Kamerleden beantwoordden vragen afgevaardigden Kieskring Leiden Scherp Dertig jaar Blindenbond in Leiden Commies Van Zijl te Leiden nam afscheid van de N.S. Vastenavondfeest met „Zaank en Klaank" Soekarno zoekt steun bij 't volk Bedr.-E.H.B.O. wedstrijden E.H.D.O.-raaü te Leiden Oliebollenactie Gidsen van parochie Herensingel MAANDAG 25 FEBRUARI 1957 PAGINA 2 FORUMMIDDAG K.V.P. Uit de ontwikkeling van de mil jonairs hun vermogen nam toe van 1.3 tot 2.4 miljard blijkt vol gens het forum dat er toch nog fou ten aan de belastingpol itiek kleven. Het forum was unaniem van me ning, dat de bezitsvorming op de eerste plaats door bepaalde fiscale mogelijkheden bereikt moet worden. Aanstelling Een vraag over de benoeming van ir. Van Dem tot voorzitter van het productschap, beantwoordde het fo rum met vast te stellen, dat deze aanstelling volkomen legaal is ge weest. Het is ook niet aan te nemen, dat de benoeming plaats vond tegen de wens van de zuivelwereld in. Een andere vraag was: is de be noeming van een minister van Over zeese Gebiedsdelen en de handha ving van dit departement in over- B» hst Bé. Leiden hield de Kieskring Leiden van de Katholieke Volkspartij een forum- middag, die door afgevaardigden en leden van de kring werd bezocht. Het forum, dat bestond uit de Tweede Kameel er. en mr. F. J. H. Baehy. Tb. I>. J. M. Koenen, dr. W. J. Schuit en A. C. >1. Wejrten, werd geleid door de keer g. A. Weck. Opvallend groot was het aantal vragen, dat problemen van de mid denstand behandelde. Er zou uit kun nen b!ijken, dat er toch wel moeilijk heden bij de middenstand te bespeu ren zijn. O.m. werd gewezen op het feit, dat de middenstanders in tegenstelling tot de werknemers geen enkele compensatie ontvangen in verband met de te betalen premie Algemene Ouderdomswet. Een an dere vraag voegde hierbij de 1 pet voor de uitvoering van de weduwen- en wezenverzekering en de circa 2 pet kinderbijslagverzckering, die binnen afzienbare tijd te verwach ten zijn. Het forum liet weten, dat de K.V.P. er sterk op heeft aangedrongen, dat de kinderbijslagverzekering voor kleine zelfstandigen gelijktijdig met de ouderdomsvoorziening zou worden ingevoerd. Men zal dit in ieder geval trachten te bespoedigen. In de replieken werd door een lid van de vergadering zelfs gevraagd om een kinderbijslag voor kleine zelfstandigen met terugwerkende kracht. Het forum achtte dit zeer moeilijk te verwezenlijken. Bezitsvorming Ampel werd gesproken over het vraagstuk van de bezitsvorming. Eén van dc aanwezigen betoogde nl. in zijn vraag, dat men beter eerst eens aandacht kan besteden van een mas sale „bezitsontaarding Middenstan ders zijn met tienduizenden verdwe nen. Het agrarisch volksdeel is fi nancieel met honderden miljoenen achter uitgeboerd". Het forum noemde de bezitsvor ming een niet gemakkelijk vraag stuk, dat zich nog in een beginsta dium bevindt. AJhreerst moe de re gering de mentale bereidheid tot bezitsvorming in het volk aantref fen. Het moet nog gaan leven onder de mensen. Het forum bestreed de achteruit gang met honderden miljoenen in geld van dc agrariërs. De spaarrege lingen op de boerenleenbanken be wijzen wel anders. Hetzelfde ver klaarde men ook ten aanzien van het verdwijnen van de middenstand. Het opheffen van middenstandszaken is dikwijls terug te brengen tot pro blemen van zuiver praktische aard. Bevestigend beantwoordde het forum de vraag of bij de komende gemeenteraadsverkiezing de bezits vorming aan de orde moet worden gesteld. In Frans Cameroun: Communistische bende viel KA|-modeldorp aan Leden van de „Communistische Unie van Camerounse Volkeren" in Frans Caméroun (West Afrika) heb ben een door inheemse Kajotters ge bouwd modeldorp aangevallen, aldus vernemen we uit het februarinummer van „Afrika", het maandblad van de Witte Paters. De bevolking van het dorp, be staande uit 10 jonge mannen. 