K.A.B. verontrust over de nota bestedings-beperking Middenstand wenst wijziging voorgesteld tarief vennootschapsbelasting MISHANDELING in OPVOEDINGSINRICHTING? Leerzame Bedrijfsveiligheidsbeurs Freule liet helft van pluimveestapel aan zijn lot over Keulse bloemententoonstelling haalde slechts 50.000 bezoekers DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 PRINGEND BEROEP OP DE REGERING Het verbondsbestuur van de Ka tholieke Nederlandse Arbeidersbewe ging heeft zich uitvoerig beraden op de bestedingsnota van de regering. Reeds op 19 februari jl. werd in een voorlopige publikatie van de zijde van de K.A.B. kennis gegeven van een eerste beoordeling, die door haar economische dienst werd opge steld. Deze voorlopige beoordeling leidde tot de conclusie, dat het totale effect van de in 1957 te verwachten prijsstijgingen, het hieromtrent in het S.E.R.-advies gestelde met enige pro centen zou overtreffen. Het verbondsbestuur heeft na na dere bestudering en overweging van de regeringsnota, deze conclusie ge heel moeten bevestigen. De K.A.B. blijft ten volle bereid de gevolgen, voortvloeiend uit het S.E.R.-advies, aangevuld met de con. sequenties van enige verbetering in de landarbeidersionen, te aanvaarden en te verdedigen. Het behoeft, aldus heeft «het ver bondsbestuur van de K.A.B. in zijn communique vandaag meegedeeld, geen nader betoog, dat dit op zich zelf reeds een niet geringe inspan ning zal vergen. Ziekenfondsen gaan fusie aan De door de F.M.Z. (de voormalige federatie van maatschappij-zieken fondsen), de centrale bond van on derling beheerde ziekenfondsen en de organisatie van algemene zieken fondsen ingestelde fusie-commissie heeft richtlijnen ontworpen voor een samenvoegen van deze ziekenfonds organisaties. Het betreft hier een fu sie van de drie grote organisaties. De richtlijnen zijn voorgelegd aan de besturen van genoemde organisa ties, die daarover informatorisch con tact zullen opnemen met de besturen van de aangesloten ziekenfondsen. Het ligt in de bedoeling dat binnen kort op een in overleg te bepalen dag de hierbij betrokken organisaties ge lijktijdig een algemene vergadering houden, waar wordt beslist of de ont worpen richtlijnen in beginsel wor den aanvaard. Blijkt dit het geval te zijn, dan zal een door de zieken fondsorganisaties in te stellen com missie statuten en huishoudelijk reg lement ontwerpen op basis van de richtlijnen. Na goedkeuring daarvan kan een constituërende vergadering van de nieuwe ziekenfondsorganisa tie worden gehouden. Tezamen omvatten deze organisa ties ongeveer 6.3 miljoen zielen; cir ca 80 fondsen zijn er bij aangesloten. De Centrale Bond heeft circa der tig fondsen, de F.M.Z. ruim 50; de O.A.Z. omvat slechts vier fondsen, maar zeer grote, o.m. A.Z-A. in Am sterdam en het grootste ziekenfonds van ons land in Rotterdam. De nieu we organisatie zal de naam van Ne derlandse Vereniging van Algemene Ziekenfondsen gaan dragen. Volgens de voorlopige richtlijnen zouden in de besturen van de fond sen en van de centrale organisaties zowel verzekerden als medewerkers zitting hebben. K.N.A.C. protesteert: Geen duurdere banden De in de bestedingsnota voorgestel de verhoging van de omzetbelasting op banden voor motorvoertuigen heeft de K.N.A.C. ernstige tegenstand ontmoet. Zoals bekend is dit een verhoging van 5 op 15 pet. De KNAC wijst er op, dat 95 procent van alle auto's voor zakendoeleinden worden ge bruikt. Het gevaar is niet denkbeel dig dat de automobilisten te lang op hun banden zullen rijden met alle gevaren van dien. Do KNAC rekent voor, dat een kleine auto 3000 gulden per jaar kost bij een afstand van 20.000 kilo meter. 