr; J. H. van Sasse en C. M. Dobbe, zn. Getrouwd: J. J, van Roode en A, C. Mooijekind. Overleden: J. A. van Ruiten 80 1., wednr van A. J. Pennings; C. Sna- bel 86 j., wednr van A. M. de Jeu. OECSTGEEST Nieuwe brandspuit. In tegen woordigheid van burgemeester en wethouders en vele leden van de raad werd gisteravond de nieuwe Austin-nevelbrandspuit overgedragen. Nadat ir Hendriks een uiteenzetting had gegeven over de werking van de spuit, werd op het terrein aan de Rhijngeesterstraatweg een demon stratie gegeven waarbij o.m. bleek, dat een oliebrand in enkele seconden kan worden geblust. Hetzelfde ge schiedde met een met hooi gevuld geïmproviseerd schuurtje. SASSENHEIM Huisbroei- tentoonstelling Gistermiddag vond in het bol- lenhuis van de firma v. Zonneveld en Co. de opening plaats van de eerste tentoonstelling van huisbroei, bloem- bind- en schikwerk. Enige malen hebben de leder, van de Vereniging van Huisbroeiers geëxposeerd op „Bloemlust" in Lisse, doch in verband met het feit dat deze grote tentoon stelling dit jaar in Keulen is gehou den, waren de Sassenheimse huis broeiers him onderdak kwijt. Door bovengenoemde firma is echter een ruimte beschikbaar gesteld, die zeer goed voldeed en het is te hopen, dat het houden van een dergelijke ten toonstelling in Sassenheim een jaar lijks terugkerende gebeurtenis zal worden. De voorz. van de plaatselijke afd. van de Vereniging voor Bloembollen cultuur, de heer J. Heemskerk, heette de aanwezigen welkom en gaf het woord aan de burgemeester om de officiële openipg te verrichten. Deze stelde het bijzonder op prijs aanwe zig te zijn en sprak de hoop uit, dat de tentoonstelling een succe? zoui Woensdagavond om ongeveer 21.20 uur is de 19-jarige dienstplichtige soldaat A. H. Ruiter, behorende tot de staf en stafcompagnie van 1 L. K. verbindingsbataljon, toen hij als ar restant in de legerplaats „De Witten berg" een ontvluchtingspoging onder nam, door een kogel uit het geweer van de hem begeleidende schildwacht getroffen. Hij is overgebracht naar het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn. De toestand van soldaat R., die onge huwd is, en woonachtig te Amster dam, is ernstig. worden. Het aantal inzenders is nog niet erg groot en spreker hoopte, dat uitbreiding zal volgen. We vinden hier een Huisbroeiers- vereniging die gedreven door liefde tot de natuur, heeft meegewerkt aan de totstandkoming van deze tentoon stelling. Hiermede verklaarde de burgemeester de expositie voor ge opend. De organisator,-de heer P. A. Vree burg, dankte de burgemeester en bood hem een fraai boeket aan bestaande uit gele narcissen en rode anjers, de Sassenheimse kleuren. Hierna werden de bezoekers rond geleid en kon men de verschillende soorten tulpen, hyacinthen en nar cissen bev onderen. Een prachtige narcis Jules Verne en de hyacinth Lord Balfour trokken onze bijzondere aandacht. Verder waren er een groot aantal tulpen o.a. Firi Star, Bellona, Paul Richter, Gen. de Wet, Roland. Bijzonder aardig varen ook de inzendingen voor het bloemschik- werk, waarbij duidelijk bleek tot welke grappige resultaten men kan komen met slechts enkele bloemen en takjes. De expositieruimte was op een aan trekkelijke wijze ingericht, waarbij de bloemen werden afgewisseld door bloeiende heesters. Deze tentoonstelling is dus een be zoek ten volle waard en hiervoor be staat nog gelegenheid tot en met 2 maart. rekeningen steeg met 17. De toevertrouwde middelen bedra gen 1.409.981.02 en de uitzettingen 792.534.67. De verlies- en winstrekening sloot met 3724.32, na afschrijvingen kan er 2124.32 toegevoegd worden aan de reserve. Het aftredend en herkiesbare lid van de Raad van Toezicht, de heer J. H. Koot, werd