6 op komende gezinnen en 14 kinderen, slaagde er aanvankelijk in, de onver laten in bedwang te houden, totdat militaire hulp kwam opdagen. Er zijn enkele slachtoffers geval len maar het is vooralsnog niet be kend hoeveel. Nadere gegevens ont breken. POTLOOD en GEEST No. 538. Horizontaal: 1. kant van een stroom, 5. meisjesnaam, 6. gem. in Drente, 8. hoofddeksel, 10. radio omroepvereniging (afk.), 13. tijdrekening, 15. gem. in Friesland, 16. vaarwel, 17. familielid, 18. vaar tuig. 20. plaats voor dieren, 22. te eniger tijd, 24. zandaal, een soort van spiering. Verticaal: 1. voorvoegsel, 2. boom, 3. boomlont, 4. radio omroep (afk.), 5 wolfaehtig roofdier met vuile, goudgele haren. 7. fijnrood edelge steente. 9. titel voor Turkse land voogden. 11. wiel, 12. vreemde munt, 13. ik (Lat.), 14 deel van een auto. 18. bergweide, 19. heks, 21. spil van een wiel, 23 jongensnaam. Oplossing morgenavond. eenstemming met de bestedingsbe perking? Ja, antwoordde het foripn, want een regeringscrisis zou nog méér gekost hebben. Uitgebreid werd voorts gesproken over een „teveel aan sociale lasten en het opvoeren van de lonen met het gevaar van inflatie". Het forum betoogde, dat sociale voorzieningen die nog maar minimaal zijn door het volk als billijk en nood zakelijk gevoeld worden. Beheersing van de lonen blijft noodzakelijk, al is de K.V.P. voorstander van de vrijere loonvorming. Jammer genoeg was deze bij de krappe arbeidsmarkt moeilijk te realiseren. Inflatiegevaar ontstaat niet, aldus één van de fo rumleden, door loonsverhoging, maar door een verhoging van de besteding. In het afgelopen jaar is bijv. door het volk voor een hoger bedrag extra besteed dan de loonsverhoging heeft bedragen. In dit verband antwoordde een fcrumlid ook op een andere vraag, dat niet alleen de loonronde van 6 pet. tot de bestedingsbeperking heeft gedwongen, maar ook de onbeheerste drang tot besteden van het publiek. De belangstellenden in de zaal dankten tenslotte de forumleden en hun voorzitter met een hartelijk ap plaus. Met groot enthousiasme en in een sfeer van hartelijke vriendschap is zaterdagmiddag het dertig-jarig be staan van de afdeling Leiden van de Ned. Blindenbond herdacht. Men ge noot hiertoe gastvrijheid van de di rectie van de Gemeentelijke Werk plaats aan de Groenesteeg, die deze middag en terechttrots was op de zo juist gereed gekomen nieuw bouw van deze werkplaats. Over en kele maanden als ook het oude gebouw is gerestaureerd zal deze nieuwbouw officieel in gebruik wor den genomen. In de nieuwe kantine, waar men deze middag bijeenkwam, had het bestuur van de jubilerende afdeling vele woorden van waardering en hulde en ook enkele geschenken in ontvangst te nemen. De bondsvoor zitter, de heer F. G. Tingen, die er o.a. op wees, dat de blindenzorg, met name na de tweede wereldoorlog, een dynamische ontwikkeling heeft doorgemaakt, noemde de Leidse af deling een afdeling, welke op de eisen des tijds is ingesteld. De voor zitter van de Alg. Ned. Invaliden- bond, de heer Pannekoek, prees de prettige samenwerking, welke er tussen de Anib en de Ned. Blinden bond bestaat. De bondsnropagandist van de Blin denbond, de heer Joh. v. d. Berg, greep nog eens terug op het ontstaan van de Leidse afdeling, waarvoor in dertijd oud-wethouder J. J. van Stralen en mej. Van Eek zo ontzet tend veel hebben gepresteerd. Voorts sprak nog de heer P. Kool. die de gelukwensen van de afdeling Amsterdam aanbood, de heer P. van