De Ringelingsch RIVALEN VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGIN» KATWIJK AAN DEN RIJN Kath. Vrouwengilde Op initia tief van het Kath. Vrouwengilde afd. Katwijk a. d. Rijn trad gisteravond in de aula van het Missiecollege op pater Henri de Greeve. De zaal was vrij goed bezet, toen de presidente mej. C. J. M. van Stijn de bijeen komst opende met een welkomst woord inzonder aan pater De Greeve. Pater De Greeve dankte voor de hartelijke welkomstwoorden, waarna hij een inleiding hield over hetgeen zou worden opgevoerd, hoe hetgeen in de tekst vermeld staat tot stand is gekomen. Spr. vertelt dan over de jaren in het Katwijkse college door gebracht, en de dankbaarheid uit die jaren hebben spr. hierheen gebracht. Er zijn zovele mensen die wel „kij ken" maar niet „zien". Ook uit zijn Amsterdamse stadsleven bracht spr. enige herinneringen naar voren. Bij alle gebeurtenissen is te zien de schoonheid der schepping als men al thans niet alleen „kijkt" doch ook wil „zien". Voor en na de voordracht werd, aansluitend aan deze voor dracht, de muziek op uitstekende wijze verzorgd. Opgemerkt zij, dat de entrée van deze avond ten goede komt aan het Fonds voor de Naas tenliefde, de „Bond Zonder Naam". Aan het slot van deze avond dank te de presidente pater De Greeve Ook de muzikale begeleidster had dankwoorden in ontvangst te nemen. Het bestuur van het Kath. Vrouwen gilde heeft door het geven van deze leerzame avond weer velen aan zich verplicht. NOORDWIJK Bestuurswijziging „Vogeilust" De Vereniging van Vogelliefhebbers „Vogeilust" hield in „Ons Gebouw" een goed bezochte vergadering. Het voornaamste punt van de agenda was de bestuursverkiezing. Tot voorzitter benoemde de vergadering de heer A. van der Niet, terwijl de heren J. Hoek en W. Baalbergen Jr. respec tievelijk tot secretaris en tot pen ningmeester werden gekozen. Alice in HUKASCH land Er was eensNatuurlijk kent U al len het sprookje. Maar kent U ook het wondermooie sprookje van de HUKASCH, waar bloemen en vogpls U midden in het voorjaar plaatsen. Hoe verlangen wij er altijd naar ons te koesteren in het zonnetje. U kunt zich nu gaan verwarmen aan de bloe men, die zeker 80 deelnemers met veel liefde en zorg hebben opge kweekt en die samen een pracht ten toonstelling vormen. A.s. zaterdag middag om 3 uur wordt de HU KASCH geopend in de garage vah de fa. Kooimans aan de Wilhelminastr., door Ir. A. F. Vlag, Rijkstuinbouw- consulent te Lisse. U kunt dus za terdag de HUKASCH bezoeken van 3 uur9 uur n.m. en zondag van 11 uur v.m. tot 's avords 9 uur. Kl&verjas-vereniging „Noordwijk" opgericht. Donderdag j.l. werd in de voorzaal van restaurant „De Beurs" door enkele initiatiefnemers de oprichtingsvergadering gehouden, die na stemming de naam verkreeg klaver jas vereniging „Noordwijk". De opkomst was, gezien de tijd, bevredi gend. Na een gezellig kruisjasje, werd het voorlopig bestuur gekozen. Nieuwe leden zijn van harte wel kom. Donderdagavond 28 febr. a.s. is de le competitie clubavond, waar het voorlopig bestuur aanwezig zal zijn, om verdere belangstellenden in de club op te nemen. De bedoeling is donderdag a.s. te half negen met de competitie aan te vangen en eind maart te eindigen om daarna in ok tober aan de grote competitie te be ginnen. Driebandenkampioenschap In het clublokaal van „Flora" werden de wedstrijden om het driebapden- kampioenschap v. Noordwijk voort gezet. De hooggeplaatste spelers van vorig jaar gooien ook nu weer hoge ogen. Wij zien namelijk, nu bijna de helft van het te spelen aantal par den nog ongeslagen zijn. Hierop volgt de heer H. Polm, die één verliespunt te incasseren kreeg