900 gulden hiervan gaat naar de belasting. Zij ontleent hieraan het recht met klem tegen het voorstel tot belasting verhoging te protesteren. Ook het vrachtvervoer, zo betoogt de KNAC verder, zal door deze maatregel ge troffen worden. Het verbondsbestuur is echter ni e t bereid de oonsequenties te aanvaar den, die voor de consumenten /ou den ontstaan, indien de voorstellen, neergelegd in de bestedingsnota, zou den worden geaccepteerd. Deze gaan immers belangrijk uit boven dat gene, waartoe ook de K.A.B. zich heeft gebonden. In deze situatie doet het verbonds bestuur van de K.A.B. een ernstig beroep op de regering en het parle ment om de gevolgen van de in de bestedingsnota neergelegde maatre gelen voor de consument te beper ken tot datgene wat in het S.E.R.- advies is neergelegd, aangevuld met de bovenbedoelde verbeteringen in de landarbeidersionen. Vóór 1 maart moeten BLAUWE „TIENTJES" ingeleverd zijn De briefjes van tien van de model len 1945 E en 1949, moeten vóór 1 maart a.s. ingeleverd zijn bij de Ne derlandse Bank. De biljetten dragen aan de voor kant een afbeelding van koning Wil lem L Het model 1945 E is gedateerd: 7 mei 1945 en draagt de handteke ningen van mr. L. J. A. Trip (presi dent) en mr. J. Westerman Holstijn (secretaris). Op de achterzijde staat een afbeelding van het mijngebied Limburg. Het model 1949 is geda teerd 4 maart 1949 en draagt de hand tekeningen van dr. M. W. Holtrop (president) en prof. mr. A.M. de Jong (secretaris). De achterzijde ver toont een reproduktie van het schil derij van Jacob van Ruysdael, ge titeld: „Molen bij Wijk bij Duur stede". Doorberekening omzetbelasting De commissie van overleg van de middenstandsvakcentralen, waarin samenwerken de Christelijke Mid denstandsbond, de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Midden standsbond, heeft een adres gezon den aan de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal over de re geringsnota inzake de beperking der bestedingen. De middenstand vraagt zich af of de bestedingsnota het beleid op lan ge termijn niet doorkruist, gezien bijvoorbeeld de verboging van de personele belasting waarvan gezegd is dat zij ter compensatie bij huur verhoging niet omhoog zal gaan. Ook vraagt men of er wel van werkelijke beperking der bestedin gen door de overheid sprake is, dan wel van een overhevelen van de lasten naar andere sectoren. Node mist men tevens het in uitzicht stel len van maatregelen, die de beste dingen drukken door een bevorde ring van het sparen. De oplossing, door de regering voorgesteld, om de eigenaars van de agrarische bedrijfsgebouwen tege moet te komen door middel van een blokkering, acht men een vérgaande niet voldoende gemotiveerde aantasting van de eigendom. Over de voorgenomen belasting verhogingen zegt men onder meer: Wij willen met aandrang verzoeken het voorgestelde tarief van de ven nootschapsbelasting zo te amende- De „Ringelingschat" kreeg concurrentie Even leek het er op, dat alle ijverige opsporingspogingen van Snoke en Wlnke met een klap van nul en gener waarde zouden wor den, maar de ringelingschat is (ge lukkig!) nog niet gevonden. Wel de armbandschat, die een waarde heeft van vijfduizend gulden, en in Hoo- gerheide, in de buurt van Bergen op Zoom, gevonden is door een vijf tienjarig meisje. Argeloos raapte zij het daar van de grond op, maar vlak voordat ze een dagje naar haar tante in Rotter dam ging, blies en wreef ze er «nog eens over, om er, zoals de vrouwe lijke ij delheid dat ingeeft, fijn mee te kunnen pronken. Het ding viel onmiddellijk in het oog van haar tante, en op haar advies liet zij het «bij een juwelier taxeren. Vijfduizend gulden, zei de meneer. Hij liet het meisje de winkel uit gaan, maar nam onmiddellijk per telefoon de politie in de arm. Er was bij haar geen aangifte gedaan van de vondst. Tijdens het onderzoek dat de politie daarop instelde bleek zij dit achterwege te hebben gelaten, omdat zij meende, dat het blinkende voorwerp slechts een geringe waar de had. De schat is op het ogenblik veilig opgeborgen op