Lisse kreeg verkennershuis in vrije natuur In Voorschoten kreeg Baden Powell- jeugd een gezamenlijk „hol" MAANDAG 25 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT Het was 'n grote drukte op het an ders zo eenzame „Puntenburg", waar zondagmiddag de officiële opening van het nieuwe troeplokaal van de verkenners zou plaats vinden. Een groot aantal verkenners en welpen liep bedrijvig heen en weer en daar tussendoor zochten verschillende be langstellenden een plaatsje. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester Th. M. J. de Graaf, pastoor G. Schneiders en verschillen de andere burgerlijke en kerkelijke autoriteiten. De verkenners en welpen vormden 'n carré om de vlaggemast. Na een kort gebed en het hijsen van de vlag werd, zoals gebruikelijk de verken- nerswet voorgelezen. De voorzitter van het afdelingsco mité, de heer Van Wyckeren, vond het een aangename taak de veie aan wezigen welkom te mogen heten. Voor de totstandkoming van dit ge bouw een feit werd is er veel werk verricht. In dit verband dankte cje heer Van Wyckeren graaf van Lyn- den, die 2% ha. grond ter beschikking gesteld had, voorts burgemeester De Graaf voor zijri grote medewerking, het kerkbestuur van de St. Agatha- parochie, die de financiële zijde heeft helpen verlichten en niet op de laat ste plaats aiie vakmensen, die hun vrije uren belangeloos opgeofferd hadden om dit gebouw tot stand te brengen. Hierna vond de officiële overdracht aan de verkennerij plaats, gesymbo liseerd door het overhandigen van de sleutel van het gebouw aan hopman Smit. Hopman Smit sprak namens alle verkenners, toen hij het gebouw in grote dankbaarheid* aanvaardde. De ruimte voldoet aan alle eisen, die het spel van verkennen vraagt. Spr. was er zich van bewust, dat .en nu van de verkenners verwachtte, dat zy zouden tonen dit hoofdkwartier waard te zijn en beloofde ernaar te zullen streven, dat het comité en alle medewerkers met voldoening op hun arbeid konden terugzien. De aalmoezenier der verkenners, ,kap. Bijnsdorp, wijdde hierna het hoofdkwartier in en gaf een kleine uiteenzetting. De eerste stap werd gezet tijdens een bespreking met het kerkbestuur van de St. Agathaparo- chie, waarna de interparochiële jeugd raad een behoorlijk bedrag van de gemeentelijke subsidie beschikbaar stelde. Voor deze hulp bracht kap. Bijnsdorp zowel de gemeente, als de jeugdraad zijn welgemeende dank, maar ondanks deze hulp was er toch nog geld tekort. Daarom heeft men een beroep gedaan op verschillen de vakmensen en spr. toonde zich diep getroffen door hun sympathieke en spontane bereidwilligheid. Een bijzonder woord van dank ging uit naar de heer Van der Drift, direc teur van gemeentewerken, die het initiatief met raad en waardevolle adviezen heeft voortgeholpen, en aan de heer N. Castien, de eigenlijke uit voerder van dit werk. Hij sprak de hoop uit, dat de verkenners op hun beurt, door het naleven van hun wet en trouw aan hun beloften tot kerels zouden uitgroeien, trouw aan God, Kerk en Vaderland. Burgemeester Th. M. J. de Graaf, die hierna het woord kreeg, gaf de verzekering, dat de gemeente grote belangstelling voor het jeugdwerk koesterde, en sprak er zijn vreugde over uit, dat een deel der subsidie aan de inter-parochiële jeugdraad, aan de totstandkoming van dit ge bouw was besteed. Burgemeester de Graaf sprak zijn oprechte waardering uit voor kap. Bijnsdorp, die zich met hart en ziel achter de verwezenlijking van plannen had gesteld. Pastoor Schneiders richtte zich in het bijzonder tot de welpen en ver kenners en vroeg hun, dankbaar te zijn voor dit gebouw. In verschillen de steden moeten de verkenners ge noegen nemen met een zolder of schuurtje en wanneer zij een buiten dag hebben moeten zij vaak vele ki lometers fietsen, doch