Rekom, namens de afdeling Rotter dam en afgevaardigden van de af delingen Utrecht, Friesland, 't Gooi, Groningen en Den Haag. Van de velen, die deze middag ter Leidse Universiteit Geslaagd voor 't doctoraal examen Geneeskunde de dames C. M. T. van Ingen te Den Haag; B. B. Ekker te Oegstgeest en de heren I. Penn, USA; J. C. Streng te Leiden; W. H. Manger te Delft; J. H. Houkes te Den Haag; P. A. G. M. Beelen te Voorburg en F. R. van Paasschen te Den Haag. Voor het semi-artsexamen de heren R. Dijkstra te Voorburg; H. Janssen te Heemstede en M. Prins van Wijn gaarden te Oegstgeest. Voor het arts examen de heren J. L. van Ligten te Delft; N. D. van Lith te Leiden; J. C. Lucas te Oegstgeest en B. A. Luif te Heemstede. Burgerlijke Stand Geboren: Hubertue Lambertus Ni- colaas zn. van P. J. Rommers en M. J. van Boxtel; Herbert Maarten zn. van C. Imthorn en L. Kruggel. Gehuwd: W. ter Horst en A. H. Elbrecht. Overleden: A. Rijkelijkhuizen, 85 jaar, weduwe van G. van der Zwet; M. Neustetel, 82 jaar, man. receptie verschenen{ noemen wü de wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, de heer W. Zoet na mens het ministerie van Sociale Za ken, de heer H. van Cittert namens de commissie van Sociale Zaken, de heer Smit van de afdeling Bijzondere Bemiddeling van het Gew. Arbeids bureau en de heer J. Vermond, se cretaris van de G.S.W.-commissie. Aan het einde van deze bijeen komst, welke werd gevolgd door een broodmaaltijd, sprak de voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer J. A. Casteleyn, een kort dank woord. De viering van dit zesde lustrum werd des avonds besloten met een feestelijke herdenking in Royal. la het kantoor van de stationschef van het station te Leiden nam na een diensttijd van 17 jaar de com mies-titulair M. van Zijl afscheid van de Spoorwegen. De heer Van Zijl was gedurende 25 jaar werkzaam op verschillen de spoorwegstations te Brabant. Dc laatste 22 jaar was hij verbonden aan het station te Leiden. In zijn afscheidswoord prees de stationschef, de heer A. Swier, de scheidende commies, zeggende, dat het zeker geen peuleschilletje is oon bij weer en wind in de buitendienst werkzaam te zij<n. De heer Van Zijl heeft zijn werk alleen kunnen ver richten door zjjn vitaliteit. Daarbij paarde hij een grote accuraatheid aan een hoge opvatting van zijn werk. Als beloning hiervoor had hij in de loop der jaren alle promoties doorgemaakt, waardoor hij thans de hoogste trap had bereikt. Als aandenken schonk de stations chef de heer Van Zijl een act en tas, terwijl mevrouw Van Zijl met een prachtig bloemstuk werd bedacht. Hierna bracht de commies-titulair E. M. van Kuijk rijn scheidende col lega dank voor de eerlijke collegiali teit, de hulp en bijstand in dikwijls moeilijke omstandigheden. Ook dank te hij de heer Van Zijl voor diens prettig humeur en oprechtheid, die hij in de periode, waarin spreker met hem had mogen samenwerken, had ondervonden. Met een handdruk namen vervol gens alle collega's afscheid' van de heer Van Zijl. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. JJET WAS EEN MOOIE, vrolijke en smaakvolle Vastenavondviering, welke de afd. Leiden van de Ned. r.k. Middenstandsbond haar leden heeft aangeboden. Evenals verleden jaar was het Maastrichtse Opera, en Operettegezelschap uitgenodigd, en was er toén al groot enthousiasme voor de prestaties van „Zaank en Klaank!', ook nu was er bij het be vredigend aantal aanwezigen veel vreugd over zoveel goeds en aardigs, dat geboden werd. De heer Lamber- mont, voorzitter afd. Leiden, sprak het welkom uit tot allen en vervol gens hoorden wij in bonte afwisseling goed gezongen opera- en operette fragmenten