van de heer J. Koelewijn, waarop als zeer gevaar lijke outsider volgt de heer C. Lind hout met slechts twee verliespunten. De heer C. van Dam, vorig jaar zon der één enkele punt, heeft er dit jaar reeds vier en ook de heer J. Koelewijn en J. v. d. List hebben de eerste puntjes binnen. De heei' C, Polm is nog zonder, maar men kan er van overtuigd zijn, dat hij zich in de tweede helft van de wedstrijd zal herstellen. De nieuweling in dit gezelschap, de heer J. Woudsma, verloor ook zijn eerste partijen, doch zijn spel bevindt zich in stijgende lijn. De wedstrijden krijgen zeker een spannend verloop. VOORSCHOTEN Van koeienstal tot verkenners-huis Bij besluit van de gemeenteraad van 28 oktober 1955 werd bepaald dat de bedrijfsgebouwen van de voorma lige boerderij van Grun deken ver huurd iouden worden aan de geza menlijke padvindersgroepen en dat bepaalde voorzieningen getroffen zouden worden. De gemeente zorgde o.a. voor aan leg van een betrouwbare electrische installatie, het egaliseren van de vloe ren, enz. en op 1 april 1956 kon de burgemeester van Voorschoten, in een daartoe speciaal belegde bijeenkomst bij de Poerderij, de sleutels overdra gen aan de leiders van de gezamelij- ke Pad vind (st)ers-verenigingen. De vreugde bij alle padvind(st)ers was groot en met groot enthousiasme toog iedereen aan het werk, daarbij geholpen door een aantal ouders en belangstellenden, om van de uit oude materialen opgebouwde bergplaatsen een waardig onderkomen voor de jeugd met een geheel eigen, in het Spel van Verkennen passende, sfeer, te maken. Nadat bergen werk verzet zijn kan de eerste fase in de afbouw van de .,Kims Hoeve" als afgesloten be schouwd worden en zal morgen de opening van ae Kims Hoeve door de burgemeester van Voorschoten plaats vinden. En juist 23 februari werd gekozen omdat op deze .dag in ons land aller wegen gevierd wordt de 100ste ge boortedag van de stichter van de Padvinderij en het 50-jarig bestaan van de padvinderij zelf. Zo zal dan op 23 febr. voor Voor schoten een belangrijke dag zijn en zal, dank zij wijs inzicht van de raad van Voorschoten, die de grote waar de van jeugdwerk inziet, een koeien stal voor 40 koeien omgetoverd zijn in een clubhuis voor 150 kinderen, die daar iedere week hun vrijetijds besteding vinden en de broeder schapsgedachte in praktijk brengen door daar in een gebouw samen ,e zijn met leden van de Nederlandse Padvinders, het Nederlandse Pad- vindsters Gilde en Voortrekkers van de Katholieke Jeugdbeweging. De opening morgenmiddag. Na een mars door Voorschoten en een défilé voor de burgemeester zal om ongeveer 15.45 uur het naambord van de Baden-Powellweg onthuld, de Kimshoeve geopend en 'c Stamhut van de Voortrekkers van de Kath. Jeugdbeweging ingezegend worden. Blauwe tram ramde auto Hedenmorgen om vijf minuten voor negen vond op de Veursestraatweg tussen de Gouden Leeuw en De Knip een verkeersongeval plaats, waarbij een personenauto zwaar werd be schadigd. De bestuurder, de heer E. T. uit Loosduinen, bekwam naar om standigheden slechts lichte verwon dingen. De personenauto, komend uit de richting Den Haag, reed een eind- weegs vóór de tramtrein uit en sloeg plotseling rechtsaf om over de tram baan de oprit in te rijden van een tuinderij. De bestuurder lette daarbij niet op de hem achteropkomende tram. Het gevolg was, dat zijn wagen gegrepen werd en vrijwel volkomen vernield. De heer T. brak vermoede lijk enkele ribben. Dokter Swen ver leende eerste hulp, waarna het slacht offer naar Antoniushove te Voorburg werd vervoerd. Aanbesteding bedrijfspandDoor het arch.