Tweede Kamer sprak voort over de bestedingsnota De Ringeling schat WIN ZO'N PRACHTIGE NESCAFÉ fall Nota over landbouw onduidelijk Kolendamp aan boord van sleepboot eist twee doden Koelhuisboter uitverkocht Voor eigen bestwil te lang vastgehouden? DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 o*' 1 jir» i PAGINA 6 Nmca/é geeft U wm NB kou op zo'a sierlijke handige Neacafé kan I* Da prijswinnaars op onze eerste limerick advertentie bebben inmiddels bericht ontvangen Was U niet bfj de gelukkigen? Ziehier dan Uw tweede kans Doe als volgt: Maak deze limerick afl Baronesse van Sleen uit Slenaken, kampioene in roerkoffie maken, zegt: „Ze wordt altijd goed aU je 't met Nescafé doet, Schrfyl op de achterkant van het volledige etiket van een bus Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in blok- ietters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aan Nescafé. Postbus 1300. Amsterdam In linkerbovenhoek ver melden PRIJSVRAAG Laatste datum van inzending 7 maart 1957 Alléén prijs winnaars krijgen vóór 21 maart a.s. bericht Qsat s.v.p. da naam van Uw winkelier «p. 'Netcaf* u het gedeporteerde merk oploihere koffie. Jonior bu, f L43 Normaal f ZM Familie bu* f 9.20 Coffelnevrij Nomina! I 250 Familie bus I 10.45 i wordt verbonden aan verbetering van de agrarische structuur. Daar In de vergadering van de Tweede Ka mes is gistermiddag de beraadslaging over de nota Inzake beperking van de bestedingen voortgezet. Dinsdag heb ben reeds vier leden hun opmerkingen over deze nota gemaakt. Als alternatieven om tot een op lossing te komen ziet spr.: opvoering der produktiviteit en productie, zo mede bezuiniging; opvoering van vrijwillige besparing en drastische verlaging der investeringen. Drastische verlaging der investe ringen zou de welvaart aantasten. Het ogenblik der huurverhoging is wel heel ongelukkig gekozen. Spr. betoogde, dat er geen reële beperking geschiedt bij de overheid, die herdistribueert wat de consumen ten opbrengen. Het is onbegrijpelijk, dat op de be groting thans uitgaven staan ten be hoeve van minder ontwikkkelde ge bieden. Het is onjuist daar nu de viezen heen te doen vloeien. De heer BIEWENGA (A.R sprak de hoop uit, dat de Kamer in een rustiger sfeer nog eens met de re gering zal kunnen praten over de landbouwzaken al is het mogelijk, dat men thans tot bepaalde besluiten komt. Hü betoogde, dat er onbeha gen en teleurstelling op het hele plat teland bestaat. Men vraagt zich af of er nog prijs wordt gesteld op een welvarend platteland. Of zou men de weg van Frankrijk op moeten met zijn ontvolkt platteland. Het onzekere regeringsbeleid steekt de mensen geen hart onder de riem. Met betrekking tot de landarbei dersionen vroeg spr. hoe de regering staat tegenover relatieve gelijkstel ling der lonen en tegenover de werk- classificatie. Hij vroeg een nadere motivering van de voorgenomen regeling van de beloning voor de boer, opmerkend, dat hü voorshands de voorkeur geeft aan de tot dusver gevolgde methode. De heer VAN DER MEI (C.H.) verklaarde, dat al is prijsatabilisatie niet anders dan prijsstarheid, hij de huidige gang van zaken ten aanzien van verschillende prijzen met enige zorg gade slaat Ten einde het prijsniveau te stabi liseren zou naar de mening van de heer Van der Mei gedacht kunnen worden aan een zeer voorzichtig aan gebrachte verder gaande beperking van de koop op afbetaling. Bevorde ring van de concurrentieverhoudin- Verdeelde meningen Thans kwam de heer VAN DE WE TERING (C.H.) aan het woord. Hij betoogde, dat men het medio 1956 deed voorkomen alsof het botertje tot de bodem was, maar dat na de verkie zingen moest worden geconstateerd, dat de schatkist leeg