het hoofdbureau van politie te Rotterdam en wie weet daagt de rechtmatige eigenares nooit op! JUSTITIE WEET OFFICIEEL VAN NIETS Er lopen geruchten, dat in een internaat voor moeilijk opvoedbare jongens in Leeuwarden een Amster damse leerling door de directeur zou zijn mishandeld. Dat heeft nog al wat beroering gewekt en zelfs zou er een aanklacht tegen de directeur bij de justitie zijn ingediend. Deze, de heer J. W., heeft thans in verband met deze geruchten in een door hem uitgegeven verklaring gesproken van een volkomen ver keerde voorstellen van zaken. Volgens de heer W. is de toedracht aldus: De 16-jarige A. de H., een uit Amsterdam afkomstige leerling van het instituut, heeft enige tijd geleden aan zijn aldaar woonachtige moeder geschreven dat hij door de directeur mishandeld was. Hij zou zodanig zijn getrapt en geslagen dat het bloed hem uit de mond liep. Als reden zou de directeur hebben opgegeven dat hij zich onbehoorlijk aan tafel had gedragen. De heer W. verklaart nu dat hij in het eeheel niet heeft gpslngen doch deze onhandelbare leerling, toen waarschuwingen niet hielpen en hij zich steeds onbehoorlijker ging ge dragen, wèl op hardhandige wijze de zaal heeft uitgewerkt. Hierbij liep de H. een stootwondje op. Er zal van deze jongen wellicht nog iets terecht kunnen komen, zo zei de heer W., indien zijn moeder maar niet op alle mogelijke manie ren tegenwerkte. Nog geen aanklacht. De justitie van Leeuwarden deelt in het verband met bovenstaande mede dat er, niettegenstaande men in Amsterdam beweert dat een aan klacht is ingediend, deze nog niet is ingekomen. Weliswaar hoorde men meer klachten over het betTokken instituut doch dit leidde nimmer tot aanklachten. Daartegenover stelt de directeur echter dat hy integendeel veel te- vredenheidsbetuigingen van ouders heeft ontvangen en dat er zelfs een ren, dat een oplopend tarief van 40 tot 47 pet. wordt vastgesteld, zulks ter bescherming van de kleine N.V. Wij achten het noodzakelijk de voor gestelde belastingmaatregelen te be perken tot het jaar 1957. De verhoging der indirecte belas tingen vindt men zonder doorbere kening niet acceptabel, waarbij men zich tevens afvraagt af de dan vol gende prijsverhoging wel in over eenstemming is met het prijsstabili- satie-offer. DRIE ZUIVELFABRIKANTEN STICHTEN GEZAMENLIJK VERKOOPKANTOOR Drie hartstochtelijke concurrenten hebben elkaar de hand gereikt. Het zijn drie zuivelf abrikan ten, namelijk de Coöperatieve Centrale Melkpro- duktenfabriek „Sint Bernardus" te Eergeijk, de N.V. Vereenigde Zuivel- bereiders te Rotterdam en de Leeu warder IJs- en Melkprodukten Fa brieken „Lyempf" te Leeuwarden. Deze zuivelbedrijven streden op de buitenlandse afzetmarkt een felle concurrentiestrijd, die meermalen af zet slechts mogelijk maakte met een aanmerkelijk verlies. Voortaan zullen deze bedrijven en hun dochterinstellingen de gecon denseerde melk slechts verkopen voor gezamenlijke rekening. De afzetver- koop wordt opgedragen aan de N.V. J. van Dorp te Gouda. „HET BOEK DER 200.000.000 DODE GULDENS" In het Veiligheidsinstituut aan de Hobbam astraat heeft de inspecteur- generaal van het onderwijs deze och tend een instructieve bedrijfsveilig heidsbeurs geopend. Deze beurs valt samen met de veiligheidsdagen die dit jaar gewijd zijn aan opleiding en veiligheid. We hebben kunnen vaststellen, dat de organisatoren van deze veilig- heidsbeurs hun standruimten wel hebben weten te verkopen. De ten toongestelde artikelen zijn van uit eenlopende aard en oorsprong. Men vindt er de meest ingewikkelde gas- meet-apparaten en het kleinste oor dopje, artikelen afkomstig uit Ne derland en produkten van over de oceaan. Bonafide fabrikanten en leve ranciers zijn gelukkig niet alleen WEINIG GEVAAR VOOR GIFTIGE BESTRIJDINGSMIDDELEN IN GROENTE. Uit een door de keuringsdienst voor waren in het gebied 