'n Ontdekking van wereldformaat in Kamerlingli Onneslab. te Leiden Theorie over pariteitsbeginsel door de praktijk achterhaald Maandag en dinsdag vrij vnor r.-k. Lycea te Leiden Leiden en Zoeterwoude gaan samen industrieterrein aanleggen LEIDSE GROND RAAKT OP ,De Vliegende Hollanderstartte te Duivendrecht Centrale Coöperatie van de LTB vergaderde te Leiden Afd. Noorden L.T.B. vierde zilveren jubileum DINSDAG 26 FEBRUARI 195/ DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Succesvolle onderzoekingen van Nederlandse natuurkundigen Zoals gemeld, werd enige weken geleden de wetenschappelijke wereld in grote opschudding gebracht door de in Amerika gedane ontdekking dat het zogenaamde pariteitsbeginsel waarvan de geldigheid tot kort tevoren door niemand betwist werd, in bepaalde radioactieve verschijnselen niet opgaat. Volgens dit beginsel zouden de natuurwetten onveranderd moeten blijven als men de natuur zou spiegelen. In een spiegel bekeken wordt een rechtse schroef een linkse schroef en in de natuur waarbij men aan de anorganische natuur denkt en niet aan levensverschijnselen en nog minder aan de in de techniek gebruikelijke hout- en metaalschroeven zouden beiden soorten gelijkwaardig zijn en even vaak voorkomen. Voorbeeld van samenwerking Een suggestie volgend van de in Amerika werkende Chinese theore- tisch-fysici Lee en Yang werd in januari 1957 in Washington ontdekt cat de radio-actieve atoomkernen van kobalt-60 bij voorkeur een electron uitzenden in een richting, die in de zin van een linkse schroef bij de draairichting der kernen past. Strijdig met de beginselen Een methode volgend, die in 1948 door prof. Gorter te Leiden en door dr. Rose te Oak Ridge (Amerika) was uitgedacht, werd eerst bij uiterst lage temperaturen een groot aantal kobalt-60 atoomkernen er toe ge bracht in dezelfde zin om hun as te draaien en werd vervolgens waar genomen dat de uitgezonden elec- t ronen bij voorkeur in een richting, die volgens een linkse schroef hier bij past, wegvliegen. Dit was dus in strijd met het pariteitsbeginsel. Onder auspiciën van de stichting voor fundamenteel onderzoek der materie (FOM) en met financiële steun van de organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek (ZWO) v as het Kamerlingh Onnes laborato rium te Leiden, in samenwerking met het natuurkundig laboratorium te Groningen, toen al enige tijd met soortgelijke onderzoekingen bezig. Zoals prof. dr. C. J. Gorter zater dag jl. in de maandelijkse verga dering van de Koninklijke Nederl. Academie v. Wetenschappen heeft meegedeeld, zijn die onderzoekin gen thans met succes bekroond en hebben zij de afwijking der spie- gelsymmetrie voor een andere soort atoomkernen bevestigd en aangevuld. Het betreft atoomkernen van ko- balt-58, die geen gewone negatieve electronen uitzenden, doch positief geladen electronen zogenaamde positronen. Nieuwe meetmethode Gebruik makend van een geheel nieuwe meetmethode werd gevonden dat de uitzending der positronen even eens bij voorkeur een kant op gaat, doch de andere kant dan de elec tronen uit kobalt-60. Bij kobalt-58 passen dus de rich ting waarin de positronen wegvliegen en de draairichting der kernen in de zin van een rechtse schroef bij el kaar. De combinatie van deze conclusie over positronen met 't Amerikaanse resultaat over electronen is van groot belang voor de vaststelling der ver anderingen, die men thans in het natuurkundig wereldbeeld zal moe ten aanbrengen. Enig in het heelal Volgens beschouwingen welke door de theorisch natuurkundigen de laat ste weken zijn voorgesteld, zou in een wereld, waarin alle electrische ladingen van teken zouden zijn om gedraaid, en dus vrijwel uitsluitend positronen en negatief geladen atoom kernen zouden voorkomen, de linkse schroeven door rechtse vervangen zijn en omgekeerd. Door de mogelijkheid van zulk een wereld te erkennen al ziet het er niet naar uit dat die naast de onze in ons heelal voorkomt kan men toch nog een bevredigende symme trische theorie der verschijnselen op stellen. Het Leidse resultaat past voortreffelijk in deze gedachtengang. Het onderzoek stond onder de we tenschappelijke leiding van prof. dr. C. J. Gorter en dr. M. J. Steenland van het Kamerlingh Onnes Labora torium, prof. dr. H. Brinkman