was. We leven nu in een tijd van inflatie, van koop krachtverdunning. Met hard werken alleen komt men er niet uit, zei spre ker, die nader betoogde, dat de over heid te veel geld uitgeeft Het is hem een raadsel, dat de voorzitter der vereniging Nederlandse gemeenten, de heer Kolfschoten, zich verzet heeft tegen de noodzaak van afrem ming der bestedingen door de lagere organen. Spr. verklaarde, dat zijn partij de inflatie wenst te bestrijden en de koopkracht van het loon wil bescher men. Bezuiniging. Spr. vroeg wat de ombuiging van het landbouwbeleid heeft te maken met bestedingsbeperking. De nota is een soort begrotingswij ziging met een belangrijke verhoging van vele posten. Spr. wees echter een beleid af, waarbij de landbouw ten onrechte bij wijze van promesse de regering aan ƒ50 miljoen moet helpen. Daar is de kapitaalsmarkt voor. De heer Van de Wetering was voorts van oordeel, dat vele finan ciële offers niet juist kunnen worden beoordeeld. Spr. overweegt een uitspraak der Kamer uit te lokken, dat de voorge nomen belastingverhogingen een tij delijk karakter zullen moeten dra gen. In den brede ging hij hierna in op de gevolgen, die de verhogingen voor de onderscheidene sectoren van het economische leven zullen heb ben. Gemeenten op. de verkeerde weg. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) zei, dat in 1956 welvaart is uitgedeeld, die er niet bleek te zijn. Het is z.l. niet juist te zeggen, dat dat rijksfinanciën debet zijn aan de overbesteding. Maar dat is iets an ders dan dat de overheid niet ie veel zou hebben uitgegeven. Het terugdringen der investeringen is niet moeilijk; matiging veroor zaakt hem geen zorg. De gemeenten echter zijn naar zijn oordeel op de verkeerde weg. Spr. verklaarde angst te hebben voor een bezuindgingspolitiek zoals in 1930 werd ingeluid door minister De Geer. Men moet z.i. de moed hebben te anticiperen op komende lenings- geldcn. BESTEDINGSBEPERKING ZAL SCHOLENBOUW NIET REMMEN. De bestedingsbeperking heeft mede ten doel een zekere ruimte op de geld- en kapitaalmarkt te creëren ten behoeve van de noodzikelijkste fi nancieringen. waaronder zeker die voor de scholenbouw moeten wor den gerekend. Dit heeft de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen verklaard in een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag van de vaste com missie voor O., K. en W. uit de Tweede Kamer over de voorgestelde wijziging van de garantiewet Le ningen Nijverheidsonderwijs. Voorts heeft de minister meege deeld. dat zijn ambtgenoot van fi nanciën ermee heeft ingestemd, dat de nieuwe normen voor onderhandse geldleningen ten laste van of gega randeerd door lagere publiekrechte lijke lichamen ook kunnen worden aangehouden voor leningen voor de financiering van de bouw van nij verheidsscholen. Om een goede spreiding van nij verheidsscholen te verzekeren heeft de minister zich onlangs gewend tot de besturenbonden, opdat deze hun wensen hierover kenbaar kunnen ma ken. Voor wat de landbouwhuishoud- scholen betreft zal overleg worden gepleegd met de landbouworganisa ties. De minister merkt in zijn nota nog op, dat hij over het algemeen een voorkeur heeft voor grotere scholen, maar dat naar zijn gevoel kleine scholen niet altijd te vermijden zijn in verband met wensen van levens beschouwelijke aard en door de om standigheid, dat scholen op te grote afstand van de woonplaats van de leerlingen het onderwijs onbereik baar zouden maken. de KONINGIN bezocht OPVOERING VAN „aparte tafels". Koningin Juliana heeft gisteravond riiet-officieel een bezoek gebracht aan de koninklijke schouwburg te 's-Gravenhage, waar zij de eerste Haagse voorstelling bijwoonde van „Aparte