hier beschikt men nu over een hoofdkwartier mid den in de natuur. Voorts sprak nog de districtscom missaris van de verkennerij in de bollenstreek, schipper Steinman, die alle ouders, leiders en verkenners fe liciteerde. Ook de Kaninefaten-groep van de Lissese padvinders was vertegenwoor digd by mopde van hopman Van Stouten, die zijn felicitaties vergezeld deed gaan van enkele fraaie cadeau's, o.a. een kandelaar voor het clubhuis. prachtig uitgesneden en versierd, een aankondigingenbord en voor de lei derskamer een toepasselijk schilder stukje, voorstellende een padvinder, die een hindernis neemt. Hopman Smit dankte hierna alle sprekers en medewerkers en richtte zich nog eventjes in het bijzonder tot hopman Van Houten, die hij voor de aardige en originele cadeaux bedank te. Hoewel op verschillende manieren streven zowel de padvinders als de verkenners naar eenzelfde doel: de vorming van de jeugd, en is het daar om zo prettig, dat beiden een nauw contact onderhouden. Na dit officiële gedeelte was er voor een ieder gelegenheid het ge bouw met alles wat daarbij hoorde te bewonderen. Het bestaat uit een groot troeplokaal, eenleiderskamer een hal' en w.c. In het troeplokaal bevindt zich een schouw voor open haard. De verlichting is met Bu jas. Voorts is in de onmiddellijke nabij heid een pomp geslagen, waardoor dit terrein zowel als het gebouw volledig zal beantwoorden aan het gestelde doel. In de loop van de middag was er receptie voor de ouders van de ver kenners. en welpen. VOORSCHOTEN In dit perceel is nog gevestigd de kistenfabriek van de heer P. J. L. Steijn. Het is een oude voormalige bollenschuur. In de aangrenzende wo ning woont het gezin, dat uit 14 per sonen bestaat. Het is de bedoeling deze oude opstallen te verwijderen en er naderhand woningen te bouwen. De ontruiming is niet eenvoudig, want de heer Steijn dient naast ver vangende ontruiming ook nog een be hoorlijke woning voor zijn groot ge zin toegewezen te krijgen. Tot twee maal toe zijn de pogingen van de gemeente mislukt. Eenmaal werd de heer Steijn een woonhuis aangebo den, maar dit achtte hy te klein voor De sleutel van het nieuwe verken nersgebouw wordt overgereikt in bij zijn van kapelaan Bijnsdorp. zijn gezin. Een tweede poging mis lukte toen hem een woning werd aangeboden in de Voorstraat. Hoewel de heer Steijn geen bezwaren had te gen de woning als zodanig, kon hij deze toch niet aanvaarden los van een gelijktijdige oplossing voor zijn bedrijfs- en opslagruimte. Door de directeur van Openbare Werken is thans een plan voor de bouw van een bedrijfsruimte met woning ten behoeve van de heer Steijn ontworpen. Dit plan is gepro jecteerd aan het gemeentelijk in dustrieterrein aan de Dobbeweg. Met het voorstel is de heer Steijn accoord gegaan, doch hij behield zich het recht voor zowel een huurover eenkomst aan te gaan als een oyer- eenkomst van koop en verkoop. De heer Steijn heeft de wens te kennen gegeven thans de huurovereenkomst te kiezen en eventueel bij het gereed komen van het gebouw, waarvan de bouwkosten met inbegrip van de kosten van de grond berekend naar 7.50 per m2, worden geraamd op 130.200,— de overeenkomst van koop en verkoop, welke laatste hem het recht zou geven het geheel m eigendom te verkrijgen tegen een koopprijs, welke 65 pet. bedraagt van de waarde van de grond en van de door b. en w. vast te stellen werke lijke bouwkosten. Uitgaande van de bouwkosten ad 130.200,bij het opstellen van het bouwplan is er mede gerekend dat een aansluiting voor krachtstroom zou moeten wor den gemaakt, zal bij een huur van 65,per week, voor de gemeente op de exploitatie van de nieuwe fa briek met loods en woning en ter rein een jaarlijks tekort van 5.400, ontstaan hetgeen gekapitaliseerd een bedrag van 