Vlees hoort; erbij LORD BADEN POWELL geëerd al gids voor het leven Kolonel intendancestaf de Hingh overleden Katholieke Land- en Tuinbouwjongeren in Haarlem bijeen De Paus over pijnstillende en verdovende middelen 'n Slippende auto ramde tegenligger te Wassenaar Twee schepen slachtoffer van mijnen op de Noordzee Verkenners en padvinders in de Dom i we in ons blad van zaterdag t kort reeds meldden, is donder Idag m bet militair hospitaal te Den I Haag op 56-jarige leeftijd overleden dele kolonel van de intendance-staf, 3 hoofd van de Cantlnedlenst der ko- ikfljke land- en luchtmacht, J. P. Ruim 1200 leidsters en leiders van de Nederlandse padvindersbeweging hebben zaterdagmidag in de Utrecht se Domkerk het feit herdacht, dat de stichter van de padvindersbewe ging, lord Robert Baden-Powell of Gilwell, 100 jaar geleden werd gebo ren en het spel van verkennen 50 jaar bestaat. Aan deze plechtigheid werd bijzon dere luister bijgezet door de aanwe zigheid van koningin Juliana, de Movaveda (moeder van vele doch ters, zoals de padvindstersnaam van de koningin luidt Hare Majesteit de Koningin, die gekleed was in padvindstersuniform, arriveerde tegen half vier bij de hoofdingang van de Domkerk, ver gezeld door haar dame du palais, mevr. W. A. Repelaer van Driel, ge boren Van der Willigen en haar ka merheer in buitengewone dienst, J. H. E. baron van Nagell. Een groot aantal autoriteiten begroette in de consistorieka mer van de Domkerk de Ko ningin. Onder hen bevonden zich de minister van onderwijs, mr. J. M. L. Th. Cals en de aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink. Toen de hoge gasten hadden plaats genomen in de Domkerk werd het „Hoort, zegt het voort", gezongen onder begeleiding van de organist van de Domkerk, de heer Stoffel van Vie- gen. Mevr. A. M. de RanitzDe Brauw, ere-presidente van de afdeling Utrecht van het Nederlandse Pad- vindstersgilde, schetste de figuur van Baden Powell. Baden-Powell, aldus mevrouw De Ranitz, heeft de padvinderij een in houd gegeven, die te allen tijde zijn v/aarde behoudt. Zonder aan zieke lijke heldenverering te doen, mag men de Chief Scout, volgens spreek ster, stellig als een lichtend voor beeld zich voorhouden, mits men maar beseft op welke grondslag hij leefde. Deze grondslag: „Heb God en je naaste lief, leef gezond en verant woord, maar durf te leven", is ook de grondslag van de padvindersbewe ging geworden. Baden Powell heeft de fakkel ontstoken en daarmede het heilige vuur in miljoenen jonge harten, om het spoor te zoeken naar een betere wereld. De hoofdaalmoezenier der verken ners van de Katholieke Jeugdbewe ging, de zeereerwaarde heer A. J. L. Verhoeven, zei vervolgens dat Ba den Powell een revolutie ontketend heeft in de opvoeding. Een vreed zame revolutie weliswaar, maar toch een echte omwenteling. Hij vocht te gen de verburgerlijking en morele verslapping vain zijn tijd te- gen verzwakking van het nationale besef en het toenemen van een egois- tisch ingestelde levensopvatting. Hij streed volgens rector Verhoeven, in positieve zin, namelijk door aan jon gens en meisjes een spel te geven in de buitenlucht, waardoor zij de gele genheid kregen zichzelf tot karakter volle mannen en vrouwen te ontwik kelen. De jeugd heeft, volgens spr., be hoefte aan een goede methode en ook aan de juiste psychologische aan pak, maar allereerst aan inhoud, aan het hervinden van de zin van het le ven, de synthese, de bezieling, om bewust te werken aan een betere wereld. In dit verband pleitte hij voor het spel van verkennen imdat volgens hem, voor de opgroeiende jongens en meisjes daarin spel en ernst zo dicht bij elkaar liggen. Meer dan ooit kan dit spel volgens aalmoezenier Verhoeven, een machtige steun zijn om te groeien naar soonlijkheid. In