S)e De Verenigde Naties pogen compromis te vinden met Israël Sanctie-spook vervaagt Het Nieuw-Guinea-debat in de Verenigde Naties Nederland houdt defensie-inspanning vol KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14042 I Directeur: C. M. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L C. J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs t 0.55 p. w, f2.35 p. mnd. I7«— p kwart Franco p.p.f7.«0 Advertenties: 17 et. p. aua Telefoontjes I IM EERST ORDE OP EIGEN ZAKEN ÏNDONESIë SLAAT THANS voor het forum van de Verenigde Naties een niet al te best figuur. Het be klaagt zich, dat Nederland maar steeds weigert om te onderhandelen over de overdracht van Nieuw Gui nea; dit brengt de vrede en de vei ligheid in Zuidoost Azië in gevaar en daarom moeten de Ver. Naties Ne derland dwingen tot een vredelieven de oplossing. Het is trouwens te gek, dat zo'n stuk Westers kolonialisme nog kan blijven bestaan. Men kent daartegenover Ne- 0 derlands standpunt: er valt niets te onderhandelen met iemand, die zegt: „Alles is van mij. Je hebt 't maar over te geven". En wat dat „kolonialisme" betreft, de Papoea zou inderdaad reden hebben om zich te beklagen als Djakarta aan het besturen ging. En het is juist dat laatste argument, waaraan Indonesië zelf de laatste tyd extra relief gegeven heeft. Djakarta heeft wel overtuigend bewezen, dat het niet eens z'n eigen land behoor lijk kan besturen. Dat er allerlei ben den vryelijk kunnen roven en plun deren, is al geen aanwijzing voor een krachtig bewind; evenmin dat aller lei gebiedsdelen om autonomie schreeuwen; maar het feit, dat presi dent Soekarno een half-dictatoriaal regiem heeft voorgesteld als redmid del om het land bestuurbaar te ma ken, is toch wel heel kras. Vooral de omstandigheid, dat ook de communisten volgens Soekarno's conceptie in de regering moeten wor den opgenomen, is niet in staat om de democratische landen ervan te overtuigen, dat het met Soekarno's plan wel beter zal gaan in Indonesië. Integendeel: men vraagt zich met be zorgdheid af, waar dat naar toe moet en de conclusie ligt voor de hand, dat het onder deze omstandigheden hoogst onverantwoordelijk zou zijn, om een land als Nieuw-Guinea aan een dergelijk bestuur uit te leveren. Geen wonder, dat Australië thans nog sterker dan voorheen zich verzet te gen de Indonesische eis van over dracht, welke het een „onverdraagly. ke eis" noemt. En geen wonder ook. dat Moskou deze eis van" ganser harte steunt. Eisenhower waarschuwt Midden-Oosten President Eisenhower van de Ver. Staten heeft gisteren de landen van het Midden-Oosten gewaarschuwd, dat de dreiging van het internationa le communisme in één nacht alles ongedaan zou kunnen maken, wat zij na lange strijd bereikt hebben. De president zei dit in een radio rede ter gelegenheid van het vijf tienjarig bestaan van de „Stem van Amerika", de Amerikaanse rege- ringsomroep voor het buitenland. De rede werd door de 78 zenders van de „Stem van Amerika" in meer dan veertig talen uitgezonden naar alle delen van de wereld, in het bijzon der naar het Midden-Oosten. De president vroeg om de vriend schap van de volken die onder com munistische tirannie leven. Hij gaf deze volken zijn beste wensen voor hun vrijheidsstreven. Over het Midden-Oosten verklaar de hij, dat de landen in dat gebied, die hulp tegen een communistische aanval zouden wensen, op de Ver enigde Staten kunnen rekenen als de Verenigde Naties het gevaar niet zou den kunnen afwenden. Geen schadevergoeding, wel 'n aalmoes De Westduitse regering heeft Bel gië, Denemarken, Frankrijk. Grie keland, Groot-Brittannië, Luxemburg, Nederland en Noorwegen laten weten, dat zij geen algemene schadeloosstel ling aan de niet-Dnitse slachtoffers van de nazi's kan betalen. Zij is ech ter bereid, charitatieve maatregelen te nemen ten behoeve van die slacht offers van het bewind van Hitler, die niet profiteren van de bestaande schadevergoedingsverplichtingen