95.000,uitmaakt. Hoewel b. en w. er van overtuigd zijn, dat zowel ingeval van huur als .ingeval van koop en verkoop de fi nanciële consequenties zeer aanzien lijk zijn, is het college, mede gezien het standpunt van de juridische advi seur, in meerderheid van oordeel, dat met het oog op het grote belang, dat voor de gemeente in een spoedige verwijdering van het perceel Pape laan 124 is gelegen, het treffen van een regeling met de heer Steijn als boven toch aanvaardbaar is te ach ten. Daarom geeft de meerderheid van het college de raad in overweging voor de oprichting van een fabrieks gebouw met loods en woning en ter rein aan de Dobbeweg ten behoeve van de heer Steijn een crediet van maximaal 130.000,beschikbaar te stellen. Een minderheid van het college kan zich met het vorenstaande niet verenigen en is van oordeel, dat niet verder dient te worden gegaan dan het bouwen van een nieuw tegen een normale huur aan de heer Steijn te verhuren fabriekspand, dienende ter vervanging van de thans bij hem in gebruik zijnde bedrijfsruimten. Wat de woonruimte betreft ware h.i. aan het gezin Steijn tegen de wettelijke verschuldigde huur een minstens ge lijkwaardige woning, welke deel uit maakt van de bestaande woningvoor raad, toe te wijzen, aan welke woning dan indien noodzakelijk op kosten van de gemeente bepaalde voorzie ningen zouden kunnen worden ge troffen. De minderheid van het col lege geeft derhalve in overweging een regeling als door haar bedoeld te treffen en indien de heer Steijn wei gerachtig zou blijken te zijn daaraan mede te werken voor de onderhavige ontruiming een rechterlijke uitspraak uit te lokken. Gemeenteraadsagenda. De raad van de gemeente Voorschoten wordt voor een openbare vergadering bij eengeroepen op vrijdag 1 maart a.s. des avonds om 8 uur. In behandeling komen o.a. de navolgende voorstel len. Subsidiëring van de Voorscho- tense Sportraad. Voorstel van b. en w. tot ontruiming van Papelaan 124. bewoond door de heer P. J. L. Steijn. Voorstel tot verpachting van de volkstuingronden. Subsidiëring van militaire tehuizen. Voorstel inzake bebouwing van gronden langs de Veurseweg-Peppellaan. Nadere be paling van de koopprijs van de gron den, bestemd voor de alg. begraaf plaats. Benoeming van een onderwij zer aan de openbare Ulo-school. Verpachting volktuingronden. B. en w. zijn voornemens het volks tuinencomplex, dat in de Vlietwijk zal komen, van jaar tot jaar te ver pachten aan het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigingen in Ne derland te Amsterdam, zulks ten be hoeve van de afdeling Voorschoten van dit verband. De pachtsom zal niet minder dan vier cent en niet meer dan zes cent per m2 mogen be dragen. Maar daar via het Algemeen verbond niet alle Voorschotense voïkstuinders worden bereikt, aange zien niet allen, aan wie de gemeente tot nog toe een volkstuin heeft ver pacht, lid zijn van de plaatselijke af deling, wil de gemeente de gronden, die bestemd zijn voor het zwembad en gelegen in de Oranjepolder tijde lijk bestemmen als volkstuinen en daarmede deze mensen van dienst zijn. Het laat zich aanzien, aldus het college van b. en w., dat er in het kader van de bestedingsbeperkingen en mede in verband met de minder gunstige financiële positie van de gemeente, vooratsnog weinig moge lijkheden zullen kunnen worden ge vonden voor de uitvoering van be paalde kapitaalswerken anders dan ten behoeve van de woningbouw, zoals voor het stichten van een zwembad. De gronden in de Oranje polder zullen tegen een pachtprijs van drie cent per m2 van jaar tot jaar kunnen worden verpacht. Gidsen spookten op toneel. De pioniersters van het Gaudiavuur hebben gisteravond gespookt in het tot een molen omgetoverd toneel van het R.K. Verenigingsgebouw. Het spel heet „De