de bijeenkomst in de Domkerk werd voorts nog gesproken door nuvigen In"de narochiekerk van hét Al- J. Klaasesz, lid van de raad der ver eniging der Nederlandse Padvinders, die nader inging op de betekenis van het spel van verkennen voor de maatschappij. De voorzitster van de nationale padvindstersraad, mej. mr. B. C. M. J. Twaalfhoven, sprak hierna een slotwoord. Hierna vertrok de Koningin naar het Utrechtse stadhuis. De route, die afgezet was door welpen, padvind- sters en padvinders, legde de vorstin te voet af. In het Utrechtse stadhuis gebruikte H.M. met een groot aantal genodigden de thee. Aan het slot van de ontvangst op het stadhuis werd burgemeester C. J. A. de Ranitz onderscheiden met de gouden Jacobsstaf, wegens zijn bijzondere verdiensten als ere-voor zitter van de padvinderij in Utrecht. Rond het monument „De Dokwer ker", dat de gedachte levend houdt aan dé spontane staking der Amster damse burgerij, begonnen op 25 febr. 1941, uit protest tegen het wegvoe ren der joodse landgenoten door de bezettende macht, en op de plaats in de voormalige Amsterdamse Jo denbuurt, het Jonas Daniël Meijer- plein, waar zo velen zijn byeeh ge dreven en daarna gevangen geno men, is gisterochtend een sobere plechtigheid gehouden ter herden king van deze onder de naam „Fe bruaristaking" voortlevende daad van verzet. Burgemeester Van Hall hield een toespraak en legde een krans, waar na het mannenkoor van het gemeen te-energiebedrijf twee werken van Bruckner zong. Marie Hamel decla meerde verzetspoëzie. Het mannen koor zong tot slot het Wilhelmus, begeleid door de Amsterdamse Po- litiekapel. Over de vernielingen gepleegd in enkele kerken van Maastricht en om geving is de politie wat wijzer ge worden. Zij is in het bezit gekomen van het signalement van de vermoe delijke dader. In de buurt van de schietbanen op de Meerssenerhei bij Ambij, waar enkele weken geleden stukken van een vernielde stola wer den gevonden, werd een onbekend manspersoon gezien, wiens signale ment vrijwel klopt met een door de kapelaan van de basiliek te Maas tricht opgegeven beschrijving van een jonge man, die in de nacht voor het gesloten hek van de „Sterre der Zee"-kapel, scheldwoorden uitte tot de beeltenis van Maria Sterre der Zee. Deze man had nog na 12 uur 's nachts aan de woning van de ka pelaan R. gebeld, waarna hij zich snel uit de voeten maakte. Men neemt aan, dat de vermoedelijke dader „geestelijk gestoord" is en het spe- cviaal op Maria-beeltenissen heeft ge munt. Om 10 uur zaterdagavond wilde de piloot vaai een tweemotorige Vi king van de Luift Transport Union, gevestigd te Frankfort a. d. Main, komende van Stuttgart, by slecht weer op Schiphol landen. Na de lan ding gleed het chartervliegtuig van de baan af en kwam in het veld tot stilstand. Het toestel werd licht be schadigd. De drie leden van de be manning en de enige passagier die zich in de machine bevond, konden ongedeerd het vliegtuig verlaten. Het toestel zal waarschijnlijk op Schip hol worden gerepareerd. In het teken van samenwerking Zowel de L.T.M. als de L.T.J., respectievelijk de organisaties van de vrou welijke en de mannelijke agrarische jongeren in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, hebben zaterdag hun jaarvergadering gehouden te Haarlem. Beide groepen kwamen 's morgens eerst bijeen in de Haarlemse Sint Jo- sephkerk aan de Jansstraat, waar aalmoezenier P. Matthljssen een H. Mis opdroeg. Daarna hield in de ochtenduren de L.TJH. een vergadering bij Brinkmann en kwam de L.T.J. bijeen in „De Leeuwerik". Een lunch bracht L.T.M. en L.TJ. weer samen en de middaguren werden gezamenlijk in „De Leeuwerik" doorgebracht. De meisjes vergaderden De vergadëring van de L.T.M. stond onder voorzitterschap van An ny Kortmann, die in haar