De Tweede Kamer zette tiet mes in de bestedingsnota „Tijdelijke maatregelen4 Schoenwinkeliers verontwaardigd overvolksgerecht' van verbruikers Vier betrouwbare middelen in 1 tablet Chefariive 4 K.A.B. becijfert stijging prijspeil met ruim 9 procent Een „colporteur" drong door het kelderraam binnen Politiemannen mishandelden hun arrestant WOENSDAG 27 FEBRUARI 1957 DE UETDSE r-OTTRANT PAGINA 8 BIJ de regeling van werkzaamheden in de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter gistermiddag medegedeeld, dat de algemene beraadsla ging van de zijde der Kamer over de nota inzake beperking van de beste dingen vermoedelijk donderdagmiddag beëindigd zal zijn. De regering zou dan dinsdag aan het woord kunnen komen. Vrijdag zal .a aan de orde komen de begroting van het departement van zaken over zee. De voorzitter deelde ojl nog mede, dat de nieuwe minister, de heer Helders, zijn begroting to spoedig mogelijk wil behandeld zien, omdat hij spoedig kennis wil maken met de west, liefst nog voor de kamerdelegatie derwaarts gaat. Ernstig bezwaar heeft hij tegen de belanrrijke prijsverhoging 10 cent per liter van melk en hij infor meert of het advies van de gezond heidsraad is Ingewonnen. Zijn fractie meent, dat het subsidie op consump- tiemeik gedeeltelijk moet worden ge handhaafd. Bereid offers te brengen Dc lieer JANSSEN (K.VJ>.) ver- klaarde, dat zijn fractie bereid is of fers te brengen, die voor het welzijn van het volk nodig zijn. Deze offers dienen echter doelmatig te zijn, en méér nog rechtvaardig. De verhoog de druk op de consumenten bezien hij en zijn fractiegenoten met zorg. Met name de zwaardere lasten, die op het gezin gaan drukken zullen een uit spraak van de Kamer wettigen. Zijn fractie is bereid de aanspraken van het agrarisch volksdeel te hono reren. De K.V.P. maakt ten aanzien van de bestedingsbeperking het voorbe houd, dat het een tijdige maatregel moet zijn voor de tijd, dat de offers noodzakelijk blijven. Dit moet bij alle debatten het uit gangspunt van de regering zijn. Het Kamerlid sprak vervolgens over het kas-aspect. In de nota wordt over dit kas-aspect practisch niet ge sproken. Dit is bevreemdend voor al. len, die belangstellen in de toestand van 's Rijks kas en daarbij tevens aan de ontwikkeling van de woning bouw denken en aan andere gemeen telijke zorgen. Over de betalingsbalans zei hü, dat de regering voor 1956 al een tekort van 500 a 600 miljoen heeft ver wacht. Hij betwijfelde of de regering nu terecht uitgaat van een te bestrij den bctalingsbalanstekort. Welke voorstelling heeft de regering van de gang van zaken in de deviezen-reser ve op grond van de nu bekende ge gevens over de betalingsbalans 1956 en de beperking van de bestedingen, die zü noodzakelijk acht? Privé-hobby. Het K.VP.-Kamerlid wees er voorts op, dat de overspanning van de conjunctuur zich het duidelijkst uit in de opwaartse druk op de prij zen en lonen. Er zijn nog steeds prijs- spanningen. In deze heeft men in het bijzonder de medewerking van het bedrijfsleven nodig. De praktijk heeft dit bewezen. De moeilijkheden ont staan, omdat voor iedere prijsverho ging toestemming van de minister van Economische Zaken nodig is. Wie het eerste goedkeuring krijgt kan het eerst tot verhoging overgaan. Er dient een betere en snelle techniek in het pryzenbeleid gevonden te wor den. De normen langs welke de prij zen tot stand komen zouden bekend moeten zijn. Nu lijkt het prijzenbeleid meer op een privé-hobby van de mi nister. Er is geen enkele controle op. De heer Janssen ging vervolgens uit voerig de ontwikkeling na die tot de situatie van vandaag heeft geleid. Voorrang woningbouw. De heer Janssen meende dat het rijk van de lagere publiekrechtelijke