's-Graven- hage ingesteld onderzoek naar over blijfselen van giftige bestrijdingsmid delen voor plantenziekten in groen te en fruit, is gebleken dat de tuin ders de omtrent het gebruik van de ze middelen door de plantenziekte- kundige dienst verstrekte voorschrif ten voldoende naleven. In het verslag over 1956 geeft de keuringsdienst voor waren een over zicht van een ingesteld onderzoek naar het residu dat op voor con sumptie bestemde groenten en fruit aanwezig is van het zeer giftige parathion, dat voor de bestrijding van vele plantenziekten zeer effec tief is, en daarom door de tuinders graag gebruikt wordt. De resultaten zijn geruststellend. Van de -693 on- derzocht^ monsters vertoonden 590 geen residu, en was er slechts 1, een monster van sla, dat een residu had van 1 mg parathion per kg. In 't ver slag wordt echter medegedeeld, dat deze hoeveelheid, per kg. groente uit een gezondheidsoogpunt nog aanvaardbaar is. POLITIEK POPPENSPEL OVER KRO-TELE VIS IE. Maandagavond 18 maart 20.30 uur zal over de KRO-televisie een politiek poppenspel worden uitgezonden. De tekst van dit spel is geschreven door mr. Jan Derks, Charles Boost heeft de poppen ontworpen, terwijl Henk Zoutendijk deze bespeelt. Het is te vens de eerste keer, dat de KRO op maandagavond een televisieuitzen ding verzorgt. DIERENDRAMA IN LAGE VUURSCHE Rechtszitting te Utrecht Drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd, van drie jaar en een geldboete van drie duizend gulden subsidiair drie maan den hechtenis heeft de officier van justitie bij de politierechter te Utrecht maandagmiddag tegen de 24-jarige freule M. T. C. D. C. B. van D. ge- eist wegens het onvoldoende verzor gen van pluimvee op het landgoed „Groot Drakenstein" te Lage Vuur- sehe, gemeente Baarn. Tevens vroeg de officier publikatie van het vonnis in een van de grote dagbladen en in een vakblad voor de Nederlandse pluimveeteelt. Aan de verdachte was ten laste ge legd dat tengevolge van verwaar lozing een groot aantal exemplaren van de door haar aangelegde pluim veestapel in de zomer van het vorige jaar was omgekomen. Van de onge veer zes a zevenduizend dieren kwa men er drie A vierduizend op hun bestemming: de slachtbank, de grote meerderheid liet door gebrek aan voldoende voedsel, water, luchtver versing e.d. ontijdig het leven. Verontschuldiging Er werden in deze zaak, die op 11 december jl. in eerste instantie diende, verscheidene getuigen ge hoord, o.a. drie deskundigen die vrij wel unaniem verklaarden dat de situatie op de pluimveehouderij va-n de freule bepaald slecht was. De verdachte schreef de grote sterfte onder de dieren voornamelijk toe aan het optreden van ziekte (na melijk coxidiosui) en de natte zomer. Verdwenen gril De officier van justitie, mr. W. J. Kolkert, noemde het gebeuren erger lijk en weerzinwekkend. Deze ver- wadhtlijst is Dordtse gasvoorziening sluit aan bij centrale De stijging van het gasverbruik noopt het gemeentebestuur van Dordrecht maatregelen te nemen voor uitbreiding van de gasproduk- tie. De situatie is nu al zo, dat d fa briek in de winter haar maximum capaciteit bereikt. Het gemeentebe stuur heeft nu opdracht gegeven plannen te ontwerpen voor de bouw van een r.ieuwe fabriek, ook al om dat de oude, die aan de Merwekade is gevestigd om redenen van stede- bouwkundige aard verplaatst moet worden. De gemeente Dordrecht zal toe treden tot de „gemeentelijke gas- voorziening Zuidholland", een stich ting, die in 1952 in het leven is ge roepen door de gemeentebesturen van Delft, Gouda, Den Haag, Lei- nieuwe leerlingen, den, Rotterdam en Schiedam. dachte, aldus mr. Kolkert, heeft deze dieren in een gril besteld en is ze gaan opfokken voor de mesterij. Toen de gril over was heeft zij de dieren aan hun lot overgelaten. Er was geen tijd, geen personeel en geen aan dacht om het pluimvee behoorlijk