openings woord kon mededelen, dat het aantal afdelingen in de loop van 1956 van 27 uitgegroeid is tot 40. Dat stemde haar bijzonder verheugd en met na me bracht zij dank aan de interdio cesane leidster. Jet van Gennip, die door haar activiteit die groei uiter mate heeft bevorderd. Verder bleek, dat leidsterscursussen en ae natio nale studiedagen op „Ons Erf" bij zqnder waren geslaagd, in tegenstel ling tot de door de L.T.M. georgani seerde enquête over de trek van de plattelandsmeisjes naar de stad. Slechts zestig leden hadden aan de enquête deelgenomen. Uit die ant woorden was overigens gebleken, dat de meeste meisjes, die van het platteland wegtrekken, in een stads huishouding gaan werken met de be doeling wat geld bij elkaar te spa. ren. Men is thans bezig in Den Haag en Amsterdam zgn. opvangcentra klaar te maken. Mejuffrouw Kort mann wees nog op het grote belang van goede ontspanning en cultuur- het platteland". Vermelden wy nog, dat er nogal bezwaren waren tegen de uitdruk king „boerinnencursus". In de toe komst zal men spreken over een „ont wikkelingscursus voor meisjes van he tplatteland". Aalmoezenier Matthijssen tenslotte vertelde op verzoek een en ander over de H. Maria Torita, de patrones van de L.T.M. Zij was de vrouw van Sint Isidoor, de patroon der agrariërs. i. .en de jongens. De vergadering van de L.T.J. werd gehouden onder leiding van Toon van Moorsel, die in zijn eerste openings rede dank bracht aan zijn voorganger Theo Mourits en aan Piet Kammerer, die eveneens als bestuurslid is afge treden. Hij memoreerde, hoe de L.T.J. door de oprichting van het bisdom Rotterdam interdiocesaan was ge worden en het deed hem pleizier, dat mgr. M. A. Jansen hetgeen by verschillende gelegenheiden is geble ken de L.T.J. een warm hart toe draagt. Er werd vervolgens gebeden voor de slachtoffers van de strijd in Hongarije en daarna kwam het agra risch congres van de K.V.P. ter spra ke. Terecht heeft de L.T.J. zo zeide Toon van Moorsel een eigen geluid op dat congres laten horen. Wy mo gen door ouderen niet gedrongen worden in een socialisatie, die wij zelf niet wensen. Tegenover de socia. listische opvattingen van de maat schappij moeten ook de agrarische katholieke jongeren hun eigen me ning stellen, en trachten mee rich ting te geven aan het katholiek den ken in ons land. Spreker verklaarde voorts: „Waak zaamheid is geboden ten opzichte van de aciviteiten van het C.M.C., dat vat tracht te krijgen op de L.T.J. Samenwerking kan alleen geschieden, als die door ae L.T.J. zelf gedragen wordt. De L.T.J. moet er bovendien voor waken louter een amusements vereniging te worden, vooral nu de instuif-geaachte ook op het platte land ingang vindt". Ten aanzien van de M.I.J.A.R.C. (Mouvement International de la Jeu. nesse Agricole et Rural Catholique) deelde mr. H. van Middelweert, afge vaardigde van het hoofdbestuur der K.N.B.T.B. en voorzitter van de M.I.J. A.R.C. mee., dat laatstgenoemde or ganisatie thans contacten legt in Afri ka voor een lekenapostolaat op de landbouwbedrijven aldaar. Uit het jaarverslag van de L.T.J. bleek, dat ook 1956 weer verschillen de hoogtepunten gehad heeft, o.a. de viering van het tweede lustrum. De L.T.J. telt nu zestien districten. Contact gezocht met K.AJ. Uit de afdelingen waren de nodige voorstellen binnengekomen ter be handeling op de jaarvergadering. Men achtte het gewenst, dat op voorstel van de Bollenstreek de organisaties van katholieke agrari sche jongeren onder één naam ge bracht worden. Al die namen en af kortingen (L.T.J., R.K.J.B., J.B.T.B, enzovoort) werken maar verwarrend. De vergadering ging met dat voor stel accoord evenals met dat, waar in de Bollenstreek stelde, dat ge tracht moet worden aansluiting te krijgen met de jonge landarbeiders, ornaat