Tafels" door de Nederland se Comedie. De koningin had met haar hofdame, jonkvr. C. E. Rotll, geheel onopvallend de logeplaatsen ter linkerzijde ingenomen. Door kolendampontwikkeling in 'n slecht brandende kachel zijn gister- bedanken j nacht twee opvarenden van een sleepbootje, liggend in de Parkhaven te Rotterdam, om het leven gekomen. De brugwachter, die het scheepje gen mag niet uit het oog worden ver. De boeren mogen verlangen, dat bestuur~vanRotterdam' er" van in Jad zien liggen en veronderstelde dat loren. de voorstellen van het Iswdibouw- kennis gesteld, dat hij zijn aanvrage I door de sluizen moest, ging een Naar de mening van de heer De sohap worden gevolgd. Deze voor- voor een non-activiteitswedde in. kijkje nemen aan boord, toen hij daar Groot (C.P.N.) moet het kabinet stellen zijn niet overdreven. Wan-1 trekt. Het voorstel van b. en w. om J j^an 5- veder naar links worden gedrongen. I neer de wensen van de boeren niet het Kamerlid een non-activiteitswed- De 15.000.000 kg. koelhuisboter, die opgeslagen was bij het in- en ver koopbureau voor Zuivel te Den Haag, is zo goed als verkocht. Onge veer 6,5 miljoen kilo was bestemd voor de export. De overige boter werd ingekocht door de binnenlandse Sossiers voor de prijs van 2.65 per lo. KAMERLIDMAATSCHAP NIET LANGER DOOR RECTOR GEWENST .De afgevaardigde van de P.v.d.A. tegen heeft hy geen bezwaar, maar j ,n de x^eede Kamer der Staten Ge- enige punten zyn niet duidelijk, zo neraaif drs. J. C. Dcering, rector van bijvoorbeeld wat te verstaan is onder j het Lybanon—lyceum te Rotterdam, een verantwoord bedrijf. I heeft het voornemen te bedanken Het lanabouwschap is nu met con- yoor lidmaatschap van de Tweede crete voorstellen gekomen, maar het Kamer, antwoord der regering is z.i. wel zeer I teleurstellend. Drs. Deering heeft het gemeente- - - van kwam tot de ontdekking dat de vcuci naai Iinxva wuiucu gtuiwigt». UW;i wensen van ue uuei en met ftet Kamerlid een non-acuvueiiswcu- i V Minister Zijlstra moet worden ver- worden ingewilligd, komen er onre- de te verlenen, heeft in de gemeente- schipper en diens vijftienjarig dek- vangen door een minister, die meer lukken van. Het is nu al zo, dat sis raad van Rotterdam zoveel tegen- -JwmSJffSS rekening houdt met het levenspeiler betaald moet worden, de boeren van de werkende bevolking en die j koeien moeten verkopen, geen prijsverhogingen toestaat. Veel in de nota is voor de land- Hij meende, dat de regeringbouw niet te verteren. Zo geeft de met militaire bezuinigingsvoorstellen heer De Ruiter te kennen en in dit moet komen. Grens was bereikt De heer Van der Ploeg (K.V.P.) betoogde, dat met een verhoging van verband bespreekt hij de kwestie der eigenaarslasten en grondrente. VERHOGING INVOERRECHTEN 6,4 pet. van de kosten van levens- 0p liEFDADIGHEIDSPAKETTEN onderhoud de grens feitelyk was be- reikt Een overschrijding met 0,4 pet. NAAR HONGARIJE bracht ongerustheid, die evenzeer ontstaat doordat de overtuiging ont-ingang van 1 maart a.s. zul- breekt, dat het bü 6,8 pet aal bl«- ltn lt"or invoerrech.en stand ontmoet, dat b. en w. het voor stel terugnamen. De heer Deering heeft daarop de knoop doorgebakt en besloot rector te blijven van het Libanon-lyceum. VOORDRACHT ALGEMENE REKENKAMER. De Tweede Kamer heeft in haar vergadering van gistermiddag een voordracht opgemaakt ter vervulling van een vacature onder de plaatsver vangende leden der algemene reken kamer. Deze vacature is ontstaan n. De nou is ten 'deze allerminst °P vele artikelen, die per liefdadig-door het eervol ontslag, dat met in- overtuigend. Spr. vreesde, dat het hcidspakket naar dat land worden percentage met enkelo procenten zal