organen meer vraagt dan het zioh zelf voorstelt te doen. O.m. vroeg hü hoe de regering denkt de beschik king te krÖgen over de voor de wo ningbouw noodzakelijke gelden. De regering móet z.l. haar aandacht eens besteden aan de gedachte van een volkslening. Van de regering ver wacht spr. bU het financieringsbeleid een zeer hoge prioriteit voor de wo ningbouw. De heer ROEMERS (P.v.d.A.) was van oordeel, dat de indiening van de noU te lang is uitgebleven. De kritiek op de noU. dat zü geen duidelijk overzicht van het beleid Reeft, 'leek hem niet ongerechtvaar digd. Spr. betreurde het, dat in de nota prognoses ontbreken. Het is toch ge wenst te weten welke invloeden te verwachten zün van de bestedingsbe perking. Prijsstabllisatie. De heer Roemers (P.v.d.A.) ging eveneens na welke de oorzaken zijn van de huidige situatie. Daaronder noemde hij de belastlnRverleging van 1955. Van de loonintlatie kan z.l. niet gesproken worden als oorzaak van de huidige moeilijkheid. Niet duidelijk is hem de opvatting van de heer Janssen, dat als vroe ger een beleid van bezitsvorming was gevoerd deze beperking niet nodip zou zün geweest. Door de loonsverhoging van 5 pet. voor de landarbeiders wordt voor een De kosten daarvan zouden te vin den zijn in een verhoging van de pro gressie in de inkomstenbelasting of door een verhoging van tarieven in de omzetbelasting. Terzake zal spr. eventueel een uitspraak der Kamer vragen. Herverdeling inkomen. De heer W. PETERS (K.V.P.)be toogt, dat de verdelende rechtvaar digheid het criterium moet zyn bij de beoordeling van de middelen, die tot bestedingsbeperking kunnen lei den. Hü verklaarde niet bijzonder veel waardering te kunnen hebben voor de wyze, waarop de nota de proble matiek van de bestedingsbeperking behandelt. Men moet zich realiseren, dat het landbouwprijsbeleid, wordt het inge voerd, een herverdeling van het na tionale inkomen betekent. Hü meende, dat de nota overzich- telyker had kunnen zün, zodat men een betere indruk van de middelen tot beperking en de omvang ervan had verkregen. Aan het SDarep is geen of nagenoeg geen aandacht be steed. Beperkingen bü de gemeenten zul len zeker nodig zijn, maar bedacht moet worden, dat de gemeenten, die oorlogsschade hebben geleden kans lopen nog eens extra te worden be last. Dit moet naar zün mening wor den voorkomen. Hü vroeg of de regering niet vreest, dat de wijziging in de omzetbelas ting de prüsstabilisatie in gevaar brengt Voorts of het niet beter is in plaats van een verhoging der ven nootschapsbelasting met 2 punten de verplichting te stellen van belasting certificaten. Ondoorzichtig. De heer HAZENBOSCH (A.R.) zei, dat de regering het de Kamer niet gemakkelyk heeft gemaakt. De nota is een opvallend ondoorzichtig stuk geworden. Hij merkt op, dat op ver schillende punten geen sprake is van bezuiniging, maar van afwenteling op anderen. - Er moet duidelykheid zün omtrent de noodzaak der gevraagde offers en de omvang en de spreiding ervan. Die duidelükheid ontbreekt in de nota. Het was z.i. beter geweest deze be raadslaging te doen voorafgaan door een schriftelüke voorbereiding. Spr. betreurde het, dat de noU zo lang is uitgebleven, al had de rege ring de beschikking over een uitste kend advies van de SER. Daardoor is by de bevolking twüfel gerezen over de vraag of de regering de si tuatie voldoende in de hand had. In de huidige situatie is het naar sprekei-s oordeel alleszins aanvaard baar, dat de regering zich beperkt tot een bedrag van ƒ700 miljoen, ook al zou de SER een te rooskleurig beeld van de situatie hebben .getekend. Onvermijdelijk. Prüsstüging achtte hü op dit mo ment onvermUdeUjk, het is de vraag hoe ver men daarmee kan gaan - ook met het oog op de bereidheid