de K.A.J. zo moeilijk contact met hen kan krijgen. Die samenwer king werd van alle kanten noodzake lijk geacht, vooral ook omdat de K.A. J. voldoende werk heeft aan de vor ming van de jonge industrie-arbei ders. Het district HazerswoudeGroe nendijk kwam met een voorstel om te pogen de dinsdagse radiocursus van de K.N.B.T.B. te doen verdwij nen, althans de vorm, waarin ze nu gegeven wordt. De luisteraar zo werd opgemerkt moet toch wel het gevoel krijgen, dat de boeren erg achterlijk zijn. Van de zijde van het bestuur werd medegedeeld, dat er reeds een telegram naar de K.N.B. T.B. was gezonden met het verzoek om de inhoud zo gauw mogelijk te veranderen, en zeker die belachelijke familie Berendse uit de aether te ne men. De K.N.B.T.B. bleek daartoe in middels bereid. Bevorderd zal wor den de L.T.J. in het K.R.O.-kompas te betrekken. Verschillende andere punten kwa men nog aan de orde, o.a. de kwestie van zakgeld. Daaromtrent moest er meer voorlichting aan de ouders geven worden. Opgemerkt werd, er ten plattelande nog talrijke ouders zyn, die hun kinderen geen vast zakgeld geven. Er zijn L.T.J.-af delingen, waar de penningmeester per lid niet meer dan vijf cent per week kan innen. Dit geeft spanning in de gezinnen. Het district GoudaRijnland wilde die voorlichting uitgebreid zien tot de kwesties van loon, vererving en toekomst. Meisjes en jongens. Op de gezamenlijke vergadering van L.T.M. en L.T.J. voerde de heer H. Krijgsman, algemeen secretaris van de Alma het woord over „Ver staan wij jongeren onze wereldwijde roeping?" Hij wees op de grote nood in de onderontwikkelde gebieden, en hij wekte iedereen op zijn steun te geven aan de Alma, die de Academi sche Leken Missie Actie omvat. In de ochtenduren had de L.T.M. reeds besloten te trachten in samen werking met L.T.J. en L.T.B. ieder jaar een actie te voeren voor een be paald doel, te beginnen voor hulp aan de onderontwikkelde gebieden. Mevrouw. Hélène Oorthoek ver zorgde tot slot een declamatie-pro gramma. K.A.J. SCHENKT ROME-REIS AAN MGR BEKKERS. Tijdens de diocesane jaarvergade ring van de Kajotters in het bisdom Den Bosch werd aan mgr Bekkers, de bisschop-coadjutor, die ter vergade ring aanwezig was, bij monde van de heer Vos, aftredend voorzitter van de K.A.J. in het bisdom, namens de leden van deze organisatie een Ro mereis aangeboden. VOETGANGER ONDER AUTOBUS Te Haaksbergen is gisteren de 68- Jarige H. Bloemen onder een auto bus geraakt toen hij de Enschedese- weg overstak zonder goed uit te kij ken. Hij werd ongeveer 30 meter door de ^us, die met grote snelheid reed, meegesleurd en bleek direct na de aanrijding te zijn overleden. Dé H. Mis van requiem zal morgen, nsdag 26 februari, worden opgedra- lerheiligst Sacrament aan de Sport- laan te Den Haag, waarna de begra fenis plaats vindt op de r.k. begraaf plaats aan de Kerkhoflaon. Op uit drukkelijk verzoek van de overledene wordt het militair eerbetoon bij de begrafenis achterwege gelaten. Kolonel De Hingh begon zijn car rière als leerling aan de K.M.A. in zijn geboortestad Breda. In 1921 werd hy beëdigd als tweede luitenant bij de artillerie. Na gediend te hebben in verschillende regimenten van veld- en luchtdoelartillerie, ging de heer De Hingh in 1938 in de rang van kapitein over naar de Intendance. Tijdens de oorlog verbleef hij ge ruime tijd in krijgsgevangenschap. Na zijn terugkeer in Nederland, na de oorlog kreeg hij een functie bij de kwartiermeester-generaal. In 1946 werd hij belast met de leiding over het verplegend- en cantinepersoneel. Vooral voor de cantinedienst, die ge vestigd is te Leiden, heeft de overle dene zich vele verdiensten verwor ven. In 1952 werd de heer De Hingh benoemd tot kolonel. Kolonel De Hingh was zeer geacht onder het personeel van