te verzorgen. Men heeft ze eenvoudig laten kreperen, besloot hij. De verdediger, mr. H. P. M. Steen- berghe uit Utrecht, gaf toe dat de toestand van de pluimveestapel van zijn cliënte niet bepaald rooskleurig was. Maar hij weet dit vooral aan ziekte, het slechte weer e.d. Overi gens gaf hij toe dat zijn cliënte niet voor een dergelijk bedrijf geschikt was. Niettqmin achtte hij de ten laste maar zakenlieden. Doordat ze dage lijks teveel met de ideële kant van de beveiliging in aanruking komen, dienen zij allereerst de veiligheid. Dat is een sport met ernstige conse quenties. De menselijke problemen zijn koren op hun molen en daarvan getuigen ze vaak onbewust, als men even een praatje bij hun stands maakt. De Beurs dient o.i. bezocht te wor den zowel door leden van veilig heidscommissies uit de bedrijven in ons land als door de technische jeugd. De jongens van technische en mid delbare technische scholen, die straks posities in ons steeds sneller wer kend en gevaren kansen opleverend produktie-apparaat gaan innemen, kunnen een bezoek aan het veilig heidsinstituut niet ontberen. Verder zal de veiligheidsinspecteur met een goede neus er nieuwe gewoonten op zijn gebied vinden. Op de beurs kan hij daarover spreken met zijn inko per, met de bedrijfsarts en met zijn collega's. Iedere standhouder zal hem over het kleinste onderdeel en de nieuwste ontwikkeling kunnen in lichten. Het contact tussen fabrikant en importeur van veiligheidsartikelen en het Veiligheidsinstituut is geen los contact, maar permanent. Van groot belang is het overleg met de bedrijfsadviseurs, de veiligheidsin specteur en de arbeidsinspectie. We vernamen, dat reeds vele nieuwe ar tikelen in productie zijn genomen en dat tal van verbeteringen zijn aan gebracht. Gestolen porteieuille met gevaarlijke inhoud in plantsoen teruggevonden Zaterdag werd uit een der gebou wen van de Technische Hogeschool te Delft een portefeuille ontvreemd, waarin zich een buisje met het dode lijk giftige cyaankali bevond. De politie heeft een inwoner van Warmond aangehouden, die voor een aannemer in het gebouw werkzaam was. De man bekende de portefeuille ge stolen te hebben. Het geld had hij er uit gehaald en gedeeltelijk gebruikt. Het buisje met cyaankali had hij la ten zitten in de portefeuille, die hij had begraven in het Zuidplantsoen. Het is op de aangeduide plaats terug gevonden. BEZUINIGING OPLEIDING VERPLEEGSTER. Minister Suurhoff heeft meegedeeld, dat de subsidie aan de drie z.g. expe rimenteeropleidingen voor ziekendi- ploma a te Groningen, Enschede en Voorburg niet zal worden uitgekeerd. Dit bedrag was op de begroting 1957 uitgetrokken, maar de maatrègelen tot bezuiniging hebben zich ook van deze subsidie meester gemaakt. De drie besturen hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin wordt verzocht de minister te ver zoeken op zijn besluit terug te ko men. Nauwelijks enkele uren nadat men in Keulen de spotlights had uitge draaid van de grote Bloemlust-show circuleerden gisteren op de bollen- beurs in Haarlem al de geruchten. En de geruchten waren niet van de vrolijkste: er waren rond 50.000 toe schouwers op de show daar aan de boorden van de Rijn geweest en de expositie was dus op het gebied van de selfsupporting een débacle gewor den, waarvan zowel het Bloemlust- bestuur, het Centraal Bloembollen comité (dat de subsidie verstrekte) als de Kon. Alg. Ver. v. Bloembol len cultuur nog wekenlang hoofdpijn zullen hebben. Hoe het zij, het staat vast, dat de 100.000 bezoekers, die de Duitsers hadden voorspeld er" lang niet gako- men zijn. Toen we gisteren de heer De la Mar de alg. secr.