-bureau Prinsen en Den Ouden te Oegstgeest, is namens Ma rions Gasbedrijf onderhands aanbe steed: het bouwen van een bedrijfs pand aan de Rijndijk alhier (Haagse Schouw). De inschrijvingen waren van hoog naar laag. Assië en De Water, Leiden 70.980; K. Burgy, Oegstgeest 68.892; fa. Jac. van Riet, Leiden 68.600; Gebr. De Graaff, Voorscho ten 67.690; M. M. Meyer, Voorscho ten 62.600; Gebr. G. P. Niersman, Voorschoten 60.027. De gunning is aangehouden. WASSENAAR PATER VERHAGEN SPRAK VOOR SOCIAAL-CHARITATIEF CENTRUM Op initiatief van het Interparo chieel Sociaal Charitatief Centrum sprak gisteravond in het vereni gingsgebouw pater L. Verhagen OESA uit Haarlem over „Christus op huisbezoek"" voor een aantal be langstellenden, die werkzaam zyn in de Charitas. Pater Verhagen begon met een schildering van de ontkerstening in deze tijd en sprak vervolgens over de betekenis van het huisbezoek, en de wijze waarop dit dient te worden gedaan. Wie huisbezoek doet, moet zich van het doel van dit werk bewust zijn: Christus terugbrengen in een ont kerstende wereld. En het Christen dom moet weer opnieuw beginnen met de liefde. Die liefde verspreidt men niet door erover te praten, maar alleen door te doen en vooral ook door te zijn. Belangrijker dan alle materiële gaven is het zichzelf geven; de men sen in nood hebben behoefte aan echte belangstelling van een mede mens. Tal van nuttige wenken gaf pater Verhagen zijn toehoorders. En na de pauze ontwikkelde zich een leven dige gedachten wisseling. Tenslotte werd een filmstrook ver toond, die een indruk gaf van de wijze, waarop In Parijs gestreefd wordt naar liturgische vernieuwing en het beoefenen van praktische naastenliefde in de sloppen en ste gen. De leden van de K.A.B. hebben blijkbaar geweten, dat hun iets bij zonders te wachten stond op de ge zinsavond, die in de foyer van het verenigingsgebouw gehouden werd. De belangstelling was, vergeleken met het aantal bezoekers op gewone vergaderingen, bijzonder groot. Vele leden hadden hun echtgenoten mee gebracht en zij zullen dubbel geno ten hebben van het programma van deze avond: het optreden van dr M. J. de Jong pr, secretaris van het Bis dom Rotterdam, als spreker over „Wij en onze grotere kinderen". Optreden is in dit verband een juist woord. Want zelden wordt er, bij een in wezen diep-ernstige cause rie, zo onbedaarlijk gelachen als bij de spreekbeurt van dr. De Jong. Zel den slechts wordt er over huwelijks problemen en opvoedingsmoeilijkhe den zo openhartig en zo blijmoedig gesproken als door dr De Jong. En zelden ook luistert men twee volle uren zo volkomen geboeid naar een spreker. Dr. De Jong sprak over het begrip huwelijk, dat men moet beschouwen in verband met de levende mens, over het centrale punt: de liefde, d.i. het met de gehele menselijke persoon bezig zijn met de ander, iemand van harte het goede gunnen. Hij sprak over de uitholling van het huwelijk, over de waarde van kleine i ttenties, over de taak van de ouders: het over brengen van de liefde op de kinderen, m.a.w. de kinderen liefde te leren en over de enorme betekenis van de ge zelligheid in het gezin. D De Jong kreeg nog enkele interessante vragen te beantwoorden. MIDDENSTAND KREEG VOORLICHTING OVER ELEKTRICITEITSTARIEVEN. In het gemeentehuis is woensdag avond een samenkomst gehouden van bestuursleden der drie plaatse lijke middenstands-organisaties, die bedoeld was als een voorlichtings avond over de elektriciteitstarieven. Er zijn uit de kring van de midden stand vaak bezwaren naar voren ge komen tegen de elektriciteitstarieven. Naar aanleiding van een suggestie van de heer A. J. van Bemmelen in de gemeenteraad, besloot het college van b. en