verzonden, worden verhoogd, worden overschreden. De regering j yj-jj van invoerrechten zullen blij- moet duidelijk zeggen, waar we met ven zeep> waspoeder, gedragen kle- de prijsverhogingen aan toe zijn. d:ng en werkk]eding. Licht bezwaard Voor sommige plannen zou een met invoerrechten zullen worden zekere temporisatie aangebracht moe- cm. cacao en zuidvruchten. Op ar- ten worden, zeker ten aanzien van tikelen zoals koffie, thee, tabak en de melkprijs. breiwol zullen hoge invoerrechten Spr. zei zich af te vragen of de worden gelegd, regering de sociale aspecten van de bestedingsbeperking wel voldoende overwogen heeft. Voor de grote ge zinnen moet iets worden gedaan wil men komen tot een rechtvaardige verdeling der lasten. De behande ling van het ontwerp algemene kin derbijslagwet behoeft daardoor niet te worden verlaagd. Nog geen bevredigend antwoord is gegeven op de vraag naar ge lijkstelling van de lonen der land arbeiders met de lonen van andere arbeiders in vergelijkbare bedrij ven. Tot ztfn teleurstelling bevat de nota geen woord over de werkclas- sificatie. Spr. hoopte, dat de regering deze voor de landarbeiders zo be langrijke aangelegenheid niet zal laten liggen. Tenslotte betoogde hij, dat de zo genaamde boerenwerken uitgevoerd moeten kunnen blijven worden. Als Echtpaar stroopte warenhuizen af Maandagmiddag ontdekte een be diende van een groot warenhuis in Utrecht, dat het echtpaar B. uit Hil versum heimelijk een kop en scho tel in een tas wilde stoppen. Bij visitatie bleek, dat de tas een waarde van ongeveer f 20,aan ge stoken voorwerpen bevatte. Toen in Hilversum bij het echtpaar huiszoe king werd gedaan, vond de politie daar een klein warenhuis aan gesto len goederen, merendeels gestolen uit warenhuizen te Amsterdam en Utrecht De gestolen goederen, ter waarde van ongeve.er 600,waren gepakt win zeven koffers, een teil en een was- er op 'dë"aanvullende werken moet ketel en zijn eergistermiddag met een worden bezuinigd, dan moet deze be- bestelwagen weggehaald door zuiniging over de verschillende soor ten werken worden verdeeld. De heer De Ruiter (C.H.) merkt op, dat het landbouwpnjsbeleid thans Utrechtse recherche. Het echtpaar is in hechtenis geno men en zal voor de officier van jus titie worden geleid. gang van 1 januari 1.1. is verleend aan mr. J. J. van Walsem. Na stemming luidt de voordracht: 1. mr. J. L. H. Vossenaar; 2. W. G. W. Toebes en 3. dr. C. H. Eibers. In de hofstad Eerste verkeersexamen voor bromfietsers De Vereniging voor Veilig Ver keer heeft in de Hofstad een prijzens- het slachtoffer waren geworden van kolendampvergiftiging. Het dekknechtje, afkomstig uit de Essenburgstraat te Rotterdam was reeds overleden. De schipper, de 25- jarige H. Markgraaf, vertoonde nog tekenen van leven, maar tijdens het toepassen van kunstmatige ademha ling overleed ook hjj. MELKSANERING TE HAARLEM VOORLOPIG UITGESTELD. De melksanering in Haarlem gaat voorlopig niet door. Tijdens de giste ren gehouden vergadering van het produktschap voor zuivel, deelde de vertegenwoordiger van het ministerie van economische zaken, naar aanlei ding van een schrijven van de Coöp. Vereniging van melkslijters in Haar lem en omgeving mede, dat deze ver eniging in kennis is gesteld van het uitstel, dat verleend is van de toepas sing van saneringsmaatregelen van de slijters. De politierechter te Arnhem heeft gisteren bij verstek een 51-jarige waard if initiatief genomen. En de steenfabrieksarbeiderveroordeeld tot driehonderd aanwezigen in de can- tlen n-T-, j. nin/.ir. wegens mishandeling van een scheids- tine van Van der Heem in de Bmck-1ia A no horstpolder te Den Haag waren er gisteravond doodstil van zenuwach