Bij het katholiek Vrouwengilde te Leiden zit veel talent Scherp Gemeenteraad van Boskoop behandelde (iaat) de begroting 'leidse bevolking wordt onderzocht VRIJDAG 1 MAART 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 Geslaagde carnaval Ais altijd heerste bij het katholieke Vrouwengilde te Leideh gisteravond die intieme huiselijke sfeer, die de goede huisvrouw rondom zich weet te toveren. Het was gezellig in „In de Vergulde Turk". De dames over troffen met de opkomst alle ver wachtingen en ook dat droeg bij tot het welslagen van deze vasten avond. Maar het belangrijkste is, dat eigen leden, met dramaturgische, poëtische en muzikale talenten be gaafd, in staat bleken de belangstel lenden 'n genotvolle avond te schen ken. Wy noemen het optreden van de dames A. van Cleef on W. Claproth. die de toetsen van de piano, maar ook de harten van de aandaohtig luiste renden beroerden in verschillende vrolijke en semi-klassieke klavier stukjes; meyrouw M. van Neer- Braam, de rustelooa-actieve secreta resse van het Gilde, die uit eigen dichterlijk werk voordroeg. Wij moeten bij haar ontsnappingen in het land der dichters even stil staan. Mevr. Van Neer. die onder haar meisjes-naam Marijke Braam verzen genubliceerd heeft in ver schillende dag. en weekbladen, die goede kritieken heeft ontvangen van letterkundigen, die zich op de too van de Parnassus bevinden, heeft een vriendelijke, meisjesachtige en gevoe lige trant van verzen maken. Haar charme is, dat zij aan het alledaagse leven beelden ontleent, die 'n twee de. diepere betekenis aan haar ge dichten het gewenste relief geven. Voorts vermelden wil het optreden van mevrouw L. van Schaik en me vrouw Bakker, die met hun voor drachten de dames midden in huise lijke- en wereldproblemen plaatsten zoals met „De dertiende dienstbode" en „De Eerste Kus". Dat op deze avond de originaliteit het niveau van het gebodene bepaal de, leren we ook uit de convocatie die zeer spitsvondig over een thema „los- en vaste-avond" doorborduurde. Vóór de pauze gaf mevrouw H. J. Lindenhoff-Hop nog de gewenste kleur aan deze avond door het ver tonen van de waarlijk feestelijke en boeiende kleurenfilms, die tijdens een vacantietochtje in Italië en Zwit serland werden gemaakt. Na de pauze heeft iedereen zich Het was een zacht wintertje Het K.N.M.L deelde mede: Nu de drie wintermaanden achter de rug zijn, is het mogelijk een korte terugblik te werpen over het weer van dit tijdvak, dat gemiddeld geno men zachter was dan in de laatste 22 jaar was voorgekomen. De gemid delde temperatuur bedroeg in De Bilt 4,7 graden Celsius tegen 4,8 gra den in de winter 1934/35 en tegen 2,2 y, graden normaal. Van de ne gentig dagen, die de drie maanden tellen, waren er 64 aan de warme kant. Op dertig dagen kwam vorst voor tegen op 42 dagen normaal. Tegenover een normale hoeveel heid zonneschijn van 175 uren ston den er in De Bilt ditmaal maar 125 waardoor de afgelopen winter op twee na de somberste is van de laat ste vijftig jaar. De hoeveelheid neer slag was in Limburg vrij veel beven normaal, elders is over het algemeen maar weinig meer gevallen dan de normale hoeveelheid bedraagt, nog kostelijk kunnen amuseren met de spelletjes, die onder leiding van de dames M. van Neer-Braam, C. Knaap- Dieben en R. Eerdmans-Clig- net werden uitgevoerd. De candidaten voor een prijs ble ken bij de hersengymnastiek geeste lijk zeer lenig; een test van spreekbe. kwaamheid ontketende een ware spraakwaterval over de goede en minder goede eigenschappen van eni ge niet nader te noemen echt genoten. Als enige mannelijke bezoe ker op deze Gilde-avond is uw ver slaggever tot zwijgen gebonden. Bij de inleiding, waarin de presi dente, mevr. Lindenhoff-Hop, o.m. delegaties van de afdelingen Oegst- Seest en Wassenaar verwelkomde, eed