w., middenstandsvertegen woordigers in de gelegenheid te stel len zich te verdiepen in de wijze, waarop de tarieven tot stand zijn ge komen en in de toepassing van deze tarieven op verschillende groepen van verbruikers. De samenkomst werd geleid door de heer E. M. Schade, wethouder voor de bedrijven en als inleiders traden op ir. F. Bleichrodt, directeur van de bedrijven en de heer B. P. de Kousemaeker, hoofd van de centrale boekhouding. Er ontspon zich een levendige dis cussie met de middenstandsvertegen woordigers. Gevraagd werd, de tarie ven voor de categorie, die de dupe is geworden van de „Leidse tarieven" nog eens onder de loep te nemen. Wethouder Schade, directeur Bleich rodt en de heer De Kousemaeker bleken daartoe wel bereid; wel wezen zij erop, dat veranderingen in de ta rieven slechts aangebracht zullen kunnen worden in de Tariefsraad, waarin de 32 samenwerkende ge meenten vertegenwoordigd zijn. JONGELUI TAPTEN BENZINE UIT GEPARKEERDE AUTO'S. De politie heeft twee 16-jarige jongemannen uit Wassenaar gear resteerd, die zich zeven maal schuldig hadden gemaakt aan diefstal van benzine uit geparkeerde auto's. Zij gebruikten de benzine voor hun bromfietsen. Drie bussen benzine, in houdende 20 liter en een gummislang werden in beslag genomen. Na een nacht op het politiebureau te hebben doorgebracht konden de jongelui naar hun ouders terugkeren. Proces-ver baal werd opgemaakt. Modeshow voor Huisvrouwenver eniging. Op donderdagmiddag 28 februari a.s. kwart over twee is er voor de Wassenaarse afdeling van de Nederlandse Vereniging viji Huis vrouwen in Kasteel Oud-Wassenaar een mode-show onder auspiciën van het Internationaal Wool Secretary Een 7-tal mannequins zal ongeveer 70 modellen tonen. Drie Amsterdam se firma's verlenen medev/erking, Le Chapeau Artistique vdor de hoeden, ae lirma J. C. van Reyn voor het bontwerk en de finma De Lange voor de schoenen. Evenals vorig jaar zal er tijdens de show een verloting worden gehou den ten bate van het vluchtelingen kamp Trofaiach in Oostenrijk. Een japon of manteltailleur en wollen jerseystotf voor een japon, een hoed, een paar schoenen en een bontstola zullen als prijzen beschikbaar wor den gesteld door de firma's, die aan de show medewerken en door het International Wool Sekretary. Damnieuws. Het tweede tiental van Wassenaars Damgenootschap heeft een competitiewedstrijd ge speeld tegen Samen Sterk en gewon nen met 11-6. Voor W.D.G. wonnen W. C. van Laar, N. Knijnenburg, J. Weekhout, J. Mulder en O. Th. Rijs- dijk hun partijen, A. Vermeulen, A. Schutte, P. v. d. Schaft en W. Steff- han speelden remise en D. Veerman moest in zijn tegenstander zijn meer dere erkennen. Deze wedstrijd van het tweede tien tal was de laatste competitieontmoe ting in dit seizoen. Het team heeft van de 9 gespeelde wedstrijden er 7 gewonnen en 2 verloren. Het is op de tweede plaats geëindigd, gelijk met H.D.C. 2. Omdat er uit deze afdeling twee clubs promiveren naar de eer ste klasse, moeten W.D.C. en H.D.G. a.s. week-end kan men zich van Me- een beslissingswedstrijd spelen. Medische dienst. Gedurende het BIOSCOPEN. De K.F.C. keuring van de biosco pen. die van 22 februari tot 1 maart, in Leiden draaien is als volgt: Casino: Les enfants du paradis, vol wassenen. (GeprOl.) Donderdag cyclus: The Third Man. Achttien jaar. Lido: Dr Vlimmen, strikt volwas senen. Luxor: Folies Bergère, volwassenen. Trianon: High Society, veertien jaar (Geprol.). Rex: Congo-desperado's, veertien jaar. dische hulp in spoedgevallen wenden tot de artsen J. A. J. Paulides, van Zuylen van Nijeveltstraat 190, tel. 4561 en dr. H. D. Boer Wittenburger- weg 188, tel. 9124. Apothekersdienst. Van zaterdag tot de volgende week zaterdag wordt de apothekersdienst na sluitingstijd waargenomen door Apotheek Dr. P. Siderius, Johan de Wittstrant 9, tel. 3806. HAZERSW0UDE Gemeenteraad. Op de openbare vergadering van de raad der gemeen te Hazerswoude op donderdag 28 febr. a.s. zal behandeld worden: Bi sluit tot het aangaan van een over eenkomst met de gemeente Leiden inzake uitvoering van de keurings dienst van vee en vlees; aanvrage in gevolge art. 72 der L.O.