bij de werknemersvakcentrales om een reële loonsverlaging te aanvaarden. Naar zyn oordeel is een temporise ring van het programma van de rege. ring gewenst. Een verhoging van de melkprüs met tien cent is te groot om in eens te worden ingevoerd, meent de heer Hazenbosch. Hij bepleit herziening van de kinderbyslag van het derde kind af; bij haar berekening gaat de regering uit van gezinnen van vier personen. By de maatregelen der regering komen de grote gezinnen in het gedrang. Tenslotte verklaarde hü zich bereid mede te gaan met de voorstellen maar de regering moet zich zelf niet in de weg gaan staan. Op de jaarvergadering van de gingen niets te maken hebben. De Christelijke Bond van Schoenwinke- middenstand, zo zei de heer De Mooy, liere in Nederland, heeft de voorzit- J is bereid tot een offer in nood, maar ter van de Chriatelüke Middenstands-1 wil zich niet ook voor later bmden. bond, de heer H. de Mooy, kritiek De vrüheid dreigt ingezet te worden geoefend op het Consrumentemcon- voor de welvaart, aldus spreker, die tactorgaan. Hü noemde dit orgaan in dit verband pleitte voor de vrn- een volksgerecht voor de toekomst, heid en persoonlijke verantwoorde- Ook hekelde de heer De Mooy in dit verband de actie van de K.A.B. te Amsterdam. In Nederland, zo zei hü, dreigt een frontvorming té ontstaan. De consu ment dient, volgens hein, inderdaad te worden beschermd, maar niet door onbevoegden, die rechter gaan spelen over de bedrüfctakken. m De heer De Mooy deelde voorts j ir. G. Friedhoff heeft een plan ont- mede, dat minister Zijlstra aan de worpen tot uitbreiding, doch wegens schoenenbranche heeft verzocht een de bestedingsbeperking heeft de aan- zeer belangrijk percentage van de I besteding nog niet plaats gehad. lijkheid. GEBOUW TWEEDE KAMER WORDT UITGEBREID. Door de uitbreiding van de volks vertegenwoordiging tot 150 leden i3 het gebouw der Tweede Kamer te klein geworden. Rijksbouwmeester brutowinst te laten vallen. De heer De Mooy noemde dit on verantwoord en dwaas. Een derge lijk voorstel dat, volgens hem. in geen enkele bedrijfstak kan worden gerealiseerd, dient met verontwaar diging te worden afgewezen. Wü moeten geen middenstand heb ben, zo zei hü, <he gesalarieerd wordt door de overheid. De prijszetting moet, volgens hem, primair geschie den door de middenstand en niet door de overheid. Kritiek had de heer De Mooy ook op de vakverenigingen, die zich, vol gens hem, gaan bemoeien met prijs verlagingen. Dit is een terrein, al dus 6preker, waarop de vakvereni- PROTEST VAN HUIS- EN GRONDEIGENAREN De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft de Twee de Kamerleden een adres gezonden, 1955 ingestelde commissie heeft de leden der Tweede Kamer thans voorgesteld de regering te doen weten dat de Kamer in beginsel prijs stelt op de uitvoering der plannen. Zodra dit geen moeilijkheden geeft voor de woningbouw zal een begin met de uitvoering worden gemaakt. Achter het parkeerterrein ophet tegenwoordige grasveldje aan de zy- de van de Hofweg zal een nieuwe vleugel verrijzen. Er zyn twee grote fractiekamers ontworpen, elk met twee kamers voor voorzitter en se cretariaat der fractie. Verder komen er enkele lokaliteiten, die plaats bie den aan dertig tot veertig personen. Het aantal spreek- en commissieka mers zal worden uitgebreid, via een speciale toegangsdeur met trap kun nen bezoekers de leden in de wacht kamer ontmoeten. Op de eerste verdieping komen twee eetzalen en een voorraadkamer Vlmr wérkelijk betrouwbere middelen helpen eikeer en doen wonderenI De vier geneesmiddelen van Cheferine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. Tegtn pijnen tn griep. Geschikt voor de gevoeligste «Mg, went die wordt beichermd