voor koor, soli en ensembles. Een spectacle coupé van diverse operettes werd verrassend van kyk en talent ten tonele ge bracht. De heer Louis Devens is de ziel van 't slagvaardig ensemble, de smaak volle mise en scène en de artistieke leiding. Hij is de enorme stuwkracht, die weet wat hij wil en die zijn ge zelschap uitstekend onder appèl heeft. Muzikaal stond 't programma op gewenst peil, wat weer op reke ning komt van Edgar Theunissen, die slagvaardig en draagkrachtig aan 't klavier begeleidde en stevig onder zijn hoede nam wat op 't toneel ge beurde. Toon Scholtes was de confé rencier met grapjes en grollen (liefst droog komiek) die vernuftiger ge vonden konden zijn, maar waarom men toch wel moest lachen. Ziet men 't programma aan, dan ontmoet men naast Weense zwier ook de bittere ernst o.a. van Leoncavallo. Louis Devens ving aan met Proloog en Smartlied uit de opera Paljas, waarbij de componist de gehele dra matiek van 't werk in de melodie legt. Leoncavallo schreef met z'n Paljas een opera in veristische stijl, het realistische leven uitbeeldend. Canio (Paljas) zingt z'n woede en jalousie uit. Devens was wel een warm pleitbezorger voor 't welbeken de opera-fragment Maar dit is feite lijk heel niet z'n genre. Zijn warme Communisten juichen het plan toe President Soekarno heelt zondag verklaard, dat het volk, en niet de partijleiders moeten uitmaken of zijp plan, gepaard met deelneming van de communisten in een nieuw kabinet, aanvaardbaar is. In een toespraak vanaf de trappen van zijn paleis tot een juichende mensenmenigte van tienduizend personen, die onmiddel lijke doorvoering van het plan eiste, zei Soekarno: „Ik weet thans, dat de meerderheid van het volk mijn plan steunt". Op muren en winkelruiten in Dja karta waren zondag met één meter hoge letters leuzen geschilderd, waarin onmiddellijke invoering van Soekarno's plannen werd geëist. Vol gens de Nieuwsgier zijn de commu nisten aansprakelijk voor deze „deco raties". Auto's werden aangehouden door mensenmenigten die soortgelijke leuzen op de voorruiten plakten. De communistische partij en de na tionalistische P.N.I., twee van de grootste vier partijen in Indonesië, hebben Soekarno's plan „tot redding van de democratie" openlijk aan vaard. Maar de godsdienstige par tijen, waaronder de grote Masjoemi en de Nahdat oei Oehma (beide Mo hammedanen) schijnen vastbesloten te zijn het van de hand te wijzen. De voorzitter van de parlements- fractie van de Nahdat oei Oelama, Hadji Achsien, heeft zaterdag een verklaring uitgegeven, waarin hij zei: ,,Ik verwerp Soekarno's conceptie". TREINBOTSING IN BELGIË Hedenmorgen zijn op de lijn Brus selCharleroi nabij het station Cour celles twee elektrische treinen met elkaar in botsing gekomen. De ene trein kwam uit Brussel, de andere uit Charleroi. De botsing ge schiedde om half twaalf ongeveer 200 meter buiten het station van Courcelles-Motte. De bestuurder van de trein uit Charleroi was door hei op onveilig staande sein gereden. Zijh trein reed met geweld op de uit Brussel komende sneltrein in. De schok was hevig en talrijke reizigers liepen kneuzingen op. Men spent zich in om met snijbranders etc rijtuigen open te maken. Tot nu toe zijn acht gewonden naar heq ziekenhuis overgebracht Vijf van hen verkeren in zorgwekkende toe stand. bariton leent zich beter voor de ge moedelijke opgewekte muziek van de operette. Puccini was vertegenwoor digd met het beminlijke schuchtere figuurtje van Mimi uit diens opera la Bohème. De mooie sopraan rruej. Ubachs zong gecultiveerd en met charme. Dan volgden er weer een paar koren van Verdi en Offenbach, die er wezen mochten. „Zaank Klaank" heeft zijn