-wet van he bestuur der Vereniging voor Gere formeerd Schoolonderwijs te Hazers woude-Dorp om gelden voor het naadloos maken der vloeren; aanvra ge ingevolge art. 72 der L.O.-wet van het bestuur der R.K. Meisjesschool in de Groenendijk om gelden voor in richting van een hoofdenkamer; aan vrage ingevolge art. 72 der L.O.-wet van het bestuur der R.K. Meisjes school in de Groenendijk om gelden voor het aanschaffen van schoolmeu. beien; vaststelling van de voorschot ten aan de bijzondere scholen voor 1957; verzoek van F. de Boer, alhier, inzake rentebetaling aankoop grond. LEIMUIITEN Toneeluitvoering ten bate Hon gaarse vluchtelingen. De toneel vereniging „Door Gunst Verkregen' uit Nieuwewetering gaf in zoal Snee- boer een uitvoering waarvan de netto opbrengst kwam ten bate van het Leimuidense Comité „Hulp aan de Hongaarse Vluchtelingen". Burgemeester B. Kammenga open de de bijeenkomst met een kort woord. Hij bracht dank aan het ge zelschap, dat zo spontaan de bereid heid toonde om voor leniging van de nood der Hongaren dit stuk nog een maal op te voeren. Hij dankte ook de dames van het comité, die zo ijverig in de weer geweest waren om prij zen in te zamelen voor de verloting. De heer Spring in 't Veld, de leider van de toneelclub gaf een korte uit eenzetting van het stuk „Levens- schaduw" geschreven door Joh van Eekeren. Het stuk, waarvan dc regie berust te bij de heer Spring in 't Veld, werd op uitstekende wyze gespeeld. De geheel zaal volgde met grote aan dacht het spannende, dikwijls diep tragische gebeuren. De loco-burge meester. de heer Buyijk, was wel de tolk van al de aanwezigen toen hy aan het einde van de avond het ge zelschap hartelijk dank bracht. Aetherklanken ZATERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. AVRO: 17.00—17.30 Voor dc kinde ren. NTS: 20.00 Journ. en weerber. VARA: 20.15 Stcephuister oude, TV- spel. 20.55 Filmverz. progr. 21.30 Saint Germain des Prés. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.10 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: il.OO Tij delijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Dnnsmuz. 10.50 Buitenl. weekoverz. 11.05 Het huis is te klein, hoorsp. 11.35 Blaas- kwart. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Nieuwe gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Veria. 13.20 Gram. 13.45 Sportpi natje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Zanggroep. 14.55 Gram. 15.20 Westfries progr. 15.45 Kamer orkest en soliste. 16.30 Onderwijs volkszaak!, caps. 16.*»3 Lichte muz. 17.10 Act. 17.40 Instr. kwint, met so liste. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te inuz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlan tisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlan tisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Evangelie van Johannes, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Socia listisch comm. 22.15 Latijnse klanken. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 De zingende kerk. 7.45 Morgengebed on lit. kal. 8.00 Nws. er weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.100 Vooi de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Pro- menade-ork. en soliste. 