en die in behoeftige omstandigheden verkeren. De Westduitse regering heeft een liefdadige instelling opgericht, die de aanvullende vergoedingen zal ver strekken. De regering heeft niet be kend gemaakt hoe groot de fondsen zijn die ter beschikking zullen worden gesteld. De Westduitse Bondsdag heeft tot nu toe veertien miljard mark beschik baar gesteld voor schadevergoedin gen aan Joden en andere slachtoffers van de vervolging der Nazi's. De be talingen moeten vóór 31 maart 1963 afgewikkeld zijn. Op verdenking van diefstal uit tal van zomerhuisjes op de Veluwe heeft de Edese politie een vijfen twintigjarige inwoner van Wagenin- gen gearresteerd. In twee zomerhuis jes te Bennekom is voor 700 gulden vernield. De totale buit kleding, fototoestellen, zilveren bestek en Sanctie- dteiginy ivijAt geCeidelijft Engeland steunt Israëlische eis De Britse premier, Harold Macmillan, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland geen sancties tegen Israël zal steunen. Macmillan drong, evenals Eisenhower heeft gedaan, op terugtrekking van de Israëli sche troepen uit Egypte aan. Maar hij voegde hieraan toe, dat Israël de toe gang tot de Golf van Akaba gewaarborgd moet worden en dat in het gebied van Gaza troepen van de Ver. Naties moeten worden gelegerd. Het debat in de algemene vergadering der Ver. Naties over het Egyptisch- Israëlischc conflict is gisteren tot tweemaal toe uitgesteld. Naar verluidt, zou een oplossing van het conflict Iets naderbij gekomen zijn. Het uitstel werd bekendgemaakt terwijl de Israëlische ambassadeur, Abba Eban, een onderhoud met secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld had. VRIJE VAART „Wij geloven dat de Israëlische strijdkrachten zich van de westelijke oever van de Golf van Akaba dienen terug te trekken. Even sterk geloven wij dat tegelijk met deze terugtrek king duidelijk moet worden gemaakt door de Verenigde Naties en door de voornaamste zeevarende landen dat de gehele wereld vrije toegang tot deze wateren heeft" Dit heeft de Britse premier, Harold MacMillan, gisteren in het Lagerhuis meegedeeld. CONCESSIE VAN ISRAEL Het Israëlische parlement heeft maandagavond het buitenlandse be- I leid van de regering met 72 tegen 29 stemmen goedgekeurd. Er werd gestemd over een compromismotie van de regeringspartijen. Voor de stemming zei de Israëli- De treinbotsing België in Zoals gisteren reeds gemeld, zijn maandag op de lijn Charlerol-^Brus- twee elektrische treinen bij het station CourcelleMotte op elkaar ingereden, waardoor minstens drie personen om het leven zijn gekomen en ruim zestig gewond. Verscheidene uren na de botsing konden de lijken van een van de twee machinisten en twee passagiers uit de wrakstukken worden geborgen. Bij het licht an toortsen weren red dingsploegen maandagavond nog be zig met pogingen om drie vermiste personen te redden. Men vreesde dat zij tussen de ver nielde wagons bekneld zaten. Van ongeveer twintig gewonden was de toestand ernstig. Hot kleine sta tion CourcelleMotte zag er uit als een veldlazaret. Niettegenstaande de neftige botsing zijn de twee locomotieven op de rails blijven staan. Volgens een woord voerder van de spoorwegen is hst on geluk veroorzaakt, doordat één van de twee «reinen door een onveilig sig naal was gereden. De treinbestuurder, die het ongeluk heeft overleefd, kon nog niet verhoord worden, doordat hij een zware hersenschudding heeft opgelopen. Treinongeluk in Argentinië Bij een treinongeluk nabij Cordoba in Midden-Argentinië zijn maandag veertig mensen om het leven geko men en meer d^n honderd gewond. De trein liep in een bergachtig ge bied uit de rails. De machinist en zijn helper werden dadelijk na het ongeluk in hechtenis genomen. Overlevenden zeiden; dat het onge luk is veroorzaakt door te grote snel heid in een bocht. sche premier, Ben Goerion, dat Israël niet kan toestaan, dat de Egyptena- ren terugkeren naar Gaza. „Maar wanneer een land, dat eer