herkozen. Hierna werd een inleiding gehou den door een medewerker van de Centrale Bank over de emancipatie van de vrouw. Spreker behandelde op een animerende wijze de nieuwe wet, welke de rechtspositie van de gehuwde vrouw regelt, en wees op de verschillende voor- en nadelen van deze wet, welke een einde heeft ge maakt aan de sinds 1838 bestaande wet, in welke wet alleen de man was bevoegd tot het verrichten van rechtsgeldige handelingen, zoals het aan- of verkopen van vaste goederen, het aangaan van hypothecaire geld leningen enz. Na deze inleiding werd ruimschoots gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Verbetering grasmat sportvelden- complex. In januari 1957 is door de Ned. Heide My aan b. en w. een rap port uitgebracht over de toestand van een van de terreinen van het sportveldencomplex. Het rapport noemt de oorzaak van de afwijking en geeft advies omtrent de verbete ring. Een grondmonster is genomen. Voorts zal worden overgegaan tot liet aanbrengen van z.g. topdressin- gen in combinatie met ontluchting van de bodem door middel van een aan te schaffen prikrol. Al deze voor zieningen zijn voor oningewijden nogal vaag, maar laten we hopen dat het erop neerkomt, dat de velden bespeelbaar zullen zijn. Sportraad verzoekt om subsidie. De eind 1956 opgerichte Voorscho- tense sportraad die zich ten doel stelt de samenwerking tussen de verschil lende sportverenigingen te bevorde ren, de overheid op het gebied van J de sport te adviseren en een goede en verantwoorde sportbeoefening te propageren, verwacht wel dat haar geldmiddelen in de toekomst wat ruimer zullen worden. Thans beta len de 24 aangesloten verenigingen De bekroningen. Door de jury werden de prijzen als volgt toegekend: Verplichte in-o zending: le pr. wisselbeker P. A., oen jaarlijkse donatie van ƒ5, Vreeburg (143J4 p.); 2e pr. grote zil-l dat is de hoofdbron van inkomsten, veren medaille J. M. de Vries (143 p.) De sportraad, die dan ook nog in de 3e pr. kleine zilv. medaille Th. v. d. i kinderschoenen staat, heeft dus nog Meer (13834 p.). met financiële moeilijkheden te kam- Vrye inzending: le pr. grote zilv.| pen. g en w. zyn van mening dat fi- medaille P. A. Vreeburg; Ze pr. sche-1 nanciële bijstand verantwoord is. merlamp Th. v. d. Meer; 3e pr. kope ren gong P. Elstgeest. Bloembind- cn schikwerk le pr, schemerlamp Willy Vis; 2e pr. boter- schaaltje mevr. A. N. Zonneveld; 3e pr. tinnen vaasje: Hannie Molenaar; 4e pr. vaasje: Hannie Molenaar. VOORHOUT Stille Omgang. Het genootschap van de Stille Omgang afd. Voorhout, kwam in het parochiehuis in verga dering by een. Voorzitter G. M. Prins herdacht met een kort woord de overleden le den J. P. Vester, P. Kortekaas en G. v. Leeuwen, waarna voor hun ziele- rust werd gebeden. De opkomst, voor al van de jongeren was goed. Het hoofdbestuur was vertegenwoordigd door de heren Sommers en Koele- wijn, terwijl kapelaan C. J. M. van Ruijven als spreker optrad. Als tekst voor zijn causerie had spr. gekozen de algemene intentie voor dit jaar: „Vrede en vrijheid voor de Kerk der Stilte". Op duideliike wijze zette spreker deze intentie uiteen, in ver band met de situat:e in het Midden- Oosten en Hongarije en spoorde al le deelnemers aan tijdens de „stille omgang" veel te bidden voor Hon garije, opdat de Kerk daar de vrede en vriiheid moge terugvinden. De financiën waren goed beheerd. Buiten het bedrag van 725,75 wat aan Leiden moet worden afgedragen was er toch nog een saldo van 3,30. De aftredende bestuursleden J. Vlasveld en Th. v. d. Hulst werden by acclamatie herkozen. 