rijn dienst, burgers zowel als militairen, voor wie hij een grote persoonlijke belangstel ling aan de dag legde. Grote zorg heeft hij gehad voor de katholieke militairen in de garnizoenen, waarin hij gelegerd werd. Vliegdekschip handhaven 1 Blijkens het voorlopig verslag der Eerste Kamer over dc begrotingen van Oorlog en Marine betwijfelen vele Kamerleden of het wel juist is het vliegdekschip de „Karei Door man" te handhaven. Zij verklaarden te begrijpen, dat nu de „Karei Doorman" eenmaal in onze vloot en in het NAVO-plan is opgenomen, men daarvan moeilijk afstand kan doen. Maar de bondge noten hebben in het geheel niet om deze Nederlandse bijdrage voor dc verdediging gevraagd, doch deze was van Nederlandse kant gewenst en aangeboden. De reparatie van de „Karei Door man" zal nu weer 25 miljoen kosten terwijl het schip nog slechts acht jaar in de vaart kan blijven, aldus vele andere leden. Zij wilden niet ontkennen, dat de „Karei Doorman" betekenis heeft voor de gevechts- waarde van onze vlopt, maar zy wa ren er niet van overtuigd dat deze betekenis opwoog tegen de grote kosten, welke het bezit van het schip met zich mee bracht. Sommige leden achtten de uiteenzetting welke mi nister C. Staf ten aanzien van de „Karei Doorman" heeft gegeven, niet bevredigend. Enige leden achtten het een ge ruststelling dat de „Karei Doorman" binnen afzienbare tijd weer in de vaart zou komen, maar zij meenden dat de marine voortdurend verzekerd moet zijn van de steun van een vlieg kampschip. Een tweede vliegkamp schip achtten zij onontbeerlijk. EET NU HACHÉ OF HONGAARSE GOULASH Vraag gratis recept bij Uw slageri Hor 'i ook lij: Over hét algemeen geen bezwaar In een toespraak tot de leden van een internationaal medisch congres over de anesthesie heeft Z.H. de Paus verklaard, dat er geen godsdienstige of morele bezwaren bestaan tegen het gebruik van middelen, die op zichzelf niet Immoreel zijn, ter voor koming of onderdrukking van pijn. Pijnstillende middelen bestrijden krachten, zei hij, die in vele op zichten een schadelijke Invloed heb ben cn een groter goed in de weg staan. Dit deed evenwel niets af aan dc godsdienstige en morele waarde van vrijwillig aanvaard lijden. De Paus wees op enkele gevaren, die zich voordoen bij de verdoving van de hogere vermogens van de mens. Het kan gebeuren, dat daar door immorele instincten baonbre- ken of dat de patiënt geheimen gaat onthullen. Ook tegen de toepassing van hyp nose bestaat geen bezwaar, aldus de Fcus, als dat maar zuiver weten schappelijk gebeurt en niet voor ex perimenten of uit liefhebberij. Sprekend over verlichting van pijn bij stervenden, zei de Paus, dat het niet juist is, dat stervenden een gro tere morele plicht dan anderen heb ben om pijn te aanvaarden. Wel is het zo, zei hij, dat zij, die de dood nabij zijn, een bijzondere reden heb ben om lijden te aanvaarden, maar die reden gaat alleen de patiënt aan en niet de arts. Als de stervende in het volle bezit van zijn geestver mogens is, mogen tegen zijn wil geen Bromfietser overreden Duo-ziister zwaar gewond Bij het oversteken van de ryksweg UtrechtDen Bosch is gisteren de 57-jarige bromfietser N. van der Markt uit Meteren gegrepen door een personenauto, die werd bestuurd door een heer uit Dusseldorp. De heer v. d. M. was op slag dood. Zijn echtgenote, die bij hem achterop zat, is levensgevaarlijk gewond overge bracht naar een ziekenhuis Utrecht. Vrijdagmiddag heeft de 59-jarigé maehinaal-houtbewerker P. T. K. te 's-Gravenhage tijdens werkzaamhe den in een fabriek aan de Loosduinse- weg alle vingers en duim van zijn rechterhand verloren toen hij met de hand tussen de profielbank raakte. Hij is opgenomen in het ziekenhuis Westeinde. Zeven gewonden Op de rijksstraatweg bij de hoek van de