oplossing voor de moeilijkheden zoekt, heeft voorgesteld een commis sie van de Verenigde Naties te zen den om alle problemen ter plaatse te bestuderen en te bespreken, wil len wij noch mogen wij de deur sluiten voor de commissie", aldus Ben Goerion. „Dit is de reden waarom ik de eis tot een Israëlisch bestuur over Gaza niet herhaal en niet zal herhalen". De belangrijkste waarborg, die Is raël zal kunnen krijgen voor de vrije vaart in de Golf van Akaba, is er kenning van het recht van Israël tot verdediging van deze vrijheid op grond van artikel 51 van het Hand vest van de Verenigde Naties, zei de Israëlische premier verder. Vóór en tegen de resolutie De Australische afgevaardigde in de politieke commissie der Verenig de Naties, Sir Percy Spender, heeft gisteren bij de voortzetting van bet debat inzake Westelijk Nieuw-Guinea de ontwerpresolutie van de dertien landen verworpen, daar deze impli ceert, dat Indonesië in wezen en ju ridisch een aanspraak op Westelijk Nieuw-Guinea heeft. De Australische afgevaardigde deed een beroep op de Indonesische rege ring haar „volstrekt onverdragelüke eis" inzake soevereiniteit over wes telijk Nieuw-Guinea op te geven en „aldus de enige aangelegenheid waarover verschil van mening be staat en die het onderhouden van harmonieuze en vriendschappelijke betrekkingen tussen Indonesië en Australië in de weg staat, uit de -weg te ruimen." De afgevaardigde van Ceylon, pleitte ten gunste van de resolutie, waarvan hij een van de indieners is. Deze vraagt hervatting van de on derhandelingen tussen Indonesië en Nederland met bijstand van een com missie van goede diensten. Eén voor allen aanvaardbare oplossing zou bij voorbeeld de instelling van een be heer over Westelijk Nieuw-Guinea kunnen zyn. Vrede en veiligheid De afgevaardigde van de Sowjet- Unie, Zarubin, vond de kwestie zeer belangryk. Daar verder uitstel zou kunnen leiden tot verslechtering van de politieke toestand en ongewenste verwikkelingen tussen de betrokken landen, zou het in het belang van de vrede en veiligheid zijn, als de wens van de Indonesische regering om tot oplossing te komen de steun van de V.N. kreeg, meende hy. De Belgische afgevaardigde betoog de o.a. dat deze kwestie een binnen landse aangelegenheid van Neder land was en dus de V.N. daarom Aiet tussen beide dienden te komen. Welk standpunt de steun kreeg van Chili, welks afgevaardigde zeide, dat de V.N. niet telkens als een politie agent moesten optreden; de partijen waren best in staat hun geschilpun ten zelf op te lossen. De Roemeense afgevaardigde meen de, dat de kwestie West-Irian een typisch voorbeeld was van de me thodes, die een koloniale mogendheid gebruikte om haar overheersing voort te zetten. De bijeenkomst van de commissie werd verdaagd. Het is niet bekend, wanneer zij de behandeling van de kwestie-Nieuw-Guinea zal voortzet ten. Eigenaardig optreden te Boedapest De politie te Boedapest heeft maan dag de gebouwen van minstens vier westelijke gezantschappen omsingeld en de Hongaarse bezoekers, die de gebouwen verlieten, aangehouden. Volgens Britse kringen bevonden zich maandagavond nog „ettelijke tientallen" Hongaren, die een bezoek aan het Britse gezantschap hadden gebracht, iA arrest. De actie, die werd uitgevoerd door politiemannen in uniform en in burger, was ook ge richt tegen bezoekers van de legaties van Frankrijk en Oostenrijk, terwijl tevens in de omgeving van het Ame rikaanse gezantschap burgers werden gezien, die door de politie werden weggevoerd. Naar schatting hebben maandag ruim honderd Hongaren de Britse le gatie bezocht, hoofdzakelijk met het oog op het aanvragen van een visum. Naar verluidt is het Oostenrijkse gezantschap van plan bij het Hon gaarse ministerie van Buitenlandse Zaken te protesteren. TOCH OF DE GOEDE PLAATS. Een Mohammedaanse soldaat in het Franse leger heeft zijn leven te danken aan het feit dat zijn hart op de verkeerde plaats zit. Tijdens een gevecht