door hel bertenddeel (heiaroi. MEISJE JAAGT AANRANDER OP DE VLUCHT. Gisteravond werd een meisje, fiet sende langs de weg van Amsterdam naar haar woning by het fort Uiter- meer, langs het Weesperzandpad on der Weesperkarspel onverhoeds aan gevallen door een manspersoon, die haar in de berm trachtte te duwen. Luidkeels roepend en zich verwe rend door slaan en krabben wist zij de aanrander nog van zich af te hou den tot langs de weg een auto nader de. De man koos toen ijlings op zyn rijwiel het hazenpad. Bezoekers van een restaurant, door het meisje gealarmeerd, hebben teza- Kosten voor klein gezin f 1,99 méér Als de huidige regeringsplannen ongewyzigd doorgang vinden, zal het prijspeil dit jaar met 9,1 percent stij gen en niet met 6,8 percent, zoals in de regeringsnota wordt becyferd. Tot deze conclusie is de economisch ad viseur van de KAB, drs P. C. Bogaers, gekomen in een studie, waarin de ge volgen van de regeringsvoorstellen voor de verbruiker nauwkeurig zyn uitgerekend. Op basis van deze stu die heeft het verbondsbestuur giste ren zyn standpunt kenbaar gemaakt, dat kan worden samengevat met: te rug naar het SER-advies, opdat het prij zenfront in de hand kan worden gehouden aldus „De Volkskrant". De studie wijst de gedachte van de hand, dat de berekening van 9,1 per cent te pessimistisch zou zijn, omdat de groentenprijzen of bepaalde we reldmarktprijzen misschien gaan da len. Er worden integendeel nog tallo ze andere factoren opgesomd, die bij de berekening buiten beschouwing zijn gebleven. Zo byvoorbeeld is geen rekening gehouden met een mogelyke door werking van een hogere tarweprijs in de produkten, waarin meel wordt ver- Werkt, noch met het effect van een verhoging van de garantieprüs voor men met de rijkspolitie nog gezocht j overige granen. Ook zyn verwaar- in de richting waarin de aanrander loosd de verhoging van onderhouds- was gevlucht doch zonder resultaat. I tarieven in de bouwsector en de nog Hardnekkigheid en strafregister Wanneer huisdeur gesloten bleek Ecu colporteur van ©en radiover eniging, die wat al te fanatiek optrad, of een geraffineerde gelegenheids- dief, die probeerde zijn slag te slaan? Een 34-jarige Amsterdamse koop man was in de afgelopen zomer tot tweemaal toe bij particulieren bin nengedrongen en toen hij betrapt werd, verontschuldigde hij zich met te zeggen dat bij alleen gekomen was om te zien of hij voor de radiovereni ging ook een nieuw lidmaatschap kon afsluiten. De laatste keer werd de politie er bij gehaald en die vond al heel gauw uit, dat de colporteur een misdadige carrière met 12 veroordelingen we gens diefstal, inbraak e.d. achter de rug had. Toen hy bovendien beweer de, door de openstaande voordeur naar binnen te zyn gekomen, terwijl de bewoners pertinent volhielden, dat die deur normaal gesloten was; toen men bovendien bemerkte, dat een kelderraampje geforceerd was, werd de colporteur in voorlopige hechtenis genomen en in december j.l. door de rechtbank tot jaar gevangenisstraf met aftrek veroor deeld. Poging tot diefstal, die de ver dachte hardnekkig ontkende, werd bewezen geacht. Inbreker legitimeert zich. Gistermiddag eiste de procureur- generaal bevestiging van dit vonnis. De raadsman meende, dat de colpor teur moest worden vrijgesproken, doch zijn verzoek tot onmiddellijke invryheidstelling werd niet ingewil ligd. Op 23 augustus was het een be woonster van een winkelpand aan de Expresstreinen naar Zeeland Elektrificatie De zomerdienstregeling van de N.S., die in ontwerp gereed is, zal niet minder dan 23 verbindingen van Zee land uit naar Holland bevatten waar onder vijf exprestreinen. Deze zullen de verbinding Vlissingen—Amster dam in iets minder dan drie uur af leggen. Deze