Persljnlaan te Wassenaar heeft zich zondagavond kort voor 9 uur een zeer ernstige botsing voor gedaan tussen twee personenauto's. Zeven personen werden min of meer ernstig gewond; de twee auto's werden vrijwel totaal vernield. Het ongeluk gebeurde, toen een uit de richting Amsterdam komen de auto met een snelheid van onge veer 70 km. in de flauwe bocht, die de rijksstraatweg bij de Persijnlaan maakt, plotseling begon te slippen. De bestuurder, de 30-jarige chauffeur J. H. N. uit Den Haag, trachtte zijn wagen in de goede richting te krij gen, echter zonder resultaat. De auto maakte op het door de regen gladde wegdek een halve slag, kwam op de andere weghelft en botste, na ver moedelijk eerst een boom geraakt te hebben, tegen de zijkant van een met matige snelheid uit de richting Den Haag naderende personenauto, be stuurd door de 55-jarige veehouder A. G. de B. uit Nieuwer Amstel. De gevolgen waren zeer ernstig. De aangereden auto werd opzij open gescheurd en de bestuurder en zijn echtgenote werden op het wegdek geslingerd. Van de slippende auto, waarin zich zes personen bevonden werden de portieren afgerukt en twee inzittenden kwamen eveneens op de weg terecht. Drie artsen verleenden de eerste hulp. Van de acht personen, die zich ip de twee auto's hadden bevonden, was alleen de bestuurder van de slippende auto ongedeerd. De 44- jarige melkbezorger J. Smit uit Den Ma*, die naast hem gezeten had, bleak het ernstigst gewond te zijn. De. vier andere inzittenden van de ^Ji$I>ende auto, twee vrouwen en twee mannen, werden eveneens min of meer ernstig gewond. Mej. S. liep •en gebroken been op, mej. M. J. v. d. !T5. een lichte hersenschudding, pc' hcor L. de Z. had een gebroken jJejftelbeen en andere verwondingen Tf! 9T> opgelopen, de heer J. J. C. een her senschudding. Alle inzittenden van de slippende auto waren uit Den Haag afkom stig. De bestuurder van de aange reden auto, W. G. de B. liep een kaakfractuur op, zijn echtgenote een hersenschudding. Met twee ambu lance-auto's werden de gewonden naar het gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag overgebracht. Door een ongelukkige samenloop van omstandlgdheden lieten de am bulance-wagens langer op zich wach ten dan normaal nodig zou zijn ge weest. 's Nachts en in de andere uren, waarop te weinig polltle-personeel beschikbaar ls, Is een van de ambu lance-autoti gestat Ion neerd bij de hoofdpost van de brandweer In de Pieter Twentlaan, waar doorlopend leden van de beroepsbrandweer aanwezig zijn. Foutieve melding. De eerste telefonische melding van het ongeval kwam bij de brandweer binnen; een dame meldde, dat cr een ongeluk was gebeurd en dat er een auto in brand stond. De brand weer rukte met twee spuiten uit, maar moest onverrichter zake terug keren, omdat er niets te blussen viel. Daardoor arriveerde de ambu lance-auto later dan anders nodig zou zijn geweest. Voor de tweede ambulance-auto moest een chauffeur thuis gewaar schuwd worden. Doktershulp was wél spoedig ter plaatse Dokter Hub- beling van de ongevallendienst was onmiddellijk gealarmeerd, ook Wielenga uit Wassenaar en een arts van de St. UrsulakJiniek verleende assistentie. Dc twee auto's, die zeer ernstig be schadigd waren, brokstukken lagen over grote afstanden verspreid moesten met een takelwagen wor den weggesleept. Getuigen van het ongeval worden verzocht zich met de Wassenanrsc verkeerspolitie in verbinding te stel len. erdovende middelen worden ge bruikt. De artsen moeten echter een ster vende niet laten lijden om ascetische redenen, want lijden kan ook aan leiding zijn tot nieuwe fouten. Een stervende moet een arts niet toe staan hem bewusteloos te maken, als h0 daardoor morele plichten als het regelen van belangrijke zaken, het maken van een testament of