met opstandelingen kreeg hu een schot in de hartstreek, maar tot verbazing van artsen bleef de man in leven. By onderzoek bleek dat zijn hart niet links maar rechts zat. Italiaanse regering op smalle basis De Italiaanse regeringscoalitie heeft thans nog slechts een meerderheid van één stem ln het parlement door dat de kleine republikeinse partij haar steun aan de regering heeft in getrokken. De nationale raad van de partij, een links van het centrum staande groep, heeft besloten „een volkomen eigen politiek" te voeren. De partij heeft Vijf zetels in de Kamer van Alge- munj,len". Maar het feit. dat de Saragat nog niet voldaan Het bestuur van de Italiaanse «o- ciaal-democratische partij van Sara gat heeft zaterdag te kennen gegeven, dat het onlangs in Venetië gehouden congres van de socialistische partij van Pietro Nenni een onmiddellijke hereniging van de twee partijen niet rechtvaardigt". Slechts „concrete stappen in de toe komst" van de socialistische partij zouden kunnen aantonen of deze par tij van Nenni werkelijk met de com munisten gebroken heeft en bereid it zich met de sociaal-democraten te verenigen door volledige parlemen taire democratie te aanvaarden, aldue de verklaring. De verklaring zegt verder, dat de rede van Nenni op het socialistische congres in Venetië „zijn party ver plichtte tot democratie, tot een Euro pese politiek en breuk met de com- vaardigden. cialisten Nenni niet volledig steun- In een verklaring wordt gezegd, dat ^en verkiezingen voor het een. er een toenemend verschil van me ning is tussen de partijen van de centrumcoalitie over het binnenland se beleid. De party zal de coalitie blijven steunen in bepaalde kwesties zoals de Europese gemeenschappeiyke markt. De aanhangers van de regering in de Kamer bestaan thans uit 261 christen-democraten, 19 sociaal-demo craten, 12 liberalen en 3 leden van de Zuid-Tiroolse volksparty. De Kamer heeft 590 leden met inbegrip van de niet- stemmende president. Saoed brengt verslag uit In de vroegere studeerkamer van koning Faroek in het Koubbehpaleis te Cairo heeft koning Saoed van Saoedi-Arabië gisteren aan president Nasser van Egypte, president Koe- watly van Syrië en koning Hoessein van Jordanië verslag uitgebracht over zijn besprekingen met president Eisenhower van de Ver. Staten. Men verwacht dat koning Saoed de overige regeringsleiders ervan zal proberen te overtuigen, dat de over eenkomst, die hij met president Eisenhower heeft gesloten, voor alle Arabische staten militair voordeel brengt en Saoedi-Arabië niet afhan- kelijk maakt van enigerlei niet-Ara- biseh bondgenootschap. Koning Hoessein van Jordanië heeft de laatste tijd enige achterdocht ge wekt door anti-communistische uitla tingen en door zich gunstig uit tc spreken over de Eisenhowerleer. Hoessein kan er echter tevens op wy- zen, dat hy het verdrag met Groot- Brittannië opgezegd heeft. Naar verluidt, zou president Ko- watly erop willen aandringen, dat de Arabische grote vier zich zullen uit spreken voor nauwere samenwerking tussen Egypte, Syrië en Jordanië. GEEN BEZUINIGING zegt minister Luns De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken. mr. Luns, heeft maandag in Londen verklaard, dat Nederland zijn bedrage aan 't Atlan tisch Pact niet verminderen gal. De Nederlandse regering is vastbe sloten de defensie-inspanning voort te zetten en zich te houden aan de doelen die de NAVO rich gesteld heeft, zo verklaarde hij bij aankomst Monument voor de gevallenen Nederlands Korea-detachement in de Britse hoofdstad, waar hij van daag de bijeenkomst van de Raad der Westeuropese Unie zal bijwonen. Nederland is er tot op heden in ge slaagd de defensie-inspanning vol te houden, zo vervolgde minister Luns. Mogelijk zullen wy in staat zyn de defensie te reorganiseren, doch dat zal niet gedaan worden om de uitga ven of de mankracht te verminderen. De Nederlandse minister wilde lie ver nog niets zeggen over het stand