exprestrei-.en zullen huurwet aan te nemen en het wets ontwerp grootboekwoningverbetering te verwerpen. Hiermee zal tevens het daarmede samenhangende wetsont werp fiscale voorzieningen zün be tekenis verliezen, aldus de bond. De bezwaren van de bond gelden voornamelijk het voorstel om de helft van de voorgestelde huurver hoging aan het vrije beschikkings recht van de exploitanten van voor- oorlogse verhuurwoningen te ont- belangrük deel tegemoet gekomen trekken €n dit ook bij, eventuele met de begane grond verbonden zyn. Terwijl aan de zijde van de Hofweg r_:Ime£ een toegangsdeur daarheen een waarin hy de Kamer verzoekt het keul[en is geprojecteerd. Tevens ko- wetsontwerp tot wyziging van deia* „v- twee eetzalen en een voorraau i op de nntegen komen te ver- welke door liften en een diensttrap vanen aan de verlangens, die ook in deze Kampt leefden. Spr. vraag een begmseluitspraak der regering over de werkclassifica- tl6De heer Roemer* gaat vervolgens na wat er van de voorstellen van de SER in de nota ia overgenomen. De afwüzing van het SER-advie« met be trekking tot de landbouw heeft zyn fractie zeer teleurgesteld. Spr. vroeg of het bekend is, welk standpunt de werkgeversorganisaties thans innemen met betrekking tot de prUaatnbilisatie. Hü drong aan op sa menwerking met de consumenten bond. men er woonvertrekken voor de ex ploitant van het buffet en een nieu we woning voor de concierge. De kosten van dit werk worden geraamd op 3.068.000, met de uit voering is ongeveer drie jaar ge moeid. Over een eventuele wijziging der vergaderzaal is nog geen beslissing genomen. AMSTERDAMS OP EEN NA OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN. wIn het Hospice Wallon te Amster- deblokkering zal geschieden is naar dam is op 102-jarige leeftyd overle- de mening van de bond niet juist.den mevrouw J. A. Vernout—-Benoit. Het adres waarschuwt er voor, dat De overledene was Officier d'Acade- het voorgestelde deblokkerings- mie. Deze onderscheiding is mevrouw systeem dermate stroef is en de Vernout door de Franse gezant uit- volgende huurverhogingen toe te rechten van de „rechthebbenden" zo vaag omschrijft, dat zowel de „waar de" van de te blokkeren bedragen tussentijds, als die op de datum van de „uiteindelijke" afrekening, waar omtrent de ministens zich alle vrü heid wensen voor te behouden, zich zeer aanmerkelijk onder het nomi nale peil zullen bewegen. gereikt by het bereiken van de 100- jarige leeftijd, wegens haar verdien sten voor de opvoeding van de kin deren van een aantal vooraanstaan de families uit Bloemendaal en Haarlem. Vele jaren is mevrouw Vernout gouvernante geweest. Zij was de op een na oudste inwoonster van Amsterdam. vallen. In omgekeerde richting rüden er op werkdagen 22 treinen, waaronder eveneens 5 exprestreinen, welke ech ter ook des zondags vervallen. Op 17 april zal de elektrificatie van de Zeeuwse lyn officieel worden in- gewyd met een zgn. feesttrein doch eerst met de invoering van de zomer dienstregeling op 2 juni van dit jaar zal deze verbetering volledig zün. De rechfbank te 's-Gravenhage heeft gistermorgen een 39-jarige ambtenaar van de Dienst van Sociale Belangen te 's-Gravenhage, conform de eis veroordeeld tot een gevange nisstraf van één jaar, waarvan drie maanden voorwaardelük met een proeftyd van drie jaren, omdat hü zich schuldig gemaakt zou hebben aan diefstal van 1500 en omdat hü zich had laten omkopen en valsheid in geschrifte had gepleegd. De ambtenaar ondertekende een aanvraagformulier voor ouderdoms pensioen voor een 66-jarige, dat val selijk was ingevuld en kreeg hier voor van deze dame 30 en een pakje sigaretten. Voorts zou hij by zyn Donkerelaan te Zeist, die geheel^n- verwacht de verdachte van de trap