het biechten moet verzuimen. Als een stervende ondanks die plichten de arts toch om verdoving vraagt, zal de plichtsgetrouwe arts aan dat ver zoek geen gevolg geven dan nadat hij de patiënt heeft uitgenodigd, of liever nog door anderen heeft laten uitnodigen zich eerst van zijn plich ten te kwijten. Mocht de zieke in zijn wens volharden, dan kan een arts er gevolg aan geven zonder dat hij zich medeplichtig maakt aan het verzuim. De toediening van middelen om de dood te verhaasten, noemde de Paus ongeoorloofd. Als echter het onmiddellijke doel niet is er een ein de aan te maken, dan is het toe dienen van verdovende middelen ge oorloofd ook als zy de dood ver haasten. Er moet een redelijke verhouding bestaan tussen de twee gevolgen van het pijnstillende middel verlich ting van het lyden en de bekorting van het leven en men moet zich bij elk geval afvragen of de voor delen van het ene de nadelen van het andere goedmaken. De Paus hield zijn rede in ant woord op vragen, die hom door het medisch congres waren gesteld. Op de Wandelweg te Wormerveer een onderdeel van de provinciale weg HembrugLimmen is zater dagmiddag omstreeks 12.15 uur de 39-jarige stucadoor B. van Duinen uit Zaandam met zijn bromfiets ten val gekomen. Met een schedelbasisfrac- tuur en een hoofdwond Ls het slacht offer in levensgevaarlijke toestand naar het gemeente-ziekenhuis te Zaandam overgebracht. Omdat niet kon worden nagegaan Of ,dc man betrokken is geweest bij een aanrijding, of dat hij is gevallen door oen defect aan zijn bromfiets, roept de politie te Wormerveer oog getuigen op zich te melden. Twee schepen zijn in het afgelopen weekeinde, varend op de Noordzee, het slachtoffer geworden van drij vende mijnen. Het eerste schip dat zo ongelukkig was, was dc Delfzljler kustvaarder „Jan", die vijfhonderd tun meet, cn op weg was van Dublin naar Delfzijl. Het werd vrij ernstig beschadigd: Met behulp van de Duitse sleepboot „Tilot" slaagde men er niettemin in, het scheepje behouden op zijn be stemming te doen aankomen. Zeven en een halve mijl ten wes ten van het lichtschip „Ters<.hellin- gerbank", werd zondagmiddag de „Adjudant" van de Londense Gene ral Stream Transport Cy. door een mijn getroffen. Er werd ernstige aohade veroorzaakt aan het achter schip, doch er waren geen gewonden en dank zij de waterdichte schotten kon men het vaartuig, dat 1350 ton meet, drijvende houden. Met de schepen „Giant" en „Swift" van de zelfde maatschappij is de boot daar na naar Londen gesleept. De sleepboten „Brand «ris" en „Holland" en de Terschei linger red dingsboot voeren voor belde alarm meldingen uit, doch in geen van de twee gevallen behoefden zy assis tentie te verlenen. AUTOB NDEN MANIAK GEARRESTEERD Met de arrestatie van een 38-jarige opperman, een 30-jarige timmerman en een 19-jarige tegelzetter heeft de politie in Arnhem verschillende dief- 1111 c11 v;ui geived-.rh;,j>pon van bouwwerken kunnen oplossen. De tegelzetter heeft zich bovendien aan talrijke andere diefstallen schuldig gemaakt en heeft zyn vernielzucht botgevierd door van geparkeerde auto's de banden door te snijden. Hij dexi dit tezamen met een vijf tienjarige jongen en met behulp van eenbriefopener. ACHT AUTOBUSSEN IN VLAMMEN OPC'KG A AN Zondagmorgen vroeg is te Kroos- wijk onder de gemeente M(jnshceren- land brand ontstaan in een garage van de Rotterdamse Tramwegmaat- schappij, waarin zich acht autobus sen en een vrachtwagen bevonden. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat slechts de vrachtauto gered kon worden. De autobussen werden ge heel vernield. De garage brandde geheel uit. De oorzaak is nog niet bekend. Df schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt, ongeveer 500.000.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5