3 Gratis reisbiljetten werden ver loot en gewonnen door J. v. Werk hoven, A. v. d. Berg en P. Koomen. De omgang wordt gehouden van 9 op 10 maart. VOORSCHOTEN Boerenleenbank. In zijn ope ningswoord sprak de voorzitter, de heer A. Q. Doeswijk, over de resul taten van het afgelopen jaar, welke voor de landbouw niet zo rooskleurig waren; het bloembollenbedrijf had een normale ontwikkeling en voor de middenstand was het ook geen slecht jaar geweest Voorz. wees op de toe name van het groot-winkelbedrijf in Voorschoten en spoorde de midden stand aan mee te gaan met de tyd en nu er steeds nieuw publiek naar Voorschoten trekt, deze door de juiste zaakvoering op te vangen. De kassier H. J. Beuman gaf een verslag over het afgelopen boekjaar. Alvorens hiertoe over te gaan, gaf hij een schets van de ontwikkeling in het algemeen, welke leidde van een geldoverschot in het begin van het jaar en een sterk geldtekort aan het eind van het jaar, met investerings beperkingen door de overheid opge legd. Deze ontwikkeling heeft ook een sterke invloed op de bank, waardoor de rente-tarieven enerzijds voor spaargelden moesten stijgen en an derzijds voor opgenomen ook omhoog moesten. Wat de ontwikkeling van de bank zelf betreft kan worden geconsta teerd uit de vergelijkende cijfers met "net voorafgaande jaar, dat er weer een flinke vooruitgang heeft plaats gevonden, waaruit volgens de kassier blijkt, welk een belangrijk instituut de boerenleenbank is voor financie ring van de bedrijven in en buiten de landbouw en voor het verrichten van alle diensten in de vorm van lopende rekeningen, spaarrekeningen»- incas so's enz. De omzet steeg met een kleine 6 miljoen tot 18511.529.20. Het aantal boekingsposten steeg met 3500, het aantal spaarders nam toë met 127, en bedraagt 1332, het aantal lopende nanciële bijstand Een subsidiebedrag van 100, voor het jaar 1957 wordt voldoende geacht. Subsidie aan Militaire Tehuizen. De verzoeken van subsidie aan mili taire tehuizen is tot heden onder waardering voor het werk voor de militairen steeds afgewezen, omdat het gemeentebestuur van oordeel was, dat de instandhouding van mi litaire tehuizen ln de eerste plaats "Voorzitter G. v. d. Marei werden ver een taak was van het particulier ini tiatief en de.Rijksoverheid. Thans is er een rapport verschenen van de Interprovinciale Commissie inzake subsidiëring Militaire Tehuizen en de drie centrales van militaire tehui zen t.w. de Centrale van Katholieke Militaire tehuizen, de Kon. Ned. Mi litaire Bond Pro Rege en het Huma nistisch Thuisfront hebben zich op nieuw tot de raad gewend om sub sidie. B. en w. stellen thans voor het advies van de Commissie op te vol gen en tot subsidiëring van de mili taire tehuizen over te gaan. De sub sidie wordt gesteld op 2,per WARMOND Brand. In de manufacturen- en beddenzaak van de heer S. G. van Styn alhier brak plotseling brand uit Het personeel was op de zolder van de woning bezig bedden met kapok te vullen, terwijl er tevens een kachel brandde. Vermoedelijk is de kapok m aanraking gekomen met de kachel, waardoor de kapok vlam vat te. De brandweer werd gealarmeerd cn was spoedig ter plaatse. De bran dende kapok werd naar bulten ge worpen en door de brandweer ge doofd, zodat de brand beperkt kon blyven tot de zolder. Jubileum. Voor de derde maal in de afgelopen drie maanden her dacht een werknemer by het Groot- Seminarie alhier het feitj dat hij daar 25 jaar in dienstbetrekking was. Dit maal was het de heer S. J. van Eg- mond, die in 1932 als tuinknecht in dienst trad. Toen in 1936 de tuin baas J. Kortekaas' plotseling over leed, werd de heer Van Egmond als tuinbaas aangesteld. Des morgens om half tien werd door de econoom Prof. Ruihe een H. Mis van dank baarheid opgedragen, waarbij het voltallig personeel, verschillende pro fessoren en de theologanten aanwe zig waren. Na afloop van deze plechtigheid vond een gezamenlijk ontbijt plaats. Namens het personeel werd de jubi laris eon geschenk onder couvert aangeboden, waarbij hij in hartelijke bewoordingen werd toegesproken. Gewezen werd op de grote ijver en plichtsbetrachting v-ain de jubilaris, en de prettige en aangename wijze waarop hij met het personeel samen werkte. Des middags bracht de pre sident van het r.