tigheid van. Zij namen namelijk deel aan het eerste verkeersexamen voor bromfietsers, dat in hun stad werd gehouden. Vijftien vragen stonden op het pa pier, en bij vluchtige doorlezing rechter, de heer A. C. Zoutekouw. Dit was gebeurd op 11 nov. j.l. te Mau- rik, na afloop van de voetbalwed strijd Maurik 3Linge Boys 2. De officier van justitie had 75 gulden boete of vijftien dagen hechtenis ge- eist. Verdachte had zich opgewonden over enige naar zijn mening onjuis te beslissingen van de scheidsrech- Officier van Justitie vergiste zich „Ik krijg de indruk, dat u hier met opgestoken zeil gekomen bent om eens uit de doeken te doen, dat deze verdachte te lang in voorarrest ge weest is", zei vanmiddag de Amster damse politierechter mr. L. de Ble- court, tot de raadsvrouwe van een landloper, die echter voet bij stuk hield en er geen twijfel over liet bestaan, dat zij de behandeling van de haar toegewezen cliënt „bedroe vend" vond. „Deze jongeman heeft men 4H maand zonder juridiscne bijstand in voorarrest gehouden voor een over treding, waarop de wet als maximum straf slechts 12 dagen hechtenis stelt," zo was mr. Lisa Gehrels haar pleidooi begonnen, toen zij door de politierechter werd geïnterrumpeerd. „Hü is in die tijd duchtig door een psychiater onderzocht", ging mr. De Blecourt tegen haar in. Hij hoort niet in de vrije maatschappij thuis en indien hij meteen terecht gestaan had, dan zou ik geen andere keus hebben gehad, dan hem drie jaar rijkswerkinrichting op te leggen. Men heeft hem nu vastgehouden om te proberen nog iets van hem te maken. Het is dus in zijn eigen belang ge schied. U moet het niet doen voor komen alsof aan deze man een ge weldig onrecht is gebeurd en u moet op die wijze niet de justitie in dis krediet brengen." Terecht stond de 29-jarige los werkman P. H., die geen vaste woon- of verblijfplaats bezit Hij was en kele jaren geleden reeds wegens landloperij tot 1 jaar rijkswerkin richting veroordeeld en is volgens een psychiatrisch rapport, in sterke mate verminderd toerekenbaar. In oktober jL kwam hij uit Zaan dam, waar hij met ansichtkaarten had gevent, naar Amsterdam en probeerde daar op dezelfde wijze in zijn onderhoud te voorzien. Hij sliep in tramhuisjes en in het Centraal Station. Ook bracht hij een nacht door in „Hulp voor Onbehuisden", maar daar werd hij later niet meer I toegelaten wegens dronkenschap. Spoedig daarna werd hij toen door een agent van politie opgepikt. Officier vergiste zich Na voorlezing van het rapport, kreeg de officier van justitie het woord. Hij memoreerde, dat een reclasseringsaimbtenaar in zijn rap port de suggestie had geopperd ver dachte met een voorwaardelijke straf onder toezicht bij een oom in dienst te stellen. De man zou dan in het internaat voor onbehuisden kunnen worden ondergebracht. De officier zei het raadzaam te achten, dat de verdachte als stok achter de deur voorwaardelijk ter beschikking van de regering zou worden gesteld. Mocht hij niet rede lijk voldoen aan de eisen van de reclassering, dan zou hij in een in richting moeten worden opgenomen. Naast deze voorwaardelijke terbe schikkingstelling eiste de officier voorts 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar onder toezicht van de reclas sering. Dit ontlokte de opmerking aan de politierechter: „Dat is aanzienlijk meer dan het in de wet vastgestelde maximum, mijnheer de officier. De maximumstraf voor landloperij ligt beneden 6 maanden". Toen de offi: ier daarop vroeg hoeveel dat maximum precies was en hem werd geantwoord: „twaalf dagen hechtenis", wijzigde hij zij requisitoir en eiste „dus 12 dagen hechtenis". l Voor eigen bestwil „Misschien heeft deze man wat te lang in