-penn.meester der Kon. Alg. Ver. v. Bloembollen cultuur, hieromtrent polsten, zei hij ons, dat de heer Walter Roozen van het Centraal Bloembollen Comité net had opgebeld met de mededeling, dat men „vermoedelijk wel aan 50.000 bezoekers zou komen". Waar bleef de reclame? Of de propaganda inderdaad niet goed verzorgd was?We hadden reeds meer dan één reden om aan te nemen, dat deze reclame-machine niet zo gesmeerd liep als wel wen selijk was. We waren de zaterdag voor de opening reeds geruime tijd in Keulen en we hebben ons toen ook al lopen afvragen, waar toch de Bloemlust-affiches waren. Want hoe wel we alle beschikbare reclamezui len in Keulen van onder tot boven hebben bekeken, we hebben er niet een kunnen ontdekken. En reeds toen hoorden we van de twee bollen- w«u». dcjlllc illl ae icll iclsle fi gelegde feiten niet bewezen en mede I rtaigei van een der poetste firma s i,i Ha efrooL /-l al 7fi Ho Hp«t tevnrfin omdat hier elke schijn van opzet ontbrak, concludeerde hij tot vrij spraak. De politierechter, mr. dr. A. Koo ien, zal 4 maart a.s. schriftelijk von nis wijizen. DR. E. VAN BEINUM ALS GROOT GRONDBEZITTER TERUG IN AMSTERDAM. Gistermiddag is dr. Eduard van Beinum, dirigent van het concert gebouworkest, na een verblijf van twee maanden in Los Angelos, waar hij het orkest van Los Angelos heeft gedirigeerd, op Schiphol aangeko men. Eind november keert hij voor drie maanden naar Los Angelos te rug. Hij zal dan voor het eerst met het oricest werken van zijn lievelings componist, Bruckner, spelen. In de tussentijd maakt hij met het con certgebouworkest reizen naar Enge land, Scandinavië en Schotland. De §erliner Symphoniker dirigeert hij eind april in Salzburg. Dr. Van Beinuim is groot grond bezitter geworden, een van zijn be wonderaars in Amerika heeft hem een stuk land nabij Palmsprings ge schonken. „Ik heb het nog niet ge zien. Ik mocht het zelf uitkiezen, maar ik heb een vriend gestuurd en gezegd: .steek je vinger maar in de grond, en waar het vet is, laat je het maar voor mij reserveren". „Als u nu een vergelijking....", begon een vraagsteller gistermiddag. HU werd onmiddellijk onderbro ken.: „O, daar heb je het weer. Nee, tussen de orkesten van Amsterdam en Los Angelos is geen vergelijking mogelijk. Allebei even heerlijk. In Los Angelos hebben ze de Derde van Pijper gespeeld, boven alle lof ver heven". Drie concerten in de week geeft dr. Van Beinum in Los Angelos. Vaak is er een jeugdconceit bij. Hij heeft in de afgelopen weken stapels nieuwe Amerikaanse partituren doorgewerkt. De beste ervan zal hij te zijner tijd in Nederland introduce ren. De werken van een jonge com ponist, Peter Korn, hadden bijzon dere indruk op hem gemaakt. uit de streek, dat ze de dag tevoren enkele klanten in de omgeving van Keulen hadden bezocht en dat ook deze vakmensen niets, maar dan ook niets van de show afwisten. En als men de taxichauffeur vroeg naar de Vorfriiling van de grote Bundesgartenschau, dan trok hij vra gend zijn schouders en zijn wenk brauwen op en de mijnheer van de bloemenwinkel in de Wee t-ik-stras ze keek ook al alsof hij het in Wladi- wostok hoorde onweren als U met hem over een bloemenshow in de Messehallen begon. De directeur van het hotel op het plein vlak onder de Dom. geen tien minuten lopen van de Messehallen, was het wel opgevallen dat zijn ho tel door zo veel Hollanders werd be zocht de laatste dagen, maar hij was hogelijk verbaasd te horen dat ze in Keulen kwamen voor een bloemen show. Zelfs het Fremdenamt vlak bij de Dom, bleek op verzoek geen folders of ander materiaal te heb ben, maar was volkomen onkundig van deze show. We hebben ons in verbinding ge steld met een bestuurslid van Bloem - lust en die gaf zonder veel omhaal toe, dat het met de propaganda in derdaad niet je-van-hêt was geweest. Maar hij voegde er onmiddellijk aan toe, dat men met zeer beperkte mid delen had moeten werken. Op 100.000 bezoekers had men so wie so niet gerekend. Men was mét deze 50.000 bezoekers echter zeer tevreden, al was me ner van overtuigd, dat men meer bezoekers had kunnen krijgen, wanneer men maar meer financiële armslag had gekregen wat de pro paganda aangaat. Er zijn hierover vele besnrekingen geweest en het was wellicht niet zo'n toer geweest om het halve Roerge bied naar de show in Keulen te krij gen, wanneer men maar over de middelen had beschikt om het de mensen bekend te maken. Beknibbeld. Waarom, zo zei men ons, moest nu juist op de reclame beknibbeld wor den, terwijl men nauwelijks een jaar geleden een zending bolbloemen naar Moskou stuurde, daar ten toon stel de en voor dit doel grif ƒ40.000.