Spookmolen"; een viertal ondernemende jonge- dochters hebben het in hun hoofden gehaald in deze molen de vakantie door te brengen. Er spelen zich dan vele gebeurtenissen af, waarbij he vig met kettingen wordt gerammeld, op muren gebonsd en met geheime luiken wordt gewerkt. Daarnaast verdwijnen er nog mensen en schui ven er de nodige spookverschijnin gen over het toneel. Het einde brengt de ontmaskering van een bende val se bankbiljettenfabrikanten door de jonge dochters. Het spel werd met de nodige flair en enthousiasme op de planken gebracht en de ouders en verdere supporters van de gid sen hebben zich uitstekend ver maakt. HILLEG0M BOTSING TUSSEN TWEE AUTO'S. Zondagmiddag stond een bestelwa gen mebk Simca geparkeerd op de Leidsestraat, waarvan de bestuurder J. J. R., wonende alhier, met deze auto wenste te keren om in de rich ting van de kom der gemeente Hil- legom een bezoek af te leggen. Een bestuurder van een andere bestelwa gen P. J. B., die vanuit de richting Hillegom naderde, was bedoelde be stelwagen merk Simca op korte af stand genaderd, toen deze de weg overstak en hij niet meer in staat was om voldoende te remmen ten einde een botsing te voorkomen. Dit gebeurde dan ook en nadat de wagens tegen elkaar waren gebotst maakten zij een slag in het rond en geraakte de bestelwagen bestuurd door P. J. B. geheel buiten enige controle daar rem- en gaspedaal werden vernield. De auto schoot dan ook met volle vaart tegen de stenen paal van het hek van de woning van de familie Muller en kwam in de tuin voor deze woning tot stilstand. Een naderende berijder van een scooter zag het ge val en doordat er gevaar van brand was bij de geheel vernielde auto, die in een wolk van rook bijna niet te zien was, had hij de tegenwoordig heid van geest om in de auto alle verbindingen te verbreken en daar door het brandgevaar op te heffen. De inzittenden van deze bestelwa gen, de heer B. en zijn echtgenote, wonende te Haarlem, werden met veel moeite uit de auto bevrijd. De dame had ernstige vleeswonden aan de benen opgelopen en de man had een gekneusde arm. Zij werden door een vriend, die juist met een auto passeerde naar hun. woning te Haar lem vervoerd. De bestuurder van de andere auto had een pijnlijke arm en woonde vlak tegenover de plaats waar de botsing plaats vond. De bei de auto's werden door een kraanwa gen weggehaald. De eerstgenoemde auto, mertk Simca, was pas vrijdag j.l. in gebruik genomen. Vrachtauto gekanteld. Een grote bestelwagen van v. G. en L. kwam in de berm van de Loosterweg te recht en kantelde. Daardoor kwam de auto in een bollenveld terecht. Het was een groot karwei de wagen we derom overeind te krijgen. De scha de was niet groot. WARMOND INTOCHT VAN PRINS CARNAVAL. Zaterdagavond trok de drumband van „St. Matthias" naar het Tolhek om Prins Carnaval in te halen. De prias zou n.l. een groot vasten avondbal komen leiden, dat was ge organiseerd door de L.T.J., L.T.M., MEI JE-ZEG VELDT Pastoor C. H. Willemse benoemd Door de bisschop van Rotterdam ia benoemd tot pastoor te Mejje-Zeg- veld de zeereerw. heer C. H. Wil lemse, kapelaan van de St. Lamber- tus-kerk te Rotterdam. Pastoor Willemse is geboren te Haarlem 21 februari 1907. Na zijn priesterwijding op 21 mei 1932 was hij achtereenvolgens kape laan te 't Zandt (N.H.), Volendam, Beverwijk, Noord wij kerhout (St. Victor), Den Haag (St. Jeroen) en Rotterdam (St. Lambertus). De nieuwe pastoor bracht heden middag reeds een bezoek aan zijn nieuwe parochie. De opening van de Kimshoeve, waar een groot deel van Voorscho- tens jeugd, dat het spoor van Baden- Powell volgt is ondergebracht, is za terdag een feestelijke demonstratie geworden, Aan de opening ging voor af een tocht door het dorp waaraan alle welpen, 