solisten zo maar voor, 't grijpen uit de koorleden. Een zeldzaam mooie lyrische tenor (on vermeld), die alleen met wat meer fut moet zingen en acteren; een ge passioneerde mezzo-sopraan en nog een stuk of wat grapjassen, die voor de goed gezongen komische noot zorgden. se sfeer rond 1870, die van vro lijkheid, gemoedelijke bekoorlijkheid en charme. Een Fledermaus-potpour- ri naar Joh. Strauss, Der Graf von Luxembourg van Léhar met een aar dig operettekatje, dat goed op haar plaats was, Zeller's der Vogelhandier, dat door detonatie minder slaagde en fragmenten uit Kalman's beroemde „Die Czardasfürstin". .Zaank en Klaank" doet 't inderdaad goed. In middels werden de toeschouwers ver rast met verschillende ballet-diverti- menti. Het solopaar kan op 't meeste succes bogen en slaagde ook inder daad beter dan het drietal sterke corps de ballet. Een spectacle coupé te geven is een aardig idee, maar zou er in de toekomst niet eens een één- acter ingestudeerd kunnen worden? En zijn beschikbare middelen genoeg onder onze hardwerkende Maastricht se vrienden, zodat er niet altijd en uitsluitend bij 't bekende repertoire gebleven behoeft te worden. De ver schillende vocalisten hebben inder daad uitgeblonken en de vertoning was vlot, karakteristiek, vrij en steeds beschaafd. Onze zuidelijke landgenoten zijn bij uitstek de men sen voor de zang en operettekunst. Intussen waren er allerhand gezel- ligheidjes om de entre-actes aan te vullen. De heer Jan Bakker, direc teur N.R.K.M. sprak kort, zakelijk en sympatiek over het onderwerp: Mid denstands-activiteit. Een collecte ten bate van het Santosfonds bracht ruim ƒ240 op. De heer Lambermont sprak een bijzonder waarderend dankwoord en bood het gezelschap een fraaie bloemkorf aan. Met de heer Lamber mont zal elke Schouwburgbezoeker zeggen „Tot weerziens". Een Maas tricht's liedje ten afscheid. Het Vastenavondbal in 't Antonius- clubhuis dat onder leiding van de heer E. Castelein was georganiseerd, zal ongetwijfeld geanimeerd zijn ge weest. J. KORTMANN. Leidse Agenda MAANDAG 25 FEBRUARI Zesde Abonnementsvoorstelling: „Dundo Marojé's dukaten". Schouw burg, 8 uur nam. Leidse bond van Volkstuinvereni gingen: Propaganda-filmavond. De Burcht, kwart voor 8 nam. Lissone-Lindeman. Propaganda filmavond. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uiur nam. ÈR.K. Emigratiebureau. Zdtting. 't irrewiel, half achthalf negen n.m. Leidse amateurfotografen. Leden vergadering. De Doelen, 8 uur na-m. K. O. Cursus moderne littera tuur. R.K. Lyceum Mariënpoelstraat, Uur nam. DINSDAG 26 FEBRUARI Kath. Jeugdraad. Leidersbijeen- GEM. AANKONDIGING bestrijding aardappelmoeheid. De burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis, dat ten Stad- huize (kamer 125) voor een ieder ter inzage liggen de beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van 3 febr. 1957, nr. L/PA 3037,- en de daarbij beho rende kaarten en lijst voorzover op deze gemeente betrekking hebbende. Deze beschikking verbiedt de teelt van aardappelen in een tuin, gelegen binnen een op de kaarten aangeduid en op de lijst omschreven gebied, tenzij deze teelt wordt uitgeoefend op een voor het betrokken teeltjaar in de beschikking genoemd en op dc kaarten aangeduid gedeelte van het gebied. De beschikking is niet van toepas- sing op tuinen, waarop volgens de beschikking van 29 oktober 1955, nr. L/PA 670, een totaal teeltverbod van aardappelen, tomaten en enkele andere gewassen van kracht is. Deze beschikking met bijbehorende kaar ten- Hgt eveneens ten Stadhuize ter inzage. Voor de vierde maal hield de E.H.B.O.-Raad zaterdagmiddag in de Don Bosco-school de jaarlijkse Be- drijfs E.H.B.O.