zij mededeling van een excursie op 12 maart naar de zilverfabriek, en van de vrouwen-wereldgebedsdag op 8 maart a.s. Ook de Gildeleden worden dan om 8 uur in de kapel van de zusters Carmeliteeser. aan de Oude Vest verwacht. Prof. Hermans hoog leraar in New York Steeds méér geleerden naar het buitenland In universitaire kringen groeit de bezorgdheid over een toenemen de emigratie van Nederlandse hoogleraren, natuur- en scheikun digen naar het buitenland. Men wijt dit aan het gebrek aan gelde lijke ondersteuning voor het che misch en fysisch onderzoek door dc Nederlandse overheid. 10 procent van Nederlands jonge meestbelo- vende fysici is na de oorlog geëmi greerd. De bezorgdheid is nog toegenomen nu bekend is geworden, dat de Leidse hoogleraar, prof. dr. J. J. Hermans, hoogleraar in de fysische scheikunde sinds 1952 aan de universiteit, een benoeming tot hoogleraar aan de Universiteit van Syracuse te New York heeft aanvaard. Prof. Hermans zal 1 januari a.s. in zijn nieuwe werk kring beginnen. Hij krijgt in Amerika de beschikking over een vaste staf van medewerkers en behoeft zich praktisch niet te bekommeren om het onderwijs. Prof. Hermans werd in november 1909 te Leiden geboren, waar hij stu deerde en in 1937 promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld: „The diffu sion of electrolytes". Na enige tijd in Wageningen werk zaam te zijn geweest als assistent voor de natuurkunde, werd hij benoemd tot conservator bij prof. Gorter en vervolgens tot scheikundige aan het Centraal Instituut voor Cellulose- onderzoek bij de A.K.U. In 1946 aan vaardde hij een hoogleraarschap in Groningen, en in november 1952 het professoraat te Leiden, dat hij thans voor een Amerikaans hoogleraarschap opgeeft. BOUW 111 WONINGEN EN 6 WINKELS IN PLAN NOORD. Het architectenbureau ir J. Jonk man en P. van Dorp te Oegstgeest hebben namens de woningbouwver eniging „De Eendracht" het bouwen van 111 woningen en 6 winkels in het plan Noord opgedragen aan Gebr. Breur te Zwijndrecht voor 1.660.000. Voor deze woningen die achter de Lusthoflaan worden gebouwd is gis teren de eerste paal geslagen. POTLOOD en GEEST JAARVERGADERING VAN DE ALG. BOND VAN OUDEN VAN DAGEN. Gistermiddag hield de Leidse afde ling van de Alg. Bond van Ouden van Dagen een druk bezochte jaarverga dering in de kleine zaal van de Stads gehoorzaal. De heer J. G. v. d. Zeeuw opende deze vergadering en sprak zijn vodocning uit over deze drukke opkomst, en verwelkomde o.m. de hoofdbestuurder, de heer F. Rlppc. Na enige interne mededelingen wer den de jaarverslagen van secretaris en penningmeester behandeld en goedgekeurd. De controlecommissie bracht verslag uit Bij de bestuurs verkiezing wejpd de voorzitter, de heer J. G. v. d. Zeeuw, die aftredend was, bij acclamatie herkozen. In de plaats van de heer B. Weeda die met het oog op zijn leeftijd als penningmees ter bedankte, werd de heer v. d. Hei den gekozen. De heer Weeda stelde zich echter beschikbaar om hem de eerste paar maanden in te werken In dc plaats van de scretaris, de heer Van Duuren, die om gezond heidsredenen bedankte, werd de heer H. Braggaar, Residastraat 12 gekozen. De overige commissarissen werden by acclamatie herkozen. Ook werd een nieuwe controlecommissie aangewe zen. In de rondvraag werd langdurig ge sproken over het sociëteitsgebouw, dat veel te klein is en niet voldoet aan de gestelde eisen van comfort, waarna de heer Rippe een beschou wing gaf ove de status van de bejaar den en gepensioneerden in de samen leving, de mogelijkheden om hen C. van de Poll; G. J. de Goede en L. Tervooren; J. Ch. Hillebrand en P. van den Hoek; J. N. van Kins en J. C. van Teylingen: J. Stokkel en C. C. M. van Luijt; C. de Wolf en M. IJzer- zich te doen aanpassen en op te ne- j™»n, L. P. H. van Es en M. E. Ver men. Hierdoor kwam hij op de taak hoog, H. Regeer en C_ Beekman van de Bond voor Beiaarden en de -!