'kabouters, gidsen, pad- vindsters, padvinders en verkenners deelnamen. Voorop ging de drum band van de zeeverkenners van het Kath. Lyceum te Leiden en de stoet werd besloten door de pas opge richte drumband van de St. Martinus- stam te Voorburg, die daarmee voor het eerst in het publiek optrad. Voor het gemeentehuis werd voor burgemeester C. J. v. d. Hoeven en een aantal hoofdjeugdleiders gedefi leerd. Het was een aardig gezicht de ruim driehonderd kinderen voorbij te zien marcheren, waarvan de meesten zelfs niet vergaten het „hoofd rechts" te houden. Bij de Kimshoeve ont hulde burgemeester v. d. Hoeven daarna het naambordje voor de Ba- den-Powellweg waaraan de Kimshoe ve gelegen is en die juist die morgen was klaargekomen. De officiële ingebruikneming van de hoeve gebeurde op het binnen- pleintje, terwijl de jeugd in voor beeldige discipline de speeches op enige afstand aanhoorde. Naarmate de tijd echter vorderde zag men ech ter verschillende leiders en leidsters het aan hun zorgen toevertrouwde kroost naar binnen loodsen; het was bitter koud. Gelukwens door burgemeester. Burgemeester v. d. Hoeven zei, dat de jeugd in haar ontspanningsmo gelijkheden meestal het slachtoffer is van uitbreidingsplannen. Hier was het juist eens anders geweest eh had de jeugd er van geprofiteerd. Hij roemde de goede verstandhouding tussen jeugdleiding en gemeentebe stuur en ook de onderlinge samen werking tussen de jeugdgroepen. Hij wees er op, dat dit de tweede instel - ling is na het Gezondheidscentrum, vervaardigd van een stuk hout, waar van een voorbeeldige samen werking tussen de verschillende be volkingsgroepen gesproken kan wor den en prees de initiatiefnemer Oubaas A. de Groot, waarna hij het naambord onthulde. Door Aalmoezenier A. Groenen dijk werd daarna de stamhut van de Kath. voortrekkers ingezegend, nadat hij met enkele korte woorden het doel van de zegening aan de veelal nlet-katholieke omstanders had uitge legd. Op het binnenplein kwamen daar- ina nog talrijke functionarissen van de jeugdbeweging gelukwensen en geschenken aanbieden: mevr. L. C. Groenv. d. Vijver, D. C. van de pad- vindsters, bood oubaas De Groot het vriendschapsteken aan. Hopman Griethuisen bood namens het hoofd- ikrwartier van de N.P.V. een schil derij van de stichter van de bewe ging aan, hopman H. A. Treil bracht de dank van de St. Laurentiusgroep aan het gemeentebestuur over voor de stamhut van de voor-trekkers en verder spraken nog Oubaas Beekus D.C. van de N.P.V.-voortrekkers en commissaris Buis voor de katholieke Verkenners. Oubaas De Groot bracht nog dank aan velen die hadden ge holpen met geld, materiaal of arbeid en reikte aan de heren Hes en Eggink het dankbaarheidsinsigne uit van de Nationale Padvindersraad. De Kimshoeve is een jeugdhuis ge worden waar menige groep jaloers op zal zijn. De oude boerderij is om gebouwd in een practisch jeugdge- bouw en men vindt er hordeholen, troeplokalen, padvindstershutten en voortrekkershutten en een zeever- kennersverblijf. Alle verblijven z'm TT.. J nog min of meer in opbouw en dat ffw te noem*n hoopte' moeten ze ook blijven als het t, h„VT"1T"' K.A.J, en V.K.A.J. en dat tevens weer een actie voor de stichting van het parochiehuis tot doel had. Aan het tolhek werd de Prins wel kom geheten door de heer G. G. van Elburg. Het is de ereste maal aldus spreker dat Warmond een Prins Car naval inhaalt en wij hopen, dat van af heden uw bezoek een jaarlijkse traditie zal worden. De heer Van Elburg wees de Prins er, op, dat Warmond niet in staat was hem in een mooi en modern gebouw te ontvangen. Hij hoopte dat dit spoe dig wel het geval zou zijn. Nadat spreker er nogmaals op had gewezen dat het bezoek van de Prins op hoge prijs werd gesteld en de wens had uitgesproken dat de hedenavond te