-wedstrijden. Voorzitter L. H. Piek opende deze middag met een hartelijk woord van welkom tot de diverse doktoren, de leidende figuren uit de divex-se be drijven, dames en heren van de jury, waarbij hij speciale hulde bracht aan dr. J. G. Bazuin, die voor deze middag de diverse opdrachten in el kaar had gezet. Jammer was het volgens spr„ dat vele E.H.B.O.'ers in diverse bedrij werkzaam, geen gelegenheid vonden zich voor deze wedstrijden te oefe nen en hij hoopt, dat met mede werking van de E.H.B.O.-Raad een volgend jaar dit gebrek door de Raad overkoepeld kan worden. Na de deelnemers veel succes te hebben toegewenst, namen de, wed strijden een aanvang. Jammer was het, dat door ziekte enkele junioren uitvielen, zodat ge werkt werd met vier senioren- cn vijf j uniorengroepen. De diverse opgaven waren zeker niet gemakkelijk en speciaal bij de senioren gaf dr. Bazuin na zijn be spreking toe, dat de limiet van 15 min. minstens 20 min. had' moeten zijn. De wedstrijden werden snel afge werkt en na afloop mocht dr. J. G. Bazuin constateren, det het werk de deelnemers op een zeer goed peil stond. De uitslagen waren: Junioren; Max. te behalen punten 215, leider 70 punten: 1. V. en 126 pnt., netheid 5 pnt., leider pnt.; 2. Marine I 115 pnt., netheid 8 pnt., leider 41 pnt.; 3. Krantz 103 pnt., netheid 5 pnt., leider 26 pnt.; 4. Panmentier 84 pnt., netheid 4 pnt. leider 29 pnt.; 5. Marine II 77 pnt. netheid 4 pnt., leider 18 pnt. V. en D. verkreeg hierdoor de wis- selprijs, de ploegprijs en drie per soonlijke prijzen. De Marine ontving een lauwertak en de leider, de heer L. F. Gielis, de leidersprijs en de prijs voor net heid. Krantz won de medaille van het Leidsch Dagblad. Senioren: (max. te behalen 205, leider 70 pnt., netheid 10 pnt.): 1. Marine 164 pnt., netheid 8 pnt., lei der 62 pnt.; 2. V. en D. 147 pnt., 6Yt pnt., leider 63 pnt.; 3. Sikkens 122 pnt., netheid 8 pnt., leider 57 pnt.; 4. Touwfabriek 114 pnt., netheid 6% pnt., leider 50 pnt. Hier verkreeg de Marine da wis selbeker, drie persoonlijke prijzen en een lauwertak. V. en D. ontving een lauwertak. De leiders kwamen als volgt uit de bus: 1. mej. Roman (V. en D.) 63 pnt.; 2. J. Thyssen (Marine) 62 pnt.; 3. H. van Roon (Sikkens) 57 pnt.; 4. P. C. de Haas (Touwfabr.) 50 pnt. Netheidsprijs: J. Thyssen (Marine) na loting met H. van Roon (Sikkens) beiden 8 punten. Tot slot werd dank gebracht aan allen die tot het welslagen aan deze middag hadden medegewerkt. komst. Spreker pater P. Wesseling, Romanuszaal, 8 uur nam. Zesde Abonnementsvoorstelling: „Dundo's Marojé's Dukaten", Schou- burg, 8 uur nam. D.E.V. Jaarvergadering. Café Ani- ba Herenstraat, 8 uur nam. St. Eloy. Adviesavond. Gebouw Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236, half achthalf negen nam. Ex-politieke Gevangenen. Haagse Operette Zangers. Cantine Doelen kazerne, 8 uur nam. L.T.B.-L.T.M.-L.T.J. Vastenavond- dag. Na H. Mis in St. Petruskerk in Stadsgehoorzaal. Aanvang H. Mis 10 uur voorm. Archaeologische lezingen: Prof. dr. G. van Hoorn over Kyrene, een Griekse Oase in Noord-Afrika. K. O. filmstudiekring: Gebruik en misbruik van het filmjmjrnaal, Casino-Theater, 9.15 uur nam. K. O. Cursus Japanse bloem- sierkunst. Museum v. Volkenkunde, 8 uur nam. Ned. Reisvereniging. Oostenrijk avond. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. WOENSDAG 27 FEBRUARI Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. K. O. Georgette Hagedoorp. Schouwburg, 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waar genomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085; Apo theek Oegstgeest, Wihelminapark 8 Oegstgeest, tel. 26274. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 23 Februarij 1857. Naar men verneemt zal Z.M. de Koning afstand doen van het kasteel Bronbeek, Reeds heeft men sen aanvang gemaakt met het inpakken van dc zich aldaar bevindende meubilair. Parijs. Bij Graaf Walewskr heeft een prachtig gemaskerd bal plaats gehad. De Keizer en de Keizerin waren daarbij tegen woordig en hebben herhaalde malen hunne vermomming ver anderd. De Keizerin sprak veel ■met den Perzischen Gezant, zeker zijnde, dat hij haar niet zoude herkennen. Maandagavond 4 maart houdt de meisjes-jeugdbeweging van de pa rochie Herensingel een oliebollen actie. Natuurlijk niet alleen omdat het vastenavond is, maar met een heel bijzonder doel. De diocesane leiding van dit jeugd werk heeft er op gewezen, dat het zeer nuttig is, dat de jeugd iets doet voor de leniging van de nood in de onderontwikkelde gebieden van de wereld. Er zyn n.l. uitgestrekte ge bieden, waar de mensen honger lij den, waar ontstellende nood is: gees telijk en lichamelijk. Hierover heeft u reeds veel in de kranten kunnen lezen. Welnu, onze jeugd moet begrip bijgebracht worden voor het lenigen van de nood van de evenmens. Daar om, al is het maar heel bescheiden, wordt deze actie gehouden. Onder leiding van haar leidsters gaan de gidsen maandagavond oliebollen bak ken in het jeugdhuis, Gasstraat 36. Dat begint om 7 uur. U kunt ze aan dat adres halen voor de geringe prijs van 10 cent. Liefst zouden de leidsters zien, dat u ze van te voren bestelde (dus in de loop van deze week) aan een van de volgende adressen: Guido E. de Graaf-v. Es, Splinterlaan 31, Leiderdorp; Guido R. Klein, Heren singel 8; Guido M. v. Teylingen, Mau- ritsstraat 52 en bij de kabouterleid sters: H. v. Zijp, Waldeck Pyrmont- straat 70; J. Uljee, Mauritsstraat 79 en St. Juffermans, Gasstraat 60. Doet mee en haast u met uw be stelling. K.A.B.-klaverjas-drive. Het bestuur van de K.A.B.-wijk St. Petrus- en St. Lodewijkparochie deelt het volgende mede: Morgen, dinsdag 26 februari, is er klaverjassen en sjoelen voor de da mes in de Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19. Aanvang 8 uur precies. De K.A.B.- leden in deze wijk worden verzocht deze avond vrij te houden om aan wezig te kunnen zijn. BESTUURSVERWISSELING BIJ CHRISTEN-STUDENTEN RAAD LEIDEN. Het dagelijks bestuur van de Stich ting Christen Studenten Raad te Lei den deelt ons mede dat het zich na jongste wisseling als volgt heeft sa mengesteld: M. B. Blom, Praeses; A. Vegter, Vice-praeses; Mej. M. Go- dijn, Ab-actis la; J. C. Delbeek Quaestor; Mej. M. E. van der Tas, Ab-actis 11a. OEGSTGEEST Villabouw. Onder architectuur van architect Th. N. J. A. Geels te Leiden, worden voor eigen rekening van de heer J. van Riet te Leiden, 3 villa's gebouwd aan de Hofdijck. HET BOVEN KOREA VERONGE LUKTE AMERIK. VLIEGTUIG. In de wrakstukken van het vrij dag ten noord-oosten van Seoul ver ongelukte Amerikaanse vliegtuig, zijn weer vier lijken gevonden, hetgeen het aantal geborgen lijken op negen brengt. Er worden nog dertien personen vermist. Men neemt aan dat zij zijn omgekomen. Aan boord van het toestel bevon den zich 159 mensen, voor het me rendeel Amerikaanse militairen. OMGEKOMEN DOOR GAS VERGIFTIGING In het ziekenhuis „De Lichten- bex-g" te Amex-sfoort is gisteren de 68-jarige mevrouw J. Jansma uit Soest overleden tengevolge van ko- lendampvergiftiging, waarvoor zij woensdag in het ziekenhuis was op genomen. De toestand van haar echt genoot, die ook in de „Lichtenberg" is nog zeer ernstig. Bij onderzoek is gebleken dat de pijp van de haard in hun huis aan de v. d. Plasweg vol as en roet zat.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2