■ Ra™P en UW. Schruer.l. cornet taak van de overheid. In dit verband wees hij op het werken van de hond, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Burferli'ke Stand Geboren: Bauke, zn v. P. Kuiper en J. J. Nieboer; Henriëtte Johanna Rachel dr v. J. Heruer en H. D. Blom- maert; Thea IJnskje Magdalena, dr v. Th. de Vries en M. M. van Tonge ren; Floris, zn v. H. J. Kramer en D. C. van Diggele; Johanna Elizabeth dr v. J. de Raad en J. van Rossum; Pie- ter zn v. H. van der Heyden en P. Koet; Luciënne, dr v. A. W. F. Geer- lings en J. Klinkhamer; Jan zn v. J. van Soest en C. de Haas. Gehuwd: A. van de Wijngaard en en W. A. de Joode; W. van Weerlee en C. Fallaux; A. F. Roobol e i A. van der Staaij; I. Baart en E. A. van Dijk; W. J. Jorissen en H. M. van Oosten. Overleden: C. W. Visser, 74 jr, we duwe van C. Hogendoorn; H. M. Key, 80 jr, vrouw; C. J. Verbiest, 70 jr, man; C. Smittenaar, 77 jr, huisvr. v. D. Bavelaar; W. F. Colpa, 51 jr, man; G. Dubbeldeman 77 jr, man. AANRIJDING TURFMARKTSBRUG. Om half drie vanmiddag vond een aanrijding plaats op de Turfmarkts- brug tussen een personenauto en een meisje op de fiets. Het slachtoffer werd met een ern stige verwonding aan het been door de E.H.D. naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. No. 542. Horizontaal: 1. waterketel (Vlaams), 4. het schip der Argonau- ten, 7. vervoermiddel in Parijs, 9. kolenmijn bij Lutterade, 11. scharnier van een hengsel. 12. zware zoete wyn, 14. slede, 15. kloostervoogd, 16. fami lielid. 17. deel van het gelaat, 19. na kroost, 20. oude Gr. stad in 't W. van Sicilië, 24. stadje in Limb., 26. ge troffen, 27. Staat in de Ver. Staten. Verticaal: 1. muzieknoot, 2. kalief, opvolger van Aboe Bekr, 3. hond, 4. jongensnaam, 5. steenklomp, 6. rund, 8. meertje in de hoge Alpen boven 9. beroemd Nederl. schil- Mollets besprekingen President Eisenhower en de Franse premier, Guy Mollet hebben donder dag in een communiqué, dat na bun besprekingen in Washington is uit gegeven, geconstateerd, dat zij „in een atmosfeer, die kenmerkend is voor de reeds lang bestaande vriend schappelijke betrekkingen tussen de twee landen, van gedachten hebben gewisseld." Mollet, die inmiddels met het vlieg tuig van president Eisenhower naar New York is gereisd, verklaarde, dat de besprekingen „openhartig en bij zonder vriendschappelijk" zyn ge weest. De Franse premier zal in New York o.a. besprekingen voeren met de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld. Sowjet-invloed in Midden-Oosten Onder aanhaling van betrouwbare diplomatieke bronnen verklaart het Canadese persbureau, dat een Sowjet- generaal en zestig andere Russische militaire deskundigen als instructeurs en adviseurs in de Syrische strijd krachten werken. In de komende weken zouden neg 200 Sowj et-deskundigen naar Syrië worden gezonden en sommige van hen zouden tijdens de opleidings- Engelberg, 9. beroemd Nederl. scml- hen zouden tydens de opleidings- der, 10. de inktvis. 11. deel van een periode het feitelijke beve! over een schoen, 13. voertuig, 18. rivier in Rusland, 19. jongensnaam, 21. kap op een schoorsteen, 22. de geest van de rijstcultuur (Java), 23. bijwoord, 25. dam langs een water. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 541. Horizontaal: 1. Dckan, 7. morel, 9. we, 11. ende, 12. alg, 14. oei, 15. aal, 16. tol, 18. die, 20. elan. 22. te. 23. linie, 25. etser. Verticaal: 2. Em, 3. koe, 4. Arnold, 5. Nede. 6. kwartel, 8. leireep, 10. el, 13. galant, 17. olie, 19. it. 21. nis, 24. E«. aantal eenheden van de Syrische ma rine, de luchtmacht en het leger overnemen. Volgens genoemde bronnen blijkt uit deze cijfers, die door deskundigen van de geheime dienst zijn verza meld, voor het eerst de juiste om vang van de Sowjet-penetratie in het Midden-Oosten, afgezien van Egyp te, over welk land reeds meer be kend was geworden. Men wist dat de Sowjet-Unie technici en wapens naar Egypte zond. Voorts wordt gezegd, dat de Sow jet-Unie langs indirecte weg Jorda nië van wapens zal voorzien. De nieuwjaarsrede van de burge meester werd beantwoord door de heer Jongejan. Het bleek al spoedig dat de leden vanavond op hun praatstoel zaten, want ondanks de lange agenda wer den bij vrywel alle punten op- en aanmerkingen gemaakt. Het begon al by de ingekomen stukken, waarover verschillende inlichtingen werden ge vraagd welke dan weer door de voor zitter moesten worden beantwoord. Wat de bouw van het bejaardenhuis betreft verwachtte de voorzitter dat dit wel doorgang zal kunnen vinden, aangezien dit valt onder de sector woningbouw. Inzake het adres van de bewoners van de Goudse Rijweg om de voor tuiratjes van hun woningen te wijzi gen werd ook nog wel het een en an der gezegd doch tenslotte werd aan geraden dat da bowoners dan zelf maar wat tegels moesten leggen, op dat zij dan beter hun ramen konden zemen. Bij de mededelingen ontspon zich een discussie over de schoolartsen- dienst. De aankoop van de gronden van het Rosarium, gedeelte Parklaan en gedeelte Otweg, kon eveneens na langdurig gepraat doorgang vinden, doch de intrekking van het besluit voor de Goudse Rijweg een wachtverbod vast te stellen kon geen genade vinden, zodat dit tenslotte werd aangehouden. De verzoeken van enkele schoolbe sturen voor de aanschaf van mate riaal voor hun scholen ondervond geen tegenstand. De toekenning van pensioen aan gewezen wethouders en aan hun weduwen en wezen kon eveneens de goedkeuring van de raad verkrijgen. Aanvulling van de salarisverorde ning en van het Algemeen ambtena renreglement werd na ampele bespre king aanvaard. De verordening op de heffing en invordering van school geld voor het openbaar kleuteronder wijs, de verkoop van grond aan de Goudse Rijweg aan de heren W. Ver- bey en H. Asscheman en de wijzi ging van c'e bouwverordening wer den na enkele vragen aangenomen. De aanstelling van de heer W. H. Kok werd met 12 stemmen en 1 blanco een feit. Hierna was de begroting aan de beurt. Blijken? de becijfering sloot deze aanvankelijk met een tekort van ƒ72.000.op een totaal bedrag van ƒ2.624.256.79, doch dit tekort kon weer worden weggewerkt uit de re serve's van vorige jaren, hoewel de ze spaarpot bedenkelijk slinkt. Bij de algemene beschouwingen merkte de heer Splinter (Prot. Chr. fractie) op, dat deze begroting ge lijk is aan de vorige, omdat weer een tekort moet worden weggewerkt. Een troost, is er echter, wij staan in deze niet alleen. De afname van de Bos- koopse producten is zeer goed, doch een tekort aan personeel dreigt ge vaarlijk te worden. Hij acht de op lossing van het woningvraagstuk zeer hoog nodig en het voornaamste pro bleem. Hij achtte de toestand van de Biezen een schande voor Boskoop, terwijl Boskoop zonder zwembad evenmin lang mag blijven bestaan. De heer Noest (P.v.d.A.) had be zwaar tegen de late behandeling van de begroting en zou het op prijs stel len wanneer dit in het vervolg vóór het einde van het jaar kon plaats hebben. Hij ziet de financiële toe stand niet zo somber in. De heer Houdijk (K.V.F.) was van mening, dat de gemeente, ondanks de donkere wolken aangaande de beste dingsbeperking, toch moet zorgen dat het verzorgingsgebied niet wordt ver waarloosd. Hoe wij de woningbouw, wegen, scholen, huisvesting voor be jaarden en de volksgezonaneid (hier bij denkende aan zwembad en sport velden) ter hand moeten nemen is voor ons momenteel een raadsel. Toch zijn wy van mening, aldus de heer Houdijk, dat zeer zeker doorge gaan dient te worden met de plan nen