-k. Seminarie, ver gezeld van de econoom prof. Ruhe, een bezoek ten huize van de jubila ris, terwijl tevens een deputatie van de theologanten en philosofen mens de studenten hun gelukwensen kwamen aanbieden. Ook hier werden woonden van waardering en dank gesproken, zodat het voor de jubila ris een onvergetelijke dag is gewor-| den. Spreekuur. In afwijking ran de hieromtrent bestaande regeling zal de burgemeester volgende week don derdag spreekuur houden van 3 tot 5 uur namiddag. Woningcommissie. De maande lijkse zitting van de voorzitter en de secretaris van de woonruimte advies commissie zal niet plaatsvinden op dinsdag, maar op woensdag 6 maart as. om 7 uur ten gemeentehuize. WASSENAAR Landelijke ruiters vierden feest. De Landelijke Rjjvereniging „Konin gin Emma" is, traditiegetrouw, het nieuwe veren igingsjaar weer begon nen met het organiseren van een rui- teravond. Gisteravond was de zaal van het verenigingsgebouw goed be zet met belangstellenden, die door TENTOONSTELLING RAL De 38e RAI-tentoonstelling in hel RAI-gebouw te Amsterdam is op werkdagen ook 's avonds open; n.l. van 7.3010.30 uur. GEDOOD OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Een 73-jarige man is gisteravond oni half negen te Geldrop op een on bewaakte overweg in do spoorlijn EindhovenWeert aangereden door de goederentrein, die om 20.17 uit Heeze was vertrokken. Ky was op slag dood. De man, die woonde in het tehuis voor ouden van dagen van het St. Annazickenhuis te Geldrop. is waarschijnlijk door de duisternis mis leid. De spoorlijn kruist ter plaatse de landweg „Het Hout". De trein had 22 minuten vertra ging. Ook 'ater op de avond rijdende l goederentreinen hadden grote ver traging. welkomd, nadat de trompetters van de vereniging een signaal hadden ge blazen. Een groepje leden van „Koningin Emma", in keurig rijcostuum, bezong daarna de genoegens van de ruiter sport; ook het jaarverslag van de vereniging, op rijm gesteld, werd uit gebracht. Daarin werd een overzicht gegeven van de prestaties in het af gelopen jaar en van d<? successen, die in diverse wedstrijden werden be haald. Nadat een drietal meisjes voor een muzikaal intermezzo had gezorgd, kwam ds toneelgroep van de vereni- werkelijk voor "de eerste oefening in «JR.Jj f''nk«"lel h'1 U>""U dienst lijnde militair, afkomstig nit dat op «r verd.enstaU,- deze gemeente. Het totaalbedrag zal aan drie centrales worden toegewe zen op basis van het aantal militaire tehuizen dat door hen wordt geëx ploiteerd. De centrale van Katho lieke Militaire Tehuizen exploiteer de op l-l-'57 51 huizen, de Ned. Mi litaire Bond Pro Rege eveneens 51 en het Humanistisch Thuisfront 3 huizen. En zyn 100 militairen uit Voorschoten voor eerste oefening onder de wapenen. Van het totale ke wijze over het voetlicht werd ge bracht, terwijl aan de aankleding van het toneel en aan de costumes byzon- der veel zorg was besteed. Een gezellig samenzijn besloot de ruiteravond, die vrijdagavond nog eens zal worden herhaald voor een tweede groep van belangstellenden. Bijna 60% van de ingezetenen liet liet zich doorlichten. Vorige week vrijdagavond is het bevolkingsonder zoek op tuberculose in Wassenaar zuid afgesloten. In totaal blyken bedrag van 200,— zal dus resn. 14.973 ingezetenen zich in de afgeïo- f 97,97,en 6,aan de drie.pen weken voor het onderzoek ge- centrales worden toegekend. 