— beschikbaar stelde. Geld, waarvan men vermoedlijk nooit één gulden terugziet. Toen ging het zo gemakke lijk, waarom nu niet? Op de eerste plaats vaktentoonstelling. Dat vraagt men zich af in het Bloemlust-bestuur en men maakt U er gelijk op attent, dat men het be zoekersaantal toch los moet zien van de tentoonstelling en het doel van de show. In de eerste plaats immers was het een vaktentoonstelling. Daar zouden de Duitse broeiers komen en daar zou het vaderlandse bollenvak eens laten zien, welke soorten men hen te bieden had. Het wasi mmers zo, dat de Duitsers nog wel erg sterk hingen aan het oude sortiment van een Ibis, een La Reine max en meer van die soorten, die rond de Eerste Wereldoorlog tot de betere variëtei ten behoorden. Zo was het niet al leen in Duitsland, zo was het ook elders. En zo kon het gebeuren, dat de betere, nieuwere soorten hier 's zo mers in prijs zakten, omdat ze in het buitenland nog te weinig bekend wa ren en er dus geen voldoende vraag naar was. Punt één was dus: laat de Duitse vakman zien, wat wij te bieden heb ben. Dat men daarnaast door een sierlijke aanleg ook liefhebbers kon trekken die via hun entreebewijs een deel van de onkosten konden goedmaken was een gelukkige, maar bijkomende omstandigheid. Men moest deze show zien als een recla mestunt en reclame kost nu eenmaal altijd geld in de ein van „de cost gaat voor de baet uyt". Wat de opzet van de show aangaat, zo deelde men ons van het Bloem lust-bestuur mede, is deze tentoon stelling stellig geslaagd. Er zijn Duit se bloemisten geweest uit Hamburg, uit Flensburg, uit Stuttgart, uit Mün- chen, uit Berlijn en uit wat-al-niet. Er zijn vele contacten gelegd en er zijn ook orders geboekt. De gelegde contacten beschouwt men als zeer belangrijk. En de Duitse vakmensen hebben voor deze show niets dan lof en men heeft de orga nisatoren al gevraagd volgend jaar weer terug te komen. Of men daar voor al plannen maakt?Er is nog met geen woord over gesproken. Alles hangt nu van het Centraal Bloembollen Comité af. Hoe ziet dat comité, dat de gelden beheert die het vak via een heffing voor reclame en wetenschappelijk onderzoek opbrengt, deze show? Acht men de reclamewaarde van deze ten toonstelling groot? Noemt het comité deze expositie geslaagd ook al moe ten er nu enkele tienduizenden bij, wat tussen haakjes nog lang niet vast staat. Of kapt het C.B.C. na één keer definitief af? Hierover was men het in het Bloemlust-bestuur wel eens, de tijd van voorbereiding die men nu had gekregen, was te kort geweest. Daar om verwacht men, dat reeds spoedig de beslissing zal vallen over het al of niet houden van een show in het buitenland in 1958. Wanneer we ons werkelijk goed willen prepareren, zo zei men ons, dan wordt het zo langzamerhand nu al tijd dat we gaan beginnen. Intussen heeft het in Keulen wel enige verontwaardiging gewekt, dat de daar ten toon gestelde bloemen vernietigd zullen moeten worden. Men had de Duitse instanties nog aangeboden de bloemen die nog goed waren aan ziekenhuizen ten geschen ke te geven, maar daarmee konden de Duitsers niet accoord gaan. Er wa ren geen invoerrechten op betaald en ook voor de ziekenhuizen kon men geen uitzondering maken. Dus: ver nietigen of alles weer terug naar Holled.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6