zoveel mogelijk klaar te maken. Hierdoor zouden wij kunnen berei ken, dat, wanneer in de nabije toe komst verruiming op de geldmarkt komt, wij onze plannen klaar heb ben en in grote lynen door kunnen gaan met verschillende achterstanden in te halen. Verder willen wij aan het slot b. en w. in overwe ging geven de grootste spoed van het bouwrijp maken van verdere bouw terreinen te betrachten, want de toe stand ligt op het moment zo, dat, wanneer men bij G.S. met een plan komt dat, wat men pleegt te noemen, geheel rond is, de bouwvergunnin gen vlugger zullen gaan. De heer Bulk (V.V.D.) onthield zich van een voorbeschouwing. 20.000 Kinderen geven het voorbeeld Vandaag is een aanvang gemaakt met het bevolkingsonderzoek op TBC. Alvorens de volwassenen en dc kleu ters aan de beurt komen, zullen in de komende weken ruim 20.000 scholie ren het voorbeeld geven. De eerste groep schoolkinderen, die hedenoch tend in de kleine zaal van de Stads gehoorzaal voor het toestel ver scheen, waren leerlingen van de openbare opleidingsschool aan de Aalmarkt. Voordat met het onderzoek werd begonnen heeft de wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, nog eens gewezen op het belang van dit onderzoek in het kader van de volksgezondheid. Spreker verwacht te van de schooljeugd, dat zij een goede propaganda zou vormen voor dit onderzoek. Laten zij er thuis en onder vriendjes en vriedinnetjes over spreken. In zijn kwaliteit van waarnemend directeur van de G.G. en G.D. heeft ook dokter J. G. Bazuin aangetoond, dat het nuttig, noodzakelijk en be langrijk is, dat de gehele bevolking aan een dergelijk onderzoek deel neemt. In een klein percentage, dat zich hieraan eventueel zou onttrekken, kan juist een kiem schuilen van deze nog altijd gevreesde ziekte, welke, bij een tijdig onderkennen daarvan, ge heel kan genezen. Tenslotte dankte de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, allen, die aan de voorbereiding van dit onder zoek hun beste krachten hebben ge geven. Leidse Agenda VRIJDAG 1 MAART. „Levend Geloof", Rector G. Beek. In de Vrolijcke Arke, 8.15 uur. „Amicitia et Animo Junctl". Chr. Lyceïstenver.. Schoolavond. Opv. van „Reinaert de Vos" van Pol de Mont. Schouwburg, 8 uur nam. ZATERDAG 2 MAART. Ontspanningsvereniging S.R.O. Feestavond. St. Antoniusclubhuis, uur nam. R.K. Instuif Haagweg. Gecostu- meerde Carnavalsviering. Met prins Carnaval en Hoempa-orkest. St. Leo- nardushuis Haagweg, 8 uur nam. ZONDAG 2 MAART. R.K. Instuif Herensingel: Carn vals-avond m.m.v. The Rhythm Club, o.l.v. Theo Wisse. Maria Gijzenstqeg, 8 uur nam. „Die Leythe". Revue„Laat maar lo pen", Jacobazaal, Den Burcht, 8 uur nam. Bond van Ned. Mil. Oorlogsslacht offers. Jaarvergadering, OiO.-Mess, Doelenkazerne, 8 uur nam. Bond v. Ned. Mil. Oorlogsslacht offers. Feestelijke bijeenkomst. Can- tine Doelenkazerne, 8 uur nam. R.K. Instuif, Haagweg. Vrolijke avond met Arie Westgeest, Leonar- dushuis, Haagweg, 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waar genomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085; Apo theek Oegstgeest, Wihelminapark 8 Oegstgeest, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie (Garenmarkt Tb). Tentoonstel ling geologie in Nederland. Op werk dagen van 1012 en 24 uur. Des zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. De Lakenhal: Expositie Kees Bol. 104 uur, 's zondags 14 uur (tot en met 4 maart). Stille Omgang. Gelegenheid tot het afhalen van kerk- en buskaarten en reglement op zondag 2 maart a.s. in de volgende parochies: Hartebrug Hierna werd gepauzeerd teneinde (Mare); Jozefkerk: en w in de gedegenheid .e stellen hun antwoorden te formuleren. hervatting beantwoordde de voorzitter de verschillende sprekers. Wat de vergoeding uit het gemeen tefonds betreft, deze wordt berekend naar de lengte van de wegen waar door Boskoop altijd in het nadeel is door de slechte bodemgesteldheid. Hef plan tot bouwrijp maken van de grond Goudse Rijweg II is gereed. De toewijzing van woningen is de meest onaangename taak. De grenscorrec tie gaat in ieder geval door, ook al duurt de voorbereiding hiervan wat lang. Wethouder Taat besprak de kwestie scholenbouw, doch ook hier geldt als maar wachten op het Rijk. Voor de r.