af zag komen. Hij bleek via een schuur tje aan de achterzijde te zyn bin nengekomen, legitimeerde zich en vertrok langs de zelfde weg. De ont hutste vrouw belde de recherche, doch aangezien er niets vermist werd liet men de zaak lopen. Een maand laier hoorde een wet houder van Bilthoven, die boven in zijn werkkamer zat, iemand aan de deur kloppen. Hij deed open en vroeg de verdachte, die tot zijn ver bazing op de gang stond: „Hoe bent u binnen gekomen?" Onduldbaar. De man vertelde, dat de deur open stond, hetgeen volgens de bewoner niet waar kon zyn. Er was op dat moment verder niemand thuis. De wethouder dwong de colporteur zyn werkkamer binnen te komen en bel de de politie. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, noemde het in zijn requi sitoir onduldbaar, dat een colporteur, wanneer hij een gesloten deur vindt, zich via een kelderraam toegang ver schaft, en achtte poging tot diefstal, ook al op grond van verdachte's strafblad, zonneklaar. Raadsman, mr. W. K. S. van Haastert, vond het binnendringen door het kelderraam en daarmede de poging tot diefstal niet bewezen en vroeg vrijspraak. De uitspraak volgt op 12 maart a-s. steeds stügende huren voor nieuw bouw. En verder is aangenomen, dat de prys van industriemelk, waaruit kaas en boter worden vervaardigd, onveranderd zal blüven ondanks de grote prijsstüging voor drinkmelk. Minister te optimistisch. De studie wyst uit, dat de raming van minister Mansholt aan de opti mistische kant is. De minister van Landbouw heeft becüferd, dat de ko mende prüsst ij gingen voor melk, sui ker en brood het leven van een ge middeld gezin van 4 personen per week 1,59 duurder zullen maken. Maar de minister heeft er geen reke ning mee gehouden, dat ook melkpro- dukten karnemelk, pap, vla e.d. in prys zullen stygen. Verder heeft hy de afschaffing van de subsidie op suiker, die per 1 januari is doorge voerd, buiten beschouwing gelaten cn evenmin rekening gehouden met de invloed van de hogere suikerprijs op de prijzen van al die produkten, waarin suiker verwerkt is, zo als jam, limonade, stroop en snoep. Telt men dat allemaal mee, dan blijken de kosten van levensonder houd voor een gemiddeld gezin met 1,99 per week te stygen: dat is met 2,4 percent. Alleen al voor suiker zal een gezin van vier man 32 cènt per week meer moeten betalen. Minister Mansholt becyferde vyf cent per week meer. Zó ziet het de KAB. De invloed van de tariefsverhogin gen bij de overheidsbedryven op de kosten van levensonderhoud worden in de studie op 1,5 percent gesteld, de stijging van het invoerprijspeil op 0,6 (ondanks andere hogere ramingen), de invloed van de huurverhoging en van de doorberekening van de loons verhoging, die in enkele gevallen zal worden toegestaan, samen op 2,6. Voor de prijsstijging in het tweede halfjaar van 1956 (die ook is verre kend in de 6,8 percent van de rege ring) wordt slechts één percent bere kend (in feite is het 2,5 maar het wordt lager gesteld omdat misschien de groenten en enkele wereldmarkt- pryzen in de naaste toekomst gaan dalen). Voor de andere reeds doorgevoerde of aangekondigde prijsverhogingen (benzine, gedistilleerd, hogere omzet belasting) wordt eveneens één per cent berekend. Daarmee wordt dan de 9,1 bereikt De styging van de kos ten van levensonderhoud met 1,99 voor duurdere suiker, melk en brood betreft eer. gezin van vier personen. Voor èen gezin van vyf man wordt deze styging 2,21, voor een gezin van zes wordt het 2,52 en voor een van zeven wordt het 2,95. Vergele ken met het gemiddelde gezin gaat het grotere gezin 22,53 en 96 cent per week achteruit. DE MAAS WEER BUITEN HAAR OEVERS. Voor de tweede maal dit jaar stroomt het Maaswater door het plaatsje Itteren. De weg