12.30 Land en tuino.meded. 12.13 Dansmuz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Eng. les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Fanfarc-ork. 15.10 Kron. v. letteren en kunsten. 15.35 Jongedameskoor. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Musette-ork. 17.35 Lichte muz. 17.55 Idem. 18.15 Journ. overz. 18.25 Gram. Van het Binnenhof. 18.40 Jazzmuz. 19.00 Nws. 19.10 Omr. ork. en solist. "0.10 Lichtbaken. 20.30 Act. 20.45 De gewone man, 20.50 Gevar. progr. 2"..10 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in. 23.00 Tws. 23,15 Nws. in Esperanto24.00 Nouveauté's. (34) Oorspronkelijke Nederlandse Roman DOOR 1. F. J. GROOTHEDDE. 49). De Ieren hadden hem begrepen en verwijderdèn zich met veel gerucht, onder woedend protest van Ta-Pooh, dat zich weldra vermengde met het jammerend gegil van Jim Pavlick, die niet anders dacht, dan dat ze hem aan zijn lot zouden overlaten. Brul lend slingerde hij zijn bekentenis de lucht in. „Ik heb het gedaan, ik heb alles gedaan. Maak me los, ondieren, maak me los!" De mannen keerden op hun schre den terug, tilden, zonder een woord te spreken, de boom een paar cen timeter in de hoogte, terwijl Hall Jim Pavlick naar zich toetrok, hem toebij tend: „Ik wist het Jim, en je zult er voor boeten, nu je het bekend hebt". „Dat zal ik je 'laten zien", stoof Jim op en wilde overeind vliegen. Maar zonk luid-kreunend achterover en tastte jammerend naar zijn dij benen. „Gebroken en bevroren", consta teerde Pat, die hem vlug had onder- achterlatend. zocht. „Je bent er slecht aan toe, ka meraad, en ik zou maar niet zo'n praatjes hebben of ik stop je onder de sneeuw". Ze ontkleedden hem snel en begon nen, hem stevig in bedwang houdend, zijn ganse lichaam met sneeuw in te wrijven. Dat dit bijna onverdrage- lijke pijnen veroorzaakte, daarvan waren ze overtuigd, maar ook, dat hij onherroepelijk verloren zou zijn, als ze het niet deden en daarom gin gen ze er mee door, ook al vloekte, brulde, loeide Pavlick als een ra zende, zich met al de kracht, die in hem was, tegen hen verzettend. Toen hij "kalmeerde, wisten ze, dat ook de pijnen bedaard waren en het bloed weer normaal stroomde, al zou den misschien de uiterste delen toch nog bevroren zijn en later afgezet moeten worden. Snel werd hij naar de paarden ge dragen, waar ze hem in een paar de kens wikkelden. Toen ontdekte Baby op enige af stand de tent. Hij snelde er met Pat en Tom heen, Hall alleen met Jim „Wat kwam je hier doen. Jim?", vroeg hij. Jim gaf geen antwoord en bleef, ook na herhaald aandrin gen, in een star stilzwijgen volhar den, zodat Hall het maar opgaf en ongeduldig naar de Ieren uitzag, die een ogenblik later juichend terug keerden, een paard met zich mee voerend, waarin Hall dadelijk Sheila herkende, hoog bepakt met allerlei goederen. „De absinth is terecht!", schreeuw de Pat. „De dekens ook", vulde Baby aan. „Je bent een gemeen sujet", lucht te Tom zijn gemoed tegen Jim, „en je verdiende niet beter, dan dat we je weer onder de boom stopten, dan kon je eens voelen, wat het zeggen wil, eerzame mensen hun warmte te ontstelen". Hall draaide nog enige dekens om Jim heen, bond er voor alle zeker heid een stevig touw om en legde hem voor zich op het paard, de benen zo opbindend, dat ze enige steun had den. De terugtocht werd aanvaard in een kalm tempo, maar hoe voorzich tig Hall ook reed, toch steeg er tel kens een smartelijk gekreun uit de dekenbundel op. „Hij kan de pijn aanvaarden, als 'n straf voor zijn misdrijven", merkte Pat op. Hall knikte afwezig. Zijn gedach ten hielden zich