-k. kleuterschool is de urgentie-ver klaring afgekomen doch alle hinder nissen zijn nog niet genomen- Toch zit er wel wat schot in. De sportveld den zijn gekocht doch onder voor waarde dat het uitbreidingsplan Wad- dinxveen wordt goedgekeurd (het geen inmiddels is geschied) en de kwestie van het uitpad is geregeld, dit is zo goed als in kannen en krui ken. De normen voor de maatschap pelijke zorg liggen in Boskoop 5.— hoger dan het landelijk gemiddelde, terwijl over het algemeen afrondin gen naar boven ruim worden toege past. De instelling van een sociale dienst heeft geen zin aangezien de maatschappelijke zorg daar niet kan worden ondergebracht. Dit moet een afzonderlijke instelling blyven. Hierna werd de begroting behan deld, waarbij de heer van Wenger- den een motie indiende om een spe ciaal tarief vast te stellen voor de levering van gas aan verenigingsge bouwen, scholen en kerken. Na een discussie waaraan door meerdere le den werd deelgenomen, werd deze motie, welke voldoende werd onder- Leonarduskerk: R.K. School, Potgie terlaan 7; Petruskerk: R.K. Meisjes school, Lorentzkade 15, van half 10 tot 1 uur. Op donderdag 7 maart a.s. laatste gelegenheid uitsluitend Ro- manuszaal, achter de Hartebrug, des avonds van half 8 tot half 9. Bij het afhalen van de bescheiden, de con- tributiekaart 1957 meebrengen. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 27 Februarij 1857. Advertentie: Wordt gevraagd op een Buiten nabij Ley den, eene bekwame Keukenmeid, van den P.G. Brieven franco aan het Hulp-Postkantoor te Noordwijk, onder letter E. Beursnoteringen Rusland. Obl. Hope 1798 en 1816, laagste koers 104 1/8. Dito 1828 en 1829, laagste koers 103 1/8. Oostenrijk bij Goll, laagste koers 80 3/4. Dito Nieuwe, laagste koers 86 1/4. Koers van het geld: Beleenning 4 1/4 pet., prolongatie 4 pet., wissel-disconto 5. De wisselkoers der gouden tienguldenstukken is f 9.70 a f 9.80. Johanna Martzy l/OOR DE LEDEN van de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" con certeerde de Hongaarse violiste Jo hanna Martzy gisteravond in de Ge hoorzaal, welke geheel bezet was. Zij schroomde niet uitsluitend klas sieken en Schubert op haar program ma te zetten en betoonde zich volko men in staat er een sublieme ver tolking van te geven. Johanna Martzy bereikt de hoogste toppen van artis ticiteit. Men kan zich geen waardi ger vertolkster denken, dan deze hoogst gedistingeerde jonge kunste nares, d.e met edele toon en in waar dige houding haar prachtig instru ment bespeelt. Zeer geconcentreerd is haar voordracht in de gekozen werken; de wedergave in volmaakte stijl en geladen van voorname muzi kaliteit. Groot van opzet begint Handels sonate in F gr. t. met 't eerste Adagio, uiterst melodieus in 't Largo; en zyn de beide Allegri gefigureerjl. De vio liste speelde rein en open, gevoelig in de cantilene, volmaakt in 't pas- sagespel en volkomen beheerst. Voor solo-viool had zij van J. S. Bach „Partita no. 2 in d kl. t." op haar programma geplaatst, de bekendste van zijn partita's; mede om het veel gespeelde laatste deel: de ohaconne, die als bijzonder virtuoos aan de suite is toegevoegd. Deze chaconne, even lang als de vier andere delen samen, is een toonbeeld van compo sitie, lengte en moeilijkheid, maar evenzeer van schoonheid. In dit laatstgenoemde opzicht doen de an dere delen niet onder voor