'meld te hebben. Daarbij zyn ook Gemeenteraad van Leidschendam N» de gebruikelijke opening van de school vastgesteld op 45 84. Voor de vergadering van de gemeenteraad van Leidschendam en opsomming van de ingekomen stukken kregen b. en w. machtiging tot het aan gaan van kasgeldleningen en het op nemen van gelden in rekening cou rant te verhogen met een millioen gulden. Deze verhoging is noodzake lijk om de woningbouw en de daar mede verband houdende werken o.a. het bouwrijpmaken van gronden niet te doen stagneren. De gemeente heeft reeds kasgeldleningen lopen tot een bedrag van twee millioen gulden. Zonder stemming werd het voorstel aangenomen ter voorbereiding van de Ctiële uitbreidingsplannen „Voor- gseweg" en .Stompwijk". De voetbalvereniging RK AW en de handbalvereniging RK HVL kre gen dé toezegging dat zij de nodige sportvelden in haar kunnen behou den. RK AW krijgt dan twee speel velden voor totaal 1250 per jaar en de hanbalvereniging één speelveld voor ƒ300 per jaar. De ontruimingstermijn voor de on bewoonbaar verklaarde woningen Veursestraatweg 148150152 en 217 werd wegens gebrék aan passende woonruimte met één jaar verlengd. Aan de school met de bijbel werd van gemeentewege medewerking toe gezegd voor de aanschaffing van nieu we schoolbanken. De thans in ge bruik zijnde banken zijn te verouderd om nog langer dienst te kunnen doen. Overeenkomstig de bepalingen van de lager onderwijswet werden de kos ten per leerling op de openbare bijzondere scholen werd eenzelfde bedrag vastgesteld doch indien een school in bruikleen is gegeven werd het bedrag op ƒ41,vastgesteld. Voor leerlingen bij het v.g.l.o. en het u.l.o werd resp. vastgesteld 52 (ƒ44) en ƒ54 (ƒ46). De heer P. G. Hilgersom kreeg de toezegging, dat hij weer voor een jaar huurder kan blyven van de villa* „Rozenrust" met bijbehorende tuin cn opstallen. Aangekocht werden ter uitvoering van het partiële uitbrei dingsplan „Nieuwstraat" van de heer H. van Weezen te Léiden en de per celen Venestraat 88 en 90 voor totaal ƒ6000,— Nadat de heren Koerts en Kranen burg betreurd hadden dat het agen dapunt overneming eigendom van de toegangsweg naar de toekomstige rioolzuiverlngsinstallatie niet bespro ken was in de commissie van bijstand, werd dit agenr'apunt aangenomen. Hoewel het punt niet op de agen da stond vroegen b. en w. de raad een krediet van 338.593 voor de bouw van een katholieke jongens school in Stompwijk. De heer Copray (KVP) betwijfelde, of het toestaan van dit bedrag wel ln overeenstem ming was met de regeringscirculaire over beperking van investeringen. Tevens sprak hij zijn teleurstelling uit dat de post onvoorziene uitgaven door de herhaalde begrotingswijzi gingen reeds teruggelopen was van 62.000,tot 8000,De voorzitter was het hieromtrent volkomen eens met de heer Copray. i schoolkinderen en leerkrachten inbe- grepen^ die elders wonen. Het totaal van byna 1503 deelnemers betekent een percentage van 59,75. In 1954, toen zich 15.016 personen meldden, bedroeg dit percentage 60,92 en in 1950 waren de cijfers resp. 17.174 en 72%. Er is dus een zekere achteruit gang in het aantal deelnemers te con stateren. Daarbij moet echter in aan merking genomen worden, dat steeds meer personen, bijvoorbeeld uit hoof de van hun beroep, geregeld op t.b.c. worden onderzocht. Doktersdienst. Voor doktershulp in spoedgevallen wende men zich ge durende het a.s. weekend tot de art sen B. A. Geer lings, storm v. 's-Gra- venzandeweg 64 tel. 2117 en E. M. N. Oosterbaan, Prinses Marielaan 14o tel. 3056. Apothekersdiensi. Van zaterdag avond tot de volgende week zaterdag heeft apotheek O A Singelenberg. Ryksstraatweg 729, tel. 9142, doorlo pend dienst. Z0ETERMEER K..A.B.