van de universiteit te Groningen en van de theoreticus dr. H. A. Tolhoek van het Instituut Lorentz. De proeven werden uitgevoerd door drs. H. Post- ma, drs. W. J. Huiskamp en de stu dent A. R. Miedema met medewer king van de leraar in het glasblazen A. R. B. Gerritse, de koude-technicus J. van Weesel en de Groninger elec- tronicus B. J. Rigterink. Samenwerking Aangezien de te Leiden aanwezige electronische en kernphysische hulp middelen niet toereikend waren, werden uit Groningen verscheidene door dr. H. de Waard en drs. A. N. Diddens gebouwde instrumenten aan gevoerd. Prof. dr. A. H. W. Aten van de Isotopencommissie, Amster dam, verschafte het radio-actieve ko balt. Dit succesvolle onderzoek is een goed voorbeeld van de samenwer king tussen de natuurkundigen van verschillende laboratoria, zoals die door de stichting F.O.M. in Neder land sinds 1946 wordt georganiseerd. In verband met de lange duur van de periode tussen Kerstmis en Pa sen zullen de leerlingen van de mid delbare scholen te Leiden twee da gen extra vakantie krijgen. De leerlingen van het r.k. lyceum St Bonaventura en van het St. Ag- neslyceum krijgen vrij op maandag en dinsdag 4 en 5 maart aanstaande. Hierop kan dan gelijk de vasten avondviering aansluiten. De gemeentelijke middelbare scho len zullen zaterdag en maandag as. vrijaf geven. Burgerlijke Stand Geboren: Johanria Elisabeth Maria d. van G. A. Montanus en J. Schrijvers; Robert Maria z. van P. van Tongeren en M. J. C. Bakker; Johannes Cornells Hendricus z. van A. van den Berg en C. W. Huibers; Hendrica Cornelia d. van J. Boer en H. C. van Duivenbode; Erik z. van W. den Har tog en M. Schaft; An- tonia Johanna Petronella d. van J. A. de Haas en J. J. Nieuwenburg; Leonxrdus Maria z. van A. Flippo en M. Th. Roodakker; Wilhelmina Clazina Johanna d. van L. C. van Schie en M. J. van Bohemen; Hen drik z. van J. Stikkelorum en J. Verstraten. Overleden J. Kalkhoven, 67 jaar, man; M. C. Zaalberg, 78 jaar, we duwe van H. A. Weebcr; G. J. F. de Rooy, 73 jaar, man; F. H. Gaastra, 18 jaar, zn.; H. J. Valk, 82 jaar, on gehuwde vrouw; H. Th. G. de Lange, 24 jaar, zn.; A. J. A. M. van Veld huizen, 9 jaar. zn.; J. C. de Gunst, 77 jaar, weduwe van J. v. Ruiten. De gemeente Leiden heeft alle krachten ingespannen om de industriële ontwikkeling van Leiden te bevorderen. Een en ander heeft tot gevolg ge had, dat de beschikbare oppervlakte aan industrieterreinen binnen de ge- gemeente langzamerhand sterk is gedaald. Voor uitgifte is nog 8.35.60 ha beschikbaar, terwijl al voor in totaal 0.92.80 ha opties zijn verleend. De bevordering van de industrialisatie van Leiden dient te worden voort gezet. Voor Nederland in het algemeen geldt, dat het grootste deel van de niet onaanzienlijke bevolkingstoename slechts aan werkgelegenheid kan worden geholpen in de industriële sector van het bedrijfsleven. Voor Leiden is dit niet anders. der»Woerden en de Ommedijkse- weg. Dit terrein, dat rond 80 ha groot is en behoort tot de „Grote Polder", voldoet als vestigings plaats voor industrieën aan hoge eisen: het ligt onder de rook van beiden, aan Rijksweg 11 Leiden Bodegraven) in de onmiddellijke nabijheid van Rijksweg 4a (Am sterdamRotterdam)terwijl de mogelijkheid van aansluiting op grootscheepsvaarwater en 't spoor wegnet aanwezig is. In „Grote Polder" Het Economisch-Technologisch In stituut voor Zuid-Holland neemt in haar rapport „De industriële ontwik keling van Leiden" aan, dat 60 van de te verwachten bevolkingsaanwas van Leiden een bestaan zal moeten vinden in de nijverheid. Zondert men daarvan het ambacht en de bouw nijverheid uit, dan komt men op een cijfer van omstreeks 40 hetgeen betekent, dat te Leiden in de komen de 15 jaren een extra aanbod van circa 2700 personen voor de industrie in engere zin kan worden verwacht; een toename van meer dan 25 Het rapport berekent voorts, dat tot 1969 aan industrieterrein, buiten hetgeen thans nog voorradig is, een opper vlakte van circa 30 ha nodig is. Nieuw terrein. Het zal duidelijk zijn, dat het on mogelijk is een dergelijk industrie terrein binnen de huidige grenzen van Leiden te projecteren. De ruimte daarvoor ontbreekt ten enenmale. Nieuw industrieterrein moet gezocht worden buiten Leiden. Bij het overwegen