voorarrest gezeten", zei de rechter tijdens het pleidooi tot de raadsvrouw, „maar daar blijf ik bui ten. Bovendien kan ik het me wel begrijpen, want het is voor zijn eigen bestwil als hij een tijdje buiten de drank wordt gehouden. Men heeft een psychiatrisch rapport over hem willen laten uitbrengen en dat vergt nu eenmaal tijd en zeker meer dan 12 dagen". Ook de psychiater maakte dezelf de vergissing als de officier. In zijn rapport beval hij een lrtngedurige voorwaardelijke gevangenisstraf aan. Later deelde mr. Gehrels mede, dat in het dossier van de verdachte I vermeld stond, dat hij ook „uit an- deren hoofde" gedetineerd was, met andere woorden, dat hij zich wegens een misdrijf (anders dan de overtre ding landloperijin preventieve hech tenis bevond. De man werd echter van geen enkel misdrijf beschuldigd en bij de uitspraak hield de politie rechter de verdachte voor, dat hij zonder deze gang van zaken nu waar schijnlijk voor lange tijd in een rijks werkinrichting zou hebben gezeten. Hij legde hem tenslotte 12 dagen hechtenis met afrtek op. plus voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering onder voorwaarde, dat de verdachte zich zal laten ver plegen in de inrichting, die hem door de reclassering wordt aange wezen. En als slot van deze zaak gelastte hij, daarmede een nagekomen ver zoek van de officier inwilligende, dat het stapeltje ansichtkaarten zal worden vernietigd v.erden de examinandi nog onzeker- Toen deM 2ich na >fl der van hun raak dan ze al warem I fiels naar huis wi,de begeveni had Voetangels en klemmen la^n te verdachte hem buiten het terrein kust en te keur voor hen uitgespreid, gem0|esteerd. De scheidsrechter had met het minst in de dertien ver- enige klappen opgelopen en was ot> keerstekeningen, waarvoor een aan- de d gevallen. tal voorrangskwestics uit de doeken moest worden gedaan. De voorzitter van de Residentie S0LDATEN TOCH NAAR STRAF- Brommers deelde vóór het examen, dat dezelfde avond voor een tweede groep werd herhaald mee, dat op 17 en 19 maart en op 9 april de theore tische kennis aan de praktijk zal worden getoetst. Het uitgezette par cours is gericht op verkeersborden. Stijf en Stram? Na hier - dèn daar? leem Kruschen en Dw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische vernielde om aan brood te komen. Hü pünen krügt ons wisselvallig klimaat kreeg vüf maanden gevangenisstraf KLASSE VERWEZEN. Ondanks rapporten en pleidooien, dr| 'I hem geen goed zou doen veroor deelde het hoog militair gerechtshof maandag drie negentien-jarige sol daten tot enkele maanden strafklasse. De drie militairen hadden, na uit ar rest te zijn ontsnapt, verschillende strafbare feiten gepleegd. Een van hen was naar België uit geweken, waar hü door honger ge dreven de ruit van een bakkerszaak de schuld. Maar veeleer is de oor zaak ook: onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, onder vindt al na korte tüd de weldadige gevolgen daarvan. Naarmate Kru schen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiverheden daarin krü- gen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede de oorzaak van Uw rheu matische pün. (Advertentie) met aftrek van de vüf maanden voor arrest en drie maanden strafklasse. Zijn vonnis was vijf maanden met aftrek en vüf maanden strafklasse geweest. De twee anderen, die tien maanden, waarvan zeven voorwaardelyk had den gehad, met ontslag uit de miltiare dienst, kregen nu resp. vier maanden met aftrek van vier maanden voor arrest en vier maanden strafklasse en vijf maanden gevangenistsraf met aftrek, waarvan twee maanden voor waardelijk en drie maanden straf klasse. (39)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6