organiseren bliksem-loterij goed zou slagen werd de tocht naar het dorp aanvaard. Helaas hadden de drum mers door de plotseling invallende hevige sneeuwval de strijd moeten staken. Met trompetgséhal van de K.A.J. werd de Prins ingehaald in de fees telijk versierde zaal van hotel „De Zon". Prins Carnaval dankte hier voor de warme typisch Warmondse ont vangst en opende daarna met een vrolijke polonaise het vastenavond feest. De gehele avond heerste er een uitbundige stemming, welke door The Swing College Band aanmerke lijk werd aangewakkerd. De Amerikaanse verkoop t.b.v. de stichting verenigingsgebouw van twee taarten en een strijkijzer bracht netto 10,op. De L.T.M. voerde toneelstukje op getiteld „Het Waarheidspoppetje". Dit korte leuke spel viel bij de aanwezigen bijzon der in de smaak. Voor men er erg in had was het middernachtelijk uur aangebroken en moest Prins Carnaval de bijzon der geslaagde avond sluiten. VASTENAVONDUITVOERING „ST. MATTHIAS". Ook de muziek-, zang- en toneel vereniging „St. Matthias" heeft haar vastenavonduitvoering op uitsteken de wijze doen verlopen. Zondag avond was de zaal van hotel „De Zon" weer geheel gevuld met Mat- thias-vrienden. Zij werden welkom geheten door de voorzitter der vereniging, de heer Th. de Vroomen, waarna de avond werd geopend met de pittige mars „Florida" door de afdeling harmo nie, die het eerste gedeelte van de avond zou verzorgen. In het mooie programma blonken de ouverture New Orleans en het Ballet Egyptien bijzonder uit. Nadat de harmonie met de mars Arroman- ches haar programma had besloten, richtte de heer De Vroomen zich met een waarderend woord tot de muzi kanten en hun directeur de heer Al- bert Meij. Zeer juist merkte hij op, dat het peil van de muziek, ondanks de vele jonge krachten, die door diensttijd nogal eens verstek moes ten laten gaan op de repetities, nog zeer goed te noemen is. Hij hoopte, is, maar er zijn reeds vele dingen ge daan in de Kimshoeve, die er het verblijf voor de jeugd aangenaam moet maken. Euiten het gebouw be schikt men nog over een speelweide in aanleg. Aalmoezenier A. Groenendijk zegent de stamhut in van de Kimshoeve te Voorschoten. dig in zou slagen de leden in unifor men te steken. Hierna wijdde hij nog een woord van waardering aan de drumband, die op het laatste concours de eerste priis wist te verwerven. Onder luid amolaus hechtte de ere voorzitter. de heer C. Zwetsloot, de daar verdiende medaille aan het vaandel. Hierna kwam de afdeling toneel aan de beurt met het blijsnel „De Voetbalpool" Dit. uit de radio-hoor spelen voor enkelen misschien reeds bekende stuk, werd on bijzonder geestige wijze vertolkt. Speciaal de kwinkslagen te"en oma van Jackv, vertolkt door de Leny de Greef dsd^n de zaal soms daveren van de lach. Na a*'ooo dankte de hc°r De Vroo men de sHp'-s en bailee njet ten onrc~v,te JacW voor het voet1'"ht om haar te laten beapplau- Tevenc bracht snreVor een woord van buide aan de ^oofdroivertoTker Arie *>"i?Tibovcu. die vandaag pre- cies vijf en twin*5» G-»r to- j neelverenigin? „St. "fiffbias" ver- J bonden was. ^e»e bn'de «*Prd aan- H j revuld door de regi^eur de heer G. i/- 1 G. van Elburg d»e b"m mmens de spelers de plaat van r-enesins over handigde Beide sorekors bnon*«n Arie Duiinhoven nog lang op het to neel te mogen zien. Nadat een kleine verloting was ge houden werd de avond gesloten. De avond zal worden hrhaald op zater dag 2 maart en zondag 3 maart a.s. des avonds om 19.30 uur. DS. DR. J. ZANDéE. Ds. dr. J. Zandée, Herv. predikant, is benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de universiteit te Utrecht in de theologische facul teit. Ds. Zandée legt, in verband met deze benoeming, zijn predikantsambt

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6