-feestavond. De K AB. afdeling Zoetermeer heeft gister avond haar leden een uitmuntende feestavond aangeboden. Het K.A.B.- toneel, dat onder regie van de heer G. C. v. Leeuwen deze feestavond verzorgde, heeft getoond wat zij waard is. Ditmaal heeft zij gegrepen naar een toneelstuk waarin een van de brandende vraagstukken van onze tijd behandeld wordt en waarin dui delijk het katholieke standpunt naar voren wordt gebracht. Opgevoerd werd het toneelspel „De waarde van een leven" door Jan Grosfeld. In het voorspel heeft Jan Grosfeld het vraagstuk aan de orde gesteld: Mag men het ongeboren le ven doden om de mogelijke dood van de moeder te voorkomen? Voor dit dilemma wordt het echtpaar Offer mans gesteld. De vrydenker dr Zeels wil de moeder behouden, kapelaan Van Bremen zet hiertegenover het standpunt van de katholieke Kerk. Het nog ongeboren kind heeft recht op het leven en mag niet gedood wor den, ook al is het leven van de moe der in gevaar. Offermans, die uiter mate veel van ziin vrouw houdt wi! ten koste van alles ziin vrouw be houden. Zyn vrouw Gonde echter wil als moeder en als katholiek niets weten van vruchtafdrijving. In een droom heeft zij haar kind reeds vol wassen gezien. De moeder sterft, Of fermans, schrijver on filosoof, wordt vrydenker uit wrok tegen de Kerk. die hem, volgens h®m, zijn vrouw ontnomen heeft. Na 20 jaar komt het meisje, dat ten koste van het leven van de moeder het levenslicht aan schouwde uit Amerika, waar zij door een tante werd oogevoed, naar Ne derland. Het verdere verloop laat zich raden. De uitwerking van net geeeven is hier en dnar onwaar schijnlijk en wat dik: het K.A.B.-to- neel heeft van dit stuk echter een goede vertolking gegeven. Het stuk liep vlot en de one soeler deed niet ender voor de andere. Aankleding en grime waren goed verzorgd cn de ro1 kennis was prima. De aanwezigen hebben genoten van dit prima stuk. Het K.A B -toneel heeft /ijn oude roem gehandhaafd; toch zou het aan beveling verdienen als getracht werd nieuwe figuren aan te trekken die bij andere uitvoeringen naar voren zouden kunnen komen. Hierdoor zou de mogelijkheid geschaoen worden wat méér goed toneel te brengen, waaraan in Zoetermeer zeker be hoefte is. Jammer, dat bij het beun van de uitvoering diverse bromfiet sers buiten zoveel lawaai maakten, dat het benaald hinderlijk «a Wfl menen dat er nog een pol't'overor- dening bestaat, die daaraan een eind kan maken. Ma r!-theten LEIDEN 1 maart Vee. Aange voerd melkkoeien 95. vette koeien 180, vare koeien 207, pinken 25. vet te kalveren 36, nuchtere kalveren 288, vette schapen 100, fokschapen 40, vette lammeren 1255, weide lam meren 20. Varkens: zeugen 36, schrammen 232, biggen 484, geiten 8. Totaal 3018. Notering: voor melkkoeien 970 •ƒ1080, vette koeien schoon gewicht 2,803,20, vare koeien 600 850, pinken ƒ325475, vette kalve ren levend gewicht 2.75—3 23. nuch tere kalveren levend gewicht 1.10— 1.25, vette schapen 100—135, fok schapen ƒ140180, vette lammeren ƒ95—140, drachtige zeugen f 300— 375, schrammen ƒ65—110, biggen ƒ45—55. Handel voor vette koeien rustig, melkkoeien kalm, vare koeien stil. pinken kalm, vette kalveren tamelijk, nuchtere kalveren vlug, vette lamme ren vlug, vette schapen lui, fokscha pen kaim, zeugen, schrammen en biggen lui en teruglopend, grote aan voer runderen en schapen. Kaas. Aangevoerd 9 partijen Goudse. Notering 2.42—2.50. Handel matig. LEIDSCHENDAM. 28 febr Groen te. Sla A 25—27. idem B 16—24. idem C 8—12, atoofsla 1.52 -1.70, prti 18—23, spruiten 3949.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3