de cha conne. Onder de Bach interpreteren de musici staat zij bovenaan, volko men boven het te spelen werk uit staande. Bestuurd door perfectie en daardoor werkelijk ontstane schoon heid ligt in haar Bach-spel een poë- tisohe wijding en geestelijke vervul ling, die zeer zeldzaam is. Als bege nadigd violiste bezit zij de bevoor rechting niet alleen technisch-vir- tuoos maar ook geestelijk universeel de muziek te kunnen realiseren. rVE LYRISCHE licht getinte Sonate no. 8 in g gr. t van Beethoven werd met verrassende gemakkelijk heid en sierlijke soepelheid door de geboren violiste gespeeld. Hier kon de pianist Jean Antonietti (die in de Sonate van Handel een n et op de voorgrond tredende partij heeft) voortreffelijk spel geven. Een vol maakt ensemble werd gegeven, ge vend en nemend wat hiertoe nodig is. Ten slotte het Rondo brillant van Schubert. Ons persconliik moge dit werk niet zoveel ze»gen, wii ziin toch overtuigd van de belangrijkheid van deze instrumentaal compositie, welke Johanna Martzy en haar kunst zinnige partner Antonietti in zo'n prachtige k'ankkleur en volume en in zo'n volkomenheid interpreteer den met feilloze handhaving van de stijl. Uitbundig werd zij met applaus gevierd, waarvan zij de pianist van harte deelgenoot maakte. Als gevolg van de spontane bij valsbetuigingen en de mooie tuil vooriaarsbloemen, soepje de viol'ste aan 't slot twee toegiften; eveneens wondere openbaringen. Een waardig besluit van een mooie serie concer ten. J. KORTMANN. Ook bij de bespreking van andere onderdelen werd nog „wat gepraat" doch tenslotte werd de begroting zon der hoofdelijke stemming aangeno men. De resterende agendapunten be troffen de vaststelling van de bedra gen welke beschikbaar worden ge steld als vergoeding voor het onder wijs. Deze zijn 35.56 voor het ge woon lager onderwijs en 65.55 voor het uitgebreid lager onderwijs ƒ1956 resp. 32.75 en 61.52) per leerling. Voor het bijzonder voortgezet ge woon lager onderwijs werd dit be drag ƒ60.(1956 ƒ40.) en het ver lenen van voorschotten op deze ver goedingen aan de bijzondere school besturen. Hiermede was de vergade ring teneinde, want geen der leden had nog behoefte om bij de rondvraag nog weer iets te berde te brengen. VUUR WAAR ROOK MOEST ZIJN. Gisteravond ontdekte een bedien de van slager v. d. Zwaard, dat de rookkast niet rookte doch brandde. Nadat de eigenaar zich van de juist heid van deze ontdekking had over- tuingd werd onmiddellijk alarm ge slagen. Aangezien de brand zich nog al ernstig liet aanzien, rukten beide spuiten uit. Het vuur kon echter met schuimblussers worden gedoofd. De schade beperkte zich tot ongeveer 150 kg. worst en 75 kg. spek dat geen steund, door b. en w. geaccepteerd, vuur kon verdragen. VINCENT BERGHEGGE OVERLEDEN. In het R.K. Gasthuis te Breda is op 79-jarige leeftijd overleden de acteur regisseur Vincent Berghegge, vooral bekend om zijn opvoeringen van Vondelstukken, o.a. ..Peter en Pau wels", in het openluchttheater te Val kenburg. Bij verscheidene amateur- toneelverenigingen in don lande heeft de heer Berghegge tot kort na de tweede wereldoorlog de ïegie ge voerd. Daarna trof hem plotseling een ernstige ziekte, waarvan hij niet meer is hersteld. De begrafenis is vastgesteld op 2 maart te Goirle. DE MEIJE MEIJE-PAD OPENGESTELD VOOR BROMFIETSEN. Door Gedeputeerde Staten is ver gunning verleend voor het berijden van het Meije-pad door rijwielen met hulpmotor. Dit geldt echter voor de periode tussen 30 sept, on 30 april 's jaarlijks. Gedurende het zomersei zoen blijft het bromfictsverkeer op dit pad verboden. ALPHEN AAN DEN RIJN Volleybal. P.S.V.A. 3 speelde een competitiewedstrijd thuis tegen L.D.M. 2. De uitslag was 22. De games 1513, 1613, 1315 en 155. 15—5.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2