van de vraag, waar deze terreinen dan wel ge situeerd moeten worden, hebben b. en w. van Leiden het oog laten vallen op het gebied, gelegen in de gpmeente Zoeterwoude en begrensd door de Hoge Rijndijk, de Meer burgerwetering, de spoorbaan Lei- Ook de Provinciale Planologische Dienst is van oordeel, dat dit terrein voor uitbreiding van de Leidse indus trie uitermate gunstig is gelegen. Voorts heeft het Economisch-Tech nologisch Instituut voornoemd het gemeentebestuur van Zoeterwoude geadviseerd de industrialisatie van die gemeente te bevorderen, daarbij in overweging gevende het industrie terrein te projecteren in de „Grote Polder". Uit het vorenstaande vloeit voort, dat de ontwikkeling van de „Grote Polder" als industrieterrein een tus sen de gemeenten Leiden en Zoeter woude gemeenschappelijk belang be treft. Het ligt voor de hand, dat beide gemeenten ter behartiging van dit belang een gemeenschappelijke rege ling treffen, als bedoeld in de wet ge meenschappelijke regelingen. Leiden heeft daartoe contact opgenomen met Burgemeester en Wethouders van Zoeterwoude; het gevoerde overleg heeft volledige overeenstemming op- Maandagochtend is men in de Cinetone Studio's te Duivendrecht begonnen met de opnamen van de Neder landse speelfilm „De Vliegende Hollander" naar een scenario van Ed. Hoornik, onder regie van Gerard Rotten en aan de camera Andor von Barsy. De film handelt over het leven van de Nederlandse luchtvaartpionier Antho ny Fokker, welke rol wordt gespeeld door Ton Kuyl. Voor de opnamen begonnen werden de scene's besproken. VJ.n.r. ziet men Bob de Lange, Harold Horsten, Ton Kuyl, Claire Hart, scriptgirl, cameraman .Andor von Barsy, produktieleider L. J. M. Rosen boom, en de regisseur Gerard Rutten. geleverd omtrent het aangaan van een gemeenschappelijke regeling, waarvan het ontwerp in de eerstvol gende raadszitting van Leiden ter sprake komt. Een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam zal worden gevormd, met de naam: Het Industrieschap de Grote Polder. De omschrijving van de taak van het industrieschap ligt voor de hand: het doen aanleggen en het ex ploiteren van industrieterreinen en -havens in de „Grote Polder", daar onder begrepen alles wat met deze aanleg en exploitatie samenhangt. Niet het ondernoud. Onder deze taak is uiteraard niet begrepen, wat tot de normale open bare taak van de gemeente Zoeter woude behoort, waarbjj wjj met na* me denken aap de verzorging van de reiniging en het onderhoud van open bare wegen, van het afvoeren van water en vuil, van de openbare ver lichting, van politie en brandweer en het bouwtoezicht. Overigens ligt het voor de hand, dat het industrie schap van de diensten van de beide gemeenten gebruik maakt voor die gevallen, waarin door eigen krach ten niet kan worden voorzien. Aan gezien het industrieschap een zelf standig rechtspersoonlijkheid bezit tend lichaam is, zal het de desbetref fende gemeente voor de verleende diensten moeten betalen. Het bestuur van het industrieschap zal gevormd worden door een alge meen bestuur (te noemen „raad van bestuur") en een dagelijks bestuur. Aangezien beide gemeenten gelijke lijk bij het industrieschap zjjn be trokken, acht men het gewenst de bestuursorganen paritair samen te stellen, waardoor beide gemeenten een even grote invloed op de gang van zaken kunnen uitoefenen De raad van bestuur, belast met de algemene leiding, zou kunnen be staan uit 8 leden, waarvan beide ge meenten er ieder 4 benoemen, te we ten 2 door de Raad en 2 door Burge meester en Wethouders. De voorzitter wordt telkens voor 2 jaren uit de leden aangewezen, beur- De Februaristaking te Amsterdam herdacht Rond het monument „De dokwerker" op het Jonas Daniël Meljer-plein, dat de gedachte levend houdt aan de spontane staking der Amsterdamse burgerij, begonnen op 25 februari 1941, uit protest tegen het wegvoeren der Joodse landgenoten door de bezettende macht, is maandagochtend een plechtigheid gehouden ter herdenking van deze, onder de naam „Februari staking" voortlevende, daad van verzet. Op de foto ziet men Il.K.H. Prinses Wilhelmina, die een krans aan de voet van het monument plaatst In café „De Valk" te Leiden verga derde de Centrale Coöperatie van de L.T.B. onder leiding van de voorzit ter. de heer F. C. Meijer uit Katwijk aan den Rfjn. Na lezing der notulen en het uit brengen van het financieel verslag door de heer C. J. Boskamp, welk verslag de goedkeuring der vergade ring had, volgde bespreking van het gehouden in 1956, dat voornamelijk gewijd aan de plannen tot oprichting van een veevoederfabriek te Alphen aan den Rijn. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental is gestegen tot 3300. Het bestuur kreeg in over weging om de vergaderingen meer aantrekkelijk te maken b.v. door het vertonen van films betrekking heb bend op agrarische aangelegenhe den. Vervolgens kwam in bespre king der agenda van de ledenraadver gadering te houden op 11 maart a s. te Haariem. Het vorig jaar werd ge sproken over het agendapunt aan sprakelijkheid. Besloten werd de af- telings door Burgemeester en Wet houders van Leiden en Zoeterwoude. Maandag a.s. resp. 's middags en 's avonds zullen de raden van Leiden en Zoeterwoude deze voorstellen be handelen. 12 hectare van de „Grote Polder" is bezit van de gemeente Zoeterwoude. De rest van de grond, die hoofdzakelijk als weidegrond dienst doet, zal door aankoop ver kregen moeten worden. gevaardigden vrij mandaat te geven en zo mogelijk te streven.naar een niet te hoog plafond. Tot afgevaar digden naar deze vergadering wer den benoemd de heren F. C. Meijer en C. J. Boskamp en tot plaatsver vanger de heer Van Leeuwen. De heer H. de Groot te Oegstgeest, ver tegenwoordiger van de Centr. Coöpe ratie der LTB, werd naar aanlei ding van het feit, dat hij de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt, door de voorzitter toegesproken. Na enige zeer waarderende woorden voor zjjn werk gedurende vele jaren werd hem een kist sigaren ter hand gesteld. De heer de Groot dankte voor deze attentie en zeide gedaan te hebben wat op zjjn weg lag en wat zjjn pttcht was. At) '-Ui Uva... neem ik een lepel ABDIJSIROOP en dan slaap ik rustig zonder een kuchje ABPIJSIB00P/&S5 Advertentie. Voorzitter J. MouriU gehuldigd Een dezer dagen is het 25-jarig be staan van de L.T.B. afdeling Noorden gevierd. De hoofdpersoon bjj dit ju bileum was wel de heer J. Mourits, die 25 jaar voorzitter is geweest. 's Morgens om 9 uur werd in de kerk van de H. Martinus het H. Mis offer opgedragen tot intentie van de levende en overleden leden van de L.T.B. Op een enkele uitzondering na waren alle leden met hun echtgeno ten aanwezig. Na de H. Mis was er in de zaal van café P. Maarseveen 'n gezamelijk ont- bjjt. De voorzitter van het jubileumco mité. de heer A. P. J. v. d. Weijden, heette alle aanwezigen harteljjk wel kom namens het bestuur van de boe- renvakbond. In 't bizonder de burge meester M. P. v. d. Weijden en echt genote, kringvoorritter G. v. Letuwen en alle vertegenwoordigers van de plaatselijke verenigingen. Namens 't hoofdbestuur is de heer Mourits gehuldigd door de burge meester. Hem werd 't ere-diploma uitgereikt. Bij deze huldiging memoreerde de heer v. d. Weijden de dertiger jaren en de moeiljjke situatie, waarin men toen als voorzitter verkeerde. Maar deze energieke voorzitter heeft 't voor elkaar gekregen, dat alle lid zjjn. Daarna sprak de heer G. v. Leeu wen waarderende woorden en na hem de voorzitter van de K.A.B., Middenstandsvereniging en de voor zitster van de Vrouwenbond, waarna de Ruiterij L.T.M. en L.T.J. een ode aan de voorzitter en hun technisch adviseur brachten. Want naast voor zitter van de L.T.B. heeft de heer Mourits nog vele bestuursfuncties in het plaatselijk organisatieleven. Hij is de oprichter van de „Sint Martinus- ruiters" L.T.J. en onlangs nog van de L.T.M. Om 1 uur gmgen allen voldaan huiswaarts om 's avonds 7.30 weer present te zjjn voor de meer feeste lijke viering van 't jubileum- Na de opening heette de voorzitter allen hartelijk welkom. Hjj wenste allen 'n plezierige avond en gaf de leiding over aan de heer Swartson- burg en zjjn medewerker, welke lei ding bjj hen in goede handen was. Na s.uiting door de voorzitter, waarin een woord van dank voor ge toonde belangstelling en spontane medewerking, gingen alle om 1 uur voldaan huiswaarts. Burgemeester M. P. van der Weyden biedt de jubilerende voorzitter J. Mourits een oorkonde aan.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5