naar Meers- sen staat weer over een breedte van ongeveer 70 meter onder water. Het bootje, waarmee de voetgangers wor den Overgezet, is ook weer in de vaart. De autobussen rijden nog over de overstroomde weg, die plus minus 50 centimeter onder water staat. Burgemeester W. Prick hoopt dat er binnenkort, na overleg met de rykswaterstaat, een oplossing voor dit waterprobleem zal komen. Bij aanhouding van te vrolijk man: De officier van justitie bij de recht bank te Almelo, mr. W. L. de Walle, heeft gistermiddag een week onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist te gen een 33-jarige hoofdagent van po litie, en eveneens tegen diens 39-ja- rige collega, beiden uit Enschede, die zich moesten verantwoorden voor het mishandelen van een arrestant in een politie-au to. De mishandelde, een 45-jarige tand- technicus, had omstreeks middernacht in de nacht van 29 op 30 september nogal wat lawaai gemaakt, toen hij in een vrolijke bui huiswaarts keerde. Er was politie-assistentie gevraagd en de man was bevolen in de gearri veerde politie-auto te stappen, nadat hü had geweigerd zijn naam te noe men. Volgens een van de verdachten had de tandtechnicus geprobeerd uit de wagen te komen en hy had hem vastgegrepen. Het slachtoffer be weerde echter, dat hü een kaakslag had ontvangen, waardoor twee tan den door zyn lip drongen. Even la ter had hij zich wat voorover gebo- Sen. Toen had de tweede verdachte, ie aan het stuur van de wagen zat en onraad vermoedde, met een arm naar achter geslagen, als gevolg waarvan de arrestant vrij ernstig oogletsel kreeg. De eerste hoofdagent ontkende opzettelyk geslagen te heb ben en ook zyn college kon zich er weinig meer van herinneren. De officier van justitie achtte het overtuigend bewys geleverd en vor derde genoemde straf aan het slot van een urenlang durende behande ling van deze zaak. Mr. De Walle merkte o.a. op, dat alle beginselen van humaniteit jegens een weerloze verdachte waren overschreden en dat een dergelyk optreden in een recht- bezoek aan deze dame S 1500 hebben staat niet getolereerd kan worden, weggenomen. De raadsman, mr. Meerburg uit Enschede, concludeerde tot vry- spraak omdat, volgens hem, niet vast stond, wie van de beide verdachten het ernstige oogletsel had veroor zaakt. Uitspraak over veertien dagen. „BLAASPRf FF" OP AANWEZIG HEID VAN ALCOHOL ONGESCHIKT GEACHT. Als resultaat van een wetenschap- pelyk onderzoek door het gerechte- lyk laboratorium van het Ministerie van Justitie, heeft de officier van justitie by de rechtbank te Maas tricht, mr. A. W. Rosingh, de deugde- lykheid van de zgn. blaasproef, ter vaststelling van het alcoholgehalte bij een autobestuurder, in ernstige twij fel getrokken. Op die grond vroeg mr Rosingh vrüspraak voor een bus chauffeur, de 37-jarige J. van S. uit Budel, die het vorige jaar wegens een aanrijding terecht stond onder be schuldiging, dat hy zulks op grond van de blaasproef als bewezen geacht onder invloed van dra-",, zou heb ben verkeerd en niet in staat zou zyn geweest een motorrytuig te besturen. De chauffeur had in januari 1956 met zün bus met ondergrondse vakschool scholieren te Geleen een aanrijding gehad met een andere bus. Hü had de avond tevoren bier gedronken en rook 's morgens nog naar drank. Het gerechtelijk laboratorium heeft thans gerapporteerd, na uitgebreide proefnemingen te moeten conclude- deren, dat de blaasproef een te wei nig deugdelyk en beproefd middel is om als bewys in een strafzaak te kunnen dienen. Daarom vroeg het openbaar ministerie vrijspraak van de chauffeur. De verdediger, mr. H. Sanders, ging met deze conclusie akkoord. De rechtbank zal op 12 maart uitspraak doen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6