met het vraagstuk bezig, wat Jim naar <het noorden had gedreven. Was het zijn onblusbare wraakzucht of bestond er een an dere reden? Daar hij niet kon aanne men, dat Jim louter en alleen naar het barre noorden was gekomen, om wraak op hem te nemen, helde hij meer en meer tot het laatste over en groeide er diep in zijn hart een ban ge ongerustheid, dat diens verschij ning op de een of andere manier in verband stond met Marion. De nacht werd weer in de open lucht doorgebracht bij een groot vuur, nadat ze eerst nog een grote afstand hadden afgelegd bij het maanlicht, dat helder genoeg was, om zonder gevaar te kunnen rijden in een matig tempo. Wel leden ze ver schrikkelijk van de koude, maar daar het zaak was. zo spoedig mogelijk de shack te bereiken, moesten ze de ge dwongen rust wel zo kort mogelijk houden. Daarom reden ze ook de volgende dag, zo snel als de omstandigheden 't toelieten, door en gunden ze zich nauwelijks de tijd, om te eten. Mijl na mijl legden ze over de besneeuwde velden af, steeds weer de zoom van 't bos houdend. Dé tocht leek eindeloos in dit tempo en maakte hen overver moeid en lusteloos. Toen die avond de duisternis inviel, hielden ze een korte rustpoos, zonder evenwel een vuur aan te leggen en nauwelijks was de maan boven de horizont ver schenen, of ze vervolgden hun weg, terwijl Baby alvast vooruit reed, om de kachel in de shack te laten bran den, als ze arriveerden. Toen ze in de nanacht de hut be- betraden, kwam hun een weldoende warmte tegemoet. Baby had de ma trassen uit de reserveshack gehaald en een veldbed op de vloer uitge spreid, waarop ze Jim Pavlick voor zichtig neerlieten. Toen ze de dekens losgewikkeld hadden, bleek het, dat hij het bewust zijn had verloren. Ze wreven zijn polsen ert slapen met sneeuw en Pat goot hem wat absinth tussen de tan den. Na verloop van een kwartier opende hij de ogen, keek een ogen blik verwilderd rond, zuchtte diep en viel in een geruste slaap. xgoMWRdhdpbewoKsdqaMaens..eo Toen legden ook zij zich ter ruste, om te bekomen van de doorgestane vermoeienissen en ontberingen, die ze verduurd hadden terwille van hem, die hen had bestolen, die hen had beledigd, die Hall naar het le ven had gestaan, maar die tenslotte toch een mens was als zij en nimmer zal een man van het noorden een mens in nood aan zijn lot overlaten, al is die mens ook zijn ergste vijand. HOOFDSTUK XV. TERUG NAAR KANSAS. Hall ontwaakte de volgende mor gen m?t het vage idee, dat iets onge woons hem gewekt had. Tegelijk werd ook Pat wakker. Hij richtte zich half op, wreef zijn ogen uit en geeuw de: „Wat was dat voor een geluid?" „Ik weet het niet", antwoordde Hall, „maar ik meende ook iets ge hoord te hebben. Ik dacht, dat jij zo vreselijk snurkte en ik wilde je net een tik op je neus geven, toen ik ont dekte, dat jij het niet deed". „Had jc moeten proberen! Foei, wat ben ik stijf. Is onze geëerde gast al wakker?" Hij boog over dc rand en zag, dat Jim Pavlick onbeweeglijk neerlag. Uit de tegenovergestelde bedstede kwam echter leven. Baby en Tom keken de kamer in en riepen tegelij kertijd „Niks bijzonders gehoord?" Pat schudde zijn hoofd. „Neen, ik geloof, dat we allemaal te zwöar gedroomd hebben". Hij zweeg plotseling en ook de an deren luisterden opmerüzaam. Uit de verte werd een zacht gebrom hoorbaar, dat snel aangroeide tot een daverend geraas boven hun hoofd en dan weer wegstierf. Snel als dc Re- dachten waren ze het bed uit, scho ten in hun kleren en stoven naar buiten. Juist, toen hun ogen aan het verblindend licht gewend waren, na derde het geraas weer van het zui den. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9