punt van de Nederlandse legering ten aanzien van de Europese defensie. Eerst wil hU de Britse voorstellen zien en de bijdragen van andere lan den en hun moeilykheden op finan cieel en militair gebied bestuderen. Evenals de andere regeringen bena deren wij het moeilyke defensie- vraagstuk onbevooroordeeld, doch met enige zorg, aldus minister Luns. Te Hoeng Song in Korea is door het eerste Koreaanse leger een gedenksteen opgericht ter nagedachtenis aan luitenant-kolonel Marinus den Ouden en de soldaten van het Nederlandse detachement in Korea, die tijdens de kinderwagen beloopt enige dui-strijd om Hoeng Sóng op 12 en 13 februari 1951 om het levfn kwamen. De president van de Koreaanse republiek zenden guldens. 1 en mevrouw Syngman Rhee hebben een bezoek gebracht aan het monument dat op de foto staat afgebeeld. Opklaringen De laatste van een serie storingen, afkomstig van het zeegebied ten noorden van de Azoren, trok maan dag over België en Noord-Frankryk naar Duitsland. Dinsdagmorgen bevond deze zich al boven Hongarye. Aan de lang durige regenval in de stroomgebie den van Maas, Ryn, Rhone en Do- nau kwam daardoor een einde. Een restant van het oceanische depressiegebied bewoog langzaam al opvullende van Schotland naar de Noordzee, gevolgd door een in bete kenis toenemende rug van hoge luchtdruk. Op de oceaan vormde zich een nieuwe depressie, welke verge zeld van een zeer zware storm het Amerikaanse weerschip op 44 gra den noorderbreedte en 41 wester lengte in noordoostelyke richting passeerde. De depressie beweegt ech ter langzaam, zodat verwacht mag worden, dat de rug van hoge lucht druk, welke nu over de Britse eilan den naar het oosten trekt, het weer in ons land enkele dagen zal be heersen, waarby de regenkansen nog verder afnemen en er flinke opkla ringen zullen voorkomen. De tem peraturen worden voornamelyk in de nacht weer lager, plaataelyk is lichte vorst mogelijk. trale comité „heeft een element van onzekerheid geschapen". De „conceptie" moet er door Het onafhankelijke dagblad „Indo nesia Raya" in Djakarta heeft maan dag gemeld, dat de leiders der par tijen die tegen de conceptie van Soe karno zijn, dreigbrieven hebben ge kregen, en ook werden beaocht door „militaire personen", die druk op hen oefenden om het plan van Soe karno te steunen. Het Islamietische dagblad „Peman- dangan" schreef maandag, dat „de indruk is gewekt, dat de conceptie van de president te allen koste moet worden uitgevoerd". Volgens bestuursleden van de Isla mietische partyen trachten de com munisten en andere linkse organisa ties een zodanige atmosfeer te schep pen. dat verzet tegen de conceptie niets minder dan „hoogverraad" ztm zyn. Zondag heeft president Soekarno tydens een byeenkomst van linkse organisaties verklaard, dat hy zelfs kolonel Simbolon, en de leiders van de Darul Islam zou uitnodigen om rond de „grote familietafel" plaats te nemen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER. Nu en dan opklaringen en S slechts hier en daar een bui. In de nacht en ochtend plaatselyk f mist en temperatuur om het vriespunt, ongeveer dezelfde middagtemperaturen als van- f daag. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen wcat en S noord. 5 27 Febr. zon op 7.35; onder 18.18; maan op 6.13; onder 16.26. Hoogwaterstanden 27 Febr. vjn. 2.30; n.m. 2.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bew. C. OSLO sneeuw 6 KOPENHAGEN half bew. 1 ABERDEEN on bew. 0 DUBLIN zwaar bew. 2 LONDEN geheel bew. 5 AMSTERDAM nevel 4 BRUSSEL zwaar bew. 6 PARIJS geheel bew. 7 BORDEAUX nevel 9 GRENOBLE zwaar bew. 9 NICE onbew. 7 BERLIJN motregen 1 FRANKFORT zwaar bew. 6 MüNCHEN zwaar bew. 5 ZüRICH zwaar bew. 6 GENèVE onbew. 3 LOCARNO mist 1 WENEN onbew. 4 TNNSBRUCK regen 3 ROME licht bew. 11 MALLORCA onbew. 7 Korreltje De wereld zou gelukkiger zyn, als de mensen evengoed konden zwijgen als zy kunnen spreken. Spinoza

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1